Het Nederlandsclie Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te St. Louis. De Solide Firma. Dc vrouw van. advocaat Peterman zat voor haar huishoudboek en telde de lange rijen cijfers op, terwijl haar man, in een gemakkelijken stoel lig gend, zich verdiepte in liet ..Weekblad van bet Recht Van tijd tot tijd keek ze bedrukt naar hem op, als hoopte ze, dat hij haar te hulp zou komen. Doch hij hoorde of zag blijkbaar niets. Eindelijk hield de jonge huisvrouw 't niet langer uit, en haar pen met een hoorbaren smak op Jafel werpend riep ze uit Zoo gaat het niet langer, Hen drik. Je moet mijn huishoudgeld met tien of vijftien gulden verhoogen, ik kan zoo niet uitkomen. Peterman fronste het voorhoofd. Wees nu niet dwaas, kind. Je weet heel goed, dat het onmogelijk is, je huishoudgeld ook maar één gulden te vergroöten. Het moet zoo gaan. Een spaarzame huisvrouw weet zich te behelpen. Mevrouw Peterman trok een aller leukst pruilmondje. Wiens schuld is het dan, dat het niet gaat... van mij of van jou? De advocaat liet het ..Weekblad" op zijn knieen vallen. Wat, is het mijn schuld soms Maar dat kan je toch niet meenen. Zeker, als jij me toestond mijn benoodigclheden te koopen, waar ik wilde, zou ik er wel kunnen komen, maar niet als je me dwingt alles hij dien Hezelmans te koopen. die zoo verschrikkelijk duur is. De advocaat was opgestaan even als wanneer hij een pleidooi begon, scheen hij zich eens zoo gro.it te ma ken, als om zijn tegenstander te ovei- vleugelen. Goedkoop en slecht, dat schijnt ook jou devies te zijn, zooals van ve len van je medezusters. Hezelmans mag met sommige artikelen een paar cénten duurder zijn dan anderen, daarvoor ben je dan ook zeker, goeie waar te krijgen. Vóór alles dien je er echter aan te denken, dat je de echtgenoote van den officier van jus titie bent, en dus te zorgen hebt, niet met het gerecht in aanraking te ko men of openlijk aanstoot te geven. Daarom sta ik er op, dat je je inkoo- pen alleen bij oude vertrouwde fir ma's doet, die je niet in moeielijkhe- den brengen kunnen, zooals die nieu we firma's, die de dagbladkolommen met haar reclames vullen. Gelukkig heeft de wet al voor een gedeelte die laakbare knoeierijen tegen gegaan, maai- ze geheel voorkomen kan ze niet. Mijnheer Peterman ging naar zijn bureau en zijn vrouwtje bleef met haar huiselijken kommer alleen in de ka mer achter. Haar man was nauwelijks weg. of er werd gescheld. Vergenoegd sprong ze op van haar stoel, ze wist wie daar was. Haar vriendin Penner, de echt genoote van een dagbladredactëur, kwam haar bezoeken. Zij hadden sa men altijd ernstige huiselijke aange legenheden te bespreken en dikwijls wipte de eene even bij de ander» aan om het een of ander te vragen of te overleggen. Mevrouw Penner was nu eigenlijk op weg naar den winkel van juffrov-.v Lindeman, waar je twee-maal in de week voor een prikje gevogelte en wild kon krijgen. Een pond reebout voor veertig centen is dat niet goedkoop, Ber tha vroeg mevrouw Penner. Bij Hezelmans moet ik er twaalf stuivers voor betalen, antwoordde mevrouw Peterman, met bitterheiden de stem. Hoe is 't mogelijk; dat maakt op de vijf pond een gulden verschil.Daar kun je bijna het verdere middagmaal "voor koopen. Het advocatenvrouwtje knikte be droefd met het hoofdje, terwijl een paar tranen over haar wangen rol den. Mevrouw Penner kon het niet aanzien, haar vriendin zoo bedroefd te zien. Je man is een barbaar, zeide ze toornig. Ik zou me wel weten te hel pen als ik jou was. Wees nu verstan dig en ga met me mee naar vrouw Lindeman. Niemand komt er achter, in je huishoudboek schrijf je eenvou dig Drie pond reebout f 1.80 en de rest steek je in je zak. Mevrouw Peterman had wel aller lei bedenkingen, doch de overredings kunst van mevrouw Penner behield de overhand en ze ging mee. Des Zondags sierde bij Peterman een heerlijk stuk reebout den disch. evenals bij Penner. Delicaat, werkelijk delicaat... vun Hezelmans, niet waar vrouwtje zei Peterman. Zijn vrouwtje scheen den mond te vol te hebben om te antwoorden, naar echtvriend merkte dit echter niet op. Ja, ja, ging hij voort, °en solide firma is waard, dat men ze bevoor deelt. Daar hebben ze me gisteren weer gerechtelijk beslag gelegd bij zekere vrouw Lindeman, die zoo goed koop wild en gevogelte wist te leveren. En wat blijkt nu achteraf Dat dat allemaal gestroopt goed was. De voor naamste lui in de stad moeten in haar boeken als klanten gevonden zijn. 'tls een schandaal. Verbeeld je, dat jij daarvan ook eens gekocht had. Mes en vork vielen mevrouw Peter man uit de handen. Zij was doods bleek geworden. Den verschrokken echtgenoot bleven de brokken in den mond steken. Wat scheelt er aan, kind?... Je tand Je hebt zeker op een hagel korrel gebeten, ik heb er eens één ingesliktdrink toch een glaasje wijn, kind. De jonge vrouw kwam weer een beetje tot zichzelf, ze trachtte verder te eten, doch ieder brokje bleef in haar keel steken. De woorden van haar echtgenoot klonken voortdurend in haar oor: Verbeeld je, datje er ook eens gekocht had. En ze had er gekocht. Als het eens uitkwam, dat zij ook een klant was van vrouw Linde man. Ze zou voor haar eigen man voor de rechtbank moeten verschij nen. De Zondagmiddagwandeling schoot er dezen keer bij in. Het kleine me vrouwtje lag als een betrapte dievegge op haar sofa en gaf zich aan allerlei sombere gedachten over. Het slot van haar overpeinzingen was, dat ze haar vriendin er over zou spreken, die moest haar helpen, want door haar schuld was ze er eigenlijk ingeloopen. Nauwelijks was den volgenden dag IN KOREA. Slechts één ding wordt hem allervriendelijkst geweigerd vergun ning om naar 't front te gaan. Wat een mensch levend in een moderne metropolis al niet kan overkomen is dezer dagen in Londen weer eens gebleken. De ondergrondsche spoorwegen heb ben ook daar al langen tijd humoris- tischen bladen stof geleverd voor grappige illustratie bij veronderstelde incidenten. Zoo stoute verbeelding had echter geen artist dat hij, wat laatst in wer kelijkheid gebeurde, onderstellen dorst. Dat het trillen van den grond door het schokken der telkens voorbijrij dende treinen niet best is voor de fun deeringen der huizen laat zich hoo- rendat kleine ontzettingen langza merhand er door verergeren, spreekt ook haast vanzelf en wat daarvan 't gevolg is bleek dezer dagen. Toen stortte een bewoond huis plot seling voor een groot deel in geluk kig zonder al te ernstige gevolgen. Gebleken is echter wel, dat die tun nelsporen een groot gevaar zijn voor in de nabijheid staande huizen, zoowel met het oog op de financieele schade "aTs op 't gevaar voor de bewoners. 't Valt echter niet moeilijk te er kennen, dat ook hier het gevaar gau wer aangewezen dan verholpen is. Dank zij het onvermoeide streven der American Trading Cy. te Amster dam, zal Nederland op de wereldten toonstelling te St. Louis beter voor den dag komen dan aanvankelijk vermoed mocht worden na het besluit der regeering om Nederlansche expo santen niet finantieel te steunen. Met kranigen durf heeft bedoelde firma, zoodra zij vernam dat Rusland zich, met het oog op den oorlog met Japan, terugtrok, beslag gelegd op het voor dit rijk bestemd gedeelte en dit voor Nederland gereserveerd. Het is een der gunstigst gelegen ge deelten, in den hoek bij den ingang van het gebouw, zoodat de shows on- middelijk de aandacht van den bezoe ker moeten trekken. Bovendien is de American Trading Cy. er in geslaagd voor de Nederlandsclie exposanten het privilegie van den verkoop te ver werven, een niet gering voordeel dus. In het gebouw voor de „varied indus try" en in dat der „agricultury heeft de firma de beschikking over 2500 vierkante voet, die reeds voor het grootste deel bezet zijn. Er is nog een.klein gedeelte open; firma's die nog exposeeren willen, zullen zich dus dienen te haasten. 't Moet voor onze regeering eenigs- zins beschamend zijn te vernemen, dat er geheel buiten haar een Neder- landsch paviljoen is gebouwd, waar in de Nederlandsche regeerings- eommissaris kantoor houdt. De plaats ruimte in dit paviljoen is geheel door Nederlandsche firma's ingenomen. Een beschrijving en een afbeeld'ng er van laten wij volgen. De plannen voor het gebouw wer den door den architect J. van Reste ren, te Amsterdam, aan de goedkeu ring van het tentoonstellingsbestuur onderworpen. Volgens deze plannen zal het ge bouw een typisch Hollandsch huis van den deftigen stand zijn. Ofschoon de ligging van 't gebouw gekozen is door den Nederlandschen commissaris-generaal voor de tentoon stelling en het hoofdkwartier van ons land op de „World Fair" zal zijn, is het geld voor den bouw geheel bij eengebracht door particuliere inschrij vingen. Het kantoor van den commis saris-generaal in 't gebouw zal ^eneel in Hollandsch en stijl gestoffeerd wor den. Het meubilair wordt daarvoor expresselijk uit Nederland aange voerd. Het terrein, waarop het gebouw op gericht wordt, zal zijn voorzijde aan Skinker Road hebben, juist ten Noor den van den Lindeli-Boulevard. Dit terrein ligt ten Oosten van het Zweed- sche tentoonstellingsgebouw en heeft een oppervlakte van 125 m. 100 vier kante voet. Het gebouw zal niet het gansche terrein innemen, maar er zal voldoende ruimte overblijven om het paviljoen te omgeven met een mooien tuin in Hollandschen stijl. In een der kamers van het paviljoen zal een co- pie van de „Nachtwacht van Rem brandt" geëxposeerd worden. EEN CURIEUS ONGEYAL. Landing van Japansche troepen op de Koreaansche kust. DE OORLOGSCORRESPONDENT IN JAPAN haar man het huis uit. ze snelde naar haar vriendin. wr>t voor het gerecht verschij nen, kom, wees wijzer, daar is im mers geen sprake van, je hebt toch direct betaald en vrouw Lindeman vvist niet eens wie je was. En in hot. érgste geval kan je alles nog ontken nen. Met deze redeneer!ng stelde de ver leidster haar gerust. Mevrouw Peter man voelde zich aanmerkelijk verlicht en in vrn opgewekte stemming keer de ze huiswaarts. Geheefl tegen zijn gewoonte kwam mijnheer Peterman bijna een half uur te laat koffie drinken. Hij zag er op gewonden uit, alsof hi] zoo juist, zes struikroovers onder handen had ge had. Iets onaangenaams moest h- overkomen zijn. Mevrouw'? hart be gon ongerust te kloppen. De troost redenen barer vriendin verstoven als kaf voor den wind bij den donkeren blik van haar man. die zich nan tafel zette »n met toorn in de stem ter- wiil hij on het restant van den ree bout wees Van Hezelmans. nietwaar Het werd haar rood en groen voor de oogen, geen twijfel, hii wist al les. nog lanp-er zwttgen Neen. liever alles eerlijk bekennen. Zij opende reeds den mond, toen haar echtvriend opstoof Die bedrieger, die Hezelmans, voor treen cdnt haal je meer bij hem "Weet je waar die reebout vandaan komt? Van vrouw Lindeman. Haar grootste afnemer was die bedrieg»)*. Weer ontvielen mes en vork den han den van mevrouw Peterman. En bij vrouw Lindeman kostte het pond maar veertig centen en bij Hezelmans moest je er twaalf stuivers voor geven, de helft meer, 'tis onge hoord. De advocaat keek verwonderd op. Ja, veertig cents, inaar hoe weet je dat? Mevrouw bloosde achter 1» ooren toen zei ze aarzelend - De meid vertelde me... ze. hadi «a( van d» meid van Penner gehoord. 's Middags kwam als naar gèwooi mevrouw Penner op visite c-n kn een omstandig verhaal van wat, 1 was voorgevallen. Mevrouw Peteri haalde lachend haar huishóudbc voor den dag. Kijk nu eens. riep ze plotse! uit. Daar stond drie pond reebouti 6*Vl Hezelmans 1.80 en nu heeft mi ck man zelf zijn naam inkt dooi; DE haald. Foei, een documi ad, ten-vervalscher, hoe vindt je dat n sto iit. VOLDOENDE. A. Hebt u het handschrift mejuffrouw uw bruid door een g pholoog (schriftkenner) laten beo deelen B. Neen, maar door een banhfcik en die heeft de chèque dadel betaald. VOORBEELDEN TREKKEN. Vader. Jongen, jongen, je alle volharding. Je zult het nooit brengen. Kijk eens naar die eenvi'ehi dige vlieg. Tienmaal zal je haar jagen, telkens gaat ze heen en zal ze voor de elfde maal weer op zelfde plaats neerstrijken. Zoonlief nam den raad van ouden vader te harte en werd mis voyageur. Ee: UIT HET OPSTEL VAN EEN VISCH. Boven de varkens zweeft rend het Damocles-zwaard der fabrikanten. wordt uiterst vriendelijk ontvangen. paard bekomt hij goedkoop, evenals zijn verdere benoodigdheden.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 10