G Binnenland. Het Hot. De opper-kamerheer van Hare Ma jesteit de Koningin en de chef van het militair huis van Hare Majesteit maken bekend aan hen. die hunne opwachting bij Hare Majesteit de Ko ningin wenschen te maken, dat daar toe in liet. Paleis te) Amsterdam gele genheid zal zijn Op Woensdag 4 Mei 1904, des voor middags te 10 uur, voor de militaire autoriteiten en des namiddags te 1 uur voor de civiele autoriteiten. Óp Donderdag 5 Mei 1904, des voor middags te 10 uur voor commissiën. Op Vrijdag 6 Mei 1904, des voor middags te 10 uur voor particulieren. Degenen, die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoo- digd. om zich in te schrijven op een der lijsten, welke aan genoemd Paleis gereed zullen liggen, vanaf heden tot en met Zaterdag 23 April 1904. des avonds te 4 uur, op welken tijd de lijsten zullen worden gesloten. H. M. de Koningin-Moeder en Hare logées. de prinsessen van Bentheim, brachten gisterenochtend ongeveer half twaalf het aangekondigde bezoek aan het gebouw der gemeentelijke te lefoon, in de Hofstraat te 's-Graven- hage. De vorstelijke personen, die verge zeld waren van jhr. De Ranitz, groot meester van Hr. Ms. Huis. jhr. Van Tets. kamerheer, freule Van de Poll, hofdame, en de hofdame der prin sessen, werden aan den ingang van het gebouw, van 'twelk devaderland- sche driekleur wapperde, ontvangen door den wethouder, den heer G. de Wijs, voorzitter van de telefooncom missie uit den raad, en den heer Bunnik, directeur der Stedelijke Tele fooninrichting. die het vorstelijk be zoek ook begeleidden op den rond gang door het gebouw. In de directeurskamer gaf de heer Bunnik het hooge gezelschap in de eerste plaats een met groote belang stelling aangehoord overzicht van de inrichting van het telefoonstelsel in deze gemeente, met behulp van een daartoe bijeengebrachte verzameling van alle voorwerpen en onderdeelen, welke voor den dienst gebezigd wor den zoowel in het telefoongebouw zelf als in de torens en opstijgpunten in de stad. Hierna bezochten de Koningin-Moe der en de Prinsessen de voornaamste zalen, met name de splitsingskamer, waar de dubbele vloer voor een ge deelte werd opgelicht en derhalve de chaos van kabels en kabeltjes zicht baar werd, en vervolgens deseinzaal. waar de dames-telefonisten haar werk verrichten. Hier legde de heer Bunnik aan H. M. en de prinsessen tot in alle bijzon derheden het in Den Haag gebezigd wordende lichtjes-stelsel uit. Hare Ma jesteit was getroffen door de kalme rust. welke op deze hoofdzaal heersch- te. waar het geheele telefoonwezen van de stad in werking wordt ge bracht. Zij liet zich door den heer De Wijs de chef-telefoniste, mej. Reyn- ders, voorstellen, en informeerde be langstellend naar de werktijden der telefonisten en de regeling van den dienst op Zon- en feestdagen. Het bezoek duurde ongeveer ander half uur, en H. M. verklaarde bij het heengaan, onder dankbetuiging aan de heeren De Wijs en Bunnik, voor hun leerzaam geleide, dat Zij thans een uitnemend begrip had bekomen van de werking van den telefoon dienst der residentie. Recht op Tabak. Door de redactie van De Nederlan der uitgenoodigd, heeft de heer H. J. Meerkamp van Embden te Rotterdam in dat blad uiteengezet, welke groote bezwaren er speciaal voor ons land bestaan tegen een verhooging van het inkomend recht op tabak. De schrij ver betoogt, dat de aanvoer van ta baken ons land zoo enorm is toege nomen, omdat onze markt door hare lage rechten, hare vrijheid van be weging en gemakkelijkheid van be handeling gaandeweg de stapelplaats is geworden waar alle sorteeringen, zoowel de beste als de geringste, tot hun waarde komen. Een andere oor zaak van den vooruitgang onzer markt is, dat de soorten van onze ko loniën afkomstig hoe langer hoe meer andere soorten verdringen. De eenige kans om te Bremen een deel van de Java- en Sumatra-tabak tot zich te trekken, zou zijn, als wij gaan tornen aan onze rechten op tabak. Schrijver heeft vernomen, dat een afgezant van groote Duitsche huizen reeds tracht de planters op Java te bewerken om weder een proef te gaan nemen met de Bremer markt, daar Duitscliland immers de hoofdverbruiker is van de Java-tabak en daar er in Nederlano een rechtsverhooging op til is Oneindig grooter nog uan het han delsbelang is het belang van onze Ne- derlandsche tabaks- en sigarenindus- trie, omdat, de grootste fabrieken voor een zeer belangrijk deel bestaan van het werken voor het buitenland. In alle landen, waarheen ons fabricaat gezonden wordt, is er een groot ver schil in rechten tusschen ruwe tabak en sigaren of gefabriceerd. Hiertegen hebben onze fabrikanten dus te con- curreeren. Onze uitvoer zou onder de voorgestelde verhooging der rechten voor sigaren en gekorven tabak gaan lijden. Tabak is bij ons een grondstof voor een nijverheid, zooals in geen ander land bestaat, en de welvaart en bloei onzer koloniën, als voornaam ste producenten, zijn er zoo nauw «rj betrokken, dat het inderdaad ondenk baar is, dat zulke belangen op het spel gezet kunnen wordenhet. zou blijken niets minder dan een ramp te zijn. En ten slotte geeft het strip pen van tabak, die uit het buitenland hier ter bewerking wordt gezonden, duizenden personen een bestaan, dat door de recRfenverhooging zou be dreigd worden. Alles te zamen genomen aldus eindigt de heer Meerkamp van Emb den moet het ieder duidelijk zijn, dat ons land met zijne koloniën om trent tabak in eene geheel eenige po sitie verkeert, dat eene rechtenver- hooging hoogst gevaarlijk zou zijn en de opbrengst daarvan in de verte niet zou kunnen opwegen tegen de nadee- len, die op allerlei gebied daarvan het onvermijdelijk gevolg zullen zijn. De Nederlander deelt o.a. mede, dat1 ook meerderen, tot oordeelen bevoegd, in haar eigen kring, niet vóór de ver- hooging der tabaksbelasting zijn. zelfs het mes, een ander stond op het punt een drietal pullen ter waarde van ruim 500 te verbreken. Eindelijk werd besloten, dat wie de meeste winst bood, eigenaar van het gekochte zou worden. De werkelijke koop er kocht toen het geheele zaakje voor ruim 100 winst en deze werd onder de andere kooplieden verdeeld, die nu ieder met 6 a 7 gulden winst huis waarts keerden. Er ran door. Men meldt aan Het Vad. De heer H., secretaris-penningmees ter van den Teedingerbroekpolder te Voorburg, wordt sinds Maandag ver mist. Een uit Rozendaal door hem aan zijn echtgenoote gezonden brief meldt, dat hij niet meer terugkomt. Daar de verdwenen H. ook agent was van ver schillende financiecle instellingen, worden, vele inwoners van Voorburg financieel getroffen. Het tekort is nog niet te ramen. zitter en den heer Pareira, als dat van den debater Peiper, vonden ver dedigers. De heer Weinperl raadde aan. zich te vereenigen evenals de diamantbe werkers deden, dan heeft men voor tijden van malaise een ruggesteun. Daarna las de voorzitter namens het comité, een motie voor, waarin de vergadering, „overwegende, dat de geweigerde interventie van den minis ter van binnenlandsche zaken nog niet alle interventie uitsluit, besluit, eene deputatie te benoemen (aan wier hoofd de heer Pareira zal staan), om zich zoo spoedig mogelijk tot den burgemeester van Amsterdam te wen den, en diens bemiddeling te verzoe ken." Nog een derde motie werd uit het publiek ingediend, om zich vóór de diamantbewerkers te verklaren. Ten slotte werd de motie-De Leeuw aangenomen. Gebrek aan pleinen. De Amsterdamsche correspondent van de N. C. schrijft 's Rijks hoofdstad bezit geen enkel terrein meer, geschikt tot het hou den van feestelijke wapenschouwin gen. De tramaanleg over de breede wegen, die daarvoor tot nu toe wer den gebruikt, is daarvan de oorzaak De lijn Ceintuurbaan maakte het Sar- phatipark voor parades onbruikbaar en nu is ook het Oosterpark het laatste paradeveld door tramver keer verboden terrein geworden. j Toch dient het Amsterdamsche gai'- nizoen, op verjaardagen van leden van het vorstelijke huis zijn militair j eerbetoon te brengen, en, naar wij vernemen, zal dit voortaan bestaan in een militaire wandeling met mu ziek door de straten der hoofdstad. Deze verandering in navolging van Italië wordt voor 't eerst in praktijk gebracht op 19 April a.s., den verjaardag van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. Loonregeling der metselaars. Men meldt uit Amsterdam Sedert geruimen tijd werden er tus schen de metselaarsvereenigingen en de algemeenePatroonsvereeniging hier ter stede, besprekingen gevoerd over een voorstel der laatste organisatie, om mede te werken tot invoering van een maximum uurloon-regeling. De werklieden-vereenigingen stelden de definitieve aanneming van het voor stel der patroons afhankelijk van de verhooging van het minimum uurloon van 28 cents met 25 pCt. Thans is door de werkgevers besloten niet in te gaan op dit verzoek onï verhooging van het minimum-uurloon, maar met ingang van 1 Mei a.s., voor de leden hunner vereeniging de volgende loon regeling in het metselvak verplichtend te stellen a. minimum, in daggeld- en of in aangenomen werk, 28 cents per uur b. maximum, in daggeldwerk 20 pCt. in aangenomen werk 40 pCt., alles boven het minimum van 28 cents. Tevens werd aan het bestuur opge dragen eene commissie uit de leden der algemeene Patroonsvereeniging te benoemen, om, zoo mogelijk, in over leg met de metselaars, de tegenwoor dig geldende minimum-prijzen voor aangenomen werk vast te leggen. Inbraak. Te Drouwenermond, gem. Borger, (Drenthe), heeft Woensdag een dief stal met inbraak plaats gehad ten huize van een alleenwonend persoon, B. Trip. De dieven hebben eerst ge tracht door het dak naar binnen te komen, en toen hun dit niet gelukte, een glasraam verbroken en eene som van ƒ1600 gestolen. Brandstichting. Voor eenige dagen brandde te Nieuwe-Pekela, onder verdachte om standigheden, eene behuizinge af, toe- behoorende aan zekeren Norber. De rechtbank te Winschoten gelastte eene instructie met het gevolg dat N. met zijn zoon in arrest werden gesteld. Men meldt uit Den Haag Naar men verneemt, is de voorzit ter van de Tweede Kamer voornemens in de vergadering van Dinsdagmid- dag a.s. voor te stellen, Woensdag 20 April in de afdeelingen te doen on-1 derzoeken de wetsontwerpen tot ont eigening voor het maken van boven- grondsche werken ten behoeve van de staatsmijn Btot toekenning van de hoedanigheid van wettig betaalmiddel aan de biljetten der Nederl. Bank 1 tot wijziging van de rechtspleging bij de landmacht en van die bij de j zeemacht, alsmede van de Provisio-1 neele instructie voor het Hoog Mili- j tair Gerechtshofen tot bevordering van de vrijheid en veiligheid der we- j gen in verband met het gebruik van motorrijtuigen. Ook moet de voorzitter het voorne men hebben voor te stellen vóór de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de Drankwet aan de orde te stellen eenige wetsontwerpen, betreffende onteigening voor den aan leg van eene brug met opritten over de rivier de Berkel, ter vervanging van de Scholtenbrug onder Borculo en ten behoeve van een spoorweg van Tiel naar Culemborggoedkeuring van een contract met de naaml. ven nootschap De Kon. West-Indische Maildienst, en zoo mogelijk ook de suppletoire Indische begrooting voor 1904 betreffende maatregelen in het belang van den landbouw in Neder- landsch Indië. Merkwaardig. Men meldt uit Valkenberg aan de Limb. Koer. Als een zeldzaamheid maakt men er melding van dat het water in de grot dat zoo goed als verdwenen was, in! den afgeloopen winter wederom zoo-] danig is gewassen, dat het nu reeds op sommige plaatsen een meter hoog staat. Dit is zeer zeker een aardig natuur verschijnsel, want na een aantal ja-; ren verdwijnt het water weder, om dan. zooals de volksmond zegt, we- i derom na zeven jaren terug te komen. Ofschoon deze voorspelling meerdere malen is bewaarheid, meenen wij nu toch, dat die terugkomst geen 7 jaren j op zich heeft laten wachten. Ongelukken. Te Gronau is de 27-jarige spoor beambte A. N. door een trein overre den en vermorseld. Het 8-jarig zoontje van den heer K. te Bovenknijpe (Fr.) speelde Woens dag blindemannetje door een korf over het hoofd te werpen. Hij liep in het kanaal en verdronk. In het Vondelpark te Amsterdam was gistermorgen een koetsier bezig een rijpaard af te rijden,, toen ter hoogte van de Kattenlaan het paard plotseling op hol sloeg. Bij een bocht van den weg rende het dier in blinde vaart tegen een boom. De berijdei- stortte voorover uit het zadel en bleef bewusteloos liggen. Het paard rende terug en werd in het park gegrepen. Het had zich bij de botsing tegen den boom nog al verwond. De koetsier, die bij zijn val eveneens verwond werd, is met een brancard naar het gast huis gebracht. Een verboden jaarboekje. Aan boord van liet wachtschip te Willemsoord is de volgende order be kend gemaakt „Het jaarboekje van den Algemee- nen Bond voor Nederlandsche Marine matrozen mag aan boord niet gelezen, verspreid of ontvangen worden." Prov. Staten. Vóór de stemming en herstemming voor de periodieke aftreding van leden der Prov. Staten in de 2e helft van Juni a.s.zal de verkiezing (candidaat- stelling) plaats hebben op den eersten Dinsdag van Juni zijnde den 7den dier rnaand. De Christen-Democraten als partij Men meldt uit Den Haag aan de „N. R. Ct." Naar uit goede bron wordt mede gedeeld, zullen de christen-democra ten zich reeds bij de e.k. verkiezingen voor de Provinciale Staten op tal van plaatsen laten gelden, omdat zij mee nen dat, sedert de verschijning van de brochure „Conservatisme en De mocratie" van mr. T. de Vries, het beter dan tot dusverre mogelijk is geworden zich van doel en richting der christen-democraten op de hoogte ie stellen. Het doel hunner actie, vooral nu zij zich overal gaan organiseeren, is om door de verkiezingen van dit en hei volgende jaar te doen uitwijzen de beteekenis deaer partij. Smokkelaars betrapt. De Belgische correspondent van het H.bld. seint van gisteren In den af geloopen nacht zijn smokkelaars met eenig vee bij de Steenschuur over de Nederiaatdsche grens getrokken. Zij werden verrast door twee ambtena ren der douane, die het gesmokkelde vee wilden grijpen. Daar de smokke laars talrijk waren, boden zij hevigen tegenstand, en een van de douane ambtenaren maakte gebruik van zijn karabijn. Een der smokkelaars Theo- phile Suy genaamd, werd op de plaats gedood. Hij was 33 jaar oud en vader. Het parket van Gent heeft zich naar de plaats van het ongeval begeven. Van Schrik. De achttienjarige S„ die Zondag bij het ongeval op de Noord bij Dor drecht zich aan den ankerketting van de stoomboot, welke hem had over varen, wist vast te klemmen, terwijl zijn vriend verdronk, is door het ge beurde zoodanig aangegrepen, dat hij ter verpleging in hei zenuwlijdersge sticht in de Cornelis Jolstraat te Sche- veningen is opgenomen geworden. Een operatie. Uit Winterswijk meldt men van gis teren aan de N. Arnh. Ct. Hedenmiddag was hier eene verkoo- ping van een inboedel, waaronder ook vrij veel antiek voorkwam. Om die re den waren uit verschillende streken van ons land oudheidkoopers hier aanwezig. Zooals het in dergelijke ge vallen veelal gebeurt, werd besloten, dat slechts één van hen allen zou bieden, om na afloop met zijne colle ga's af te rekenen. Doch de kooper scheen niet geneigd het gekochte af te geven en nu had men de poppen aan het dansen. Een van hen trok in zijne woede Uit de Arbeiderswereld De strijd in de Diamantindustrie j Men meldt uit Amsterdam j Gisterenavond vergaderde een aan- tal meest Israëlietische winkeliers en neringdoenden ter bespreking hunner belangen, welke door den strijd in de diamantindustrie aanmerkelijk geschaad worden. De voorzitter, de heer S. Coster, wees er op, dat veler bedrijf achteruitgaat, en dat blijkens den financieelen toe stand van den Diamantbewerkersbond voorloopig geen oplossing der quaestie is te venvachten. Spreker constateer de nadrukkelijk, dat deze belangheb benden geen partij willen kiezen, hoe wel zij veelal de werklieden als klan ten hebben, en hij deelde mede, dat zich een corrtité uit de winkeliers en neringdoenden heeft gevormd, welk comité ook deze vergadering uit schreef. Daarna werd het woord ver leend aan den heer A. R. Pareira, opper-rabijn der Portugeesch-Israèlie- tische gemeente in Den Haag, die nog j eens den toestand schetste, en de hoop j uitsprak, dat er op deze vergadering middelen zouden worden beraamd I tegen de nadeelige invloeden, waar- I aan men nu blootstaat. Ook deze I spreker stelde zich op neutraal stand- I punt. Zijne houding en die van den 'voorzitter was echter niet naar den zin van een der aanwezigen, met na me Peper. Hij had verwacht, dat men zich tegen de Amsterdamsche Juwe- lïersvereeniging zou uitspreken. Ie mand als mr. Schollvinck had dat ook wel gedaan. Men moest het recht der werklieden erkennen. Als de diamant bewerkers verliezen, zal naar spre kers meening, de loonstandaard da len en zouden dus de inkomsten der winkeliers en neringdoenden alweder verminderen. Op deze woorden ontstond eenig protesteerend rumoer in de vergade ring, hoewel er tevens geapplaudis seerd werd. Een tweede spreker, genaamd De Leeuw, stelde eene motie voor, waarin de vergadering besloot eene commis sie naar den burgemeester af te vaar digen, met het verzoek stappen te doen, die zouden kunnen leiden tot liet instellen van een verzoeningsraad. Zoowel het standpunt van den voor Onderwijs. Acte Examens L. 0. 14 April. Geëxamineerd 7 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd M. C. Broerse, Monnikendammej. T. G. de la Bije, Leidenmej. A. H. de Bui- sonje, Den Helder. Sport en Wedstrijden. Schermen, De Woensdagavond gehouden de- genkamp tusschen T. A. V. O. en Pro Patria, voor den Haarlemschen Schermbond, eindigde in een overwin ning van T. A. V. O. met 29 tegen 16 touché's. De volgende kamp zal gehouden worden op Zondag 17 April in de Kleine Vereeniging, en wel tusschen Concordia en Kracht door Oefening. De heeren Jac. en Cor. Meyerink, gymnastiek- en schermleeraren al hier, zullen waarschijnlijk met eenige Haarlemsche amateurs deel nemen aan de groote schermwedstrijden, die in het begin van Mei te Parijs in de tuinen van het Palais-Royal gehou den zullen worden. Gymnastiek. In de Donderdagavond gehouden gymnastiekwedstrijd van de Haar lemsche gymnastiek- en schermveree- niging Kracht door Oefening, werd de eerste en tweede, prijs respectieve lijk behaald door de heeren J. Kuiper en J. Chabot. Uemengd Nieuws. Admiraal Makarof. Vice-admiraal S. O. Makarof werd den 29en December 1848 geboren. Gedurende den Russisch-Turkschen oorlog was Makarof luitenant-ter-zee en werd tengevolge van zijn moedig gedrag niet alleen met de St. George- - - de Russische Willemsorde en de Wladimir-orden begiftigd, maar bovendien, met overspringing van den rang van korvet-kapitein, tot fregat kapitein (kapitein-luitenant-ter-zee) bevorderd. Vijf jaar later was hij reeds kapitein ter zee, dus op een leeftijd van 34 jaar. In 1890 tot schouw-bij-nacht bevor derd, werd hij benoemd tot inspec teur-generaal der marine-artillerie, in welke functie hij het thans overal be kende systeem van gekapte projectie len uitvond. In 1894 en '95 commandeerde hij de Middellandsche zee-divisie en tijdens den Chineesch-Japanschen oorlog werd hij met zijn eskader naar het Verre Oosten gezonden. In 1896 bevorderd tot vice-admiraal commandeerde hij het Oostzee-eska- der en werd in 1899 benoemd tot gou verneur van de vesting Kroonstad. Behalve door vele werken op hydro grafisch gebied, is admiraal Makarof bekend door den ijsbreker Jermak, die naar zijne plannen gebouwd werd en waarmede hij nog onlangs een reis naar de Poolzee maakte. He JEngelsch-Fransclie Verdrag. Lord Lansdowne heeft in een langen ambtelijken brief aan Sir E. Monson, den Engelschen gezant te Parijs, d.d. 8 dezer, de beteekenis van het verdrag met Frankrijk uiteengezet. Aan dit gewichtige staatsstuk ontleent de N. R. R. het volgende „Van Engelsch standpunt is er in de geschiedenis van den laatsten tijd geen merkwaardiger stuk dan de ves tiging en geleidelijke ontwikkeling van den Engelschen invloed in Egypte. Onze bezetting van dat land, eerst als tijdelijk opgevat, is door de macht der omstandigheden stevig gevestigd ge worden. Onder de leiding van den uitnemenden ambtenaar (Lord Cro- mer), die de laatste twintig jaar Zr. Ms. regeering in dat land vertegen woordigd heeft, is Egypte met snelle schreden langs den weg van finan cieelen en stoffelijken voorspoed voor uitgegaan. De vernietiging van de macht van den Mahdi en de inlijving van Soedan hebben dien invloed ver sterkt en onze bezetting nog vaster van duur gemaakt." Dan zet de minister uiteen hoe be zwaarlijk de inrichting van de Schuld- kas was en hoe Frankrijk nu gehol pen heeft dat alles beter in te richten. Verderop erkent de minister, dat an dere mogendheden er ook iets in te zeggen hebben, maar hij twijfelt niet, nu de twee mogendheden die er verre weg het meest bij betrokken zijn, het samen eens zijn geworden, of de eind- regeling zal van zelf volgen. Wat Marokko aangaat, het is daar juist het tegendeel van Egypte. Kon daar ook een mogendheid met vol doend gezag optreden, gelijk Enge land in Egypte, dan zou ook daar uit verwarring orde kunnen geschapen worden. En het kwam Engeland voor, dat Frankrijk de aangewezen staat was om in Marokko een overwegenden invloed te oefenen. Frankrijk's gebied in dat deel van Afrika grenst over grooten afstand aan Marokkozijn handel (die van Algiers er bij gere kend) met Marokko is aanzienlijk het heeft reeds herhaaldelijk_ met groote opofferingen krijgsverrichtingen moe ten doen om zijn gebied te vrijwaren van invallen van Marokkanen. De be langen, die Engeland in het land heeft, zijn in het verdrag, waarin En geland Frankrijk's overwegenden in vloed erkent, ruimschoots gewaar borgd. De twee mogendheden hebben intussclien ook de politieke en territo riale belangen van Spanje met zijn bezittingen op de Moorsche kust niet uit het oog verloren. Vervolgens zet Lansdowne de bepa lingen van het verdrag nader uiteen. „Het eerste en voor Engeland ge wichtigste deel van de overeenkomst, die betreffende Egypte is gesloten, is dat de Fransclie regeering de over wegende positie van Engeland in dat land erkent. Zij geeft volledig toe, dat de vervulling van de taak, die wij in 1883 hebben aanvaard, niet verhinderd moet worden door eenige verklaring harerzijds dat ons belang in Egypte van tijdelijken aard is; zij verbindt zich, dat wij, wat haar aangaat, in de vervulling van die taak niet belem merd zullen "worden. Deze verbinte nis zal ons In staat stellen, ons werk in Egypte voort te zetten zonder wat Frankrijk aanbelangt, internationale gevoeligheden op te wekken. Welis waar hebben de andere groote mo gendheden van Europa, krachtens be staande regelingen, een bevoorrechte plaats in Egypte, maar de belangen van Frankrijk geschiedkundige, politieke en financieele overtreffen zoo ver die van de andere mogend heden. met uitzondering van Enge land, dat, zoolang wij eensgezind met Frankrijk samenwerken, er geen re den is van de andere mogendheden moeilijkheden te verwachten Het voordeel, dat Frankrijk zijn tegen werking, in de laatste jaren reeds ver minderd. opgeeft, kan voor Enge'and moeilijk groot genoeg geschat wor den. zegt Lansdowne. Vervolgens wijdt de minister uit over de gevolgen van het verdrag .yoor de Schuldkas wij laten die finan cieele kwestie hier terzijde. Maar dan is weer van algemeen bélang, ook voor ons land in het bijzonder, wat volgt „Het is noodig dat ik hierbij nog eenige woorden voeg over de andere punten, waarop de binnenlandsche souvereine rechten van de Egyptische regeering aan buitenlandsche inmen ging onderhevig zijn. Dit zijn de ge volgen van het stelsel, bekend als dat der capitulaties. Het omvat de recht spraak van de consulaire en gemeng de rechtbanken deze laatste passen een wet toe, die niet gewijzigd kan worden zonder de goedkeuring van al de Europeesche en eenige buiten-Euro- peesche mogendheden. Lord Cromer is van meening, dat de tijd nog niet rijp is voor eenige wezenlijke veran dering in die richting, en daarom heeft Zr. Ms. regeering bij deze gele genheid nog geen wijzigingen in dit opzicht voorgesteld. Evenwel, zoodra Egypte gereed is voor de invoering van een wetgevend en rechterlijk stel sel. gelijk dat in andere beschaafde landen bestaat, hebben wij voldoenden grond om te rekenen op Frankrijk's medewerking, ten einde de noodige veranderingen te verkrijgen." In verband met Engelands toetre den tot de overeenkomst, die het Suez- kanaal onzijdig verklaart, zegt Lans downe „Er is echter bepaald, dat zekere voorschriften ter uitvoering (van de overeenkomst), welke onver- eenigbaar zijn met Lord Salisbury's voorbehoud (in 1888 gemaakt „be treffende den bizonderen toestand van Engeland gedurende de bezetting van Egypte"), opgeschort blijven gedu rende den duur der bezetting". (En die duur is nu onbeperktEngeland treedt dus, naar 't schijnt, ten slott* toch niet volkomen tot de overeen komst toe). Voorts neemt Lansdowne weer de Marokkaansche kwestie ter hand. Overeengekomen Hs, dat Frankrijk de Marokkaansche regeering zal bijstaan in hervormingen tot verbetering van haar bestuur, financiën en leger. Frankrijk zal zich met Spanje ver staan over een regeling, waarbij Spanje's belangen bij zekere gedeel ten van Marokko worden gewaar borgd. Uitvoerig staat de minister dan bij Newfoundland stilen dan behandelt hij de overige punten. Wij achten, na hetgeen wij daarover reeds gemeld hebben, voldoende, er alleen nog het volgende aan te ontleenen. Betreffen de Siam is de overeenkomst, dat Frankrijk Engeland s invloed op' land ten W. van het bekken dei- nam erkent, en Engelano *rankr( invloed ten O. daarvan. Alle Sian sche bezittingen ten O. en die zone en de naburige eilanden men dus onder Frankrijk's invloed mg alle Siameesche bezittingen ten van die zone en van de Golf Siam, het Schiereiland van Mala en de naburige eilanden inbegre)'er onder Engeland's invloed. Geen beide lijven echter Siameesch grc,e( gebied in. Het protest tegen de invoerred et m< op Madagaskar neemt Engeland rug met het oog op de onderhal lingen die er gevoerd worden over overeenkomst betreffende rechtspicl en posterij op Zanzibar en de nic' rige kust. )e V. langr jes u: :end srkinj anl n pns llgsz; Uit ei ijkt, n de eren iren Het L idge: ea. d Beslc inbre :hool scute Telegrammen DE TOESTAND IN MACEDONI LARISSA, 15 April. De Turl Bulgaarsche overeenkomst bevr< de Macedonische Bulgaren, door de bepaling dat amnestie \vi toegestaan». Het is tamelijk zeke f verwachten, .dat het een poos ru' zal blijven, totdat dit punt der o eenkomst is uitgevoerd. De aanhangers van Sarafof voornemens dan weer opnieuw te ginnen, om naar de autonomie Macedonië te streven. egeli: adere rer d ordei issinj oord Besl ■e Ikaar ia ve ïeesti Uit de Omstreken Vergadering van den Raad der gemeente Bennebi Vergadering van den der Gemeente Benneb hf op Donderdagavond en, ferkz: Is ve Als retar we' ags De rijge serste 75. I ompi age, ren v rot n oedi en I Bij half acht. Tot de mededeelingen van den zitter, den Burgemeester, behi deze, dat is ingekomen een schri 't van Ged. Staten, waarin dezi j kennen geven, dat zij niet meer nen toestaan, dat den secretaris geld jaarlijks een persoonlijke ge wordt gegeven. De Voorz. deelde naar aanlei van dit schrijven mee, dat daar bij de behandeling van de regeling den Burg. Stand in zou worden v zien, zoodat dit schrijven voor ken geving werd aangenomen. Nog was ingekomen mededeé van de heeren Kohier en Kouwei dat zij hun benoeming tot leden Gezondheidscommissie aannemen Daarna ging de Raad over to! gewichtige bezigheid, uit te i welke honden (met 't o.og op de I ting) moeten worden gerekend tc luxe- en welke tot de waakhon Wanneer de heer Van Ittersum, later op den avond een paar j door B. en W. wilde zien uitgem: wat dezen door den Raad wilden beslissen, bij deze gelegenheid de ning had uitgesproken, dat de E zich met dergelijke zaken niet kaï moeien, zou ons dat niet verwon i hebben. Men stelle zich voor, d Gemeenteraad van Amsterdam gaan uitmaken van hond voor of het een luxe-, dan wel een t I hond is Nu is Bennebroek wel Amsterdam, maar waar is de gri i De heer Ittersum wilde van den j gemeester een definitie van ,,w hond", die deze trachtte te ge maar begrijpelijkerwijs lukte dat heel best. Zóó gingen we dan eiken hond stemmen en kregen potsierlijk geval, dat over "één I stemmen staakten, zoodat dit hoi j in de volgende vergadering weer I tafel" komt. Toen de hond van I raadslid Roozen in behandelingkv onthield „de baas" zich plichtm van medestemmen met het gev staking van stemmen. De heer Van Ittersum wilde er zijne van hebben, vond dat de bu meester vóór hij zóó maar voorst dezen hond tot waakhond, genen luxe-hond te benoemen, de heeren eens had kunnen hooren en waarom bijv. de heer Van Lierop voor stemde zeker hondje als 1 hond te beschouwen. Zijn nieuw righeid werd echter niet bevredig Naar aanleiding van den va sproken hond-Roozen, waarbij b! dat de heer R. zijn inschrijving jet verkeerd had ingevuld, bekeel heer Van Ittersum, die volgens e; verklaring zijn eigen biljet altijd n heeft ingevuld zonder te zien wat staat, zoo'n biljet eens goed en k' toen tot de conclusie, dat de im ting dier biljetten zóó is, dat de schen er in moeten loopen, n waarom hij adviseerde het zoo'tje te verbranden. Eindelijk kwamen we door dit denbaantje, heen en bereikten pui omrastering van de vuilnisbelt, was bij deze gelegenheid dat de Van Ittersum werkte op het waai heidsgevoel van B. en W. en dei ning uitsprak, dat het college in te beslissen had, de Raad had en mee te maken. De Voorzitter wees er echter op, vorig jaar de Raad over een van de omrastering heeft beslist, dat B. en W. nu niet op hun houtje wilden handelen. Spr. was meening, dat de Raad niet bed heeft het dagelijksch bestuur bevn beid te geven het heele werk ted wat de heer Van Ittersum niet hem eens was. Ten slotte werd besloten, dat B W. vrij blijven verder te doen w noodig achten. Bij punt 4vernieuwing van schoeiïng der Bennebroekerv trachtte de Voorz. een herhaling het verwijt van den heer Van Itter te voorkomen door toe te lichten, het hier geen kleinigheid geldt e£ B. en W. bij zoo'n groot werk, de post overschreden zal worden ver de instemming van den Raad ben. Het mocht den Voorz. echter baten. De burgemeester geeft al' uit zijn handen wat des burgern ters is, aldus de heer Van, Itters Hij noemde dit een deel van de mi uit handen geven. Wèl heeft defl iets te vertellen bij de vraag, was den post te betalen. Komen B. en te dien aanzien met een voorstel, zal de Raad dat zeker goedkeurt leer eenht ilijk •ywel 1 0 4eïs ;e aag. u ijk toela wel. overl Raai De D( mee: nine te v.m. lemv tras niet V; vaci dag gem R. D gev het laa ove tuii me tus gel toe

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2