UITVOERINGEN. Na Arbeid Kunst. Zaterdagavond vierde het fanfare corps „Na Arbeid Kunst", bestaande uit werklieden der Haarlemsche Ka toen-Maatschappij, haar 5-jarig be staan in de schouwburgzaal van de Kleine Vereeniging. Om ongeveer half negen opende de voorzitter, de heer J. J. van Wester hoven de bijeenkomst, met een wel komstwoord tot alle aanwezigen te richten. Spr. wees er op, dat het heden vijf jaar geleden was, dat een aantal werklieden der II. K. M. het plan opvatte om een muziekvereeni- ging op te richten. Van de oprichting af heeft het korps met zeer veel tegen spoeden te kampen gehad, maar door den steun van den directeur, den heer J. Blad, en van de donateurs, kunst tievende leden en gewone leden is zij staande eebleven. Voor dezen steun danken wij u allen hartelijk op dezen herdenkingsdag. Namens de commissie voor dit feest, nam de heer Bongers het woord. Ook spr. schetste de moeielijkheid van de oprichting en instandhouding van eene muziekvereeniging, wier leden van den vroegen morgen tot den la ten avond moeten werken. Wij moe ten dan ook het geduld en de leiding van den directeur bewonderen. Hier na feliciteerde spr. de vereeniging en den directeur met dit feest, en bood namens de commissie, gesteund door giften, der Vereeniging een medaille aan, die onder luid applaus aan het vaandel gehecht werd. Vervolgens richtte spr. nog eenige woorden 'tot den directeur, daarbij den wensch uit sprekende, dat de vereeniging mocht groeien en bloeien onder zijn leiding, waarna hij den directeur een zeer mooie krans aanbood, welke dankbaar werd aanvaard. Nog eens nam de heer Westerhove het woord. Hij verwachtte wel, da. door deze vele blijken van sympathie dit feest steeds in aangename herin nering zal blijven. Hiermede was het officieele gedeel te afgeloopen. Door de muziekveree niging werden daarna tal van mu ziekstukken uitgevoerd, waarvan er vele voor het eerst door de vereeni ging ten gehoore gebracht werden. Deze stukken werden alle zeer goed ten uitvoer gebracht, vooral de Hoch- zeitsmarsch viel zeer in den smaak. Door de heeren J. Blad, J. Blad Jr. en mej. Corrie Blad werden eenige zger fraaie muziekstukken uitgevoerd qp piano, fluit, viool, clarinet enwald- horn. Aan de beide laatsten, zoon en doch ter van den heer Blad. werden door de vereeniging eenige souvenirs aan geboden. Ook was een specialiteiten-gezel schap aanwezig, dat de vreugde ten top deed stiicen, terwijl de feestvie ring met een gezellig bal, dat tot laat in den morgen duurde, besloten werd. Kunst door Oefening. Wij hebben Zaterdagavond van mannenzang genoten 't Was in hét Brongebouw, waar de mannen-zangvereeniging „Kunst door Oefening" onder leiding van haar directeur, den heer Willem H. Biele, een uitvoering gaf. Zeer mooie nummers werden ten gehoore gebracht, waaronder niet het minst door zuivere en krachtige ac- coorden uitblonk „De Martelaars in 't Colyseum", van L. Rillé. Ook de andere liederen, die door het koor gezongen werden, zijn verdienstelijk uitgevoerd. Een militair, die zich verschool achter het pseudoniem H. M. B., speel de talentvol de „Fantasie aus Norma' op de viool, daarbij op de piano ge accompagneerd door de vaardige vin gers van "den heer Willem H. Biele. De barylon-zanger de heer A. J. Smit, van Haarlem, zong op gevoel volle wijze eenige liederen, waarvan wel het meeste in den smaak viel „Van een Ivoningsvrouwe", door Ar nold Spoel. Den heer Smit viel, evenals alle anderen uitvoerenden een welver diend. warm applaus ten deel. Onze welbekende komische voordrn p^er, de heer Vrugt, bracht weder op een danige manier de lachspieren der aanwezigen in beweging, en was ge noodzaakt nog eenige coupletten extra ten beste te geven. Alles bij elkaar genomen, was het een recht gezellige uitvoering, die de mannen-zangvereeniging „Kunst door Oefening" Zaterdagavond gaf. Wij wenschen haar in den aan staanden nationalen zangwedstriid. waarin zij voor de eerste maal in de derde afdeeling zal uitkomen, veel succès toe Sociëteit De Vereeniging. In de groote, tamelijk goed bezette zaal der Sociëteit De Vereeniging werd Zondagavond door het bekende Va riété- en Operette-gezelschap onder directie van Henri ter Hall, eene bui tengewone voorstelling gegeven. Er was voor een uitgelezen programma zorg gedragen. Zoowel de zang- als de voordracht-nummers en niet min der ook de "vmnastische oefeningen door een tweetal grappenmakers, wa ren ten zeerste te roemen. Dat de aanwezigen ook deze ge dachte waren toegedaan, bewees wel het daverend applaus, dat na ieder nummer door de zaal weerklonk. Na de pauze had de opvoering plaat9 van de groote Revue-Operette „De Stakings-Bacil", waarmede niet min der succès werd ingeoogst. Alles bij elkander genomen, was het voor de aanwezigen een hoogst ge noeglijken avond, waarvan een her haling gaarne tegemoet wordt zien. Binnenland Schouwburg. Het Rotterdamsch Tooneelgezel- schap onder Directie van Johan Mul der, dat door de vóór eenige weken hier ter stede gegeven Zondagavond voorstellingen, geen onbekende meer is, gaf Zondagavond in de Tooneel- zaal der Kroon voor naar schat ting 150 aanwezigen eene opvoering van het Noord-Hollandsch spel van land „Terug in de Maatschappij" door Johan Mulder. Daarna werd opgevoerd het stukje De Partij zonder gasten" door Ludwig Fulda. Merphinisten. Gelijk gemeld is 9tierf onlangs, 23 Februari, in een pension in de Vale- riusstraat in Den Haag een Ameri- kaansche dame, tengevolge van ver giftiging door morphine en eenige da gen daarna in een hotel te Rotterdam haar echtgenoot, mede door te groot gebruik van morphine, welke hij zich had toegediend, toen een verzoek tot hem was gekomen bij den officier van justitie aldaar te verschijnen. Om trent dit voorval worden nog de vol gende bijzonderheden vernomen. Ongeveer twee maanden geleden kwamen voor hun genoegen naar Holland en vestigden zich te Rotter dam, de heer Levingstone Ready Catlin, particulier, 40 jaar oud, uit Brooklyn in Amerika afkomstig,, met zijne echtgenoote, die juist 1 Maart j.l. den 30jarigen leeftijd zou hebben bereikt. Toen de Rotterdamsche ho telhouder zich uit zijn zaken terug trok en in den Haag in de Valerius- straat een pension begon, huurden de heer en mevrouw Catlin bij hem kamers. Op 23 Februari j.l. deed de heer Catlin een geneesheer ontbieden voor zijne echtgenoote die zich onwel gevoelde en te bed lag. Zij stierf den zelfden dag onder verschijnselen, welke voor den dokter aanleiding waren, de politie met haar dood in kennis te stellen. Op verzoek van de autoriteiten stelde de politiedokter een onderzoek in naar de oorzaak van den dood en constateerde vergif tiging. Een inspecteur van politie, naar de woning van den heer Catlin gezon den om hem te verzoeken op het com missariaat van politie te komen, vond den Amerikaan in zeer verdrietigen toestand. Hij verklaarde onmogelijk naar het commissariaat te kunnen meegaan. Hij verkeerde zelf zoodanig onder den invloed van het gebruik van morphi ne, dat het loopen hem onmogelijk was. De heer Catlin verzekerde den inspecteur, dat hij en zijn echtgenoo te morphinisten waren en zoo ver slaafd waren aan morphine, dat zij dagelijks een hoeveelheid van 6 En- gelsche greinen tot zich namen. Zijne echtgenoote had 's morgens eene in spuiting genomen, was ziek gewor den, en toen gestorven. Hij koesterde het voornemen haar lijk naar Amerika te doen overbrengen en alle maatregelen voor die over brenging waren dan ook reeds ge troffen. Inmiddels was de officier van justitie te 's-Gravenhage met het ge beurde in kennis gesteld die een lijk schouwing gelastte. Het lijk, overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, werd daar geschouwd en geconstateerd dat mevr. Catlin was gestorven ten ge volge van overmatig gebruik van morphine. Toen de justitie den heer Catlin hier ter stede wilde hooren, vertoefde hij te Rotterdam, waar hij zich van het leven beroofde toen hem den wensch der justitie bekend werd. De politie heeft in de woning te 's-Gravenhage gevonden en in beslag genomen een flesch, inhoudende een kleine hoeveelheid morphine, en ver der een zeer groot aantal naalden en spuitjes, voor morphineinspuitingen noodig. Bij zijn verhoor door de politie had de heer Catlin verteld dat hij noch in den Haag, noch in Rotterdam, in apo theken morphine kon bekomen, al thans niet die hoeveelheid, die hij wenschte. Hij verwachtte dan ook op zijn be stelling een flesch uit Londen. Ver moedelijk stond zijn bezoek aan Rot terdam met de aankomst van de mor phine in verband. Zedelijke opvoeding zonder geloofs dogma. A H. Gerhard van Amster dam. De lichamelijke hygiëne van het kind. Dr. G. Scheltema van Gronin gen. De geestelijke hygiëne van het kind. Dr. L. Bouman van Loosduinen. Het kind en de school. KI. de Vries van Amsterdam en P. C. C. Hansen van Amsterdam. Het lijden van het kind door den alcohol. Jonkvr. H. Hartsen van 's Gravenhage. De arbeid van schoolgaande kinle ren in Nederland Th. M. Ketelaar. Kinderbescherming in den arbeid. G. J. van Thienen te Arnhefn en mej. dr. E. Kleerekoper te Leiden. Arbeidsopleiding van het kind. Mevr A. S. TydemanVerschoor van 's-Gra- venha<™ Henri Polak van Amster dam en mr. H. Smeenge van Amster dam. het Kindermoord. Zaterdag is te Assen door den bri gadier Huls en den marechaussee Reisiger, in de woning van de onge huwde Elisabeth P., bij het Looner- schut, opgespoord een pasgeboren-kin derlijkje met afgesneden halsje. Het lijkje is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar wij vernemen, moet de ver dachte reeds eene volledige bekente nis hebben afgelegd. De lijkschouwing- is verricht door de geneeskundigen de heeren A. H. de Boer en T. J. Jaski. P. D. G. De Lebaudy-Klueht. Men beweert voor ernst, dat volgende staat to gebeuren In den loop van deze maand of in April e. k. zou in Den Haag worden verwacht een gezantschap van den Sultan van Marokko, aan het hoofd waarvan zou staan een broeder des Sultans, met de opdracht om officieel namens dien Afrikaanschen vorst, een 'keizer-mantel ten geschenke aan te bieden aan den heer Jacques Lebaudy, .Keizer der Sahara". Het gezantschap zou intrek nemen in het Hotel des Indes, waar ook de „Keizer der Sahara" logeert. Hierbij wordt nog gemeld, dat de komst van den heer Lebaudy naar Den Haag in verband zou staan met zijn voornemen om daar ter stede te vestigen een legatie van het „Keizer rijk der Sahara" en tevens om, hetzij in 's-Gravenhage zelf of in de omstre ken, een terrein te zoeken, waarop een paleis met een uitgestrekt park kan worden gesticht. De heer Lebaudy is vergezeld van de heeren Benoit en Hidoux, die dienst bij hem doen met den titel van or donnans-officieren. Yacanti «kaarten. In de algemeene vergadering van den Stalhoudersbond, gehouden te Zwolle, werd een motie aangenomen, strekkende om bij de spoorwegmaat schappijen stappen te doen, ten einde te verkrijgen, dat deze met de vacan- tiekaarten en andere goedkoope reis- gelegenheden een maand vroeger, dus 1 Juni in plaats van 1 Juli, zouden beginnèn. Bijna alle leden van den Hotelhou- dersbond te Arnhem hebben nu beslo ten deze motie te steunen en het be stuur van hunnen Bond te verzoeken zich in denzelfden geest tot de spoor wegmaatschappijen te wenden. Ook de Vereeniging Handel en Nijverheid te Arnhem besloot in dien zin. Men meldt ons, dat men hoopt, dat het verzoek ook zal gesteund worden door andere vereenigingen, zooals die tot bevordering van het vreemde lingenverkeer, die tot bevordering van de belangen der neringdoenden enz. Congres Yoor Kinderbescherming Uit het thans verschenen program ma van het Congres voor Kinderbe scherming, van Woensdag 6 tot Zatr-r dag 9 April a.s. te 's-Gravenhage te houden, blijkt, dat de volgende onder werpen zullen worden ingeleid dooi de heeren en dames, wier namen ach ter de onderwerpen vernield worden Uit het leven van verwaarloosde kinderen. M. J. Brusse, van Rotter dam. Het „onechte kind" in onze samen leving. Mevr. A. W. L. Versluys-Poel- man, van Amsterdam en mr. J. Lim burg, van 's-Gravenhage. De „misdadige" jeugd. Prof. mr. D. Simons van Utrecht en jbr. mr. D. O. Engelen van Zutphen. Verschillende wijzen van verzorging van weezen, half-weezen en verwaar loosde kinderen. Ds. H. Pierson van Zetten, ds. A. L. Th. v. d. Ven van Eindhoven, dr. K. A. I. Snethlage van 's-Gravenhage. Lectuur en Uitspanning. Mej. Suze Groshans van 's-Gravenhage en mej Ida Heyermana van Rotterdam. Religieuze opvoeding. Dr. H. L. Oort van Utrecht en dr. J. A. Cramer tan 's-Gravenhage. Schouwburgbrand. In het Bouwkundig Weekblad van 12 Maart geeft de heer Joseph van de Loo een middel aan om bij een schouwburgbrand rampen te voor komen. Hij gaat van de stelling uit, dat brand in een schouwburg bijna zonder uitzondering op het tooneel of in de vertrekken ontstaat, die daar achter liggen. Een brand op het tooneel kan dut voor het publiek geen gevaar opleve ren, tenzij rook en vlammen door de tooneelopening in de zaal dringen. De natuurlijke weg voor rook vlammen is rechtuit naar boven, daarom zullen ze niet zijwaarts dooi de tooneelopening naar de zaal gaan als ze op hun weg naar boven niet gehinderd worden. Maakt men een koker van 10 a 15 vierkante meter doorlaat in het dak dan zal er een sterke zuiging naar boven ontstaan, en de meeste gassen zullen door dien koker ontwijken doch bij zeer groote gasontwikkeliny of sterken luchtdruk zal toch nog eet. gedeelte van den rook door de too neelopening gedreven worden. Om n te voorkomen, dat die rook naar de zaal gaat, moet nog een koker aange bracht worden legen den brandmuur die de zaal van het tooneelgebouw scheidt, en wel over de geheele breed te der tooneelopening, met den onder kant op gelijke hoogte als de boog, die de opening overwelft, terwijl die koker natuurlijk moet loopen tot bo ven het dak. Deze koker (schoorsteen) met 5 10 vierkante meter doorlaat, zal als een wachter staan aan de poort, die toegang tot de zaal geeft, en al den rook, die door deze poort zou willen gaan, opzuigen en wegvoeren. Het spreekt van zelf, dat de kokers minstens tot boven het hoogste punt van het dak moeten uitsteken. Eenvoudige luiken, in de helling van het dak aangebracht, zullen on der omstandigheden meer schade dan nut doen. Het zal wel niet noodig zijn te zeg gen, dat de kokers, ter voorkoming van tocht, gesloten zijn. Ze moeten echter door een enkelen handgreep ook van uit de zaal, kunnen worden geopend. Opdat er terstond eene sterke trek king plaats vindt, zouden de kokers door gaslicht of op andere wijze ge durende de voorstelling verwarmd kunnen wodren. Door middel van een brandscherm kan men voorkomen, dat door den gloed van het vuur de hitte in de zaal te groot wordt en dat brandende voor werpen van het tooneel in de zaal vallen doch dat scherm moet door zichtig, bijv. van ijzergaas, zijn, opdat de zaai voldoende verlicht bliive. De koude luchtstroom, die door dit gaas van de zaal naar het tooneel wordt gezogen, zal verhinderen, dat he' gloeiend wordt. Bloemencorso. Verschenen is het programma van het voorjaars-bloemencorso, in April op nader te bepalen datum te Leiden te houden. Het feest is georganiseerd door de Ver. tot bevordering van het Vreem delingenverkeer aldaar. Automobielen, motorrijwielen en rijwielen kunnen er aan deelnemen. Voor de schoonst ver sierde voertuigen worden in elke af deeling prijzen beschikbaar gesteld. Aan het corso is verbonden een om gang door de stad en een polo-wed strijd. Vooruitgang. Men meldt uit Amsterdam Zaterdag is voor het geheele Am- sterdamsche tramnet (met uitzonde ring slechts van de lijnen DamCein tuurbaan, die 1 Mei gereed komt en CentraalstationWeesperzijde, die eerst het volgend jaar wordt gemo derniseerd) de electrische tractie 'nge- voerd. Circa 100 motorwagens door- gonzen thans onze stad en vervullen de lucht met hun vroolijk waarschu wingssignaal, tink-tinkDat trekt vooral op den Dam de aandacht waar vele lijnen elkaar kruisen. Tot rust komt er hier echter geen enkele. De electrische wagens stoppen slechts even voor het instappen en uitlaten der passagiers. Maar het oponthoud duurt niet langer dan bij elke andere stopplaats. Daardoor i9 de Dam wel ruimer geworden, maar tevens druk ker. Een 105-jarige. Het Weeshuis te Almelo. Men meldt uit Almelo "De weesvader J. H. Piersma, alhier, zal Dinsdag 12 April voor i!.- bank alhier terechtstaan, beschuldig I van mishandeling van den. oud-ver- pleegde J. Ossenkoppele. Als verdediger treedt op mr. De Jong te Zutphen. Vrijgesproken. De rechtbank te Winschoten heef! K. H., gepens. O.-I. mil. te Stads kanaal, die terecht heeft gestaan we gens brandstichting, vrijgesproken. Faillissementen. Failliet verklaard J. J. G. Boere, wijnhandelaar en mineraalwaterfabrikant te Delft. Mr. E. R. E. Brants, rechter-comm. Geëindigd de faillissementen H. J. ten Bruggencate te Enschede J. Poort te Harlingen W. Houwens te Scheve- ningenW. H. Leijdekkers te Rotter dam A. Penders te Nijmegen J. H. van Pickartz te Friezenveen, allen we gens bet verbindend worden der eenige uitdoelingslijat. Opgehevenhet faillissement J. Duindam te Noordwijkerhout. Sport- en Wedstrijden. VOETBAL. Uit Kampen wordt aan de Zw. Ct. gemeld Heden herdenkt mevr. de wed. Abrahams-Wijnberg alhier haar 105en geboortedag. We brachten haar een bezoek en het bleek ons, dat de oude dame wel is waar bijna blind en doof is, doch dat haar denkvermogen nog H v ir«arlpm otwiuitimi door vrij wel in orde en haar spraak nog H-*-C-Haarlem, gewonnen aoor krachtig is. Zeker is het, dat de zorg-1 H.F.C. met 41. M.F.C. YOOr dit vuldige behandeling van haar ruim houdster der medaille, fo-jange dochter er veel toe bijdraagt: haar laatste levensdagen gemakkelijk! te maken. Aan gelukwenschen, zoowel j Er waren Zondag heel wat voetbal- in als buiten de stad, ontbrak het na- liefhebbers opgekomen, om getuigen tuurlijk niet. De buurt had de vlag j ^lin van de tweede ontmoeting tus- uitgestoken en de chr. muziekvereeni-1 schen H F c eu Haarlem, voor de ging.De Broederband tracht haar van-1 den me[lailie competitie van den middag een ovatie. ?- - De Verkiezing te Eist. De Post, het te Arnhem verschij nende roomsch-katholieke blad, be toogt in een hoofdartikel, dat de ver kiezing van baron Van Wijnbergen, den in het district Eist tot lid dei- Tweede Kamer gekozen r.k. candi- daat, op grond van het bekende in gebrachte bezwaar, ongeldig moet verklaard worden. Het blad is van oordeel, dat de wetschennis in het ge heel niet door de vingers mag wor den gezien, waar de zekerheid niet te verkrijgen of ten minste stellig nog niet verkregen is, dat de niet-naleving der wet op de wilsuiting der kiezers niet den minsten invloed heeft gehad. De Oude Beurs. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. Ct." In het „Hbld." komt een bericht voor omtrent den verkoop van het vrijgekomen terrein der oude beurs aan den Dam, aan een Duitsche com binatie, die er een groot Waaren- haus" op zou stichten. Reeds zouden de architecten Berlage en Van Oort de teekeningen voor het gebouw ge reed hebben, aangezien de gemeente tot eïsch heeft gesteld, dat bij den bouw wordt rekening gehouden met den nieuwen beursstijl. De onderhan delingen zouden réeds vrij ver gevor derd zijn. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat weliswaar bedoelde Duitsche combi natie met de gemeente is in betrek king getreden, maar dat op een spoedig te wachten beslissing weinig uitzicht is en ook, dat van een be schikbaarstelling van het terrein voor het bovengenoemde doel nog niet in ernst sprake is. Bij de gemeente wor den de aanbiedingen en er zijn er heel wat met noodige belang stelling ontvangen en met zorg toetst aan de zeer samengesterde eischen, die bij eene eventueele be bouwing voldoening vragen, in ver band waarmee ook een eventueele amotie van het kommandantshuis staat. Ja zelfs is de ter beschikking te stellen bouwruimte afhankelijk van die mogelijke en zeer zeker wensche- lijke amotie. Maar eer het zoover is, zal er nog wel wat water door den Amstel vloeien. Ongelukken. Onder de gemeente Kethel en Spa- land is gisteren in een hooiberg het liik gevonden van een 63-jarige vrouw, die een zwervend leven leed en te Delft woonde. Men meldt ons Voor eenige dagen zijn onder Bar- ger-Oosterveen twee, nog jonge man nen verdronken. De eene, een zekere A. H., is in een greppel met slechts weinig water gevonden, het lijk van den andere werd uit een kanaal op- gevischt. Drankmisbruik moet de oor zaak zijn. Zaterdag had op de rivier de Waal voor de gemeente Rossum een ongeluk plaats. Een arkje van de firma W. P. de Vries, aannemers te Rossum, waar op 4 werklieden, twee in de kajuit en twee aan dek, zich bevonden, werd door een sleepboot versleept. Vermoe delijk doordien een draai tekort geno men werd, sloeg dat arkje om, met het gevolg, dat de twee werklieden, de ongehuwde W. v. Toorn en de zestig jarige huisvader J. Bok, die zich <n de kajuit bevonden, verdronken. De twee anderen werden gered. Rechtszaken Bfr. Troelstra. Het Volk meldt, dat mr. Troelstra door een aanval van galsteen-koliek Donderdag en Vrijdag de vergadering der Tweede Kamer niet heeft kunnen bijwonen en dat hij nu beterende, maar verzwakt is. Oplichters-AdTertentiSn. Wegens het plaatsen van adverten ties in de dagbladen, waarin voor spiegelingen werden gedaan van rui me bijverdiensten en tengevolge waar van verschillende personen zijn be wogen aan den steller der adverten ties, den 26-jarigen A. A., geld als borgstelling af te geven, heeft de justitie te Rotterdam A. gevangenge nomen en ter zake van oplichting te gen hem rechtsingang verleend met instructie en gevangenhouding. stellen, daar de scheidsrechter n< maals aan haar een penalty toekei de, die nu door Gorter mooi ingej werd. Alweer groot gejuich. Onder luide aanmoedigingskret werd wederom afgetrapt, maar was het te laat, daar Willing ree^Wi zijn langgerekt fluitje liet hooren, ds eig time aankondigde. fe H. F. C. won dus met 41. oiiin: O.i. is doze nederlaag niet vo», J. Haarlem verdiend, daar een stan 5 van 42 of 43 beter de verhouding van het spel had uitgedrukt. Dit neec Au evenwel niet weg dat H. F. C. dez< rv" wedstrijd welverdiend gewonnen het II. al is de score wat overdreven. B otte. Na het eindigen van den wedstriibrii werd de medaille, die voor dit jas door H. F. C. gewonnen werd, uitg rst. reikt door den voorzitter van dfjNiet Haarlemschen Voetbal Bond, den he ck. J. A. Rijkens, aan den captain vaien, H. F. C. den heer v. Waveren. De DeZ bedankte op zijn beurt den Haarleten? schen Voetbal Bond. le Klasse Competities N. V. B. Me H. B. S. Spart» 5 S De wedstrijd tusschen H. B. Sèl^ Sparta in 's-Gravenhage gespeeld ei le digde na een zeer spannenden stri in een welverdiende overwinning v;sn A H. B. S. van 5-3. P50' Door deze overwinning kan H. Haarlemschen Voetbal Bond. Om ongeveer half drie stelden de beide clubs zich op. H. F. C. was met haar beste en sterkste combinatie op gekomen, waarin wij ook weer eens O. Menten zagen. Haarlem was niet zoo gelukkig, zij had in het eerst twee invallers, één voor van Leuven en één als doelverdediger, Utermark, uit geheelen wedstrijd voortdurend stig. S. officieel als kampioen van de W^eU telijke 1ste klasse competitie A. I'^eI schouwd worden. Voor H. F. C. isi^e> alle kans verkeken, ook al zou hjte-.' den wedstrijd op 27 Maart e.k. teg jj1' H. B. S. winnen. Wel zou het moge' lijk zijn als H. F. C. kans zag H. B. S. met minstens 11—klop geven, wat natuurlijk niet te verwac m ten is. Yelocitas—Volharding 6—0 Te Breda speelden Velocitas teg#50. Volharding (Amsterdam) welke we$. C strijd, zooals wel te verwachten wi L. eindigde in een overwinning van 125 locitas van 60. -hot H. Y. Y.Kapiditas 7-0. De Hagenaars waren gedurende dij. het tweede elftal, verder had Haar lem het oude stelletje. Als scheidsrechter fungeerde de heer Willing. Haarlem had de aftrap, maar de bal was reeds dadelijk in handen van de H. F. C.-voorhoede, die een bezoek bracht aan Haarlem's achterhoede. Het spel verplaatste zich evenwel ge regeld, nu eens toefde de bal op Haarlem's helft, dan weer op die van H. F. C. Aan beide kanten werd goed spel te zien gegeven, en geen van beide gaf iets toe. Aangemoedigd door het herhaalde schreeuwen en jubelen der omstanders speelden de clubs kalm door. Nu eens was Haarlem's doel in gevaar dan weer had H. F. C.'s ach terhoede een spannend oogenblikje. Langzamerhand scheen het evenwel of H. F. C. sterker werd, de strijd werd vaker op Haarlem's helft ge voerd. Ook moest Utermark herhaal delijk bijspringen, van welke taak hij zich echter uitmuntend kweet. Met angstige spanning volgden de omstanders het spel, juichend als iets den smaak viel, aanmoedigend wanneer te slap gespeeld werd. Zoo klonken er geregeld uitroepen, zooals: Go ker, hadden met rust reeds de leidit eig. met 30toen referee Dyxhoorn tiieig. floot won H. V. V. ten slotte met 7-{M. waardoor haar doelgemiddelde menswaardig verbeterd werd. Ito. paars-witten vertoonden derde klas 13. spel. «ter A wej R. A. P.—Quick 7-1. Tegen aller verwachting in kwalée Quick op, hoewel slechts met ti man spelende. Veel voordeel heeft van dit uitkomen niet gehad, wijl het onderspit moest delven met 7- Vites8e—Quick 2—0. De wedstrijd tusschen bovengenoeifcoc de clubs voor de Oostelijke 1ste klas vo( competitie eindigde in een overwi kot ning van Vitesse van 20. 3de klasse B. en C. N. V. B. Voor de 3de klasse N. V. B. spe H.F.C. II tegen E.D.O. I aan d Schoterweg. Om over twee wordt begonnen, dadelijk ziet men dat beide partij aan elkaar gewaagd zijn. Het dui (/I vrij lang voordat er gedoelpunt wor W Door zeer goed verdedigen van b p toe nou Eddy, voox-uit Jan, kom Bos de backs en keeper, kan H. F. niet te lang talmen, Henny schiet nou toch, ach weer veel te lang gewacht enz. enz. Al spoedig kregen de H. F. C. sup porters gelegenheid om eens goed te jubelen, daar hun partij de leiding nam. Dit punt was ontstaan uit een corner, mooi door Pereira ingezet, en leelijk door Gorter weggewerkt, zoo dat hij voor de voeten van. L. v. d. Vinne terechtkwam die den bal kei hard in Haarlem's doel zette. Onder bijvalskreten werd door Haar lem, dat inmiddels een invaller met van Leuven verwisseld had, afgetrapt. Het scheen een oogenblik alsof nu Haarlem begon op te zetten, het bracht eenige gevaarlijke bezoeken aan het doel van H. F. C. maar het kwam niet tot doelpunten. Even daarna slaagde H. F. C. er in om haar leiding te vergrooten door Holdert, die den bal prachtig in Haar lem's net werkte, voor Utermark zoo goed als onhoudbaar. De blauw-wit gezinden begonnen nu weer te juichen, terwijl de voor standers der Roodbroeken met lange gezichten stonden te kijken. Toch hadden zij nog niet alle hoop verlo ren, en begonnen de spelers van hun partij nog meer aan te moedigen. Het hielp voor Haarlem evenwel niet, al spande het alle krachten in, het mocht haar niet gelukken Ferf te ver schalken. H. F. C. daarentegen wist nog ééns het net der tegenpartij te vinden door Henny, zoodat de stand nu 30 geworden was. Met dezen stand werd van doel ver wisseld. Na de hervatting begonnen de Roodbroeken reeds dadelijk pittig op te treden. Eenige gevaarlijke uit vallen of opzetten, liepen evenwel op niets uit. Beide clubs waren nu o.i. volkomen tegen elkander opgewassen, hoewel H. F. C.'s achterhoede, waarin W. v. Waveren de ster was, iets ster ker was dan die van Haarlem. Aan beide kanten spande men alle krachten in, om tot doelpunten te ko men, hetgeen evenwel nog niet spoe dig lukte. H. F. C. kreeg een penalty die door O. Menten prachtig in een doelpunt werd omgezet, onder oorver- doovend gejuich dér H. F. C.'ers. Nu begonnen de Haarlem-voorstan ders toch in te zien dat het er voor hen slecht voorstond, en daarom nog maar eens met schreeuwen gepoogd om d© Roodbroeken met ruur te be zielen. Ook Haarlem kreeg een vrijen ©chop, die door v. d. Berg evenwel naast de paal geschopt werd. Spoe dig hierop kreeg Haarlem nog eens de gelegenheid om zijn fout te her maar niet doelpunten, ofschoon haj Bi spel niet erg schitterend was. Eindelijk bezwijkt keeper v. Do F1 die goed werk liet zien, voor kalm schot van v. Gogh, dat hij h kunnen verhinderen. Daarna is spoedig rust en H. F. C. leidt rnetl- Na de rust is E. D. O. sterker heeft H. F. C. geheel ingesloten. Dc slecht schieten van de voorhoede v E. D. O. weet zij geen enkel punt maken. Langzaam komt H. F. C. los, en een strafschop haar ten deel vj door Witkop goed genomen, leidt met 2—0. Hierin komt geen veranderii Haast zien wij E.D.O. doelpunt 5 door middel van Tangerman, juist de bal tegen de lat kopt. Het einde nadert, en als de schei rechter tijd blaast, heeft H. F. C. gewonnen met 2—0. Nog dient vermeld te worden i inzet van Kuntze, maar deze w ongeldig verklaard wegens offside. Bij H .F. C. muntten uit: Beijn v. Laar v. Lennep, v. d. Woude Everard. Bij E.D.O. noemen wij Bleijker, d. Berg als backs zeer goed. Tang man door zijn goed koppen, en Dort als doelverdediger. Scheidsrechter Stempel uitsteke. Courses te Woestduii Vroeger in 't jaar dan ooic, vinj reeds Zondag de courses te Woestdi aan. Ware het weer geweest ais vei den Donderdag dan zou het genot vermengd zijn geweest, nu was 1 wel wat koud. Niettegenstaande d was de opkomst van het publiek voldoende. De draverijen waren in ressant, de rennen minder daar twee van de drie de winner vooi was aan te wijzen en dan ook gemak de eerste plaats innam. J de zijde van de bestuurstent is flink stuk terrein bij gekomen paddock voor de dravers, een ver tering dus. De afsluiting met inrijh ken is vernieuwd en hoogst doek tigleverancier was de firma Th. Blom te Haarlem- Het verloop van de courses was volgt I. (1£ uur). Robert See Steele-pri Handicap voor Nederlandsche pa: den en Orloffpaarden. Minimum stand 1600 meter, le prijs /250, prijs f 75, 3e prijs 25. 1. Wilhelm} tja, 1600 M., eig. B. H. v. MunsU t. Anna in 16S5 M., eig. A. de Ridi 3 Marie rv, 1825 M., efg. H. K. G1 Izn.4. Swetlana, 1625 M„ eig.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2