NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6385 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 25 APRIL 1904 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PEK ©RIB MAANDEN: Voor Haarlem Ï.2G Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland B 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>^ a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Venn«®teste®f) Losrees Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal T elefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Eerste Blad. -DU nummer bMtaat alt veertien bladzijden. Haarlem's Dagblad van 25 April bevat o.a. AD A. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem d en omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. AD B. Beursoverzicht. Kamerover- Uit de Pers. Kerknieuws. Bin- uenlandsch en Gemengd Nieuws. AD C. Berlijnsche Brieven. Bin- ee nenlandsch Nieuws en Rechtszaken, eel® ZATERDAGAVOND", als vierde Qi< blad, met Zondagsbrieven. Haar- hf lemmer Halletjes. Rubrieken voor eDames en Kinderen. Schetsjes en Uierlei. nitenlandscli Overzicht DE 00EL0Ö zi' hel meer dan wat geruchten wordt s heden niet geboden. Zoo liep bijvoorbeeld gisteren te oio tersburg een gerucht, dat de Ja- Wjaners een nederlaag zouden heb- ee]i geleden aan de Yaloe. Totnogtoe er echter geen bevestiging van ont- ngen. ™re Seoul „zegt men", dat er geen ging gedaan zal worden, om de Jloe over te steken £ajor morgen, wanneer de schikkingen komen zullen zijn voor een gelijk- ïig optrekken op drie punten. ,Men vermoedt", dat een tweede er Japan den léen heeft verlaten waarschijnlijk oprukt naar Port- he thur. lui indere zullen landen aan de Mant ua erijsche kust, te Takoe-sjan of te toeng-kao en de hoofdmacht vor- iin, die naar Liao-jang oprukt. ïen garde-divisie van 16000 man generaal Moeje zal de eerste epenmacht zijn, tegen de Russen gezonden te Kioe-lieng-tsjeng. bèVi-dzjoe zal voortaan de basis zijn d i de verrichtingen in Korea. leer positief is het volgende rap- t van Alexejef over verkeuuingen 31 !en reeks verkenningstochten langs :ep Yaloe hebben aangetoond, dat 'Je en lanners ten Noorden van Win-dzjoe g( i belangrijke strijdmacht bij Di- d si hebben samengetrokken en dat begonnen zijn, in Win-dzjoe troe- bijeen te brengen. De Koreaan- bevolking aldaar werd gedwon- de stad te ontruimen, ien bericht is ontvangen, meiden dat de Japanners vrachten, die pontons geleken, hebben aange- ird. 'egenover Milihe werden op een ind door onze vrijwilligers 2 Ja- ische verkenners, van wie de één arschijnlijk een officier was, ge ld. lp de rechterflank deden onze vrij- ligers gedurende eenige dagen ütmoedige verkenningstocbtenlangs i linker Y'aloe-oever. Daardoor kon rden vastgesteld, dat zich ten Zui- van de Pomahoeha weinig troe- bevinden. doch dat de Japanners »r bezig zijn hun booten te herstel len Russisch commando, bestaande twee officieren en 32 man, begaf in drie booten daarheen, doch rd opgemerkt en verloor in het irop volgend gevecht drie man. De (kapitein Smeitzin en elf man rden zwaar, luitenant Poesjkin en aan licht gewond. Inder dekking van liet vuur keer- 1 twee van onze mannen naar het amando op onzen oever terug. d de Yloot rdt gemeld, dat een Japansche at,, 12 schepen sterk, gisteren op mijlen ten zuiden van het Clifford- incl werd gezien. Zij stoomde lang ui in noordelijke richting en had a lichten op an de Russische vloot wordt niets qws gemeld. Alleen blijkt voor de Geelste maal, dat de Russen het van de onderzeesche mijnen moe hebben. 'eer heeft zoo'n ding hun een poets aa akken. d en telegram van Alexejef aan den ar bericht namelijk, dat bij het lie ren van een mijnversperring door loo stoomsloep ten gevolge van te zeeeg ontploffing onder het achter- Ivan een sloep luitenant Peter Peil twintig man zijn omgekomen. 116 oowel" in Rusland als in Japan is toespeling gemaakt op ran een loi logendheid et Russisch telegraafagentschap iin cht. dat de ..Novosti" schrijft te De mogelijkheid van een tusschen- oi ist in het Russisch-Japansch con- t van de zijde van Engeland, nog op eigen initiatief, is zeer verblij dend. Een vriendschappelijke tus- schenkomst van Engeland op het juis te oogenblik zou zonder twijfel zoowel Rusland als Engeland goede diensten bewijzen. Tegelijkertijd zou daardoor een reeks punten van oneenigheid be treffende ae bevrediging van Rus- land's wettige eisehen in het Verre Oosten uit den weg geruimd en zou den hechte grondslagen gelf gd wor den voor een volmaakte overeenkomst tusschen Rusland en Engeland wat betreft alle quaesties, welke tusschen hen tot diplomatieke misverstanden hebben geleid. Bovendien zou een krachtige tusschenkomst Engeland helpen uit den in elk opzicht onaan- genamen toestand, bondgenoot te zi;n van een volk, in hetwelk belichaamd schijnt te zijn het gele gevaar, dat alle Europeesche volkeren bedreigt." En uit Tokio wordt van gisteren gemeld Opeen heden gehouden meeting van staatsraden van de progressionisti- sche partij werden twee belangrijke redevoeringen gehouden. Graaf Okoe- ma waarschuwde het Japansche volk voorbereid te1 zijn op de tusschenkomst van eenige Euroneesche mogendheid tijdens den oorlog. Verder wees hij op de noodzakelijkheid om na den oorlog een leening te plaatsen van ten minste 500 millioen yen. De heer Masemoishi, leider van de progressionistische partij, meent, dat Duitsehland het initiatief zal nemen tot een tusschenkomstvele mogend heden, zeide hij, zijn er op voorbe reid, alle maatregelen te nemen om een .uitbreiding van Japan te belet ten. Leek het gisteren alsof de spoorweg staking in HONGARIJE haar einde naderde, dank zij de tege moetkomende houding der regeering, de koppigheid van de stakers verijdelt die hoop. De regeering wilde, na haar tege moetkomingen, niet alleen niet weten van de buitensporige eisehen der sta kers, maar zij verlangde ook, dat de dienst onmiddellijk hervat zou wor den daarentegen bleven de stakers op hun stuk staan en verklaarden dat zij den dienst eerst zouden hervatten nadat al hun eisehen waren ingewil ligd. Zij dienden opnieuw een memoran dum in, maar de regeering weigerde er kennis van te nemen. Ook de beambten van de bureaux te Pest sloten zich gisteren bij de sta kers aan. Het directiegebouw wordt door de troepen bewaakt. Een personentrein en een sneltrein, die ondex leiding van ingenieurs naar Weenen geloopen zijn, hebben den tocht zonder ongevallen volbracht. Het bestuur der posterijen heeft in 't geheele land het brievenvervoer per rijtuig geregeldgeld- en pakketten- verzandingen zijn opgeschort behalve op de lijn naar Weenen. Wanneer er binnen 24 uren geen schikking getrof fen wordt, is de regeering voorne mens, de beambten die reservist zijn op te roepen om hun als militairen te gelasten, spoorwegdienst te verrich ten. Intusschen is bekend gemaakt., dat rechts en links van den Donau op de Hongaarsche staatsspoorwegen de dienst tot nader order gestaakt is. Bij de spoorwegstaking heeft zich een uitgebreide werkstaking gevoegd te Debreczin, waar de metselaars, timmerlieden, schrijnwerkers en slo tenmakers, benevens de werklieden m een paar fabrieken, een 600 te saam. den arbeid hebben neergelegd. Iemand, die gisteren uit Salonika is teruggekeerd en die buitengewoon ver trouwd is met de toestanden in MACEDONIË, deelde in een onderhoud het volgende mede aan den correspondent van de „Frankf. Ztg". De verhouding tusschen de Russi sche en de Oostenrijksche civiele agenten eenerzijds en den inspecteur- generaal Hussein Hilmi-Pacha ander zijds is na de aanvankelijk gereser veerde houding vertrouwelijk geble ven. De civiele agenten zijn vol lof over de ernstige en onvermoeide werk zaamheid van den inspecteur-gene raal. De invoering van de hervormin gen gaat langzaam, maar de bevol king begint vertrouwen te scheppen, hetgeen ook blijkt uit het herleven van den handel, die in de laatste twee jaren geheel ten onder was ge gaan. Mijn zegsman, die verleden week herhaaldelijk den maaltijd gebruikte bij Hussein-Pacha en bij de civiele agenten, verklaarde, dat dezen over tuigd zijn, dat dit jaar geen rustver storing in Macëdonië is te wachten. Nog slechts drie of vier benden, die niet gevaarlijk kunnen worden voor den vrede, trekken rond. De Macedo nische comitó's laten overal bekend maken, dat de bevolking rustig aan het werk moet gaan. De organisatie in Macedonië zelf draalt nog wel. maar men verwacht zeker, dat ook deze zich naar den wensch der comi té's zal voegen. De Russische consuls en hun agenten doen hun best om de Christen-bevolking te behoeden voor onberaden stappen en de goede stand an den oogst versterkt de zucht naar vrede. De bezorgdheid die men in de laat ste weken aangaande het lot van de tegen de Herero's in DUITSCH ZUID-WEST AFRIKA opereerende kolonne van majoor von Glasenapp koesterde, is weggenomen door de laatstelijk ontvangen berich ten. De kolonne bivakkeert nog steeds op dezelfde plaats, waar zij het laat ste gevecht heeft geleverd. Zij kan trouwens wegens ziekte onder de man schappen en gebrek aan paarden voor eerst niet verder. De typhus heeft reeds verscheidene offers gevergd, anderen zijn aan hartzwakte gestorven ten ge volge van de geforceerde marschen op een moeilijk terrein. Te Swakopmond zijn twee atoom schepen met 1150 paarden aan men. In de Duitsche pers wordt thans een lezing in herinnering gebracht, welke j kolonel Leutwein, de tegenwoordige i gouverneur van Duitsch Zuid-West- Afrïka, in 1898 te Berlijn over de in-1 hoorlingen in de kolonie heeft gehou-j den. Hij beschreef ze daarin als krijgslieden met ongeveer dezelfde ge-! vechtswaarde als Duitsche troepen. Zoo zeide hij b.v. van de Hottentot- ten, waartoe de kort geleden onder-1 worpen Bondelzwarten in het Zuiden en de mannen van Witbooi, die thans aan Duitschen kant vechten, behoo- ren „Het zijn goede ruiters, handi ge schutters en zij hebben zeer wei nig behoeften. Dus geboren soldaten. Men zou ze slechts aan wat tucht be hoeven te gewennen, om ze ten naaste bij gelijk aan Duitsche soldaten te' makenin de bijzondere omstandig-1 heden waarmede men in Afrika reke ning heeft te houden, zouden zij dan de Duitschers zelfs de baas kunnen zijn. De inboorlingen kennen de ach terladers sedert 20 jaren, pijl, boog en werpspies zijn al lang verdwenen. Van de gevechten waarin 50 man van de politie-troepen verscheidene duizen den vijanden op de vlucht gejaagd hebben, zullen wij dus in Zuid-West- Afrika wel nooit meer hooren." Bij zoo hooge waardeerfng van de mili taire eigenschappen van de inboorlin gen is het dubbel verwonderlijk, dat het koloniale bestuur zoo lang opti mistisch is gebleven toen de opstand dreigde. W at de gevechtstaktiek betreft, zeide Leutwein. dat men de inboorlingen snel moet aanpakken en de dan on vermijdelijke verliezen op den koop toe moet nemen, daar dan hun schie ten, dat anders voortreffelijk is, slecht wordt. Bijzonder hang zijn de inboor lingen echter voor de kanonnen. Zij houden daar nooit lang tegen stand. Deze opvatting wordt hierdoor beves-, tigd, dat men van vele kanten als de aanleiding tot het uitbreken van den opstand het wegzenden van de kanon- nen uit de kolonie beschouwt. Het is waar dat die kanonnen hersteld moes-1 ten worden, maar men had dan eerst andere uit het moederland moeten zenden, om ze tijdelijk te vervangen. De, F inipavUiv-k, Het volledig rapport van Alexejef betreffende het ongeluk met de Pe- j tropavlovsk is nu bekend. Het luidt Den llen April stoomde het geheele i smaldeel de haven uit naar het Zui-j den, om te manoeuvreeren's avonds keerde het in de haven terug. Den! 13en liep een afd'eeling van acht tor pedobooten uit om de eilanden te ver kennen. Zij had bevel ontvangen om, als zij den vijand ontmoette, hem aan! te vallen. Terwijl 's nachts een zware regenbui viel, raakten drie booten van de flottielje af, twee van deze kwamen bij het aanbreken van den dag te Port Arthur terug, waarbij er een vier vijandelijke torpedobooten ontmoette. Onze torpedoboot ontweek deze door van de kust af te houden. De derde torpedoboot, de Strachni, ontmoette, naar 't zeggen van de matrozen, ver scheiden. Japansche torpedobooten en hield deze in de duisternis voor Rus sische. De Strachni gaf een herken- nings-sein en sloot zich bij de Japan sche booten aan. Bij het aanbreken van den dag werd onze boot echter door den vijand herkend. In den nu volgenden strijd van dichtbij werden de kapitein-luitenant Joerassofski, de adelborst Akinsjef, de machinist Di- mitriëf en de meeste manschappen gedood. Luitenant Malejef, hoezeer ge wond, bleef zelf den vijand beschieten met een maxim. De kruiser Bajan, die den 13en April, bij het aanbreken van den dag de torpedobooten tegemoet was gevaren, snelde nu de Strachni te hulp. Omstreeks 16 mijlen van Port Arthur zag de commandant van de Bajan onze torpedoboot in gevecht met vier Japansche. Op de Strachni had weldra een ontploffing plaats en de boot begon te zinken. Nadat de Bajan de vijandelijke torpedobooten door te schieten verdreven had, na derde hij de plaats van het gevechten zette booten uithet gelukte, de over gebleven vijf man, die rondzwommen, te redden. Daarbij was de kruiser ge-| noodzaakt, van stuurboordzijde uit' een gevecht te voeren met zes nader-, komende Japansche kruisers. Nadat de sloepen aan boord geno men waren, keerde de Bajan naar Port Arthur terug. De kruiser had geen verliezen en leed geen schade, hoewel hij door veel granaatsplinters getroffen werd. De Diana en vijf tor pedobooten kwamen hem te hulp, en tegelijkertijd stoomden de overige kruisers, de pantserschepen Petro pavlovsk en Poltawa en een deel der torpedobooten naar de buitenreede vervolgens verlieten ook de overige pantserschepen de haven. Nadat de schepen zich in kiellinie geformeerd hadden, met de Bajan aan de spitsen de torpedobooten op de flanken voer de commandant der vloot naar de plek waar de Strachni gestreden had, en waar de Japansche torpedobooten teruggekeerd waren. Na een kort vuurgevecht wendden de vijandelijke schepen zich naar de open zee. 's Morgens om 8 uur 40 min. kreeg men een smaldeel van negen Japan sche slagschepen in het gezicht. Onze schepen trokken naar Port Arthur te rug, waar op de reede de Pobjeda, de Pereswjet en de Sewastopol zich bij hen aansloten. Vervolgens vormde het smaldeel een gevechtslinie met de vol gende opstelling Askold, Bajan, Dia na, Petropavlovsk, Pereswjet, Pobje da, Nowik, vijf torpedobooten en twee torpedokruisers op de linkerzijde. De torpedobooten kregen last, naar de haven terug te keeren, de kruisers moesten zich in kiellinie formeeren. Toen zij aldus opgesteld waren, wendde de Petropavlovsk, die zich aan de spits bevond, zich Oostwaarts en ging naar rechts den vijand tegemoet. Om zeventien minuten voor tienen had aan bakboord van de Petropavlovsk een ontploffing plaats, vervolgens een tweede en sterkere onder de comman dobrug. Er verhief zich een hooge, lichte kolom van geelgroene rookde fokkemast. een der schoorsteenen en de commandobrug bij den toren wer den opgeheven, het pantserschip viel op de rechterzijde, het achterschip ging de hoogte in, men zag de in de lucht werkende schroef, en de door vlammen geheel omhulde Petro pavlovsk zonk binnen twee minuten, met het voorschip duikend. Een deel der bezetting wist zich te redden op het achterdek van den krui ser Gaidarnak, die zich op een kabel lengte van de Petropavlovsk bevond. Met behulp van booten gelukte het rechtstreeks van den kruiser Z. K. H. grootvorst Cyrillus Wladimirowitsj, twee officieren en 47 matrozen te redden. De toegesnelde torpedobooten en de sloepen van de Poltawa en de Askold redden ook nog manschappen in 't geheel werden 7 officieren en 73 man gered. Het pantserschip Poltawa, dat in het kielzog van de Petropavlovsk stoomde, op twee kabellengten afstands, stopte en bleef op de plaats van de ramp. Op een sein van prins Oechtomski stoomden de overige schepen naar den ingang der haven, terwijl zij zich in kiellinie formeerden met de Pereswjet aan de spits. Kort daarna ontplofte onder de rechterzijde van het pantser-1 schip Pobjeda een mijn. Het schip viel' op zijde, maar zette zijn weg voort en voer de haven binnen, alle andere schepen volgden. De vijand bleef tot drie uur in het gezicht en verwijderde zich daarop. In den voorafga and en nacht be merkte men zeer ver op de reede lich ten en de omstreken van schepen. De commandant der vloot nam persoon lijk tot in den ochtend, op den kruiser Diana, alles waar wat er voorviel, en verliet den kruiser pas 's ochtendsom vier uur. Stadsnieuws. Brandje. Vrijdagavond omstreeks acht uur ontstond er bij een bewoner van 't Groot Heiligland een begin van brand. Tijdens de afwezigheid der ouders, had een der kinderen een brandend petroleumstel omver geworpen, zoodat het karpet reeds vlam vatte. Door 't geschreeuw dier "kinderen kwamen de buren toeschieten, die met eenige em mers water den brand konden blus- schen. Bijeenkomst van Hooiden van Scholen. Op uitnoodiging van den heer arrondissements-schoolopziener waren hedenmorgen verschillende hoofden van scholen uit Haarlem en de omlig gende gemeenten in de nieuwgebouw de R.-K. school in de Klarenbeekstraat bijeengekomen, teneinde kennis te maken met eene nieuwe methode voor het aanvankelijk lees-onderwijs, welke werd toegelicht door de samenstellers, de heeren Bouwmeester en Berendsen. Met verschillende voorbeelden toon den de samenstellers het nuttige van hun methode aan, welke nogal af wijkt van de bestaande methoden, en met volle waardeering der laatstge noemde methoden, beter dan deze mag worden beschouwd. Tevens wezen de inleiders er op, dat hun methode hoogst eenvoudig is, en dat niet alleen het gehoor, maar ook het gezicht en het gevoel bij deze on- derwijs-mëthode een groote rol spelen, m. a. w. dat alles hier aanschouwe lijk wordt voorgesteld. Bij het eerste lees-onderwijs worden alle moeilijkheden zooveel mogelijk vermedenen de lastigste spraak klanken achterwege gehouden. Achtereenvolgens behandelde de eer ste spreker de vier hoofdstukken van zijn handleiding, welke liepen over de keuze der eerste spraakklanken de voorbereidingde vóór-oefening en de lezing met letters. Hoofdzaak der methode is om de kinderen reeds vroeg den mondstand te leeren, welke noodig is voor het uitspreken der klanken. Zoo moeten de letters uitgesproken worden met sprekenden mondstand, breeden-, ronden-, of gemengden mondstand. Verder werden nog verschillende bijzonderheden aangaande dit onder wijs door dezen spreker en den heer Berendsen medegedeeld, er op gewe zen. dat het lees-onderwijs niet dade lijk maar eerst later met het schrijf onderwijs wordt verbonden, en ten slotte den wensch uitgesproken, dat deze voordracht den aanwezigen de overtuiging zal hebben geschonken, dat de samenstellers met hunne nieu we methode èn voor de leerlingen èn voor de onderwijzers een nuttig werk hebben verricht. Naar w ij vernemen zal het aanstaande concert der muziekveree- niging ..Muzikale Vriendenkring' plaats hebben op Donderdag 28 April 1904 in het Brongebouw te Haarlem met welwillende medewerking van den heer J. Okel. viool, het kwartet „Sempre Animato". zang. en mejuffr. Anna van der Velden, pianobegelei ding. Na afloop van het concert is er bal onder leiding van den heer Martin. Naar wij vernemen heeft het Be stuur van de Vereeniging „Voor Va derland en Koning" een goed besluit genomen. Het doel van de Vereeniging is, bij te dragen tot verhooging van 's Land» weerbaarheid, door het houden van oefeningen in den Wapenhandel en zoo noodig op te treden tot verdedi ging des vaderlands. Een ieder kan tot lid worden aan genomen mits den leeftijd van 20 jaren bereikt hebbende- Het Bestuur heeft nu gemeend daar in eene wijziging te moeten brengen, te meer daar de jongelui nu op hun 19e jaar dienstplichtig zijn. Het heeft namelijk besloten ook jongelui die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebbenen flink en stevig van lichaam zijn, toe te laten als aspirant lid. De contributie bedraagt voor gewo ne leden f 3 per jaar. Voor de aspirant-leden zal het nu worden f 1.50 per jaar. Zij ontvangen daarvoor onderricht op alle wapens, in het exerceeren eu schieten. Het aanschaffen van uni form is voorloopig niet noodig, alleen een hoofddeksel (hoed), doch rij moe ten zich verbinden op hun 20ste jaar gewoon lid te worden. Wij kunnen deze wijziging niet an ders dan ten zeerste toejuichen, te meer daar de jongelui die onder dienst moeten, alsdan geoefend zijn en het niet alleen voor henzelve, doch ook voor hunne superieuren gemakke lijker is. Wij raden dan ook de jongelui aan, die lust gevoelen om in den Wapen handel geoefend te worden, zich bij een der Bestuursleden als aspirant lid op te geven. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. J. Zeewoldt, Voorz.-commandant; D. Teekens, vice-Voorz. G. C. Merens, le.-Secr.Joh. Aartsen, 2e.-Secr.j. Viets, Penningm. F. A. Boeree, C. Boon, B. A. Cassée en D. N. H. Twis- terling, Commissarissen. Een kolossaal ei. Een bewoner der Brouwersstraat bericht ons dat hij hedenmorgen uit het hok eeti ei van eene gewone kip had gehaald, dat door zijne buiten gewone grootte de aandacht trok. en het gewicht van een ons had. H e r ij k. Maandag 25 April heeft van 8 tot 12 uur de herijk plaats voor de Voor uitgangstraat, Zuidpolderstraat, Har- men jansweg, Papentorensvest.Schalk- t wijkerstraat, Scheepmakersdijk. Glas blazerstraat, Oude Weg, Oostvest en Dijkstraat, en van 1 tot 4 uur voor Koolsteeg, Raamsteeg, Heerensingel. Heerenvest, Korte Dijk, en Noordcr- Buitemspaarne. K u n s t n ij v e r h e i d. Aanstaanden Zondag zal in de roton de van het Museum van Kunstnijver heid eene tentoonstelling geopend zijn betrekking hebbende op de Nederland- sche bouwkunst en hare onderdeelen. De bloemstudiën van Dr. Dee uit Gorinchem werden in het trapportaal geplaatst Zondag is de toegang kosteloos. Heden is alhier door de commissionairs Tienus van Leeuwen en Jac. Huijboom en door de Gebrs. Witkamp de eerste asperge van den kouden grond aan de groentenmarkt gebracht en door W. Kol, tuinder, wonende op het landgoed Oosterduin de eerste jonge radijs. Uit een advertentie in dit blad blijkt, dat in de Kleine Vereeni ging zal optreden een kettingbreek- ster en uitbreekster Miss Lincoln. Dientengevolge is voor ditmaal afge weken van de gewoonte, om gratis toe gang te verleenen en zal tien cents entrée worden geheven. Tusschen hier en Halfweg wordt een gedeelte van den spoor baan van nieuwe rails voorzien, welk werk in hoofdzaak des nachts ge beurt; alleen enkele treinen moeten hierdoor op dit traject op verkeerd spoor rijden. In het Douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloo- pen week genomen 646, aan het Leid- sche plein 360 baden. Geslaagd. Als onderwijzeres slaagde onze stadgenoote Mej. P. H. Hubregtse. Ons Museum. Door een opmerking van den heer Van de Kamp in den Gemeenteraad is de aandacht opnieuw op ons Museum van Schilderijen gevestigd. Inderdaad heeft naar het schijnt, slechts een van de drie bovenzalen goed licht en wel de Fabricius-zaal van de twee andere is de kap veel minder practisch ingericht, zoodat daar met gordijnen de verlichting moet worden geregeld. Op een hel deren dag als vandaag is er. wanneer de gordijnen gesloten zijn, nog te weinig licht; worden de gordijnen opengeschoven, dan valt er te veel zon naar binnen. De gordijnen zeiven zien er aller treurigst uit, ze hebben leelijke, gele strepen van het water, dat er langs geloopen is en sommige vertoonen gaten en scheuren. Soms, in royale buien, heeft men wel eens gesproken over een heel nieuw schilderijenmuseum, een vrij staand gebouw, waar dus brandge vaar uitgesloten wfts, een eisch waar aan de tegenwoordige localiteit alles behalve voldoet. Zulke grootsche plan nen zullen wel nooit tot uitvoering komen, maar in elk geval kan ons Stedelijk Museum er toch behoor«jk uitzien en althans geen flarden heb ben voor gordijnen. Welk figuur maken wij tegenover de talrijke buitenlanders, die onze Halsen komen kijken Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt in deze Gemeente 8141 en is over de stern- districten verdeeld als volgt: le. 1137; 2e. 702; 3e. 1256 4e. 844; 5e. 11596e. 1398 7e. 1665. Vodr de Provinciale Staten is dit aantal 8108, verdeeld over de 7 stern- districten als volgt le. 11362e. 701 3e. 1253 4e. 843 5e. 11346e. 1386 7e. 1655. Voor den Gemeenteraad 7995 kiezers en wel in kiesdistrict I, stemdistrict A 1052stemdistrict B 952. Kiesdistrict II, stemdistrict A 1660: -district B 1147. Kiesdistrict III, district A 1839; district B 1345. Haarl. Brand ver z.-M ij. De algemeene Vergadering dezer Maatschappij wordt Zaterdag 30 April te Haarlem gehouden. De verdeeling der gemaakte winst laat een dividend van 15 toe. De Winst- en Verliesrekening sluit met een bedrag van 424.453.84* in ontvangsten en uitgaven. De winst bedraagt f30.143.50. Het eindcijfer der Balans bedraagt f 902.908.94*. Naar aanleiding van het bericht betreffende een inbraak, die moet hebben plaats gehad bij den heer Lippits in de Gr. Houtstraat, ver zoekt men ons mee te deelen. dat de heer L. dien dag voor zaken naar Brussel was, wat mogelijk den inbre ker of insluiper bekend was

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1