Sport en Wedstrijden. Courses te Woestduiu (Vervolg van ons verslag van Zaterdag) III. Duindigt-prijs. (2§ uur). Handi cap. Ie prijs ƒ600, 2e prijs ƒ150, 3e prijs ƒ75, -ie prijs 25. Belle Bay, eig. W. A. Ockhorst, Doeleman, 3400 M. Nerva, eig. W. Jochems, v. Assen delft, 3375 M. Ward, eig. J. W. Schuijl, Cole, 3300 M. Don Quichotte, eig. Joh. de Mol, J. Witteveen, 3300 M. ückfield, eig. S. Witteveen, eig. 3275 M. Ulpia, eig. H. K. Glas Jzn., J. En- sing, 3275 M. Caïd, eig. Stal Minerva, A. Mol, 3250 M. Avenir, eig. B. H. van Munster, Steinagei, 3175 M. Schabernack, eig. W. H. J. Brom, v. d. Akker, 3175 M. Antoinette, eig. J. C. de Wilde, J. Bos. 3125 M. Chilouez. eig. A. A. v. d. Berg,J. Koster, 3025 M. Elsje, eig. Jac. Roodenhurg, eig., 3000 M. Ie Caid, 2e Chilouez. 3e Don Qui chotte. Tot. ƒ32.50. Placé ƒ14.50, ƒ9.50, 7.50 Nerva, eerste aankomend, wordt gedisqualificeerd, daar de rijder zich niet vooraf heeft laten wegen. Tijd van Caid 5.374/5. IV. Groenendaal-prijs. (3 uur). Ver koopswedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder, die voor ƒ2000 zijn te koop gesteld. Ie prijs ƒ1200, 2e prijs ƒ200, 3e prijs ƒ100.—. Sublime Porte 1000), eig. H. F. Bultman Hzn., Threlfell, 53* K.G. Valentine, 1200), eig. S. A. F. Ba ron Creutz, Parfrement, 52* K.G. Aemilia (ƒ1400) eig. Jhr. C. de Pes ters, Mc. Cord. 52 K.G. Lady of the Lake, 1000), eig. H. F. Bultman Hzn., Hill, 40K.G. Eerste Valentine, tweede Sublime Porte, derde Aemilia. Tot. ƒ6.50. Placé ƒ5.—, ƒ9.—. Een scherpe strijd tusschen Su blime Porte en Valentine, die met een hoofdlengte wint. Valentine, te koop gesteld voor ƒ1200 werd door den eigenaar voor ƒ1800 ingekocht. V. Roomhuis-prijs. (3* uur). Re cord-harddraverij voor hengsten en merriën. Minimum afstand 2500 M. Ie prijs ƒ600.2e prijs ƒ150.—, 3e prijs ƒ75.—, 4e prijs ƒ25. Robert See Steele, eig. Joh. de Mol, J. Witteveen, 2625 M. Moquette, eig. Stal Unitas. Oppelaar 2600 M. Uranie, eig. B. H. van Munster, Steinagei, 2575 M. Redburr, eig. B. J. v. Alkemade, eig. 2500 M. Nettie Bruen, eig. Joh. v. d. Bergh, Schönrock, 2500 M. Colombine, eig. Stal Avanti, J. C. de Boer, 2500 M. Eerste Uranie, tweede Colombine, derde Robert. Colombine had lang de leiding, maar werd in het laatste rechte eind door Uranie geklopt. Tot. ƒ15.—. Placé ƒ19.—, ƒ8.50. Tijd van Uranie 4.14. VI. Prijs van het Zeebad Schofenln- gen. (3.50 uur). Verkoopssteeplechase voor paarden van 4 jaar en ouder, die te koop gesteld zijn voor 2000. Ie prijs 700.2e prijs ƒ1.50.3e prijs 50. Afstand 4200 Meter. Patricks Ball, (ƒ1500), eig. S. A. F. Baron Creutz, Neale, 76 K.G. Kentmere (ƒ1500), eig. W. Jochems, Kattendijke, 73 K.G. Master Freddy, (ƒ500),' eig. W. Jo chems, Kok, 68 K.G. Ie Master Freddy. Tot. ƒ13.50. Kentmere verliet na de eerste horde geweigerd te hebben de baan. Tegen alle verwachting in won, in een regel matig gereden course Master Freddy, op wien geen bod werd gedaan. Zooals men utt bovenstaande kan zien kwamen er nog_al verrassingen, gevolg van den toestand van de baan en van het weer. De regen, die in 't begon bij buien viel, stroomde later onophoudelijk neer en bedierf het genoegen. Begrij pelijkerwijs was het publiek niet tal rijk. Mij. Woestduin. Courses op Zondag 8 Mei te Woest- duin. Hoewel den geheelen dag het weer dreigend w^, bleven we Zondag voor tsortbuien gebaard. Er waren tame lijk veel toeschouwers en ook nu ble ven verrassingen niet uit I. Kritzinger-Prijs (1£ uur). Wedren op de vlakke baan voor Inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Ie prijs 350.—, 2e prijs 50. Afstand 1300 Meter. Billiton, eig. A. v. Hoboken v. Hoe- dekenskerke, Wienert, 66* K.G. Freule, eig. Jhr. L. Boreel, Parfre ment, 54 K.G. Ie Billiton. Als naar gewoonte gaat Billiton met zeer snellen pace aan 't hoofd en wint, hoewel niet zoo gemakkelijk als ge woonlijk, daar Freule dank zij den Franschen jockey Parfrement, die haar berijdt, deed wat ze kon. Tot. ƒ4.—. II. Foury-prijs. (2 uur). Recordhard draverij voor Nederlandsche paarden. Paarden met een record van 1.55 gaan van start le prijs ƒ350.—, 2e prijs 75.3e prijs ƒ25. Debutant, eig .A. de Koning, P. Schönrock, 2550 M. Controleur, eig. H. K. Glas Jz., J. Ensing, 2500 M. Antoinette, eig. J. C. de Wilde, A. Mol. 2500 M. Avenir, eig. B. H. v. Munster, Stei nagei, 2500 M. Miss O'Brien, eig. Tj. Witteveen, eig. 2475 M. Don Juan, eig. K. F. W. v. Luijken, Doeleman, 2400 M. Held, eig. A. H. van Wickevoort Crommelin, O. Buirma, 2400 M. Mascotte, eig. A. A. v. d. Berg, ten Hagen, 2400 M. Eerste Held, tweede Don Juan, der de Controleur. De eerste en tweede ver voor de an deren. Tot. ƒ6.—. Placé ƒ8.50, ƒ7.—. Tijd van Held 4.22 4/5. Don Juan heeft zich niet sterk in gespannen, daar Held hier won in een kilometertijd van 1.49'. III. Botha-prijs. (21 uur). Verkoops wedren op de vlakke"baan, voor paar den van 3 jaar en ouder, die te koop gesteld zijn voor 1500. Ie prijs ƒ500.2e prijs 50.3e prijs ƒ25. Afstand 1700 Meter. Springlight (ƒ1000.eig. S. A. F. Baron Creutz, Parfrement, 58* K.G. Sublime Porte (ƒ900), eig. H. F. Bultman Hzn., Threlfell, 57* K.G. Lady of the Lake (ƒ500), eig. H. F. Bultman Hzn., Hill, 43 K.G. Ie Sublime Porte, 2e Lady of the Lake; 3e Springlight. Tot. 5.50. Placé 11.—, 11.- De winner te koop gesteld voor ƒ900, werd door den eigenaar inge- kocht voor 1700. Springlight viel hierin geducht te gen. IV. De Wet-Prijs. (3 uur). Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder, die reeds in Neder land gestart zijn. Ie prijs ƒ600.2e prijs 50.3e prijs 25.—. Afstand 2400 Meter. Miss Bouncer, e%. A. Marquet, eig. 67 K.G. Wisp, eig. W. Jochems, Killick, 64* K.G. Marked Man, eig. S. A. F. Baron Creutz, Parfrement, 62 K.G. Aemilia, eig. Jhr. C. de Pesters, Mc. Cord, 57 K.G. Ie Aemilia, 2e Miss Bouncer, 3e Marked Man. Tot. ƒ6.50. Placé ƒ7.50, ƒ10.—. Aemilia werd algemeen beslist als winster aangewezen. V. De la Rey-prijs. (3* uur). Han dicap. Minimum afstand 3000 Meter. Ie prijs 500.2e prijs ƒ100.3e prijs 25. Robert See Steele, eig. Joh. de Mol, K. Snouck, 3175 M. Abdul Ameer, eig. J. W. Schuyl, Pronck, 3150 M. Nerva, eig. W. Jochems, Assendelft, 3125 M. Vauban, eig. Joh. J. Boelstra, S. Witteveen, 3125 M. Troubadour, eig. W. A. Ockhorst, Doeleman, 3125 M. Colombine, eig. Stal Avanti, J. de Boer, 3075 M. Ward, eig. J. W. Schuyl, Cole, 3075 M. de Luitenant, eig. J. Koster, J. Kos ter, 3075 M. Ulpia, eig. H. K. Glas Jzn., J. En sing, 3050 M. Redstar, eig. K. den Hartigh, Schip pers, 3050 M. Don Quichotte, eig. Joh. de Mol, J. Witteveen, 3050 M. Nettie Bruen, eig. Joh. v. d. Bergh, Schönrock, 3025 M. Isabelle, eig. A. A. v. d. Berg, ten Hagen, 3000 M. Ie Troubadour2e Nettie Bruen, 3e Don Quichotte. Tot. 33.—. Placé ƒ19, ƒ10.50, ƒ4.50. Een ware verrassing, daar de mees ten om heel andere winners (behalve Don .Quichotte) hadden gedacht. Tijd van Troubadour 5.9 2/5. VI. Theron-Prijs. (3.50 uur). Hor- denren voor inlandsche paarden van 4 jaar en ouder. Handicap. Ie prijs 450.2e prijs 50.—, 3e prijs 25. Afstand 2600 Meter. Berthus, eig. W. Jochems, Sayce, 76 K.G. Helena, eig. J. Eltzbacher, Katten dijke, 70 K.G. Nadjy, éig. G. F. Krüger, Lehm- pfull, 62 K.G. Engel, eig. S. A. F. Baron Creutz, Mc. Cord, 57 K.G. Eerste Helena, tweede Berthus. Tot. ƒ5.—. Placé ƒ6.50, ƒ5.50. Gemakkelijk gewonnen. verdediger, die tal van schoten uit muntend wist t"é houden, niet voor komen dat zijn vesting nog viermaal doorboord ^'erd, zoodat het einde kvvam met 7—0 voor „Velocitas". De stand van het kampioenschap van Nederland is nu geworden H. B. S. Haag 3 2 0 Velocit. Breda 3 11 P. W. Ensch. 4 11 1 6 5 4 1.33 1 10 4 3 1, 2 6 10 3 0.75 Binnenland Het Hot. Men meldt ons uit Den Haag H. M. de Koningin gevoelde zich Zaterdag aanmerkelijk beter, terwijl de pijn veel verminderd is. De toestand van Z. K. H. den Prins blijft steeds goed vooruitgaan de. Er worden aanstalten gemaakt voor het vertrek der Koninklijke Fa milie naar het Loo tegen aanstaan den Woensdag. VOETBAL. H. V. V. won Zofïdag de tweede ont moeting voor den zilveren lauwerkrans van H. B. S. met 31. Zondagmiddag speelde ,,KI. Haar lem" een voetbalwedstrijd tegen „Nas sau" op het terrein van de O. V. V. te Overveen. Met de rust was de stand 82 in het voordeel van KI. Haarlem, dat ten slotte won met 74. Kampioenschap van Nederland, Velocitas-Prinses Wilhelmina 7—0 Te Breda heeft „Prinses Wilhelmi na" uit Enschedé voor het Kampioen schap van Nederland gisteren een sterk geprononceerde nederlaag gele den tegen de Cadetten F. C. „Velo- citas" die met twee invallers uitkwam. Reeds spoedig na den aanvang van het spel bleek dat de cadetten uit muntend op dreef en verreweg de sterksten waren, zoodat zij dan ook al op de helft van het spel met 30 de leiding hadden. Daar de Enschedeeërs aan den tijd gebonden waren, werd zonder pauze van doel verwisseld en kon hun doel- hands trachten te beraiken door het oprichten van een bi bliotheek van boeken en tijdschriften, op de godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke vraagstukken van den dag betrekking hebbende, welke geschriften tegen zeer kleine vergoe ding kunnen worden uitgeleend b. door het doen schrijven, drukken en verspreiden van zeer korte, bevat telijke, maar degelijke vlugschriftjes, (ad ongeveer 2 cent), de genoemde vraagstukken betreffende c. door het bijstaan en doen optre den van sprekers. Het voorloopig comité voor de ka tholieke sociale actie zal Maandag 16 Mei te Utrecht worden geconstitueerd en daarna onmidcïëTftjk zijn zaak op vatten. De Erfgooiersquaestie. Men meldt uit Hilversum Woensdag 11 Mei a.s. zal de scha ring van vee op de meenten van Gooiland plaats hebben. Ook door het hoofdbestuur der Gerechtigden tot de gemeene heiden en weiden van Gooiland zal gelegenheid gegeven worden, vóór of op dien dag het vee te doen branden door de door haar lichaam aangestelde meentmeesters. Dat er nog steeds geen vrede is. blijkt uit het feit, dat dezer dagen op de Blaricumsche Meent van een fweetal koeien, toebehoorende aan den heer Brasser te Huizen, lid en meentmeester van het hoofdbestuur der Gerechtigden, de pluimen dei- staarten zijn afgesneden. Genoemd hoofdbestuur doet alsnu des nachts de meenten bewaken en looft een som gelds uit voor het opsporen van de(n) dader(s). Naar wij vernemen, zijn ook door den heer Fl. Vos, voorzitter van het hoofdbestuur der Gerechtigden, een tweetal aanklachten ingediend tegen den heer Hosang, burgemeester van Blaricum. en wel wegens wederrech telijke vrijheidsberooving van zijn persoon en hét wederrechtelijk be lemmeren van den toegang aan erf- gooiers tot hun grond voor hun vee. Zooals men zich herinnert, werd op de Vergadering van Stad en Lan de van Gooiland op 28 April j.l. te Naarden gehouden, een motie van de gemeente Naarden en geamen deerd door de gemeente Hilversum, bij meerderheid van stemmen aange nomen. De gemeenteraad van Blari cum nu, acht dat genomen besluit onwettig en meent, dat elke verbin dende kracht er aan ontzegd moet worden, omdat genoemd voorstel nfiet op den oproepingsbrief vermeld stond, hetgeen in strijd is met. het reglement van orde. Bovendien werd een voorstel, door Blaricum inge diend en dat wel op den oproepings brief voorkwam, niet behandeld. De gemeenteraad van Blaricum nu heeft, onder protest tegen de wettig heid van genoemd genomen besluit, den burgemeester opgedragen, aan de Vergadering van Stad en Lande van Gooiland mede te deelen, dat hij, n.l. de raad, in geenen deele wenscht mede te werken tot het bo venvermelde onwettige besluit en zich verzet tegen de toepassing van art. 121 der gemeentewet op de regelin gen. die nu of later met betrekking tot het beheer der gemeene Weiden en Heiden zullen worden getroffen nog draagt de raad zijn voorzitter- op het door hem op 7 April j.l. ge nomen besluit opnieuw bij de Verga dering van Stad en Lande in te zen den en aan te dringen op behande ling er van in deze maand en het als punt 1 op den beschrijvingsbrief te doen vermelden. Niet geslaagd. Men schrijft uit Tilburg aan Het Volk De coöperatieve bakkerij te Tilburg is gesloten. Vertrek van vele goede nemers, slechte betaling en weinig bewust en gedeeltelijk onbekwaam personeel gaven haar hoofdzakelijk den nekslag. Waren wij niet zonder bedrijfskapitaal begonnen, dan had den wij een stootje kunnen velen, zouden waarschijnlijk ons hebben kunnen staande houden, 't Is te ho pen, dat we binnenkort in gunstiger omstandigheden zullen komen, want de coöperatieve Ontwikkeling met haar gebouw is de ziel van de Noord- brabantsche arbeidersbeweging. Zwaar gestraft. Uit Leer wordt gemeld, dat Anton Zwaan, dö schipper van de stoom trawler Zeehond, uit IJmuiden, die den 24sten April door een Duitsche torpedo-boot, belast met de bescher ming van de visscherij in de Noord zee, bij Nordemey binnen de grens van drie mijlen van de kust visschen- de werd aangetroffen, door de straf kamer te Au rich, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met ver beurdverklaring van het vischtuig. lVeezen in 't Huisgezin. Door tusschenkomst van den heer A. L. T. van Luik, gemeente-secretaris en ontvanger te Monster, zijn in die gemeente en te 's-Gravenzande, negen weeskinderen geplaatst bij burgerlie den, allen afkomstig van een wees huis uit Amsterdam. (D. C.) nadat hij zijn brood uit den trein had gehaald, de spoorlijn tusschen het eerste en tweede perron van het station H. IJ. S. M. aldaar overstak, geraakte hij tusschen een terugrij denden goederentrein en een stil- staanden wagen bekneld, met 't ge volg, dat de rechterhiel hem werd afgereden en hij zwaar inwendig werd gekneusd. Per brancard werd hij naar de R.K. Ziekenverpleging vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij was de 29-jarige Stalenhoef en laat een weduwe met twee >eugdige kinderen achter. Zondagnamiddag is de 4-jarige A. J. van der M. van het dek van het aan de Boompjes te Rotterdam liggende rijnschip Coin 9 in de Maas gevallen en verdronken. Het lijkje van het meisje is nog niet gevonden. Toen de 20-jarige kuipersknecht T. van B. Zondagavond laat in de ouder lijke woning in de Meidoornstraat te Rotterdam thuis kwam en zijne moe der om zijn weekgeld vroeg, wilde hij dit niet geheel afgeven. Toen de va der zich daarmede bemoeide en er oneenigheden ontstonden, trachtte ten slotte de vader zijn zoon uit het huis te verwijderen. Naar de zoon beweert, heeft zijn vader, de 44-jarige kuiper S. A. van B., -hem daarbij geslagen en lichtelijk op het hoofd verwond, waarop de zoon, in drift ontstoken, zijn knipmes trok en den vader daar mede een steek in den rug, ter hoogte van den linkerschouder, toebracht. Kort daarna zakte de verwonde man ineen en bleef bewusteloos op den grond liggen, waarop de zoon het ouderlijk huis ontvluchtte. Een ge neesheer, in de buurt woonachtig, werd ter hulp geroepen^ deze achtte den toestand van den man, die in zijn huis verpleegd wordt, niet levensge vaarlijk. De zoon werd gisternacht om 1 uur toen hij in hef ouderlijk huis terug keerde, door de politie gearresteerd en naar het bureau in de Lange To renstraat overgebracht, waar hij is opgesloten. Hij bekende zijn vader ge stoken te hebben, doch weet niet waar het mes, waarmede hij dit deed, ge bleven is. Uit de Arbeiderswereld Staking. Uit Nijmegen meldt men De staking bij den kazernebouw blijft voortduren. Zaterdagavond 7 uur heerschte op 't terrein vol sla "h gen rust; enkele stakers hielden v in de nabijheid van het werk op. terrein wordt dag en nacht door politie bewaakt. hie ier on ari :h b Leger en Yioot. V*Et ,v=ng« Isk Opleiding tbij de Marine. Met besliste zekerheid wordt med gedeeld, dat van de verplaatsing het opleidingsschip voor jongens Leiden naar Vlissingen, geen spralfo' is en nimmer is geweest en dat het 1) s, zoek door den minister van marii a) dezer dagen aan de Kweekschool Leiden gebracht, daarop in de vers verte geen betrekking had. Wel is, gelijk trouwens reeds geleden gemeld is, in beginsel 1 ten de opleiding die thans over schillende marinestations is verdeel te vereenigen in één hand en wel ai boord van het wachtschip te Hel r voetsluis waarheen alsdan ook de as erJ komende matrozen van het waci or], schip te Amsterdam zouden wordjj< overgeplaatst met opheffing van opleiding in laatstgemelde ple Daar er echter met het oog op de hoefte aan woningen voor officier enz. bij de opleiding gedetacheei bezwaren tegen Hellevoetsluis als vc het doel aangewezen plaats zijn g«ieke zen, heeft de minister van Marine een commissie van zee-officieren gedragen een onderzoek in te stel naar de geschiktheid van and plaatsen voor het stationneeren het opleidingsschip en daaronder hooren, naar wij vernemen, Dordre erna en Vlissingen. De opleiding te Leiden en het leidingsvaartuig aldaar blijven e\ - wel gehandhaafd. >rd. aisch T Do< ach Alles electrisch. Zaterdagochtend is te Amsterdam de tramlijn 4, IJveerDamVijzel- I straatAmsteldijk, in electrische ex- ploitatie gekomen, daarmede is te- vens het laatste trampaard van den Dam verdwenen en het electrisch verkeer langs Rokin en Damrak com pleet. Er gaan thans zeven lijnen langs het Damrak. („Hbld.") Uitgezet. Gisteren is onder Oosterbeek door de marechaussee aangehouden een Duit- J scher, die te 's-Gravenhage twee jaar gevangenisstraf had ondergaan en nu I uit die gevangenis ontslagen, over de grens zou worden gezet. Te Utrecht j was de man zijn geleiders evenwel ontsnapt, zijn uitgangskas in den steek latende. Daarover heeft hij be rouw gekregen en was, zooals hij aan de marechaussee meedeelde, te Oos terbeek al weer op weg naar Utrecht. De man is thans, nadat hem zijn uitgangskas is ter hand gesteld, over de grens gezet. (N. A. C.) Het Vredespaleis. Uit 's-Gravenhage meldt men Onder voorzitterschap van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft de Commissie van Advies voor den bouw van een paleis voor het Permanent Hof van Arbitrage Zaterdagmiddag van vier tot zes uur in de Commissie kamer van het gebouw der Tweede Kamer een voltallige vergadering ge houden. Binnen een zeer kort tijds verloop mag naar uit goede bron vernomen wordt verwacht worden, dat de Commissie haar uitgebreid rapport betreffende het Vredespaleis aan den minister van buitenlandsche Zaken zal mededeelen. De commissie van Advies voor den bouw van het vredespaleis, heeft na reeds vroeger een vijftal terreinen, als voor dien bouw in aanmerking ko mende, waaronder ook het gedeelte van het Haagsche Bosch, grenzend aan de Maliebaan, aan het oordeel der regeering te hebben onderworpen, thans ook het plan, om het paleis te stichten op de duinen, grenzend aan de Waterpartij tegenover de Scbeve- ningsche Boschjes, aan de regeering ter beoordeeling voorgelegd. Het rap port der Commissie bevat o. m. de voorwaarden voor de uit te schrijven internationale prijsvraag voor de Car- negie-stichting. Met Pensioen. Naar wij vernemen, zal de generaal- majoor F. M. van Panthaleon baron van Eek, inspecteur der genie, bin nenkort het leger met pensioen ver laten. Goede Vangst. i Te Budel is het de rijkspolitie ge- j lukt, de zoogenaamde „Wester ben- de", bestaande uit 4 personen, die de I schrik dier streek waren, gedeeltelijk j. onschadelijk te maken, door het hoofd, een zekere C., achter slot en grendel te zetten. De overigen denkt men spoe dig te krijgen. Men meldt uit Eindhoven aan het Vad. Gisterenavond meldde zich alhier de bekende „millioenenjuffrouw" uit Til burg bij de politie aan, ter bekoming van onderstand. Katholieke Sociale actie. Naar het Katholiek Sociaal Week blad mededeelt, heeft het Episcopaat de statuten en reglementen goedge keurd voor de algemeene organisatie der katholieke sociale actie. De eerste twee artikelen dier statuten lurien Art. 1. Er wordt opgericht in ieder Diocees een „Diocesaan Comité voor de Katholieke Sociale Actie", en in de meest daarvoor in aanmerking komende gemeenten of parochies een „Plaatselijk Comité voor de Katho lieke Sociale Actie", met het doel de katholieke sociale actie, in den zin der Encyclieken „Rerum Novarum" en „Graves de communi re", in ge hoorzaamheid aan H.H. D.D. H.H. den Aartsbisschop 'en de Bisschoppen van Nederland, op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zuiver-politieke actie. Art. 2. Dit doel zullen zij voors- Bloembollen. Uit een overzicht van de cijfers van in-en uitvoer van bloembollen en bloemknolgewassen in Nederland ge durende het jaar 1903 blijkt, dat de totale invoer heeft bedragen in 1903 837.852 kilo bruto gew. in 1902 641.420 in 1901 555.044 in 1900 499.551 in 1899 472.455 Uit de cijfers van uitvoer uit het vrije verkeer over 1903, met de cij fers van 1899, 1900, 1901 en 1902 Ier vergelijking, blijkt, dat de uitvoer heeft bedragen in 1903 10,778,440 kilo bruto gew. in 1902 10,302,959 in 1901 10,057,049 in 1900 8,417,482 in 1899 6,780,264 Onder de opgaven van in- en uit voer zijn de verzendingen van post pakketten niet begrepen, waarbij echter dient te worden opgemerkt, dat in den laatsten tijd, meer dan vroegerverzamelzendingen van postpakketten uit Nederland worden verzonden aan expeditie-firma's in het buitenland, door wier tusschen komst dan de verdere adresseering plaats heeft. Zulke verzamel-zendin- gen door de gewone middelen van vervoer verzonden, zijn natuurlijk onder den uitvoer begrepen. On gelukt en. Toen Zaterdagmiddag om half- drie een broodbezorger der Amers- foortsche Broodfabriek te Hilversum, Rechtszaken Hooge Schadevergoeding. In de bekende zaak van de Gebrs. Snuijff tegen de gemeente Amster dam betreffende de door die gemeen te te betalen schadevergoeding, Wees het Gerechtshof te Amsterdam giste ren arrest. Men herinnert zich, dat Gebr. Snuijff als vergoeding der schade, die zij door de onrechtmatige dem ping der Zaagmolensloot geleden hadden, een bedrag van ongeveer ƒ350.000 vorderden. Hiertegenover meende de gemeente met een aan bod van ongeveer ƒ12.000 te kunnen volstaan. Na uitvoerige procedures en nadat wederzijds getuigenverhoo- ren hebben plaats gehad, nam de Rechtbank te Amsterdam als bewe zen aan, dat de zaak van Gebrs. Snuijff gedurende de jaren 1880 1890 (dus vóór de demping) een zui vere jaarlïjksche bedrijfswinst van ƒ10.400 had opgeleverd, terwijl die winst over de jaren 1S91'98 (na de demping) tot gemiddeld 1325 per jaar was gedaald, door en tengevol ge van die demping. Verder kapita liseerde de Rechtbank de schade voor het vervolg, door de jaarlijks gederfde winst met 8 te vermenig vuldigen, dus naar een percentage van 12* berekend, waardoor deze post op ongeveer ƒ75.000 gebracht werd. De schadevergoeding in haar geheel werd door de Rechtbank vast gesteld op een bedrag van 150.581.33 met de rente ad 5 pCt. sedert 14 Fe bruari 1899. Van dit vonnis appelleerden beide partijen. Het Hof vereenigde zich slechts ten deele met de uitspraak der Rechtbank. Wel nam het als be wezen aan, dat de bedrijfswinst van Gebrs. Snuijff vóór de demping per jaar gemiddeld 10.400 heeft bedra gen, doch niet geheel bewezen, dat die winst na de demping slechts 1325 bedroeg. Hieromtrent werd aan den overgebleven firmant der firma Snuijff een supnletoire eed o^o-elegd. Ook de door de Rechtbank gevolg de maatstaf van kapitaliseering werd door het Hof verworpen. Het was nl. van oordeel, dat. wanneer de opge legde eed mocht worden afgelegd, de waarde als van een dergelijke zaak als die van Gebrs. Snuijff op een waarde van ƒ50.000 behoorde te worden gesteld. In het geheel werd de schadever goeding dus vastgesteld op een be drag van 127.987.33 en de Gemeente tot betaling van dit bedrag veroor deeld, terwijl het Hof verder besliste, dat geen rente ten laste der gemeen te kan worden rrebracht. Waar beide partijen gedeeltelijk in het oneelijk waren gesteld, werd be paald, dat iedere partij hare eigen kosten te dragen heeft. Voor Gebrs. Snuijff was opgetreden mr. B. E. Asscher, voor de gemeen te Amsterdam mr. J. Kappeyne v. d. Coppello. Onderwijs. Academische Examens. Amsterdam. Bevorderd de he era Kwast, geb. te Koudekerk, J. de geb. te Koog a. d. Zaan, J. C. Baj laar, geb. Batavia. Geslaagd voor eerste gedeelte de. heeren J. W. driaan Kuijpers, H. Stiemens en an 1 Wartena. Leiden. Geslaagd voor het ca daats-examen in de rechtswetensc de heer A. A. Galenstinvoor candidaats-examen in Romeinsch-] landsch recht de heer C. J. Weilbi mng roori Geen gevangenis maar boete. Men verneemt, dat de gevangenis straf, waartoe de kapitein-kwartier meester van het N. O. L leger B. met verlof hier te lande en te 's-Graven hage woonachtig, door den krijgsraad was veroordeeld ter zake van mishan deling van de bij hem in dienst zijnde kinderjuffrouw, naar aanleiding van een door hem ingediend request om gratie aan Hare Majesteit de Koningin is veranderd in een geldboete van vijf tig gulden. Een natnarheelkundige. Men meldt uit Roermond Tegen den zich noemenden natuur- heelkundige. Weekers, indertijd gear resteerd wegens niet te noemen han delingen en welke zaak j.l. Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag voor de arron- dissements-rechtbank alhier met ge sloten deuren werd behandeld en waarin een 35-tal getuigen werd ge hoord, waaronder een viertal deskun digen, eischte het O. M., waargeno men door mr. Regout, eene gevange nisstraf van 12 jaren. Letteren en Kunst Maurus Jokai. f Maurus Jokai is Donderdagavond1^ Pest overleden, 's Middags had hij van eemtooaeelstuk gesproken, maken wilde naai- een van zijxfjógfj mans. Hij heeft niet geweten, da zeer ziek was. Maar andere mens lëdei wisten het wel en reeds twee d! geleden heeft de regeering besi :end tot een begrafenis op staatskost! 'ag Jokai is 79 jaar oud geworden, was te Komorn geboren en is, na lijks twintig jaar oud, als schr j®"' voor den dag gekomen. Hij had veel literairen naam, toen hij ii Qera' aan de politieke beweging deel :elo- en met Petofi „de jeugd" aanvo die den 15en Maart pers- en ai leid vrijheden wist te verkrijgen. I djdr hem kostte de strijd verbanning10^ het herstel der constitutie kwar in het parlement en in '58 begor journalistieke werkzaamheid. Hij heeft meer dan 300 böekei schreven. iVf eme ti Ho leid iw tl rerbl Lenbach. f Reuter bericht uit München Professor Franz von Lenbach er D. dagnacht is overleden. Een lanj Het ge ziekte heeft dit sterven doen&af moe'öen. Lenbach is 67 jaar gowc^a^„ Hij was te Schrobenhausen in B Beijeren uit Tyroolsch bloed gel :öctei Zijn vader was metselaarsbaas De? trachtte het tot architect te brekleim Maar twee schilders te Augsburg doch den hem naar de schilderkunst, jaren academisch onderwijs te chen hadden geen gunstigen op hem. Eerst toen hij in '57 tnind deze kwa 'ler atelier van Pilotys kwam, krei >en plezier in zijn werk* Na een 1 voora aan Rome, ging hij in '58 met Bi verhe naar Weimar. Toen besliste hij portretschilderkunst. Graaf Schack begunstigde hem en hi; vele studie-reizen. In 1870 vestig zijn atelier te München. heeft hij een schitterende reek; ge personen geconterfeit. Uit de Omstrekei het 12 onzen Burgem Bloemententoonstelling te Heemstede. Bij gelegenheid jubileum van on Mr. D. E. van Leunen, zal tentoonstelling gehouden word bloemen en planten, op het tegenover 'Iet Wapen van stede". Het Comité der feestelïjl heeft besloten, dat alleen i werklieden wonende binnen meente Heemstede en hunne nooten is geoorloofd in te zen mededinging naar de prijzen, volgende nummers van dit prt ma verbonden. No. 1. Een bloemstuk (fanta No. 2. Twee vaasbouauetten. No. 3. Een bloemkussen. N. 4. Een bloemenkrans. No. 5. Een bloemenmand of No. 6. Een bloemenmand o bladeren. gevuld met boschbloemen en, N. 7. Drie gekweekte kam ten. No. 8. Een bloemtafel met b en planten. Aan elk dezer nummers den toegewezen in geld een ls van ƒ3, een 2de prijs van ƒ2. i") 3de prijs van ƒ2, een 4de prq De De mag dqar mach zang? Ooi no eg? twee verze! in de van c uitste haar zuive: gaat, oogst in. te hulde Breis' De solist ook t feves aatsi bewij wien schoo In he takla: hij d< vele i lijkhe te hel bundi toog. Het luiste toet e mer, zart 'erd. Mej

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2