RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. 'Islag landen Raadselwedstrijd leu Nelly en de Sterren. (Slot) ,,Als ik nu toch eens van die wolk liviel, zou ik toch wel eens willen waar ik terecht kwam 1" dacht Jelly. Ze trok aan een van de koorden, en hl iet wolkenrijtuig zonk lager en lager. ln, ïindelijk was het op gelijke hoogte 'eet de toppen van de boomen. Ze jj0 eek naar beneden, en zag een prach tige tuin met donkere boomen en Jaartusschen schitterende marmeren .Tttandbeelden, en overal verspreid zag ujj duizenden en nog eens duizenden Vuurvliegen steeds dansten en dwar- elden ze door elkaar, en het was net ze allemaal kleine roode lampjes usschen de vleugels droegen. Dehee- i tuin was roodachtig verlicht. Nelly voelde veel lust om daar wat u blijven, maar opeens hoorde ze de j"a( tem van de „Witte Uil" weer. y- „Wees voorzichtig, Nelly", zeidehij, Is je nog lager gaat, breekt de wolk oor, en dan val je naar beneden." Van schrik gaf Nelly een harde ruk .jjkan het „naar boven" koord, en het ing met zoo'n vaart de hoogte 'n, 0( at Nelly bijna buiten adem raakte. „Kijk goed uit naar de verschieten- ,ej. e sterrenriep haar gids, „en blijf i alsjeblieft uit den weg Onrustig fladderde de Witte Uil om 3 wolk heen. Opeens zat hij naast aar, en fluisterde o,„Geef mij de koorden, dan kunnen ure ze misschien ontduiken 1" „De sterren ontduiken?" riep Nelly Dgstig. „Ja, natuurlijk", legde de Witte il uit, „als ze zoo meteen aan het 2 erschieten gaan, kunnen ze wel een n„ ur aan den gang blijven, als ze daar y ii in hebben." n( Een knal als van een kanonschot h0 reunde plotseling door de lucht, en 0|lak langs NeUy's wolk schoot een ■oote schitterende ster, en daar ver- er weer een. En daar kwam een derde aan, in m rood-groenen glans, zoo mooi, dat J I ne was of er vuurwerk werd af- T stoken. Nelly raakte er heelemaal van "'n war. i„Hoe prachtigriep ze, „schitter, hitter, groote machtige -ster eteen trok ze uit al haar macht aan it verkeerde koord. De Witte Uil gaf een harde breeuw. De wolk werd plotseling vuurrood, "r toen groen, toen hel paars en ein- ilijk zacht rose. Het was net of de 1 iele hemel geïllumineerd werd door eB n reusachtige, zacht rose vlam. PI Nelly voelde zich zelf wegzinken oor de zachte rose damp, en greep het wilde weg naar iets donzigs, Jpfit ze naast zich voelde. Het was de eugel van de Witte Uil, en de Uil een bizonder sterke vogel. „We hadden die ster best kunnen tduiken, als jij niet zoo plotseling n een koord getrokken had", zei de 1 treurig„maar ik zal je maar heel ootmoedig vergeven, en je, inplaats n je hier aan je lot over te laten, lar huis brengen .Nelly." ,Dank u wel, mijnheer", zei Nelly ldeel verlegen. Ze begreep wel, dat het haar schuld as geweest, en durfde nu niets meer zeggen. voelde zich dan ook erg opge- cht, toen ze eindelijk weer kalm J or het balconraam zat, en de Witte 1 verdwenen was. gt verdwenen was. Maar ze kreeg toch een erge kleur, ea ze haar vader den volgenden g, orgen hoorde zeggen „Wel, wat waren die sterren giste- oavond aan het verschieten! Zoo td ik het in mijn heele leven nog et gezien ling waren vanTheo van Busch bach, Cornelia van Schooten, Leonard Germeraad, Willemien Wenning, Her man en Suze Greeven, Gustaaf C. Visarius, Nellv Aukes. Johan Vuyck, Grietje Hubbeling, Hans Willem Ger meraad, Joh. Bergé, Frits de Boer, Christina van Maas, Johan Gerard Walter, Frits Kuipers. Mina Vermeu len, Ebeltje Vredenduin, Jb. Vreden- duin, Johan Bos Leo van der Wilk. Aernout van Lennep, Cornelia Reek- man. Wilhelmina Uytendaal, Gerard Hekkelman, Kobus Kappelhoff, Jo hanna van Kordelaar, L. H. Steets- kamp, Jac. J. Schneiders, Tine Pielage. Mientje van Es, Catrientje Groen, Ma rie Kroon. Nelly Snellens, Cornelis Stolwijk, Christine Pielage. DE EERSTE PRIJS Een rine-werpspel, een briefkaarten album of een winkel, is toegekend aan CORNELIS J. STOLWIJK, oud 11 jaar. Hij had alle oplossingen gevonden, er was geen enkele taalfout in en zijn werk zag er keurig netjes uit. DE TWEEDE PRIJS een handwerkdoos of een schip, aan AERNOUT VAN LENNEP, oud 10 jaar. DE EERSTE PREMIE een boek in prachtband, cetiteld .Een gelukkig Viertal", door Aletta Hoog, aan JOH. BERGÉ, oud 11 jaar. DE TWEEDE PREMIE ook een boek, aan HANS WILLEM GERMERAAD, oud 9 jaar. k denk, dat „De Zaterdagavond" ie ze keer met bijzonder veel verlan- p n is tegemoet gezien door onze meis- en jongens, omdat ze wel dachten vandaag de uitslag van den dstrijd bekend zou worden ge- lakt, en omdat allen natuurlijk opten een prijs of premie te zullen inen. ïén dina. spijt me maar. terwijl ik k naar dien «rooten stapel inzen den, die daar voor mij lia' g|t is, dat ik niet aan allemaal i prijs of premie kangeven. Ik denk, veel van jelui zullen zeggen Ik dtoch ook bijna alle raadsels id", of„Mijn werk zag er toch i netjes uiten ik vind het dan heel jammer, dat ik zooveel van li moet teleurstellen. «laar ik kreeg liefst 78 inzendingen, jklik moest dus uit iedere afdeeling r jongens of meisjes kiezen, die beste werk gezonden hadden. )e inzendingen van de eerste afdee- Voor de tweede premie kwamen ook in aanmerking Leonard Germeraad, Catrientje Groen, Johan Gerard Wal ter, en Nelly Aukes. Bij loting viel de premie ten deel aan Hans Willem Germeraad. Bovendien verdienen nog een EERVOLLE VERMELDING, Ten eersteLeonard Germeraad, Catrientje Groen, Johan Gerard Wal ter en Nelly Aukes, en vervolgens Herman en Suze Greeven, Tine Pie lage, Theo van Buschbach, Johan Vuyck, Frits de Boer, Jac. J. Schnei ders en Christina Pielage. De inzendingen van de tweede af deeling waren van Bertha Ackerman, Jan van Es, Jo han Germeraad, Elze Wille, Herma nus van der Fange, P. J. Bos, J. F. Van Lennep, J. Nieuwenhof, Christine Romeyn, Lies van den Heuvel Rvn- ders, M. E. Hoenderdos, J. G. Hoen derdos, Johanna en Cornelia Meiman, Geertje Philippo, Jo Deetman, Fran- cisca van Maas, J. Bauër, Johan Kaart, Antje van der List, Abraham Jacobus Walter, Wilhelmina. Sorber, Arie Hoevens, Margo Hos, Dirk Bak ker, Cornelia C. Steetskamp, Nelly de Fouw, Cornelia van Koot. Cornelis Bogaard, Abram van Buschbach, Cor nelia van den Heuvell, Bram van Weeren, Helena Staphorst, Johanna Visarius, Jannetje Snieder, Jacob Landman, Jo G. M. Prins Visser, Clazina de Vries. Nelly de Munriik, Cato Muylaert, Marie Groenewegen, Johanna Reckman, Cato Schipper, Herbert Phlippeau. DE EERSTE PRIJS: een doos met raketten en volans, een hockeystok of een schilderdoos, is ten deel gevallen aan JO G. M. PRINS VISSER, oud 12 jaar, omdat zij de eenige was, die 30 goede oplossingen zond. of schoon er drie onattente fouten in haar werk waren. DE TWEEDE PRIJS: een belegeringspel of een planten- trommel, aan JACOB WILLEM BAUER, oud 13 jaar. DE EERSTE PREMIE een boek in prachtband, getiteld „Elsje", door A. C. Kuiper, aan ELZE WILLE, oud 13 jaar. DE TWEEDE PREMIE, ook een boek, getiteld „Het Slot op den Hoef", door Kiewit, aan HERBERT PHLIPPEAU, oud 14 jaar. EERVOLLE VERMELDINGEN zijn toegekend aan T ios van den Heu vel Rijnder, Jan van Es, Margo Hos en Abraham Jacobus Walter, die ook in aanmerking kwamen voor een pre mie; en vervolgens aan Jannetje Snie der. Helena Staphorst,JacobLandman, Johan Germeraad, Cato Schipper, Hermanus v. d. Fange, Geertje Phi lippo, Jo Deetman, Cornelia Steets kamp, Johan Kaart, Nelly de Mun nik. r En nu blijft mij nog over, de geluk kige prijswinners en -winsters harte lijk geluk te wenschen. De prijzen mag jullie zelf bij mij komen uitzoeken Dinsdagmiddag tus schen 1 en 2, en ook de premies mo gen dan gehaald worden. Ik hoop, dat je allemaal trouw aan de wedstrijden zult blijven meedoen, ook de kinderen, die deze keer niet zoo gelukkig waren, een prijs te krij gen. Iedere maand worden aan acht jongens of meisjes prijzen toegekend, en het is dus best mogelijk, dat je een volgende keer gelukkiger bent. OPLOSSINGEN VOOR DE EERSTE AFDEELING. 1. NA. 2. De waterspiegel. 3. Schoolblijven vijl bijl - schoen scliol. 4. Tooverlantaarn. 5. M in a Mina. 6. Pook ook. 7. De morgenstond heeft goiid in den mond. 8. Kanarie. 9. Maan haan zaan. 10. Inkt koker inktkoker. 11. Amsterdam mast, maat, ster, dam, tam. 12. Koning, honing. 13. Zand bank Zandbank. 14. Neger. 15. De A. 16. Naaimachine. 17. Leeg geel. 18. Edam. 19. Boter bloem boterbloem. 20. Niets. 21. Ras, bas, das, gas. 22. Leeuw, eeuw. 23. Kroon troon. 24. Waiviseh. 25. Goud visch goudvisch. 26. Boterham boter boer ham. 27. Ratel slang, ratelslang. 28. Rijk dom —Rijkdom. 29. Does burg Doesburg. 30. Zee meer min Zeemeer min. OPLOSSINGEN VOOR DE TWEEDE AFDEELING. 1. Eiffeltoren. 2. M iddellandsche Zee. 3. M adrid. 4. A lva. Emma. 2. Melk weg melkweg. 3. Rusland, Petersburg. 4. VII. 5. Negen. 6. 60. 7. Hand schoen handschoen. 8. Elft Delft. 9. Wat gij niet wilt dat u geschiedt doe dat ook aan ander niet. 10. Land, lans, lang. 11. Kast, last. mast, 12. Wandelstok f 3. laarzen f7, hoed 5. 13. Piet Hein pit tin peen thee. 14. Zilver vloot Zilvervloot. 15. Meer meter. 16. Mijl lijm. 17. Landbouw en veeteelt. 18. Pola. Oder, Lena,.Arak. 19. Wacht schip Wachtschip of tent waeen tentwagen. 20. 100 rijksdaalders en 25 gulden. 21. Kaartenhuis, kraai, taart, tent. thuis. 22. Huurhuis huishuur. 23. Stad huis Stadhuis. 24. Alle begin is moeilijk. 25. Bloed bruiloft Bloedbrui loft. 26. Dollar Dollart. 27. 40 jaar. 28. Zelfstandig naamwoord, gom, wolf, stoel, oord, dwerg, diefstal, zand, strand 29. Atrecht, Utrecht. 30. Einde van den wedstrijd. eerste lettergreep duidt een zeker soort menschen aan de tweede is een" van de noten eener toonschaalde derde en de vierde is een vrouwen naam. 3. (Ingezonden door Gustaaf C. Vi sarius). Het zit in een ei, keert gij het om, dan is het een kleur. 4. (Ingezonden door Jakob Willem Bauër). Welke deugd en welke ondeugd worden met hetzelfde woord ge schreven 5. (Ingezonden door Nelly Aukes V K RAADSELS. (Deze raadsels hooren niet bij een wedstrijd; de namen var» de kinde ren, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplossingen zenden, worden in de courant bekend gemaakt.) 1. (Ingezonden door Piet en Betsy Peereboom). Mijn geheel is een dorpje in Noord- Holland van 11 letters. 1, 2, 3, 4. 5 en 6 is een mensch. 9. 7 en 8 is een boom. 9. 10 en 11 is eene versterking. 8. 7 en 6 is een lichaamsdeel. 2, (Ingezonden door Gerard Hekkel man). Miin geheel is een muziekinstrument en bestaat uit vier lettergrepen. De Wat leest ge hieruit? 6. (Ingezonden door Antje van dei- List). 7, 5, 6, 1 groeit overal. 1, 2, 6, 5 is een boom. 1, 2, 6 is een werktuig voor den landman. 2, 6, 4 behoort tot keukengerei. Van een 7, 5, 6, 2 houden wij op zijn tijd wel. Het geheel bestaat uit twee letter grepen en is iets, dat w« in den tuin wel zien, maar in huis niet gewild is. De eerste lettergreep noemt ons een diertje, dat mijn tweede vervaardigt, terwijl het laatste het fijnste is wat bestaat. 7. (Ingezonden door Nelly de Fouw.) Wat maakt ge uit de volgende let ters s-n-a-k-a-t-s-i-o-L 8. (Ingezonden door Johan Kaart;. Vijf letters spel ik in mijn naam, Men perst mij heelomael te zaam, Neemt men mijn tweede letter weg, Dan vlieg ik over lieg en steg. Ontrooft men de eerste letter mij, Dien ik tot voederbak daarbij. 9. (Ingezonden door Marie Hoen derdos). Mijn eerste is een lichaamsdeel, mijn tweede is een boom en mijn ge heel te hebben is niet prettig. 10. Ingezonden door Johanna en Cornelia Meiman). Welke schoen past aan niemand's voet Oplossingen van de raadsels uit het nummer van 12 Maart 1. Scheurkalender. 2. Haarlem's dagblad. 3. Zandvoort. 4. Janhagel. 5. M. 6. Matrozen. 7. Nicht, licht, richt, dicht. 8. Regenboog. 9. Atjeh, Aardenburg, Tholen, Jura, Edinburg, Hamburg. 10. Spoorweg. Goede oplossingen ontving ik van Willem v. d. Berg, 10Johanna van Kordelaar, 8Frans Thompson, 10 Gerard Hekkelman, 9Herbert Phlip peau, 9; Piet Balder, 9; Marietje Seveke, 9; Elze Wille, 10; Frits de Boer, 10; Nelly Aukes, 10; Hendrik Ploeg, 8Arie Hoevens, 10Marie v. d. Berg, 7Johanna Reckman, 10 Kobus Kappelhoff, 9Daatje van Ser- vellen, 10Suze M. Thompson, 10 Anna Reinalda, 10; M. Verhagen, 9; F. G. J. J. Kloezeman; Anna v. d. Sluvs 6. Brievenbus. Brieyen aan de Redactie van de Kinder-afdeéling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. v. Doorn, Sophïastraat No. 22, Haarlem Herbert Phi. Je bent zeker blij, dat je alle raadsels nor eens overge schreven hebt. Je hadt geen enkele fout gemaaktIk vind het leuk, dat ik kennis met je gemaakt heb heb je aan tante gezegd, dat het mij erg spijt, dat ik haar brief niet gekregen heb Het stukje over H. F. C.Haar lem zal ik in het volgend nummer opnemen deze week was er, jammer genoëg. reen plaats meer. Maak je het Voetbalbond-papier van je oom op?Doe mijn groeten aan Grootmama en Tante. Tot Dinsdag. Elze W. Wat ben je ongeduldig! E i n d e 1 ij k is de uitslag dan tpc.h bekend, hè. Ik hoop. dat het boek, dat ik voor je uitgekozen heb, naar je zin is, en dat je me, wanneer je het uit hebt, eens schrijven zal hoe je het vindt Jacob Willem B. Ik ben benieuwd, wat je Dinsdag uit zal kiezen, een belegeringspel of een plantentrommel! Ik ber-;ïn niet hoe komt. dat het tweede gedeelte van dat raadsel ver dwenen was, want ik stuur ze altijd nèt zooals jullie ze schrijft naar de drukkerij, behalve wat ik er zelf :n verander. Wat is dat eerste nieuwe raadsel mooi! Heb je dat zelf be dacht? Ik zal ze alle drie plaatsen. W. J. D. K. Je rpoet eens vertellen, waarom je vindt - Beierscfr bier 't meest schuimt. Dat '-■-r.r.a ik een erg vei-makelijk antwoord J,e hebt zeker wel gezien, wat de foede oplossing was? Cornelia v. Sch. Ik heb erg ge dacht over een van je oplossingen. Waarom .dacht je dat de grootste spie gel was ..welke met verst van elkaar verwijderd zijn?" Dat moet je me eens, vertellen. Ahram v. B. Je vond de raadsels van de tweede afdeeling zeker wel wat moeiliik Maar ik vind het toch aar dig dat je maar aan die afdeeling mee deedt, nu Theo in de eerste af deeling thuis hoorde. Wat vinden jullie aardiger, de raadselwedstrijd of de nieuwe wedstrijd? Christina P. Je vraagt me, om je ook een briefje in de Courant te schrij ven, en dat wil ik natuurlijk wel doen. Maar eigenlijk vraag je me niets, en is er dus ook niets, waarop ik je moet antwoorden. Als je me weer eens schrijft, moet je me maar eens van alles vertellen, waar je op school bent, en in welke klas je zit. En word je altijd voluit Christina ge noemd Joh. Bergé. Zooals je schreef, woon ie 5Den Bosch. Maar hoe is eigen lijk je adres, dan zal ik je het boek sturen, of wacht je liever tot je hier komt? Joseph a Schr. ik niet. Je raadsel zal ik plaatsen. Cornelis St. Ik verlang er al naar. Dinsdag kennis met je te maken. Ik hoop. dat je met de andere wedstrij den ook zoo flink mee zult doenEn wat zag je werk er keurig uit met al die roode lijnen Hendrik P. Ik •*-' nieuwe raad sel ook plaatsen, Hendrik Je vindt raadsels maken zeker een erg leuk werk? Waar ga op school? Jacob L. Ik vond b"' zoo jammer, dat je die drie raadsels moest missen. Je werk zag er zoo netjes uitMis schien ben je met verhaaltje bij de plaat gelukkiger, of vind je dat niet leuk Jannetje S. Dat je je mijn vrien dinnetje noemt, vind ik best. Ik vind het erg prettig om zooveel vriendjes en vriendinnetjes te hebben. Ik hoop, dat ik eens gauw weer een brief van je krijg. Johanna V. Zooals ik beloofd heb. krijg je deze week antwoord. Dat je dat gewone woordje meer niet be denken kon 't Was jammer, hè Wat heb je een mooi postpapier Ik zal die tak bloemen uitknippen en bewa ren. Verzamel je ook briefkaarten? Johanna v. K. Je hebt me wel geen lange brief geschreven, maar ik zet toch maar een antwoord voor jein de Courant. Dat vindt je zeker wel pret- ti- hè? Vond je de raadsels erg moei lijk? Abraham J. W. Wel, ik geloof dat jouw brief het mooiste geschreven is van alle brieven, die ik tot nu toe ge kregen heb Waar heb - dat zoo keu rig geleerd Ik vind, dat pa gelijk heeft wanneer hij zegt, dat je de raadsels zelf op moet zoeken ik vind het ook aardiger als je ze alleen ge raden hebt. Vond je de raadsels in de eerste afdeeling te rremakkelijk ?Want je bent toch pas 11, is 'tniet? Arie II. Wat jammer, dat je 24, 25 en 26 niet vinden kon De andere waren allemaal goed, en zonder taal fouten (Daar kijk ik ook naar, zie je Als ie mt - eens schriift. moet je me eens vertellen, wat je gaat doen je van school af bent. Ik hoop dat ik er aan zal denken je op 3 April te feliciteeren. Herman en Suze G. Ik vind het goed, dat Suze deze keer de raadsels heeft opgeschreven, maar een volgen de keer moet Herman het toch maar eens zelf probeeren. Tk krijg wel meer brieven van jongens van 8 jaar. Raad sel 6 was niet goed dat vond je zeker erg lastig? Ik hoop dat 'ullie tevre den bent met mijn brief. Nu krijg ik zeker ook weer eens een brief terug? Nelly de F. Ik kan me begrijpen, dat je dolgraag een premie hadt wil len hebben, maar doordat je vier raadsels niet hebt kunnen vinden,ging het niet. Ik hoop, dat je een volgende keer gelukkiger zult zijn. Je vraag over een nieuwen wedstrijd heb je ai beantwoord gezien, en de raadsels, die je zelf bedacht hebt, vind ik leuk. Doe mijn srroeten aan Mien Tine P Je had de opgaven niet al lemaal over hoeven te schrijven. Ik begrijp h$t best wanne*»- je het num mer zet. en dan c-vvoon het a,ntwoord er achter, dus dat spaart je één vol gende keer veel tijd uit. Jac. Jol?. S. J,ei, vraagt of je ook mee mag doen aap de tweede afdee ling. Ja, dat is voor - een moeilij ke vraag om te beantwoorden. Je mag natuurlijk de raadsels van de tweede afdeeling oplossen, ,e,n je mag ze ook aan mij zenden, maar ik kan je toch maar in één afdeeling naar een prijs mee laten dingeu. Raadsels die je zelf bedacht hebt, mag jo mij natuurlijk zenden, dat vind ik juist erg aardig. Piet M. Ik ben blij dat je goed je best zal doen met de wedstrijden. Het eerste raaasel zal ik plaatsen, maar het tweede vind tk-veelte moeilijk. Een antwoord van 28 letters Cornelia van K. Raadsels uit een courantje vind ik niet zoo aardig als raadsels die je zelf bedacht hebt. Dl Haarlemmermeer ben ik nooit ge weest. Kom jij dikwijls in Haarlem Helena St. Het 28ste raadsel heb ik goed gerekend. Als het werkelijke antwoord goed is. dan komen de hij woorden er niet zooveel op aan. Ik hoop, dat je toch mee zult blijven doen met de wedstrijden, al ga je met Mei van school af. Anton K„ Piet B., Johanna K„ Wil helmina G„ W. J. D. KI., Cornelia K. en Alida G. Jullie stukjes bij de plaat heb ik gekregen. Het duurt wel nog lang, hè, voor je den uislag hooren kuntWordt nu maar niet al te on geduldig Anna R. De twee raadsels, die je me gestuurd hebt, zal ik plaatsen. Doe je ook mee aan den nieuwen wedstrijd Francisca v. M. Ik heb je verleden week vergeten te schrijven over je raadsel. Ik zal het opnenjen, maar ik heb het wat langer gemaakt. Wilhelmina M. Ik hoor erg graag piano spelen. Heb je al lang les?Dan mag je me eens wat komen voorspe len, of durf je dat niet? Je drie raad sels zijn goed. Dat je me een brief kaart wilt zenden vind ik erg aardig. Heb jij een verzameling Elizabeth v. O. Wat bedoel je met „of er nog iets anders komt dan de plaat Dacht je heusch, dat dat vers je voor de kleintjes was, of was dat gekheid Een mandje wil ik erg graag van je hebben. Van het derde raadsel schreef je mij het antwoord niet, wist je dat De twee andere zal ik plaat sen. Clazina de V. Ik vond je raadsel ivel wat lang en daarom heb ik het maar wat korter gemaakt. Vindt je dat goed Jacob M. Jc tweede raadsel zal ik plaatsen. Het eerste vind ik niet erg geschikt. Of het tweede al gauw komt kan ik je niet beloven Marietje S. Ook jouw raadsel komt in de rubriek „Voor onze Jeugd". Gerard H. De uitslag van den raad selwedstrijd staat, zooals je ziet, vandaag in de courant. Ik ben blij, dat je de nieuwe wedstrijd prettig vindt, en ik hoop, dat je deze keer gelukkigor zal zijn. Het was niets erg dat je dat raadsel, waarvan de oplos sing was „Atjeh", niet vinden kon. Je nieuwe raadsel zal ik ook plaatsen. Doe mijn groeten terug aan moe Nelly A. Stuur mij het verhaaltje maar vóór de Paasch-vacantie, dat vind ik best. Zooals je ziet, heb ik er nu zelfs al gekregen Het raadsel zal ik veranderen. Frits de B- Ik vind het erg leuk, dat jullie er zooveel pleizier in hebt, de raadsels op te lossen. Kan je ook goed verhaaltjes maken En ben je al lang in Holland? Kobus K. Was die brief van jou? Je naam stond er niet onder Het raadsel was goed, en komt in de Courant. Willem I.. Had je al die raadsels zelf bedacht? Dan wil ik ze wel op nemen, maar er zijn er een paar bij, die ik niet geschikt vind. Piet Sch. Ook je twee nieuwe raad sels zullen in - Zaterdagavond" geplaatst worden. Antic v. d. L. Dank je wel voor ]e langen brief. Je was no- net op tiid, om deze keer antwoord te vinden, maar ik toch prettiger, wan neer je een volg*-*-keer - brief wat vroeger stuurt. Weet je wel dat je me nog nooit geschreven hebt, hoe oud je bent? Ik vond het erg gezel- li" dat je me zooveel over je zelf vertelde. M. C. VAN DOORN. Dnre kleeren. )ver dure kleeren zuchten velen, die zegeningen der beschaving genie- i, en toch zijn ons hierin meer dan volk, dat men onder de wilde mmen pleegt te rangschikken, verre baas. Ergens in Indië dragen de mwen bij feestelijke gelegenheden eren, die zelfs naar de begrippen zer meest verwende mode-dames !t goedkoop zijn te noemen. De stof van wondervol, wit bolcsleder ge- ei^akt, dat door eene bijzondere be- rking week en buigzaam als bcom- geworden is. Geen kanten of edel- ie teenten sieren het kleed, doch de te tanden van den. eland. Zulk een döêed kost 3600 gulden en is op zijn kMdkoopst niet onder de 700.gulden bekomen. ■ff Iet kostbaarste kleedingstuk ter reld werd op de Londensche vis- erij-tentoonstelling van 1893 ge- a. Het was een koningsmantel van Sandwich-eilanden en geheel uit arte, roode en gele veeren vervaar- d. De vogel, waarvan de gele vee- afkomstig waren, is nu geheel Mfeestorven. Hij kwam ook slechts zelden voor. zoodat men een lange reeks van jaren noodig gehad heeft om het vereischte aantal vee- ren bij elkaar te krijgen. Van eiken vogel konden niet meer dan drie of vier veeren gebruikt worden, welke den juisten glans en de passende kleur bezaten. De mantel vertegenwoordigt eene waarde van 1200000. Op tijd verzekerd. Er zijn voorbeelden, dat verzeke ringspolissen nog te elfder ure geslo ten worden. Voor enkele jaren nog ging een heer, die den volgenden dag een reis zou maken naar Zwitserland, naar een groote Londensche fii-ma, om zich tegen ongelukken te laten verzekeren. Nadat de zaken geregeld waren, ver liet hij het gebouw, en zonder er op te letten waar hij liep, werd hij aan gereden door het paard van een huur rijtuig, op den grond geworpen en ernstig verwond. Een kruidenier met een vrouw en dre kinderen, die geheel van zijn verdien sten moesten leven, besloot een levene verzekering te nemen, opdat ingeval hem iets mocht overkomen, zijn fami lie toch zou kunnen blijven leven. Hij wendde zich tot een goede maatschap pij, alle formaliteiten hadden plaats en' hij wachtte zijn polis. Een paar dagen later, nadat hij 's avonds zijn winkel gesloten had, zat hij op een bovenkamer de courant te lezen, toen hij de post hoorde bellen. Hij wierp zijn lectuur neer en haastte zich naar beneden. Midden op de trap gleed zijn voet uit, waardoor hij met het hoofd terecht kwam tegen een ijzeren vat, dat in den winkel stond. Dit had her senschudding tengevolge en een paar dagen later was hij dood. 't Aller merkwaardigste van het geval was, dat hetgeen hij in de brievenbus had hooren vallen, de polis was van de levensverzekeringmaatschappij. Jaarmarkten. Wereldtentoonstellingen zijn vol strekt geen nieuwigheid van de 19de eeuw. In de 16de en de 17de keerden ze jaarlijks terug op denzelfden tijd. Zij duurden alleen niet zoo lang als de tegenwoordige en heetten anders, namelijk missen, maar telden in even redigheid niet minder bezoekers. Onze' kermissen moeten er nog een over blijfsel van zijn. Men gaf geen duizenden uit voor kolossale gebouwen, maar de geheelej stad was voor zulk een expositie in gericht en die stad was Frankfort aan den Main. De Parijsche,geleerde Henri Etienne gaf in 1574 van die jaarlijksche mis) een beschrijving in een Latijnsche j causerie die in 1875 te Parijs opnieuw met een Fransche vertaling werd uit- gegeven. Men vond er, volgens zijn beschrijving letterlijk van alles; heL was in den waren zin des woords, een! wereldmarkt en er waren zoovele ar tikelen te zien en te koop als sterren aan den hemel. Als een hertog of een graaf zich ten strijde wilde toerusten, dan bood men hem hier wapenen, paarden, kleederen, levensmiddelen, kortom,; van alles aan, wat hij anders van heinde en ver moest halen. Men zag er bijv. zooveel Westfaalsche hammen, i dat men er een geheel leger maanden lang mede voeden kon. Voorts kon men er de kostbaarste i weefsels en stoffen, de fijnste deugde- lijkste en doelmatigste voorwerpen van allerlei metaal en van hout aan schouwen. Porselein, glas en aarde-1 werk trof men er in de edelste vor- j men aan. Weelde en goede smaak waren even zeer vertegenwoordigd als het nuttige en het aangename. Alle groote steden wedijverden, met hetgeen zij in over vloed hierheen hadden gezonden. Hetj scheen wel, of Neurenberg al zijne wa ren had opgetast in talrijke kramen. Ook andere landen werden niet ge mist, waaronder de Nederlandsche ge westen uitmuntten door hun schilder werken. Van bijzondere beteekenis was dei boekenmarktde drukkerijen voor Leipzig, Straatsburg. Weenen, Padua, Leuven, Leiden, Oxford en Cambridge, om slechts de voornaamste te noemen, waren hier vertegenwoordigd. Aan vermakelijkheden ontbrak het evenmin. Komedianten, muzikanten, koorddansers en goochelaars trokken in menigte daar heen. „Er is", schreef een jonkman aan zijn vriend te Holm- stad in 1647, „op de mis een verba zend groote leeuw te zien, die met een hondje speelt, alsmede een oli fant, die met zijn snuit een pistool af schiet, op een trompet blaast en de trom slaat" Deze kermis, gevoegd bij de groote handelsbeweging, kan ons eenig denk beeld geven van hetgeen er toen jaar lijks in Frankrijk omging. Te Leipzig wordt ook tegenwoordig nog steeds een zeer belangrijke jaar mis gehouden. OP HET KINDERBAL. „Heer" (tegen zijne „dame"): Wascht gij u al zelf? Een onzer kennissen ontmoet een kleinen jongen. Hoe heet je, ventje? Net as me vader. En je vader? Net as me moeder. Maar hoe roept men je dan, als je moet komen eten? Ik word niet geroepen, ik ben er altijd het eerst

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9