e >sc NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Graaf von Varnow. 21e Jaargang. No. 6390 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. ZATERDAG 30 APRIL 1904 A. ruc A B ONNEMENT E N pes usee maanden*. Voofi* Haarlem. Voor de dorpen gemeente) Franco per post dooi Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a de omstreken en franco per post i des?, omtrek wa&t een Agent gevestigd i Nederland (kom der f Ï.2C 1.30 1.65 0.0234 037 0.45 CJItgavfe der Veno®®faefcj# issreais Ëoster. Directeur l C, PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal T elefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën .Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicitê Etrangère G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Parijs. 31w* Faubourg Montmartre. Eerste Blad. lit nammer bestaat uit ace» bladzijden. Haarlem's Dagblad van 30 April beyat o.a. AD A. Buitenlandsch Overzicht, lorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem ia Omstreken. Kameroverzicht. Bin- ienlandsch en Gemengd Nieuws en iet hieuwe feuilleton „de Graaf van [arnow. AD B. Binnenlandsche en Gemeng- le Berichten. Uit de Pers en Kolo- aitenlaiidscli Overzicht l)E OORLOG De Russische vloot, die te Gensan is weest, hoeft zich nog op zee doen [den en den Japanners een lies toegebracht. Het rapport van den commandant in dat eskader, Jessen, aan den Kei- r luidt Te Gensan boorden den 25en dezer ee Russische torpedobooten het Ja- insc'ne stoomschip Gojo Maroe, oot 500 ton, in den grond, nadat zij rst de geheele bemanning aanland dden laten gaan. Denzelfden dag, avonds om 8 uur, werd op zee het pansche stoomschipNakamoera Ma- groot ongeveer 220 ton, in den ond geboord. De bemanning nam ik mij aan boord, 's Nachts om half e werd voorts het Japansche snsportschip Kinsjilioe Maroe, groot 00 ton, in den grond geboord. Het ld een lading rijst, krijgsbenoodigd- iden en 1500 ton steenkool. Het was iwapend met vier 47 mM. Hotchkiss- inonnen en had 17 officieren, 20 inderen en 85 koelies aan boord. Van opvarenden gaven zich 65 man er. Ik nam hen aan boord. De offi- eren en het overige deel van delan- Qgstroepen weigerden rich over te ven en boden wederstand. Met het hip gingen zij onder. Admiraal Jessen meldt nader, dat Japanners met de Kinsjioe Maroe «gekomen zijn. Voor Port Arthur heeft weer een dit- aal ibeduidende demonstratie a de Japansche vloot plaats gehad. !t Telegraaf-Agentschap verneemt aromtrent den nacht van den 27en op den en dezer werden om 1.10 vijandelij- 1 torpedobooten onder dekking van hepen van het Japansche eskader speurd. Na eenige schoten, die geen hade aanrichtten, verwijderde de jand zich naar het Zuiden. in de Yaloe ibben weer eenige schermutselingen aats gehad. De Japansche Admiraal osoja, bevelhebber van het derde laldeel, meldt daarvan De kanonneerboot Ma ja en eenige rpebooten kwamen Maandag voor de loe aan en stoomden de rivier op. smaldeeltje werd door de Russen ngevallen, die er met hun veldka- innen op vuurden zonder schade te roorzaken. Wij ontdekten een af- eling van den vijand op een eiland de rivier. Wij beschoten hem en hij m de vlucht. Dinsdag viel een af- eling vijandelijke ruiterij, sterk hon. rd man, onze sloep aan. De torpe- iboot no. 69 beantwoordde het vuur verdreef den vijand, die, met ach- rlating van verscheiden gewonden, de bergen de wijk nam. Dienzelf- den dag om vijf uur opende de vijand het vuur van Antoesjan. Wij ant woordden en brachtten hem na een half uur tot zwijgen. Wij leden geen enkel verlies. Uit New-York wordt gemeld, dat een onderzeesehe boot te Bridgeport ge bouwd, aan Japan is verkocht. De boot heeft twee schroeven, heeft den vorm van een sigaar en is voorzien van een duikerklok voor het kappen van kabels en het leggen van mijnen. Zij verschilt van de meeste andere onderzeesehe booten, daar zij op vie len kan loopen langs den bodem der j zee. Het verblijf van president LOUBET IN ITALIË is ten einde. Aan het eten bracht gisteren de pre sident den volgenden dronk uit Aan deze Middellandsche-Zeekust, de wieg van het Latijnsche ras, waar de vreedzame ontwikkeling van Frank- rijks en Italië's belangen nu verzekerd is, onder de bescherming van hun vloten, die heden in de wonderschoo- ne Golf van Napels zich verbroederen, is het mij bijzonder aangenaam, mijn glas op te heffen ter eere van de dap pere Italiaansche vloot en te drinken op het volledig welslagen van hare edele taak. Voor ik afscheid neem van den Italiaanschen bodem, waar alle harten aan den vertegenwoordiger van Frankrijk een ontvangst hebben i bereid waarvan de tijd de heugenis i niet kan uitwisschen, verzoek ik Uwe Majesteit, het Koninklijke Huis, de I Regeering en het volk de uitdrukking 1 aan te nemen van mijn diepe en zeer levendige dankbaarheid. De Koning antwoorddeOp het oogenblik, dat u op het punt staat Italië te verlaten, is het mij aange naam, u nogmaals te zeggen, hoe uw bezoek, waarbij de wenschen van Frankrijk u vergezelden, mijn volk en mij verheugd heeft. Door hunne be langen aan de Middellandsche Zee te regelen hebben Italië en Frankrijk een nieuwe bijdrage aan den vrede van Europa geleverd. De groet van de Fransche vloot, die in de geschie denis roemvolle bladzijden heeft ge vuld, zal een oprechten weerklank vinden in de ziel van de Italiaansche vloot. Uit naam van het Italiaansche leger hef ik mijn glas op ter eere van het dappere Fransche leger. Lucas (nationaal-liberaal) vindt noodig, dat het wetsontwerp beter be studeerd wordt. Het beursregister acht hij van nut. De nationaal-liberalen, zegt hij, zijn tegen het weder toelaten van den termijnhandel in graan. Doove (vrijzinnige vereeniging) be weert, dat het gebruik de doelloosheid van het beursregister aangetoond heeft. Het beste middel tegen het beursspel zou zijn de verschuldigde bijpassingen in rechte invorderbaar te maken. Stadsnieuws. In den DUITSCHEN Rijksdag werd de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de beurswet voortgezet, v. Kardorff (rijks partij) zegt, dat hij in tegenstelling van de uiterste rechterzijde een wijzi ging van de wet noodig acht, maar de bruikbaarheid van het wetsontwerp vindt hij twijfelachtig. Hij is voor ver scherping van de bepalingen tegen den termijnhandel in graan, maar, in afwijking van zijn partijgenooten, voor opheffing van het verbod op den termijnhandel in mijnbouw- en nijver heidswaarden. Ter verbetering van den beurstoestand beveelt hij een ver scherpte wet op dé vennootschappen op aandeelen aan. Kampf (vrijzinnige volkspartij) zegt, dat een verscherping van de wet op vennootschappen de nijverheid bena- deelen zou. Hij dringt aan op ophef fing van het beursregister, waaraan alle rechtsgrond ontbreekt, en zoo ook van het verbod op termijnhandel. Dati verbod heeft den termijnhandel naar het buitenland gedreven en de Ameri- kaansche markt het overwicht over den wereldgraanhandel gegeven. Ook de termijnhandel in effecten is onont beerlijk De DUITSCHE KEIZER is weer op Duitschen bodem aange komen. Gisterenmiddag om vijf uur zijn de Keizer en de Keizerin, die haar ge maal tot Straatsburg tegemoet was ge spoord, te Karlsruhe aangekomen. Yhj werden ontvangen door den groother tog en de groothertogin van Baden, den rijkskanselier von Bülow en een jubelende menschenmenigte. Voor het raadhuis begroette de op perburgemeester den Keizer. Hij sprak den Keizer toe, gaf zijn vreugde te kennen over diens genezing en ge waagde van de gebeurtenissen in Oost-Azië en in Zuidwest-Afrika. De Keizer dankte voor de ontvangst. Hij achtte het zijn plicht, zeide hij, op zijn terugreis zijn dierbare verwanten op te zoeken en een bewijs te geven van zijn volkomen genezing. De ont vangst die hij heden genoot sloot zich waardig aan bij de ontvangst in ver schillende plaatsen van Italië. Te recht had de opperburgemeester ge zegd, dat de taak van het Duitsche volk zwaar is. De herinnering aan den grooten tijd. die het Duitsche volk te z.amen bracht, aan de gevechten bij Worth, Weissenburg en Sedan, aan den juichkreet, waarmede de groot hertog den eersten keizer begroette, zal de overtuiging bevestigen, dat God ons zal helpen, ook over den in- wendigen partijstrijd heen te komen. De wereldschokkende gebeurtenissen moeten ons er toe brengen, de inner lijke tweespalt te vergeten. Ik hoop zoo eindigde de Keizer dat de vrede niet gestoord zal worden ik hoop, dat de gebeurtenissen, die wij voor onze oogen zien afspelen, ons oog verhelde ren en onzen moed stalen zullen en ons eendrachtig zullen vinden, wan neer het noodzakelijk wordt in de we reldpolitiek in te grijpen. De Duitsche troepen in ZUID WEST - AFRIKA hebben het zwaar te verantwoorden door typhus. Gouverneur Leutwein meldt uit Windhoek, dat er bij de colonne Gla- senapp tot nog toe 87 gevallen van typhus zijn voorgekomen, waarvan 9 met den dood afliepen. Naar het gast huis te Windhoek zijn 43 typhuslij- ders overgebracht. De overigen en die er nog bij komen blijven in Otjihaëne- na, waar de geheele afdeeling onder quarantaine wordt gesteld. Ontvolking. Ontvolking bedreigt het vasteland van Australië en het gevaar is zoo ernstig, dat het parlement te Sydney een commissie heeft benoemd, die zich met een nauwkeurig onderzoek onle dig houdt. Daaruit is reeds gebleken, dat het aantal geboorten tusschen 1887 en 1902 met 30 pCt. .verminderd, ter wijl de kindersterfte nagenoeg ver dubbeld is. Mazikale Vriendenkring. Bovengenoemde vereeniging gaf Donderdagavond een uitvoering in het Brongebouw. Gaarne melden wij, dat, ondanks enkele kleinigheden, deze uitvoering uitstekend geslaagd mag heeten. Die kleinigheden bestonden ons inziens in: 1 ten le de minder reine stemming der j koperen blaasinstrumenten, ten 2e in het uit den maat geraken der solo violist en 2e violen in het voor orkest zeer mooi geïnstrumenteerde Ave Ma- ria van Bach Gounod. Doch deze klei nigheden wegen niet op tegen het vele schoone wat wij gehoord hebben. Wij behoeven slechts even aan te stippen het innig mooie Andante Can tabile van Tschaikowsky, de Fantasie „Freischütz" van von Weber en de Variatiën op het Oostenrijk's Volks lied van Jos. Haydn. Deze nummers werden fijn genuan ceerd voorgedragen en hebben ons heerlijke oogenblikken van kunstgenot doen smaken. De le violen voldeden beter dan op eenige voorgaande uit voering. Ook de clarinet en fluit zijn enorm verbeterd. Zoo mag dus de Vriendenkring er zich op beroemen bij iedere uitvoering een hoogere sport van dfe ladder der orkestrale kunst te hebben bereikt. De heer joh. Kerkhoff de directeur, wien wij steeds blijven bewonderen om zijn taai geduld, vol harding en ijver voor deze vereeni ging, brengen wij bij deze hulde, niet alleen voor zijn uitstellende wijze van i dirigeeren, doch ook voor zijn altijd ad rem zijn wanneer eenige al te I vlugge he eren musici op den loop dreigen te gaan. j Ter afwisseling had de Vereeniging zich de medewerking verzekerd van den heer Joh. Okel (viool) het man- nenzang-quartet „Sempre Animato" en mej. Anna van der Velde, p;ano. Eerstgenoemde jeugdige violist j speelde goed geschoold de Romanze in F van L. v. Beethoven en Andante van Mann". Werd door hem in het eerste nummer terecht 3e eenvoud betracht, in het tweede nummer was dit zeker wel wat misplaatst. Evenwel gaf hij door zijn manier van spelen blijken een goed violist te kunnen worden. Naar wij meenen is dit het eerste op treden van den heer Johan Okel, wij hopen echter het genoegen te kunnen smaken hem nog dikwijls te hooren. De door hem toegegeven Mazurka van Wieniawski voldeed 't publiek ten zeerste. Mej. Anna van der Velde die hem begeleidde, verdient zeker wel alle lof voor haar innig muzikale voordracht in het Andante van Mann. Het was een genot Baar de tutties te hooren spelen. Het reeds genoemde quartet hoor den wij met mooi ensemble eenige liederen van F. Abt zingen. Heeft dit quartet door zijn zegepraal te Rot terdam reeds bewezen op een hoog standpunt te staan, gisteren hand haafde het ten zeerste dien roem, en oogstte veel succes in met zijn uitste kend gekozen nummers. Alles te zamen genomen mogen èn de bezoekers, èn de Vereeniging zelve tevreden zijn 'over dit uitstekend ge slaagd concert Moge het deze Vereeniging gegeven zijn steeds meerdere blijken van waardeering bij het Haarlemsch pu bliek te mogen ondervinden, dat wen schen wij haar gaarne toe. Mu2iek\redstrjjden. Na den winter krijgen we eerst Pa- schen, dan de bloembollen, daarna Pinksteren en vervolgens de zang- wedstrijden. Bijna alles wat in Haar lem aan mannenzang doet, gaat de zen zomer op concours. Sommigen misschien wel op meer dan één. En voor velen zijn de repetitiën al be gonnen. Allicht doen we vrienden en vereer ders van zangers en zangvereenigin- gen een dienst, door hun een compleet lijstje van deze wedstrijden aan te bieden. Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, j Zondag 10 Juli, concours van Rottes Mannenkoor te Rotterdam. Hoogste j afdeeling. Verplicht koorZöllner, Requiem, Benedictus en Canctus, Kremser, Alt- niederlandisches Lied. Haarlemsch Zanggenot. Maandag 23 Mei (Tweede Pinkster dag) Concours te Delft, uitgeschreven door Kunst na Arbeid. Eerste afdee ling Koorwerken de Rots in Zee, van Richard Hol en de Uitwijkelingen, van Gevaert. Mannenkoor Caecilia. Zondag 22 Mei (Eerste Pinksterdag) op hetzelfde concours te Delft. Twee de afdeeling. Koorwerken: Psalm VIII van Hol, Deus nostra lux van Brandts Buijs. Haarlemsch Gemengd Koor. September. Concours van de Man- 1 nenzangvereeniging Onderlinge Oefe ning te 's-Hage. Eersteafdeeling. Koorwerken nog niet bekend, i Naar ditzelfde concours gaat zeer waarschijnlijk ook Proza en Poëzie, terwijl naar wij vernemen ook het mannenkoor Caecilia erover I denkt, ook aan dien wedstrijd deel te nemen. Bij de vereeniging D. I. N. D. U. A. I hangen plannen, die nog niet tot be slissing zijn gekomen. Ten slotte gaat, wat de instrumen taal muziek betreft, de muziekv. Harmonie naar het concours van den Noordhol- landschen Bond voor Harmonie- en j Fanfarekorpsen, op 12 Juni, te Zaan- i dam. Genoeg om te doen zien, dat Haar lems muziekliefhebbers ook dezen zo mer niet op hunne lauweren rusten. Op de Groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) is eene tentoonstelling geopend van prenten van J. Moijreau, naar Philips Wou werman, uit den atlas van Haarlem en Omstreken. Het Museum is dagelijks te bezich tigen. Zondags is de toegang vrij. „De Eendracht". Toen eenigen tijd ereleden de steun- comité's voor de uitgeslotenen wer-. den opgeheven, is op initiatief van Dr. F. van Eeden de Maatschappij „De Eendracht" gesticht, wier voor- loopig adres isRozengracht 164, Amsterdam. Het eerste doel was een spaarkas te vormen en daarna een magazijn te openën, waar alle huishoudelijke ar tikelen te koop zijn. In een tijdperk van enkele weken hebben duizenden in Amsterdam en nog eens duizenden in de provincie zich als deelnemer opgegeven en ons reeds hun geld doen toekomen. Geen enkele onderneming kan dan ook aldus gaat de door ons over deze zaak ontvangen circulaire voort zoo solide zijn als de onze, omdat wij geen winst beoogen voor directie of aandeelhouders, maar al het voor deel ten goede komt aan deelnemers en employé's, terwijl wij elk jaar rekening en verantwoording zullen doen aan onze lastgevers, de vereenig- de besturen der vak-organisaties. Wij kunnen voorts de goede tijding mededeelen, dat wij door den steun van een vermogend menschenvriend in staat zijn gesteld onmiddellijk een magazijn te openen, en dat wij reeds een ruim koopmanshuis hebben ge huurd in de Warmoesstraat 153, Am sterdam. Dit gebouw voldoet in alle opzich ten aan onze eischen en heeft tal van kamers en zalen, waar wij meube len, tapijten, karpetten, kachels, spie gels en schilderijen, glas, porselein en aardewerk, emaille, schoenen en manufacturen, kortom, alles wat in een gezin noodig is, zullen etaleeren. Met spoed zal er gewerkt worden aan de installatie en binnen eenige weken, hopen wij u Uit te noodigen het magazijn te komen bezichtigen. Bedenk echterhoe grooter onze omzet, hoe goedkooper de waren en hoe grooter het voordeel voor u zelf. Het is daarom in uw eigen belang, vrienden, buren en kennissen tot deel neming aan te sporen. Examen acte L. O. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candi dates Geslaagd de dames A. E. van Kleef, R. Koning, beiden te Monniken dam E. G. Kreek en M. Kruyff, bei den te HaarlemT. Speerstra, te WatergraafsmeerW. F. Klinkenberg te Leiden. Rem. Geref. Gemeente. De algemeene vergadering der Rem. Geref. Gemeente alhier had Donder dagavond in de Kerk plaats. Ruim 30 leden waren tegenwoordig. In deze bijeenkomst, welke door den heer W. Stolp gepresideerd werd, werden de verslagen uitgebracht, waaruit bleek dat de gemeente in le dental van 480 tot 532 was toegeno men, en dat de finantieele toestand op het oogenblik ook bevredigend mag worden genoemd, zoodat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gegaan. De belangstelling in de godsdienst oefeningen hield gelijken tred met de stijging van het ledental. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Dr. H. L. van Linden van den Heuvell en C. Eekhout. Uitgeloot werd aandeel 41 in de ren- telooze geldleening. Heryk. Zaterdag 30 April zal de herijk plaats hebben van 8 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur voor de Burgwal en An- thoniestraat. Inliggend vindt U de nieuwe ZOMERDIENST REGELING der Spoor- en Tramdiensten van en naar Haarlem. Feuilleton. Naar het Duitsch. EERSTE HOOFDSTUK. De trein zou spoedig vertrekken. ider de passagiers, die langs de iggons liepen, om een gemakkelijk plaatsje te vinden, was ook een net ïleed heer van rijzige gestalte hij ird op den voet gevolgd door een mnetje in eenvoudige burgerklee- üg. De heer had eindelijk een plaats- haar zijn genoegen gevonden stapte in, bezorgde zijn bagage en g toen op zijn gemak ineenhoek- zitten. zonder acht te slaan op zijn sgenoot, die vrij wat spoediger op 11 gemak zat. Thans ontmoetten hunne blikken el- lar. 'Neem me niet kwalijk, mijnheer, ?on het eenvoudig gekleede man- tje, maar als ik me niet vergis n hebben we elkaar reeds aan de erzijde van den Oceaan ontmoet. Mijn naam is Heinrich Waldmann. In de mijnen heb ik u gezien, ik her kende u onmiddellijk Verduiveld, nu wil uw naam me niet te binnen schie ten en toch zweeft hij me op de lippen Graaj Von Varnow! antwoordde de heer koel. Varnow, juistvervolgde Wald mann. Daar ginder hebt ge den gra ventitel niet gevoerdnu, daar hadt ge gelijk aan, men geeft er daar ginds geen duit voor. Zijt ge gis teren ook met de Borussia" aange komen Blijkbaar was dit gesprek den graaf niet aangenaam, maar hij schikte zich er in en terwijl een spottend lachje vluchtig om zijn lippen-speelde, zei hij - ïk herinner mij niet, u daar aan boord te hebben gezien. Dat begrijp ik zeer goed, ant woordde Waldmann onverschillig. Ik ben handwerksman en heb daarom de reis gedaan als tusschendekspassa- gier. - En reis je nu in de tweede klas se Als ik met dezen trein wilde rei zen, moest ik dat wel doen. Je hebt in Amerika zeker ook niet gevonden, wat je zocht, onder stelde de gTaaf. Zoo is het menigeen gegaan. Maar... Waldmann, nu her- inner ik me den naam had je niet' een broer, die... juist, dat was kort [vóór mijn vertrek... Ja, antwoordde Waldmann scherp, terwijl zijn oogen toornig fon kelden. In hun verblinding hebben de goudgravers hem vermoord. Had hij zelf ook geen moord ge pleegd Neen, hij was onschuldig... Juist wilde de graaf antwoorden. toen de deur van den waggon werd opengerukt. Haast u. riep de conducteur, de trein vertrekt Twee jonge dames stapten in, ge volgd door een goed gekleed heer, die wat ouder scheen. De dames waren klaarblijkelijk zusterszij schertsten en lachten met haar reismakker, die aanvankelijk druk bezig was met de bezorging van taschies, doozen, doe ken en parasols. De trein was reeds eenige minuten, in beweging, eer al les een plaatsje had gekregen, en nu zette de heer zich, om het overige reisgezelschap eens in oogenschouw te i nemen. Ben jij dat, Waldmann? vroeg de jongeheer na een poos. Je zult me zeker wel niet meer kennen. Candi- daat Thalstein... maar, toen jij het vaderland verliet, was ik nog student, doch mijn familie zal je zeker wel kennen. Je vader, de slotenmaker Waldmann. kwam dikwijls bij ons.. Zeker, ik ken u nog en ook die twee dames, uwe zusters, kniktc- Waldmann. ik hoop. dat mijnheer uw vader ook nog wel is Dank-je, dank-je, antwoordde de candidaat genadig. Ge brengt uw ouders een leelijke tijding. Weet ge het al? vroeg- Waldmann haastig. Onze consul ginds heeft ons die geschiedenis bericht wie zou dat van je broer Wilhelm gedacht heb ben? Ge zult me misschien niet ge- looven, antwoordde Waldmann, als ik u zeg, dat hij onschuldig was, maar 't is de waarheid. Graaf Varnow hier, die gelijk met mij in Californië was, weet dat er van den kant mijns broeders aan geen verdediging- viel te denken. Een lichaamsgebrek was vol doende om de schuld te bewijzen en het vonnis volgde onmiddellijk op de aanklacht. Door dit gezegde was de graaf aan zijne reisgenooten voorgesteld en het ontging hem niet, dat de dames elk ander stil een zeer beteekenisvollen blik toewierpen. Het spijt mij op deze bewering niet de verlangde bevestiging te kun nen geven, zei hij. na voor de dames even een buiging te hebben gemaakt wel was ik destijds in Californië. maar niet op de plaats, waar die ge schiedenis voorvieldeze werd mij eerst later verteld. Hebt ge ook in Californië met spade en houweel gewerkt, mijnheer de graaf? vroeg de oudste der beide zusters. Maar, Helena waarschuwde de andere. Ligt deze vraag niet voorde hand Irma Zeer voor de hand, mejuffrouw, antwoordde de graaf, op wien de blik van Waldmann met onmiskenbaar wantrouwen rustte. Sedert het eerste goud in Californië werd gevonden, is er wel niemand daarheen gereisd, die ginds niet een rijk man hoopte te worden. En hij, die deze hoop wilde verwezenlijkt zien, mocht voor gevaar noch hard werken terugschrikken. Ik heb ook gewerkt. - En werd uw hoop vervuld vroeg Irma. De graaf knikte bevestigend en een zegepralend, zelf-tevreden lachje gleed om zijne lippen. - Ik geloof, dat u mede een dei- eersten waart, die daarheen gingen, zei de candidaat met een zweempje verlegenheid. Was het niet om poli tieke redenen, die u dwongen om... Toch niet, onderbrak de graaf hem bedaard de rrebeurtenissen der revolutiejaren hebben mij tameliik koud gelaten. Ge zult mijne familie wel kennen graaf Karei von Varnow op het kasteel Hohenstein is mijn oom en het kasteel Hohenstein ligt slechts een kwartiertje van B. Een prachtig kasteel, knikte de candidaat die met de uiterste zore-de glazen van zijn lorgnet zat te wrij ven. Mijnheer uw neef, Johan von Varnow, ken ik zeer goed. Een beetje stil en ernstig, maar een degelijk landhuishoudkundige, zooals zijn va der dat moet elke leek erkennen, als hij de akkers, weiden en bosschen doorwandelt, die tot het kasteel Ho henstein behooren. Zijn zuster Selma is ook zoo ern stig en stil, zei Helena, zij komt zel den in de stad. Men zegt, dat zij uitmuntend paard rijdt, voegde Irma er bij, dat is het eenige en twijfelachtige compli ment. hetwelk men haar maakt. Heeft oom slechts die twee kin deren vroeg de graaf, terwijl hij aan de punten van zijn blonden baard trok. Het moet u niet bevreemden, dat ik u dit vraag, want zoolang ik in Californië vertoefd heb, heb ik slechts eenmaal bericht van huis gehad. Ja, hij heeft niet meer dan deze beide kinderen, Johan en Selma, ant woordde de candidaat. - En Johan heeft u zeker veel van den neef bericht, die destijds de wil debras der familie was? - Dat kan ik niet ontkennen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1