NIEUWS- en ADVERrENTIEBLAD. 21 o Jaargang. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 2 MEI 1904 C ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN Voor Haarlem L2G Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom dei gemeente) i 30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02:l4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0 371e de omstreken en trance pei post 0.45 Uitgave der Vennootscb» L-iurens Coster Directeur J C FEEREB00M ADVERTENTIËN: Van 1 -5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 5 regels 0.75, elke regel meer ƒ015 Reclames 30 Cent per regel, üroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Adverientiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hei Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hei Buitenland Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Nontmartre. si Derde Blad. Biuuenlaiul. iet algemeen Nedei'l Verhoud. Uit Brussel schrijft de correspun- jnt van liet iibld. Sedert bijna een tiental jaren be aat er 111 Noord- en Zuid-Nederland in vereeniging, die ten zeerste ver ent in vvijaer kringen bekend te arden. Wij bedoelen liet Algemeen laerlandsch Verbond. Uitgaande van eizellde denkbeeld, dat de Alliance fangaise en de Alldeutsciier Verband het leven riep, wil het verbond al at Nederlandsch spreekt tot elkan- Bi' brengen. Het Nederlandsch, hoe- el gewijzigd door die onnaspeurlijke stancligheden, waardoor dialecten staan, wordt gesproken door bijna millioen Vlamingen, 5.^ millioen oord-N euerlanders, ettelijke millioe- ïn in geheel Afrika verspreid, van e Kaapkolonie en de helaas tot het aieden behooren.de Zuidafrikaanders epubliek en Oranje Vrijstaat tot aan en evenaar toe; verder in West-In- en verschillende nederzettingen in per ik a. Het wil werkzaam zijn tot liandha- fing, tot verbreiding van de moeder- al Nederlandsche bibliotheken on- !ersteunen, op iedere doelmatige wij de zedelijke en stoffelijke belange/ ran den Nederlandschen stam behar igen, slaméénheid wekken, solidari- :it doen ontstaan. Voorwaar een schoon, edel en nuttig ireven, dat aanvankelijk reeds ge waardeerd wordt. Immers het Ver- wibund telt in ronde cijfers reeds 6000 in Nederland 2000, in België, 1000, en over de geheele wereld ver- jpreid 3000. Wat wijlen Jules Simons jaren geleden in een vergadering van de Alliance frangaise zeide, dat zijn (aal te doen spreken een middel is om handel en verkeer te bevorderen, om de verspreiding van nijverheïdsvoort- brengselen in de hand te werken, 0111 daarvoor klanten te werven. De Duitscherg begrijpen het zoo be halve de „Algemein Deutscher Ver band" stichtten zij Schulvereine een Centralverein für Handelsgeographie. een Kolonialgesellscliaft enz. Waarom zouden de Nederlandsen 'sprekenden die in eerlijke beraden heid, in standvastige ondernemerid- [heicl voor geen natie uit den weg be hoeven te gaan, het goede voorbeeld der Franschen en Duitschers niet vol gen Aan de vereeniging Het Algemeen Nederlandsch Verbond danken een aanzienlijk aantal "Nederlanders en met hun taal ingenomen Vlamingen !en avond van groot literair genot. Immers de heer mr. J. A. Levy had le welwillendheid, op de '-«urig ge- ityleerde wijze waarvan hij het ge heim bezit, een bladzijde uit Vlaan- derens geschiedenis der 13e en 14e eeuw voor hen op te slaan, waaruit bleek, hoe het kernige volk, zelfs on der Fransche overheersching en druk, zijn taal trouw bleef, hoe bijvoor beeld toon de ambachten in de 13de eeuw gedurende een zevental jaren in iYperen aan de regeering waren, hun heuste werk was het Vlaamsch in cle administratie in te voerenhoe het slechts de adel en de hem naapende patriciërs waren die de Franschen in taal en zeden navolgden. Eindelijk hing hij een levendig tafereel op van den Gulden sporen slag (11 J,\ili 1302) waar in een hecatombe van adel lijken liet Fransche element in een groot deel van Vlaanderen voorgoed gefnuikt werd 63 graven en baron nen, 1100 ridders en honderden voet knechten waren in slechts drie uur onder de Vlaamsche „goedendags" en knuppels gevallen, tegen slechts een honderdtal Vlamingen Dat het aan kernige welverdiende scherpheden niet ontbrak aan het adres van hen die hun moedertaal verloochenen om slecht Fransch te Spreken en te schrijven, die in de taal- quaestie slechts de nuchtere, practi- Sche gemakzijde willen zien, die niet begrijpen, hoe het overwinnen van moeilijkheden hardt en staalt, dat spreekt van zelf hij hen die den even warm- als weisprekenden rechtsgeleer de kennen. De avond werd op waardige wijze besloten door een paar liederen, op een uitstekende wijze uóor een ge mengd koor voorgedragen, onder lei ding van den heer Wilford. Als men leest veroorlooft de re ferent zich er bij te voegen hoe vol gens het getuigenis van den Luikschén hoogleeraar Kurth alles behalve een Flamingant) in zijn werk. La fron ttere linguistique en Belgique et dans le Nord de la Franco, de taalgrens sinds de Xllle eeuw onveranderd is gebleven als men waarneemt hoe der voorzitterschap van dr. P. H. J. Hoeden» aker uit Amsterdam. In zijn openingswoord zeide dr. Hoe demaker dat hij verwierp de keuzen waarvoor men geplaatst wordt,;: aan de eene zijde indifferentie, d. i. go loof logge wetenschap, de modi zelfs in een stad als Brussel, die men tesehool, de kurakterlooze uiaiversi met allerlei middelen en op a.1.1 wijze zoekt te verfranschen, de bur gerij en de ambachtslieden in hun onderlïngen omgang aan Vlaamsch, hoewel heiaas door gebrekkige leiding ver. asterd en verknoeid, cle voorkeur blijven geven boven Fransch, zoo lang is de Vlaamsche zaak niet verloren, en behoeft men niet aan haar te wan hopen. rpt men die in verdrukking geb,oren strijdleus uit cle dertiende „wat VVaalsch is valsch is" ver van zich, jammer zou hot zijn als aan een bloote opportuniteits-quaestie vinden. Het juiste beginsel sluit zo ten offer werd gebracht hetgeen aan ieder het dierbaarste ter wereld be hoort te zijn, de moedertaal teit onder neutrale vlag die ganse li geen neutrale ladinc dekt; aan cle an dere ziicle positieve, belijdenis met ver loochening van het christelijk-histo- risch karakter, ons volksleven ontker stend, religie privaatzaak. Spr. meen de, dat dit niet mocht. Dit komt d> eere Uods te na en loopt op teleur stelling uit. Dit is de nacstie, zei spr., die acl. ter de quaestie van het Imoger onder wijs ligt. Gelukkig zoo ging ir.j voort, valt de strijd santen niet de actie bin nen. de Hervormde kerk 0111 cle kei- k. Langs geen anderen weg is een voo; allo partijen bevredigende oplossing t, bij de aspiratie van allen, zoover nie.t in ciienstvan het ongeloo: Wat wij noodig hebben is gel 0 0 f e kennis, geloof en waarheid die Daarom twijfel is er met aan, dat belijdcn, j»haar betaekenls voor velen zich genoopt zullen gevoelen het de kerk en heel i,et volk. I11 cle afg Algemeen Nederlandsch Verbond te scheiden kerken bestrijden wij niet, steunen, waarvan o.a. oprichters wa- vervolgde spreker cle waarheid waar- ren de lieeren Schaepman. prof. Te op wi> oriisstellen, maar het beginsel Winkel, te Leiden: Pol de Mont, te der scheidina. Jn revolutie is geen en Antwerpen; Meert, te Gent, J. de - ■----0 --- -j-- Vries te Amsterdam enz De contri- üie le^§en omdat uren n- tracht telegraphisch rechtstreeks ver- butie in Beleië fr. 2.75) behoeft nie- Cnopv^dVM hinf* [e 'Krijgen tusschen Batavia mand af te schrikken. jn een algerneene christelijke kerk. en Soerabaja en omgekeerd en het is maar in die belijdenis aan het chris 1 reeds gelukt dezelfde lijn voor zes He Vod Ttns«iseho nmhnlanre lelijke wetenschappelijke karakter de. verschillende verbindingen te gebrui kt» IVUSSlhCme rfinuuirtlice. 1 „nivoi-citAit «»n l.hrnMt>r rlnl wpd 1 ken. De chef van de tweede afdeeling van den post- en telegraafdienst te Semarang zag in deze proeven kwaad een benadeeling van 's gouvernements uitstekenden telegraafdienst en rap porteerde naar Batavia dat de Inter communale er naast haar telephoon- dienst een telegrammendienst op na hield. VanjjEsrar de inval, gistermiddag, van een paar liooggcplaatste ambte naren van den post- en telegraafdienst die in de juist op dat oogenblik we der aan den gang zijnde proeven een overtreding zagen van het eerste ar tikel der algerneene bepalingen van den telegraafdienst, luidende „Op liet grondgebied van Neder- landsch-Indië worden geen telegraaf- of telephoonverbindingen aangelegd en voor het verkeer opengesteld, dan door of met vergunning der Regee ring." Natuurlijk kon men de proeven van den heer Baints een overtreding van dit artikel noemen, te meer daar door de inspecteurs overtredingzoekers van den telegraafdienst 'drie strookep wer den gevonden, waarop een telegram was overgebracht., naast de opgave van ruim veertig telephoon-gesprek- ken. dien dag gevoerd. Doch van de opbrengst van de drie telegrammen kreeg het gouvernement 75 procent, evengoed als het bedoeld aandeel had gekregen, wanneer het telegram tele- phonïsch was overgebracht. Het gou vernement verliest er dus niets bij. Proeven op telegraphisch en telepho- nisch gebied in de tropen brengen eigenaardige moeilijkheden mede, welke voor onzen telegraafdienst, die nauwiijks genoeg handen heeft om het eigen werk af tc maken, te be zwaarlijk zijn, en als er clan eens een kundig' man, buiten diens dienst staande, zich cle moeite geeft de ge rezen bezwaren te overwinnen, negeert men zijn proeven om hem ten slotte te overvallen, alsof hij een opium s' uokkelaar ware en maakt tegen he o proces-verba al op wegens „over- kel burgerrecht, maar een neutral. langs eenzelfden draad te telephonee- ren en te telegrafecren. hetgeen door het hoofdbureau van onzen onmoge- lijken telegraafdienst jaren lang voor onmogelijk ,was verklaard. Toen de heer Baints zeker was van liet aan vankelijk welslagen zijner onderzoe kingen, gaf hij daarvan (maanden ge leien) kennis aan den hoofdinspec teur van den post- en telegraafdienst i deze verwaardigde zich echter niet. om de nieuwe methode in gebruik te j z:en en e n e 'edeelingcn van den I l.eer Baints bleven totaai onbeant- w oord. Ook zijn verzoek aan de Re- geering, in Februari ingediend, om i zijn methode in toepassing te .mogen brengen, was dezelfde negatie bescho ren. Hoewel het den directeur der In- j tercomi: unale Telephoonmaatschap- pij verdroot bij andere technici zoo weinig belangstelling te ondervinden voor zijn onderzoekingen en proeven, zette hij deze voort, zoodra zich daar toe op het centraal-kantoor een goede gelegenheid voordeed wanneer, zoo als vaak voorkomt, op onderdeden van de lijn te gelijker tijd eenige ge sprekken worden gevoerd, bijv. tus schen Tegal en Pekalongan, tusschen deze plaats en Semarang, en tusschen Semarang en Soerabaja, wordt ge universiteit, een karakter dat geen Uit Petersburg wordt aan Het Vad. persoonlijke belijdenis van den hoog gemeld leeraar eischt. maar het herstel der Ten iiuizo van den heer Van der theologische faciilleit en in haar van Pais vond Vrijdag 1.1. weer een ver- dogmatiek. De dogmatiek, niet van gudering nlaats van liet Nederlandsch eenig genoolscliir- de eenvoudi- Russische ambulance-comité. Exc.lSe reden, dat cle kork geen genoal van Weecle, onze nieuwe gezant, woon- sehan i, ut kan zijn maar de vin is de cle vergadering bij, en ook da. Van Wijl» dogmatiek, annate God luier in Rennenkainpf mis tegenwoordig. Ne- /l'" voorzienigheid ten onzent, doet dat de secretaris de notulen der vo- «P.«« der reformatie vige vergadering had voorgelezen, mot de rede maar de opedbarmg. Dat deelde voorzitter mee, dat het comité t»'"1 allee" V0V'' een groen in de nenkampf in opdracht van het comité in Berlijn is wrezcn koopententen, draagbaren, karren, enz. Men rekent er op,dat het vertrek zal plaats heb-1 ben over hoogstens tien dagen. Be halve de chef-arts, gaan er nog twee andere doctoren mee dr. Selawri en dr. Rotberg, dan een student-chirurg en nog een die tot doctor gepromo veerd is, verder een Kozakken-onderof ficier, die met de plaatselijke omstan digheden goed bekend, de ambulan ce als gids moet, dienen, een admini strateur, nog twee verplegers en een paar werklui in het geheel een 20 personen. Er is een telegram ontvangen van dr. Wredën, chef van den geneeskun digen dienst in Mantsjoerije. waarin hij meedeelt, dat de opperbevelhebber van het leger hem heeft opgedragen, zijn ingenomenheid te betuigen met de komst van de NederlandschRus sische ambulance. Zoo'n telegram heeft als paspoort op het oorlogster rein natuurlijk zeer groote waarde, ook al heeft zich de ambulance, zoo als de eerste voorwaarde voor parti culiere ambulance luidt, geheel en al naar de beschikkingen van bet, Russi sche Roode Kruis-Bestuur te voegen. Er is kans, dat de ambulance direct, naar Liao-jang gericht wordt, uuseen zeer belangrijk punt der Russische basis, dicht, genoeg bij het terrein der krijgsoperaties gelegen, om veel ge wonden te kunnen verwachten, waar dus handen vol werk zijn. wanneer de oorlog te land eenmaal begonnen is. Wordt de ambulance nog niet dadelijk tot Liao-jang doorgelaten, dan blijft men in Charibon om verdere orders af te wachten. De NederlandschRussi sche onderneming blijft zich steeds in de sympathie van vele menschen ver- heugen„ en, er komen nog dagelijks gaven ïïi geld en allerlei waren bin nen, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat er op zooveel plaatsen in de stad gegeven wordthaast ieder prinselijk paleis is van een Roode Kruisschild voorzien, ten teeken, dat er gaven in ontvangst worden geno men. Onder dingen, die de Nederlandsch- Russische ambulance voor de gewon den of beter gezegd voor reconvales centen meeneemt, is o. a. een ge schenk van 24,000 sigaren en 71.000 si garetten, een groote hoeveelheid wijn, enz. Het, ijverige comité zint ondertus- schen steeds op allerlei wijzen om de middelen waarover men beschikt, nog te vergrooten. Zoo zal ds. Gillot dezer dagen een lezing houden, waarvan de opbrengst in de kas van het comité zal worden gestort. Christelijk historische». Donderdagmiddag hield te Utrecht de Vereeniging tot handhaving van het Christel ij k-iiistorisch karakter der na tie een drukbezochte vergadering on- vao de Tweede Kamer, het ontwerp ..Wat heeft de behandeling van :1e wet od bet honger onderwiis en bet geen daarbij voorgevallen is te zeg en voor een juiste opvatting van dr christelijk-historische (nationale" be ginselen en lmn toepassing?" Noodlottig einde. Een monteur, Amsterdammer, ,1. Burggracht, is te Antwerpen op nood lottige wijze om het leven gekomen. Terwijl hij met de plaatsing van een machine bezig was, werd hij dooi' een vliegwiel van een andere machine gegrepen en met kracht tegen de zol dering geslingerd. De ongelukkige, die pas 34 jaar oud was, werd zoo ernstig gekwetst, dat binnen enkele oogenblikken bet leven reeds geweken was. Het lijk is naar dc morgue overge bracht. Koloniën. Een mooie uitvinding en klein geestige menschel». Den 27en Maart stond voor den raad van justitie te Batavia terecht de lieer S. W. Baints, directeur der Inter com! 11 unal e Teleph oo nm aatschappi j beschuldigd van het telegrapheeren langs de lijnen der maatschappij, ter zelfder tijd dat langs die lijnen pho- nographische gesprekken werden ge voerd. aldus overtredend het verbod dat niet dan met bijzondere vergun- treding", ning der Regeering telegraaflijnen Xad.i mogen worden aangelegd en geëxploi teerd. De langzame rechtspraak bier te lande, waardoor de rechtzitting to. een zaak veelal maanden lang na de overtreding wordt gehouden, maakt het zeer goed mogelijk dat velen on zer lezers zich niet eens meer herin neren. wat de overtreding van den heer Baints eigenlijk beteekent en op welke eigenaardige wijze deze werd geconstateerd, schrijft het „B. N." Wij laten daarom hier volgen hetgeen wij den 15en October a. p. daarom trent schreven. „Gistermiddag om vier uur vielen de waarnemend hoofdinspecteur van den post- en telegraafdienst en de chef van dc eerste afdeeling van dien dienst als een bom in bet centraal- kantoor der Intercommunale Tele- phoonmaatschappij in de benedenstad Zooals bekend, neemt de directeur van deze maatschappij, de heer Baints sedert geruimen tijd proeven met een door hem hier te lande voor bet eerst met succes toegepaste methode om ■rnemen wij hoe op hetzelf de uur dat bier de directeur van di Intercommunale Telephoonmaatschap pij overvallen werd, ook te Semarang en Soerabaja de chefs der tweede en der !e afdeeling van den telegraaf dienst, op last, toegang verzochten tot de daar gevestigde kantoren der Intercommunale en daar ieder één te legram vonden, dien dag overgeseind. Deze heeren dachten er echter niet aan van een overtreding' te spreken en vonden de proeven integendeel zee»' belangwekkend." De hoven geschetste wijze van op tienen van de ambtenaren van den post- en telegraafdienst werd in de geheele Indische pers unaniem ten zeerste gelaakt als onhandig en klein geestig in hoogo mate. De beklaagde was niet ter terecht zitting verschenen, maar werd door zijn gemachtigde, mr. Du Mosch. ver vangen. Deze ontkende schuldig te zijn aan de overtreding, zijn lastge ver ten laste gelegd, erkende echter dat Morsetoestellen aan de lijnen der telefoonmaatschappij waren verbon den en dat proeven werden genomen om na te gaan of, terwijl door de reektoestellen gesproken werd over de lijn, tegelijkertijd andore uangebo len phonogramnien door middel der Morsetoestellen konden worden over gebracht. Die overbi enging geschied- lc slechts als proefneming in het be- ang der maatschappij, zonder dat laarvoor extra betaald werd. lïet pu- pliek kon dan ook niet eischen over brenging per Morse-toesteleen zoo- danige eisch kon eerst* n- niet worden ngewilligd daar de proeven nog niet varen afgeloopen. tweedens omdat de lijn nog niet voor dergelijke overbren ging ingericht was. Op het gedeelte n.l. van de lijn in de residentie Kra- wang. dat niet door het gouvernement wordt onderhouden, heeft de maat schappij een eigen ploeg lijnwachters die om het uur, nu deze dan die, de communicatie moeten verbreken om instructies omtrent eventueele storin gen te ontvangen. Dat verbreken wordt wel gemerkt, bij mondelinge overbrenging, niet bij overbrenging per Morse-toestel, zoodat zoolang geen andere regeling is getroffen, het ge bruik van het toestel als regel onmo gelijk is, omdat dan woorden zouden uitvallen. Daarom zijn de door middel van de Morse-toestellen overgebrachte berichten steeds gecontroleerd door mondelinge overbrenging van dezelf de berichten. Deze mededéeling was volgens den officier van Justitie, mr. Taytelbaum, in strijd met den inhoud van een schrijven,' na den overval door den heer Baints aan den hoofdinspecteur van den post- en telegraafdienst ge richt, waarin ue volgende zinsnede voorkomt: „Er werden dus 21 berich ten telegraphisch geseind, waarvan nog een deel telephonisch werden herhaald. Mr. Du Moscli kan deze zinsnede niet geheel verklarenvoor zoo ver hij weet zijn alle per Morse toestel overgebrachte berichten door mondelinge overbrenging gecontro leerd en kan de zinsnede zijns inziens niet anders bedoelen dan dat meestal phonogram voorafging, daarna het telegraphisch bericht en slechts een enkele maal omgekeerd. Na nog enkele vragen over en we der werd het verhoor besloten met de verklaring van den verdediger dat hij zich op het standpunt plaatst dat hei openbaar ministerie niets bewezen bad en hij, verdediger, dus evenmin iets te bewijzen had, waarna de Raad in a-ivies ging. Toen de zitting heropend was, kreeg het openhaar ministerie het woord. Aan de hand van Staats blad 1876, No. 257, voornamelijk de artikelen 1 en 4, betoogde mr. Tay telbaum, al moest hij toegeven dat de bepalingen zeer onduidelijk gesteld zijn, dai de Intercommunale zich had schuldig gemaakt aan bet openstellen van haar lijnen voor het telegraaf- vèrkeer, dat van enkel proeven nemen geen sprake kon zijn en dat, wanneer ook slechts één phonogram ongecon troleerd door mondelinge overbren ging telegraphisch was overgebracht, een overtreding werd gepleegd. Het O. M. concludeerde derhalve tot schul dig verklaring aan het voor het pu bliek openstellen van een telegraaflijn en eischte desweeg de minimum-straf ƒ200 boete, subsidiair één maand ge- angènisstraf. De verdediger begon daarop zijn uit voerig pleidooi dat wij mei bet oog up onze beperkte plaatsruimte slechts in hoofdtrekken kunnen weergeven. De verdediger stelde nogmaals voor op dat het openbaar ministerie geen enkel bewijs had geleverdwees op de belangrijkheid van de proeven um den heer Baints, waarvan hij de eer van de eerste toepassing diende te genieten, daar gelijke proeven in Amerika moesten worden opgegeven wegens de slechte resultaten. Voorts bestreed hij op juridische gronden de bevoegdheid van postambtenaren om processen-verbaal op te maken en daarmede de bewijskracht dier stuk ken postambtenaren zijn niet ge autoriseerd tot cóntroleering en con stateering van overtredingen. Ook de verbodsbepalingen, uitgedrukt in het besluit van 28 November 1894 No. 1. zijn in dit geval niet toepasselijk. Bo vendien geven verbodsbepalingen aan postambtenaren geen bevoegdheid tot opmaking van authentieke processen- verbaal In tweede verweer verklaarde verdediger dat bovendien het ten las- e gelegde, zoo al bewezen, geen straf schuldig feit is, daarbij nadruk leg gend op de woorden van het Staats blad, houdende verbod tot het aanleg gen en openstellen van een telegraaf lijn. wat hier niet geschied is. Verder wees de verdediger er nadrukkelijk op dat de wetgever in 1876 geen andere gemeenschap mogelijk achtte langs electrisclien draad dan door de tele graaf, in vervolg waarvan hij met eenige aanhalingen uit Nederlandsche vonnissen bewees hoe een juridisch irscliil tusschen een telegraaf- en een telephoontoestel niet bestond, vooral niet waar het hier uitsluitend gol I het overbrengen van (elegram- n van phpnogrammen door inter médiair van het personeel der maat schappij en de post- en telegraaf- autoriteiten. die in plaats van waar- deering te doen blijken, den proefne mer voor den rechter daagden. Ver dediger concludeerde tot vrijspraak. bsidiair ontslag van rechtsvervol ging of tot oplegging van een uiterst geringe straf. INtit- ZONDEN MKH Ufc L- UN Es. 30 cent por re^el Ouders geeft acht. Met höevele zo.gen gaat de opvoe ding iioer kinderen niet gepaard en wal al moeite getroost gij U niet om er flinke menschen in de maatschap pij van ie maken. Men moet zelf zie- kelijke kinderen gehad hebben om te beseffen hoe gelukkig de ouders zich gevoelen wier kinderen flink opgroei en. Hoevele ouders zijn er niet die liet verlies van een of meer kinderen betreuren en later bij zich zeive zeg gen, och hadden wij dit of dat nog eens geprobeerd, maar clan is het ge woonlijk te laat. Wij kunnen U daar om den raad geven het spreekwoord tot waarheid te brengen en niet uit te stellen tot morgen wat gij heden nog verrichten kunt. Vele personen die dit artikel zullen lezen hebben zeker ook wel kinderen wier gezondheid veel te wenschen overlaat en daarom raden w i t' te i sterkste aan het voorbeeld te van den heer Goutbeek te Griendtsveen die ook eene dochter d wier gezondheid veel te wenschen overliet. Juffrouw GOUTBEEK volgens portret. Mijne dochtei-, zoo vangt hij aan in een brief die wij voor ons hebben lig gen, had eene zware verkoudheid op- geloopen, zij en ik slóegen er geen acht op en zij werd van dag tot dag zieker, wij waren ten einde raad, zij liep als iemand van tachtig' jaar. Ons werd alstoen aangeraden onze toe vlucht. te nemen tot het gebruik der echte Hink Pillen van Dr. W illiams, wij drukken op het woord echte, die alleen te verkrijgen zijn bij de depót hou ers die onder de attesten zijn aan gegeven. Ik kan U thans zoo gaat hi, \oort met een gelukkig vaderhart, verklaren dat mijne geliefde dochter de goede uitwerking er van onde vonden heefi. want thans i- zij geheel en al hersteld, is opgeruimd en loopt weder zoo vlug als voorheen. Wij kunnen den bereider dezer Pink Pil len niet genoeg dankbaar zijn. want wij hebben er de redding onzer dóch ter aan te danken, en veroorloven U mij ie verklaring te ptibliceeren. Zij zijn onovertreffclijk tegen bloed armoede, bleekzucht* neurasthenie, zenuwziekten, maagziekten, algernee ne zwakte, bewijzen groote diensten bij de vorming der jonge meisjes, rheumathiek en heupjicht. Prijs ƒ1.75 de doos. 9. per 6 don zen. Verkrijgbaar bij Snabilid, Stei ger 27. Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook eclit verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen, Jansstraat 28.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9