J5 Binnenland Staten-Generaal. Kamero verzicht. Over den uitslag van de eindstem ming der wet op het H. O. kon geen twijfel bestaan. Er heerschte, ondanks zekere rumoe righeid, een ernstige stemming in de bijna voltallige Kamer, zonder opge wondenheid, maar aantoonend het besef, dat een gewichtige beslissing, van vèr strekkende staatkundige be- teekenis, te nemen stond. De door de Reg. nader voorgestelde wijzigingen, alle van redactioneelen aard, ontmoetten geen bedenking. Ook de Voorzitter gaf er nog enkele aan. Toen kon gestemd worden. Maar vooraf verklaarde de heer Schokking, dat de toezegging van den Minister inzake de theologische faculteit hem over zijn bezwaren tegen de wet deed heenstappen. Hij zou er dus vóór stemmen. De heer Heemskerk sprak namens de meerderheid der Commissie van voor bereiding uit, dat zij de aanneming der wet achtte in het belang van open baar en bijzonder hooger onderwijs en tn 's lands belang mede. De uitslag van de stemming is be kend. Het ontwerp werd aangenomen met 56 tegen 41 stemmen. Vóór stemden de heeren Schokking, v. Vliet, Nolens, Brümmelkamp, Krap, Travaglino, Lucasse, v. d. Berch v. Heemstede, Kolkman, De Waal Male- fijt, Bijlevelt, v. Sasse v. IJsselt, Duy- maer van Twist, v. Idsinga, De Rid der, Van Wassenaer, Michiels, De Ram, v. d. Kun, De Vries, Aalberse, v. Limburg Stirum, Sluijs, De Stuers, Staalman, Beckers, v. d. Heuvel, Mut- saers, Janssen, Raaymakers, v. d. Bosch, v. Verwolde, Friesen, Merckel- bach, v. Asch v. Wijck, Van Löben Seis, v. Nispen, v. Wichen, Talma, v. Dedem, Pompe, Lohman, v. Veen, v. Vlijmen, Arts, Okma, Boïsius, Brants, Heemskerk, v. By landt, v. d. Velde, v. Heemstra, v. Alphen, Fruytier, Passtoors, Seret en de Voorzitter. Tegen stemden de heeren Verhey, Ter Laan. Van Gijn, Pijnacker Hor dijk, Röell, Troelstra, Drucker, Scha per. Den Tex, Hugenholtz, Melchers, Nolting, Lieftinck, De Klerk, Rink, Ke telaar, v. d. Zwaag, Helsdingen, Smidt, v. Karnebeek, Ferf, v. Styrum, Stneenge, De Visser, Cremer, Dolk, Bos. Goeman Borgesïus, Tydeman, Hennequin, Hubrecht, Zijlma, Van Kol, Goekoop, Roessingh, Willinge, v. Foreest, De Boer, v. d. Vlugt, Mees en Fock. (Afwezigde heeren Van Raalte, met kennisgeving wegens familie-omstan digheden, en Marenand, om gelijke re denen. Er is één vacature, Eist). De wet tot wijziging der wet op de Vermogensbelasting, (invoering van het stelsel van navordering) werd zon der verder debat of stemming aange nomen. De Voorzitter deelde mede, dat hij het plan had de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdag 19 April te 1.30 uur en dan in de afdeelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen betreffende de militaire rechtspleging enz. Dan zal tevens zoodra mogelijk de openbare behandeling der wet op de motor-rijtuigen worden vastgesteld en in de eerste plaats de behandeling van de Drankwet, vermoedelijk op 21 of 22 April. De vergadering is daarna tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Postzegelbeurs. De door de Vereeniging van Post zegelverzamelaars Hollandia te Am sterdam opgerichte postzegelbeurs, welke Woensdagavond in café de Roode Leeuw geopend werd, had een buitengewoon succes. Na een korte openingsrede van den voorzitter der vereeniging. den heer C. Broerse Jr., werd den talrijken aanwezigen, zoo wel leden als niet-leden der vereeni ging, die van hier en andere plaatsen opgekomen waren, de gelegenheid ge geven tot het verhandelen der zegels. Daar de prijzen zeer billijk waren, werd zoowel door verzamelaars, als ook door handelaren hiervan een ruim gebruik gemaakt. Voorloopig zal de beurs eenmaal 's maands op nader te bepalen data gehouden worden. Gehaspel in den Baad. Donderdagavond vergaderde; het Rechthuis te Watergraafsmeer de kiesvereeniging Algemeen Belang, in welke vergadering ter sprake kwa:n het ontslagnemen van de raadsleden. I de heeren Coninck Westenberg Polvliet. Na uitvoerige gedachtenwisseling is de volgende motie behandeld „De vergadering, enz., gehoord de mededeelingen van het afgetreden raadslid, den heer Polvliet, waarvan haar de waarheid door jarenlange er varing is gebleken, overwegende, dat daaruit blijkt dat bij achtenswaardige raadsleden, door haar in den raad gebracht, bezwaren bestaan langer sa men te werken met het dagelijksch bestuur in zijn tegenwoordige samen stelling, overwegende, dat daardoor de belangen der gemeente worden geschaad, betreurt dat dit dagelijksch bestuur niet beter op zijn plaats blijkt te zijn, besluit van deze meeninc m.ï- dedeeling te doen aan den minister van binnenlandsche zaken en aan den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, en gaat over tot de orde van den dag." Bij stemming met gesloten briefjes werd deze motie aangenomen met 25 tegen 3 stemmen en 2 in blanco, j Op voorstel van den heer Jans zal afschrift van deze motie worden ge zonden aan andere kiesvereenigingen in Watergraafsmeerop voorstel van I den heer Ekels zal ook aan B. en W. een afschrift worden gezonden. De Amsterdamsche Juweliersveree- niging hield een druk bezochte verga dering op de bovenzaal van American Hotel. luyden. Juist weer de kleine luyden worden de dupe van de historie." En dan gaat het blad verder: ,,Met zulk een afschuwelijke belas ting welke lijnrecht indruischt tegen de eerste beginselen des Christendoms en der Democratie wil ons nu op schepen een „Christelijk" ministerie, waarvan „de man der kleine luyden" als minister-president fungeert. We vragen, hoe is zulks mogelijk. Duizenden kleine luyden lijden reeds nu min of meer gebrek, moeten ^ën Minister TepaaiderT vorm soms zelfs het allernoodlgste ontbe- te aanvaarden, ren en wordt de Tariefwet aangeno men, zal het bestaan dezer duizenden nog treuriger en ellendiger worden. Zy weigerde interrentie op de volgende gronden De A. J. V., gehoord de voorlozing van het telegram van den Minister van Binnenlandsche Zaken; gehoorcl het praeadvies van het bestuur over eenkomstig het gevoelen van de com missie van advies, daartoe strekkenle j om de interventie in den thans door niet Gehoord de debatten overwegende dat er geen bezwaar bestaat tegen het voorstel van den Minister om van 28 En geloof maar vrij, wanneer het Maart 1 April niets dan tusschen- a -a persoon te zijn ten einde te trachten deze Regeering gelukt om geheel te onderhandelingen de partijen tot breken met het yrijhandelsbeginsel, I overeenstemming te brengen; dat is eenmaal dit tarief-ontwerp binnen- j hoewel de vergadering de regeling geloodst, dan loopen we groot gevaarliever anders zou gezien hebben dat voor en na deze en gene artike- men zich dezerzijds ook zou kunnen len nog meer verhoogd worden." I neerleggen bij het voorstel, om de onderhandelingen door een gevol- Uit de Arbeiderswereld De strijd in dn Diamant lndmstrie wannearSopr lVApril geeifo^reanstalu- De A. N. D. B. en de A. J. V. ver- ming verkregen is, van dat oogenblik gaderden gisterenavond, beiden tot af zijne interventie arbitraal wordt en Geen dieren beschermende Raad. De gemeenteraad van Amsterdam j heeft met 20 tegen 19 stemmen ver- J worpen een voorstel van B. en W. om tot oprichting van een gebouwtje j met asphvxiatie-toestel tot het op pijnlooze wijze afmaken van opgevan gen honden ƒ6000.beschikbaar te stellen. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot goedkeuring van het contract met de naamlooze Ven: nootschap De Koninklijke West-Indi sche Maildienst, tot bekrachtiging van eene overeenkomst betreffende aanleg en exploitatie van een spoorweg Eind hoven—Weert, en tot onteigening voor een spoorweg TielCulemborg, de heeren Van Wassenaer van Catwijck, Fock, Hubrecht, Van .Alphen en Van den Heuvel. Voor dc wetsontwerpen tot verhoi- ging en wijziging van de begrooting voor binnenlandsche zaken voor 1904 tot aanvulling en verhooging van de begrooting van financiën voor 1904 tot verhooging van de begrooting voor buitenlandsche zaken voor 1904, en de naturalisatie van F. H. Niehüser en anderen de heeren Van Limburg Sti rum, Brümmelkamp, Sluis, Michiels van Verduynen en Van Wichenen voor het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden, enz., de lieeren Janssen, Van Nispen tot Sevenaer, Talma, Drucker en De Vries. Feestvierende Slagers. Woensdagavond had te Leeuwarden een feestelijke bijeenkomst plaats van de slagers aldaar ter viering van het heugelijk feit, dat de gemeenteraad in zijn voorlaatste vergadering het voorstel van B. en W. tot het op richten van een abattoir verwierp. Een van de deelnemers toonde zijn blijd schap over de verwerping van het voorstel door een bijdrage van 100. Ongelukken. Men meldt uit Delft In de lijm- en gelatinefabriek Delft te Vrijenban is in den afgeloopeu nacht te 12 uur de 40-jarige werkman J. de W. tusschen een Jacobsladder beklemd geraakt. Vreeselijk verminkt werd de onge lukkige daaruit te voorschijn gehaald en naar het gesticht Bethel te Delft vervoerd, waar de doctoren J. Tho- mée en W. van Krimpen hem verbon den. De man is sedert overleden. Hij laat eene weduwe met vijf kinde ren na. vaststelling van hun antwoord Minister Kuyper. op diens voorwaar den van interventie. De eerste verga dering had plaats in het gebouw Ve- lox, dat lang voor het aanvangsuur reeds gevuld was. De Bondsvoorzitter, de heer Henri Polak, leidde de ver gadering. Hij wees er op, dat niet slechts, sprake is van een verzoenend optre den tusschen de twee partijen, geli jk gebeurde op het einde van Maart 1902, maar de Minister wil bovendien indien zijne pogingen om een overeen komst tot stand te brengen niet sla gen als arbiter optreden. En dit is in deze vakbeweging een geheel nieuw ding, zoo iets is nog nooit aan de orde geweest. Vandaar dat hetBonds- bestuur en de Bondsraad er een uit spraak van de leden over wilden heb ben. Spreker legde er den nadruk op, dat de Minister geene onderhandeling wil toestaan over de wijze zijner in terventie, zóó moet ze worden aange nomen. en anders vervalt zijn aan bod. De te nemen beslissing is van veel belang. Mogelijk is, dat de Minis ter de partijen niet tot een vergelijk kan brengen en dus hij uitspraak doet in het geschil wellicht in ongunsti- gen zin voor den Bond. Het Bondsbestuur en de Bondsraad adviseeren echter toch om de Interventie van den Minister aan te nemen en wel op deze gronden lo. Het is mogelijk, dat er een ver gelijk getroffen wordt en dus de Mi nister niet het vonnis behoeft te vel len. 2o. Behoeft de A. N. D. B. de arbi trage niet te vreezen, omdat zijn zaak sterker zal blijken te zijn, en aan elk onderzoek kan worden onderworpen. Spreker hield er zich van overtuigd dat het grootste gedeelte der vergade ring van dezelfde meening zou blijken te zijn als het bestuur. Echter wilde hij, vóór hij eindigde, nog één punt aanroeren. Er is in de laatste dagen getracht stemming te maken te^en den minister De arbeiders, zoo is er gezegd, zouden zich blameeren door de interventie van den Minister aan te nemen, om al hetgeen Dr. Kuyper op zijn kerfstok heeft. Spreker wenschte geenszins de po- litieke persoon van den Minister te j verdedigen, maar deze politieke per- I soon moet gescheiden worden van den - i eersten magistraat des lands, die in -W1 0ve,rleen^n' een geschil als dit ziine bemiddeling aanneraelijkjs, draagt Gisterenochtend werd door schipper G., die met zijn vaartuig in de Nieu we llaven te Nijmegen ligt. bij het doen van zijn rondgang aan boord, de knecht, zekere O., oud 42 jaren, ver- mist. Even daarna vond men hem le venloos drijvende nabij het schip. Hij was in den afgeloopen nacht niet aan boord geweest. Zijn lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. (Nijm. Ct.) Het Hof. H. M. de Koningin liet zich Woens dagavond op de uitvoering der Ko ninklijke zangvereenlging „Cecilia" de leden van het bestuur voorstellen, terwijl H. M. haar verlangen te ken nen gaf kennis te maken met den componist L. F. Brandts Buys, met wien H. M. zich eenige oogenblikken onderhield. H. M. de Koningin-Moeder heeft vergunning gegeven, dat bij den naam Spoel's Vocaal Ensemble ver meld mag wordenonder bescher ming van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis terenavond, met hare gasten, de beide prinsessen van Bentheim, de welda- digheids-soirée bijgewoond in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen, gegeven ten bate van de Vereeni ging tot hulp aan zuigelingen. Prins Reuss XXXII heeft gisteroch tend per staatsspoor ten 6 u. 21 min. de residentie verlaten, terugkeerende naar Duitse hl and. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant jhr. Hooft Graafland, deed aan het station zijn vertrekkenden logé uitgeleide. Tor»t«Hjk« gift. IL AL de Koningin heeft, naar men verneemt, aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord een gift geschonken, groot 500. Te Babyloniënbroek is een meisje van vier jaar, terwijl de moeder afwe zig was, met de brandende kachel in aanraking gekomen en in brand ge raakt. Het kind was aan ééne zijde geheel verkoold. Uit de Pers. De Christen-Democraat en Minister Harte. Het orgaan van den beer Staalman zet zich schrap tegen de Tariefwetten in een artikel„De rooftocht op de zakken der kleine luyden". Het blad berekent dat bij de 20 millioen inko mende rechten nog een 12 millioen zullen komen, „die in de zakken der binnenlandsche ondernemers zullen verdwijnen." „Nu gaan vele zaken door twee, drie, vier handen voor ze den eigen lijken verbruiker bereiken. Ieder der tusschenpersonen rekent echter niet alleen zijn winst op den oorspronke- lijken prijs, doch wel degelijk op den verhoogden prijs en zoo moet ten slotte de verbruiker soms het dubbele invoerrecht betalen, het eene bedrag aan schatkist of ondernemer, het an dere aan de verschillende tusschen personen. Door elkaar kunnen we die nieuwe prijsverhooging gemiddeld op 60 pet. stellen van het invoerrecht. De 32 millioen wordt dientengevolge verhoogd met 19'/. millioen. Het totale bedrag wordt derhalve 511/5 millioen. De natie zal dus een goede 50 mil lioen worden opgelegd om de schat kist een voordeel van 20 millioen te bezorgen. Het grootste deel blijft dus onderweg hangen. Al dit geld'moet door de gezamen lijke verbruikers worden opgebracht, het leeuwenaandeel door de kleine aanbiedt Tot dusver geschiedde dit nog niet in ons land in Engeland wèl. De eenige persoon die daartoe den moed heeft gehad.was, dit moet tot zijn eer gezegd worden. Dr. Kuy per. Reeds deed hij eens hetzelfde ,-n de Twentsche staking, en nog eens aan het besrin van dezen strijd in de diamantindustrie. Daarbij komt dat de diamantbewer kers zich als zoodanig niet over den Minister hebben te beklagen. Hij ver- i bood in de arbeidswet het gebruik van giftige gewichten, en deed tevens po gingen om het giftige doffenmaterieel door een ander te vervangen. Bovendien heeft de Bond geen enke le reden om aan te nemen, dat de Mi nister zijne interventie heeft aangebo den om de werklieden in een hoek te duwen. Dan zou echter reeds bet eer ste aanbod van interventie door den Bond ziin afgewezen. Ten slotte zal het echter de vraag blijven, of de A. J. V. de interventie aanneemt. Zij moeten eene interventi; vreezen, omdat hun zaak zwak staat. Aan eene voorspelling, dit herhaal de spreker vele malen, waagde hij zich niet.^men moet zelf overwegen wat^et vóór en wat het tegen is. (Applaus). Hierop betraden de heeren Romeo en Jef Groesser het podium ze wer den luide door de vergadering toege juicht. Op verzoek van den heer Polak gaf de eerste verslag van den stand der werkstaking in Antwerpen en wel om dat er tegenspraak is tusschen de berichten der werklieden- en der pa- troonsvereenigingen aldaar over het cijfer der arbeiders, die onder de pa troonsvoorwaarden werken. De lieer Romeo deelde mede dat er te Antwerpen 3000 diamantbewerkers zijn. Daarvan werken er 1669 onder de Bondsvoorwaarden en er zijn 1-405 stakers, dat maakt circa 3000. De pa troons beweren daarentegen dat «r 700 werklieden aan den arbeid zijn gegaan, maar spreker rekende voor, dat er slechts zijn 130 pas aangeno men leerjongens, 138 patroons (eigen werkmakers), 68 knechten, z.g. onder kruipers, en 56 verstellers. En ook in de toekomst zal de Antwerpsche Bond even flink weten te strijden als de A. N. D. B. te Amsterdam. Niemand gaf zich op voor het debat. Daarop deelde de heer Polak mede, dat hij in de gisterochtend gehouden bestuursvergadering der verschillende diamantbewerkers - organisaties or voorstel van „Patrimonium" is aan gewezen als vertegenwoordiger voor het geval beide partijen in de inter ventie toestemmen. De uitslag van de stemming uitgebracht 2903 stemmen. Daarvan waren 2724 voor de interventie, 174 tegen en blanco 5, Zoodat do interventie door den A.lf.D.B. vu aangenomen zijn uitspraak geeft, is onaanne melijk; overwegende toch dat de Minister wel zijne interventie of tus- schenkomst in het gerezen geschil heeft aangeboden en in zijn desbetref fend telegram van 17 Maart 1.1. heeft te kennen gegeven, eene poging tot verzoening ter beëindiging van het conflict te willen .doen, doch toen geenszins het voorstel heeft gedaan om de beslechting van dat geschil aan zijn scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpendat Z.Ex. hiermede het oorspronkelijk karakter zijner tus- schenkomst eenzijdig heeft gewi'zigii dat, wat hiervan ook moge zijn eene onderwerping a priori aan zijne scheidsrechterlijke uitspraak niet wel mogelijk is waar in strijd met elk gebruik niet eens het geschil waar over de arbitrage zou loopen, duide lijk en ondubbelzinnig is omschreven dat toch partijen op dit oogenblik in het onzekere verkeeren binnen welke grenzen die uitspraak zou worden sre- geven en met name of zii zoulooppn behalve over de leerlingen-quaestie, ook over den verkorten arbeidsdag en het nieuwe snijderstarief, alsmede ever zoodanige andere geschilpunten als bij de onderhandelingen ten over staan van den Minister door de gede legeerden mochten worden te berde gebrachtdat niemand zich aan eene scheidsrechterlijke uitspraak onder werpt zonder nauwkeurig vooraf te weten over welke punten het geschil zou loopenoverwegende, dat, nu de scheidsrechterlijke uitspraak dezer zijds niet wordt aanvaard, hetonnoo- dig schijnt de bezwaren op te sommen welke bestaan tegen de instelling der commissie, welke na die uitspraak in functie zou tredenoverwegende, dat in elk geval de beoordeeling van het geen van werkgeversstandpiint tot in standhouding en uitbreiding van de Amsterdamsche Diamantnijverheid noodzakelijk i,s moet verblijven bij de A. J. V. en zij mitsdien ook de beslissing omtrent de definitieve be ëindiging van den huldigen strijd in laatste instantie aan zich moet hou den; overwegende, dat, aangezien de Minister elke onderhandeling over den vorm zijner interventie heeft afgesne den, Z.Ex. daardoor voor het geval de vergadering niet in alle opzichten zich met dien vorm zou kunnen ver eenigen, zelf de interventie heeft on mogelijk gemaaktbesluit mitsdien, dat de vorm, waarin de Minister zijne niet het be stuur op aan Z.Ex. van dit besluit kennis te geven onder de verzekering, dat de A. J. V. den minister dankbaar blijft voor de betoonde bereidwillig heid Deze motie werd met algemeeni stemmen aangenomen. Ook de zusterorganisaties van den A. N. D. B. vergaderden gisteravond en keurden de wijze van 's Ministers interventie goed. „St. Eduardus" met 118 stemmen voor en 1 blanco, „Beth- salel" met 73 voor en 3 tegen en „Pa trimonium" met algemeene stemmen. Door de weigering van de A. J. V. is echter de poging van den Minister, om het geschil in de diamantindus trie tot eene vreedzame oplossing te brengén, mislukt. Staking aan de glasfabriek. Men meldt uit Winschoten Behalve de „aanhechters" hebben nog 70 glasblazers en 30 personen, d>e anderen arbeid verrichten, in 't ge heel 130, het werk gestaakt aan de glasfabriek te Nieuw Buinen. Staking te Wageningen. Men meldt uit Wageningen De stakende sigarenmakers der fir ma Van Rijn en de Vries hebben in een circulaire aan de burgerij meae- gedeeld, dat naar hun meening als oorzaak der staking moet worden be schouwd de willekeurige verlaging van het loon door de firma met 15 pet. en het daarop gevolgde ongemo tiveerde ontslag van een arbeider die 16 jaar bij den heer Van Rijn in dienst was. De staking duurt efveri- gens onveranderd voort. De ontslage nen bewaken dag en nacht de fa briek. Enkele arbeiders der firma ver richten voor haar werk aan huis een dezer werd door de politie bekeurd omdat hij een jongen beneden 16 jaar in 't werk had, zonder te hebben vol daan aan art. 10 en 11 der arbeidswet (het hebben van een lijst en een ar beidskaart). Rechtszaken Doodjlïg. Tegen M. van der Aa, uit Berlicum (N.-Brab.) die thans in voorloopige hechtenis is als beschuldigd zekeren M. Bissels aldaar d.d. 26 Febr. j.l. zoo met een mes of eenig ander scherp voorwerp te hebben gestoken, dat deze in den nacht van 2 op 3 Maart j.l. aan de gevolgen ervan is overle den, werd gisteren door het O. M. bij de Rechtbank t« 's-Hertogenbosch eene gevangenisstraf van 10 jaar ge- eischt. In dit geding zijn 12 getuigen gehoord en trad als toegevoegd raads man voor beklaagde op mr. M. van der Heijden, adv.-proc. te 's-Hertogen- bosch. De Rechtbank zal in deze zaak Donderdag 7 April e.k. uitspraak geven. Onderwijs. Een Onderscheiding. De „Vox Medicorum" vermeldt, dat prof. H. Zwaardemaker te Utrecht >s benoemd tot eerelid van het Italiaan- sche Laringolisch, Otologisch en Rino- logisch Genootschap. Academische Examens. Leiden. Geslaagd zijnvoor het voorbereidend kerkelijk examen de heeren S. van Dorp en A. W. Groen man voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap, de heer M. A. G. Harthoorn. Utrecht. Doet. Aard- en Delfstofk. P. F. Hubrecht. Cand. ScheikundeL. R. Sinnige. Prop. Theol. A. H. Wefers Bettink en J. J. Thomson. Cand. Rechten A. den Dekker en H. C. van Beusekom. Groningen. Geslaagd voor het le ge deelte van het artsexamen de heer H. L. F. Ruding. Bevorderd tot arts, de heer L. Hoek stra, cand.-arts, geb. te Jelsum. Letteren en Kunst. De Variétés. Het Volk meldt, dat de Salon des Variétés te Amsterdam gesloten isde directrice kon de huur niet betalen. Zelfs niet na het succes van „Vergul de Leugens". Gemengd Nieuws de r:tei ,1-arl heeft hen ondervraagd. Hij vernaaso van Gudefin, dat die logeerde bij eeutoet zekeren Boutet, een kolendelver, d- Pruis van afkomst, die nu te Jemeppe woonde en daar juist beboet was om- dat hij verzuimd had zijn kostganget Gudefin op te geven voor de bevol kingsregisters. Laurent trok er heen met zijn agen-fet ten. De commissaris ondervroeg demonen huisbaas van Gudefin, de agenten W zochten het huis rond. Er zijn dingen 'D gevonden die geen twijfel meer lietete<*j of men hier op het goede spoor waa van anarchistische brochures, iort iders gr loeste 1< iven- ge ea v'jilz te lacht ste he itvlo ;erki Tal een schrift met formules voor de sa^'n menstelling van ontplofbare stoffen je ui en allerlei wetenswaardigheden, dieidus bij het maken van bommen té paj oelei kunnen komen. Ook vond men een8 potje zwarte vernis. Dit vernis kom^ overeen met dat, waarmee de bom men waren bestreken. De mijn wen ker werd meegenomen en het duurd" niet lang of hij bekende, dat het twen Y( tal Lambin en Gudefin bij hem thui allerlei chemische stoffen hadden gt bracht om bommen te vullen. Kort daarna vielen ook de twee Franschen iai door de mand. Zij hadden bij Boutet a de bommen geladen en waren ze sa' men gaan leggen voor het huis vaUPeül Laurent en van Binet. Of zij iets die beide commissarissen van polit tegen hadden? In 't minst niet. Vadv'7] persoonlijk een kwaad hart toedra 0° gen was geen sprake. Zij hadden evewi wel een daad van propaganda willenden volbrengen en meteen de talrijke an Btukl archisten willen wreken, die sedert)eü een jaar uit België verdreven zijn. óigc Men heeft hier dus te cloen met eet'8®*) zuiver anarchistischen aanslag. Gisteren zijn de drie verdachte per sonen naar het paleis van justitie ge-D„ bracht. De menschen op straat, dltvai begrepen wat er gebeurde, riepen: wi ,,A mort(ter dood I) lichl 3o De Zaak Dreyfus. De strafkamer van het hof van cas-: satie, die zich tegenwoordig bezig houdt met de enquête in het revisie- proces-Dreyfus, heeft zich van de stukken voldoende op de hoogte ge steld achtereenvolgens worden nu de getuigen gehoord, die haar verder moeten inlichten. Kapitein Farge, de ordonnans-officier van generaal An- dré, die belast is geweest met het on derzoek, dat door den minister van oorlog op touw was gezet in de bu reaux, de archivaris Gribelin, het ka merlid Massé, de spion Vacarlos, ko lonel Du Paty de Clam, generaal Gonse, al die welbekende figuren van eenige jaren geleden hebben binnen- gestaan. Wat zij zeggen wordt door stenografen opgenomen. Later moe ten de getuigen kennis nemen van de opgeschreven verklaringen, en deze onderteekenen. Generaal Gonse meot vrijwel ge zegd hebben wat hij ook gezegd heeft indertijd voor het hof van cassatie en voor den krijgsraad van Rennes. Bo vendien heeft de generaal inlichtingen moeten verstrekken waarom een van de rekeningenboeken op het bureau van den inlichtingendienst heelemaal was overgeschreven, terwijl de naam Valcarlos niet van het oorspronkelijk register op het afschrift was overge gaan. Wat was de beweegreden voor dat copieeren? Gonse meende, dat men hier niet te doen had met een valschheid in den eigenlijken zin des woords, maar louter met een voor zorgsmaatregel om te voorkomen, dat de namen van de leveranciers der ge heimen aan het licht zouden komen. De procuronr-generaal merkte op, dat die voorzorg overbodig was, want het register behoefde het burssu van den inlichtingendienst niet te verlaten en slechts enkele officieren behoefden het te kennen. Gonse bleef echter bij zijn verklaringen. Het verhoor van Gonse is nog niet afgeloopen. Zater dag zal generaal Mercier voorkomen. De moordenaar van Stamboelof Voor het hof van appèl te Sofia is Dinsdag het strafproces begonnen te gen den moordenaar van Stainboelof, den Macedoniër Halu, die in eerste instantie ter dood veroordeeld is. Me de daarom verdient deze strafzaak de aandacht, omdat de partij van Stamboelof, die thans aan de regee ring is, indertijd vorst Ferdinand en den tegenwoordigen gezant van Bul garije te Konstantinopel, Natsjewitsj, heeft aangewezen als de intellectueele daders van den aanslag." Men zal zich herinneren, dat mevrouw Stamboelof den krans, dien de vorst gezonden had bij de begrafenis van Stamboelof met verontwaardiging terug heeft la ten bezorgen. De oppositie zal al haar best doen van dit proces partij te trekken tegen de regeering, dat daardoor een belang rijke politieke beteekenis krijgt. Moord. Een groot grondbezitter in Lijfland een zekere baron Mengden, is op zijn landgoed vermoord. Er loopen ge ruchten, dat de misdaad in verband staat met de vijandschap, die er be staat tusschen de Lettische en Duit- sche elementen in de Oostzee-provin- cies. Dynamietaanslagen. De bommengooiers van Luik en Saint-Nicolas lez-Liège zijn gepakt, en zij hebben hun misdaad bekend. De politie zag Dinsdagmiddag op de place Cockerill te Luik twee mannen zitten, verdiept in een krant, die ge heel in uiterlijk beantwoordden aan de beschrijving, die de buurvrouw van commissaris Laurent gegeven heeft van twee mannen, die zij had zien wegloopen vlak nadat de eerste bom geplaatst was. Het waren twee Franschen, Lambin en Gudefin. De commissaris Laurent Een Hambnrgsch Smaadproces. Te Hamburg werd dezer dagen een proces wegens smaadschrift gevoerd tegen den oud-advokaat MaxRoosea en den fabrikant dr. Ernst Sandow Beiden hadden eenige jaren geledea een brochure uitgegeven onder een opzienharenden titel, waarin werd be toogd, dat in sommige Hamburgscht ziekenhuizen schandalige toestanden bestonden. Bij de behandeling bleek, dat naai aanleiding van de in die brochure aan de kaak gestelde en hier niet nader aan te duiden feiten door de directii van betrokken "-asthuis een quête was ingesteld. Het resultaat van dat onderzoek was neergelegd in een -eheim rapport dat bij de dezer dagen gehouden t« rechtszitting wel aan de rechters was verstrekt, maar niet aan de verdedi ging. Terwijl een der gedagvaarde getui gen met gesloten deuren werd ge hoord, vertelde deze een voorval in het Eppendorfer-ziekenhuis, dat dooi hem als „Hundsgemein" werd ge brandmerkt. Een der rechters zeide daarop tot zijn collega's „het staal op pag. 4" 1 Dadelijk vroeg toen dr. Bracken- host, de advocaat van dr. Sandow, wat de rechter daarmede bedoelde. Toen dr. Brackenhöst de gevraagde in lichting had gekregen, protesteerde hij er tegen, dat men het geheime rapport niet bij het dossier had ge voegd, waarop een der bijzittende rechters verklaarde, „dat zijn protest de rechtbank onverschillig liet." Een der beklaagden, dr. Roosen. deelde nu mede, dat hij er reeds jaren leng op had aangedrongen het gehei me rapport bij de stukken van hel dossier te voegen, maar altijd tever geefs. Ten slotte bleek, dat het rappor! den president van de rechtbank was toegezonden door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Het was voor de andere rechters vorvielfaltigt en aanvankelijk had het plan bestaan het stuk ook aan de verdediging over te leggen. De advocaten der beklaagden_eisch- ten daarop verdaging der zaak en zij werden bij hun verzoek gesteund door den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, die waarschijnlijk terecht vreesde, dat het gebeurde toch vol doenden grond zou opleveren voor de cassatie van een eventueel vonnis. De rechtbank vereenigde zich mal die zienswijze, en verdaagde de behan deling der zaak voor onbepaalden tijd. De Dpitsche pers geeft haar groote nieuwsgierigheid te kennen naar den inhoud van het geheime rapport. Al te Royaal. Een man, die van Pittsburg kwam, en zich John Smith noemde, is te Altona. in den Amerikaanschen staat Pensylvanië gearresteerd, omdat hij, al te edelmoedig was. John Smith, die heel opgewekt scheen, had zich geplaatst aan den hoek eener straat van laatstgenoemde stad met een enorme rol bankbiljet ten van 10 en 20 dollars (25 en 50 gulden) en deelde die uit aan alle voorbijgangers. Hoeveel biljetten op deze wijze weg gegeven zijn, weet men niet, maar wel is bekend, dat ze gretig werden aan genomen en dat zich weldra een groo te volksmenigte verzamelde om den goedgeefschen heer, zoolang, totdat een politieagent, die hem voor misdadiger of een krankzinnige hield, den man gevangen nam. Wel zag de agent zich een douceurtje van 500 dollars aangeboden, maar hij weiger de dat en leidde John Smith naar het politiebureau, waar hij onder zocht werd en men nog een som van 9000 dollars bij hem vond. Een verder onderzoek werd natuur lijk ingesteld en John Smith bleek niet de naam te zijn van den edel moedigen man, die ook eigenlijk niet zoo edelmoedig was, maar een voudig een mill.ionair, die eens had willen probeeren, hoe lang hij op straat bankbiljetten kon wegschenken zonder gearresteerd te worden. Den naam van den millionair wilde de politie van Altona niet loslaten. App blad lem |digc Een Crisis. De economische toestand van de in dustrie in de Ver. Staten schijnt weer een crisis door te maken, want van alle kanten hoort men van het ont slaan van arbeiders en het verminde- H met wei Vel

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2