NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6376 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 14 APRIL 1904 Et NE ARLEIH'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PPR OR'E MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) B 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02;% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compbgnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ib's Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Rinuenlaiid f Het Hof. Aan de Magdeb. Ztg. wordt uit Na pels geseiud Koningin Wilhelmïna en Prins Hen drik der Nederlanden blijven tot den 20sten in Sorrento, om vervolgens het Italiaansche koningspaar en den Paus een bezoek te brengen. Een arbeidskolonie. „Het Hoogeland" te Beekbergen, gemeente Apeldoorn, is de eerste Ne- derlandsclie arbeiderskolonietoe vluchtsoord voor ontslagen gevange nen, werkloozen, bedelaars en land- loopers. In de negen jaren van zijn bestaan heeft „het Hoogeland" 900 ongelukki- gen geholpen. Maar er moesten in 1903 1000 aanvragen worden afgewezen. Een tweede inrichting als „het Hoo geland"' moet komen. Daarvoor wordt 50,000 gevraagd. De heer Slooten, werkzaam bij het Burg. Armbestuur te Amsterdam, schrijft over die heilzame inrichting: „Wat is hier de zedelijke overwin ning'? Bij het zien op de menschen, die eens als parasieten een plaag voor de gemeenschap waren en hier practischen arheid verrichtten, kon ik dia aanteekenen die vernieuwings- kuur op de kolonie heeft mijn ver wachting overtroffen. „Van schaamtelooze, ruwe bede laars, dronkaards en zwervers men schen gemaakt die willen en kunnen werken; van wezens, die vroeger met God en godsdienst spotten, mannen gevormd, die met eerbied luisteren naar een ernstig woord. Sommigen teruggevoerd naar hun eigen haard;, weer anderen een plaats hergeven in de maatschappij. En die arbeid van naastenliefde zou moeten kwijnen Menschen, wat is toch uw geld, wat zijn toch uw zilverlingen, vergeleken bij dezen arbeid van gezonde filan- thropie Is Tiet soms omdat de Chris- tus het fundament is waarop zij bou wen Maar is er dan geen eerbied, geen liefde meer voor de monumenten van chiistelijke weldadigheid? O ja zeker welNog altoos is er een toon, die doordringt, een snaar, die trilt tot in het hart van elk rechtgeaax-d Nederlander, wanneer men voor een gevallene om reel ding smeekt. Welnu dan, zonder geld kan dat werk der barmhartigheid op „het Hoogeland" niet voldoende worden voortgezet, doch mèt uw geld kunnen vele zwer vers als heideontginners in hun le vensonderhoud voorzien en wellicht daarna als man en vader hernieuwd en gebeterd in het gezin of in de maatschappij worden teruggebracht. Aan u de keuze Het eerste zult ge zeker niet willen zien gebeuren, het laatste is gemakkelijk opgelost. Ieder weldenkend eiTbeweldadigd Nederlan der fcenne hier zijn plicht en zende of geve een bijdrage aan bedoelde stichting." ook zoo wenschelijk is, meen ik te mogen betwijfelen. Een derde eigenaardigheid in dit huis is, dat (naar ik vernam) de ver dachten, die toch al zoo weinig rech ten hebben, .geen wetboek ter leen mogen ontvangen om die rechten te leeren kennen. Als het waar is, vind ik het een schreeuwend onrecht. In het nieuwe Paleis van justitie is ook een merkwaardigheid. Natuur lijk is daar de advocatenkamer veel te klein en de togadoozenkamer be lachelijk veel te klein. De zittingzaal der civiele kamer van de rechtbank heeft datzelfde gebrek men moest er I in den beginne soms zelfs vlak bij een gloeiende kachel zitten, omdat er wel een schut voor de rechtbank was, maar niet voor de advocaten. De vorige president der rechtbank (eveneens een zeer welwillend man) heeft toen zijn eigen schut uit de pre sidentskamer gegeven. Nu staat men daar wel eens voor een heet vuur, maar men zit er niet meer naast. Die drie bewijzen dat de rijksbouwmees ter zich de getalsterkte der Haagsche balie veel te gering heeft voorgesteld, hebben echter voor anderen weinig belangwekkends en de balie is nu eenmaal gewoon op dit gebied stief moederlijk behandeld te worden, maar wat allermerkwaardigst is in dit mo derne gebouw is de lift, die ont breekt. De griffier van het gerechts hof moet dagelijks 4 maal 72 treden op- en afklimmen. De curators en de schuldeischers in faillissementen moe ten dienzelfden tocht maken. In Ame rika vliegt men in de hemelhooge huizen met een lift naar elke verdie ping. In het Haagsche Paleis van Justitie heeft men een trappenhuis gemaakt, alsof er geen liften beston den. In onzen tijd een Paleis van Jus titie te bouwen van drie verdiepingen en dan geen lift daarbij te maken is zeker merkwaardig. Ongeweiischte toestand. In het Weekblad van het Recht 'schrijft mr. J. M. van Stipriaan Luïs- •cius het volgende Ieder, die te Londen geweest is, her innert zich de Whispering Gallery van den St. Pauls. Men heeft daar slechts zacht te fluisteren om aan de overzijde dezer reusachtige kerk ver staan te worden. Te 's-Gravenliage is een pendant daarvan. In het nieuwe huis van bewaring is een advocaten- ikamertje (advocatenkamers in rijks gebouwen zijn altijd klein), waar ;inen, hoe hard men ook schreeuwt, aan de overzijde van het tafeltje bij na niet verstaan wordt, omdat het er 'zoo resoneert. Het zou belachelijk zijn, indien het niet zoo treurig was, maar de eerste ontmoeting tusschen den rechtsgeleerde en den beklaagde heeft daar iets van een doofstommeninsti- tuut. Men ziet de monden opengaan, [maar men hoort de gezegden niet. Langzamex-hand wordt dat beter, of- I schoon niet veel, als men maar lang- I 1 zaam en krachtig spreekt, maar die spx-aakoefeuingen zijn vooral voorden beklaagde, die in dit nooit verwarmde kamertje, zonder overjas toch al strijd heeft te voex*en tegen de koude, niet aangenaam. In ditzelfde Rijksgebouw is soms nog iets merkwaardigs te zien. Af en toe vindt men er reusachtige spaan- dei's of iets dergelijks om vuurmakers van te maken. Dat is cexi zeer nuttige 9 bezigheid voor de gedetineerden, maar of het met het oog op brandgevaar Uit de Arbeiderswereld. Tinimerliedenbond. De afdeeling Utrecht werd aange wezen tot het vormen van eene com missie voor het uitgevexx van liet jaar boekje 1905. Besloten werd het vak blad voorloopig xxog niet wekelijks uit te geven. Aangenomen wercl het voorstel-As- sen om de reis- en verblijfkosten van afgevaai'digden naar de jaarvergade ring over de bondsleden om te slaan, en zulks in het belang der kleine af- deelingen. Het voorstel van Goes, Utrecht en Baax-n, om de jaarvergadering niet meer op Zondag te houden, werd aan genomen. De vergadering verklaarde zich vóór liet voorstel van liet, lioofdbest h.-t om het op te di'agen eene herziening d statuten te ontwerpen met onveran derd behoud van art. 1, behelzende de beginselverklaring van den bond. Bi] dit punt werd er vanwege het hoofd bestuur de klem gelegd, dfit bij den bond de economische actie voorop be hoort te blijven staan. Alvorens over te gaan tot de behan deling van punten 2024voorstellen van Utrecht, Enschedé. Leiden en Weesp om te agiteex-en voor alge meen kiesrecht en van Middelburg om aan te sluiten bij het landelijk comi té, werd aan de orde gesteld de vol gende motie, ingezondexx door Gro ningen „De jaarvergadering, gezien de punten 2034 van be schrijvingsbrief, betrekking hebbende op de agitaties voor algemeen kies recht, de al of niet aansluiting bij het kiesrecht-comité, en het N. A. S. en de stichting van een nieuwe vakfede ratie van oordeel, dat de meeningen hier- over nog te zeer uiteenloopen, dat aanneming of verwerping van een de zer punten misschien groot nadeel in eigen boezem zou kunnen teweeg brengen dat eenheid in onzen bond (met het oog op de patroons-actie tegenover ons) meer dan noodig is; van ooi'deel, dat de propaganda, buiten onzen bond om gevoerd, door partijen in deze zeer zeker de arbei ders binnen niet te langen tijd meer tot eenheid zal brengen dan tot nu toe besluit in al deze punten geen uit spraak te doen en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie lokte een warm debat uit. Ze werd aangenomen met 43 te gen 11 stemmen. Tegen de afdeelin- gen 's-Gravenliage, Nijmegen. Koog aan de Zaan, Sappemeer, Utrecht, Wormexweer cgi Zaandam. Aangenomen werd een voorstel van Winschoten, clat het hoofdbestuur in overleg trede met naburige buiten- landsche bouwvakbonden, om tot eene betore regeling te geraken bij werk stakingen. Mede werd aangenomen een voorstel van Den Haag, om liet hoofdbestuur op te dragen mede >e werken tot het oprichten eener lande lijke bouwvakfederatie en de afdeelin- gen te steunen bij de propaganda voor de oprichting van plaatselijke fede raties. Aangenomen werd een voorstel van Enschedé, dat het hoofdbestuur eene lijst van bondspropagandisten opmake tot assistentie van het hoofdbestuur. Een voorstel van Baarn, dat. het hoofdbestuur zich, zoo mogelijk, in verbinding stelle met andere bouw vakbonden, om eene krachtige actie te beginxxen voor de verkorting van den arbeidsduur en een voorstel van het hoofdbestuur, dat recht op uitkee- ring uit het fonds bij overlijden heb ben zij, die minstens een half jaar lid zijn. Verworpen wordt een voorstel Koog Zaandijk tot oplichting eener verzeke ring van gereedschappen tegen brand schade. Door Sneek wordt overgenomen het door Rotterdam ingetrokken voorstel, om voor een jaar als proefneming aan de bondsleden, die voldoende zegels in hun contributieboekje hebben, uitkee- ring uit het ondersteuningsfonds bij overlijden te doen tot hoogstens 80 percent der ontvangsten. Bij aanne ming van dit voorstel moeten de af- deelingen voor elk lid aan de onder steuningskas betalen 5 cent bij over lijden van een bondslid. Utrecht vx-aagt daarvoor een refe rendum, welk voorstel voldoende wordt ondersteund. Aangenomen wordt een voorstel van Assen om, mocht rechtskundige hulp inzake beroep op de ongevallenwet in hoogste ressort noodig blijken, voor een bondslid de kosten, zoo de be trokken afdeeling dat niet kan, door de bondskas te doen dragen. Aangenomen werd eexx voorstel van het hoofdbestuur tot het aanstellen van een ambtenaar-propagandist. De benoeming zal voor dit jaar bij ref« rendum geschieden. Rotterdam stelt voor twee afdee- lingen aan te wijzen, die eene arbi trage-commissie zullen samenstellen, om geschillen in het hoofdbestuur omtrent organisatie op te 'ossen Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur, om bij statuten wijziging te bepalen, dat de algemee- ne vergadering vijf afdeelingexx aan wijst, die elk één lid benoemen voor de arbitrage-commissie. De voorzitter van den Duitschen Timnierliedexxbond is weder vertrok ken. Hij betuigde dank voor de om- vangst en had de beraadslagingen, die gehouden waren, ook wat aan gaat het ondersteunen van vakgenoo- ten hij ziekte en overlijden, met be langstelling gehoord en geloofde in de toekomst van den bond, die een macht zal worden voor de vakvereenigixigen. Hij spoorde aan tot eenheid, welke tot overwinning leidt. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om duizend gulden te geven aan de uitgesloten diamant bewerkers. Amsterdam trekt in en Rotterdam neemt over een voorstel om te her roepen bij referendum het genomen bondsbesluit tot deelneming aan het internationaal soeiaal democratisch ai-beiderscongres, in dit jaar te hou den. Er volgde een lief tig debat, waar bij Rotterdam het overgenomen voor stel handhaafde. Het werd echter vei- worpen. VóórDen Haag, Koog aan de Zaan, Nijmegen, Rotterdam, Sneek Sappemeer, Wormei'veer en Zaandam. Aangenomen wordt het voorstel van het hoofdbestuur, om twee afgevaar digden te benoemen voor het intern, soc. en vakvereen. congres in 1904 te houden te Aiosterdam. De vergadering benoemt de heer L. W. Schaper, te Groningen, terwijl de tweede afge vaardigde zal worden aangewezen door het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur stelt voor, het te genwoordige hoofdbestuur tot na de Koninklijke goedkeuring der herziene statuten te handhaven, doch den in functie zijnden commissaris als lid van het hoofdbestuur te ontslaaix. Aanleiding tot dit voorstel gaf het feit, dat de commissaris Heuneke. 13 December deelnam aan de verga de ling, bijeengeroepen door de minder heid van het Comité van Verweer, niettegenstaande het hoofdbestuur lip sloten had, dat die vergadering niet van zijnentwege zou worden bij gr woond. Het voorstel van het hoofdbestuur wordt aangellpmen. Buiten behandeling blijven voorstel len van Alkmaar. Als zetel van het hoofdbestuur wordt Amsterdam aangewezen. Tot leden der ï'edactie van het bondsblad wor den benoemd de heeren Verheul, lei stra, en Van der Lende, Rotterdam Barner, Enschedé, en Lichtenberg. Utrecht. Weer aan 't werk. Uit Ede meldt men De zandwerkers aan het nieuwe emplacement station Ede, die verle den week grootendeels staakten, heb ben zich uit eigen beweging wederom aangemeld, om voor het oude loon hoi werk te hervatten. Op een paar na zi;n zij weder aangenomen. Vandaag g'n- gen zij weder aan den gang. Uit de Pers De Statenverkiezingen. Het Vaderland zegt, dat beweerd wordt, dat de liberale meerderheid der Eerste Kamer niet even vast aan eengesloten zal staan tegen hethfeo- ger-onderwijs-ontwerp als in de Twee de Kamer de linkerzijde stond. Het blad kan zich dit moeilijk voorstellen. Wél is het zeer denkbaax-, schrijft het dat de oppositie in de Eerste Ka mer van anderen aard zal zijn" dan aan de andere zijde van het Binnen hof dat bv. de argumenten van den heer Van Ivarnebeek, wien de aan de Vrije Universiteit te verleenen subsi die niet de minst zware grief tegen het ontwerp was, in de Eerste Kamer meer weerklank zullexi vinden, clan zij ontmoetten in de Tweededat dus de strijd om het beginsel daar minder hef tig zal zijn. Maar dit neemt niet weg, dat, gelijk de heer Van Kax-nebeek te genstemde, ditzelfde van de meerder heid der Eerste Kamer mag worden verwacht. En dan is voorloopig het lot van dr. Kuyper's eerste groote wets ontwerp niet twijfelachtig. Voorloo pig Want blijft in Juni Zuid-Hol land de regeering trouw, dan zal bin nen weinige weken de Eerste Kamer door de Staten van dit gewest kun nen zijn omgezet. Van Zuid-Holland kan dus dr. Kuy per s eigenlijke victorie beginnen. Maar kan ook komen de knotting zij ner heerschappij. Dit alles den vrijzinnigen kiesveree- nigingen in onze provincie in te pren ten. mag overbodig heeten.- Haar be- stuurderen, die nu nog niet beseffen waar het om gaat en wat in de ko mende maanden hun plicht is of die dezen plicht wel begrijpen maar ver onachtzamen, reiken zichzelf een bre vet vaxx onbekwaamheid uit, leesbaar ook voor den domsten kiezer. Maar waar in dit vei'band nog wèl eens op gewezen mag worden is, hoe in-verdervelijk de wijze is. waarop naar het geldend staatsrecht de Eer ste Kamer ter wereld komt. De ge trapte verkiezing, met als tusschensta- tion de Staten der Provinciën, staat zichzelve dit jaar onherroepelijk te bla- meeren. De belangen, die de Staten Provin ciaal te verzorgen hebben, zijn zoo on-politiek mogelijk maar van die belangen zal bij de Juni-stembus met geen woord worden gespx-oken. Enkel en uitsluitend om de lands- politielc zal het daar gaan. Kiescolleges voor de Eerste Kamer zal men kiezen, die toevallig ook nog provinciale belangen ter behartiging zich zullen zien betrouwd. Maar waar blijven die belangen der der elf gewesten op deze wijze Het kan niet anders dezen zomer een zuivex--politieke strijd zullen de Staten-verkiezingen zijn. En de vrij-j zinnigen zullen, vooral in Zuid-Hol land, ook in Friesland, hun uiterste best hebben te doen. Dat zij er echter toch cleze les uit moeten trekken bij de eerstkomende grondwetsherziening moet met het stelsel, dat de Eerste Kamer laat kie-j zen door de Provinciale Staten, voor goed en radicaal worden gebroken, j TTet Hooger Onderwijs. De Nederlander zegt. dat wat dit jaar een oogenblik dreigde bij de be handeling van de wet op het hooger onderwijs, op de Aprilbeweging van 1853 lijkt. Gebruik makende van de vrijheid, die de Grondwet van 1848 ook aan de v. k. kerk had verzekerd, zoo schrijft het blad, ging de Paus over tot her stel der bisschoppelijke hiërarchie. Dat was ongehoord. Een groot deel der toenmalige predikanten begon te protesteeren. De bevolking, die na- tuurlijk op het oordeel der predikan ten prijs stelde, geraakte zoozeer in beweging, dat Z. M. de Koning per soonlijk tusschen beide trad. en het Kabinet Thorbecke door het Kabinet Van Hall verving. Zóó verbitterd was de bevolking over het belagen van het Protestantisme, dat voor den af getreden minister Thorbecke in geen enkel kiesdistrict meer plaats was, behalvein het r. k. Maastricht. En wat toen? Toen bleef de zaak precies zooals ze was. De Paus, steunende op de grond wet, ging stillekens zijn gang. De bis schoppelijke hiërarchie kwam, en is er nog. De nieuwe regeeringsmannen kwamen leukweg verklaren, dat er eigenlijk niets aan te doen was, en men maakte een „wet op de kerkge nootschappen", waarvan de r. k. niet den minsten last hebben gehad, doch die later herhaaldelijk door protestan ten tegen protestanten is ingeroepen. Een ware mystificatie. Zoo eindigde die episode in ons volks leven. 't Behoeft wel niet gezegd, dat aan die kerkelijke Aprilbeweging ook ijverig deelgenomen werd door tal van antt-Thorbeckianen uit de linkerzijde, die zich al heel weinig bekommerden om de Kerk, en het later kalmpjes aanzagen toen alles bleef bij het oude, maar intusschen zich verkneukelden in den val van hun gehaten tegenstan der mr. Thox-becke. Hel, eenige wat de adresbewegers hadden bereikt was het maken van een g.eweldige reclame voor de room- sche kerk. Hoe sterk moest die kerk niet zijn, redeneerde men, als, na een bijkans driehonderd jarig bestaan, een kerk, die dan toch in het bezit bleef van het leeuwendeel der kerke lijke inkomsten en van vele andere voorrechten, zich zoo beangst maakte, alleen omdat haar tegenstander zich vrijelijk organiseerde naar eigen aai'd. Wie verdedigt heden ten dage dan ook nog die Aprilbeweging van 1853'. Dit jaar, zegt het blad verder, dreig den enkelen dezelfde fout te begaan. De Vrije Universiteit. waar het op dit oogenblik toch om te doen is, vraagt dat haar litteratoren eix ju risten. om staatsbeti-ekkingen te mo gen bekleeden, niet aan een staats examen zullen worden onderworpen, indien haar eigen littdrarischë en ju ridische faculteit den doctorstitel zal hebben verleend. Als die wet wordt verworpen, zullen eenige studenten in letteren en rechts geleerdheid wat meer last hebben, dan als ze wordt aangenomen. Op z'n allerergst zullen ze niet meer gaan studecren aan „de Vrije", hoewel dit al hoogst onwaarschijnlijk is. Maar of die wet aangenomen dan wel verworpen, is voor de Kerk abso luut onverschillig. Geen enkel mensch zal het studeeren aan „de Vrije" in de theologie laten afhangen van de vraag of de juridische of litte- rarische faculteit het recht zal hebben al dan niet den doctorsgraad cum af- fectn civili te verleenen. Dat is eenvou dig ondenkbaar. Nu kan „de Vrije" ongetwijfeld een gevaar zijn voor de hervormde kerk, althans indien men verlangt, dat ook de gereformeerde theologie daar eere blijft. Maar dat gevaar heeft met den „ef- fectus civilis" niets uit te staan. Het bestaat reeds en is een gevolg van een reeds bestaande wet; nl. de wet op het hooger onderwijs. Evenals het gevaar van den invloed der r.-k. kerk ontstaan is uit de grond wet van 1848, doch niet uit de toela ting der bisschoppelijke hiërarchie zelve, zoo ook hiex\ Men kan nu wel beweren, dat de toekenning van den „effectus civilis" toch eene "elijkstelling" inhoudt van de Vrije met de Rijksuniversiteit. Maar daix zegt men eenvoudig een onwaarheid. Die zoogenaamde gelijk stelling bestaat in niets anders dan in de opheffing van een. monopolie dan in de toekenning, ook aan de Vrije" van een privilegie, tot dusver enkel aan de openbai-e Universiteiten gegund. Voor al het overige blijft de open bare universiteit in het bezit van al de haar tot dusver toekomende rech ten. van al haar bezittingen en in- Komstdn, van al den overheidssteun en bescherming, zonder dat iets daar van gedeeld wordt door „de Vrije" except één ton in... 25 jaar! Geheel de beweging tegen het aan hangige wetsontwerp had niets meer te beduiden, dan de kolossale bewe ging tegen de bisschoppelijke hiërar chie. Evenals in 1853 maakten de tegen standers van het Kabinet er dank baar gebruik van. Evenals toen liep onder die beweging een groote dosis Kuyperhaat dooi-. Evenals toen werd de staatkunde ondergeschikt gemaakt aan een niet bestaand kerkelijk be lang. En evenals toen kon niemand daaruit eenig voordeel hebben, behal ve hij, die hoe eer hoe liever het chris telijk kabinet met zijn Premier wil zien tuimelen, en zich daai'bij niet afvraagtwat dan Wie bevyeert dat het om de her- vormde kerk ging, maakte zich op zijn zachtst uitgedrukt, schuldig aan een vergissing, een dwaling. Het ging een voudig om het tegenhouden, door een onnatuurlijk middel, van de ontwik keling van de vrijheid van hooger on derwijs. Rechtszaken De oud-Burgemeester Tan Baflo. Voor de ï-echtbank te Groningen heeft Dinsdag terechtgestaan J. D., 65 jaar, vroeger burgemeester, thans als zoodanig op verzoek ontslagen. De beschuldiging luidt: dat hij in zijn ambt van burgemeester der ge meente Baflo, aldaar in November 1897 eene som- van ƒ2000 uit de ge meentekas ontvangen hebbende, lui dende het mandaat„wegens be taalde kooppenningen van eene door de gemeente aangekochte behuisde heemstede", opzettelijk die gelden, die hij alzoo in zijne hoedanigheid onder zich had, heeft onder zich ge houden en dus verduisterd, hebbende hij immers de koopsom niet voldaan met contante gelden, maar door af gifte van eene schuldbekentenis tot dat bedrag ten laste der gemeente Baflo, welke schuldbekentenis even min daarna door hem. in de jaren 1897 tot 1903 is afgelost. Er werden 13 getuigen gehoord. Kort geresumeerd komen de getuigen verklaringen hierop neer In Febxoiari 1897 wist bekL (toen burgemeester van Baflo) den kerke- raad der Ned. Herv. Gem. te Baflo te bewegen, eene vergadering te hou den. De vergadering is gehouden 9 Februari 1897. De burgemeester is daarbij tegenwoordig geweest. Daar werd besloten, onder goedkeuring"van het klassikaal bestuur aan de gemeen te Baflo ƒ2000 te leenen met 3f pet. als onbetaalde koopschat van het aan de gemeente Baflo verkochte armen- huis. Het klassikaal bestuur gaf daar toe 14 April 1897 verlof. Op 1 Mei 1897 werd in het oude gemeentehuis op kosten der gemeente Baflo eene ver gadering gehouden van genoemden kerkei'aad, ds. Spandow, den burge meester en den secretaris-ontvanger van Baflo. De kerkeraad kreeg eene obligatie, geteekend door bekl. en van Ham, waarbij „de gemeente Baflo verklaart schuldig te zijn aan de dia conie te Baflo de som van ƒ2000, ren- tende 8| pet., als onbetaalde koop schat van het armenhuis. Intusschen had de gemeenteraad van Baflo besloten ƒ5500 te leenexij n.l. ƒ2000 voor de betaling van het gekochte armenhuis en 3500 voor den bouw van een nieuw gemeentehuis. Het plan van leening en aflossing werd door Ged. Staten goedgekeurd. In September 1897 droeg de raacf van Baflo den bui'gemeester op, vol gens gevonden hevelschrift, om do ƒ2000 aan de diaconie uit te betalen. De raad, noch Ged. Staten wisten dus van het bestaan van de obligatie voor onbetaalden koopschat, terwijl inmid dels de kerkeraad, in 't bezit der obli gatie, de koopakte gequitteerd en voor ontvangst geteekend had. Beweerd werd, dat van 1898 tot 1903 de ƒ75 rente steeds werd betaald uit de be grooting van 't armwezen, zoodat Ged. Staten en de raad evenmin iets van de zaak gewaar werden. In 1903, toen de zaak reeds aan 't licht was geko men, werd op de begrooting voor 1904 onder de uitgaven gebracht: „rente onbetaalde koopschat van 't armen huis 75,000". De raad keurde ou- begrijpelijkerwijs dezen post goed. Doch Ged. Staten vroegen inlichting, omdat zij wisten, dat in 1897 onder het geleende bedrag van ƒ5500 was begrepen 2000 over de betaling van de gekochte heemstede. Geconstateerd werd verder, dat noch de wethouder B. Bruins, noch een der andere raadsleden tegenwoordig waren bij de vergadering van den kerkeraad. en dat zij dus niet aan den onbetaalden koopschat hebben meegewerkt.. Bij het getuigenverhoor was opmer kelijk. dat, terwijl ouderlingen en dia kenen het met beklaagde eens waren, dat iedereen te Baflo van het bestaan der obligatie afwist, de als getuigen gehoorde wethouder en raadsleden pertinent verklaarden daai'van nooit te hebben gehoord. Eenstemmig ver klaarden ouderlingen en diakeuen, dat het voorstel tot betaling in obli gatie is uitgegaan van beklaagde, die vanwege het gemeentebestuur alleen tegenwoordig was, toen deze zaak in de kerkeraad voox* het eerst bespro ken werd. Beklaagde ontkende dat dit voorstel van hem is uitgegaan en herinnerde zich volstrekt niet dat hij in die eer ste vergadering is geweest. Hij ont kende ook, van den ontvanger van Ham de ƒ2000 voor betaling der ge kochte heemstede te hebben ontvan gen. Zeer waarschijnlijk zal ook ontsla gen ontvanger van Ham worden ver volgd. Deze getuige hield vol, dat hij de 2000 aan beklaagde betaald heeft. Het openbaar ministerie, waarge nomen door mr. B. van Eeten, het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen achtende, eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, de heer mr. A. W. Romkes, wees er op, dat de rechtbank hier staat voor de oplossing eener be langrijke rechtsvraag, n.l. de uitleg ging van art. 359 W. v. S. Moet art. 359 met betrekking tot het woord ver duistering geïnterpreteerd worden uit art,. 321 W. v. S., dat eene definitie geeft van verduistering en de elementen bevat van dat misdrijf, óf moet art. 359, omdat het spreekt van een ambtsmisdrijf, geïnterpreteerd worden uit art. 361 \V. v. S. dat spreekt

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5