NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e No. 6389 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 29 APRIL 1904 A HAARLEM S DAGBL ABONNEMENTEN PER ÖRÏE MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) s 1.3C Franco per post door Nederland c e 1.65 Afzonderlijke nummers 5 t e 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voo? Haarlem w 0.37 a s de omstreken en franco per post 0.45 L©aar©BBS £®ster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Uitgave der ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cte.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijn rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiëra worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Eei*ste Blad. Dit nammer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 29 April bevat o.a. Had ABuitenlandsch Overzicht, Oorlogsnieuws, Nieuws uit Haarlem au Omstreken, Kameroverzicht, Bin- nenl. en Gemengd Nieuws. Had B Binnenl. en Gem. Nieuws, Koloniën en Uit Zuid-Afrika. Initeiilandsch Overzicht DE OORLOG Men is nog niet uitgesproken over iet plotseling verschijnen van het ffladiwostok eskader voor Gensan. En dat is geen wonder, want er was een Japansche vloot om de stad en Ie Japansche schepen te verdedigen a wanneer die vloot, meer dergelijke nverwachte uitstapjes gaat maken, an zij den Japanners wel eens on- langename verrassingen bereiden. Er s in die richting nu hals over kop een apansche escader gezonden en men loopt aan Japansche zijde, dat dit scader, dat natuurlijk sterker is dan et Russische, dit zal weten in te ha- en en tot een zeeslag te dwingen. De ans is echter groot, dat de Russische ehepen bijtijds kunnen terugkeeren, under bescherming van de Wladiwo- ioksche batterijen, want het zijn zeer melle schepen. Stadhouder Alexejef heeff een kort elegrafisch bericht gezonden over het jebeurde te Gensan. Schout-bij-nacht Jessen, zoo seint lij, die zich met kruisers en torpedo- looten in volle zee bevond, zond deze aatsten naar Gensan, waar zij een ip de reede liggend Japansch stoom- «hip in den. grond boorden, welks be- aanning aan land gezonden was. Daarop voegden de torpedobooten ich dienzelfden dag weder bij het es- ader. Intusschen spoedt zich de nieuwe iootvoogd in Oost-Azië naar zijn post. Skrydlof is gisteren uit de hoofd- tad vertrokken, om over Sewastopol laar het oorlogsterrein te reizen. Op itraat werd hij hartelijk toegejuicht loor het volkaan het station bevon- len zich grootvorst Alexander Micha- ilowitsj, admiraal Avelan, de chef van len generalen staf der marine Rosj- lestwenski en vele anderen. De me- ropoliet schonk aan Skrydlof een hei lan de Yaloe leginnen nu voorpostengevechten ilaats te vinden bij de overtrekking Tan de rivier door de Japanners. Volgens te Moekden ontvangen be- ichten is een Japansche af deeling Ïisteren bij het aanbreken van den ag bij het dorp Sindagoe de Jaloe [vergetrokken, waar ze door een Rus- ische verkenningsafdeeling beschoten serd. Russische artillerie heeft een brug, lie ten noorden van Wi-dzjoe door de lapanners geslagen was, vernield. De troepen trokken zuidelijker van Wi- Izjoe de rivier over op pontons. Een afdeeling infanterie, die met een bat- erij de rivier overgetrokken was, ruk te naar een Russische stelling bij Tun- Sjen op, maar werd zóó ontvangen, de batterij niet eens in staat was Tuur te geven. Het Russische Telegraafbureau ver leemt, dat bij dagorder van Alexejef an generaal Linewitsj is opgedragen de verdediging van, en de waarne- Qing van het gouverneur-generaal- chap in het Amoergebied. De burgerlijke en militaire adminis tratie van Transbaikalië zal niet tot tijn bevoegdheid behooren. Aan het Russische Telegraafagent- chap werd gisteren van het eiland iachalin geseind Alles is hier rustig. Op last van Uexejef zal vandaag een Engelsche toomboot, uit Japan lcómende, te Korsakofsk mogen binnenloopen, om le hier nog vertoevende Japanners aan boord te nemen. Daar geheimhouding van bewegin gen en plannen één van de eerste ver- lischten in een oorlog is, zijn verschil- ènde bepalingen gemaakt, diedevrij- leid der lorlogscorrespondenten by het Russische leger ieperken. Do ,,Nowi Kraj" maakt de voorschrif- en openbaar, die door oorlogscorres pondenten bij het Russische leger in acht genomen moeten worden. Het zijn de volgende Vreemdelingen moeten door hun regeering aan het Russische ministe rie van buitenlandsche zaken aanbe volen worden. Iedere correspondent moet zich schriftelijk verbinden, geen :eheimen te verklappen, zich te ont- louden van kritiek op de beschikkin gen van bevelhebbers en overheids personen, de feiten naar waarheid toor te stellen, geen berichte® te zen den, waarvan hij de waarheid niet nagegaan heeft. Maakt de correspon dent inbreuk op deze voorschriften, klapt hij uit de school, toont hij ge brek aan beleid, dan zal hij gewaar schuwd en zoo noodig van het oor logsterrein verwijderd worden. Aan alle correspondenten zonder uitzonde ring is de toegang verboden tot de marinewerven, dokken, werkplaatsen enz.zij mogen geen gebruik maken van sloepen in de havens, en de toe gang tot de reeden van Port Arthur en Wladiwostok is onvoorwaardelijk verboden. De correspondenten moeten beloven, niet te vragen om uitzonde ringen te hunnen behoevebij aan komst op het oorlogsterrein zich aan melden op het hoofdkwartier en hun stukken met hun fotografisch portret, behoorlijk gewaarborgd, daar afge ven. Door den* grooten staf worden zij dan gezonden naar den staf van het rayon, waarin zij werkzaam zullen zijn. Wat er verder met hen gebeurt, hangt af van dezen laatsten staf. De correspondenten zijn verantwoordelijk voor hun bedienden. Zij moeten, als zij zich in een vesting willen ophou den, vooraf vergunning daartoe ver kregen hebben van den commandant. Tot onderscheidingsteeken dient een band om den linkerarm. Het afzenden van telegrammen in cijferschrift is verboden. De bevoegde overheidspersoon oefent de censuur uit op de perstelegrammen. Hoe het gevoelen van velen in ENGELAND ten aanzien van den oorlog is, kan blijken uit het volgend bericht uit Londen De Japansche oud-minister baron Soejematsoe is gisterenavond zeer hartelijk ontvangen in de Constitutio nal Club. Zijn voordracht over het Oost-Aziatische vraagstuk is luide toe gejuicht. Soejematsoe betoogde, dat het bond genootschap tusschen Engeland en Japan wortelde in de overtuiging, dat $e belangen van beide staten dezelfde waren. Spreker zeide overtuigd te zijn, dat Japan den oorlog voert met een lastbrief als 'tware van Engeland en Amerika. Mocht Rusland overwinnen (stemmenneen, neen !J, dan zou En- geland's rol in Oost-Azië uitgespeeld zijn. Verscheidene bekende parlementsle den hielden toespraken ten gunste van Japan, in de vergadering, welke zeer druk bezocht was. DUITSCHE Rijksdag zette de beraadslaging over de nieuwe beurswet voort. De socialist Schmidt, uit Berlijn, bestreed Kanitz. H-: pleitte voor op heffing van het verbod van termijn- handel. zeggende dat niet de termijn- handel maar het kapitalisme, dat voorraden achterhield, schuld heeft gehad aan de priisverhoogingen van het graan in Amerika. Hoofdzakelijk de politieke macht van de beurs be hoort bestreden te worden, zij ver drukt de werklieden. Burla"n van het centrum, zeide dat het centrum bereid is, in de commis sie na te gaan in hoeverre het noodig is tegen de zoogenaamd onzedeliike werking van de beurswet op te treden. Hot centrum bestrijdt het voorstel, aan den Bondsraad over te laten om te bepalen, wat onder een wettige termijnzaak verstaan moet worden. Minister Möller legde er den nadruk op, dat de grondslagen van de beurs wet van 1896 onveranderd blijven, maar het is noodig -ebleken, den han delsstand te beschermen tegen eerlóo- ze lieden. Het voorstel om den Bonds raad de bovenvermelde bevoegdheid te geven, ging niet van de regeering uit. maar van de Beurs-commissie, met inbegrip van de agrarische leden. Heden wordt de beraadslaging voort gezet. Over het conflict tusschen GRIEKEN EN TURKEN te Smyrna wordt nog gemeld De Turksche overheden hadden on langs bevolen, dat de winkels van twee Grieksche kooplieden moesten gesloten worden, wijl zij hunne be drijfsbelasting niet hadden betaald. Nu vormt die bedrijfsbelasting juist een onderwerp van verschil van mee ning en van onderhandelingen tus schen de regeeringen van Turkije en Griekenland. Die onderhandelingen zijn zelfs reeds in 1880 begonnen en werden ook na den Turksch-Griek- schen oorlog in 1897 niet tot een gun stig einde gebracht. Tot heden had den de Turken er zich echter van ont houden handelend op te treden, indien de belasting niet werd betaald. Za terdag nu begaf zich de heer Delyan- nis, secretaris van het Grieksche con sulaat te Smyrna, vergezeld van den eersten dragoman en vier -kavas, naar een der gesloten winkels met het doel dien te heropenen. Even later kwamen in den winkel een detachement politie en 50 solda ten. De Turken vielen de aanwezige Grieken met de kolven hunner gewe ren aan. Toen de heer Delyannis hier bij gewond werd. schoot hij zijn re volver af. De strijd werd nu heftiger. Eindelijk namen de Turken den se cretaris en twee kavas gevangen. Den heer Delyannis werden zelfs de hand boeien aangedaan. Toen nu de consul-generaal van Griekenland tegen deze arrestatie pro test aanteekende, werd wel de secre taris weder vrijgelaten, doch de twee kavas bleven gevangen. Toen dezen nu toch mede in het rijtuig van het consulaat wilden stappen, werden de paarden van het rijtuig afgespannen. De consul beriep zich toen op zijn Franschen collega en door diens toe doen herkregen toen ook de kavas hunne vrijheid. Zoodra de regeering te Athene het gebeurde vernam, droeg zij den Griek- schen gezant te Constantinopel, den heer Igryparis, op om een krachtig protest bij de Porte in te dienen en op regeling van het belastingvraag- stuk aan te dringen. Met het oog op de ontroering die het gebeurde heeft te weeg gebracht bij de Grieken van Klein-Azië, heeft de Grieksche vloot bevel gekregen zich naar de wateren van Klein-Azië te be geven. Wanneer de vloot derwaarts vertrekt is nog niet bekend. Binnen eenige dagen zal dat vertrek wel plaats hebben, en de officieele uitlee-eing er van heeten oefeningen houden nabij de eilanden van den Archipel." Stadsnieuws. In beslaggenomen. Door den heer Waning. deurwaar der alhier, is Woensdagmiddag beslag gelegd op eene hoeveelheid kogel- fleschjes, plm. 2500, welke ter verzen ding naar Amsterdam bij de stoom bootmaatschappij directie Bus. waren bezorgd. Vermoed wordt, dat deze flesclijes liet eigendom zijn van verschillende Mineraalwaterfabrikanten hier ter ste de. Reeds meermalen is door de alhier bestaande Vereeniging van Bierhan delaren en Mineraalwaterfabrikanten tegen den verkoop van dergelijke fleschjes gewaarschuwd, en thans heeft zij het noodig geacht aan dit zich steeds uitbreidende kwaad op bovengenoemde wijze paal en perk te moeten stellen. Dezer dagen werd weder een der uitgeslotenen van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. verrast met het verblijdend bericht, dat hij weer in dienst der H. IJ. S. M. kan geplaatst worden en wel in dezelfde functie als voorheen. H e r ij k. Morgen. Vrijdae zal de herijk plaats hebben, van 8 tot 12 en van 1 tot 4 uur voor de Spaarnwouderstraat. Aanbesteding. Op Donderdae- 19 Mei zal door het Provinciaal Bestuur van Noord-Hol land aanbesteed worden de verhoo ging van een gedeelte van den om- ringdijk van het eiland Marken, be- hóorende tot de zeewerken in Noord- Holland. Raming ƒ5000. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden is afgewezen de voorziening in cassatie ingesteld door A. Kole, die door de Rechtbank alhier was veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf ter zake van meineed en welk vonnis was beves tigd door het Gerechtshof te Amster dam. „Wat wilt ge worden?" t Men schrijft ons We gaan de Meimaand, de heerlijke 1 bloeimaand met rassche schreden te gemoet. De Meimaand, die zooveel nieuws brengt, nieuw leven in de na- tuur en ook voor menigen jongen en menig meisje, wier schooltijd nu ge ëindigd is. Het is een keerpunt in hun leven, het oogenblik, waarop de ouders 1 aan hunne kinderen de vraag stellen: Wat wilt ge worden." Bij de jongens is deze vraag dikwijls spoedig opgelost, maar voor meisjes is dat wel eens anders. Nog veel te dikwijls komt het voor, dat men meent dat opleiding alleen noodig is, waar het betreft te leeren naaien, dat er echter bij het leeren van huishou delijke bezigheden ook wel degelijk eene opleiding noodig is, deze gedach te komt bij weinigen op. En toch, hoe noodzakelijk is het voor een meisje, volkomen op de hoogte van alle huis- 1 houdelijk werk te zijn. Wil zij aan- 1 spraak kunnen maken op eene goede betrekking, dan moet zij ook goed werk kunnen verrichten. Hoeveel zij thuis onder moeders vriendelijke lei ding ook kan leeren, uit den aard der zaak moet er toch dikwijls nog veel aan ontbreken. Nu er hier ter stede I eene inrichting als de Huishoudschool bestaat, wordt menig meisje in staat gesteld eene degelijke opleiding te j ontvangen op zeer billijke voorwaar- den. En wat valt er al niet te leeren op i die school. Koken, strijken, waschbes handeling, kamerwerk en keuken- werk,, naaien, mazen, stoppen en ver stellen, Ned. Taal en rékenen. Met Mei vangt de nieuwe cursus aaneenige plaatsen zijn nog beschikbaar. Men kan zich dagelijks aanmelden van 24 uur en Woensdagavond van 79 uur aan de school (Schneevoogtstraat) Zie advertentie in dit nummer. In een bericht in ons 2e blad „Een Oostenrijker die naar In- dië wou", staat een naam Arthur Marechnes. dit is natuurlijk fout en moet zijn Marschner. Haarl, Kegelbond. I Woensdagavond om half acht had in de kegelzaal in Café Brinkmann de prijsuitreiking plaats aan de winners 'in 'den Bondswedstrijd. I De eerste en de tweede prijs werden behaald door de werpers van 131 en 130 houten in de 20 worpen en de consolatie^prijs met 101 houten in de 20 treffers. Deze drie prijzen bestonden uit zil veren herinneringsmedailles. De ove rige prijzen waren prachtige kunst voorwerpen, welke gewonnen werden door de werpers van de meeste negens achten, zevens etc.. en door de gooi- ers van 126 tot 113 houten in de 20 ballen. De prijzen werden met een toepas selijk woord van den voorzitter, den heer Jos. van den Berg. aan de win ners overhandigd. Tevens bracht spr. in herinnering, dat de Bond, die aan vankelijk met 7 leden werd opgericht, thans na vijf jaar 117 leden telt: en reeds in liet bezit is van vier eerste prijzen, behaald in de jaarlijksche wedstrijden tusschen de verschillende stedelijke kegelbonden. Met het uitspreken van de beste wensehen voor den bloei en groei van den Haarlemschen Kegelbond, eindig de spreker zijn rede en sloot daarna de bijeenkomst. In de a. s. a 1 g e m e e n e verga dering van leden der Haarlemsche Handelsvereeniging zal worden voor gesteld de contributie van /2.50tever- hoogen tot ƒ3. Examens. Vrije- en Orde-oefeningen der Gym nastiek. Geëxamineerd 5 vrouwelijke candi- daten. Geslaagd 4 dames. Mejuffrouw L. E. G. van Gerve. Wormermejuffr. A. G. J. de Jong. Heldermejuffr. A. M. C. Klein, Helder: mejuffr. C. J. Kuiper. Helder. De sociaal-democraten zul len zich bij dc Provinciale Statenver kiezing van het stellen van candida- ten onthouden. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland, alhier, aanbesteed Het ver beteren van hoofd IX voor de Pette- ner zeewering, behoorende tot de Rijkszeewerken in Noordholland. Ra ming 10.000. Ingekomen waren 5 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer J. v. d. Plas, te Hardingsveld, voor 9990.-. Arr. Rechtbank Zitting van Donderdag 28 April 1904. De Horloge Dietstal. Indertijd hebben wij breedvoerig melding gemaakt van den horloge stal bij den heer Kuijt in de An- thoniestraat in den nacht van Zater dag op Zondag 20 en 21 Februari en verschillende bijzonderheden, daarop betrekking hebbende, medegedeeld. Thans diende deze zaak voor de Rechtbank. Als beklaagde had zich te verantwoorden Petrus Brugman, oud 29 jaar, koopman in alles, wo nende in de Bloedstraat te Amster dam, terzake dat hij in of omstreeks den nacht van 20 op 21 Febr. j.l. te Haarlem uit den gesloten winkel van Johan Theodoras Kuyt ongeveer 106 horloges toebehoorende aan een an- der dan aan hem beklaagde heeft weg- genomen met het oogmerk zich die voorwerpen wederrechtelijk toe te eige nen en zulks na zich den toegang tot i dien winkel te hebben verschaft na één der ramen daarvan te hebben opge broken. Als verdediger trad op Mr. F. A. Bijvoet. I 12 getuigen waren gedagvaard. Getuigenverhoor. Getuige Kuijt verklaarde dat hij des avonds het kastje met horloges haa gesloten en de harpjes op de ramen had gedaan. Des morgens werd hij ge wekt door zekeren Poel, omdat het raam openstond. Vermoedelijk is het raam met een koevoet geopend. Het kastje met de horloges was verdwe nen; alleen enkele horloges, die naast het kastje hadden gelegen, waren achtergelaten. Een 19-tal horloges had hij later terug ontvangen en als zijn eigendom herkend. Bekl. zeide dat hij niets van dezen diefstal afwist. M e j. v. d. Berg had 's morgens van de kerk komende, om kwart over zes het raam open zien staan. En daar het nog niet zoo warm was bevreemd de dit get. Zij had daarna een melk boer gewaarschuwd, die den heer Kuijt opbelde. De heer H. F. Hos die woont hoek Anthoniestraat en Heerenvest, enkele minuten van de woning van den heer Kuijt, had het ontvreemde ledige hor loge-kastje onder eenige schoeiïng- palen gevonden en daarvan aangifte gedaan bij de politie. De poli t ie- agent G. Vonk dat hij bekl. bij de brug over de Burg- wal met nog enkele andere personen I des middags vóór de inbraak om 5 uur heeft gezien. j Bekl. antwoordt dat hij nog nooit in Haarlem is geweest. Alleen in den I Haag en Rotterdam is hij geweest, maar hier niet. Hij noemt het een j schande, dat een politie-agent zoo J durft te liegen. 1 GetuigeVonk blijft bij zijn ver- klaring volharden en zegt dat hij zich niet in den persoon kan vergissen. Hij had bij de ontmoeting dadelijk j gedacht dat ze Amsterdammers waren en herkende bekl. weder aan zijn pet en jas. Bekl. zegt nogmaals dat getuige liegt Getuige Riemersma, hoofd der recherche te Amsterdam, ver- klaart dat bekl. als inbrenger van en- kele gestolen horloges in de Bank van leening te Amsterdam in de Marnix- 1 straat in hechtenis is genomen. Bekl. bekent dit, één heeft hij be- leend voor 2.een ander voor 2,50 en een derde voor 3.50. Verder ver klaart hij de horloges voor 50.van 2 hem onbekende heeren te hebben ge kocht. Het geld daarvoor had hij van een spaarbankboekje gehaald, waar op 30.stond en de rest zelf en met behulp van zijn moeder bijeenge bracht. Hij had de horloges beleend, om weder geld te hebben voor het drijven van handel. In 't geheel had hij 20 horloges gekocht. Op de vraag van den President bekl., waarom hij tegenover de recher che dan zulk eene vreemde houding heeft aangenomen en eerst allerlei onwaarheden heeft verteld, antwoordt bekl. dat hij dit gedaan heeft omdat hij, toen hij daardoor ontdekte dat de door hem gekochte horloges waren gestolen bevreesd was dat de politie ze alle in beslag zou nemen, en dan zijn geld en zijn handel weg was. Ook andere houders van banken van leening verklaren dat bekl. bij hen is geweest en onder verschillende na men horloges heeft beleend. Dit wordt door bekl. volmondig be kend. Andere namen heeft hij opgegeven, omdat hij dan meer geld voor de hor loges kreeg. De rechercheur van Halst verklaart dat hij na de arrestatie van Brugman, te Amsterdam een onder zoek heeft ingesteld, dat geleid heeft tot eene ontdekking van een werk plaats van Brugman in perceel Lange Keizerstraat 1 hoog. Daar werden alle kasten en laden doorzocht, alsook een kist. welke na openmaking be halve ondergoederen, een roode zak doek met verschillende horloges be vatte, die later door den heer Kuyt als zijn eigendom werden herkend. Be k 1. antwoordde dat noch de zak doek noch de horloges van hem wa ren. Hoe deze voorwerpen in zijn kist waren gekomen is hem ombekend. Op de vraag van den President, waarom bekl. niet dadelijk aan van Halst had gezegd, dat hij te Amster dam een werkplaats had, antwoordt deze dat hij dit niet durfde te doen omdat de „Schutterij" hem zocht. Ook op de mededeeling van den President, dat zijne moeder toch ver klaard had. dat de roode zakdoek aan haar zoon toebehoorde, antwoordde bekl., dat zijn moeder zich dan ver gist moest hebben. De getuige décharge Pickema ver klaart dat bekl. den dag voor de in braak op 20 Februari des middags om 5 uur thuis was geweest, in de Kei zerstraat, en dus onmogelijk door ge tuige Vonk op dien tijd te Haarlem kan zijn gezien. Voorts verklaart deze getuige, dat hij nooit iemand anders als bekl. in die werkplaats heeft gezien. Requisitoir. Het O. M. meent dat niettegenstaan de beklaagde's ontkentenis, voldoen de bewezen is dat deze zich aan dief- stal heeft schuldig gemaakt. Hij toch is in 't bezit gevonden van 90 der ge stolen horloges, bijna op hetzelfde oogenblik dat de diefstal had plaata gehad, zonder voldoende de herkomst daarvan te kunnen opgeven. Bekl. schermt met den onbekenden koop man is op den dag van den diefstal op de plaats van het misdrijf gezien, en verwart zich in een net van leu gens. j Wat de verklaring van Pickema aangaat, deze acht spr. zeer onbe trouwbaar, daar P. iemand is, die veel misbruik inaakt van sterken drank, en zelf reeds verdacht is van heling. Daar hij misschien te goeder trouw is, wil spr. hom nigt vervolgen. Tegen bekl. vraagt het O. M. 3 j a a r gevangenisstraf. Bekl. roept uit dat hij nooit steelt. Hij zegt nogmaals nimmer te Haar lem te zijn geweest en de 20 horlo ges gekocht te hebben, hetgeen ook uit de afschrijving op het Spaarbank boekje blijkt. Pleidooi. De verdediger Mr. F. A. Bijvoet zeide dat er weinig zaken waren, waarop straf gevraagd werd, op een bewijs zoo zwak als hier. Bekl. moge een leugenaar zijn, zooals de Presi dent hem toevoegde, maar eene aan wijzing als zou hij de dader van de inbraak zijn. bestaat niet. Al neemt men aan dat bekl. is een leugenaar, dat hij veel meer van de horloges afweet, dan is nog niet bewezen dat hij zich schuldig maakte aan diefstal of heling. Uit het in 't bezit zijn der gestolen horloges, volgt nog niet dat do man in Haarlem Ts geweest, dief stal met inbraak heeft gepleegd. En dat hij niet in Haarlem is geweest volgt genoeg uit de verklaring van Pickema. Tevens liet spr. een woord van protest hooren tegen" het O. M., dat dezen getuige op zuflt eene kren kende, beleedigende wijze ten toon stelde. Wanneer een verdediger zon der bewijs daarvan te kunnen aan voeren, in openbare terechtzitting een i getuige belastert, wordt hem dit ver weten; maar laat dat het O. M. tegen- over een getuige a décharge dit even- min doen. Integendeel acht pleiter deze getui ge zeer geloofwaardig, en meent meer dat getuige Vonk zich zij het dan ter goeder trouw in den persoon van bekl. heeft vergist. Nog vestigt pleiter er de aandacht op dat bekl. zeer eenzelvig is, en het dus ongerijmd is dat hij met meerde re personen te Haarlem zou zijn ge zien. Zijn uiterlijk toont tevens niet aan dat hij een dief, een inbreker is hoogstens een heler. En als zoodanig wellicht zou hij met zijn leugens ge baat worden, en zijn deze te verklaren. Waar er dus geen zweem van bewijs is, dat bekl. diefstal heeft gepleegd, waar bekl. reeds 2 maanden in pre ventieve hechtenis heeft doorgebracht, daar meent pleifkr dat het zijn plicht is voor bekl. terzake van dit hem ten laste gelegde feit van diefstal, vrijspraak te vragen met'onmiddel lijke in-vrijheid-stelling. Dit laatste verzoek' wees de Recht bank af en bepaalde de uitspraak op heden over 8 dagen. Bekl. roept nogmaals uit dat hij on schuldig is. Bedelarij. Antonius Vriend, zonder vaste woonplaats had zich heden te verant woorden terzake van bedelarij. Bekl. bekende volmondig en zeide door ar moede en doordat hij geen werk kon krijgen, daartoe gekomen te zijn. Het O. M. eischte 5 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een Rijks werkinrichting. Bekl. zelf vroeg der Rechtbank die straf te willen verhoogen tot 3 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1