NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De verscherpte Maatregelen 21e Jaargang. No. 6358 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 23 MAART 1904. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PIB3S ODKIIE flfiAANBBN: Voor Haarlem ......„.««.c...1.20 Voor de dorpen te den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) c 1.30 Franco per post doo? Nederland s 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37)| g de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Venn®6&di&$} Ltööffeos Cöstef. Directeur J0 C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bi$ Faubourg Montmartre. Eepföt© Blad OU nummer bestaat uit xes bladzijden. Blad A. De verscherpte Maat regelen tegen Brandgevaar, Bni- tenlandschOverzicht,Oorlogsnieuws Nieuws uit Haarlem en Omstreken, Binnenl.- en Gemengd Nieuws. Blad B. Stadsnieuws Binnenl.- en Gemengd Nieuws en Feuilleton. De taak van een Gemeentebestuur is een veelzijdige en wordt er niet ge makkelijker op, wanneer het bestuur rekening heeft te houden met ver schillende, dikwijls met zeer uiteen- loopende belangen, een enkele maal zelfs met belangen, die tegenstrijdig schijnen. Zonder daarop voor het oogenblik verder in te gaan kunnen we dus constateeren, dat de taak van 't Ge meentebestuur (en ik bedoel hiermee het dagelijksch bestuur der gemeente) een moeilijke ïs. Ze is dan ook in ge lijke verhouding eervol, niet alleen omdat ze een groote macht verleent, maar meer nog omdat zij de gelegen heid geeft van die macht met wijs beleid gebruik te maken. Een gedeelte van de burgerij is van oordeel, dat dit beleid bij het voor schrijven van nieuwe bepalingen aan verschillende lokalen van uitspanning alhier, niet is geweest op de hoogte waarop men het anders, en zoo gaar ne, ziet. Reeds toen Burgemeester en Wet houders hunne opdracht tot onder zoek gaven aan de drie daarmee be laste ambtenaren heeft het College daarbij iets vergeten, of hebben deze ambtenaren de bedoeling niet begre pen. De opdracht was om na te gaan, welke maatregelen in de verschillen de lokalen zouden moeten worden ge nomen, om de veiligheid van het pu bliek zooveel als mogelijk was, te waarborgen. Aan dien plicht hebben het moet gezegd deze drie func tionarissen met ijver voldaan. Zij hebben zalen, gangen en portalen doorgevorscht, hoeken en gaten niet ondoorzocht gelaten, maar één ding hebben zij niet gedaanzij hebben met de besturen van deze localiteiten niet geraadpleegd. Bij de bezoeken, die de deskundigen aan de Sociëteit Vereeniging en het Brongebouw brachten, hebben zij overleg' met de besturen niet noodig geacht. Zoodoende moesten zij wel een rapport uitbrengen, dat geen de minste rekening hield met de eischen der exploitatie van die lokalen. Het schijnt, dat B. en W. deze leemte in de rapporten niet hebben ontdekt. Immers, ware dit wel het geval geweest, dan zou het College alsnog aan de rapporteurs hebben op gedragen, deze gaping aan te vullen. Dat dit niet geschied is, dat daarna ook B. en W. zeiven bij het nemen van hun besluit, aan die inlichtingen geen behoefte hebben gevoeld, wijst er inderdaad op, dat het College de meening van de besturen der lokali teiten niet wenschte te weten en van oordeel was, daar buiten om te kun nen gaan. Dit nu lijkt ons van den kant van B.'en W. een vergissing. Hoe ver klaarbaar het ook is, dat men op lastige en onhandelbare ingezetenen der gemeente de zware hand der po litie laat dalen, zonder verderen vorm van proces, van besturen van instellingen als de Sociëteit Vereeni ging en het Brongebouw kan het ge meentebestuur geenerlei overlast, maar wel medewerking verwachten. Vooral waar het de quaestie geldt van brandgevaar, die dan toch ook aan die besturen zekere verantwoor delijkheid oplegt. Evenwel, men heeft het anders in gezien en geen overleg gepleegd. De lijst van verbeteringen is den belang hebbenden eenvoudig thuis gestuurd. Onmiddellijk hadden zij enkele pun ten te regelen, binnen een maand de rest. Het gevolg van deze manier van doen is nu, dat er voorschriften zijn gegeven, die in strijd komen met de practische eischen der exploitatie, ja zelfs met die der veiligheid. De uit gang in de Sociëteit Vereeniging aan den kant van de Wijde Appelaarsteeg moet, oo"k Bij de keurigst verzonnen automatische glooiing, die zich ont vouwt wanneer de deur wordt ge opend, bij het minste haperen de grootste ongelukken veroorzaken. Men weet eenmaal., dat het juist automa tische inrichtingen zijn, die dienaan gaande het meeste gevaar opleveren. In het Brongebouw schrijft men voor, dat de knippen van de in den tuin uitkomende deuren moeten verwij derd worden, maar houdt daarbij niet in 't oog, dat dan het gebouw aan den buitenkant geheel openstaat en de menschen die er niet behooren, uiterst gemakkelijk naar binnen kun nen sluipen. Intusschen zijn dit kleinigheden, vergeleken Bij het voorschrift tot vast zetting der ~sfoelen aan den vloer. Even onbevangen als de deskundigen daartoe B. en W. hebben geadvi- seeru, even onbevangen hebben B. en W. de vastzetting gelast. Ja, men zag in het college zou weinig de verstrek kende beteekenis van dezen maatre gel in, dat aan de redactie van dit voorschrift niet eens bijzondere zorg is geschonken. Zooals het daar stond scheen het, of elke stoel afzonderlijk! aan den grond moest worden vastge-1 maakt. Naar het schijnt is dit de be doeling niethet zal geoorloofd zijn, j de stoelen vast te zetten aan rijen, i Intusschen is dit al erg genoeg. Nog j niet zoozeer, omdat het maken van die bevestiging zelf en het daardoor eventueel noodige aanschaffen van nieuwe stoelen een belangrijk bedrag ineens zal kosten, maar vooral omdat de exploitatie daarmee ernstig wordt belemmerd. Werden deze beide zalen; alleen gebruikt voor concerten met i groot publiek, dan zou de maatregel J geen bezwaar opleveren, maar in de j praktijk is het zoo niet. Elk oogenblik! wordt zoo'n zaal veranderd. Vandaag is ze deftige concertzaal, morgen speelt er een dameskapel, en zitten de toehoorders graag om tafeltjes,j overmorgen zal er een liefhebberij- j tooneelvoorstelling zijn met bal na stelt u de menschen voor, zedig naast elkaar, elk op een stoel, in stijve i rijen en vooralstel ze u voor, na de uitvoering op het bal, niet gezellig aangeschoven om tafels, maar alweer allen, opgeprikt op hun vaste stoelen, als de papegaaien in Artis, met als eenige tafel, de vloer waarop zij hun- ne glazen en flesschen zullen kunnen I zetten. Vaste stoelen, altijd en overal. Bij tentoonstellingen van bloemen, van! honden, bij een veiling van tapijten. 1 Schikken en schipperen wordt onmo-! gelijk, de gezelligheid in de zaal is er uit. De menschen zullen uitermate veilig zijn voor den dood, maax zich niet meer kunnen vermaken bij hun leven. Met deze bezwaren van exploitatie hebben B. en W. geen rekening ge houden, wij willen gaarne aannemen, dat het College die niet zoo heeft in gezien. Men moet met het bijltje ge hakt hebben, om te weten waar de boom zijn zwakke plekken heeft. En nu zegge men niet, dat wij op onze beurt te veel op deze moeilijk heden van exploitatie de aandacht vestigen, en daardoor de eischen der publieke veiligheid uit 't oog verliezen. Integendeel, wij hebben meermalen aan B. en W. voor hunne zorg voor de openbare veiligheid hulde ge bracht. Maar men moet goed weten wat men wil. Absolute veiligheid? Dan kan men alle openbare lokalen wel sluiten, want er zijn geen maat regelen te verzinnen, die brandgevaar en nog veel minder paniek afdoend voorkomen. Wil men ze niet sluiten, dan dient ook hunne exploitatie niet onmogelijk te worden gemaakt. Wij wezen in den aanhef van ons artikeltje op de veel-j zijdigheid van de taak van B. en W. I Welnu, hier zien wij daarvan eenj staaltje. Het behoort zeer zeker tot de taak I van een gemeentebestuur, om de in- richtingen van openbaar vermaak door milde bepalingen in staat te stellen, te streven naar den grootst mogelijten bloei. Het kan nooit hun taak zijn, het bestaan van die stich-, tingen door scherpe voorschriften in gevaar te brengen. Toch, meenen wij, hebben B. en; W. van Haarlem zeer zeker onwilrens, dat laatste met hun nieuwe voor schriften gedaan. Wij hopen dan ook, dat het College de door beide bestu ren aangevraagde conferentie niet afslaan, maar trachten zal het oog gevestigd houdende op de eischen der publieke veiligheid, zoodanige ver zachting in de gegeven voorschriften aan te brengen, als voor de behoor lijke exploitatie van deze lokalen, noodig is. Buiteulandsch Overzicht DE OORLOG. Van het oorlogsterrein geen nieuws. Aan de Daily Telegraph wordt gemeld dat de aanwezigheid van Russen ten Zuiden van Witsjoe in verband staat met bewegingen tot dekking van ope ra tién in de richting van het schier eiland Liaotong. Dat is zeer wel mo gelijk. De Russen zullen de verbin dingslijn van Port Arthur, dat op de uiterste punt van Liaotong ligt, met het Noorden zoo sterk mogelijk ma ken. Overigens verneemt men niets an ders dan dat kou, terreinmoeilijkhe den en dergelijke factoren de opera ties belemmeren. Het zal dan ook nog wel eenigen tijd duren eer de vijande lijke legers tegenover elkaar staan. Men blijkt meer vertrouwen te heb ben in den Financieelen toestand van Rusland dan in dien van Japan. Dat kan men opmaken uit een waar schuwing van den Duitschen consul te Jingkou. Deze heeft in een bijeen komst van Duitsche onderdanen dezen verwittigd, dat zij te Nioetsjwang op hun eigen risico bleven. In geval zij verliezen leden, was het twijfelachtig of die verhaald konden worden. Als Rusland verslagen werd. zou zoodani ge schadevergoeding, indien zij moge lijk was. pas na een lange poos kun nen verkregen worden, als Japan de nederlaag leed zou het echter gemak kelijker zijn schadevergoeding te krij gen. Markies Ito wordt in Korea gevierd. Hem (schrik niet, o lezerde Pruime- bloesem-orde verleend, een onderschei ding die gewoonlijk slechts aan per sonen van vorstelijben bloede wordt toegekend. Hajasji, Japansch gezant te Sëoel, heeft de eerste klasse van de Paikuk-orde gekregen. (Vermoedelijk beteekent Paikuk kersenpit). De Keizer van Korea schijnt van plan om prins Tsji-tsji-wan als bijzon der gezant naar Japan te zenden na den terugkeer van markies Ito. Mar kies Ito ontving heden de vreemde vertegenwoordigers. Hier ontvangen berichten verklaren, dat slecht weer in het Noorden de bewegingen der Japanners belemmert. De wisseling dezer beleefdheden mo ge heel aardig zijn en den betrokken personen ridderorden met barbaarsche namen opleveren, als het op vechten aankomt zullen de Japanners aan hun bondgenooten. de Koreanen, niet veel hebben, zooals we reeds meermalen opmerkten. Dat blijkt alweer uit het feit, dat van de 2000 Koreanen, die naar Witsjou gedirigeerd werden, er reeds 400 aan den haal zijn gegaan. Ze hebben nog geen kruitdamp ge roken. In Japan is men, zooals we gemeld hebben, nu druk in de weer om de Financiën te versterken. 't Is maar de vraag hoe. Na herhaald overleg met de partij leiders. schijnt het dat de Japansche regeering haar plan zal opgeven, om een zout-monopolie in te stellen, en een belasting van zijde te heffen. Ook zal zij een kleinere verhooging van de grondbelasting voorstellen dan inden beginne het plan was. Morgen zal bij den Landdag het voorstel worden ingediend, om tot ie zeemacht een dankbetuiging te rich ten. Het Russisch Smaldeel in de Roode Zee heeft het Engelsche Lagerhuis bezig gehouden. In antwoord op een vraag, zei Bal four, dat de regeering geene inlich tingen had. blijkens welke een Russi sche kruiser met torpedo-jagers thans in de Roode Zee bij Suez geposteerd was. Wel wist de regeering dat een stoomschip van de Peninsular Oriental Company de vorige maand door een Russisch oorlogsschip door zocht was. De totdusver bekende fei ten zijn echter onvoldoende om een vertoog aan de Russische regeeringop te gronden. met 299 tegen 242 stemmen door het Lagerhuis verworpen. In den loop van de warme beraad slaging. veroordeelde de conservatief Seeley het beleid van de regeering en kondigde aan, dat hij af zou treden teneinde zich te vergewissen van de gevoelens van zijne kiezers op dit' stuk. In het Hoogerhuis is de motie waar bij de regeering werd uitgenoodigd den invoer van Chineesche arbeiders in Transvaal niet te bekrachtigen, voor die kolonie een volksvertegen woordiging had. verworpen met 97 tegen 25 stemmen. in de FRANSCHE Kamer is een amendement, voorge steld door Leygues, ten gunste van het onderwijs der missionarissen inde koloniën met 283 tegen 272 stemmen aangenomen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest voor den H. Gregorius heeft DE PAUS een encycliek uitgevaardigd. Deze brengt de opbouwende werkzaamheid van Gregorius in herinnering. De Paus zegt, dat ook hij omringd is door ge varen en roept de volken naar de kerk welke alleen aan de wereld den vrede kan verzekeren. Hij staat stil bij het gelijke belang van de geestelijke en de burgerlijke macht, welke allebei van God komen. Hij zal de rechten en voorrechten welke het pausdom te be hoeden heeft, dus verdedigen. Men be leeft moeilijke tijden. Immers, men heeft de bijl opgeheven tegen de wor tels der kerk en loochent alle godde lijke tusschenkomst. De encycliek zet uiteen, welke rol de bisschoppen te spelen hebben en welken socialen ar beid men verrichten moet in het be lang der laaggeborenen. wezigen op hoogen prijs gesteld, te Tusschen Halfweg en Ilaar- oordeelen naar het luide applaus, dat lem is men nu druk bezig met zand- na elk nummer door de zaal klonk, aanvoer voor de electrische trambaan, Ook tot deze welwillende medewer i dat thans over den weg wordt gere- kers richtte de voorzitter eenige woor- den en op der! Zuidelijken berm ge- den van hulde en dank. Nadat spr. worpen. Verkeert de straatweg toch al nog de aanwezigen op het hart ge door de opgravingen, werkzaamheden drukt had. om zich bij de vereenigjng enz. in een minder gunstigen toestand, aan te sluiten, om zoodoende mene tehet verkeer wordt er niet gemakkelij- helpen in den strijd voor de geheel ker op, door planken en zand. op den onthouding, sloot hij de vergadering. Aan het einde van het samenzijn traden enkele aanwezigen els lid der vereeniging toe. Ongeluk te Woestduin. Omtrent den toestand van den heer Glas, die Zondag het ongeluk had te Woestduin te vallen, vernemen wij het volgende Genoemde heer is aan schouder en rug vrij ernstig gekneusdook schijnt hij een trap van het paard gekregen te hebben, want de borst is zeer pijnlijk. Dr. Folmer, de dokter van Woest duin. die den heer Glas te Woestduin het eerst behandelde, behandelt hem ook ten huize van den heer Mr. G. B. Noothoven van Goor, waar de heer Glas verpleegd wordt. Deze genees- heer kon gisterenmiddag, toen het ver band los kwam, nog niet met zeker heid zeggen of er een rib gebroken was. hij meende van niet. i De heer Glas bracht hedennacht rus- i tig door en voelde zich heden beter. Wanneer zich geene verdere coxnpli caties voordoen, dan zullen met volle dig herstel twee of drie weken gemoeid zijn. Uitspraak. Heden deed de Rechtbank uitspraak in. zake Gobus—Buys, betreffende de minderwaardigheid van een drachtige koe. De Rechtbank vernietigde het von- j nis door den kantonrechter te Haar- lemmermeer gewezen weg liggende toen dezer dagen de landbouwer B. uit Haarlemmerliede passeerde en beleefd vroeg een plank met het oog op zijn paard te verwij deren, werd hij door enkele arbeiders uitgescholden, aangegrepen en licha melijk letsel toegebracht. De man heeft natuurlijk de zaak in handen der politie gegeven proces verbaal is opgemaakt. Zijn de muntjes zoo goed koop Zaterdagavond werd in het uitbeta lingslokaal aan de Centrale Werkpl. der H. IJ. S. M. een muntbiljet van ƒ10 gevonden, hetwelk aan den be taalmeester. den heer Bakker, werd overhandigd, bij wien zich tegelijker tijd 3 personen aanmeldden, die be weerden 10 te kort te hebben ont vangen, hetgeen door den heer Bakker sterk werd betwijfeld, daar deze dege lijk overtuigd was, dat het volle be drag in de daan-oor bestemde busjes was gedaan. Hij liet de mand met de ledige busjes nazien, waarvan het ge- volg was, dat er al spoedig 2 busjes elk met een muntbiljet van 10 te voor schijn kwamen, zoodat thans het te kort van alle 3 personen vereffend was. In den SPAANSCHEN Senaat verklaart de minister van bui- tenlandsche zaken in antwoord op een vraag van Mintero Rios, dat tus schen Parijs en Londen onderhande lingen gaande zijn over een tractaat met betrekking tot Marokko. Maar men zal ook een overeenkomst met Spanje sluiten, met inachtneming van hare belangen. De minister verzekert dat Frankrijk en Engeland geen ver drag zullen aangaan dat indruischt tegen de belangen van Spanje. De republikein Labra zal heden een interpellatie houden over de Marok- kaansche zaken. De ENGELSCHE regeering heeft van het Lagerhuis ge lijk gekregen in zake den invoer van Chineesche werkkrachten in Trans vaal. Sir Campbell Bannerman diende gisteren een motie van afkeuring te gen de regeering in wegens de ambte lijke bekrachtiging van den maatregel. Deze motie van afkeuring werd echter Stadsnieuws. Geheelonthouding. Maandagavond had de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van Alcohol houdende dranken een openbare sa menkomst georganiseerd in de groote zaal van „Weten en Werken", welke bijeenkomst zeer goed bezocht was en daarom uitstekend geslaagd maghee- ten. Om ruim acht uur opende de voor zitter, de heer W. L. Schram de ver gadering met een woord van welkom aan alle aanwezigen. Spr. wees op de werkzaamheden, door de vereeni ging in dit jaar verricht, waarna hij met een opwekking voor de geheel onthouding besloot. Als spreker trad op de heer Arie H Willemse van Utrecht, over „Drogre denen en dooddoeners". Aan de hand van eenige teekenin gen hield deze spreker een warm plei dooi voor de geheelonthouding, en weerlegde vele argumenten, die dik wijls tegen haar worden ingebracht als zou alcohol een voedingsmiddel zijn; goed middel voor de spijsverte ringkracht, flinkheid en uithou dingsvermogen geven, etc. Om de onwaarheid van dit laatste aan te toonen, herinnerde spr. aan den bekenden Noordpooltocht van Nansen, die met zijn tochtgenooteu nooit alcohol gebruikten, en toch da grootste vermoeienissen en ontberin gen hebben doorstaan. Met kracht kwam spr. eveneens op tegen de bestrijding der geheelont houding aan de hand van den Eiibei Daarna schetste hij de groote ellende, die de drank veroorzaakt en wees er op, hoe de gevangenissen en krank zinnigengestichten gedeeltelijk gevuld worden door slachtoffers van Koning Alcohol. Door den voorzitter werd den heer Willemse hartelijk dank gezegd voor zijn eenvoudige, maar overtuigende rede, waarmede de aanwezigen in stemden met een luid applaus. Ter afwisseling zong de heer K. J. D' Huy van Amsterdam (tenor) eenige liederen, onder begeleiding van me: Anth. A. Gerhardt. Ook dit droecr zeer veel bij tot het welslagen dezer bijeenkomsten werd door de aan Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland zal op 14 April a. s. worden aanbesteed het doen van leveringen en werk zaamheden ten behoeve van de Hel- en veroor- dersche Zeewering, behoorende tot de deelde Buys thans om aan Gobus (4.50 Rijks-zeewerken in Noord-Holland, terug te betalen voor de door hem Raming 25.000. verkochte drachtige en dus mind r- waardige koe. Ook werd hij in de kos- ten. ad f 200 veroordeeld, zoodat men' «e ro pening. hier terecht kan zeggenProcedeert l Hedenavond heeft de heropening men om een koe, dan geeft men er een P»aats van het reeds lang bestaande toe. I magazijn „de Garenhandel", Anegang De Rechtbank verleende gratis ad-26, voorheen toebehoorende aan den missie aan zekeren van Roode om een 'le®r - Beuzemaker. vordering tot schadevergoeding *n teBe winkel heeft een belangrijke ver stellen tegen de E. N. E. T. Bouwing ondergaan, en is daardoor I veel ruimer geworden, en meer mo- I derner ingericht. De uitstalkasten, zoo- wel als het magazijn zelve, zullen Kamers van Arbeid. j helder verlicht worden, en smaakvol Dinsdag had de herstemming geetaleerd, met de verschillende stof- I plaats voor 1 lid-patroon der Kamer fen. in dezen winkel verkrijgbaar, i van Arbeid voor de Voedings- en Ge- zooals garen, sajet, wol en aanver- notmiddelen. wante artikelen. Candidaten waren de heeren G. H. Voorts vermelden wij nog, dat voor L. Verwey (aftr.) en E. Felder Jr. een zeer nette bediening zal wor- Verder van 4 leden-werklieden. den ingestaan, alsook dat de artike- Candidaten waren de heeren W. F. I len steeds tegen concurreerende prij- MissetJ. Wijnands; A. v. Zeyl en zen verkocht zullen worden. F. v. d. Vliet, allen gesteld door de I Wij verwijzen verder naar de in dit gecombineerde Christelijke Vakveree-j nummer voorkomende advertent'e. nigingen en M. H. VoskuylT. C. Misdom J. de Haan en W. Annaert, I HetopZaterdagavondfees- welke door het H. A. S., het Alg.telijk ingewijde vaandel van de Af- Werkliedenverbond en andere organi- deeling Haarlem van den NederL saties krachtig werden gesteund. Werkiiedenbond, zal gedurende eenige In een volgend nummer deelen wij dagen, vanaf morgen, Woensdag, ten- den uitslag mede. j toongesteld zijn voor het winkelraam van den heer Caderius van Veen, Zijl straat, alhier. Het werd vervaardigd Theosophie. aan de Haarl. Huishoud- en Industrie- In den foyer van de Kroon hield scBool. Mejuffrouw Ada Waller Maandag-1 avond eene lezing over Theosophische Aanbesteding, begrippen. I Hedenmorgen werd in hótel „Lion Behalve de voornaamste leeringen' d'Or" door den architect, den heer der Theosophie, n.l. de wetten over W. F. Doeglas aanbesteed oorzaak en gevolg op zedelijk getred Bet amoveeren van perceel Kleine (wet van Karma) en van wedergeboor- Houtstraat 96, en het ter plaatse bou te, besprak de spreekster ook eenJge wea yan een winkelhuis met woning, verkeerde begrippen, die somtijds over Ingekomen waren de navolgende 1n- Theosophie worden verkondigd. In het schrijvingen licht werd bijv. gesteld, dat Theoso phie geenszins is een nieuwe gods dienst, doch dat elke godsdienst is een bepaalde vorm, waarin een deel der goddelijke Wijsheid (Theo Sophia) is vervat. Hierom kan ook volgens spr. niet gezegd worden, dat Theosoplre vijandig staat tegenover eenige reli gie. Evenmin mag men beweren, dat Theosophie en Buddhisme hetzelfde 's. Nadat nog de drie hoofddoeleinden der Theosophische Vereeniging waren uiteengezet, eindigde spreekster met een woord van aansporing tot onpar tijdig onderzoek hare belangrijke voordracht. Maandagmiddag 6 uur werd, een kinderwagen met kind omver ge reden door een fietsrijder, welke ;n volle vaart kwam aanrijden, op den! hoek van de Nobelstraat en Zijlstraat met het gevolg, dat de kleine een ver- T. J. Verzeijlberg3.749 J. N. v. d. Vlerk 4.078 M. van Ommeren 4.094 J. Verhagen ƒ4.110 J. A. Kaub (Halfweg) 4.110 Lasschuit en Van Heerden 4.307 H. A. van Emmerik 4.390 H. J. Peper ƒ4.430 N. ten Broeke en Zoon 4.460 G. L. Zandvoort 4.495 J. Nonnekes en C. Rol 4.529 W. Saevs ƒ4.579 Th. M. van Deurzen 4.584 J. Vander ƒ4.600 Haarl. Coöp. Bouwersbond ƒ4.849 A. Heins ƒ4.895 J. Vink en P. Mul ƒ4.980 W. Neuteboom en Zoon ƒ5 194 J. A. Lucas 5.277 D .Dekkerƒ6.100 Faillissement. De firma Wefers Boekhoven biedt wonding aan het hoofdje bekwam. De hare concurrente crediteuren 4 aan schrik van moeder en kind werden Boven hetgeen uit den faillieten boe door een aldaar wonende juffrouw tot del terechtkomt, bedaren gebracht. De fietsrijder was. Be Rechtbank zal 6 April in deze intusschen verdwenen. i eene beslissing nemen. DeheerF. M. Baron vanLii n-! Blijkens de heden vastgestelde kie- den alhier is gekozen tot lid van het zerslijsten in deze gemeente voor de bestuur van den Waarderpolder on jaren 1904/05. bedroeg het getal kiezers der Haarlemmerliede. I S141 tegen 7859 in het vorige jaar

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1