t NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. V Erfgenaam van hui Majoraat. 21e Jaargang. No. 6350 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 14 MAART 1»04. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)B 1.30 Franco per post door Nederland „1-65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 03731" de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen, voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31t>is Faubourg Montmartre. ü,Haarl. Samielsvereeniging Goedgek. bij Kon.Besl. van 12 Not. De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls inet groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, lijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van f 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs dar Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vastrecht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 6 ct. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en. rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In October en November 1903 zijn 75 vorderingen tot een bedrag van /2018,78 betaald, in December 1903 zijn. 30 vorderingen tot een bedrag van 993,34* betaald. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere in lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aanC. M. Perquln, Bake- nessergracht 34, H. C. Gerritsen, Schermerstraat 4, L. A. Tielenius Kruijthoff, bierhuishouder, Boter markt 14, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. Nieuwe leden van het jaar 1904/1905 kunnen reeds nu toetreden en genie ten tot aan 1 Mei e. k. alle voorrech ten als gewoon lid. HET BESTUUR. Tweede Blad. Binnenland Tariefwet. De „N. R. Ct." is zeer scherp tegen het ontwerp gekant. Hier volgt het slot van haar artikel Geen tegenstander van bescherming zou er ooit aan gedacht hebben, zulk een wetsvoorstel aan de Kroon ter indiening voor te leggen. Het is wei degelijk een eerste stap in een nieu we richting. Niets doet ons het vertrouwen voe den. dat later geen verdere verhoo gingen of rechten op nu nog onbelast gebleven artikelen zullen volgen. Wa re het anders, het zou ons met nadruk zijn aangekondigd. En reeds daarom, afgescheiden van den inhoud dezer onaannemelijke voordracht zelve, voegt aan allen, die onze beste tra ditiën op het punt van handels-poli tiek niet willen prijsgeven, tegenover dit wetsontwerp slechts ééne houding: die van zeer beslisten tegenstand. ij moeten pal staan voor de handhaving van hetgeen ons dierbaar is gewor den, omdat de ^oede werking daar van op het duidelijkst gebleken is. Nederland is sedert langen tijd liet land der handelsvrijheid en moet dit blijven. En men spare ons nu voortaan, van de Rechterzijde, dat stoffen opChris- telijk-naticnale beginselen. In dit ontwerp is niets christelijks, niets nationaals. Niets christelijks, oindat de lasten het meest worden gelegd op hen, die ze het minst dra een kunnen. Niets christelijks ook, omdat dit out- j werp een ellendigen geest zal kwee-, ken onder onze i'ndustrieelenvelen van hen zullen ontstemd zijn, omdat, hun niet alleen geen voordeelen wor- '•den verschaft, maar voordeelen aan, anderen toegekend, die hun tot na- deel zullen strekken. De belangen grijpen zoodanig in elkander, dat men nooit door verhooging van in- voerrechten een tak van nijveiheid tot grooter bloei kan brengen, of men doet aan andere bedrijven kwaad. Er zal ook ontstemming zijn in de land- bouwkringen. Tal van zaken zullen hun meer geld kosten dan vroeger, maar voor hun eigen voortbrengselen 1 zullen zij geen betere prijzen maken, j Niets nationaals is er bovendien m dit ontwerp, om de redenen, die zoo-i even zijn aangegeven. Wat de „wijsgeetige kern der so ciaal-democratie betreft het histo- risch materialisme, de negatie van, het geestelijke; het zal ons benieuwen te vernemen, hoe de bestrijding daai- j van hij dit ontwerp iets winnen kan. j Zien wij wel, dan is er juist alle re den om het tegenovergestelde te duch- ten. De geschiedenis der menschheid zoo leeraren de socialisten, is die van den klassenstrijd. Zouden zij met juist uit het tariefvoorstel der regee ring een argument voor deze stelling kunnen putteh? De Residentiebode" brengt der Re geering hulde voor de ingediende wet Onzerzijds zij echter bii de bespre king der lang verbeide hervorming, aan de Regeering de hulde niet ont houden, dat zij naar het ons wil voor- komen, de gedachte, waarvan hetont-i werp blijkens de Troonrede van 1901 uitging en welke zij. gelijk wij boven; zagen, in de Memorie van Toelichting op den voorgrond heeft tresteld, metj logisch brein en vaste hand in liet j aanhangige wetsontwerp heeft uitge-i werkt. Te eerder willen wij deze onze meening niet achterwege houden. waar de wijze ..Hem wachten de kwade dagen vóór jaren reeds door j ,,De Nieuwe Courant" ingezet, in ver- schillende toonzetting door zeer di verse vogels van liberale pluimage reeds is overgenomen. Het blad wijst voorts op de felle bestrijding, die het wetsontwerp o.a. j reeds vond in het ..Hbld." en in de i ,,N. Arnh. Ct." en besluit zijn beschou wing aldus Zoodat wij dus thans, binnen de week na de indiening der tariefsher ziening niet staan tegenover objectie ve critiek, maar in het teeken der ver klaarde en onbewimpeld erkende par tij-politiek. En zulks ten opzichte van een on derwerp. dat zoozeer buiten en boven de politiek behoorde te staan, da' zelfs liet ministerïe-Pierson-Borgesius daarin het middel meende te vinden, om het financieele evenwicht door gelukkige toeneming der middelen tijdelijk behouden voor blijvend verbreken te behoeden. Straatroof. In den nacht van Zaterdag op Zon- dag j.l. is, zooals reeds met een en kel woord vermeld werd, een kolo- j niaal op de Oosterkade te Rotterdam aangerand en beroofd van f 170. Thans is een der daders, de 23-jarige schip persknecht M. K., uit Heerden, in handen der politie en opgesloten aan het bureau in de Lange Torenstraat, waar hij ten laatste, nadat het aan tal bewijzen van zijne medeplicht'g- heid zoo groot was geworden, dat meerder liegen niet baten kon, heeft bekend. De straatroof heeft zich als volgt toegedragen De koloniaal S. Smets, uit Harder- wijk herwaarts gekomen, nadat hij zijn handgeld ontvangen had, bezocht in den bewüsten nacht een café in de Feyenoordstraat, waar hij, prat op zooveel geld, zijn welgevulde porte feuille in het café liet zien. Toen hij zich daarna stadwaarts begaf volg den hem vier schippersknechts, die in het café tegenwoordig geweest wa ren en onderling het voornemen had den opgevat, den koloniaal te beroo- ven. Over de Willemsbrug ging het naar de Oosterkade en daar, waar het erg stil en eenzaam was ter hoogte van de Vreeswijksche boot, werd tot den aanval besloten. Met hun vieren vielen zij tegelijk op den soldaat aan. Een gaf Smets plotseling een slag om hem tegen den grond te slaan, doch de koloniaal, klein maar dapper, be taalde zijn aanrander met renté uit en de klap dien hij" uitdeelde kwam zoo aan dat de schippersknecht eerst tegen den steigerkant sloeg en toen in de Maas viel, waarin hij verdween; zeer waarschijnlijk is hij verdronken. Zijn lijk werd nog niet gevonden, j maar geen zijner kennissen zag hem weder. De drie andere straatroovers hadden intusschen de koloniaal tegen den grond gekregen en terwijl twee hem bij den keel en het lichaam vast- j hielden om hulpgeroep te voorkomen, scheurde de dhrde hem de zakken open ter bemachtiging van het geld, i waarop het gemunt was. Met de buit' verdween het drietal in de duisternis. Maandag daarna kwam de beroofde koloniaal, naar hij meende, een zijner aanranders tegen. De politie werd ter hulp geroepen en de man naar het bureau in de Lange Torenstraat ge bracht. Dit was dezelfde man, die nu bekend heeft een der daders te zijn. Maandag evenwel ontkende hij alle medeplichtigheid, verzekerde zelfs dat hij den bewusten nacht te Deventer had doorgebj-acht bij zijn meisje en daar alle aanwijzingen ten eenenmale ontbraken werd hij dien dag weder vrij gelaten. Inmiddels werden door den commis saris van politie, den heer J. J. Boer, langs telegrafischen weg inlichtingen gevraagd bij de politie te Deventer en toen kwam uit dat de bewuste schip persknecht M. K. daar eerst Zondag was aangekomen, vrij goed in zijn geld zittende en dat hij verteld had j bij zijn meisje dat hij te Rotterdam met een koloniaal ruzie had gehad. De man had zich ook in nieuwe klee- ding gestoken en een gouden ring ge- j kocht. Dadelijk na ontvangst van de-' ze inlichtingen spoorde men hem op nieuw op en op de Willemsbrug werd hij gisteren gearresteerd. Op weg naar het politiebureau sprong hij aan het West Nieuwland eerst nog eens te water om zoo te trachten te ontko men. Dit gelukte niet, men redde hem en zijn verdere overbrenging had zon- der meerdere gebeurtenissen plaats. Zijn beide medeplichtigen, hem, zoo hij zegt, alleen als Piet en Jan be kend, zijn nog niet in handen. Een hunner heeft vermoedelijk de wijk naar Antwerpen genomen. De aange houdene is ook de meening toegedaan dat de vierde straatroover verdron ken is. De bestolen koloniaal is intusschen weder naar Harderwijk teruggekeerd. Uit de Arbeiderswereld. Diamantbewerkers. Uit Amsterdam wordt gemeld In de kringen der diamantbewer kers hier ter stede loopt het gerucht, dat de Antwerpsche werkgevers voor nemens ziin. Maandag a.s. de nu nog gesloten fabrieken te openen en den 10-urigen arbeidsdag in te voeren. Men betwijfelt echter, of zich werk lieden zullen aanmelden. Een merkwaardig Manifest. In het kiesdistrict Horst heeft zich de burgemeester van Mook en Midde laar candidaat gesteld voor het lid maatschap der Provinciale Staten van Limburg bij de volgende advertentie Allen, die onzen Limburgschen grond liefhebben, moet het leed doen, ja grieven, dat de politieke verkiezin gen in onze provincie een zekere be ruchtheid hebben gekregen. Om gesteund door ondervinding en gevolg gevende aan den wensch van geestelijken en leeken mede te werken aan het opheffen van deze er gerlijke toestanden om den zetel, waarvoor men mij candidaat wil stel len, niet te bevlekken met de smet van onedele verkiezingspraktijken om mij zeiven te vrijwaren voor de schande, op den rug van den drankduivel de statenzaal te zijn binnengedragen om de verheffing van het Limburgsche volk, verklaar ikniet te willen, dat door of onder den invloed van sterken drank mijne verkiezing, wordt bevor derd. Ik mag niet dulden, dat om mij nentwille God beleedigd, de Limbur ger verlaagd, en het prestige der Sta ten geschaad wordt. Onder deze voorwaarden beveel ik mijne eventueele candidaatstelling aan de kiezers aan. F. G. O. COOUMANS, Burgemeester van Mook en Middelaar. Ongelukken. Uit Amsterdam meldt men Tijdens afwezigheid der moeder kroop in eene woning in de Raam straat een éénjarig kindje naar de brandende kachel, waardoor zijn kleertjes vlam vatten en het wicht der mate over 't geheele lichaampje ge wond werd. dat opneming in het Binnengasthuis noodzakelijk was. Het kind overleed hier spoedig. Nachtarbeid. Men meldt uit Den Haag Gevolg gevende aan de opdracht, aan het voorloopig comité gegeven op de samenkomst van Maandag 29 Februari, heetf dit de volgende pun ten als werkplan voorgelegd bij de te voeren actie inzake den strijd voor afschaffing van nachtarbeid der bak kers lo. het aanplakken van motto's, betrekking hebbende op de afschaf fing van nachtarbeid in alle mogelij ke deelen van de stad, telkens veran derd en eewijzigd 2o. liet plaatsen van artikelen in dag-, week- en maandbladen3o. verzoeken te rich ten aan geïllustreerde bladen, hunne medewerking te verleenen door pla ten op te nemen, waarin de nacht arbeid aan het publiek in beeld wordt duidelijk gemaakt4o. vier wijkver gaderingen met sprekers(sters) van verschillende richting te hóud nevens twee groote vergaderingen zoo mogelijk met lichtbeelden waar in het bakkersbedrijf aanschouwelijk wordt voorgesteld 5o. adhaesie-bctui- gingeii te zenden aan regeering en Tweede Kamer, wanneer adressen door een landelijke beweging worden opgezonden en goedkeuring kunnen wpH)""*on 6o. in ruime ma te verspreiden van een goed sprekend manifest aan de broodsnijsters en an deren. die met vergaderingen niet te bereiken zijn, en 7^ deel te nemen aan en afgevaardigden te zenden naar een te houden landelijke betoo ging ten gunste van da afschaffing van nachtarbeid der bakkers. Koloniën 8ABANG. Uit Kota-Radja wordt dato 10 Fe bruari aan dc ..Java-Bode" geseind Gisteren zijn generaal Van Heutsz met zijn adjudant en de gewestelijke genie-officieren', zoomede de kolonel J. A. P. Grevers, kommandant der infanterie in A'tjeh, naar Sabang ver trokken. Per eerste gelegenheid zullen daar heen worden overgevoerd 4 kanonnen 7 M. L. mei een detachement vaneen officier en 20 man van de 4de berg- batterij en 100 dwangarbeiders met het noodige materieel om barakken op te slaan. Zoo noodig gaat ook een divisie marechaussee daarheen onder den ka pitein H. Colijn. Bij het nazien van passen in Tangsé werd de kapitein der infanterie \Y. H. Schey niet levensgevaarlijk gewond. TA BAN AN. Rechtszaken Luije Van der Laan. Luije van der Laan, de moordenaar zijner schoonzuster in de Celebes- straat te Amsterdam, is van het von nis der rechtbank- aldaar, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf 's veroordeeld, niet in hooger beroep ge komen. Gistermorgen is hij naar de strafgevangenis te Leeuwarden ge transporteerd, om zijn straf te begin nen. Brandstichting. De 70-jarige J. B., te Drachtster- Compagnie. thans in preventieve hechtenis, beschuldigd van opzettelij ke brandstichting in zijne woning, is door de rechtbank te Heerenveen na instructie door den rechter-com- missaris verwezen naar de open bare terechtzitting op 24 dezer. De verdachte moet bekend hebben. Valschheid in geschrifte. Het O. M. bij de arrondissements rechtbank te Heerenveen heeft appel aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij de ex-administree- rend kerkvoogd J. K. te Noordwolde wegens valschheid in geschrifte werd veroordeeld tot 6 weken gevangenis straf, met vrijspraak van de ten laste gelegde verduisteringen. Het O. M had tegen beklaagde 9 maanden ge vangenisstraf met onmiddellijke in hechtenisneming gerequireerd. Het Tabanansche gezantschap, dat 9 Februari zijn opwachting heeft ge maakt bij den gouverneur-generaal, vergezeld door den gewestelijken se- cretaris, den inlandsehen ceremonie meester en een poenggawa, zoon van den pati van Boeleleng, die het naar hier vergezeld had en als tolk fun- geerde, bestond uit twee neven van den vorst van Tabanan, Mahde Lol- 1 lok en Goesti Rae Aarab, alsmede een 1 Brahmaan, genaamd Oda Malde Dloempang. Met den eersten trein naar Buiten- zorg vertrokken, alwaar kamers be steld waren in het Hotel Bellevue, werden de gezanten omstreeks 12 uur afgehaald in hofrijtuigen en naar het paleis van den gouverneur-generaal gevoerd, waar zij door den assistent resident van Buitenzorg werden opge wacht en binnengeleid in de fraaie parketzaal. Op den gouden zetel in de rotonde zat do vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, omringd door zijn secretarissen en adjudanten, den j plaatselijken kommandant en twee officieren. j Diepe sambah's makende,naderden de gezanten en overhandigden daar- op het groote, in een geelzijden cou vert gewikkeld schrijven van denTa- 1 bananschen vorst, dat geopend, voor gelezen en voor een deel vertolkt werd. Zijn Excellentie de gouverneur-gene raal aanvaardde den brief en de daar- i in vervatte betuigingen van leedwezen en onderworpenheid, beantwoordde i die namens de Koningin en verklaar- j de de medegebrachte tien witte kuif- eenden (die te Batavia zijn achterge- bleven, doch later naar den eenden- I vijver te Buitenzorg zullen worden overgebracht, bij al de andere ge schonken gezantschaps-eenden, die I daar reeds rondzwemmen), te aan- vaarden. Negen saluutschoten volgden en daarop werd het gezantschap uitge leide gedaan en vertrok het op de zelfde wijze als het gekomen was. Hedenochtend 10 Februari zijn de Baliers den resident komen bedanken voor diens welwillendheid. Zij had den, verklaarden zij. zeer genoten, te Batavia veel bewonderd en honderden dingen gezien, die zij nog nooit aan schouwd hadden. Hedenmiddag is het gezantschap per kustboot naar Soerabaja terug gekeerd. om vandaar de terugreis te vervolgen. U-B.") Buigingen. Feuilleton. Naar het Duitsch van V O N WERN h, K. Toen de plaatsvervanger kwam, schikte hij zich en ging naar bene den. Tegen den morgen begon de nevel te vallen, de schemering week voor het volle daglicht, het werd ieder uur helderder en om acht uur kwam Drontheim in 't zicht. Op het jacht was reeds alles in beweging voor de landing, toen de jonge Hohenfels bij den stuurman binnenkwam, die zich in zijn kleederen, zooals hij van het dek gekomen was, op bed geworpen had. Heb je geslapen, Harald? vroeg hij. Harald keerde zich om en keek hem aan. Heb jij misschien geslapen Denk je, dat ik niet weet, dat je den geheelen nacht voor mijn deur de Wacht gehouden hebt? Je was ziek en zieken hebben oppassing noodig. Nu zijn wij in Drontheim. je kunt en wilt toch zeker niet op den Zeeadelaar" blijven na dezen nacht? Neenzei Thorvik aof. Dat wist ik wel vooruit! Je zuit je daarom als ongeschikt voor den dienst aanmelden en aan wal gaan. Het schin blijft immers liggen, tot- dat de prins komt en is het nog maar moest overwinnen een dagreis naar Raansdal. op dat reisje kun je best gemist worden. Na een paar dagen kom je daar ook en vraagt je ontslag. De wond aan je hoofd moet weer als voorvvejidsel die nen. niemand behoeft te weten, dat zij ongevaarlijk is. Je zegt mij mijn les heel nauw keurig voor, zei Harald met bitteren spot. Ik heb ze maar uit miin hoofd te leeren. als ik er maar niets van vergeetJe behandelt mij als een on toerekenbare Was je hedennacht dan toereken baar? vroeg Bernard ernstig. Thorvik gaf seen antwoord, na een pauze van eenige seconden zei hij Ik zal met den kapitein spreken. Dat heb ik al gedaan. Hij is ook van meenïng, dat na hetgeen eergis terenavond tusschen jou en de man nen voorviel, geen durende vrede meer mogelijk is en zal het bij den prins :n orde maken, als je eerder weggaat, dan oorsDronkel!:' plan was. In dat seval zal h:? het geheele wal en wacht on Koert, die morgen met de Freia" aankomt. Harald Thorvik was opgestaan, maar er flikkerde haat in den blik waarmee v" zi;-> vroegeren speelka meraad aankeek. Heb weef eens overwonnen Och ja, jij overwint altijd en overal, ook daar waar je heelemaal nie Wat bedoel je daarmee? vroeg Bernard driftig. NietsDus in Raansdal ontmoe ten wij elkaar weer? En dan zul je mij er misschien dankbaar voor zijn. dat ik in zoo een uur aan je zijde wasVaarwel Met die woorden ging Bernard heen om afscheid te nemen van den kapi tein. die evenmin als zijn personeel vermoedde, dat de Zeeadclaar" dien nacht een bewaker gehad had. zon der wien hii reddeloos verloren ge weest zou zijn. Het huis van den groothandelaar en reeder Lundgren stond in het voor naamste gedeelte van Drontheim. een groot, deftig gebouw, dat van buiten zoowel als van binnen van den enor- men rijkdom van den eigenaar ge tuigde. In het sousterrain waren de kanto ren gevestied. daarboven was de wo ning der familie en vlak er tegenover stond een groot hotel waarin Philip voorval zv" ga meteen aan Roder zijn intrek genomen had. Hij was al drie dagen hier en ver veelde zich jammerlijk, want Inga en haar ouders waren nog altijd niet teruggekeerd. De .bezienswaardighe den der stad interesseerden hem niet, hij had ze ook reeds op de heenreis bezichtigd voordat hij de gedenkwaar- Sdige rit door de Raansdalsche ber- gen ondernam. Het liefst zou hij naar j Lackholm, het landgoed van de fami- j lie Lundgren, gereden zijn, dat maar een dertig mijlen van Drontheim ver jwijderd was, maar ten eerste had i men hem daar niet uitgenoodigd Inga had alleen gevraagd haar in de stad te komen opzoeken en verder j kwam lr" tot de treurige ontdekking. I dat zijn Noorsch, waarop hij zoo trotsch was, inderdaad door nienvui-l begrepen w»rd. Zf-odra hij daarfi.ee van wal k-K?a l- mefigrlien hem verwonderd aan. schudden het hoofd en vroegen, wat hij eigenlijk bedoelde. Gelukkig bevond zich on der het personeel van den heer Lund gren een correspondent, die Duitsch verstond, anders zou hij ook daar niet begrepen zijn. Er bleef hem daarom niets anders over, dan geduld te oefenen, en dat deed Philip dan ook. Het grootste deel van den dag hield hij zich bezig met uit het venster te liggen en het huis, waar z ij woonde, te bekijken, maar helaas, zij was er nog niet. niets dan gesloten blinden en daarbij prent te hij zich vlijtig ziin Noorsche lief desverklaring in het geheugen. He laas ging het daar juist zoo mee als vroeger met de enkele woorden. Als hij tot het midden kwam. was hij gewoonlijk het slot vergeten, en was dat gelukkig gevonden, dan wist hij het begin niet meer. maar hij ver trouwde op de vervoering van het oogenblik, die zou en moest hem al les brengen. Eindelijk op den vierden dag werd zijn wachten beloond, de correspon dent had hem zooeven meegedeeld, dat de heer en mevrouw Lundgren en hun dochter morgenmiddag thuis zouden komen. In zeer gelukkige stemming slen terde hij de straat af. die naar de haven liep en kwam bij een hoek Koert Fernstein tegen, die hem bijna omvergeloopen was. Deze liep in stormpas naar het punt, waar Philip juist vandaan j kwam. het huis van de familieLund- gren, dat in de stad algemeen be- j kerid was, men had het den jongen officier op zijn vraag direct aange-1 duid. Koertzijn jelui al hier met de ..Freia"? riep Philip verbaasd. Dan J hebben jelui toch snel gezeild Koert scheen niet zeer in zijn schik over die ontmoeting en was van plan' er gauw een einde aan te maken, i toen hem inviel, dat hij hier de aller- beste bron voor informaties vóór zieti had. Hij bleef daarom staan en ant- woordde Ja.de ..Freia" ligt sinds een uur in de haven. Jij bent hier dus goed en wel aangeland en je schijnt" al goed thuis te zijn in Drontheim Ja. ik heb miin intrek genomen ginds in het hotel, daartegenover staat het huis van de familie Lund gren. dat groote gebouw daar op den hoek. Ik kijk juist op de vensters uit. En daar speel zeker dageliiks voor ridder Toggenburg spotte de jonge zeeman. Je wacht zeker ook. tot het venster open gaat tot de veel geliefde zich vertoont Doet ze je dat genoegen Philip vond de vergelijking zeer ongepast, want hij wenschte volstrekt niet zijn trouw te bewijzen door voor haar in den dood te gaan, als Tog- genburtr zaliger voor zijn geliefde deed. Hij wilde vóór en met haar leven. Zij zijn er heelemaal nog niet, hernam hij. Inga komt eerst morden met haar ouders van Lackholm terug. Lfickholm dat is zeker het landgoed der familie? Is dat ver van hier? Slechts drie een ri'tuig. Ik ben echter besloten daar niet heen te "aan. Men wil toch niet al te in dringend 7:;" ook al zou men niet onwelkom zijn integendeel maar ik kan wachten. (Zie vervolg in het Derde Blad).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5