t(- NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. De Graaf von Varnow. 21e Jaargang. No. 6402 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 10 MEI 1904 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN V-m IDRSE MAANDEN; Voor Haarlem f T2C Voor de dorpen ta den omtrek waar een Agent gevestigd ?s (kom de» gemeente) 1.3C Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02y% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>g a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lssurens Caster Directeur J, C, PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertenti6n worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L DAUBE Co., JOHN F, JONES, Succ., Parijs31>>is Faubourg Montmartre. laarl. Handelsvereniging öo«dgek. bg Kon.Besl. van 12 Nor. 1898. De Haarlemsche Haadelsvereeni- ring hier ter stede, opgericht 10 Mei 892, heelt in den loop van den tijd el haar recht van bestaan bewezen, a zeer vele gevallen, zaken van ver- ihillenden aard betreffende, is zij op- etreden en dikwijls met groot suc- !a. Jammer echter, dat men alge- leen niet meer blijk geeft, dit te icaardeeren door als lid der vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer in 600 leden, maar dat is niet vol lende. Elk handelaar, neringdoende, zelfs particulieren, moesten lid arden om tenminste te laten gevoe- 1, dat men het werk op prijsstelt, ,t de Haarlemsche Handelsvereeni- ng steeds opneemt als doende, wat ire hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging liten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, rijn zeer vele en zeer groote tegenover i geringe, jaarlijksche contributie in f 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- jing bemoeit zich in de eerste plaats jr mede de belangen van hare leden 18 bevorderen door onwillige beta.'ers ior hen tot betaling aan te manen, O informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht et hun gratis te verstrekken advies an de rechtsgeleerde adviseurs der Tereeniging te vragen, die ook in oceduren en faillissementen gratis or hen optreden, natuurlijk alleen zaken, betreffende den handelen iet bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- jniging zijn de heeren Mrs. Th. de (aan Hugenholtz en H. Ph. de Kan tor, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge- Teetigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling ir Vereeniging wordt een vastrecht ran 5 pCt. der vordering berekend, "jvendien moet 10 ct. voor port steeds jrden bijgevoegd, bij inzending van rderingen door bemiddeling der Ivocaten te innen. De kosten van informatiën naar liten de stad woonachtige personen dragen 60 ct. per informatie plus ct. porto-vergoeding. Informatiën aar binnen de stad wonende perso en worden gratis verstrekt Pretentiën op buiten de stad wo- inde personen worden niet behan- )ld, wanneer niet 10 ct voor porto- rgoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts- ndige adviezen werden in het af- loopen jaar gegeven. In Januari en Februari zijn vijftig orderingen tot een bedrag van 1122.Ü9i betaald13 vorderingen wor- m afbetaald, 15 vorderingen zijnuit- isteld. Volgens art. 7 dient het geheim der Ijaten van wanbetalers ongeschonden iwaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, wat dan ook, moeten worden ge dresseerd aan het bureau, dat ge pend is dagelijks van 's morgens 9 it 1 uur, en 's namiddags van 2 tot uur, waar dan ook verdere inlich- _igen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le- •en aan C. M. Perquin, Bakenes- „■gracht 34, H. C. Gerritsen, Scher- Derstraat 4, L. A. Tielenlus Kruijthoff, erhuishouder, Botermarkt 14 C. de ingh, leeraar M. O. wiskunde, Rip- irdastraat 2, zich om inlichtingen te rvoegen aan het Bureau. Nieuwe leden van het jaar 1904/1905 hinnen reeds nu toetreden en genia- Bn tot aan 1 Mei e. k. alle voorrech- m als gewoon lid. HET BESTUUR. Brieven uit Berlijn Berlijn, 11 Mei 1904. Bakkers en Bakkersgezellen. (Van onzen correspondent). Weinig heeft het gescheeld of de broodbuidels, bengelende aan de deur knoppen der verschillende woningen van het trappenhuis waren van mor gen leeg gebleven. Bijna in alle hui zen kan men 's nachts op elke ver dieping dergelijke zakjes aan de knop van de deur links en rechts van het kleine „eilandje" van het trappenhuis zien hangen. Aan het zakje is een stukje carton bevestigd met vermel ding van het aantal „Schrippen" en „Knüppel"> (de smakelijke, knoeperi- ge pistoletjes), dat gewenscht wordt Doch het stukje carton is feitelijk overbodig, daar de familie meestal „geabonneerd" is op een vaste hoe veelheid. 's Morgens heel in de vroegte, wan neer de straatdeur weer geopend is, komt de bakkersjongen het linnen zakje vullen, of wel hij brengt de ge vulde zak mee uit de bakkerij en hangt haar aan de deurknop, waar bij hij nog al eens zijn collega van het melkbedrijf, den blauwgekielden Bolle-jongen, ontmoet, die den „ge- abonneerden" voorraad morgenmelk bomt afleveren, zonder dat vrouw des huizes of dienstbode hem daarvoor hoeft „open te doen". Zij zetten 's avonds eenvoudig den blikken melk kan vlak vóór de deur onder den lee- gen broodbuidel en vinden hem 's mor gens gevuld. Van de bewoners die 's nachts thuis komen, wordt aange nomen, dat zij geen broodbuidels of blikken kannen zullen „moeren" of in dartele brooddronkenheid brood- buidel van familie Müller, wonende Eine Treppe, zuljen verwisselen met broodbuidel van familie Schulze, wo nende Drei Treppen, wat ten gevolge zou hebben dat het met talrijke k;n- derschaar gezegende echtpaar Müller het 's morgens maar met de 2 „Schrip pen" (waterbroodjes) van het echt paar Schulze zou moeten stellen. Van dergelijke gebbetjes hoort men zelden, En voor ontvreemden door langvin- gers van professie behoeft men niet bevreesd te zijn, want de groote straatdeur beneden is op nachtslot. Er is nog iets aartsvaderlijks in deze manier van afleveren der dage- lijksche eerste levensbehoeften, dat me herinnert aan de eenvoudige ma nier van vele families in Nederland- sche dorpen, die ,'s morgens een be stelling hebben voor den „bode" of hem iets hebben mee te geven voor de stad, en hem hiervan in kennis stel len. door een opgevouwen nummer van het plaatselijk blad over een hor retje te hangen of het rechtop tegen de ruiten te plaatsen. Op zijn tocht naar stad voorbij het villatje komen de, ziet de bode het teeken, opent het hekje, en neemt de bestelling in ont vangst. Vanmorgen bengelden de broodbui dels nog aan de deuren. Maar het zwaard van Damoc'es hangt ons bo ven het hoofd. Morgen zullen we het misschien zonder ontbijt moeten stel len, daar het gres der bakkersgezellen niet meer onder de oude voorwaar den verkiezen te werken. In den afge- loopen nacht werd de werkstaking ge proclameerd, waaraan door ongeveer 3000 gezellen, het Berliner Tageblatt spreekt zelfs van pl.m. 4000 stakers, werd gevolg gegeven, welke niet meer naar hun oven terugkeerden. De eischen der georganiseerde bak kersgezellen luiden aldus„Ehren- wörtliche Verpflichtung. De onderge- teekende is bereid, van Dinsdag 10 j Mei af in zijn bakkerij de volgende j arbeids- en loonsbepalingen in te voe ren lo. Kost en inwoning wordt den gezellen door mij niet meer verleend. In plaats daarvan wordt het tot dus ver genoten weekloon met 12 Mk. (ƒ7.20) verhoogd. 2o. Als minimum loon wordt den gezellen betaald M. 21 12.60) wanneer in mijn bakkerij 1 of twee gezellen werken, M. 23. (ƒ13.80), wanneer in mijn bakkerij 3 tot 7 gezellen werken, en M. 25. 15.wanneer in mijn bakkerij 8 en meer gezellen arbeiden. 3o. De tot dusver betaalde hoogere loonen wor den niet bekort. 4o. Ingrediënten van welken aard ook, worden, wanneer ik ze aan mijn gezellen uitdeel, niet berekend en van hun loon afgetrok ken. 5o. Wettelijk geoorloofde „Ueber- stunden" (overwerk) worden met 60 pf. (36 cents) per uur vergoed. Op de drie hooge feestenPaschen, Pink steren en Kerstmis wordt eiken gezel telkens een vrije nacht toegestaan. 7o. Bij behoefte aan verdere arbeids krachten, zal ik deze steeds van den voor beide partijen kosteloozen „Ar- beitsnachweis", (arbeidsbeurs) der Berlijnsche afdeeling van de Duitsche bakkersvereenïging (BureauBerlin •C. R'osenthaler Str. 11/12) betrekken." Daar slechts een zeer gering aantal werkgevers op bovenstaande eischen reageeren, werd in de nachtvergade ring tot staking besloten. Van de 2317 aanwezige georganiseerde gezellen stemden slechts 67 tegen, van de on georganiseerden 597 vóór en 35 tegen, zoodat zich al dadelijk 2847 gezellen bereid verklaarden het werk neer te leggen. Een der hoofdgrieven is het inwonen bij den bakker. Zooals uit boven weergegeven eischen blijkt, wil len de gezellen vrij zijn en voortaan op eigen gelegenheid wonen. Hierte gen verzetten zich de kleinere bakkers i met hand en tapd. Daar de stakers niet meer naar hun werk, ergo ook niet meer naar hun woning, alias de j woning hunner werkgevers, konden terugkeeren, zouden zij plotseling op j straat hebben gestaan, doch het sta kingscomité had voor alle eventuali teiten zijn maatregelen genomen. Men had vooraf voor logies gezorgd. Om te verhinderen, dat de een of an dere afvallige naar de woning van zijn werkgever zou kunnen terugkeer ren, sloot de vergadering eerst zeer j laat in den nacht, waarna de stakers in gesloten colonnes door de leiders naar hun nieuw logies werden geleid. Sommigen zijn bij gehuwdè collega's ingekwartierd, anderen in gehuurde localiteiten. Tweemaal daags zullen de stakers zich in bepaalde lokalen moeten aan melden, 's morgens tusschen 89 uur, en 's nachts tusschen 11 en 12 uur, een contróle-maatregel met het oog op de uitbetaling van het stakingsloon. Men kan niet zeggen, dat de eischen der gezellen overdreven zijn, het is maar de vraag of de kleinere bazen ze zullen kunnen inwilligen. Voorloo- pig gaat het hard tegen hard. De werkgevers hebben hunne buiten de stad dienende zonen gerequireerd en staan nu zelve aan t^og en oven te werken. Welke partij zal het 't langst kunnen volhouden? Dat de bakkersknechts het zwaar te verantwoorden hebben, kan men hen; meestal wel aanzien. Bleeke gezich-j ten, holle wangen, en zwakke licha men zijn onder hen lang geen zeld zaamheid. Van de slaap- en kostgelegenheden der Berlijnsche bakkersgezellen hangt de Vorw&rts een treurige schilde ring op „De slaapkamers wanneer de holen, welke men veelal aantreft, al den naam van kamer verdienen 1 zijn gewoonlijk vuil, het beddegoed j wordt dikwijls zelfs niet vernieuwd, j wanneer nieuwe gezellen in dienst treden en het gevolg daarvan is het groote gevaar van besmetting bij ziek- ten, vooral bij huid- en andere in-1 fectieziekten. Tengevolge van de hoo- gere arbeidseischen, welke aan den gezel worden gesteld, en de onhygiëni- sche arbeids- en levenswijze wordt in I groote steden het gemiddelde ziekte- cijfer aanmerkelijk door de bakkers overschreden.' I „Hoe jammerlijk de slaapgelegen-1 heden zijn, men kan zich er moeilijk een denkbeeld van maken. Het is ab- j soluut niets buitengewoons, dat twee personen in een bed slapen. Dikwijls j wordt hetzelfde bed overdag door den bakkersgezel en 's nachts door den, banketbakkersgezel gebruikt. Ja, het i is zelfs voorgekomen, dat overdag de gezel en 's nachts het dienstmeisje in hetzelfde kamertje sliep. Dikwijls staan twee en drie bedden boven elkaar. In een Berlijnsche bakkerij, i i welke wij met naam kunnen noemen, j slapen in een ruimte van 35 kubieke meter niet minder dan 7 personen, zoodat elk nog over minder lucht be- j schikt dan in een gevangencel. Meest al worden deze woonvertrekken", gewoonlijk niet afsluitbaar, zoodat I j voor dieven de gelegenheid gunstig j is, de gezellen van hun weinigje te berooven, in den kelcler of op zolder aangetroffenhier en daar dient zelfs een dompige, vensterlooze en stoffige hoek, slechts door een primitieve plan- i ken beschot van den meelzolder ge scheiden, tot slaapgelegenheid voor den gezel. Afgezien van enkele weinige anstandige werkgevers, is de kost slecht, dikwijls zelfs niet te geieten. Eetpauzen kent de gezel niet. Het is gebruik, dat hij j^an 's avonds 10 tot 's morgens 7 of 8 uur, dus juist in den drukken werktijd, niets eet. Geen wonder, dat bij zulk een ongeregelde levenswijze maagziekten bijna tot de beroepsziekten der bakkersgezellen be- hooren." „Naast de afschaffing van het kost en logieswezen verlangen de gezellen een minimum loon van 21 Mk. in kleine, 23 M. in middelgroote, en 25 Mk. in groote bakkerijen. Heden exis- teeren nog weekloonen van 6 Mk. (ƒ3.60), ja. in een geval zelfs van Mk. 5.35 (ƒ3.21), bij halve kost. Nemen wij aan, dat een hard wer kende bakker voor zijn kost nog boven dien Mk. 4.noodig heeft, dan blijft voor een werktijk van 7 nachten het hooge loon van Mk. 1.35. dus nog niet 20 pf. (12 cts.) per nacht." 12 Mei 's morgens. Ook vandaag blijft de staking betrekkelijk beperkt, zoodat de Berlijnsche bevolking wei nig hinder ondervindt. Ook ditmaal ontbrak aan het ontbijt het gewone rantsoen c.an „Knüppel" en „Schrip pen" niet. Het aantal stakers wordt door het comité op circa 2000 geschat, I terwijl reeds aan 800 gezellen de! eischen door hunne werkgevers wer den groote ingewilligd. Over de kan-i sen in den strijd laat het bestuur der; beide groote bakkersgilden zich aldus' uit: Tot Vrijdagmorgen uiterlijk zul-i len alle open plaatsen weer bezet zijn.I Dit is reeds nu het geval bij de „In-1 nung" Concordia, welke dientengevol ge een aantal arbeidswilligen naar „Innung" Germania heeft verwezen, l Op 't oogenblik zijn nog slechts 75—100 plaatsen onbezet. In den afge- loopen nacht werden echter nog ar beidswilligen uit Dresden, Leipzig, Posen vernacht. Uit verschillende; plaatsen der provincie Brandenburg' en uit Stettin waren alleen reeds 400 arbeidswillige gezellen gezonden." De arbeidgevers meenen, dat zij de eischen der stakende gezellen niet kunnen en mogen inwilligen. Een leek kan zich hierover geen oordeel aanmatigen. Doch wel mag men ver wachten, dat de strijdende partijen een waardige houding aannemen en elkaar niet vernederen en beleedigen. Dubbel te bejammeren is het daarom, dat eenige werkgevers de toezending der bekende eischen met hoon en spot en vuile woorden beantwoord hebben. Ja, sommigen deden dit zelfs op een wijze, welke men onmogelijk kan weergeven. De anonyme antwoorden van 9 bakkers, wier namen en adres sen de Vorwarts heeft weten uit te vinden, wedijveren in de meest ordi naire en vuile straattermen. K. Duitscher van geboorte kwam hij op 30-jarigen leeftijd als baritonzanger naar Rotterdam bij de toenmaals nog in zoo hoogen bloei staande Hoogduit- sche Opera, waarvan zijn broer Jean Pflaging directeur was. Hij bracht het zelf ook tot directeur van dit kunstinstituut en zwaaide er tien jaar lang tot 1883 den scepter. Toen nam hij de directie over van de toen eveneens zeer bekende Place des Pays Bas aan de Kruiskade. 3 jaar lang exploiteerde hij toen nog den Wintertuin van Tivoli aan den Goolsingel om in 1894 het bewind te aanvaarden over het circus. In dit speciale genre was hij een specialiteit zoodat de voornaamste artisten op dit gebied altijd in den circus waren te vinden. Daardoor en ook wijl hij er voor zorgde dat ieder een zijn inrichting kon bezoeken, zon der vrees voor dingen die minder oor baar waren heeft hij den goeden naam van zijn circus in Rotterdam geves tigd. De zaak van Gebr. van Hoytema, kassiers te Delft, onlangs naar de openbare terechtzitting verwezen ter zake van de bekende hun ten laste ge legde feiten, zal Donderdag 2 Juni a. s. voor de Haagsche rechtbank in be handeling komen. Binnenland Het Hof. H. M. de Koningin en de Prins maakten Donderdag een rijtoer doorj het koninklijk park te Apeldoorn. De gezondheidstoestand is vooruit-1 gaande. Het koninklijk echtpaar, maakt dagelijks kleine wandelingen, j De Armen bestolen. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Gisteren was het liefdadigheidsdag te Amsterdam. Overal in de stadwa ren de bekende gele busjes van het genootschap „Liefdadigheid naar ver mogen" opgehangen, en in het Von delpark en aan den ingang van Artis werd door een aantal jongedames vol ijverig gecollecteerd. Wat de op brengst is, kan heden nog niet wor den Inedegedeeld, daar er geruimen tijd noodig is, om de som van al die koper- en zilverstukjes op te maken. Jammer dat op twee plaatsen in de stad, namelijk in de Kalverstraat en in de eerste klasse wachtkamer van het Centraalstation, de busjes met in houd werden medegenomen door be- geerige langvingers. Het geleden ver lies is nog zoo erg niet, maar de aard van het misdrijf is hoogst weerzin wekkend. Carl Pflaging. Te Rotterdam is plotseling overle den de heer Carl Pflaging, sinds ja ren de directeur van een van Rotter- dam's grootste attracties, het circus. Ontploffing. In het benedenhuis van perceel 12 op het Stieltjesplein te Rotterdam is gevestigd een filiaal van den banket bakker den heer C. S. Baljon, uit de Aert van Nesstraat aldaar. In het woonvertrek, bij dat filiaal behoorende. waren Woensdagavond omstreeks 11 uren gezeten de 18-jari ge dochter van dien banketbakker en de winkeljuffrouw J. de H. Plotseling begon het gaslicht te verflauwen en nam men gaslucht waar, en toen men het licht wat wilde opdraaien, had er een hevige gasontploffing plaats. Eene groote ruïne werd in het woon vertrek aangericht; niet alleen sloe gen daar alle ruiten stuk, maar ook die van hot bovenhuis achter. Een tuimelraam van den winkel, dat ge lukkig open stond waardoor veel gas kon ontsnappen, sloeg mede stuk en de scherven vlogen de straat op. Te gelijkertijd ontstond er een begin van brand, doordien de gordijnen vlam vatten, doch dit was weldra door een paar spuitgasten van spuit 38 ge- bluscht. De sterke luchtdruk, een ge volg van de ontploffing, wierp in het achtervertrek alles dooreen, doch spaarde den winkel grootendeels. De dochter des huizes kreeg brandwon den in het gelaat en aan de handen, zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De winkeljuffrouw kwam met den schrik vrij. Men ver moedt, dat een lek in de gasleiding de oorzaak van het ongeluk was. Een goed idee Er heeft zich in Den Haag eene commissie gevormd voor de oprich ting van een goed en goedkoop Te huis voor onvermogende herstellen den, een Tehuis, waar zij behalve een frissche omgeving, ook waarlijk een Tehuis met vriendelijke zorg en gezelligheid vinden. Het Tehuis zal bestemd zijn voor zulke herstellenden van alle gezindten, die uitgezonden mochten worden door vereenigingen, doch alleen herstellenden en zwak ken, geen zenuwzieken, lijders aan tuberculose of bedlegerigen, in het algemeen niet zij, die speciale zor gen zouden behoeven. Nog moet hier aan worden toegevoegd de mededee- ling, dat uitsluitend zullen worden opgenomen mannelijke herstellenden. Feuilleton. Naar het Duitsch. 12) V. De president was, evenals zijn broe- er, klein en magerhet dunne, eeds grijzende haar vertoonde hier in daar al kale plekken en de vele impels in het glad geschoren gelaat tórrieden, dat arbeid en zorg hem Bkwijls zwaar hadden geplaagd. Hij was bij het binnenkomen van ijn kinderen blijven staanvragend ustten zijn blauwe, sprekende oogen op hen en toen op de boeken, die zij q de hand hielden, terwijl mevrouw laast geen notitie van haar nam. I Dat was me daar een mooie ont- angststoof Irma op en wierp met sen minachtenden zwaai het boek op tafel. Wij moeten koken en naaien eeren, equipage en bedienden af- chaffen en niet vergeten, dat onze i j-ootvader bierbrouwer is geweest. De president kromp ineen, zijn ichtgenoote richtte zich zuchtend op m wreof zich met den kanten zak- loek over haar voorhoofd. Ik verzoek je mijn zenuwen sparen, kinderen, klaagde zij, de ruwe uitdrukkingen van dien man prikkelen mij te veel; hij vergeet en vergeeft het niet, dat wij zoo ver bo ven hem staan. En de huishoudster hitst hem tegen ons op, antwoordde Helena; ik ben er van overtuigd, dat zij hem den raad heeft gegeven or€ met diekook- en naaisterboekjes gelukkig te maken in elk geval denkt zij daarmede ons eene vernedering aan te doen. En hebt ge die boeken meege nomen vroeg hare moeder ontsteld. Daar deedt ge goed aan, sprak de president. Walter is een zonder ling men moet zijn woorden niet op een goudschaaltje leggen. Hij meent het goed en wij moeten niet vergeten, dat onze kinderen zijn erfgenamen worden. Wij niet, maar die Annawierp Irma tegen. Juffrouw Anna Becker kon het wel eens kwalijk opbreken, als zij die erfenis zou willen inpalmen, vervolg de de president met overtuigend ver trouwenbovendien zal ik eerstdaags eens een ernstig woordje met mijn broeder wisselen. Als gij hem met liefde en vriendschap bezóêkt, zal hij er wel dankbaar voor zijn. Grootvader een bierbrouwer, die menigen zak mout de ladder had op gedragen! hitste Irma. Gaf hij ook niet eene hatelijk heid op mijne ouders af? vroeg me vrouw. Vandaag niet, antwoordde He lena ontwijkend. Voorheen wel Lait dat blijven, sprak de pre sident, waartoe moet die opwinding dienen Wij mogen het niet bij hem verkervener hangt daarvan te veel voor ons af. Hebt ge gisteren niet ge sproken van een zekeren graaf Von Varnow, die uit Californië terugge komen is? Ja, papa, antwoordde Irma, wij hebben hem vanmorgen weer ont moet. F.n hij moet zeer rijk zijn Zeer rijkbevestigde Helena, terwijl z:; met haar moeder, die we der in de kussens was gedoken, een beteekenisvollen blik wisselde. Men dient dat toch met eenige voorzichtigheid aan te nemen, sprak de presidentde familie heeft nooit iets van hem willen weten en zijn vader hangt van de genade zijns broeders af. Dat alles zal nu wel anders worden, antwoordde Irma spotach tig. de graaf zal niet dulden, dat zijn vader nog langer aalmoezen aan neemt Hoe oordeelt u over den baron Von Felsin<* papa vroeg zij, een ander thema opvattend. De oude heer zag haar eenigszins verbaasd aan. hij. - Hoe kom je tot die vraag? zei Oom Walter oordeelde ook over hem zeer scherp. En wat zei hij van hem Dat baron Von Felsing een op lichter was. Hoe durft een burgerman het wagen zich zulke ongunstige mee ning over een huisvriend van ons te veroorlovenkreet de presidents vrouw ontzet. Hm, hm, Walter ziet altijd schern antwoordde haar echtgenoot in gedachten, er zal wel iets waars in die bewering liggen, maar zij gaat toch te ver. Maar ik begrijp het niet. hoe ge het hier in deze hitte kunt uithouden, Hilda, vervolgde hij, terwijl hij met de hand over zijn voorhoofd streek, dat kan onmogelijk goed zijn voor zwakke zenuwen. Ik"vind het hier nog koud, ant woordde zijn echtgenoote. Lieve hemel, het is zeker tach tig graden Fahrenheitmen kan niet vrij ademhalen. Als ge mijn raad woudt volgen en u wat meer aan een koele temperatuur zoudt willen gewennen, dan... Onmogelijk ik heb alles, alles geprobeerd; mij rest niets anders dan mij met engelengeduld in het onver mijdelijke te schikken. Ik verwacht geen genezing meer en de eenige wensch, dien ik nog koester, is, dat mijne omgeving mijn lijden een wei nig in aanmerking neme. De twee meisjes hadden de kamer verlaten om hare hoeden en doeken af te leggenook haar zal die war me temperatuur onaangenaam zijn geweest. Wij doen immers alles om u op winding en zorgen te besparen, sprak de oude heer met.zacht verwijt, maar ik meen, dat niet meer wilskracht... Maar ik vraag je nu, Frederik, zwakke zenuwen en wilskrachtHoe kan je dat nu van me verlangen Dat moet ik wel. Hilda, ter wille van onze kinderen! De toekomst der meisjes kan alleen daardoor worden verzekerd, dat zij een goede partij doen. Ik moet er nog eens op terug komen, hoe onaangenaam het ie ook zij. Ik kan mij daarmee niet ophou den, mijn bezigheden nemen mij ge heel in beslag, maar het is uw plicht... De meisjes zorgen zelf er wel voor, Frederik. Hoe kunnen z:; dat. daar zij er geen gelegenheid voor hebben? Die jonge officieren, waarmede zij van tijd tot tijd in gezelschap van Frits verkeeren, zijn meest allen onbe middeld. voor geen hunner zou ik .mijn toestemming kunnen geven, en daarom verzoek ik je recht dringend, Ifcn minste te beproeven. Men kan I zooveel, als men maar ernstig wil. De presidentsvrouw had zich weder 1 pijnlijk zuchtend opgerichteen toornige blik uit hare donkere oogen trof den echtgenoot, die in 't midden van de kamer stond en zijn glad ge schoren kin wreef. Dat is nu de toegevendheid, die men jegens mij gebruiktzuchtte zij. Men verlangt van mij de zwaar ste offers. Welaan, ik zal mij op offeren... Dat verlangt niemand van u. Ik verzoek je alleen een proef te ma ken gij zult u dan zekerlijk overtui gen, dat het gaat, als men maar een ernstigen wil heeft. Graaf Von Var- now zal ons een bezoek brengen het j is in ons belang hem aan ons huis te ketenen, en deze zorg moet ik u al leen overlaten. Ik geef toe, dat dit voor u met eenige onaangenaamhe den is verbonden, maar het welzijn onzer dochters hangt er van af en eischt eenige inspanning. Sta mij nu toe, dat ik een beetje frissche lucht inlaat, gij zult er u ook zeker beter bij gevoelen... Wil je mij den dood aandoen riep mevrouw ontsteld, toen hij op t punt stond het raam te openen, de j gei'ingste kou kan mijn zwak lichaam ten grave doen dalen De professor heeft het u even- seens gezegd, dat er voor frissche lucht en koele temperatuur moest ge zorgd worden (wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5