NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. DeErfgenaam van het Majoraat. «13 3' ÜHTpïlllg, No. 8468 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAAN1 >M! 4 AFRIL 1904, B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PEK OME MAANDEN- Voor Haarlem1.20 Vooi' de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) e 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers n 0.02& Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem 0.37V? de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J, C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. iaari, ÜHfiriWsvereenigin; Goeiigek. bij Kon. Besl. van 1Z Nov. 1899. 'weed Ct Blad. Da Haarlemsche Handelsvereeni- ig hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd el haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver- B echillenden aard betreffende, is zij op- W getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te i teaardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer ■Élan 600 leden, maar dat is niet vol- ^■doende. Elk bandelaar, neringdoende, Bna, zelfs particulieren, moesten lid worden om tenminste te laten gevoe- irjlen, dat men het werk op prijs stelt, J r dat de Haarlemsche Handelsvereeni- *Vging steeds opneemt als doende, wat bare hand vindt om te doen. O De voordeelen, die de Vereeniging Wbuiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, rijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- A ging bemoeit zich in de eerste plaats Uier mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der 'Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handelen het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan- ter, Spaarne 24, alhier. 1 Het bureau der Vereeniging is ge- Nvestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar ■buiten de stad woonachtige personen ■bedragen 60 ct. per informatie plus ct. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de 9tad wonende perso- nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In October en November 1903 zijn 75 vorderingen tot een bedrag van f2018,78 betaald, in December 1903 zijn 30 vorderingen tot een bedrag van 1993,34^ betaald. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere 'n- lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aanC. M. Perquin, Bake- nessergracht 34, H. C. Gerritsen, Schermerstraat 4. L. A. Tielenius Kruijthoff, bierhuishouder, Boter markt 14, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. Nieuwe leden van het jaar 1904/1905 kunnen reeds nu toetreden en genie ten tot aan 1 Mei e. k. alle voorrech ten als gewoon lid. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Binnenland Mishandelen van Paarden. Men schrijft ons In het jaarverslag der Vereen-gmg tegen het mishandelen van Dieren, voorkomende in Haarlem's Dag blad van 26 dezer komt behalve over het mishandelen van honden ook dat der paarden voor, en dat die mishan deling in hoofdzaak wordt toegeschre ven aan den slechten toestand der wegen en dit is toch geenszins de hoofdzaak alleen. Zeer zeker, de we gen in de omstreken in N. en Z. Hol land zijn over het algemeen slecht in vergelijking bij andere provinciën, maar hoe slecht is ook hier het ge halte van paarden, wagens en tuigage bij de meeste vrachtlieden; dan neemt men niet genoeg in acht of dit of dat paard wel geschikt is die of gene wagen mef gemak voort te bewegen, of de wielen der wagens goed aan de assen loopen, niet het achterstel naar links, het voorstel naar rechts loopt zeer dikwijls ziet men hier niet, dat de achterwielen te ver van elkander staanhoe dichter bij elkaar en hoe hooger en breeder de wielen zijn, des te gemakkelijker voor het paard. En dan de tuigenhet is treurig om te zien dikwijls. Met touwen aan elkander gehecht, zonder na te gaan of het paard er ook hinder van heeft. En dan dat ge jaag en slaanzelfs niet met een zweep, maar met een stok nooit gaat het hier hard genoeg; Moeten ze tegen een sluisbrug of hoog te op, altijd gaat het in galop er te gen op. Ziet men zulks in Gelderland, N.-Brabant of België geschieden Im mers neen. Daar laat men het paard bedaard en kalm zijn gang gaan, met de zwaarste vracht achter zich, veel zwaarder dan men hier zal zien en volstrekt geen gebeul, maar daar heeft de voerman hart voor zijn paard, offert zich er voor op om uren naast de wagen te loopen om de vracht te verlichten. Maar hier den ken ze er niet aan. Laadt maar op, bij de zwaarste vrucht twee, drie man op den bok, nog een paar achterop, en denk niet dat zij zich zullen ver waardigen er af te komen, al moet het paard zich aftobben tegen een hoogte op. Dan moet men die steenwagens1 op de Kleverlaan ziende meesten zitten er op, komen ze leeg terug dan maar geladen met menschen, liefst in draf. Ze houden zelfs harddraverij voor zoover die beesten op anderhalve poot nog kunnen draven. Maar och, de eigenaars dier arme dieren, de menschen die er mede omgaan, ze hebben meestal geen verstand om te j weten wat den dieren toekomt. Ze zijn, ruw, onverschillig en gevoelloos. Als men dan den z.g. Achterhoek van ons land te dien opzichte beschouwt, dan zijn daar de toestanden geheel anders en is het Mer een schandaal, en dat nog wel in de zoo hoog geroemde fijne omstreken van Haarlem Kort geleden werd aan de Schouw- tjesbrug, waar toch ruimte voldoende is, door een broodkar een hond over- reden. De beul liet den hond liggen en reed door. Zoo zijn ze hier. Gelukkig' dat de kastelein aldaar den hond in; huis haalde. Gemeente Ambtenaren. De Nederlandsche Bond van Ge-' meente-ambtenaren hield Vrijdag een buitengewone algemeene vergadering, onder leiding van den heer J. van der Laan, te Sneek. Medegedeeld werd o. a., dat de heer J. N. Elenbaas, burgemeester der ge meente Ivrabbendijke, zich bereid heeft verklaard de redactie van het bonds orgaan op zich te nemen. In verband met de wetsvoorstellen betreffende pensionneering van bijzon dere onderwijzers, enz., werd door het bestuur van den bond geconfereerd, met de Nederlandsche Vereeniging van gemeentebelangen, die haar volle in-; stemming betuigde met het adres van den bond, waarin verzocht werd over te gaan tot pensionneering van de ge meente-ambtenaren. Wel is waar, meende de bovengenoemde Vereeni ging niet te moeten deelnemen aan rechtstreeksche actie, wijl ze pas het vorige jaar heeft medegewerkt aan het rapport, dat de regeering over deze quaestie vroeg, maar ze betuigde toch hare volkomen instemming, en het- adres werd dan ook aan den minister verzonden. De Voorzitter wekte de leden op ook individueel mede te werken aan de vervulling der wenschen. De volgende algemeene vergadering zal in September te Nijmegen worden gehouden, en besloten werd" afgevaar digden te zenden naar het dit jaar door den Belgischen Bond uitgeschre- ven congres. Een discussie ontstond over de aan- vraag van de commissie, belast met het onderzoek naar de jaarwedden der gemeente-ambtenaren, om een crediet van /800, ter bestrijding der kosten, van dat onderzoek. Deze aanvrage i werd door den Voorzitter bestreden. Hij meende, dat het werk beter ert goedkooper door de afdeelingsbestu-1 ren zou kunnen geschieden, dus niet door eene centrale commissie. Hij stond echter in deze meening alleen, en stelde daarom voor, de ƒ800 toe te staan. De som zal over eenige jaren worden verdeeld. Het belangrijke rapport dei- com-, missie voor de herziening der gemeen tewet, aan wier hoofd dr. Pekelharing stond, zal in druk verschijnen en aan de leden worden toegezonden. Ook de minister en de leden der Kamer zullen een exemplaar ontvangen. Ten slotte kwam in behandeling een nader voorstel van de commissie ad hoe, tot herziening der bondssta- tuten. beschikbaar blijven, waar als regel mag worden aangenomen, dat de echtgenoot der gehuwde vrouw ook haar kostwinner is. Voor dit laatste argument is zeker veel te zeggen méér dan voor dat der „moraliteit", want deze zal toch zeker in handen van een gehuwde vrouw al of niet „in omstandigheden" niet minder veilig zijn dan in die van een ongehuwd meisje. Ongerekend nu nog dat de „mora liteit" er niet altijd bii wint, wanneer men twee menschen, die van elkaar houden, voor de keus stelttrouwen en daarmee een belangrijk deel van hun inkomsten prijsgeven ofniet trouwen. Vrouwelijke postbeambten. Aan het nieuwe besluit, dat ver plicht ontslag voor gehuwde vrouwe lijke ambtenaren bii post en telegraaf invoert, worden verkeerde bijbedoe lingen toegeschreven, meldt men aan de „Tel." 't ïs volstrekt geen poging om de vrouwen meer dan vroeger te weren. Bij de examens voor klerk en sur numerair is het getal voor vrouwelij ke sollicitanten beschikbare plaatsen onder den tegenwoordigen directeur- generaal van 3 tot 14 pCt. van het totaal vergroot, en daaruit blijkt over tuigend van juist een tegenovergesteld streven. Het nieuwe besluit wil, zegt de berichtgever, ter wille van dienstbe lang en moraliteit voorkomen, dat de dienst worde waargenomen door vrou wen „in omstandigheden" en verder gaat de maatregel uit van de mee ning, dat de gelegenheid tot het ver vullen van ambten zooveel mogelijk voor de ongehuwde vrouw moet Het schoolmuseum. Onder presidium van den heer dr. J. H. H. Hülsmann werd Donderdag avond te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van het Neder- landsch Schoolmuseum. De directeur deelde mede, dat het Schoolmuseum zeer druk is bezocht. Januari, Februari en Maart toonen 988 meer bezoekers aan dan dezelfde maanden van 1903. Over de school- hygiene kocht het bestuur belangrijke boekwerken aan. Het museum wordt nog steeds goed door vaderlandsche uitgevers met fondsartikelen bedacht. De belangstelling in het museum neemt steeds toe; des te grooterjam mer zou de directeur het daarom vin den. dat zoo niet spoedig ingrijpende verbeteringen kunnen worden aange bracht, mogelijk menige belangrijke zending wegens plaatsgebrek zal moe ten worden afgewezen. De penningmeester meldde, dat de inkomsten 6910.72k en de uitgaven ƒ6642.354 bedroegen. Met het saldo per 31 December 1903 ad 268.37 bezit het museum thans 2581.584- De heer E. A. H. van der Heide, directeur van het Ned. Schoolmuse um. sprak hierna over ..de onderwij zers en het onderwijs in Ned. Oost- Indië." Spreker zeide dat het schoolmuseum sedert spreker's optreden als directeur vrijwel op een informatiebureau ue- gint te gelijken voor onderwijzers, die in Indischen dienst gaan. of bij wie daartoe ernstige plannen bestaan. Echter is in de laatste tijden de lust daartoe niet heel groot, en dit ver schijnsel valt juist samen met een gebrek aan onderwijskrachten daar te lande. De tegenwoordige toestand is. naar spreker's meening. door vier oorza ken in het leven geroepen, t. w. lo. een grooter sterftecijfer dan in vorige jaren 2o. verkeerde beraming van het benoodigde personeel3o. deta cheering van meer onderwijzers dan vroeger bij het m. o„ 4o. mindere animo bij de onderwijzers Jjfier te lande om naar Indië te gaan onder de thans vigeerende bepalingen. Sedert kort werden daarom de ei- schen door de Indische regeering la ger gesteld. De leeftijdsgrens bleef achterwege en onderwijzers zonder hoofdacte \yerden aangenomen. Het aanvangssalaris voor hen, die de hoofdacte bezitten is daarentegen 25 p.m. hooger gesteld. Ten slotte besprak de heer Van der Heide de resultaten van het onder wijs in Indië, die hij niet onvoldoen de noemde. Als oorzaak van de min der goede uitkomsten anderzijds wees hij vooral op de geringe ontwikkeling van het zes-jarig kind, bij zijn komst op school. del niet werd gedreven door verpleeg den, die onder geleide naar het turf- veen gaan, zooals eerst werd vermoed en ook in de N. R. Crt. is meege deeld, maar dat schaapherders, die vrijwel zonder toezicht in het veld zijn, zich daaraan schuldig maakten. Tegen smokkelen. Het Centrum verneemt, dat de bur gemeesters in de grensgemeenten door den minister van financiën gemach tigd zijn aan allen, die proces-verbaal kunnen opmaken, een premie uit te betalen van 25 cts. voor elke kilogram suiker, die zij van smokkelaars in beslag nemen, hoogstens tot ƒ5. mits de aangehaalde suiker gedurende den nacht bemachtigd is, op de heerbaan, en de partij meer bedraagt dan 3 K.G. worden en aandrong op maatregelen om er een einde aan te maken. Toen op 8 Jul® nog geen antwoord was ont vangen en de toestand dezelfde bleef, besloot de Commissie dit lijkenhuisje krachtens art. 11 sub a der Woning wet als ongeschikt ter bewoning aan te wijzen. Eenigen tijd daarna werd het ont ruimd." Een jubilé. Men meldt uit Hilversum van gis teren De heer F. Domela Nieuwenhuis, al hier, herdacht heden den dag, dat vóór 25 jaren Recht voor Allen onder zijn redactie het licht zag. Hedenmor gen werd hem eene aubade gebracht door een honderdtal zangers uit Am sterdam, die. onder leiding van den heer Chr. Wiering, een drietal liede ren zongen, waaronder een feestzang waarna namens eene commissie van 9 leden, bij monde van den heer M. de Boer, te Amsterdam, het fraaie hulde album werd aangeboden. Door de Am- sterdamsche bootwerkers was een groot bloemstuk gezonden, in den vorm van een schip, terwijl eenige vrienden een van zijne werken Typen, in ivoren band gevat, gezonden had den. Uit binnen- en buitenland kwa men tal van gelukwenschen per post en telegraaf. Het hulde-album bevat o.a. bijdragen van Ed. Xhorn, Priem, Titia van der Tuuk, Jeanne Nijhuis, Anna de Savornin Lolunan, Van Eeden, Koster, de Clercq, Colthof, Toorop, Haverman, Heyenbroek, Tscherkesoff, van Etsen( Victor de Meyere enz. enz. De heer G. L. van der Zwaag, lid der Tweede Kamer, schreef het voor woord voor het gedenkboek. Ongelukken. Uit Vugt meldt men De lS-jarige Johanna A., alhier, wil de gisterenmorgen bij het fort een emmer water scheppen en viel, waar schijnlijk doordat zij zich te ver voor over boog, te water. Toen men haar gevonden en op het droge gebracht had, waren de levensgeesten reeds geweken. Aan het Niedorper Verlaat (N.-H.) is uit het water het lijk opgehaald van de dochter van den heer P. v. L. Het meisje had des avonds haar ver loofde een einchveegs naar diens wo ning vergezeld. Toen zij niet thuis j kwam, werd de vader ongerust en ging haar zoeken. De vader heeft dit jaar ook reeds zijn vrouw en zijn j schoonzoon verloren. Klonipenhandel te Teenhuizen. Het gerechtelijk onderzoek naar den klompenhandel te Veenhuizen heeft aan het licht gebracht, dat deze han Lijkenhnisje als woning. Aan een der talrijke verslagen van de nieuwe Gezondheidscommissies, die dezer dagen gepubliceerd zijn, ont leent bet Soc. Wkbd. het volgende „De Commissie ontving een klacht, waarin werd medegedeeld, dat in het lijkenhuisje, op de algemeene be graafplaats te Boxmeer een arm huis gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, woonde, terwijl een ge deelte der begraafplaats door di,t huis gezin als varkenshok gebruikt werd. Dit laatste vooral was den klager, uit een gevoel van piëteit voor de daar begravenen, hinderlijk. Bij onderzoek bleek, dat het huisje inderdaad door een huisgezin, be staande uit acht personen, bewoond was, terwijl op de begraafplaats een varkenshok was opgericht. Aan het huisgezin was, zoo bleek verder, door B. en W. toegestaan, dat het tijdelijk zijn intrek in het huisje nam. Door de Commissie werd op 6 Mei besloten een schrijven te richten aan B. en W. van Boxmeer, waarin zij als haar gevoelen te kennen gaf, dat deze toestand niet langer mocht bestendigd Uit de Arbeiderswereld, De vakbeweging en de April- staking. In het Sociaal Weekblad"' vestigt de heer Spiekman de aandacht op eenige bijzonderheden uit het onlangs verschenen jaarverslag van den „Am- sterdamschen Bestuurdersbond" en t ..Bureau voor Arbeidsrecht" over 1903. De lieer Spiekman betreurt het. dat de arbeidersbeweging in de hoofdstad behalve van enkele groote vakver- eenigingen zich zoo weinig toelegt op de verzameling van statistisch materiaal. De „Amsterdamsche Be stuurdersbond" heeft echter in zijn verslag wel het een en ander bijeen gebracht. dat de moeite waard is. De A. B. B. omvat zoowel vak- als 'politieke arbeidersvereenigingen (36) en speelt aldus in economische zoo- jwel als in politieke agitaties een rol. iDe heer Spiekman vermeldt evenwel, j dat zijn financieele condities vooral j daarom zoo gunstig zijn. wijl de af- deeling Amsterdam der S. D. A. P. j met 1000 en de Alg. Ned. Dianiantbe- werkersbond met 7000 leden erbij aan gesloten zijn; van de trouw dezerver- eenigingen is dus de A. B. B. vrijwel afhankeliik. Zeer belangrijk is wat de heer Spiekman aan het verslag ontleent, betreffende de gevolgen van de groote Aprilstaking voor de Amsterdamsche vakbeweging. Van beteekenis is betgeen in dit j jaarverslag wordt medegedeeld over de naweeën der April-stakingen voor j de Amsterdamsche vakbeweging. Bij de algemeene werkstaking ziin vol gens een nauwkeurige opgave, niet minder dan 74 verschillende Amster- j damsche vakvereenigingen betrokken geweest, van welker leden er 30560 hebben gestaakt. Daarvan waren 7000 diamantbewerkers, 6000 metaalbewer kers, 2100 gemeentewerklieden. 2000 timmerlieden, 1300 gaswerkers, 900 spoor- en tramwegarbeiders, en?. Over de gevolgen dezer algemeene werk staking zegt dan het verslag „De desorganisatie, versplintering, uiteenspatting en achteruitgang na de verloren algemeene werkstaking, waren ontzettend. De arbeiders verlie- ten bij honderdtallen de vakorganisa- F e- n i 11 o t o n. Naar hei Duitsch van F. V O N WERN E R. Specias.' bewerkt voor Haarlem'» Dagblad. 73) Noorwegen was immers groot ge noeg en bet was overal beter dan hier, waar de herinnering hem niet met rust wilde laten. Hij gaf er nu niets meer om kapitein te worden, de toe komst. het geheele leven was hem onverschillig, liet beste was immers toch verloren3 Dat. klonk ruw en hard, Haraia Thorvik kon wel zwijgend maar niet geduldig lijden. Woede,haat, bedrei gingen,"dat alles verdrong zich nu n zijn binnenste en telkens kwam daar tusschen door weer de gloeiende, hartstochtelijke liefde voor het meisje uit, dat hij in weerwil van alles nietj kon opgeven. Een liefde even sterk en onverwoestbaar als de bergen van; zijn vaderland, die evenals zij on wrikbaar vast stonden tegenover storm en onweer. Er ligt iets groots in zooveel trouw, j dat voelde ook Hildur. Zij had metl geen woord zijn woordenvloed gestuit, maar toen hij ophield, zei ze op nieti te beheerschen bevenden toon: Harald ik heb Bernard Hohen- fels zeer, zeer lief gehad Hij keek haar getroffen en vragend i aan, maar zij sprak rustig voort en haar stem werd ook vaster. Het zal mij moeilijk vallen daar overheen te komen, je moet mij tijd laten. Maar als je in het voorjaar huiswaarts keert, kom dan in de pas torie kom dan tot mij Hij sprong op als verblind door een straal van het geluk, waaraan hij niet meer geloofde en dat nu plotse ling voor hem opvlamde. Hildur, je kunt je wilt? Ja, ik wil en daarom zal ik ook wel kunnen antwoordde zij nu met volkomen zekerheid. Je zult niet alleen blijven in 't leven Toen greep hij op stormachtige wi' ze haar beide handen en wat geen smart, geen verdriet den trotschen man ooit afgedwongen had, dat deed het geluk, de tranen kwamen hem »n de oogen. Wil je werkelijk, heusch mijn vrouw worden? riep hij. als was bet j hem onmogelijk daaraan te gelooven. Ik weet wel, dat ik een wilde, lastige vent ben. je weet niet half hoe kwaad aardig ik wel zijn kan. maar dat al-1 les zal veranderen, als ik jou eerst maar hebJij zult geen ruw woord hooren, geen onaangenaam uur door mijn toedoen beleven. Ik heb je im mers zoo lief als mets anders op de heele wereldJe kunt op mij vertrou wen Het meisje glimlachte met bleeke lippen. Ik vertrouw je, Harald Maar wat wij heden besproken hebben, blijft onder ons, dat zal niemand te weten komen, totdat je terugkomt. Je zult nog maanden lang moeten wer ken vóór je kapitein ben, nu, werk dan voor jezelf en voor mij Voor jou herhaalde hij en zijn anders zoo somber gelaat helderde op als door een zonnestraal verlicht. Of ik ook werken zalNu breng ik alles tot stand. Hildur trok zacht haar handen uit de zijne, die hij nog altijd vasthield. En nu ga Je moogt de boot niet missen. En jij vroeg hij aarzelend en smeekend. Ik zou nog graag een uurtje alleen zijn. Vaarwel. Harald tot weerziens Hij zou ^-raag nog wat gebleven zijn. maar haar wensch was hem een wet en nog altijd was zijn gelaat verhelderd door een vroolijken glim lach, toen hij zich omwendde om heen te gaan. Tot weerziens Hildur was alleen, zij wist, waarom zij hier bleef in weerwil van den kouden snijdenden wind. Het ziekenbezoek, w aarvan zij juist terug kwam, was maar een voorwendsel geweest, om hierheen te kunnen gaan. vanwaar men het ee- heele binnen-fjord kon overzien. Olaf was gisteren in Raansdal ge weest en had verteld, dat de „Freia" dezen middag zou uitzeilen, maar nog was zij niet in 't gezicht gekomen. De eerste dagen van September wa ren zomersche, zachte dagen geweest, maar plotseling was het weer omge draaid en de geheele omgeving had nu al een herfstlcarakter. De hemel was grauw en somber, een scherpe, ijskoude wind woei over het fjord en in het Zuiden naar den kant van de zee hingen zware wolken. De vroegere zonnige schoonheid van het land schap was als uitgebluscht, koud en kleurloos zag Raansdal er uit en donker en dreigend stegen de rotsen uit het water op. De golven kwamen en gingen, zij sloegen tegen de steenen op en spatten uiteen vlak voor de voeten van het meisje, dal daar zoo eenzaam wachtte op het laatste afscheid. Eindelijk kwam de „Freia" niet vol le zeilen uit de bocht van Edsviken te voorschijn. Zij vloog voor den wind over het water. Het was te ver om iemand of iets op het dek te onder scheiden. Men kon alleen zien. dat- het schip heden geen vlag voerde, de gewone Noorsche kleuren ontbraken aan de mast. Hildur was opgestaan, den linker arm stijf om het seintoestel gedrukt, den rechter vast op de borst gedrukt, stond zij vèr voorover gebogen en keek haar verloren geluk na, dat. daar wegtrok, om nooit weer terug te kee ren. Zij schreide niet. wond zich niet op, maar een innig bedroefde uitdruk king lag in haar oogen, die geen tra nen hadden. Verder en verder verwij derde zich het schip, nu bereikte het de vooruitspringende rotsen en nu ver dween het er achter. De „Freia" had het binnenfjord achter zich gelaten en Raansdal uit het gezicht verloren. De bergen wij li- ten hier naar beide zijden uit, het water verbreedde zich, hooger gingen de golven, men kon de zeelucht rui ken. Daar werd plotseling een vlag op- geheschen, voor het eerst de Duitsche kleuren, en daarover woei en fladder de een smalle strook bet schip droeg den vaderlandschen wimpel. Aan bet station op de kust zag nu. ook den storm naderen en de ervaren zeelui wisten, dat het zwaar weer zou worden. Tegen den middag was d« ..Zeeadelaar voorbijgestoon d en zon der oponthoud het zeegat uitgegaan. De menschen schudden het hoofd en vonden, dat het krankzinnigenwerk was bij zulke slechte voorteekenenen dan nog wel als het niet noodzakelij-; was, alleen ter wille van de luimen van een -'oornaam heer. Later op den middag was ook de bekende Freia" hier' geland, doch haar eigenaar was verstandiger, of schoon hij werkelijk niet bang was voor stormweer. Maar als dat hem te pakken kreeg op een nachtoliike kust vaart tusschen eilanden en 'klipper-, stelde hij zijn schip zoowel als zijl leven in gevaar. De „Freia" ging daarom voor anker in de kleine, maar veilige haven van dat station en zou daar tot den morgen wachten. Des avonds kwam ook de fjord-stoomboot van Raansdal en zette haar passagiers aan wal, die den nacht daar moesten doorbrengen. Maar het werd een zeer onrustiger, nacht. Toen de duisternis inviel brak het onweer ontzettend heftig los. Daar buiten op zee donderde een echte or kaan. de branding van den oever steeg tot een gevaarlijke hoogte, de schepen in de haven trokken en ruk ten aan hun ankerkettingen en dreig. den los te raken. Dat ging den car. jschen nacht zoo door tot bij het 'aan- j breken van den dag en toen bet hel- der werd. kon men eerst goed zien. hoe hevig de elementen woedden. (Wordt vervolgd;

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5