Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen P. L. ENGELENBERG Barteljorisstraat 23 Haariemsche Bankmeeniging. In de jaarlijksclie algemeene verga dering der Haariemsche Bankvereeni- ginj#, firma Teding van Berkhout de Clercq, Dinsdagmiddag in de tuin- zaal van café Gebr. Brinkmann ge houden, werd het jaarverslag en de rekening en verantwoording over het jaar 1903 uitgebracht. Daaruit blijkt o.m. het volgende In tegenstelling met de opgewekte stemming, waarvan onze verslagen over een reeks van jaren mochten tuigen, kan de inhoud van ons ver slag over 1903 niet ontkomen aan den druk op finantieel gebied, dien wel haast ons geheele land, en in 't bij zonder onze gemeente, in het afgeloo- pen jaar ondervonden heeft en die in Augustus j.l. tot een crisis leidde, waarvan de gevolgen zich in breeden kring deden gevoelen, Weliswaar kunnen wij met genoe gen constateeren dat onze Bankver- eeniging van die crisis niet noemens waard geleden heeft, ja zelfs hare relaties belangrijk heeft zien uitbrei- Biunenland. «et Hof. H. M. de Koningin-Moeder, verge zeld door de prinsessen van Bentheim, heeft gistermiddag een rijtoer door Scheveningen en langs den strandbou- levard gedaan. Naar Reuter gisteren meldt, hebben de Koningin. Prins Hendrik en de hertogin van Mecklenburg gisteren een bezoek gebracht aan Pompeji. Des avonds zijn zij in Sorrento terugge keerd. In de steden en dorpen waar zij door kwamen groette hen de me nigte eerbiedig. H. M. de Koningin-Moeder en de Vorst innen van Bentheim, vergezeld van eenige leden der Hofhouding, brachten Dinsdag-voormiddag een bezoek in het gebouw van het departement van justi tie aan het Plein. H. M. en de prinsessen werden rond geleid door den minister, mr. Loeff, en den secretaris-generaal jhr. mr. van Beyma. De vorstelijke bezoekers bezichtig- den. maar van levendigheid in zaken den Q a het kabinet van den minister. is geen sprake geweest. de vergaderzaal van den Ministerraad, Ondanks die lusteloosheid zou in-1 cje zaai Van den Hoogen Raad van tusschen onze instelling een normaal adel, de bibliotheek, en maakten ver- verloop van gestadige ontwikkelingder een rondwandeling door het ~e- gehad hebben, waren niet de al tebouw. zeer bekende iinantieele rampen Haa.I ver waar z1 -J wonderen was het dat bij een deel oefenen. lem komen overvallen. Niet te ver- yer; i waar zij alsdan de schilderkunst be deel oefenen. De Staten-verkiezing. van het publiek alle vertrouwen in linancieele instellingen geschokt werd. Gelukkig kostte het ons geen moeite om aan de groote opzeggingen van Ged. Staten van z"*d-HoUand beb- depots, die daarvan het gevolg wa- hen *rac W(jt 1 aU da_ ren. het hoold te bieden en zagen wij R(jn waarfip zoo noodiE, de stemming allengs vele teruggenomen gelden we- en herstemming zullen geschieden derkeeren. maar de leiding onzer za- j voor de verkiezing der leden van de ken vereischtegroote zorg, te meer staten, die met den eersten Dinsdag daar wij overstelpt werden met nieu- van Juli aftreden, aangewezen: Vrij- we crediet-aanvragen. Deze laatste das 17 Juni en Dinsdag 28 Juni. omstandigheid was aanleiding dat wij Naar hM H ut verncemt, ls tus- om een gezonde verhouding .v/sschenschen Antirevolutionairen, Roomschen het cijfer van verleende credieten en en, Chr Historischen voor de provin- het vaste kapitaal, waartoe wij ook cie Noordholland samenwerking voor onze depots voor een jaar vast reke- j de Statenverkiezing verkregen. nen, plus reserven te behouden, be- sloten aan commanditaire vennootenArbitragehof, voor te stellen, de nog niet uitgegeven j 2 seriën teder groot f 300,000 vml o ns Japan cn maatschappelijk kapitaal uit te Qeven. j eenjge Europeesche Mogendheden In een buitengewone vergadering, ge- over eene betalingquaestie', voor het houden op 1 December 1903, werd Hof van .Arbitrage te behandelen overeenkomstig ons voorstel besloten, wordt na de uitwisseling der stukken De koers van uitgifte werd bepaald opdie in Mei zal plaats hebben, geen 100 pet., waarvan de helft te storten, 1 openbare behandeling verwacht, daar benevens 20 pet. daarvan voor deg^t~ reserve. j Het scheidsgerecht zal daarom naar De uitgifte had een zeer gunstig ape waarschijnlijkheid alleen in Open- onthaal, de inschrijvingen bereikten bare zitting bijeenkomen tot het uit een cijfer van ruim 800.000, zoodat spreken van het vonnis, dat binnen 3 de vrije inschrijvingen belangrijk1 maanden na het afsluiten der voorbe- moesten verminderd worden. Door- reidende behandeling moet worden ge- dien sommige vennooten, die reeds jezen- een groot aantal aandeelen bezaten, niet o! niet ten volle van hun recht Algeuieeiie Neuerlandsche van inschrijving gebruik maakten, j Bond ran Melkinrichtingen waren wij in de aangename gelegen- Vrijdag 1.1. kwam, ter definitieve heid om het aantal commanditaire oprichting van den „Ned. Bond van vennooten belangrijk uit te breiden.Melkinrichtingen en Fabrieken van Het resultaat van ons bedrijf ma* Melkproducten", te Utrecht, een aan- bevredigend genoemd wordenhet taj directeuren van dergelijke inrich- netto-wïnstcijfer van 1903 zonder af- tingen bijeen. schrijvingen verschilt niet belangrijk De ter vergadering te Amsterdam met dat van lw2 W,448.0b m 190o benoemde commissie bracht de door tegen 98.321.65 in 1902. I }iaar samengestelde statuten ter tafel. Het totaalcijfer der Provrsie-reke- Deze statuten werden goedgekeurd en ning bedroeg 14.629.64De Binnen- zaj bier0p de Konïnkl. goedkeuring landsche Inkasso-rekemng gaf goede worden aangevraagd, uitkomsten op Haarlem en omliggen- Kaast de behartiging der stoffelijke de gemeenten werd gemasseerd tot belangen der leden> 0.a door event. een bedrag, van ƒ6.600.039.83 tegen gemeenscliappelijken aankoop en we- 5.955.658.68 in 1902het aantal wis- derkeerige voorlichting, stelt de Bond seis bedroeg 6.1ÜL tegen 57571 in 1902. i 7icn ,n de eerste plaats ten doelhet In Buitenlandsche wissels was de om- bevorderen van de hygiène der melk zet belangrijk hooger n.l. J4.091.043.61 en der belangen van den melkhandel tegen /2.136.881.46 m 1902; daarde m tracht dit doel te beraiken o.a. i koersen op het buitenland bijnadoor voortdurend zeer laag waren was de a het verspreiden in woord en winstvermeerdering op deze branchescbrift. z00wel onze zijne ,eden als niet in verhouding tot de omzet-ven| daarbuiten. van juiste begrippen om-! meerdering. trent de eischen van goede melki bele Buurt te Amsterdam. Wegens ge brek aan bewijs werd hij evenwel in al deze zaken vrijgesproken. Thans staat hij onder zeer ernstige verden king, zich te hebben schuldig gemaakt aan heling van schoenniakersmachi- nes, die in grooten getale dezer dagen werden ontvreemd op de terreinen der Hollandsche Spoor te Amsterdam. De verdachte werd na verhoor in arrest gehouden. H.bld. Een goede vangst. Gisterennacht is door de rijksveld- wacht onder Heer i.L.) gearresteerd een Duitscher, genaamd B. en wo nend in de gemeente Heer, als ver dacht van diefstal van kippen. Bij zijne aanhouding trok B. zijn revol ver en schoot op den rijksveldwachter, zonder hem evenwel te treffen. Deze schoot terug en trof B. aan het hoofd. Vervolgens had de aanhouding plaats doch de gewonde werd eerst naar Cal- variënberg te Maastricht gebracht om verbonden te worden, waarna men hem naar het politiebureau transpor teerde. Zeer waarschijnlijk heeft men met deze arrestatie een zeer goede vangst gedaan, daar in de gemeente Heer en omstreken herhaaldelijk kippendief stallen plaats hadden en men als voorzeker aanneemt den pleger al dier voor zeker aanneemt den pleger al dier ben. De Matrozenbond. Uit Den Helder schrijft men aan Het Volk o.m. Zaterdag 9 April werden hoofdbe stuurders van den Matrozenbond weer eens voor een commissie geroepen, be staande uit een kolonel, twee luite nants ter zee le klasse en een officier van administratie 2e klasse als secre taris. Door de commissie werd hun een missive voorgelezen, waarin werd ge zegd, dat het hoofdbestuur moest-zov- gen, dat alle betrekkingen van den Bond tot den redacteur van Het Anker (die tevens bondsbeambte is) moesten worden afgesneden, daar zii anders over een maand zelf uit den dienst zouden worden ontslagen. Erkend werd in dat schrijven, dat Het Anker wel officieel van den Bond was ge scheiden doch dat het in werkelijkheid nog bestond door den Bond. Een af schrift van dit mooie stuk werd gewei gerd. Door hun handteekening moes ten de hoofdbestuurders bevestigen, dat zij het hadden verstaan en begre pen. Op Zondag 17 dezer zal door den Matrozenbond een buitengewone alge meene vergadering over deze kwestie worden gehouden. Goed afgeloopen. Uit Oudbeierland meldt men De passagiers in de laatste tram van de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij zijn Maandagavond in de onmiddellijke nabijheid van Klaas waal aan een groot gevaar ontsnapt. Onbekend gebleven kwaadwilligen hadden n.l. groote stukken hout over de breedte van den spoorweg geworpen Gelukkig werd het gevaar door den machinist nog bijtijds opgemerkt en kon h1" daardoor den trein nog tijdig doen stoppen. Naar men verneemt, wordt ör een onderzoek ingesteld. Luchtreizigers. Te Oud-Vossemeer is in den polder De Preit gisteren-namiddag om kwart over vieren neergekomen een lucht ballon. bemand met twee Belgische of ficieren en een onderofficier van de genie welk te kwart voor drie te Ant werpen waren opgegaan. Het neder dalen, dat plaats had op een akker, geschiedde zonder ongelukken: de grootste hoogte die bereikt werd, be droeg 1200 M. Nadat de ballon verpakt was, is de terugreis naar Antwerpen per tram aanvaard. Looddielstal Te Zeist zijn twee jongens, onder- scheidelïjk 17 en 19 jaar oud, V. S. en R. geheeten, in hechtenis genomen. Zij waren door de brandwaarborg-maat schappij, bij welke de afgebrande ac cumulatoren-fabriek verzekerd was, als bewakers daarvan aangesteld, en hebben nu een hoeveelheid lood en ko per verkocht aan den lompenkoopman Sm., die 't weer in Utrecht van de hand deed. De laatste kooper ver trouwde evenwel 't zaakje niet en deed aangifte bij de politie, waarop deze be slag legde op de gestolen goederen. Ook voor Sm. zal het muisje nog wel een staartje hebben. Hij was n.l. reeds vroeger bij den eigenaar der fabriek geweest, om bedoelde goederen tekoo- pen, doch deze had hem geantwoord, dat hij zou wachten, tot de schade ge regeld was. Niettegenstaande dat heeft Sm. toch 't lood en koper op het ter rein zelf op zijn kar geladen. Kievitseieren. Gisteren zijn te Sneek aangevoerd 14.000 kievitseieren, prijs 12 tot 14 ct. Het grootste deel was bestemd voor Hollandsche hotels, een duizend of vijf gingen er naar het buitenland. Gevaarlijke Baldadigheid. In de Brugstraat te Breda hebben Zondagavond eenige kerels rondgeloo- pen, die het blijkbaar op de militairen gemunt hadden. Circa 9 uur werd een zekere Jacobs, cadet-korporaal der Koninklijke Militaire Academie, aan gevallen. Onverwachts ontving hij een steek met een mes in den nek. De ver wonde werd dadelijk door eenige vrien den naar de K. M. A. gebracht. Bij na der onderzoek bleek echter dat de wond niet gevaarlijk was. De lafaards namen natuurlijk -1- vlucht. Door de politie zijn reeds 's avonds énkele personen, die waarschijnlijk tot de medeplichtigen van het complot beliooren, gearresteerd en in voorloo- pig arrest gesteld. Maandagochtend werden enkele daarvan onder geleide van twee politieagenten geboeid naar de Academie gevoerd, om met dea ca det geconfronteerd worden. In' een van hen herkende de cadet den dader. Denzelfden avond bij een vechtpartij in de Brugstraat is er een milicien van liet 6e regiment infanterie, die een niet belangrijke wond in den rug bekomen had (door een messteek) in het hospi taal opgenomen. Brand. Hedennacht brak een felle brand uit in de stoom koek- en beschuitfabriek van de firma E. C. Papenhuizen aan den Buitenhavenweg te Schiedam. Het pand brandde geheel uit. De omlig gende panden bleven gespaard. Ongelukken. Maandagochtend reed te Amster dam op den Amsteldijk een bewoner van Ouderkerk met een motorfiets te gen een vrachtwagen aan. Hij kwam to vallen en geraakte onder het paard, dat hem zoodanige wonden toebracht, dat hij bewusteloos werd weggedra gen en kort daarop overleed. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cent p9r regel. Men vindt ze overal. Er zijn geen minerale wateren die meer vei spreid zijn dan de bronnen van den Franschen Staat Célestins. Grande-Grille en Hopi- tal, die men overal vindt. Dit succes verklaart zich daar wij bijna allen min of meer aan gewrichtsrheumatiek, rheuma tiek, jicht, graveel lijden. Maar om water van deze beroemde bronnen j te hebben, de oudste van Vichy, moet men wel zorg dragen de1 bron aan te duiden. b. het bevorderen van practisch en De Interest-rekening leverde een bate op van ƒ57,324.58. j wetenschappelijk onderzoek van melk; De geldkoersen waren m het afge-i c door bevorderen van de toe-' loopen jaar iets hooger dan in 190L. 1 passjng van verbeteringen in den Het wisseldiskont der Nederlandsche melkhandel en in het bedrijf. Bank werd op 17 Maart van 3 tot 3£ Tot bestuursleden werden verkozen' pet. verhoogd, een gemiddelde geven- j de heeren W. J. Lugard, directeur de van 3.40, tegen 3 pet. m 1902. der kindermelk-fabriek Emstermate te' De gemiddelde prolongatie-koers be- Terwolde, H. Beer, directeur Arnhem-1 droeg 3.83. De rente voor depot bleef sche melkinrichting, W. Haverkorn een jaar 3 pet. van Rijswijk, directeur Zufcfensche Het bedrag der Algemeene kosten melkinrichting, J. Noordarri, directeur! was ƒ45.539.81. melkinrichting „de Landbouw" te Onze vertegenwoordiging te IJmui-vGravenhage, Theo J. Klaverweiden,! den leverde dit jaar, na afschrijving der verliezen en reserveering van ƒ3000 voor dubieuse posten, een bate van ƒ4.033.64' op. Ons bijkantoor te Hillegom onder vond, door aanzienlijke vermeerdering van relaties en uitbreiding van om zetten, in groote mate den invloed van de meergemelde crisis. Daar vele van deze relaties in Lisse en naaste omgeving 'gevestigd waren, besloten wij ook in die plaats een bijkantoor te stichten waarvan de hoofdleiding eveneens aan onzen procuratiehou der, den Heer F. K. A. van Dobben J.Fzn. te Hillegom, werd opgedragen. De Reserve voor Pensioen en On dersteuning aan het Personeel steeg door bijschrijving van rente, door een bijdrage van 1000 uit de winst en van ƒ2.660.50, zijnde 1/3 van het aan het Personeel toegekende tantième ad ƒ7.981.50, van ƒ31,755.— tot 36.685.70. Het geheele bedrag der afschrijvin gen is daardoor gebracht op ƒ17.021.98' Van de netto-winst die ter verdee ling overblijft, waaronder begrepen ƒ299.80 als onverdeelde winst van 1902, hebben wij in overleg met Commis sarissen besloten, een uitkeering van 45.per aandeel van ƒ1000, waarop ƒ500 gestort of 9 aan Commandi taire Vennooten te doen. De winst- en verlies-rekening over het jaar 1903, sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 136.287.67*. De balans op 31 December 1903 gaf een eindcijfer van ƒ5.592.150.91'. directeur melkinrichting „Wilden- horst" te Amsterdam. Voorzitter de j heer W. J. Lugard, terwijl de overi-; ge heeren de functiën onderling zul- len regelen. Meer dan 40 melkinrich- tingen en fabrieken van melk-praepa- raten, verdeeld over het geheele land, zijn reeds als lid toegetreden. Een 2wervelinge. Maandagmiddag werd in de Potter straat te Utrecht een zwervende vrouw, een kind bij zich hebbende, plotseling zoo ernstig onwel, dat zij niet meer voort kon, zoodat zij op straat liggen bleef. Goede raad was hier duur. De vrouw kon niet langs den openbaren weg blijven liggen, zoodat niets anders restte, dan haar naar het hoofdbureau van politie te brengen. Van daar werd zij vervol gens per brancard naar het zieken huis gebracht, alwaar aan de zieke een beter bed. dan de koude straat- steenen kon worden verschaft. Over het kind ontfermde zich het armbe stuur. Het Heilsleger. Uit Vlissingen wordt gemeld Generaal Booth, van het Leger des Heils, kwam hier gisterochtend aan met de boot van de maatschappij Zee land, om zijn reis voort te zetten naar Duitschland en van daar naar Zwe den, Noorwegen en Denemarken. In spijt van zijn vijf-en-zeventigjarigen leeftijd zag de heer Booth er flink en! veerkrachtig uit. In de maand Mei zal hij Frankrijk, en Zwitserland bezoeken en daarna in Juni een groot congres te Londen lei den, waar honderdduizend heilsolda ten uit alle landen der wereld tegen woordig zullen zijn. Daarna hoopt hij in October een bezoek van 14 dagen aan Nederland te brengen. Het gevonden vrouwenlijkteDe Bilt Er bestaat een ernstig vermoeden dat de j.l. Zaterdag te De Bilt dood gevonden vrouw „Harderwijker Bet", het slachtoffer is geworden van een misdaad. Bij de lijkschouwing zijn verdachte verschijnselen gevonden, die duidelijk op een misdaad wijzen. Door den veldwachter van De Bilt is de man, die 's avonds van te voren in gezelschap van de vrouw gezien is, opgespoord en te Amersfoort aan gehouden. Hij is daarna naar De Bilt getransporteerd en met het lijk ge confronteerd. De aangehoudene is ter beschikking van den officier van jus titie te Utrecht gesteld. Het lijk der vrouw is eveneens daar heen overgebracht ter gerechtelijke schouwing. Een arrestatie. Naar wij zoo juist vernemen, is he den op bevel van den officier van jus titie te Amsterdam aangehouden de bekende Van den Dool, herhaaldelijk reeds verdacht van verschillende ern-' stige misdrijven, o. a. de brandstich ting in de Staalstraat en den moord op de weduwe Dijxhoorn in de Dub- Op den trein geschoten. Op den trein, die te 9.43 van 's-Her- togenbosch naar Utrecht vertrekt, is Maandag nabij Culemborg een ge weerschot gelost, komende van de richting der stad. Het schot kwam terecht in een twee-de klasse coupé, waar zich drie heeren bevonden, die gelukkig met den schrik vrij kwamen. De politie stelt en onderzoek in. Speciaal Magazijn voor Lampeu Randen Lampen Kappen Lampen Rangers Lampen Rozen Zijden Lampen Randen Groote sorfeering in alle prijzen &S&1* Opnieuw vullen van LAMPEN HANGERS Uit de Arbeiderswereld Diamantbewerkers. De Antwerpsche correspondent van De Tel. schrijft dato 11 April Met veel belangstelling heb ik in „De Telegraaf" van hedenochtend den; brief van den heer Groesser gelezen, j De heer secretaris van den Diamant- bewerkersbond meent te mogen be-l twisten, dat de openbare opinie over, den strijd in het diamantvak alhier op dit oogenblik zóó weinig ten gun-, ste der werklieden zou zijn, als ik heb willen doen gelooven. Dat is natuurlijk een quaestie van opvatting. Rekent de heer Groesser nog altijd even sterk op een zegepraal en is hij er werkelijk overtuigd van, dat de massa van het publiek den toestand even gunstig oordeelt, zoo veel te beter voor hen, die hem aan; de spits van hun leger gesteld heb ben. Waar zou het heen, indien nu ook nog bij Jef Groesser teekens van ontmoediging bespeurd werden Dat hij zijn best doet, om alle berichten, I die in de rangen der stakers eenige demoralisatie zouden kunnen verwek-) ■ken, tégen te spreken, zal niemand hem ten kwade duiden, en ik zéker wel het allerminst, al moet dan ook zijn schrijven de lezers van „De Tele graaf' in den waan brengen, dat mijn laatste brief niet de trouwe weerspie geling is van den toestand hier. Maar dat zullen, naar ik hoop, mijn geachte lezers niet gelooven. Wie regelmatig mijn brieven gelezen heeft, moet ongetwijfeld hebben op gemerkt, dat ik, in dit betreurens waardig geschil, nimmer partij geko zen heb en mij steeds bepaald bij het mededeelen der gebeurtenissen, on verschillig wien deze gunstige of on gunstig waren. En waag ik mij daarbij soms i een oordeel, over wat men de „pu blieke opinie" heet, dan is dat toch maar alleen dan, wanneer ik ten volle verzekerd ervan ben. dat niemand dit oordeel tan leugenachtig heeten. Mijn lezers moeten zich herinneren, dat weinige weken geleden, ik over den „algemeenen indruk te Antwer pen" heelemaal anders schreef dan nu. Maar, toen gaven aan de eischen der werklieden een massa patroons toe, zóó veel, dat méér dan 1000 stakers aan den arbeid konden gaan onder de voorwaarden van den „Bond"toen scheurden zich de voornaamste fa briekseigenaren, de een na den ander, van de patroonsvereenigingen los en zetten de deuren hunner werkhuizen open toen was er nog méér dan 50.000 francs in de weerstandskas der stakers. Entoen meende iedereen hier ook, dat de patroons den strijd ver liezen zouden. Dat evenwel, naarmate de patroons langer vol hielden en de hulpmidde len der stakers verminderden, het vertrouwen in de kansen van de ar beiders gaan verzwakken is, zal vast niemand verwonderen. De heer Groes ser zélf zal ons toch niet willen wijs maken, dat het afwijzen van elke be middeling door de patroons, op het oogenblik zélf, dat de hulpmiddelen der stakers totaal uitgeput zijn en zij tot leeningen hun toevlucht moeten nemen, van aard zijn, om het crediet van den Diamantbewerkersbond bij het publiek steviger te maken. En daar komt dan nog bij, dat tal van patroons, die reeds onder „Bonds- voorwaarden" lieten werken, zich te rugtrekken en weer aansluiten bij het gros hunner vakgenooten, die van geen toegeven willen hooren. Volgens opgaaf der patroonsveree nigingen werden heden zoo weer 600 molens stilgelegd I Voor de juistheid van dit cijfer ech ter kan ik niet instaan. Wat nu de gevolgtrekking aangaat, die de heer Groesser meent te moeten maken uit den brief van het Ruwsyn- dicaat te Londen, daarover past het inij, die van ver. noch nabij in dezen strijd belang heb, niet, met hem te redetwisten. Alleen wil ik maar doen opmerken, dat de heer Groesser het bestaan van dezen brief niet b e- t w5 s t, 'lijk sommige leiders van de staking alhier gedaan hebben, toen, in een Antwerpsch blad, zijn ont vangst was gemeld geworden. Letteren en Kunst. Nieuwe Ned. Opera. Te zijn of niet te zijn.... Die vraag heeft gisteren tot na het uur. waarop de aanvang van de voor stelling was aangekondigd, het be stuur der Nieuwe Ned. Opera bezigge houden. Eerst tegen halfnegen kwamen de orkestleden langzaam binnen entoen; daarna de heer Kwast den dirigeer- stoel had beklommen, kondigde de gong den aanvang van Gounod's Faust" aan. Liever dalen we niet af in de bij zonderheden van deze opera-huishou ding, doch nu gisteravond de wel niet volle, maar toch goed gevulde zaal zoolang in spanning gehouden werd, kan het goed zijn de oorzaak even uiteen te zetten. Het was gistermiddag te 2 uur nog niet beslist of Sigrid Arnoldson een vergeefsche reis had gemaakt. Tegen dat uur was nl. een bijeenkomst uit geschreven door het bestuur der nieu we combinatie, waarin de heer Van Hall een voorname plaats bekleedt, en werd voorgesteld, dat aan de me dewerkenden voor eiken speelavond 1/30 van hun maandelijksche gage zou uitgekeerd worden. Noode werd ten slotte toegegeven en zoo meende men gerust den avond te kunnen te gemoet gaan, toen tegen 8 uur de orkestle- i den een kaartje ontvingen van den voorzitter van den Bond, waarin deze er op wees, dat bij dag-uitkeering niet onder het Bondstarief (minimum 4.50) mocht worden gespeeld. De orkestleden hielden op straat een vergadering, en het is aan het beza digd optreden van den dirigent, den heer Kwast, zelf Bondslid, te danken, dat men eindelijk zijn des middags gegeven woord gestand deed. In plaats van ƒ4.50 ontvingen som migen voor den avond van gisteren slechts ƒ2. Koor en solisten hadden geen be zwaar gemaakt, 1/30 van hun maand- gage te ontvangen. Of deze quaestie een struikelblok voor de volgende opvoeringen zal zijn, is nog niet uitgemaakt. Zooals wij boven zeiden, was het ongeveer half negen toen de voorstel ling begon. Naar verluidde was het bedrag der recette plm. 1200, waar van aan de gast 40 moet worden uitgekeerd. Voor hen, die zich den avond in het vorig seizoen herinneren, toen Ar noldson buitengewoon werd toege juicht en gevierd in de rol van Mar- garetha, is de avond van gisteren een groote teleurstelling geweest. Het geheel leed blijkbaar zoo onder de gebeurtenissen der jongste da'gen en aan de voorbereiding was zoo \veinig zorg besteed, dat zelfs een Sigrid Ar noldson geen warmte wist te wekken. H.bld. sta escl Sport- en Wedstrijden. Voetbal. Zondagochtend speelde Haarlem II contra O. V. V. 11 op onzijdig terreii N? aan de Spanjaardslaan, de eerste clul kampioen der 2e klasse H.V.B. ,,A." d tweede club kampioen der 2e klasse 1 om bet eindkainpioenschap dier klas se. Haarlem III speelt voor half timi^i met den sterken wind mede en 0 ea V. V. is dan ook behoudens eenigi hill doorbraken geheel ingesloten. Doel vei het kranige verdedigen van keeperva^ backs, midden en linker halfback voorkwam dat Haarlem doelpuntte. Toch konden zij niet verhinderei 8( dat Cremer, van een ongelukje vai een der backs gebruik makende bal rakelings langs de paal er ui; zette. Van doel wordt verwisseld met 1—O voor de roodblauwen, welke nu de in f gesloten partij vormen. Doch' ook Haarlem's achterhoede staat pal en eerst na een half uur, doorboort Raas velt met een kei Haarlem's doel. Er komt nu meer vuur in de lui en me: de keeper van Haarlem beleeft be- ern nauwde oogenblikken, een kei tegen de lat, voor open doel schiet men overheen en reeds denken wij aan een kwartier verlenging, als in de laat ste minuut O. V. B. een corner krijgt^1 welke keurig door den uiterst rechts Fortgens genomen onder een dave rend hoera in een doelpunt wordt om gezet. O. V. V. II wint dus met 2- De jeugdige Overveeners hebben zich voor het eerste jaar in den H. V kranig gehouden en zich van de me daille verzekerd. H. F. C. II speelde Zondag een pro motie-wedstrijd tegen Victoria in Bus- sum, welke wedstrijd eindigde in een gelijk spel 22. dei ten he scl Ier Hockey. Nadat het in ons land toerende En- gelsch Dames Hockey-Elftal, onder den naam van „Miss Taylor's eleven' Maandag tegen de Haagsche Mixed Club verloren had met 32, speelde het Dinsdag tegen de Haarlemsen Dames Hockey Club. Om ruim half drie stélden beide elf tallen zich op het prachtige terrein van ,,'t Sportgebouw" te Heemstede, op, onder leiding van den scheids rechter Van Diemer Cool. Reeds dade lijk liet het zich aanzien uat de En- gelsclien sterker waren, want net spel werd grootendeels op de helft der Haarlemmers gevoerd. Toch ren de Hollandsche dames nooit of zeer zelden ingesloten, herhaaldelijk deden zij prachtige uitvallen, waarvan er één, kort na het begin, een punt ten gevolge had (10). De Engelschen konden, niettegenstaande het mooi samenspel, geen tegenpunt maken, wat te danken was aan hun minder zuiver schieten, en het mooie doel- verdedigen van mevrouw v. d. Poll. De rust ging alzoo in met 10 voor de Haarlemmers. Na 3e hervatting waren beide clubs volkomen tegen elkander opgewassen, hoewel de Engelschen mooier speel den. Het spel verplaatste zich nu regeld en zeer snel. Beurtelings wa ren beide doelen in gevaar. Kort voor tijd slaagden de gasten er in om na een prachtig opdringen, te doelpun ten, en den stand alzoo gelijk te ma ken 11. Nu volgde het spannende gedeelte van den wedstrijd. Beide par tijen zetten er alles op om het win nende punt te maken, wat hun even wel niet mocht gelukken. Deze wedstrijd eindigde dus voor beide partijen in een welverdiende 1—1. Hedenmiddag speelden de Engel schen tegen een gecombineerd Neder- landsch elftal eveneens te Heemstede. rbij Uit (le Pers. Kes. Was er onlangs sprake van, dat de heer Willem Kes Rusland zou verla ten, in verband met de verplichting tot naturalisatie, thans zijn van hoo- gerhand de bezwaren opgeheven en is 't hem bij uitzondering veroorloofd, in weerwil van zijn tegenwoordige posi tie te Moskou, Nederlander te blijven. Een treffend bewijs hoe aldaar zijn aanblijven wordt op prijs gesteld. N. v. d. D. De Eerste Kamer. De Nederlander meent, dat raadslie den der Kroon, die, nog vóórdat een votum over een ontwerp is uitge bracht, adviseerden tot ontbinding van de Eerste Kamer, alleen omdat de po litieke overtuiging van haar meerder heid verwerping mogelijk maakt en omdat ontbinding achteraf misschien niet helpen zou wegens een mogelijk omgaan der Provinciale Staten, dub bel en dwars zondigen zouden tegen de constitutioneele plaats, die de Eer ste Kamer inneemt. Men mag niet van de Eerste Ka mer verwachten, schrijft het blad, dat zij de Hooger-Onderwijswet zal verwerpen, omdat de meerderheid ha- rer leden liberaal is en alle liberalen in de Tweede Kamer tegen gestemd hebben. Zulk een beschouwing is in strijd met de stelling der Eerste Ka mer. Evenzeer als een Eerste Kamer, in politieke meerderheid met een Kabi net homogeen, nochtans zeer goed een belangrijk ontwerp kan afstemmen (gelijk nog onder het vorig ministerie gebeurde en ook onder het huidig ministerie zeer denkbaar ware), even zeer kan een Eerste Kamer, wier meerderheid van de regeering ver schilt, een belangrijk ontwerp aanne men, zelfs tegen het votum van al haar geestverwanten in de Tweede Kamer in. Voor wie overtuigd is, dat de Hoo ger-Onderwijswet geen partijwet in den bekrompen zin is, mist de ver wachting, dat die wet verworpen zal worden, allen grond. En wie van een tegenovergestelde overtuiging mocht zijn, hij zou door het advies tot zulk een voorafgaande ontbinding onze constitutioneele instellingen ont wrichten, immers de Eerste Kamer tot een partij-instrument maken. Wij onzerzijds blijven met vertrou wen de toetsing van de Hooger-On derwijswet aan het algemeen belang door de Eerste Kamer afwachten.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2