NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Haarlem's Dagblad yaii 5 Mei bevat o.a. BLAD A. Buitenlaiidsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haar lem en Omstreken. Kameroverzicht. Binnenl. en Gemengd Nieuws. BLAD B. Werkstakingen en uitslui tingen in 1903. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws en Feuilleton. B ateiilimiiscli Overzicht 21e Jaargang. No. 6394 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 5 MEI 1904 A HAARLEM S DAGBLAD i Agent gevestigd is (kom der ABONNEMENTEN PBR MIB MAANDEN; Voor Haarlem a 4 Voor de dorpen to desa omtrek waar gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers s 0 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem w s de omstreken en franco oer j 1.20 1.30 1.65 0.02% 0.37% 0.45 Uitgave der Vsiih®®(Mb8p Lmjimb Caster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Adverientiësi worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Keclamesbetreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdarjfnien voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31^'s Faubourg Montmartre. DU nssaiiïiier bestaafl uit as©* t5ij»da:l|dtófi3t. üis&dL. De plaatsvervangende chef van den generalen marine-staf, admiraal Rosh- destwensky, is benoemd tot comman dant van het tweede Stille-Oceaan eskader. DE OORLOG Er worden nog enkele bijzonderhe den ontvangen betreffende het fievecht aan de Yaloe bijzonderheden alle afkomstig uit Ja- pansche bron. De opgave van Japan- sche verliezen is, zooals men uit de telegrammen, die we hierachter zullen laten volgen, kan zien, een voorloopi- van de Russische verliezen is nog niets bekend. Merkwaardig is dat de sterkte der Russen, eerst getaxeerd op 30.000 nu al gedaald is tot 10.000, zoo dat zij dan tegenover een meer dan drievoudige overmacht hebben staan. Een der nog ontvangen berichten komt uit Londen, waar de Japansche legatie het volgend rapport mededeelt van generaal Ivoeroki, te Tokio in den middag van 1 Mei ontvangen. De j vijand bood aan onze vervolging hard nekkig weerstand en bracht ons nog een verlies van 300 man toe. De vij and vocht tot het einde met grooten moed. Eindelijk echter heschen twee van zijn batterijen, na het vei'liesvan de meeste manschappen en paarden, de witte vlag en gaven zij zich over. De officieren onder de gevangenen verklaarden dat generaal Kashtalin- sky en de commandanten van het elf-^ de en twaalfde regiment infanterie gesneuveld waren, terwijl nog vele an dere hoofdofficieren waren gedood oft gewond. Een aantal vluchtelingen j keerde later terug en gaf zich gevan-j gen. Het totaal cijfer der gevangenen bedraagt 30 officieren en 300 onderof ficieren en manschappen. Een onderzoek naar de Japansche verliezen wordt door den generaal in gesteld. Een dépêche- van Reuter uit Tokio bevestigt in hoofdzaak het telegram van de Japansche legatie, maar voegt hierbij, dat de Russische artilleristen de kulassen der kanonnen vernielden Voordat ze zich overgaven. Van de dertig gevangen genomen officieren rijn twintig gewond, van de 300 ge vangen manschappen zijn 100 ge-l wond. Een voorloopig rapport van den eerstaanwezigen officier van gezond heid van het eerste Japansche leger-; corps meldt, dat het aantal doodenen gewonden 798 bedraagt. De bijzondere berichtgever van Reu ter in het Japansche hoofdkwartier geeft in een dépêche van 2 Mei uit Tsjokodo een kort verslag van het gevecht aan de Yaloe. Hij meldt, dat de sterkte der Russische troepen 10.000 man bedroeg. Naar gemeld wordt en ook natuur-1 lijk het geval zal zijn, heeft generaal Koeropatkin aan. den Czaar een ver slag geseind van het. verloop van het gevecht. Bijzonderheden daarover zijn niet bekend, alleen dat de generaal bevestigt, dat de Russen, die zwakker in aantal waren, ondanks een hard- nekkige verdediging, hun stellingen onder groote verliezen en met achter-; lating van vele kanonnen moesten op- geven. Het is begrijpelijk dat. in Japan en' speciaal in de hoofdplaats Tokio groote vreugde heerscht j over het eerste succes te land. j Duizenden menschen, zoo wordt uit. Tokio gemeld, trokken door de straten om de overwinning aan de Yaloe te vieren. Ongeveer de helft van de me-j nigte bestond uit vrouwen. Er waren j twaalf verschillende optochten geor- j 'ganiseerd, maar deze sloten zich ten Slotte tot een enkele aaneen. Een an- j dere stoet bestond uitsluitend uit stu- denten, die roode lantaarns droegen. Een reusachtige menigte verdringt; rich in de straten. De geheele stad isj in vlaggen tooi en met veelkleurige lantaarns versierd. Alle inwoners ne- men aan de betooging deel, die de' meest grootsche is sedert het uitbre-1 ken van den oorlog. De opvarenden van de Korejetz wor den door den Czaar Voor hun heldhaftig gedrag Beloond Bij Keizerlijke oekase van den 29en April is aan alle officieren van de „Korejetz" de St. George-orde ver leend. Vice-admiraal Besobrasow is be noemd tot commandant van het eer ste eskader in den Stillen Oceaan. Weer is een poging der Japanners, om den toegang tot de haven van Port Arthur te versperren mislukt. Het Telegraaf agentschap meldt daarvan uit Port-Artliur Om één uur des nachts werden vijf Japansche torpedobooten opgemerkt. Onmiddellijk werd tegen deze door de kustbatterijen en van de oorlogssche pen ..Gil jak", „Gremjaksjtsji" en ..Olwasjni" het vuur geopend. De torpedobooten werden gedwon gen in volle zee terug te keeren. Daar- on werden aan den horizon Japan sche schepen opgemerkt, die van het Zuiden kwamen. Aan het hoofd stoomde een schip, bestemd om den haveningang te versperren. Dit werd in detoL grond geboord. Tegen twee uur naderden nog twee van zulke, schepen, die eveneens in den grond werden geboord, terwijl een half uur later weder vier schepen naderden. Hiervan kwamen drie op Russische mijnen terecht. Twee der schepen zonken onmiddellijk, het andere en het ongedeerd gebleven schip werden daarop door liet vuur tot zinken ge bracht. De Askold" nam aan het gevecht deel. Te 2 uur 40 verschenen weder drie Japansche branders. Een van deze stiet op een mijn, een twee de zonk aan de kust, de derde ging door het Russische vuur verloren. In het begin van den strijd begaf admiraal Alexejef zich met den chef van den staf en met een vlag-officier van dezen staf met een sloep van de ..Sebastopol" aan boord van de ..Ol wasjni". In een telegranr van stadhouder Alexejef aan den Tsaar gisteren uit Port-Arthur gezonden, wordt gezegd: In den nacht van 2 Mei werd een nieuwe aanval gedaan op Port-Arthur maar deze werd met goed gevolg af geslagen. De aanval geschiedde met het doel den ingang van de haven te versperren. Tegen half drie des nachts werden bij het schijnsel der zoeklichten een aantal branders van het Oosten en Zuidoosten komend, j zichtbaar. Deze werden door het vuur 1 der Russische kanonneerbooten en j kustbatterijen tot. den terugtocht ge-j dwongen. Acht schepen werden door j dit vuur of door mijnen tot zinken gebracht,' bovendien werden twee torpedoboot.en vernield. Van de be manning, die zich in sloepen trachtte te redden, werden 30 man door de Russen gevangen genomen. De Rus- sen hadden geen verliezen. De Grieksche gezant Gryparis ver scheen zooeven bij den grootvizier met de mededeeling, dat het Kabinet te Athene het voorstel van de Porte om een commissie van onderzoek naar Smyrna te zenden, afwees. Het Gevecht aan de Yalou. Het volgende overzicht van de voor naamste krijgsverrichtingen wordt door den correspondent van de Times te Tokio overgeseind „De voornaamste aanval der Ja panners bij het overtrekken van de Jaloe werd uitgevoerd door den rech tervleugel der Japanners, bestaande uit de 12e divisie, die de rivier over trok op 20 KM. ten noorden van Wi- dzjoe hij Soekoesjin. De garde-divi sie, die in het centrum stond, en de 2e divisie, op den linkervleugel, sta ken over naar de- eilanden boven en beneden Widzjoe. Dit waren slechts schijnbewegingen om den overtocht van de 12e divisie te bemantelen eerst later zouden de eerstgenoemde divisiën den. overtocht doorzetten, wanneer de beweging van de 12e divi sie gelukt was. Tegenover Soekoesjin ligt Hoesjan- eiland, waar een hoogte, de Tijger- berg genaamd, den gelieelen omtrek beheerscht. Nadat de 12e divisie den 29en post gevat had op dit eiland, ver dreef zij den vijand bij het aanbreken van den dag van den Tïjgerberg, waarna zij den rechtertak van de Ja loe overging en aan de overzijde een stelling innam. Intusschen staken de gardes en de 2e divisie de rivier over, zich ontplooi ende tot dicht bij Antoeng, met de re serve in het centrum op den hoofdweg Aldus vertoonde het leger 's ochtends van den ien Mei een front van meer dan 30 K.M., met den linkervleugel bij Antoeng en den rechter tegenover Mako. waarvan hij gescheiden was door de rivier Ai. Toen de voorwaartsche beweging hervat werd, doorwaadde de 12e divi sie de Ai, bestormde de vijandelijke 'schansen en trok de stelling om in de richting van Kioe-liëng-tse, terwijl de gardes en de 2e divisie naar hetzelfde punt samenkwamen. Daarop trokken de Russetn voor den van drie zijden komenden aanval der Japanners te rug." geheel beëindigddaartoe dienden dus de door minister Chilkof met zooveel spoed over het Baikalijs ge zonden 150 locomotieven en 2000 wa gens. De getalsterkte der aan de lijn Kai- pingLiao-jangMoekden saamge- brachte troepen bedraagt nu 140.000 man, een aanzienlijke macht, die in een voor verdediging gunstig land, aan een Japansche overmacht gerust het hoofd kan bieden. De stelling is daarom ook gunstig, omdat men van hier de hoofdmacht tegen Yaloe of Nioe-Tsjwang zou kunnen vinden. De Russische troepen aan de Yaloe zijn dus slechts te beschouwen als een sterke voorhoede van dit Russi sche leger naar de oostzijde, evenals Port-Arthur de voorhoede is, naar de zuidzijde gericht. Deze schrijver schat, dat er nog geen 25.000 man aan de Yaloe lagenen zijn artikel beëindi gend, schrijft _hij over deze Yaloe-af- deeling, gedeeltelijk uit vrijwilligers (Ochotinki) bestaande ..Zij zullen de rivier hardnekkig verdedigen en den Japanschen overtocht sterk vertra gen. Tot een beslissenden slag aan de Yaloe kan het echter door de maat regelen der Russen niet komen. En zoo iets komt ook niet overeen met de hierboven ontwikkelde plannen van Koeropatkine." Zooals men ziet, komt hetgeen de schrijver zegt over het gevecht aan de Yaloe, namelijk dat het als een voorpostengevecht moet worden be schouwd, merkwaardig overeen met onze meening, die wij gisteren neer schreven in ons buitenlandsch over zicht. Men weet dat DUITSCHLAND behalve tegen de Herero's. in Zuid- West-Afrika met tegenspoed heeft te strijden, namelijk met het heerschen van ziekte typhus onder zijn le gertje, tengevolge waarvan heel wat menschen, die overleden of ziek zijn, van de werkelijke sterkte moeten wor den afgetrokken, zoodat versterking dringend noodig is. Aan de „Lokalanzeiger" wordt dan ook uit parlementaire kringen mede gedeeld, dat als verdere versterkingen naar Zuid-West-Afrika zullen worden gezonden 500 bereden en 500 onbere den manschappen, twee rijdende veld- batterijen met de noodige manschap pen, benevens 150 man voor de ver sterking van de bezetting der stations in het "Zuiden van de kolonie. In het geheel zal de sterkte van het trans port 1500 man bedragen. De „Nordd. Allg. Ztg." meldt, dat de Keizer op het paleis den rijkskan selier ontving, den chef van den ge neralen staf Schlieffen, den minister van oorlog Von Einem, den directeur van koftfniën ter gemeenschappelijke overlegging. De bespreking duurde zeer lang. Betreffende de MACEDONISCHE QUAESTIE wordt aan de „Frkft. Ztg.' gemeld De Turksche ministerraad sloeg voor een gemengde commissie in te stellen tot regeling van het gebeurde te Smyrna. De Grieksche gezant Gry paris sloeg evenwel het voorstel af. Later deelde hij op persoonlijk ver zoek van den Grootvizier naar Athene, dezen mede, dat Griekenland verlangt, dat een verontschuldigingsbezoek door den Walis Kiamil Pasja bij den con sul-generaal zal worden gebracht en dat verschillende politiebeambten zul len worden afgezet. Turkije verlangt van Griekenland de terugroeping van den consul-generaal Antonopulos en van den vice-consul Deljannus. Kia mil Pasja, de vroegere grootvizier, zal voor het verontschuldigingsbezoek niet. bereid worden bevonden en zou eerder aftreden dan zulk een schrede te doen. Zijn trots is bekend en de Porte zal ook moeilijk zulk een eisch stellen. De tactiek van Koeropatkine. Onder den verschen indruk van den slag aan de Yaloe is het nuttig ken nis te nemen van een zeer interes sant artikel in het „Berl. Tageblatt", dat het uit Petersburg toegezonden wordt. Daarin wordt herinnerd aan Koeropatkine's woorden, bij zijn ver trek gesproken Geduld, geduld en nog eens geduld Maar sedert zijn komst op het oor- logsterrein heeft de opperbevelhebber zeer veel gereorganiseerd en het leger niet slechts qualitatief aanzienlijk verbeterd doch het ook operatief zoo danig gewijzigd, dat het op alles voor bereid is. Eigenaardig is het juist nu in dit overzicht te lezen over de Yaloe- opstelling der Russen terwijl den schrijver van den slag nog niets be kend kon zijn. Koeropatkine, zegt de schrijver n.l.. heeft dadelijk ingezien, dat het niet mogelijk was den Japan ners aan de Yaloe voor te zijn, en hij heeft zich daarbij op het juiste stand punt geplaatst van den veldheer, die op alles voorbereid wil zijn. Toen Koeropatkine het opperbevel op zich nam, stonden de Russische strijdkrachten in Mantsjoerije in drie afzonderlijke sterke afdeelingen ge heel van elkaar gesplitst, namelijk lo. het noordoostelijk leger bij Wla- diwostok en Nikolsk Ossoeriskï 2o. het zuidoostelijk leger tusschen Port- Arthur en Moekden en 3o. het weste lijk reserveleger bij Kharbin. Half Februari waren deze drie'le gercorpsen samen ongeveer 120.000 man sterk, waarbij niet gerekend het corps der Trans-Amoergrenswacht, die ongeveer 42.000 man telt en in opdracht heeft den Siberischen en Oost-Chineeschen spoorweg te bewa ken. De afstanden tusschen de drie andere legercorpsen waren zeergroot van het noordoostelijk leger tot het zuidoostelijk circa 700 kilometer, ter wijl het reserveleger zuidelijk van Moekden 500 kilometer, van Nikolsk Oessoeriski en Wladiwostok 450 kilo meter verwijderd was. Het was dus een volkomen versnippering der toch reeds numeriek zwakke Russische strijdkrachten. Koeropatkine's eerste zorg was door een nauwe samentrekking den Ja panners alle voordeelen dezer ver snippering te ontnemen. Hij begon dus in alle stilte het 1ste Siberische legercorps van Wladiwostok over Kharbin en Moekden naar Liao-jang aan den spoorweg van Port-Arthur naar Moekden over te brengen en sa men te voegen met de daar liggende troepen tot een versterkte lijn Kai- pingLia.o-j ang-Moekden, n am eli j k tot één geheel Mantsjoerijsch opera- tieleger te vereenigen. Met groote voorzichtigheid, doch tevens met alle energie tot stand gebracht, waren einde Maart al deze transporten reeds Stad suk* n tvs. Nieuwe School. De nieuwe inrichting van onderwijs welke aanvang September zal geopena worden in perceel 2 van het Nassau- plein zal den naam dragen van „In stituut Oranje-Nassau". Zij zal ver deeld zijn in twee afdeelingen, A en B. Het onderwijs in af deeling A zal de volgende vakken omvattenLezen, Schrijven, Rekenen, Bijb. en Vad. Geschiedenis, Ned. Taal, Aardrijks kunde, Natuurkennis, Teekenen, Zang Fransch, Nuttige en fraaie handwer- j ken voor meisjes. Het zal berekend 1 zijn op de eischen van het overgangs examen voor afd. B. en op die van het toelatings-examen voor Gymn. en H. Burgerschool. Afd. B bedoelt in een driejarigen cursus aan jongelieden, die op 16- of 17-jarigen leeftijd de maatschappij binnentreden, eene daartoe vereischte mate van algemeene ontwikkeling aan te brengen. Behalve in de bovenge noemde vakken zal hier onderwijs ge geven worden in de Duitsche en En- gelsche taal, Algem. geschiedenis, Wis- en Natuurkundige aardrijkskun- de, de beginselen der Scheikunde, der Staathuishoudkunde en der Gezond heidsleer. Het onderwijs zal gegeven worden door den heer J. I-I. van Ley- den, instituteur te Rotterdam, J. de Jong, hoofd eener bijzondere school alhier in wiens plaats aan die school een ander hoofd zal benoemd worden, terwijl voor de klassen van afd. B nog leerkrachten moeten benoemd worden. I De regeling der schoolgelden, tijd en plaats van inschrijving bij den heer J. H. van Leyden, en voor B ook bij den heer J. de Jong, zal nader per advertentie in dit blad worden aange- kondigd. R i n g v e r g,a d e r i n g. j De Bondsring „Haarlem en Oni- i streken" van den Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag hield Dinsdagavond een buitengewone vergadering in de Chris- telijke bewaarschool in de Riddcr- straat. Op deze samenkomst werden de j verschillende voorstellen voor den Bondsdag, die op Hemelvaartsdag te Zwolle gehouden zal worden, behan deld zullen worden, besproken, hene vens nog eenige andere huishoudelij ke werkzaamheden afgedaan. Afgekeurd. Naar wij vernemen zijn de trottoir banden uit België voor het abattoir aangevoerd, door den Directeur van Gemeentewerken afgekeurd. Gevonden voorwerpen: Een borduurlap en eenige strengen zijdeeen gouden oorknopje met zwart steentjeeen groote, zwarte hond. Te water. Doordat de strengen van het paard losraakten, is een wagen de Brou wersvaart ingereden, doch spoedig daaruit gehaald. Aan de Tweede Kamer is thans in- ged'end een wetsontwerp tot stichting van een Teciinische ^iddsibare School die, zooals men weet, te dezer stede zal komen. Het wetsontwerp strekt om in hoofdstuk V (Binnenl andsche Za ken) der Staatsbegrooting 1904 den postkosten voor den bouw van een middelbare technische school en kos ten van onderzoek en van maatrege len noodig ter voorbereiding van de oprichting van deze school, uitge trokken op (20.000, te verhoogen met (100.000. Bij dit wetsontwerp is ge voegd een memorie van toelichting van 45 bladzijden, waarin wordt uit eengezet welke plaats de op te rich ten centrale middelbare technische school bezet in het technische middel bare onderwijs en welke plaats inge nomen wordt door dit technische mid delbare onderwijs in het middelbaar vakonderwijs, dit middelbaar vakon derwijs in het gemeene vakonderwijs en dit vakonderwijs in het onderwijs ais algemeen begrip genomen. Behandeld worden deze punten in 12 paragrafen, getiteldlo. vakon derwijs, verdeeld in a. begrip van het vakonderwijsb. cle formeele in deeling van het vakonderwijsc. de materieele indeeling van het vakon derwijs: d. de nadere indeeling van het nijverheids-onderwijs. In deze punten worden onderwijs in landbouw, nijverheid en handel besproken, met opmerking, dat in het verder deel der memorie al wat op landbouw en handelsonderwijs be trekking heeft, buiten beschouwing blijft, daar zij zich moet bepalen tot bespreking van het vakonderwijs, dat doelt op bekwaming voor nijverheids doeleinden 2o. lager vakonderwijs, waarin de geheele vorming van ons volk en practische vaardigheid in groote lij nen wordt besproken 3o. middelbaar industrieel onder wijs, verdeeld in a. het centrale in stituut voor middelbaar industrieel onderwijs, welk instituut zal verdeeld zijn in 2 afdeelingen, nl. voor zelf onderricht en voor onderricht door anderen. De afdeeling voor zelf-onder- richt zal vereischen een bureau tot het geven van inlichtingen de noo dige teekenzalen een bibliotheek met leeszaleneen laboratorium voor scheikundige en natuurkundige on derzoekingen een werkplaats voor constructie een museum van gereed schappen, instrumenten en werktui gen een museum van teekeningen, modellen monsters van grondstoffen en heel- en half-fabric aten een proef station. De afdeeling voor onderricht door anderen" zal moeten beschikken over het noodige onderwijzend personeel de noodige lokalen in het Instituut en de bevoegdheid om elders tijdelijk lokalen in huur te nemen; het voor het dagelijksche onderwijs noodige apparaat. En ze zal moeten organi- seeren dag- en avondcursussen, te geven aan het Instituut, naar de be drijven onderscheideneen dagcursus voor hen, die in zulk een bedrijf pa troon of opzichter willen worden, de avondcursussen voor hen, die reeds patroon of souschef bij zekere bedrij ven zijn, cursussen te geven aan het Instituut voor hen, die als skilled la bourer, bij zulk een bedrijf in dienst willen treden, of reeds bij zulk een bedrijf werkzaam zijnrondgaande cursussenrondgaande tentoonstel lingen voordrachten over een be paald bedrijf, zoowel aan het Insti tuut als eldersb. middelbare indus- trieele vakscholen, welke als plaatse- i lijke vakscholen de peripherie zullen I vormen van het centrale nijverheids- f instituut zooveel mogelijk voeling i houdende met de practische uitoefe- ning van het bedrijf. 4o. middelbaar technisch onderwijs, I waarin o.a. gewezen wordt op het uitstekend werk op het textiel en ma chine-gebied aan technische scho len te Enschedé, Amsterdam en Rot terdam gedaan. Zoodi-a de centrale school haar opkomst verzekerd ziet, wenscht de Regeering in overleg te treden met het gemeentebestuur van Enschedé over de textielschool voor de katoenindustrie. ïs daarvoor het plan gereed, dan wenscht zij te Tilburg de stichting van een textielschool voor de wol te bevorderen en is men zoover, dan zal het technische onderwijs voor leder aan de beurt komen; het is hoogtijd dat een miinbouwschool in Limburg worde geopend, dat de bakkerij en de typografie erlangen wat haar zoo hoog noodig is, en dat de bewerking van aarde èn klei insgelijks aan een technische school onderwezen worden. 5o. Centrale middelbare technische school, gevende een uiteenzetting van hetgeen onder paragraaf 3 is opge somd. Go. De eischen van toelating, waar bij geen minimum van leef tijd wordt gesteld, een flinke jonge man, die bij zijn voorbereiding be hoorlijke leiding heeft kunnen verkrij gen, kan aan die eischen op 17 18- jarigen leeftijd voldoen. 7o. De inrichting van het onderwijs. Hoezeer er niet aan te denken valt reeds nu in de wet nadere bepalingen omtrent de inrichting van het onder wijs op te nemen en de regeling van dit onderwerp deels aan besluiten, deels aan ministerieele beschikkingen zal zijn over te laten en eerst in over leg met de commissie van toezicht en den aan te stellen directeur bijzonder heden zullen kunnen worden vastge steld, acht de Minister zich toch ver plicht aan de Staten-Generaal een ru we schets voor te leggen van de wijze, waarop hij zich voorshands die rege ling denkt. Dit geschiedt in 4 punten a. duur en indeeling van den cursus; b. de omvang en het karakter van hei onderwijsc. de leergangen en d. de leervakken en het aantal uren aan elk. vak te besteden. 8o. het personeel der school. Het personeel zal aanvankelijk een jaar- lijksche uitgave vorderen van onge veer (80.000. nl- een directeur (4500, een secretaris (1600, 3 hoofdleeraren elk (3500, 11 leeraren elk (3000, 3 amanuenses elk 1000, 14 assistenten elk 1200, 9 hulp-leeraren ad 100 per lesuur voor 50 lesuren, 1 machinist bankwerker (1000, 1 monteur (1000, 1 stoker met vrije woning 600, 1 con cierge met vrije woning (700. Boven dien is voor toelagen ad 400 aan de hoofdleeraren 12Ó0 uitgetrokken 9o. van de kweekelingen, waarbij het schoolgeld op (40 wordt gesteld, zon der inschrijvingsgelden, 20 beurzen van 300 elk en 30 van 200 elk zullen beschikbaar worden gesteld. Voor gra tificatiën, dat is voor kleine bedragen van (100 en minder, wordt op (1500 gerekend. In den aanvang dient op een getal van 200 kweekelingen te worden gerekend lOo. verbinding met eene ambachts school. Het jaariijksch extra-subsidie te verleenen aan een ambachtsschool, die haar onderwijs in verbinding brengt met het centrale instituut, zal een bedrag van (20,000 in geen geval te boven gaan llo. lokaliteit en, hulpmiddelen, waarbij de lokalen zijn berekend op een normaal aantal van 240 leerlin gen 12o. raming der kosten. De kosten van den bouw zonder aan koop van terrein met inbegrip van noodig blijkende bijgebouwen worden geraamd op (800,000, die der inrich ting op (100,000, die der jaarlijksche uitgaven op (125,000. De middelbare technische school zal op een door de gemeente Haarlem gratis af te staan terrein van li hec tare worden geplaatst en de gemeente voor een bedrag van ten hoogste (400,000 in de kosten van den bouw bijdragen, onder voorbehouding van de goedkeuring van Ged. Staten. De gemeente Haarlem scheen de voor keur te verdienen om haar ligging vlak bij de hoofdstad en op het ver keerspunt tusschen de 2 aanzienlijkste provinciën. Voorts om haar rijk nnt- wikkelde industrie, hare gezonde lig ging en schoone omgeving, zonder dat de levensstandaard er te hoog is op gedreven. De ambachtsschool aldaar gevestigd, is bij onderzoek voor de noodige uitbreiding vatbaar gebleken. De plannen .die het ontwerp verge zellen. zijn. ter griffie van de Tweede Kamer voor de leden nedergelegd. Zande r-I nstituut. In de gehouden algerneene verga dering van het Zander-Instituut fs het jaarverslag door den Directeur uitgebracht. Uit dit verslag bleek, dat in het afgeloopen jaar 227 patiënten behan deld zijn. Hiervan zijn er 94 als ge nezen ontslagen, 14 zeer veel verbe- iterd, 12 geëindigd, terwijl er op 31 December 1903 nog 117 patiënten on der behandeling waren. In het afgeloopen jaar zijn er 37 patiënten meer behandeld dan in liet jaar 1902. Over het algemeen was het afgeloo pen jaar vrij gunstig, maar door de vele onkosten voor verschillende nood zakelijke herstellingen en veranderin gen, kon geen dividend uitgekeerd worden. Als commissarissen in de plaats van de heeren A. Bertling en Ed. de Lanoy, zijn gekozen de heeren C. Heyman en J. Veder. Akte-examens L. O. Geëxami neerd S vrouwelijke candidaten. Ge slaagd 5 dames. Mejuffrouw A. J. Lie- fering, Haarlem A. Langerijs. Hoorn H. F .Metselaar, KwadijkM. v. d. Velde, Koop a. d. Zaan M. de Wit Enkhuizen. Onder de opgave van geslaagden voor de acte L. O. in ons nummer van gisteren komt voor de naam F. C. A. Hassink, dit moet zijn F. C. A. Hat- tink. Bekeurd. Tegen een bewoner van een perceel aan de Groote Houtstraat is proces verbaal opgemaakt wegens het niet plaatsen van kadaster-plaatselijk nummer op dat perceel.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1