Jf BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD St BM M H M f 1.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. ZONDAGSB RIEYEN. Haarlemmer Halletjes gagfe ZATERDAG 26 MAART 1904 DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZIJN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. BE ÜRSO VERZICHT. 18 25 Maart 1904. De betere stemming, waarvan in het Torige Beurs-overzicht werd gewaagd, hield in de afgeloopen week stand, liet sterker doordringen van de over- tuiging, dat de strijd in het Oosten de oorlogvoerende partijen beperkt zal blijven, stemde de markt kalm. I De Staatsfondsenmarkt was, bij ge-, ringer omzet, prijshoudend. Holland- j sclie Staatsschuld aanvankelijk stil, •v® verkeerde gedurende de laatste dagen in zeer vaste stemming vooral Inte gralen waren flink gevraagd. Russen openden de week willig op locale en buitenlandsche aankoopen, later wa ren zij iets flauwer gestemd, hoewel de grondtoon vast was. In Metallieken en Turken, die hunne koersen hand haafden, was de omzet van weinig be- teekenis. 4 Japaneezen waren verlaten en eerder aan den flauwen kant. Het succes van de plaats gehad hebbende Binnenlandsche Japansche leening veroorzaakte te Londen eene gunstige uitwerking op de koersen der vorige uitgiften, wijl men daarin het bewijs zag, dat Japan althans voorloopig geen beroep zou behoeven te doen op de Europeesche Geldmarkt- Zuid- Amerikaansche Waarden vast voor Columbianen in Venezuela g;ng zoo goed als niets om Brazilianen ge zocht, speciaal de 5 Obligatiën van 1903. Een levendige handel vond plaats in Peruanen, die in sympathie met Londen willig waren. Argentijnen be wogen zich op dezelfde koersen. De handel in Industrieele waarden bepaalde zich hoofdzakelijk tot de Tabaks-aandeelen, die aanvankelijk zeer willig waren op den gunstigen afloop der inschrijvingen. Aand. Deli-Maatschappij, Medan Tabak-Maatschappij en Rotterdam Deli, wier tabak circa 1 boven taxatie opbracht, wonnen hierdoor flink in prijs, doch moesten later door winst nemingen, weer een groot gedeelte van hun avans prijsgeven. Voor Rescontre Nederlandsche Han- del-Maatschappij bestond eene zeer vaste stemming en waren Certificaten gezocht. Men schatte op de Beurs het dividend over 1903 op circa 6i 7 Petroleum Aandeelen hadden een zeer kalm verloop. De Indische soor ten ondergingen weinig verandering. Van de Russische waren Common Russians en Schibaieffs goed ge vraagd. In de Mijnmarkt, die kalm doch vast was, onderscheidden zich de aandeelen Nederlandsch Indische Ex ploratie-Mij. door eene flinke rijzing. Door een bijzonder vaste stemming kenmerkten zich de Aandeelen Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap. De Aandeelen en Obligatiën der -bin nenlandsche Spoorweg-Maatschappij en toonen weinig verandering. De inschrijving op de 5.000.000 4 Oblig. Nederl. Indische Sp. Mij. tot den koers van 100 3/4 waarop ik de vorige week de bijzondere aandacht vestigde, is ongeveer 8 maal voltee- kend de toewijzing bedraagt pl. min. 12 Deze obligatiën werden, tot 1011/4 verhandeld. De aandacht der Markt concentreer de zich, gedurende de laatste dagen, hoofdzakelijk op de .Amerikaansche af- deeling. Werden in het begin der week gunstige verwachtingen omtrent den koersloop der markt bericht, de bij zonder wiilige koersen, immiddels door Amerika gezonden, hebben Europa eenigszins verrast, zoodat men blijk baar niet van de onverwachte rijzing kon profiteeren door winstnemingen. Ons publiek trad dan ook in sterke mate als kooper op. Vooral in Unions was de rijzing buitengewoon. Na een wenscht worden de antwoorden, in slot van 78 op jl. Dinsdag, opendi plaats van onder de voorletter des dit fonds hier den volgenden dag a inzenders, onder een door hem op te 85% om met steeds stijgende koersen t geven cijfer of woord eeplaatst. noe nabeurs boven 87 gevraagd te 1 worden i -A- Aan de gerucnten aan- Do reden voor deze phenomenale rij- Kaande een vermoedelijk dividend van zing ligt nog in het duister; allerlei °P de aandeelen Moeara Emm geruchten werden daaromtrent ver-,"ia" men geene waarde hechten, om spreid en schijnt als een der hoofd-!de eenvoudige reden dat, naar ik oorzaken beschouwd te moeten wor-verneem, de Balans en W mst- en Ver- den de ansrst van baissiers, die, eene ff noc fs nie" herhaling van het gebeurde met deBovendie.?kan van'een vermoedelijk Noxthern Pacific vreezende, zich dividend o-een sprake zijn, waar h- trachtten te dekken door tout prix!kwestie van het bedrag der afschrii een zeer belangrijk bedrag te koopen. i vjngQn 0ok nog in eene bstuursverga- In meerdere of mindere mate proft-^dgld moet behandeld worden, teerde de geheele Amerikaansche Markt van deze rijzing en verheugden! No. 16. In tegenstelling met die der zich in veler belangstelling de prima Obligatiën zijn de coupons van de Shares, maar nog meer de ,,Nonva-1 Certificaten 4 Rusland 1894 Bin leurs", waarvoor het publiek ten on-1 nenlandsche Leening vrij van belas- rechte steeds een groote voorkeur aan ting. Zii zijn betaalbaar tegen den den dag legt. vasten koers van ƒ1.28 per roebel. Was jl. Woensdag de stemming in onder aftrek van 1 administratie- I het algemeen zeer willig, (er werd kosten De 14 dezer verschenen cou- reeds gezinspeeld op eene Lente-rij- pon van uw Certificaat ad 1000 roebel zing), en scheen het vertrouwen weer dus yaa^d 10 roebel k 1.-8 ƒ12.80 i teruggekeerd, Amerika, bij uitstek het j af 1 f 1X67. land der verrassingen, beantwoordde: c A H. Voor de beschikbare ƒ2100 niet aan de hooggespannen verwach-zoudt u Kunnen koopen ƒ1000 4 tingen en stelde voor de zooveelste j pandbrief 's Craven ha agsche Hypo- maal, door het seinen van voorL theekbank en L. 100 5 RecepisBra- durend flauwe koersen, het Holland-1 ziüë 1903. U maakt dan. zonder veel sche publiek wederom teleur. 'risico, büna 5 terwijl de aandeelhouders kan den koers na- j tuurlijk nog wel doen teruggaan, doch wanneer u ovei een voldoende dosis 1 geduld beschikt, bestaat tegen den j aankoop van een enkel stuk a pint, j 74 niet veel bezwaar. H. J. W. De noteering der Common i Unions varieerde in 1903 tusscheu 67 7 16 (Augs.) en 1041/8 (Jan.) Juist dezer dagen verscheen de Tabel der Laagste en Hoogste Koer-1 sen van alle in 1903 ter Beurze van Amsterdam verhandelde fondsen als premie voor de abonné's van ..De Ne derlandsche Financiei Daaeliiksc ie Beurscourant. Behalve de reeds ge noemde opgaven, vindt u daarin een uitvoerig beschouwend overzicht der financieele gebeurtenissen in 1903 enz, Door u hiervan een exemplaar aan te schaffen (de prijs is 1.75) is aan uw verlangen om een uitvoerig en nauw keurig overzicht' van den Koersloop in 1903 te bezitten, voldaan. BLOC. De Zon. Prolongatie-rente ter Beurze noteer de 22i pCt. met onbeduidende vraag. BLOC. Correspondentie. kans op eenige koers-avans niet bui tengesloten is. Hajo. De Noord-Nederl. Beetwortel suikerfabriek keert vermoedelijk over 1903 geen dividend uit. Door de slech- Aanvragen om inlichtingen s.v.p. teite suikerprijzen is het resultaat ovar adresseeren: BLOC, adres Redactie het afgeloopen jaar niet gimsng ge Haarlem's Dagblad Groote Hout-weest. Intusschen is hierin verbetering straat 55. en deze uiterlijk Woensdag gekomen en verwacht men in de toe- te verzenden. Niet onderteekende aan-komst hooger koersen voor de aan vragen blijven onbeantwoord Desg° ueelen. Aanbod van iclcnrgestelde Amice Officieel is de lente begonnen in de week die achter ons ligt. Maar gelijk er onderscheid is veel te groot vaak tusschen een officieele plichtple- J ging en e'en van harte gemeende, zoo vallen ook ten opzichte der lente offi- cieel en echt niet altijd precies over j elkaar. Aangekondigd door den al manak, laat zij zich wachtenen kortzichtigen als wij zijn, vergeten wij dit jaar op jaar. Op den eersten mooien dag den besten meenen wij er al te zijn. Weg met de winterkleedij 1 Luchtig stappen we er op uit. Weg met de kachels, zeggen sommige huis moeders en dan komt de gure Noord-ooster in April, in Mei, en maakt 't waar dat oi voorouders hun tenten niet opsloegen in 't zuiden van Frankrijk en dat de vlakke lan den die wij bewonen niet gelegen zijn achter een hoogen bergrug die be schuttend den snerpenden wind voor ons opvangt. Hoeveel klachten dan over ons kli maat Zouden we niet liever een aan klacht richten tot onze vergeetachtig heid en haastigheid Laat ons kli maat, onze luchtstreek rustenEen klein jaloerschheidje, voor een oogen- blik, op wie in 't koude voorjaar zijn koffer pakt en de Italiaansche meren opzoekt of een bezoek gaat brengen aan de palmen van Tunis, zoo'n klein trekje van jaloezie, zonder wor tel in de diepte, dat kan er mee door maar overigens bergen we die volko men onnutte eigenschap zoo vlug mo gelijk weer op, dankbaar als wij zijn voor de groote voorrechten van Ne derlands gezegende hemelstreek. Wij zijn van Noorschen bloede. Wat onze lucht, onze polders, onze zee aan het vaderlandsch karakter hebben afge staan, dat ruilen we voor geen ge neugten van weeker contrijen. En daar is de Zon, ook ons geze gend erfdeel, niet blakerend, niet ver- doovend, maar ontdooiend, bevruch- I tend en leven jagend door de aderen Een Zaterdagayondpraatje. Wie wat in zijn schik moet wezen is onze Louwtje. Hij draagt zijn krans met de fladderende linten met gratie en bevalligheid. Voor ons evenwel, die hem daar zoo zien staan, is bet duidelijk dat, om het maar eens on eerbiedig te zeggen, die krans zooveel is als een vlag op een modderschuit. Om tegemoet te komen aan de eischen van dezen tijd, heb ik aan een groot aantal bekende schilders en teeke naars (ik noem slechts Ferdinand Kwast, Willem van de Palette en Jo- han Smeermaaropski) vriendelijk ver zocht, dit Zaterdagavondpraatje voor mij te willen illustreeren. Zij hebben daaraan met de hun eigen welwillend heid en tegen tien gulden per teeke- ning voldaan. Zoodat ik thans in staat ben, de kracht van het woord te versterken door het beeld, wanneer ik aan iederen Haarlemmer vraag, of het tegenwoordige standbeeld Coster nog wel waardig is. rein druk zullen worden gevraagd. Op mijn verzoek heeft een van de bo vengenoemde artisten zoo'n grond eigenaar afgebeeld. Is deze voorover vallende verweerde figuur, met het magere hekje er om heen, nu een waardige hulde aan on zen grooten Lourens Immers neen. Welnu dan, zoo goed als Hals be hoorlijk is afgebeeld, moet ook Coster een fatsoenlijk beeld hebben. Wie het initiatief daartoe neemt, behoort, be halve den dank van het nageslacht, een herinneringsmedaille te ontvan gen, waarvan ik reeds een ontwerp het laten vervaardigen dat, zooals de lezer ziet, alle vroegere pogingen van dien aard slaat met stukken. Niet minder in zijn schik dan Cos- ter, mag ook de eigenaar van gronden langs de Amsterdamschevaart wel wezen. A1 s ik wedde, dan zou ik vei lig een pari durven aangaan, tien te gen één, dat binnen enkele jaren deze gronden langs de vaart voor bouwter- Zijn opgewektheid spreekt uit zijn geheele persoonlijkheid, 't is bijna alsof hij danst. Weliswaar heb ik mij een enkele opmerking veroorloofd over zijn rechterarm, die mij eenigs zins ongewoon toescheen, maar de teekenaar verklaarde, dat de opvat ting over rechterarmen in de schil derkunst sedert de laatste jaren be langrijke wijzigingen heeft onder gaan, welke technische verklaring mij natuuxiijk volkomen bevredigde. Grondspeculanten, die deze opmer king lezen, zullen hierin misschien een vingerwijzing vinden, om dadelijk ettelijke honderden hectaren land langs dezen straatweg aan te koopen, waartegen ik redelijkerwijs geen be zwaar kan hebben, onder voorwaar de, dat mij mettertijd tien percent van de te behalen winst zal worden uitgekeerd. Het zal dus niet lang meer duren, of de dieren des velds, om zoo te noemen, geit, koe, ezel, schaap en varken zullen er zijn verdreven door wonixxgbouw, nu weldra het vliegend wiel ook langs dezen stillen straatweg heer en voorgoed in Haarlem onmogelijk zul meester zal zijn geworden. Er is nog ten worden gemaakt en dat voor de een andere zaak, die daarbij voor j verschillende uitspanningslokalen ons Haarlemmers van belang is deeen man zal worden gezet met een vraag namelijk of we een tarieven- j bord, waarop deze aankondiging oorlog zullen zien ontstaan tuschen de Hollandsche Spoor aan den eenen kant en de electrische tram aan den anderen. Zullen we voor een kwartje, I zeg voor dertig centen, een retourtje, kunnen krijgen naar Amsterdam j En wiens haan zal daxi daax'bij ten slotte koning kraaien De oplossing van deze vraag ligt in het nevelig verschiet, maar dit schijnt wel zeker, dat de heeren van het be stuur van de Hollandsche Spoor aan deze nieuwe lijn erg liet land hebben en dat er ixx de vergaderingen groote behoefte is aan DOOR OVERMAAT VAN VEILIGHEID AFSCHAFFING VAN DE VROOLIJKHEID. Nóg altijd is deze zaak het onder werp van veler gesprekken, zoowel in de koffiehuizen. zullen schudden, om zich elders, bijvoorbeeld ixx den Haag of in Arnhem te gaan vestigen, om daar, niet opgeschrikt door plotselinge be sluiten van zorgende Gemeentebestu ren, rustig hun bloempjes te begieten. van leveringen door een Raadslid aan de gemeente. Is dat punt opgelost, dan beweert een ander, dat er een vuile wasch te redderen is over de Lichtfabrieken; zijn we daar weer doorheen, dan is van Haariemsche financieele instel lingen het laatste uur geslagen, Zelfs zijn er verschillende lieden, die de vraag doen of Burgemeester exx en n0S niet. van den schrik daarover Wethouders ook niet eens het oog bekomen, zitten we alweer in den zullen vestigen op de kerkgebouwen, schouwburgquaestie. Evenwel, wij behoeven ons niet te verdiepen in andermans zorgen. Of is liet in Haarlem zelf soms zoo ideaal gesteld Wat help.t het, of we al vooruitgaan met openbare vervoermiddelen, wan neer we even hard achteruit krabbe len met openbale lokalen van uit spanning en vermaak Niemand zal toch willen, dat het zoover komt, dat alle vroolijklxeid en dans benevens alle zang en snarenspel N°S ine als in de damessalons. Niet zonder ongerustheid vraagt men elkaar af. of wanneer Burge meester en Wethouders geen verzach ting van voorwaarden willen schen ken, xxiet ta lvan ingezetenen zich in Haarlem zullen gaan gevoelen als een visch óp liet droge een boodschap zullen zenden naar den verhuiswagen om voor te komen daar er velen zijn, die op 't stuk van uitgangen nog in veel slechter con ditie verkeeren, clan de Schouwburg die gesloten is. Zij vergeten evenwel, dat het brandgevaar in een kerk al bijzonder gering is en dat de macht van B. en W. zich tot de inrichting van kerkgebouwen niet uitstrekt. Wij Haarlemmers, die niet kunnen vertrekken, blijven hier achter, met onze hooge belasting, onze aanstaan de grensregeling, die ze nog hooger zal maken en onze quaesties. Want, dit is waar, de een of andere moei lijkheid hebben we hier altijd. Gaat het niet over de levering van electri- schen stroom. Ik ben er zeker van, dat een voor een bekeken wij Haarlemmers min stens even vredelievend zijn als an dere volksstammen in en buiten Ne derland, dan wordt er heel wat gewag gemaakt maar als maatschappelijk geheel zit ten we van 1 Januaxi tot 31 Decem ber in quaestie. Ik eindig dus met den wensch, dat de duif des vredes en der zachtheid ons aller harten week make, maar ik mag de pen niei neerleggen vóórdat ik hartelijk dank heb gebracht aan de beroeixide illustratoren, de heeren Kwast van de Palette en Smeermaar opski, die mijn proza heden wel met hun geniale teekenstift hebben willen versieren en ik bied hun bij deze het ridderkruis in de orde der Beeldende Kunsten van Portugal aan. en het stof van Haarlem van hun

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 7