NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. I B=^ Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze Agenten en dooi alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentién en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 25 APRIL 1904 C BLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (koit ier gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 de omstreken en trance per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Caster Directeur J C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Var. 1 - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN FJONES, Succ., Par ijs, 3 Fis Faubourg Montmartre. Derde Blad. Brieven uit Berlijn H Iwars door de Stad van Oost naar West, langs Spree en Landwehrkanaal. en (Vis (Slot.) Berlijn, 21 April 1904. een echte sta-in-den-weg ligt iar het langgestrekte, aan de noord- jde spits toeloopend eiland, de „cite Berlin", in oen bochtigen stroom, de clagen der markgraven on nog mg daarna stond Kölln a. d. Spree laar door middel van twee bruggen iet de beide oevers in verbinding, aaronder de bekende „Lange Brücke" raarop later ter eere van den Groo- (ii Keurvorst diens prachtig ruiter- tandbeeld, na dat van Frederik den II roote aan deze zijde der Linden wel et mooiste van de stad, werd», opge- cht. Tegenwoordig verbinden 14 ruggen bet eiland met do huizenzee 7 an de overzijde, welk aantal nog 7 iet 2 vermeerderd wordt, wanneer raks bet Kaïs'er-Friedrichs-Museum de noordelijke, geheel door mu en ingenomen punt gereed is. Het breede, zuidelijke gedeelte met ijn Friedrichs-Gracbt, oude grauwe uizen, geweldige, vervallen pakhui- en aan den waterkant en de naburi; traten aan den overkant berinneren bet meest aan lang vervlogen ftgen, tenminste voor den „sjpeur- eus", die zijn oogen" "de^kost geeft, 'au uit den schilclerachtigen hoek hen Fischerbrücke en Mühlen- laimn, plaats van afvaart voor tal ;an beurtschippers, heeft men het bes- gezicht op de beruchte, sombere ïausvoigtei" aan den tegenover ge sgen waterkant, de eeuwenoude ge- angenïs, nu verhuurd aan een liuis- esmelker, binnen welks muren ik ver eden zomer met mijn lezers rond- Iwaalde. Daarnaast bet schilderach- ige steegje „Am krögel", waar langs p bevel van een der eerste ruarkgra- de steenen Roland van Berlin, innebeeld der stedelijke privilegieën. fisleept en vervolgens in de Spree jeworpen werd, als zichtbaar teeken an markgrafelijken toorn over stou- fgheden zijner verwaten poorters. Voorbij het noordelijke deel van het itiand met bet reusachtige slot, den nieuwen Dom, den Lustgarten en de chillende musea, is het voorloopig net voornaamheid en deftigen rust san beide oevers gedaan en herneemt iet „werkende" Berlijn zijn rechten, ip een klein rustpunt na, tegenover Ie uiterste spits van liet eiland. Koket n liet groen verscholen, ligt daar het iardige, oude Rokokopaleisje. Mont- iiyou, zuiver in stijl, een der 52 over iet geheele rijk verspreide paleizeh, waarover de Keizer beschikt en dat Ènds vele jaren als Hohenzollern- lluseum dienst doet. Op twee plaatsen, beide aan de Spree en vrij dicht bij elkaar, is de lucht in den herfst bezwangerd met eeri intense fruitlucht. Een geur van lekkere appels en peren komt den 'Oorhijganger in den neus. In den in- lam van de Spree, tegenover de Na tional Galerie op het eiland, vlak bij aardige paleisje Mont Byou liggen dan in lange rijen de .groote Oder- Zillen" (vruchtschuiten) voor anker, ,'ehcel gevuld met den oogst uit de Boheemsche boomgaarden. Tot in het voorjaar blijven de „Zillen" hier lig- die als winkels zijn ingericht, waar Wilhelmina Buckholz haar win tervoorraad kan opdoen, tenzij zij als rechtgeaarde patriotische vrouw aan inlandsche producten, speciaal aan het beroemde smakelijke fruit «it Werder achter Potsdam aan de Havel de voorkeur geeft. Heel veel verder hoeft ze niet te loo- pen, als ze van geen train wil gebruik maken. Dwars over't eiland, dan langs Kupfergraben en Georgenstrasse, het riadukt van de -Stadtbahn volgende, staat ze binnen een kwartier op den Keiehstagufer aan gene zijde van de Weid end ammerbrücke. Of ze het nu juist in een kwartier „schafft", zou |Jnog te bezien staan, want „Wilhel I mina Buchholz" is door de bank zeer "zwaarlijvig stark") zooals men hier zegt, maar in 25 minuten is zij toch zeker waar ze wezen wil. Hier is de officieele plaats voor de zwaarbeladen Havel-Zillen met het kostelijk ooft uit Werder, dat ook evenals het Boheem sche concurreerende produkt in het ■oot en in liet klein van uit de schuit verkocht wordt. Het oude Berlijn ligt nu voor goed achter ons, ten minste wat men voor een stad ouder oud verstaat. Aan dén westelijken kant van de Weidendam mer Brücke dateert het tot den Thier arten reikende gedeelte ternauwer nood tot voor 200 jaar. Zoodra de Thiergarten bereikt wordt, is liet over een groote uitgestrektheid gedaan met de overeenkomst tusschen beide oevers. Aan deze zijde de deftige, reus achtige Konjgsplatz met het overladen Rijksdaggebouw, het Bismarck-mo nument en het Siegessaule en verder op het heerlijk groen van den Tier- garten en het park van het slot. Bel- levüe, aan den overkant terrein van werken en zwoegen behoorende tot de nuchtere voorstad Moabitsta pelplaatsen, rangeerterreinen, pak huizen. Op de Spree veel drukte en beweging in verband met de groote Humboldthaven vlak bij, waar hoofd zakelijk zwaar bevrachte schuiten met hout en steenen worden ontladen. Men gaat daarbij niet te werk zooals in Holland, waar een lange rij van mannen en vrouwen niet platgedruk- ten borst, van uit het ruim van de schuit, over de wiegelende loopplank, op den trap tegen den wal, en hoven op den wal bij den stapel, telken het voor de borst gedragen vrachtje steenen van den een op den ander doorgeeft. Hier worden de steenen op een lan ge lage kruiwagen gestapeld. Over den zwiependen loopplank duwt een zwoegende man den zwaren wagen te gen den wal op, van achteren geas sisteerd door een collega, die met hoofd en beide handen hem voort duwt, terwijl een stoere vrouw met de Duitsche puntcloelc om het hoofd, aan een touw over den schouder den krui wagen trekt. Vlak bij liggen een paar geweldige „Mörter'-schulten imörtelmengsel van cement, zand, kalk en water). Verscheidene mannen, wier beenen met stroo omwikkeld zijn en wier voe ten in onvervalsclite klompen sleeken (om te voorkomen dat been of voet met de gevaarlijke kalk in aanraking komt), scheppen het zware materiaal in groote ijzeren_bakken. Als een roof vogel klampt de zware kraan aan den wal onmiddellijk de gevulde bak aan. Met een zwaai hangt de vangarm Koog boven de schuit, de ketting haakt in de beugel van de bak, welke een oogenblïk later hoog boven de hoof den der scheppende werklui zweeft. Een tweede zwaai van de kraan brengt de bak boven den met twee paarden bespannen wagen, waarin de bak wordt neergelaten. De machinist in de kraan drukt op een knop, corres- pondeerend met den bodem van de bak, welke zijn inhoud nu in den wa gen uitstort en vervolgens weer met een derden zwaai beneden in de Mör- telschuit wordt gedeponeerd. In het hovenbekken van het grooten- deels door het zuidelijke deel der stad loopende Landwehrkanal dat met zijn boom-bezette oevers op veel plaatsen sterk aan de Hollandsche grachten herinnert, wordt op dezelfde manier de „Mortel", waarvan in een stad als Berlijn ontzaggelijk veel noodig is, uitgeladen. Evenals in de Humboldt haven van de Spree in het noorden, worden hier in het zuiden hoofdzake lijk bouwmaterialen en verderop steen kolen gelost. De Möckembrücke over het Landwehrkanal dicht bij deze laatste haven geeft sinds een paar jaar een ecnig kijkje op dit moderne verkeer van een wereldstad. Drie middelen van verkeer hoven elkaar. Beneden het druk bevaren Landwehr kanal in rechten hoek daarover twee spoorwegbruggen naast elkaar, waar langs voortdurend treinen snorren schuin boven de spoorwegbruggen, hoog hoven het water, weer een ijze ren spoorwegbrug, niet voor de „ouderwetsche" stoom-treinen, maar voor de electrische Hochbahn, welke aan gene zijde van de brug in een rechte hoek dwars door een Betriebs- gebouw snort om vervolgens over te gaan op het vernuftig aangelegde „Gleisdreieck", het viaduct boven het netwerk van rails der emplacemen ten van Potsdamer- en Anhalter Bahnhófe. De schipper van het Landwehrka nal geniet evengoed de eer van een bezoek aan eren Tiergarten als zijn collega van de Spree, maar zijn be zoek duurt niet zoo lang. Daarvoor krijgt hij echter het mooiste gedeelte te zien. Terwijl moeder Spree op halver hoogte het park links laat liggen en Letteren en Kunst. Een hulde. met een geweldige bocht om het vriendelijke Hansa-Viertel, zich haast om het nuchtere, moderne Charlolten- j burg te bereiken, heeft het kanaal, dat op deze hoogte ijselijk voornaam' Ter gelegenheid van liet optreden is geworden, lang niet zoo'n haast, jvan Nederlandse lie solisten en het uil- het mooie stukje van den westelijken y^1-.®1.1 v.:jn •^a('er'anic'sc'H; werken up Tiergarten vaarwel te zeggen W Z" De sluis op het schilderachtige punt >em,e bri,f ,,m k,.nns overturn, bij den „Hippodrom" zorgt er voor. <jigd dat de schuiten het zoo fraaie plekje niet al te gauw kunnen verlaten, waar van af liet hooge steenen bmg- liekluivers" belangstellend de ver schillende stadia van het „schutten" volgt. K. Sport- en Wedstrijden. Schoolwedstrijden. Men schrijft ons Finale der schoolwedstrij den, uitgeschreven door den Amsterd. V. B. Haarl. H. B. S. Han delsschool. 51. Deze wedstrijd werd gespeeld op 't veld van Volharding in Amsterdam op Donderdag 21 April. .Ylle Gemeente scholen in Amsterdam hadden vrij af, evenals ongeveer 20 jongelui der Haarl. H. B. S., de Briuio-school enz. Geen wonder dus, dat het veld goed bezet was. Onder leiding van den referee Brouwer stelden de 2 elftallen zich te halfdrie -aldus op. Handelsschoolv. d. W illigen (H. B. S.) doel Leeman en Diekens (beide Volh.) achter. Prins (R. A. P.). Wijn malen (Volh.). Penninck, i-Iaarlem, midden, v. Dalen (Bussum F. C.), Meyer (R. A. P:), Enklaar (R. A. P.), Veen (R. A. P.) en Syperhein (H. F. C.) Voor. Haarl. H. B. S. Utermerk (Haar lem) doel. Schalkwijk en Fick (back) beide H. F. C. X. (Haarlem), v. d. Vinne (H. F. C.). W. v. Gogli Hl- F. C.) Witkap H. F. C.). L. v. Gogh (H. F. C.) Bosui (Haarlem. Henny (H. F. C.) Y ;ll. F. C.) voor. X. en Y wenschen onbekend te blij ven. Haarlem won den toss en verkoos eerst met wind mede te spelen. Nauwe lijks is er afgetrapt of de bal belandt achter de goal der Handelsschool. Een oogenblik wordt deze belegerd, maar 't spel staat vrijwel gelijk, tot Haarlem eèn penalty ten deel valt, door Witkap onhoudbaar ingezet, (i—0). Haarlem's goal doorleeft ech ter ook gevaarlijke oogenblikken. Eenige corners vallen de Handels school ten deel, doch werden niet be nut. Dan maakt Fick ft-ijkick, Prins trapt voor de goal en Enklaar maakt onhoudbaar gelijk. Nog één keer valt Haarlem een pe nalty ten deel. De keeper was uitge- loopen, en toen sloeg de hack den bal met ile hand uit de goal. Witkap schiet weer keihard in 'l hoekje (21). Met dezen stand ging de rust in, en alle Haarlemmers hielden hun hart vast. Een oogenblik dringt de Handels school goed op, maar de achterhoede werkt uitstekend. Eensklaps ver plaatst. zich het spel en de vlugge Haarl. voorhoede vergroot haar voor sprong door een prachtig schot van Bösm i31). Nog 2 maal weet L. Gogli den keeper der Handelsschool te verschalken en als der referee time fluit, wint de Haarl. H. B. S. welver diend met 51. Bij beide clubs blonk de achterhoe de U't. In 't paviljoentje spreekt nu de Heer Waterschoot van de Gracht de elftallen toe. Hij spoort ze aan, zich op dit gezonde spel toe te leggen, maar herinnert hen tevens aan hun ne schoolplichten, waarop een dave rend gejuich losbarst. De beker wordt uitgereikt ep. er wordt cham pagne uit gedronken. Vervolgens overhandigt de Meer W v. d. Gi'acht den elftal-leden als par ticulier geschenk een kleine beker in charrivari-vorm. De captain van de Haarl. li. B. W. v. Gogli, beantwoordt in enkele woorden de speecli van den Voorzitter van den Amsterd. V. B. en bedankt hem voor 't vele, dat hij voor deze competitie gedaan heeft. Na nog eenige malen gekiekt te zijn, ging 't Haarl. elftal met den be ker op den rug naar huis, en dat het j in den trein plezier had, behoeven wij niet te vertellen. N. B. De beker moet eerst naar Amsterdam om gegraveerd te worden (de naam van 't elftal) Daarna zal hij te zien zijn in liet magazijn van den haar Beïjers, Groote Houtstraat al hier. Vrijdagmorgen deed hij de ronde op de school. HoogGeschatte Heer Namens de I trechtsche Studenten •Vfdeeling van liet Willems-Fonds en namens het Algemeen Nederlandsch Verbond hebben wij de eer en liet ge noegen u hulde tc brengen. Niet zoozeer omdat gij door uw gropten ernst en uw innige toewijding het Utrechtsch Stedelijk Orchest on der uw bezieldilde leiding tot een zeer voortreffelijk gemaakt hebt, waarop Nederland trotsch behoort te zijn. üok niet zoozeer omdat behalve „muzikaal Utrecht", door uw volks- concerten de minder bedeelden het volk u warme erkentelijkheid dank verschuldigd zijn voor het nol, ons telkens geschonken. Maar omdat in en door uw persoon hoogelijk geëerd wordt liet beginsel „meer lucht en licht aan onze krach ten", als gij meehelpt in het doen op houden van dat voortdurend terug dringen onzer kunst... als gij niet geeft in groote bchaarschte en dan nog „uit fatsoen" zeer bescheiden plaatsjes aan onze eigen de Neder- landsche kunstenaars voor hun werken, doch integendeel herhaalde lijk in zoo zorgvuldige en zeer knap pe uitvoeringen uw concertprogram ma's siert met werken van Noder.'un- ders, dikwijls jonge kunstenaars, d degelijken arbeid onzer lan.lgenooieii uitvoert, degelijk, met alle middelen, welke ten dienste staan. Door zulke deelnelming wordt gelegenheid gege ven aan de eigen levenskrachten zich zelve te bevorderen en, door edelen wedijver aangevuurd, zich steeds hoo- ger, volmaakter te verheffen. Immers, niets bevordert de toonkunst zoozeer, als de "uitvoering van verdienstelijk", werken in het geboorteland der schep pende talenten. Dit toch moedigt aan tot voort brenging, tut vergelijking, tot. edelen wedijver. Geen „exclusivisme", geen „chauvinisme", geen weren van bui- tenlandsche Meesters, maar eengeliik recht voor hen en voor onze de eigen landgenooten in ons land. Het is ons een zeer groot genoegen door deze gelegenheid in staat gesteld te zijn u openlijk onze innige waar- deeridg en onze hulde ie uiten en den wensch uit to spreken, dat het u ge geven moge zijn zeer vele jaren op zoo degelijke wijze voort te gaan tut heil der Nederlandsche toonkunst Dit schrijven is onderteekend Na mens het Algemeen Nederlandsch V r bond door den lieer F. R. Coevs Fz., en door de Bestuurderen der Utreehl- sche Studenten-Afdeeling van het Willem-Fonds, zijnde de heen-n pmf. jfar. dr. B. 11. C. K. van der Wijck. eere-voorzitterL. ,1. C. van Gorl">m, voorzitter11. de Brauw, schrijver C. M. van Voorst Vader, penning meester; E. van Beusekoin. A. K. U. de Brauw, O. Reuchlin, H. van Ro,n- buvgh, 11. B. VerLoren van Themnnt. B. C. de Savornin Lobman en C. J G. Bredius. Juryleden organisatie. den De eerste toonkunstenaren in lande hebben een overeenkomst gegaan om voor een vast honorarium (door hen bepaald) als jury-lid werk zaam te zijn bij voorkomende muziek concoursen (wedstrijden), die in hot vervolg der tijden zullen plaats vin den. Het zijn de lieerenR. Hoi. Hutschenruyter. Wagenaar, tel'trechf; Henri Brands Buys. Maurice Iiage- inan. Barend Kwast, Dan. de Lange, Mengelberg, Roeske te Amster dam N." A. Bouwman, H. Völlmar, A. Spoel, te 's-Gravenhage Ph I.oots te Haarlem Van 't Kruys te Gróningon P. Koerman te Leeuwarden; G. Rij ke, Ludwig Felix Brands Buys te Rot terdam. Uit (le Pers. De Tariefvret. „De Standaard" verdedigt de voor gestelde Tarief wet. Het blad wijst erop. dat de welvaart in ons zoogen. vrijhandelsland niet grooter is dan in de omringende protectionistische lan den en ontkent voorts, dat er sprake is van ic-ts nieuws te scheppener werden reeds invoerrechten geheven. „De Tariefwet schept niet iets nieuws. Zij bevestigt het bestaande, al geeft ze een uitbreiding. Bracht de bestaande Tariefwet in bet vorige jaar 11 millióen op, bij de toepassing van de nieuwe Tariefwet wordt verwacht een opbrengst van 20 millioen. Moet daarover nu zoo'n misbaar ge maakt worden Zelfs Mr. van Houten erkent in het Februari-nummer van „Onze Eeuw", dat Pierson door zijn voorstel tot tariefverhooging aan Har te van Tecklenburg den weg tot die bron van inkomen heeft geëffend. De liberalen, of wil men de vrijzinnigen, hebben dus wel reden om zich niet al te druk te maken over de nieuwe Tarief wet. De premier uit hun Ministerie is op dezen weg het huidige Ministerie jrgegaan. Wat praat men van die zijde dan over reactie, het voorstel lende alsof een uitbreiding van het bestaande tarief alleen en uitsluitend van de.partijen Rechts is te verwach ten doch dat zoo iets nooit of te nim mer van liberalen is tc- denken Trouwens, herhaaldelijk is van vrij zinnige zijde aangedrongen op het ne en van repressaille-maatregelen te genover het protectionistisch buiten land. De vrijzinnig-democraten heb ben een belasting op tabak niet onge- wenscht geacht. Prof. Treub ziet in heel deze zaak slechts een vraagstuk van opportuniteit en staat dus in be ginsel volstrekt niet tegenover de nieuwe Tariefwet. De sociaal-demo craten hebben zich op hun Congres te Dordrecht in gelijken zin uitgespro ken. En waar nu Pierson, Drucker, Treub en Troelstra zóó tegenover deze' zaak staan, is het dan toch niet er gerlijk voortdurend van de zijde der vrijzinnigheid te moeten hooren, dat het Christelijk Ministerie van zijn reactionaire gezindheid getuigt door de nieuwe Tariefwet'? De groote vraag, waar het hier in hoofdzaak om gaat. is desc. of het niet noodig is tijdig te zorgen voor versterking der middelen. Deze vraag behoort ernstig te worden overwogen; al het andere kan men vooralsnog veilig laten rusten. Mr. Plemp van Duiveland heeft in ..Onze Eeuw" (Fébruari-afle vering, bi/. 187) gezegd: ..Er is geen gevaar lijker regeeringsbeleid dan hetwelk hier bestaateerst allerlei, millioenen kostende, maatregelen in het uitzicht te stellen en in te voeren, en vervol gens te bepeinzen hoe men het geld vinden zal". In hoeverre de „Nieuwe Courant" zich hiermede vereenigen kan, moet haar hoofdredacteur met den schrijver in „Onze Eeuw" maar zien uit te maken. Wij van onzen kant onderschrijven het van harte. Het was de fout van het Ministerie Pierson-Borgesius, dat het allerlei dure wetten in uitzicht stelde en ten deele ook invoerde, zonder ernst te maken met de noodzakelijkheid der versterking van de middelen. ..Dit Ministerie verteerde de baten, waar voor Sprenger van Eyk den grond ge legd had en trok bovendien groote wissels op de toekomst" schreef Mr. Van Houten in zijn „Onze Eeuw"- artikel. In de Staten-Gcneraal is daarop, ook van Links, meermalen gewezen doch het Ministerie wist blijkbaar geen an der middel om de financiën te ver sterken, ora het evenwicht tusschen uitgaven en ontvangsten te behouden, dan wat nu door Minister Harte van Tecklenburg wordt voorgesteld." Het blad wijst er verder op, dat het Ministerie bij zijn optreden stond voor de uitvoering der dure wetten van liet vorig Kabinet en dat naar middelen gezocht moest worden om de inkomsten te verhoogen. Weet men een ander middel dan het nu aange grepen e ..De N. Rotterdamsche Crt." maakt het zich al heel gemakkelijk. Zij geeft den raad om niet de sociale her vormingen te wachten, als er geen ander middel dan de Tariefwet kan worden gevonden tot vermeerdering der ontvangsten. Dat is een buitengewoon zonderlin ge raad. Indien dit Ministerie eens naliet de ongevallenverzekering tot de zeevisscherij en den landbouw uit te breiden, de ziekte-verzekering aan de orde te stellen en de ouderdoms- pensioneering aanhangig te maken we zien in onze verbeelding al de critiek, waarmede het blad zijn ko lommen voor het volgend jaar zou vullen om het Ministerie over die na latigheid te striemen. En als dan het Kabinet door zijn vrienden werd ver ontschuldigd met te wijzen op 's lands financiën, dan zou diezelfde „N. Rolt. Crt." onmiddellijk gereed staan met het antwoord „daar had het Ministerie maar tijdig voor moe ten zorgen". We blijven staan voor de onbeant woorde vraagop wat anders moet het gevonden worden, betoogt het blad ten slotte. 27 Januari 1904 uit het station der Noordbrabantseh-Duitsche Spoorweg maatschappij te Vechel door middel van braak heeft weggenomen een be drag van ongeveer f40 en dit ten eigen bate heeft aangewend 2. dat bekl. in den nacht van 2 op 3 Februari, na vooraf beraamd plan om diefstal te plegen in het station der Nöordbrabantsch-Duitsche Spoor wegmaatschappij, en om dezen dief stal te vergemakkelijken den stations chei Seijler, wetende dat deze de sleu tels, die voor den beraamden diefstal noodig waren, bij zicli droeg, heeft op gewacht niet een stuk hout en een touw, met het doel hem door middel van dat st.uk hout onschadelijk te maken, en met het touw te binden om zoodoende hem de sleutels afhandig te maken, doch toen deze aanslag mis lukte met een revolver, geladen met zes scherpe patronen, die bekl. bij zich droeg, een schot op twee pas afstand ter hoogte der schouders op S. heeft gelost met het doel hem te dooden, en daarna nog 3 schoten op S. heeft af geschoten, tengevolge waarvan deze ernstig is verwond en eenige oogen blikken later aan die verwonding is overleden 3. dat beklaagde eenige uren na de zen aanslag zich heeft begeven naar voornoemd stations-gebouw, met het doel daar diefstal te plegen, welke diefstal niet is voltooid door omstan digheden, onafhankelijk van den wil van bekl. 4. dat beklaagde in voormelden nacht zich uit een mand, welke ter verzending stond in een der goederen wagens aan voornoemd station, we derrechtelijk heeft toegeëigend een flesch róotle wijn verklaart beklaagde schuldig 1. aan diefstal door middel van braak 2. aan doodslag 3. aan poging tot diefstal 4. aan diefstal en veroordeeld hem tot een gevan genisstraf voor den tijd van t win tg jare n. Zooals men weet, was door het O. M. levenslange gevangenisstraf ge- ëischt. Reehtszakeu Doodslag te Vechel. Binnenkort zal voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen: Jacobus J„ oud 44 jaar, bezembin der, geboren te Groesbeek, wonende te Well, Limburg, beklaagd dat hij on der de gemeente Bergen in of bij het Meersche Bosch, op 26 Mei 1903 op zettelijk en met de bedoeling hem te dooden, een met hagel scherp gela den jachtgeweer op den jachtopziener Johannes W. Schreurs heeft afgescho ten en deze aldus heeft gedood al thans dat hij op tijd en plaats ge meld opzettelijk en met het doel hem te mishandelen, zijn met hagel scherp geladen jachtgeweer op bovengenoeni- den jachtopziener heeft afgeschoten, waardoor deze in het hart en de lin kerlong doodelijk is getroffen en eeni ge oogenblikken daarna tengevolge daarvan aan verbloeding is overleden. Zooals men zich zal herinneren, was in eerste instantie door het O. M. 15 jaar gevangenisstraf geëisclit, doch heeft de Rechtbank beklaagde vrijge sproken. Geheel het Hof zal zich te voren naar de plaats begeven alwaar de mis daad is geschied, om geheel met de terreinligging op de hoogte te zijn. Faillissementen. Door de rechtbank te Amsterdam zijn failliet verklaard Th. J. Burgers, van beroep koffie huishouder (café Paardenburg) wo nende te Ouderkerk a. d. Amstel. Rechter-comm. mr. P. J. Bijleveld, cur. mr. M. A. van Booven, Keizers- bracht 286. W. H. Derksen, van beroep tailleur, wonende te Amsterdam, Falckstraat 29. Rechter-comm. mr. P. J. Bijleveld cur. mr. C. Geesink, Keizersgracht 465 Failliet verklaard 15 AprilA. P. Jansen, werkman te 's-Gravenhage. Rechter-comm. mr. E. R. E. Brantscur. mr. J. Jurissen. E. Reekers, bouwkundige te 's-Gra venhage, v. d. Vennestraat 21. Rech ter-comm. inr. C. W. Volgraffcur. mr. J. W. de Kanter, Anna Paulow- nastraat 30. W. Roozen, smid te Gnn. «^gen. Rechter-comm. mr. N. van Hasselt cur mr. S C. H. Romkes. 19 April II. N. de Waal, 's-Graven- Doodslag. De overwegingen van het vonnis der Rechtbank te 's Hertogenbosch in de hage Achterom 92. Rechter-comm. mr. zaak tegen A. van der V., oud 32 ja-.E. R. K. Brants; cur. mr. J. L. C. v. ren. geboren te Schijndel, gewezen Meerwijk, Vos in Tuinstraat 2. stations-assistent te Vechel, waarvan: M E. ciaud, costuumn aai ster te wij den uitspraak gisloreu meedeelden 's-Gravenhage, Malakkaslraat 124 Z'De rechtbank overwegemie K^rteMomm. mr. v. d. Lek de Clercq dat in verband met de bekentenis l}n- IIli>*oi. Hooikade 24. van beklaagde en de afgelegde getui- Geëindigd het faillissement van P. ge ver klaringen wettig en overtuigend va'ï der Velden, leerlooier te Loon- is bewezen j op-Zand, door het. verbindend worden 1. dat bekl. in den nacht van 26 op der eenige uitdeelingslijst.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9