NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. „Comité voor Zondagsrust" 21e Jaargang. No. 6375 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 13 APRIL 1904 A HAARLEM'S DAGBLAD A B Q NNB M. ENTEN PEK iO>RBE MAANDEN; Voor Haarlem c 1.20- Voor de dorpen an den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) - c c 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voer Haarlem 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave dei Vennootschap ILcnrens Coster, Directeur J, C, PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van i—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. i n 'c r .ontmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuicter Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdazen len voor het Buitenland: Compagnie Générale de Public ia- Etrangère G. L. DAL'BE Co.. JOE'S' F. JONES. S::cc., Parijs, 31Ms Faubourg Montmartre. Dit nrnnmer bestaai uit 7.es bladzijden. Eerste Blad. Haarlem's Dagblad van Li April bevat o.a. ILAD A. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogs nieuws. Nieuws uit Haarlem en Om streken. Een Ontrouwe Curator. Bin- nenlandsch en Gemengd Nieuws. -BLAD B. Binnenlandsche, Gemengde en Sportberichten. Uit de Arbeiders wereld en Uit de Pers. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG Alweer weinig oorlogsnieuws. Te N'ioetsjwang heeft men zich eens Tergist wat wel eens meer voortkomt. Men meldt daarvan De geruchten over de bedrijvigheid der Japanners in Korea en het ver schijnen van Japansche transport schepen voor de Jaloe-monding zijn oorzaak, dat de bezetting van deze plaats op haar hoede is tegen een mogelijken vijandelijken aanval. Zon dagavond hebben de forten, tengevol ge van misverstand der lichtseinen door het douanekantoor aan de viermonding gebruikt om aan uitgaan de schepen de diepte van het vaarwa ter te melden, 24 schoten gelost op de loodskotters en op een uitgaand koopvaardijschip. Door het schieten ontstond er een paniek onder de be volking, die dacht dat de Japanners Nioe-tsjwang aanvielen; ook de sol daten werden in de war gebracht, en twee Chineesche matrozen, die, door het schieten verschrikt, de rivier trachtten over te steken, werden door schildwachten doodgeschoten. In de Vierteljahrsheften für Trup- penführung und Heereskunde, die van- li wege den Duitschen generalen staf uitgegeven worden, schrijft kapitein Löffler over het Aan de Times" wordt uit Nioetsj wang gemeld Hevige regens hebben in Zuid Mant- tI sjoerije de spoorwegen overstroomd ea de wegen onbegaanbaar gemaakt. De verbinding door de veldtelegraaf is verbroken, het land staat onderwater. Yooruitzicht van den Oorlog De kern van Rusland's macht ligt niet in Oost-Azië, maar in Europeesch Rusland. Zijn kracht berust op het ontzaglijk uitgestrekte land, dat on afgebroken samenhangt, en waarbin nen ook de voornaamste wortels lig- ;en van Rusland's maatschappelijke mlpbronnen. Japan zal nooit in staat zijn, deze kern der vijandelijke macht te treffen. Zelfs de volstrekte belem mering van Rusland's zeehandel, de meest beslissende zegepraal over de Russische vloot, zou voorshands nog maar weinig vermindering' beteeke- nen van Rusland's kracht, en evenmin zou dientengevolge op den duur de oorsprong van die kracht getroffen kunnen worden. Ook aanvankelijk verlies van grond gebied in Mantsjoerije zou Rusland niet in 't hart treffen. Het zou als een teruggedrongen, maar niet ter aarde geworpen tegenstander tegenover Ja pan blijven staan, en te dreigender naarmate de Japansche troepen zich verder binnenslands wagen. De ge dachte, Rusland in Europa te gaan opzoeken, zou voor Japan zoo iets avontuurlijks zijn, dat men er niet ernstig over behoeft te praten. Mocht die gedachte ooit bij de Japansche staatslieden opkomen en tot een be gin van uitvoering gebracht worden, dan zou Rusland slechts een gering deel zijner strijdkrachten in beweging behoeven te zetten om aan ieder toe gankelijk punt zijner Europeesche kust dergelijke pogingen te verijdelen. Troepen daartoe zijn er meer dan genoeg, want Rusland is nooit in staat, al zijn beschikbare troepen naar Oost-Azië over te brengen, al wilde 't dat, immers aan het vervoer en de verpleging van zulke massa's zouden onoverkomelijke "bezwaren ver bonden zijn. Met het oog daarop mag men wel beweren, dat Japan niet in staat is, het Russische rijk een beslissende ne derlaag toe te brengen. Rusland blijft de onzijdigheid zijner naburen on dersteld zijnde altijd nog in staat, uit zijn Europeesche bron te putten om alle verliezen weer goed te maken en telkens nieuwe verliezen te zenden naar Oost-Azië. Bij zulk een toestand moet de tegenstander langzamerhand uitgeput raken, hoe kunstig de krijgs kans zich in den aanvang ook voor dezen mocht keeren. Men zou zeggen dat. omgekeerd, het zelfde 't. geval is ten aanzien van Rus land tegenover Japan. Een eerste voor waarde om Japan ten onder te bren gen moet zijn. de vernietiging zijner zeemacht. Maar de strijdkrachten ter zee zijn niet de sterkste zijde van Rusland's weermiddelen. Het is de groote vraag of de Russen ooit in staat zullen zijn,'een beslissend over-; wicht ter zee op Japan te verkrijgen.! En al werd dit 't geval, dan blijft de mogelijkheid nog bestaan dat anderen den arm zullen tegenhouden, die den naar Japan gerichten slag bestuurt, dat derden niet dulden, dat Japan van de open zee verdwijnt en er een inval gedaan wordt in het Japansche rijk. Men kan echter ook de mogelijk-1 heid van zulk een inmenging buiten beschouwing laten. Zeker zou de ver-j nietiging zijner vloot Japan een zeer ernstige wond toebrengen dit eilan- j denrijlt met zijn. bijzonderen maat-1 schappelijken toestand zou op den: duur daarvan erge gevolgen ondervin den. Japan zou bij een beslissende ne-1 derlaag ter zee waarschijnlijk zeer, spoedig geneigd zijn, verdere plannen op het vasteland geheel prijs te ge- j ven. Weerloos echter zou het dan nog niet gemaakt zijn. De tweede stap van Japan's vijand zou moeten zijn:, het opzoeken der Japansche troepen! in hun eigen land en het verpletteren] van die landmacht. Wie Japan kent, zal onmiddellijk toegeven dat een in- j val in dat land op buitengewone moei- lijkheden zou stuiten. Alles wel be-j schouwd, zou de kans op succes voor de Russen gei"ing zijn. Ook zal Rus land bij den grooten afstand van zijn basis en bij de noodzakelijkheid van het transport van een leger over zee, den tegenstander bezwaarlijk op die wijze in 't hart kunnen treffen. Den kelijk is Rusland dat ook niet van plande Russen zullen zich wel ver genoegen met het verdrijven van Ja pan van het vasteland. Het zal er dus op aan komen, bij deze worsteling te land, wètè.r de drang naar uitbreiding van beide natiën feitelijk zijn grens moet bereiken. Weer heeft een treffen plaats gehad in Duitsch ZUID-WEST-AFRIKA. Gouverneur Leutwein seint uit Oka- j handja, d.d. 9 dezer, dat hij met de vereenigde hoofdafdeeling (Dürr) en westelijke afdeeling (Estorff), dei hoofdmacht der Herero's, ongeveer 3000 geweren sterk, bij Onganh:ra aangevallen heeft. Na een gevecht van acht uur werd de sterke stelling derj Herero's doorgebroken. Deze trokken i naar alle zijden weg. Gesneuveld zijn1 de le-luït. Estorff, luit. Erffo en twee! minderen, zwaar gewond luit. Rosen- berg en 5 minderen, licht gewond 5, minderen. De verliezen der Herero's zijn zwaar. Van Glasenapp's afdeeling geen nieuws. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Madrid, dat de tijding van het Fransch-Engelsch verdrag daar als; een donderslag werkte. De geheele- pers is verontwaardigd, dat Spanje in de i MAROKKAANSCHE QUAESTIE j wordt buitengesloten. Volgens de ,,Russi" is de Russische Regeering met het verdrag zeer inge-l nomen, daar Frankrijk, nu sterker ge worden, voor Rusland bij het sluiten van den toekomstigen vrede vangroo-j ter nut kan zijn. De ,,Times"-correspondent te Tan ger heeft onmiddellijk na het sluiten] van het Fransch-Engelsch koloniaal' verdrag onderzoek gedaan naar de stemming, welke het bericht van dit verdrag in Marokko heeft veroorzaakt. De inlandsche ambtenaren waren er niet erg over gesticht en drukten hun verwondering er over uit, dat eender-; gelijk verdrag gesloten is zonder dat, de Marokkaansche regeering er in is! gekend. De correspondent is van oor-j deel, dat zij hierin ongelijk hebben, daar het oordeel der regeering bijzaak] was, nu het slechts quaesties betrof, welke alleen de groote mogendheden aangaan en vooral op het o ogenblik, I daar de sultan niet eens zelf de orde in zijn rijk kan bewaren. De Engelsche handelslieden daaren-! tegen zijn zeer in hun nopjes. Hun; belangen worden nu beschermd zij rekenen er op hun zaken te kunnen j uitbreiden. De Sultan zelf verklaarde aan den. correspondent, dat, welke ook de be-1 palingen van het verdrag waren, hij zich daar toch nooit tegen had kun- nen verzetten, niettegenstaande den raad van een zijner viziers, liever den „heiligen oorlog" te beginnen, dan onder welken vorm ook vreemde be-; scherming aan te nemen. De sultan was zeer verslagen hij had verwacht, dat de onderhandelingen veel langer zouden duren en met dat doel zijn kostbaarste juwcelen naar Londen ge- zonden Stadsnieuws. Het alhier gevestigd Comité geeft het volgend verslag over het jaar 1903/4. Aan het einde van het eerste tijd-! vak, hetwelk het Comité heeft doorloo- pen, een jaarverslag te geven, is een niet geringe taak. Wanneer wij na-! gaan met welke moeilijkheden reeds de oprichting gepaard ging, dan kan het niet anders of ook het eerste jaar van het Comité zelve, was één strijd. Vooraf zij hier gezegd, dat het Comité is opgericht door de afd. „Haarlem" van den Barbiers- en Kappersbond met energie is door deze vereeniging de oprichtingstaak opgevat en volein digd. Zij heeft zoowel van de zijde der Ned. Vereen, ter bevordering van de Zondagsrust, als van enkele Vereen, welke meenen, dat wetten uit den boo ze zijn, veel tegenwerking ondervon den, maar tevens ook gezien, dat bij na alle werklieden-organisaties haar pogen steunden en zich aansloten, zoodat na een tweetal vergaderingen een voorloopige commissie tot oprich ting en reglements-ontwerp werd be noemd. Aan die oprichtingsvergade ringen mag ook de eer gegeven wor den, dat op een gelukkige wijze een grondslag is gevonden voor de sa menstelling van het Bestuur waardoor voorkomen wordt, dat de eene of an dere politieke partij, het hoofddoel van het Comité het verkrijgen van een afdoende wettelijke regeling, zoo zou misbruiken tot een propaganda middel, door b.v. zich van een over wegende meerderheid in het Bestuur te verzekeren en alsdan de handelin gen van het Comité in een voor haar gunstige richting te leiden. Door genoemde voorloopige commis sie werden met ijver de haar wachten de werkzaamheden aanvaard. Reeds spoedig was een reglement ontworpen en goedgekeurd, waarna een defini tief bestuur werd gekozen. Het Bestuur vatte met dezelfde ernst haar taak op. Een der eerste stappen naar buiten, was het verbinding zoe ken met zustervereenigingen in ande re plaatsendeze lijdensgeschiedenis heeft nog haar einde niet bereikt, en hoewel eenigelichtpunten in de laat ste maand verschenen zijn, kan gezegd wordenhet Comité staat alleen. De volgende werkzaamheden waren het program saam te stellen. Reeds voor dit gereed was, werd het eerste puntde barbiers en kappers bij te staan in hun strijd om Zondagsrust, afgevoerd op verzoek der barbiers zei- ven, daar zij meenden eerst voor de negen-uursluiiing te moeten ijveren. Het tweede punt, de Zondagsrust van de bakkers, wérd met opgewekt heid ingezet, aanvankelijk met goed resultaatalle bakkersvereenigingen werkten krachtdadig mede. Een ver gadering werd uitgeschreven, ook de patroons waren uitgenoodigd. Hoewel dit tijdig en met de meest mogelijke heuschheid geschied was, verscheen niet één patroon. Uit de verkregen ge gevens bleek later dan ook, dat juist de patroons welke den toon aangeven, de slechtste arbeidsvoorwaarden voor hun personeel gesteld hebben, eene verklaring van een der patroons, dat er velen van zijn collega's om Zon dagsrust vragen in 't openbaar, maar zich niet ontzien er misbruik van te maken als zij dit in 't geheim kun- .nen doen, teekent juist den toestand. Er werd besloten tot eene enquête, de ze werd vrijwel over alle werkplaatsen ingesteld, het resultaat werd aan de plaatselijke bladen en de vakbladen opgezonden. Vervolgens werd eene Openbare Ver gadering georganiseerd, deze werd 9 Februari gehouden. Door minder gun stig weder, wegblijven van een der sprekers enz., is deze vergadering niet bepaald een succes te noemen, wel werden door de beide opgekomen spre kers, de heeren Van Oversteeg en Raëskin krachtige pleidooien voor de Zondagsrust gehouden, maar het doel van het Comité, ,,de wettelijke rege ling", werd niet behandeld. Verdere werkzaamheden van het Comité waren Het maken van propaganda bij nog niet aangesloten vereenigingen het mocht gelukken vier vereenigingen aan te werven, eenige anderen moe ten nog heslissen. Twee vereenigin gen scheidden zich af, een door ont binding, de andere om onbekende reden. Door de cantine der infanterie-ka- zerne word nog op Zondag brood be trokken, terwijl het in andere canti- nes reeds geruimen tijd is gebleken onnoodig te zijn. hoewel een betrek kelijk gering feit, is juist hier geble ken, hoe moeilijk het is te vechten te gen sleur en gewoonten, driemaal is het toegezegd, tweemaal wederom in getrokken, thans kan gezegd worden, dat het eindelijk een afgedane zaak is. Stappen zijn gedaan tegen de leve ring van brood op Zondag aan het Gesticht ..Meerenberg". Wij hopen dat ook dit ons pogen met een goeden uit slag moge bekroond worden, en er steeds meer goede voorbeelden ter na volging worden gegeven. Zoo ergens, dan mag hier gezegd wórden: waar een wil is, daar is ook een weg. (w. g.) W. VENEMA, Voorzitter, P. J. J. KLEIN. Secretaris. DE STATIONSWERKEN. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend lo. dat, ter uitvoering aan art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staats blad no. 125), eene commissie uit Gede puteerde Staten der provincie Noord holland, bijgestaan door den daartoe door het algemeen bestuur aangewe zen ingenieur en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het Gemeen tehuis aldaar zitting zal houden 28 April 1904, des namiddags te 2 uren, ten einde de bezwaren van belangheb benden aan te hooren tegen het plan tot uitbreiding van het station Haar lem der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij en de uitvoering van daarmede in verband staande werken, en noodigi belanghebbenden uit om hunne bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te deelen 2o. dat de stukken bedoeld bij de eerste alinea van art. 12 en ter vol doening aan de tweede alinea van dat artikel van voornoemde wet, ter in zage van een ieder worden nederge- legd ter secretarie der gemeente, van 12 April 1904, totdat de commissie hare werkzaamheden binnen de ge meente heeft volbracht 3o. dat het uitgewerkte plan yanhet geheele werk, bedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen op de griffie der provincie Noordholland te Haarlem. Ten gerieve onzer lezers laten wij hier nogmaals een zakelijke beschrij ving van het uitgewerkte plan volgen Het volledig stations-emplacement bestaat uit twee geheel afzonderlijke gedeelten, t. w. een personenstation en een goederenstation. A. Personenstation. Het personenstation is ontworpen ongeveer ter plaatse van het tegen woordig emplacement. Het vangt aan ten Westen van het Spaarne en strekt zich uit tot aan het punt, waar de drie spoorlijnen naar Rotterdam, Zandvoort en Uit geest uit elkander gaan. Het Spaarne zal worden gekruist door middel van eene nieuw te bouwen beweegbare brug, met aangrenzende vaste brug gen. de doorvaart zoowel van de beweegbare als van de vaste brug gen zal minstens 10.50 Meter bedra gen de vrije doorvaarthoogte voor de vaste gedeelten is op minstens 4 M. gesteld, bij een waterstand van 0.574 M. A. P. Daar deze nieuwe brug Noordwaarts van de bestaande is ont worpen, moet de baan, aan de Oost zijde van net Spaarne, over circa 1000 M. lengte in Noordelijke richting eenigszins omgeschoven. Het punt, waar de spoorwegen naar Rotterdam, Zandvoort en Uitgeest uit elkander gaan, wordt ongeveer 100 M. West waarts verplaatsttengevolge hiervan moeten de spoorwegen naar Rotter dam en Zandvoort respectievelijk over 800 M. en 700 M. lengte Noordwaarts worden verlegd, terwijl de spoorweg naar Uitgeest Zuidwaarts moet wor den omgeschoven. Tusschen de spoorlijnen naar Rot terdam en naar Uitgeest is eene verbinding ontworpen, ter lengte van ruim 700 M. Door ophooging van het emplacement zullen de navolgende overwegen onder den spoorweg wor den doorgevoerd de Oude Weg (wijd 7.50 M.) de Har- rnenjansweg (wijd 7.50 M.) de Spaarn- dammerweg of Weg nabij de Friesche Varkensmarkt (7.50), de Jansweg 14 M.). de Kruisweg (16 M.l. Bolwerk (7.50 M.), Westsingel (7.50 M.) Zijhveg (14 M.) en Brouwersvaart (2 maal 6 Meter). Al deze doorgangen zijn ontworpen met een doorrijhoogte van 3.70 met uitzondering van die aan den Jansweg 4 M., Kruisweg 4 M., Zijlweg 3.90 M. en Brouwersvaart 2.90 M. Vas te bruggen zijn ontworpen over de Oostsingelgracht (wijd 8 M.), West- singelgracht (wijd 2 maal 5.25 M.) en Brouwersvaart (wijd 4.80 M.). De vrije doorvaarthoogte voor deze bruggen bedragen minstens respectievelijk 4.25 M., 4.25 M. en 3.45 M., bij een water stand van 0.57-4 M. A. P. Verder wordt het vaarwater ,,de Delft" driemaal door vaste bruggen ge kruist, n.l. in den spoorweg naar Rot.-, terdam en in de Verhindingsbaan (wijd 7.50 M.). in den spoorweg naar Zandvoort (wijd 7.50 M.) en in den spoorweg naar Uitgeest (wijd 4.50 M.). De vrije doorvaarthoogten van deze bruggen bedragen ongeveer 4.25 M.. 3.55 M. en 2.60 M. hij een waterstand van 0.574 M. A. P. Het jaagpad langs ..de Delft" zal onder de vaste bruggen over dn: vaar B. Goederenstation. Het goederenstation water in den spoorweg naar Rotter- Wijziging in Tramplanneu. dam en in de Verbindingsbaan wor den doorgeleid. De Naaml. Venn. Electr. Spoorw. De bestaande buisleidingen onder Maats, te Amsterdam ^vroegere con- den spoorweg zullen worden verlegd, cessie Anderheggen en Neumeijer). waar noodig. zullen nieuwe leidingen heeft in April 1903 hei technisch ont- gelegd worden. werp van haar lijn Amsterdam—Haar- Het hoofdgebouw zal eene ruimte lem—Zandvoort bij den Raad inge- a beslaan van ongeveer 1000 vierk. M. diend en vraagt daarop goedkeuring. Het hoofdperron wordt het door mid- Langdurige onderhandelingen met del van tunnels toegankelijke midden- B. en VV. zijn daarop gevolgd, perron, lang ruim 45 M., breed circa De concessionarisse bijvoorbeeld 27 M. hierop zullen de nóoclige wacht- wenschte de route Kampersingel— kamers en dienstlokalen worden ge- GasthuissingelPlein in de plaats bouwd. Gedurende den bouw van het van den voorgeschreven weg Kamper hoofdgebouw zal eerst een tijdelijk vestKleine Houtweg en Baan, waar- hoofdgebouw worden gemaakt, met mee B. en W. zich evenwel niet kun- toegang vap het Kennemerplein, waar- nen vereenigen. Wel kan het College toe de in- en uitgangstunnels naar meegaan met aansluiting in de Tem- die zijde verlengd zullen worden. pelierstraat bij de lijnen van de E. N. E. T., inplaats van den vroeger be paalden weg Wagenweg, Jordens- is ontworpen straat, Koninginneweg en Emma- aan de Oostzijde van den spoorweg straat. AmsterdamRotterdam, ongeveer tus- Door dit laatste zal evenwel een schen de Leidschestraat en de Pijls- nieuw stel rails in de Tempelierstraat laan, ter lengte van ongeveer 800 M., noodig zijn, welke op hun beuri ver breed circa 100 M. breeding van de straat zullen vorde- Op dat emplacement zullen worden ren. B. en W. stellen nu den Raad gebouwd eene goederenloods en de voor, daar gelegen gemeentegrond benoodigde los- en laad-inrichtingen. voor die verbreediqg kosteloos af te Tot toegang naar eene mede ont- staan. Voorloopig zóu de concessiona- worpen spoorweghaven, zal in ver- risse evenwel de straat slechts gedeel- bind;ng met het vaarwater „de Leid- telijk behoeven te verbreeden, wegens sche Vaart"' eene toegangsvaart, de moeilijkheid om een stukje voor breed 17.50 M. worden gegraven met die verbreeding noodigen grond in een brug van gewoon verkeer, wijd eigendom te verkrijgen, mits de con- 9.10 in den weg langs de Leidsche cessionarisse 20,000 stort als waar- Vaart. borg, dat de algeheele verbreeding van Langs de te graven toegangsvaart de straat binnen vijf jaar na de ope- zal een toegangsweg, breed 12 M. ning van de lijn zal zijn totstand ge worden gemaakt bracht. De bestaande overweg over den Verder stellen B. en W. voor, de spoorweg tegenover de Leidschestraat lijn van de Haarl. Tramw. Maats, zal worden opgeheven en vervangen naar 't Brongebouw te doen verleggen, door een nieuwen overweg in het opdat de lijn van de concessionarisse verlengde van den genoemden toe- op het Plein een goed verloop kunne gangsweg. krijgen. De toegangen tot den opgeheven Wegens het drukker worden van 't en die tot den nieuwen overweg zul- verkeer achten B. en W. het noodig, len door parallelwegen ter weerszijden de Langebrug (die bij het Z. B. Spaar- van den spoorweg worden verbonden, ne) door een nieuwe, breedere te ver- Nabij den nieuwen overweg zal vangen. Dit is de concessionarisse eene halte worden gemaakt. niet eens en B. en W. stellen daarom I-Iet geheele werk is gelegen in de ge- voor, de concessionarisse de verplich- meenten Haarlemmerliede en Spaarn- ting op te leggen, dat zij zich onvoor- woude, Haarlem, Bloemendaal en waardelijk verbindt, daar een nieuwe Heemstede. brug te maken, wanneer B. en W. Het personenstation en het goede- binnen 5 jaar na de opening van de renstation liggen in de gemeente lijn. haar te kennen geven, dat het Haarlem, de werken, in de gemeenten College van oordeel is. dat door de Bloemendaal en Haarlemmerliede en lijn het verkeer over de brug wordt Spaarnwoude zijn een gevolg van de belemmerd of door de zware belasting veranderde richting der spoorlijnen, belangrijke schade aan de brug of De werken in de gemeente Heemste- aan de landhoofden wordt toëge- de omvatten slechts bij te leggenkop- bracht. sporen ten dienste van het goederen- Vóór 15 Mei moet de concessionaris- station. se zich hiertoe schriftelijk verbonden De perceelen, welke voor den aan-hebben. leg van de werken vermoedelijk zul-! len worden onteigend, zijn op de grondkaarten nader aangeduid. Eerste Degenkamp tnsschen T. A. V. O. en Concordia. Staking in de MebeHa-1 T. A. V. O. en „Concorilia" kruisten e gasteren voor 't eerst de degens, om Wij ontvangen het volgende schrij- j het kampioenschap voor Haarlem. De ven met verzoek tot plaatsing hoofdsecondant was niet aanwezig, I doch werd welwillend vervangen door Den Heer J. A. POOL. den heer Reyningh. Mijnheer Het bestuur van de afdeeling Haar lem van den Alg. Meubelmakersbond, in opdracht van uw stakende gezel len, geeft u kennis van het volgende besluit le. Dat het stakend personeel u stelt als ultimatum Dinsdagavond 6 uur a.s.. om over het volgende 1# beslui ten 2e. Al degenen der thans nog voor hun goed recht strijdende mannen, zonder onderscheid, weer op de oude voorwaarden <fin het werk te gaan. 3e. Dat door u in het vervolg nim mermeer inbreuk op het verenigings recht gemaakt zal worden. Op bij gaande lijst vindt u de namen ver meld dergenen, die thans nog pal staan en ook eenparig dit besluit heb ben genomen, zullende bij weigering uwerzijds zich van ander werk voor zien, gelijk diegenen, wier namen op bijgaande lijst ontbreken, terwijl zor gend de beste werkkrachten van uwe fabriek te weren, in het bijzonder de leden der A. M.-B. Nog verzoekt iteen ons. u hierbij op te merken, dat niet één woord van dit besluit zal mogen vervallen en zoo u op den vasten tijd niet hebt geant woord, of indien wél, uitzondering door u begeerd wordt te maken, nie mand onzer de fabriek in zal gaan. Indien u van het bestuur nog eenige toelichting mocht verlangen vóór den verstreken termijn, zoo verzoeken wij u dit ons intijds te melden, als wan neer dan het bestuur direct bereid is ten uwent te verschijnen. Namens het Bestuur van de afdeeling Haarlem. De heer Pool, dien wij om inlich tingen vroegen, zeide. dat zijn perso neel thans reeds voltallig gisteren en ook heden nog werkstakers en andere gezellen hadden aangemeld, en dat hij op bo vengenoemd schrijven niet zou ant woorden. Veel van dezen kamp verloor zijn attractie door te weinig training na het korte verloop tusschen de sabel- matches. T. A. V. O. miste Schenk en Willigenhof waarvoor v. d. Glas en de Boer (links) in 't strijdperk traden. Horeman was nog niet de degenscher- mer, dien wij kenden van vroeger, wat training zou hem goed te pas komen. V. d. Glas had wel succes doch deed hij een nauwlettend toeschouwer zien, dat zijn beginleiding totaal verkeerd is geweest. Nu is het helaas te laat om hem weer op het rechte pad te brengen, trots alle zorg en toewijding. De Boer als linksche schermer ver raste zijn tegenstander meermalen, als hij zoo doorgaat verwachten wij wel iets van hem. Concordia's schermers L. Smit, Vroom en Loerakker waren een aardig korps tegen T. A. V. O. 't Werk ging om en om, zoodat geen groot touché's verschil verwacht kon worden. De uit slag bewees dit dan ook, daar T. A. V. O. won met 29—27 touché's om juist nog hare 2 puntjes te bemach tigen. Er stond nog een tweede kamp op 't programma, n.m.l. O. S. S. contra Pro Patria. Deze kamp voldeed min der dan de vorige. Als O. S. S. beste schermer mag ik gerust noemen Vissers, houding en spel waren ruim voldoende, hij durft evenals Vroom van Concordia, rustig blijven wachten op den aanval om te riposteeren. Draayer van Pro Patria had pech, daar zijn aanvallen voortdurend aan kortheid léden. Veel trainen voor Pro Patria staat nog te wachten. Pro Patria won. met 26—25 touché's ook net genoeg om met 2 punten in dat dè ranglijst te prijken, enkele T ut bo om k v deeling plantsoei is benoemd f. ekei

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1