NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6397 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen MAANDAG J97MEI 1904 Derde Blad. )e Terugkeer van Sherlock Holmes et Avontuur van de Zes Napoleons ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 120 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) n 130 Franco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem t w Q.37>£ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Venosofsciwp Ltmreas Caster. Directeur i C, PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Var. 1—5 regels 5C Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels 0.75, elke regel meer 0.15 Reclames 30 Cent per regef Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuid er Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, •■pgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicize Llrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F JONES, Succ., Parijs, 3W Faubourg Montmartre. I. liet vv.'is niets ongewoons, dat Mr. estrade van Scotland Yard op een •ond bij ons opliep en zijn bezoeken jaren Snerlock Holmes aangenaam, ram zij stelden hem in staat voeling houden niet al wat in het hoofd manier der politie omging. In ruil oor het nieuws, dat Lestrade bracht, as Holmes altijd bereid met nan acht te luisteren naar de bijzonder heden van een of ander geval, waarin e deteclieve betrokken was en dik- ajls was hij in staat om, zonder aadwerkelijk in te grijpen, eenige' anwijzing te geven of opmerking te ïakeii, die de zaak verduidelijkte. Op den avond, waarover we spreken iad Lestrade het gehad over liet weer b de kranten. Daarop was hij stil eworden en had in gedachte zijn si-1 aar gerookt. Holmes zat naar hem kijken. I -Iets bijzonders aan de hand? roeg hij. Och neen, mijnheer Holmes, niets ponders. Vertel het me toch maar eens Lestrade lachte. u, mr. Holmes, waarom zou ik ntkennen, dat werkelijk iets mijn; jeest bezig houdt. En toch is het en ioo'n dwaze zaak, dat ik aarzel zc, i mee te deel en. Aan den anderen ;ant is het iets niet alledaagsch en ik neet, dat u een bijzondere voorliefde oor het ongewone heeft. Maar naar mijn meening is het meer iets voor dokter Watson dan voor u. Zieke zei ik. Krankzinnigheid. En een eigen- ilrdige krankzinnigheid ookMen tou niet denken, dat er tegenwoordig iemand zou leven, die Napoleon den Eerste zóó haat, dat hij elk por tret dat hij van hem ziet, stuk slaat. Holmes wierp zich achterover in ijjn stoel. Dat is niets voor mij, zei hij. Juist. Dat zei ik al. Maar als de man inbraak pleegt en portretten breekt, die niet van hern zijn dan gaat het geval niet meer den dokter, maar den politieman aan. Holmes richtte zich weer op. Inbraak! Dat is interessanter! Laai me de bijzonderheden eens hoo- ren Lestrade haalde zijn officieel aan- teekeningboek voor den dag en hel derde zijn geheugen, daaruit op. Het eerste geval, waarvan mel ding werd gemaald, had 4 dagen ge leden plaats, zei hij. Het was in den winkel van Morse Hudson, waar Schilderijen en beelden worden ver- tocht aan Kensington Road. De be diende had een oogenblik den winkel Blaten toen hij een slag hoorde en toesnellend vond hij een buste van Na poleon in pleister, die met verschillen de andere kunstwerken in de etalage stond, in stukken op den grond lig- ï-Iij liep de straat op, maar hoe wel verscheidene voorbijgangers ver klaarden. dat zij een man den winkel hadden /.ien uitloopen, zag hij nie mand en w as het hem onmogelijk den r te snappen. Het werd aan de politie gerapporteerd, maar het pleis terbeeld was niet meer dan enkele 'hillings waard en de heele zaak scheen te kinderachtig om er eenige ernstige nasporing naar te doen. Het tweede geval echter was ernsti ger en ook zonderlinger. Dat gebeur de vannacht. Op Kensington Road, een paar hon derd meter van den w inkel van Morse Hudson, woont een welbekend genees heer. dokter Barnicot, die een zeer uitgebreide praktijk heeft op den Zuidelijken Theems-oever. Zijn wo ning en voornaamste consult-k.amer is op Kensington Road, maar hij heeft nog een spreek- en operatiekamer op Lower Brixton Road, twee mijl en-van daar. Deze dr. Barnicot is een geest driftig bewonderaar van Napoleon en zijn huis is vol boeken, afbeeldingen en aandenken aan den Franschen Keizer. Korten tijd geleden kocht hij bij Morse Hudson twee gelijke pleis ter-afbeeldingen van den beroemden Xapuleon-kop van den Fransehen beeldhouder Devine. Een van deze plaatste hij in den gang in het huis op Kensington Road en de andere op den schoorsteenmantel in de operatie kamer van Lower Brixton. Toen nu vanochtend dr. Barnicot heneden kwam was hij verbaasd te zien. dat gedurende den nacht in zijn huis was ingebroken, maar dat niets was meegenomen dan het pleisterbeeld uit den "gang. Het was naar buiten ge dragen en daar lmrd tegen den muur geworpen, waar de stukken ervan ge vonden werden. Holmes wreef in zijn handen. Dat is zeker zeer zonderling,«.zei hij. Ik dacht wel. dat het verhaal u zou bevallen, maar ik ben nog niet' aan 't eind. Dr. Barnicot moest om' 12 uur aan zijn andere spreekkamer' zijn en u kunt zich zijn verbazuigj voorstellen, toen hij. daar aanko i mend, bevond dat het venster geopend j was gedurende den nacht en dat de gebroken stukken van den tweeden kop over de geheele kanier verspreid lagen. liet. was tot gruis getrapt. In geen der beide gevallen was ereenig teeken, dat ons kon brengen op het spoor van den misdadiger of gek, die het gedaan had. Nu, mr. Holmes, daar, hebt ii de feilen. Zo zijn zonderling, om niet te zeggen belachelijk, zei Holmes. Mag! ik vragen of de twee bustes, die in de kamers van dr. Barnicot vernield w er- den precies eender waren als deeemv 1 die gebroken werd in den winkel van Morse Hudson Ze waren uit denzelfden vorm ge goten. Dat feit pleit tegen de theorie dat de man, die ze hralc. wordt gedreven] dour een algemecnen haat tegen Na poleon. In aanmerking genomen hoe-1 veel afbeeldingen van den grooten Keizer er in Londen moeten zijn. kan men moeilijk aannemen, dat een ma niak toevallig juist zou beginnen drie reproducties van dezelfde buste te vernielen. Zoo dacht, ik er óók over, zei Lestrade. Maar aan den anderen kant is die Morse Hudson de leverancier van dergelijke beelden in dat deel van Londen en deze drie waven de eenige die sinds jaren in zijn winkel waren geweest. Hoewel dus. zooals u zegt, er vele honderden bustes in Londen moe ten zijn. is het zeer waarschijnlijk, dat dit de eenige drie in die huurt waren» Dus zou een fanaticus, die daar woont, licht met deze drie beginnen. Wat denkt u* ervan, mr. Watson? Er zijn geen grenzen voor de ver onderstellingen ten aanzien van zulk een monomaan, antwoordde ik. Dit is een toestand, die de Franschen idee fixc hebben genoemd en gepaard kan gaan met volkomen gezondheid in alle opzichten. Iemand, die veel over Napoleon gelezen heeft of wiens fa milie misschien geleden heeft onder den gi'ooten oorlog, kan zulk een idéé fixe krijgen en onder invloed daarvan in staat, zijn tot zonderlinge en buitensporige daden. Dat gaat niet. op. beste Watson, zei Holmes, het hoofd schuddend, want geen idee fixe kan je interes santer, maniac in staat stellen te we ten waar deze bustes te vinden wa ren. Nu, hoe verklaar jij het dan Ik tracht dat niet te doen. Al leen wil ik de opmerking maken, dat er een zekere methode is in liet zon derling optreden van dien heer. Bij voorbeeld in den gang hij dr. Barni cot, waar door leven de familie zou zijn w akker geworden, is de buste mee naar buiten genomen voor ze gebro ken werd, terwijl in de operatie-ka mer, waar geen gevaar bestond, dat iemand het zou hooren, het ding stuk werd gegooid waar hel stond. De zaak schijnt hoogst vreemd en toch zou ik niets vreemd durven noemen, wan neer ik bedenk, dat verscheidene van mijn beroemde gevallen een aanvang hadden, die al heel weinig beloofde Ik kan daarom niet lachen over je drie gebroken bustes, Lestrade, en ik zal je zeer dankbaar zijn als je me in kennis stelt met elke nieuwe ge beurtenis in deze zoo zonderlinge zaak. (wordt vervolgd) Binnenland i Statcn-Heneraal Kameroverzicht. Do belangstelling in de Kamer was gisteren begrijpelijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken zou zijn rede voortzetten over de quaestie der split sing door 'hem zelf aangeduid als het hoofdpunt van liet ontwerp, waarmee dit viel of stond, liet gewicht van de rede lag natuurlijk in de concessies die gedaan werden. De splitsing, al dus de Minister, gaat tegen het kroeg bezoek w il een hek stellen tegen het afdrijven naar het alcoholisme. Een ander doel is een richting aan den kleinhandel in sterken drank te ge ven die afwenkt van het alcoholge vaar. Tapperij on slijterij toch dragen een geheel verschillend karakter tus- schen den tapper en zijn klanten komt een nauwer band niet tusschen den slijter en de koopers, die in enkele minuten in de slijterij geholpen zijn. Scheidt men nu deze twee gelegenhe den, dan bereikt men dat de kring der verleiding wordt geconcentreerd en het toezicht veel gemakkelijker wordt. Krachtig verdedigde de Minister de verhooging van het minimum tot 10 Liter. Als men den handel tot 10 Liter er onder heeft, dan kan er van clamlestienen handel enkel sprake zijn bij slijters zonder vergunning en bij de tappers. Toen kwamen scnlge concessiesDe vergunning voor de mannen van 2 Liters zal de Minister niet verder uitbreidenstrengere strafbepalingen voorstellen tegen het drinken in slijterijen en liet uitdra gen van drank uit tapperijen en ook tegen het aanwezig hebben van aan gebroken vaten. De Minister gaf ook toe dat sommiger broodwinning be nadeeld werd, maar t was niet veel en dan het algemeen belang moei voorgaan. Maar onrechtvaardig was de splitsing niet, vooral niet nu de Regeering de groote concessie had ge daan op de bestaande vergunningen de splitsing niet van toepassing te verklaren. -Daarbij, 't is waar, maakr te de Regeering voorbehoud. De be staande zaken mochten niet verplaatst worden of uitgebreid en de positie der weduwe was niet gewaarborgd. Welnu, de Minister deed opnieuw een concessievoor amendementen die daarin verandering zouden bren gen zou men bij de Regeering een willig oor vinden. En wat nu het zielental aanging van de gemeenten waar de splitsing niet van toepassing zou zijn 't ie een moeilijke zaak. De Rog. nam 5000 aan en liet voor die gemeenten com binatie van slijterij en winkelnering toe. Nu veler stem van die combinatie afhing, had de Reg. geen bezwaar haar terug te nemen. Zij heeft dit ex- pedidient niet meer noodig. Men lachte nog al luid aan de lin kerzijde der Kamer na deze verkla ring. Tot 20.000 zielen kan men niet gaan. dan raakte men aan steden 10000 w-as ook te hoog. De Regeering meende er iets op gevonden te heb ben. Zij is bereid de splitsing niet van toepassing te verklaren in een gemeen te w aarin geen kom is van meer dan 5000 zielen. Dan vallen de plattelands gemeenten buiten de splitsing en de kleine steden niet. Toen verdedigde do Minister nog de ,twee maatjes" omdat men in ons land gewoon is bij die hoeveelheid te koopen en daarna kwam do conclusie. De definitie 'acht de Regeering wen- schelijk. Wil men de hare niet, dan beveelt zij die van den heer van Id- singa aan. Maar ten slotte beslisse de Kamer of zij de definitie wil: 1-Iet amendement van den Heuvel (om in de wet niet van „sterken", alleen van drank te spreken) past niet in deze w-et en over de „twee maatjes" bepa ling liet de Regeering ook de beslis- sing aan de Kamer. Maar onaannemelijk was bet amen- dement-Fock c. s. om do splitsing te .doen vervallen. Zij beheerscht de gan- sche structuur der wet. Van een be- ginsel, van politfek is geen sprake, do Regeering deed een keuze uit de vele' middelen om het drankkwaad te. be- strijden en zij koos de splitsing die in de gansche wet doorwerkt. De Re-1 geering had naar gemeen overleg ge- streefd, de Kamer toone nu ook (lat j dit ook voor haar geen ijdel woord K i Replieken sneed de voorzitter af. De' wijzigingen der Regeering waren zou' belangrijk dat hij het heter achtte1 dat ze eerst gedrukt onder de oogen der leden kwamen. Dan kon men Dinsdag met art. 1 voortgaan en nu overgaan tot de behandeling der ove rige artikelen. Na eenige discussie werd dit voorstel met 59 tegen 29 aan genomen. En zoo kwam men bij artikel 3. Daarbij wordt bepaald dat logemen ten en sociëteiten vergunning moeten vragen aan God. Staten. Voor andere gelegenheden moet vergunning wor den gevraagd aan B. en W. en die vergunningen zijn gebonden aan voor waarden betreffende de inrichtingen der lokalen enz. De heer van der Zwaag en de socialistische fractie had den amendementen ingediend van ge lijke strekking 'n.l. om (le sociëteiten geen vergunning te vcrleenen. Eerstgenoemde trok ten gunste van het andere amendement 't zijne in, maar kwam toch dat van de sociaal democraten krachtig verdedigen. Hij wilde van bevoorrechting der socië teiten niets weten. Evenmin de heer Terlaan. Gelij'k" recht voor allen, dal was hun leuze. En de heer Ferf voelde in beginsel ook voor het amendement. Maar de geheele wet beviel hem niet. 't Amen dement was een verscherping, dus wilde hij er niet aan. Daarentegen was de heer Lobman zelfs niet in beginsel voor het amendement, hij was er te gen. Hoe meer sociëteiten hoe heter men oefent er toezicht op elkander uit. Toen de heer WiUinge had ver klaard dat de bedoeling der amende menten ook van het reeds ingetrok- kerië hem niet duidelijk was, nam de heer Troelstra het woord. De heer van der Zwaag en zijn vrienden wil den de vergunning wel geven aan de sociëteiten maar onder dezelfde voor waarden als aan alle andere gelegen heden voor verkoop in het klein. Spr. meende dat vooral de studenten-socie- teiten een groot kwaad waren, die niet bevoorrecht moesten worden. Toen de heer Bolsius daarna nog voor het amendement had gesproken en de heer Karnebeek er tegen, antwoordde do Minister de sprekers. Niet de stu- denteri-societeitcn moest men als type nemen liet generale type was gansch anders. Gezond sociëteitsleven is niet verkeerd, integendeel, bevordert 't het gemeenschappelijk verkeer, het vere nigingsleven. zonder het huiselijk le ven te schaden. Sociëteiten zijn voor al ten plattenland^ een behoefte. Zijn ze er niet, dan gaat men naar de hei-bergen. Gelijk stellen met tappa- rijen kon ue Minister de sociëteiten niet. Het zijn ongelijksoortige begrippen. In de tapperij verkoopt men drank uit winstbejag, in de sociëteit niet. De le den der sociëteiten hebben 't in han den den prijs van den drank te be palen. hier was niet in den gewonen zin van het woord sprake van handel. De juristen in de Kamer moesten zich daaromtrent~maar eens laten hooren. Zij zullen daartoe Dinsdag gelegen heid hebben,- ais wanneer de beraad slagingen worden hervat. Gölmldigdo Redders; Van den Hoek van Holland schrijft men De president der Fransche republiek beeft aan de bemanning der stoom- reddingboot alhier medailles toege kend voor de redding van schipbreu kelingen van de President Carnot, aan den schipper een zilveren, aan de matrozen een bronzen. Bij monde van den voorzitter der Z u i d-H ollandsche- Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, den lieer Moens, te Rotterdam, zijn de me-daljes gisterenmiddag aan de be manning uitgereikt, in tegenwoordig heid van den secretaris en den op zichter van 's-Gravenzande en den commissaris der loodsen, alhier. Spre ker zei, waar het in het algemeen aangenaam is aan een bemanning een blijk te kunnen geven van waar deering voor betoonde zelfopoffering dit in het bijzonder aangenaam is wanneer men dit kan doen namens een vreemde natie. Spr. feliciteerde de bemanning met de onderscheiding en zeide te hopen dat de medailles nog lang de borst van de redders mo gen sieren. De burgemeester, jhr. H. M van Lennep, zeide daarop, dat het hem een eer was tot deze plechtigheid te zijn uitgenoodigd om daarbij getuige te zijn dat mannen gehuldigd worden, die dat zoozeer verdienden. Hij is overtuigd, dat een aansporing voor hen niet noodig was, daar zij steeds bereid zijn op het eerste noodsignaal, bij wolk weer dan ook, zee te kiezen lp te verleenen. Spr. stelt het niettemin op prijs dat" een vreemde regeering de daden van zulke uitge lezen gemeentenaren zoo hoogelijk waardeert. 3o. De ducdalven (stoelen) te doen vervangen door boeien om dc schepen t? vrijwaren van onkosten. Bij aan varing der ducdalven is 2 ƒ300 schade een heel gewone vergoeding, w elke do schepen moeten betalen plaatst men daarentegen boeien, dan wordt geen schade berokkend. De schepen glijden daarover heen. Zijn vrouw vermoord. Eenige maanden geleden werd op verzoek van de Duitsche justitie te 's llceienberg aangehouden Hugo Wal- t.r. al- ver Jacht te Berlijn zijne vrouw to hebben vermoord door middel van vergif en daarna het lijk aan een boom te hebben opgehangen, teneinde zoodoende de haeening te doen ont staan. dat zij zicli zelve had gedood. \Y. werd naar Arnhem overgebracht en na eenige maanden in li echten is te hebben doorgebracht aan de Duit sche justitie uitgeleverd. Thans heeft zijne zaak voor het Landgericht te Berlijn gediend. Hoewel AY. ten sterk ste ontkende den moord te hebben ge pleegd. zijn zooveel dingen aan het licht gekomen die zeer sterk op zijne schuld wijzen, dat hij bij vonnis van gemeld „Gericht" Dinsdag is ter dood veroordeeld. W. heeft dadelijk hooger beroep aangeteekend. Gemengd Nieuws. ])e Waarde van Intemewbericliten Men weet, dat. admiraal Skrydlof, voor hij naar liet oorlogstooneel ver trok, door tientallen van correspon denten is „geïnterviewd" tenmin ste dat heele redeneeringen van den admiraal zijn medegedpCTxl in tal van bla den. Zijn inzichten over den oorlog, hoe hij over de Japanners denkt, enz., dat alles is in breede trekken door de correspondenten medegedeeld, als uit den mond des admiraaTs zelf verno moeten iederon dag een interview en oen actueel portret hebben. Wilt u dus zoo goed zijn mij uw portret te go wn en mij te zeggen, wat u van de» verhouding tusschen Engeland en Rus. land denkt Mijn portret, antwoordde ik, geef ik u niet en over de Engelscli Russische verhouding kan ik u niets zeggen, daar ik er niets van weet. ..Dan zal ik schrijven, wat mij in mijn hoofd komt, verklaarde de Ame rikaan, en in plaats van uw portret een ander in de courant brengen, voor mijn part Don Carlos. Er bleef mij niets anders over dan hem mijn portret te geven." Zoover mij bekend is. beeft geen van de correspondenten dit verhaal van Skrydlof weergegeven. Daarvoor hebben zij verteld, hoe hij over liet lieden, bet verleden en de toekomst van den oorlog met de Ja panners denkt, d. w. z. juist dat, wat hij niemand gezegd heeft. Wij passeerden Kolpino. Skrydlof stond op, verontschuldigde zich en ging in zijn coupé. De cor respondenten trokken weer af. Inden salonwagen scheen de zon helder door liet venster en de trein naderde St. Petersburg. „Veroorlooft u mij, dat ik u mijn correspondentie ter inzage in het hotel d' Europe stuur", riep een van de interviewers in de coupé van den admiraal. De admiraal antwoordde volstrekt niets. Zijn oppasser wierp woedende blik ken op den man, die den admiraal bij zijn toilet stoorde... Als nu d i t ..interview" ten minste maar waar is!. Letteron en Kunst. Naar IndU. Naar aanleiding van een opvoering van het Brondgeest-Ensemble, eere- iivond van den heer Brondgeest, te Rotterdam, schrijft de N. R. Ct. Het is nu zeker, de heer Brondgeest gaat naar Indië. Maar het „Ensem ble" gaat niet slechts een gedeelte van de leden, onder wie mevrouw In de Amsterdainsche haven. Men meldt uit Amsterdam Voor eenigen tijd vroeg de redactie van de Havenarbeider aan de lezers van dat blad, om do gebreken, welke onze haven en have inrichtingen aan kleven en die door lien in den dage- lijkschcn arbeid opgemerkt worden, op te geven, opdat ze zouden kunnen worden gepubliceerd en de bevoegde autoriteit opmerkzaam gemaakt. Dit bad tot gevolg, dat aan de re dactie het volgende van de Houtha ven werd gezonden, als zijnde gèbri ken, die de scheepvaart ten zeerste belemmeren. lo De monding der haven is te smal moet worden verbreed en uitgediept op dezelfde diepte van liet Noord- zeekanaal. 2o. De nieuwe haven is le ondiep Het. uitdiepen tot 7.5 onder A. P. ver dient ten zeerste aanbeveling met liet oog op de lossing van heimastcn van 20 en 22 meter lengte. Welnu de admiraal iieeft niemand Roeiofsen, natuurlijk mevrouw Brond- willen tcwoord staan, in ieder geval1 geest en de heer Van Beem. 't Verle- ecn enkel woord losgelaten 1 den jaar bijeengebrachte, nu eenige Alle interviews vallen daarmede in maanden tot samenwerking gevormde iet watertroepje, spat uiteen. Is het niet jam-" De correspondent van een Russischmer Toen de heer Van Beem gister blad vertelt daarover het volgende avond in zijn hartelijke» speech tegen Ik keerde met denzelfden trein van den eere avond-houdende» directeur Moskou terug, waarmee Skrydlof naar met duim im wijsvinger het manuaal St. Petersburg reisde. van geldtellen maakte, rees onwille- Yoor het station Ljuban bevond ik keurig de vraag ging het het Ensem- mij om half acht 's morgens in zijn blo zoo slecht? We keken daarop de salon-w agen, in tegenwoordigheid van zaal nog .-ens rond. Boven was "t den met hem bevrïenden procurator leeg, beneden niet. De eerste rangen van het marine-gerecht, Przeradski. j w aren dicht bezet. Dus de best betaal- Toen de trein te Ljuban stopte overhandigde de oppasser van den ad miraal hem ongeveer tien visitekaart jes. Zij waren alle van journalisten. „Wat, zullen wc er aan doenriep de admiraal. „Men meet ze wel ont vangen. Die nienschen zijn uit St. Petersburg gekomen en vroeg opge- de plaatsen Op Brondgeest's eere avond in Mei. Wie gaat er bij dag licht graag naar de komedie? Die volle stalles en baignoires, wel, wa ren dat niet allemaal mensclien, op wie de lieer Brondgeest rekenen kan Die, hem persoonlijk reeds lang hoog stellend, in de afgeloopen maanden staan Laat ze binnenkomen", zei hebben geleerd ook den directeur, ook hij tot den oppasser. j wat zijn gezelschap vermag, te waar- \chter elkaar als dc ganzen kwa- deeren Alle begin is moeilijk. Dat men de correspondenten door de van liet Brondgeest-Ensemble laat de nauwe gang. herinnering van noeste, van onover- Skrydlof verzocht ze allen plaats te troffen vlijt Dij de spelers. Niet van nemen. een zóó geringe belangstelling bij hot „Wat zal ik u zeggen?" zei de ad-publiek. Grooter bad zij kunnen we- miraal, „hoogstens dit. dat ons een zen. Maar. we voelden het gister- moeilijke taak wacht; en dat ik op avond de weg naar het Ensemble is God vertrouw." i gebaand, „Hoe denkt Uwe Excellentie over de. De heer Brondgeest beeft liet in zoo vaart van de Oostzee-vloot door de. ver gemakkelijk gehad, als zijn mede- Noordelijke IJszee en de Bering-dinger uit de Aert-van-Nesstraat hem straat." vroeg een der corresponden- gaarne veel van de serieuze kunst ten. I liet. Al gedenken we enkele avonden De admiraal schrok. „Daarover heb uit den Grooten Schouwburg met ik geen opinie, dat moet u den specin-dankbaarheid, het is daar, in de laat listen vragen. „Admiraal", vroeg de correspon dent van de ..Matin", „ik ben geko men om u te vragen wat voor opera tieplannen u heeft." „Wat voor een operatie-plan", ant woordde de admiraal den Fransch- man, ..ziet u. dat is mijn plan." En hij nam een onbeschreven blad pa pier, liet het den correspondent zien ste, jaren, meer en meer klucht en nog eens klucht, Duitsch-gemoedelijke ont spanning. voor gansche famieljes, tot de babies toe, geschikt. Daarnaast had de heer Brondgeest een schoont? taak de voortzetting der Tivoli-tradi tie, waarvoor de stukken ook thans nii t ontbreken. Hij heeft, al was zijn keus niet altijd gelukkig, getoond, die stukken aan te willen, aan te durven, zeide: „Op dit blad kan ik do en waarlijk in menig opzicht heel goed woorden neerschrijven „Met Gods aan te kunnen, hulp." Heeft hij er hier geen aandacht voor Het werd drukkend in de coupé. gevonden Do belangstelling, hem De correspondenten zaten op stoe- gisteravond getoond, komt ons voor ien, terwijl een op den divan van den ee:i antwoord te zijn En dat het hem admiraal had plaats genomen. verder in den lande zoo slecht niet Deze was tegen allen vriendelijk, ging. wel. de lectuur van vele opgo- z-. ide echter behalve het bovenstaan- wekte verslagen in de provinciale pers de, geen woord. heeft het ons bewezen. Een van ben vroeg „Waar zal uw Maar simls Royaard's reis lijkt Java residentie zijn 1 hot goudland. Wij gunnen den reizi- De admiraal nam een visitekaartje,gors alles goeds. Maar vooral hopen waarop Wladiwostok Port Arthur we, dat de lieer Brondgeest. torugge- stond. j koerd, in staat moge wezen, de goede Hierop vertelde de admiraal een gebruiken van een tweeden, een klei- voorval. dat in het jaar'86 had plaats neren Rotterdam sche» schouwburg gehad toen hij bevelhebber van de voort te zetten. Wij spreken hier, „Strelok" was. 1 dunkt ons. namens de mensclien. die „Onze verhouding tot Engeland was gisteravond niet moe zijn geworden, toen wal spannend. Ik was juist in hem zeer hartelijk toe te juichen d N. w York aangekomen, toen een man w. z. namens een al vrij talrijk, met een slappen hoed op, op het dek trouw publiek, dat in den schouwburg verscheen. Ik hen, zei hij. een mede- meer zoekt, iets anders zoekt dan werker van de „Police Gazette". Wij ontspanning.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9