NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. JUBILÉ Mr. 0. E. van LEUKER. 21e Jaargang. No. 6409 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 25 MEI 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB» 2>!$3S MAANöENi Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar eer. Agent gevestigd is (kom der gemeente) .......a.,....,,.,.,. 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsbed, voor Haarlem 0.37^' v -j de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der VeïsBWitaBltafi ibmsnu tater. Wrecteut I C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van I5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en ^ec'ames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DU Dcmmer bestaat uit ces bladzijden. JËepste BJS.ea.dL Haarlem's Dagblad van 25 Hei bevat o. a. BLAD A. Buitenlandsch Overzicht Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Stads-, Binnenlandsche en Sportberichten. Kerknieuws en Feuilleton. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG Van het oorlogsterrein komt niet veel nieuws. De actie der Japanners sch 'nt tot stilstand i- zijn gekomen. Sommieren echter beweren, dat er een omtrekkende beweging wordt uitge voerd, waarop de '"•"nfdmacht wacht. Uit Seoel meldt meu De JapanscheHoofdmacht geschat, op 80.000 man, blijft zuide lijk van de Russische strijdmacht, die Liaojang beschermt. De Japan ners hebben blijkbaar de voorwaart- sche beweging gestaakt. De Russi sche troepen nemen dagelijks in aan tal toe en hun stellingen worden ver sterkt. Verondersteld wordt, dat de onlangs gevallen regens de bewegin gen der Japansche artillerie belem merden en een tijdelijke halte ver oorzaakten. De Russen houden nog den spoor weg naar Tasjisjiao bezet. Kozakken zijn gezien bij Kau-li- mang en dertien miilen westelijk, doch niet op den hoofdweg naar Liao-jang. (Kau-li-mang is gelegen op den hoofdweg, die den Yaloe-mond nabij Antoeng verbindt met Liao jang. Sioe-jeng is westelijk van dezen weg gelegen). De Russen zenden afdeelingen uit naar elke zijde, om verkenningen te doen. doch ontwijken elk treffen, ten zij zij numeriek ver in de meerder heid zijn. De Japansche communicatie-lijnen zijn verzekerd door troenen, welke te Takoessan landden. De Russen hebben met eenige vrij sterke afdeelingen artillerie en bere den infanterie de stad Hioetsjwang weer in bezit genomen In Russische regeeringskringen en door officieren van den generalen staf wordt de bezetting van Nioet- 8jwang toegeschreven aan de wijzi ging in den toestand ten gevolge van de jongste verliezen der Japansche marine, want het overwicht ter zee van Japan tot voor korten tijd had Koeropatkine doen besluiten Nioe- tsjwang op te "even. Waarschijnlijk meent Koeropatkine dat de vloot van admiraal Togo aar zelt troepen te doen landen op het schiereiland Liao» - uit vrees voor aanvallen van admiraal Witgezt. Volgens berichten uit Chineesche bron bezetten 2000 man Russische troepen weer de stad Sioejèng. Meegedeeld wordt, dat de Russen het oorlogsschip Bogatyr", gestrand op rotsen bn Wladiwostok. deden ;n de lucht springen, omdat het schip niet vlot gemaakt kon worden. De kanonnen werden wee^ehaald voor de ontploffing waarbij niemand ge wond of gedood werd. Bij een verkenning Vrijdag door admiraal Togo voor Port-Arthur on dernomen. werd de torpedo-jager ..Akatsuki" Door een granaat getroffen Een officier en 24 man werden ge dood. De ..Daily Chronicle" verneemt uit Tokio va nden 23sten, dat het aantal officieren en minderen omgekomen bij het vergaan van de „Loshino" en ..Hatsoeso" 900 bedraagt. Admiraal Alexejef heeft over de ramp, die de Japansche marine ge troffen heeft, het volgende telegram van schout-bij-nacht. Withoft aan den Tsaar doorgezonden ,,Den 15en Mei verschenen drie kruisers en drie pantserschepen des morgens in het westen. Van het voor gebergte Liao-ti-sjan en van den Gouden Berg volgde men de bewe gingen der vijandelijke oorlogssche pen. Toen zij den meridiaan van Port Arthur gepasseerd was,, wendde de vijandelijke afdeeling zich naar het oosten, de gevechtsstelling inne mende. Plotseling bemerkte men een ontploffing bij het voorschip van het derde pantserschip, een schip met twee schoorsteenen van het type Foeji. Het pantserschip stopte, helde naar bakboord over, en zonk met den voorsteven weg, terwijl het lange stoomwolken uitstootte. Twee kruisers kwamen dadelijk nader. Van den Gouden Berg zag men dat zij sloepen uitzetten, men zag vervolgens, dat het getroffen schip zich weer ophief. Op dat oogenblik naderde een ander pantserschip met drie schoorsteenen, van het type Sjikisjima, de plek, waar het ongeluk gebeurd wastoen het halverwege was gekomen, hoorde men de ontploffing van een mijn, daarna nog een ontploffing, gelijk die, welke zich aan boord van de Petropavlofsk voordeed. Dit schip ging binnen een minuut onder. De derde kruiser hield zich op een af stand. Men zond toen kruisers uit, vervolgens zestien Russische torpedo booten om den vijand aan te vallen, gebruik makende van dit gunstige oogenblik. ..De torpedobooten vielen de sche pen aan, die van elkaar gescheiden bleven. De kruiser Nowik verliet den haveningang, om de torpedoflotielje te ondersteunen, terwijl onze krui sers zich toerustten; op dat oogen blik naderden vijf Japansche kruisers en openden het vuur op ons uit al hun zwaar geschut. ..De torpedobooten keerden zonder averij terug. „Het beschadigde vijandelijke pant serschip verdween, door de kruisers vergezeld, achter den horizon, ont snappende aan de vervolging van de vlootafdeeling, die in actie kwam. ..In den ochtend van 16 Mei kwa men drie vijandelijke torpedobooten zich vertoonen op de plaats, waar de ramp gebeurd was. De Nowik stoom- de^hen tegemoet, waarop de torpedo- booten terugtrokken en aan den ho- rizoYi verdwenen. Naar den stand der schoorsteenen en de masten van het, op de reede verdwenen schip te ocrdeelen, zou het een kruiser ge weest zijn. „Volgens inlichtingen van inboor lingen zijn bij het bezoek, dat de vijandelijke schepen onlangs aan dc Kerr-baaï brachten, drie Japansche torpedobooten door ons licht geschut beschadigd." Admiraal Skrydlof is nu te Wla diwostok aangekomen. De „Times"-correspondent ter zee seinde den 22en via Wei-hai-weiHet legerkorps van generaal Okoe, wiens taak het is Port-Arthur in te nemen, ontmoet hardnekkigen tegenstand. Al les wijst er op, dat het Russische gar nizoen besloten Ts zoo lang mogelijk weerstand te bieden. De kanonnen van de ontredderde oorlogsschepen zijn geplaatst in on langs gemaakte kust-batterijen. Zij bestrijken de streek noordoostelijk van Port-Arthur tot bij Kintsjau en westelijk tot bij Dalny, welke plaats nog niet door de Japanners bezet is. Wanneer de Russen volharden in hun houding, wat, afgaande op hun pogingen om zich te versterken, wel het geval blijkt te zijn, dan zal Port- Arthur niet vallen zonder zware of fers. den. Bovendien zouden in dit geval Turkije en Roemenië zeker een mili taire conventie sluiten, zooals een j jaar geleden reeds in de lucht hing, en hiervan zou het gevolg zijn een to tale verlamming van het nieuwe Drie voudige Verbond. Een gewoon politiek, vriendschappe- lijk, verdedigend verbond tusschen de drie Balkanstaten zal hun een sterke positie verleenen, waarvan de resul taten niet op zich zullen laten wach ten. En als zoodanig noemt de corres pondent van de „Frf. Ztg." in de eer ste plaats het tegenhouden van een vreemde invasie naar Oud-Servië en Macedonië, terwijl in de tweede plaats de Turksche hervormingen waar schijnlijk heel wat krachtiger zullen worden doorgevoerd dan de geheele gendarmerie van generaal Degiorgis bij machte was. Stadsnieuws. Zooals men weet is de verhouding tusschen FRANKRIJK EN HET VATICAAN eenigszins gespannen ten gevolge van het bezoek van president Loubet aan het Italiaansche Hof. De Fransche ge zant bij het Vaticaan heeft Rome nu verlaten. Tot de aanwezige personen zeide hij bij den handdruk„Tot weerziens". Kardinaal Mathieu antwoordde „Een spoedig weerzien te Rome". In strijd met de eerst gegeven lezing verzekert men thans, dat de heer Ni- slard zonder meer teruggeroepen is en niet met verlof is gegaan. De correspondent van de „Frankf. Ztg." te Sofia deelt het een en ander mede over de voorgeschiedenis van de samenkomst van vorst Ferdinand van Bulgarije en koning Peter van Ser vië te Nisj, om op de groote beteeke- nis daarvan voor het BALKAN SCHIEREILAND te wijzen. Het schijnt, dat het geheele plan is ontstaan op persoonlijk initia tief van vorst Ferdinand, zoodat de Russische regeering, en ook de regee ringen te Weenen en Konstantinopel pas" op het laatste oogenblik van de zaak vernamen. Dat handels- en grenspolitieke over eenkomsten tusschen beide Slavische Balkanstaten zouden getroffen wor den, wist men reeds een maand gele den, na de geslaagde bemoeiingen van den diplomatieken agent van Bulga rije te Cettinji, Risof. Doch de rol, die juist deze staats man gespeeld heeft, maakt het boven dien zeker, dat ook vorst Nikita van Montenegro bij de gevoerde onderhan delingen is betrokken geweest. Men spreekt derhalve reeds van een. Drievoudig Balkan Verbond, al is dit dan nog niet formeel tot stand gekomen. Over het doel er van deelt de ge woonlijk goed ingelichte correspon dent mede, dat men hier te maken heeft met een defensief verbond een offensief verbond, of beter gezegd, een overeenkomst met positieve politieke bedoelingen is daarom reeds ondenk baar, omdat een overeenstemming over het voornaamste punt Mace donië tusschen Servië en Bulgarije heden niet mogelijk kan geacht wor Openlucht-samenkomst. De ring Haarlem en Omstreken van het Nederlandsch Jongelingsverbond had Maandag, Tweeden Pinksterdag, een openbare openluchtrsamenkomst georganiseerd op het buitengoed ..Boekenroode", bij Aerdenhout, daar toe welwillend afgestaan door den eigenaar Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout. Deze openlucht-samenkomst mag uitnemend geslaagd heeten, waartoe vooral het uitstekende zomerweder veël bijdroeg, dat honderden perso nen tot genoemde samenkomst had aangetrokken. Als sprekers traden op ds. E. Bal, predikant van „Meer en Berg", A. J. Hogenbirk, van Amsterdam, en ds. D. G. Postma van Voorburg. De samenkomst werd geopend door denvoorzitter van den ring, den heer Sluyters van Velzen, die alle aanwe zigen welkom heette en tevens voor ging in gebed, nadat gezongen was Psalm 103 vers 1 en 11. I Hierna hield ds. Bal zijn rede over het onderwerp„Aangedaan met kracht uit den hooge". In deze rede liet spreker uitkomen, dat er tegen woordig veel wordt gedaan ter ver sterking van het lichaam, vooral door de beoefening van allerlei sport niettegenstaande dit bl"ft de mensch zwak en kan niets zelfstandig doen. Anders is het, als b aangedaan wordt met kracht uit den hooge. en hij beziel wordt met den Heiligen Geest. Hiermede bracht spr. in ver band het Pinksterwonder, hoe de discipelen ook, na bezield te zijn ge worden met den Heiligen Geest, vrije lijk konden optreden tegen de vijan den van de kerk Gods. Door den heer A. J. Hoogenbirk werd op onderhoudende wijze een eeschiedenis verteld, tot titel hebben- de „Een verloren leven". Deze ee schiedenis werd door de aanwezigen met onverdeelde belangstelling ge volgd. De slotrede werd uitgesproken door ds. D. G. Postma, die in een gloed- volle rede de prachtige natuur schil- derde, en liet uitkomen, hoe deze wel in de eerste dagen der schepping j 'moet zijn geweest. Hoe ook de nu zoo laag gezonken mensch wel geweest zal zijn, toen hij nog in het paradijs was. In de open baring van Johannes zegt Christus evenwel „Alles zal nieuw worden" en dat zal ook, als wij slechts geloo- ven in den Drieëenigen God, Vader, Zoon en Heiligen Geest. Nadat de heer Sluyters hierna nog eenige woorden van dank had gericht tot den eigenaar van de buitenplaats, die met eenige familieleden de gehee le samenkomst had bijgewoond, werd deze gesloten met dankgebed, waarin Ds. Postma vóórging. Door de zangvereeniging „Soli Deo Gloria" en de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid", onder-afdeeling van de Haarlemsche Jongelings-Ver- eeniging, werden tijdens de samen komst een aantal stukken ten beste gegeven. Na afloop van de samenkomst werd aan den gastheer en familie leden een serenade gebracht, waarbij de zang- en muziekvereeniging zich wederom liet hooren. Aangereden. Maandagmiddag gebeurde op den hoek van de Zandvoortsche Laan en Wagenweg weer een rijwielongeluk. Een auto van Zandvoort komende, draaide heel langzaam den hoek om maar een wielrijder, die de auto tegeu kwam. verloor zijn tegenwoordigheid van geest, en liep recht op de auto aan. Een ongeluk verwachtende sprong hij van zijn wiel en liet het vallen, terwijl er nog tijd genoeg over was het mede te nemen of er mee op zij te rijden. Het rijwiel werd natuur lijk geheel in elkaar gereden. Voor de inwoners van Heemstede was het heden een zeer gewichtige dag. Het was namelijk 12i geleden, dat hun algemeen zeer beminde Bur gemeester, Mr. D. E. van Lennep, zijn intrede in de gemeente deed. Met veel werklust en energie aan vaardde hij zijn ambt, met veel ijver en toewijding heeft hij het steeds waargenomenen gedurende de 12i jaar, welke hij nu aan het hoofd staat is de gemeente ook dank zij zijn wijs beleid krachtig in bloei toegenomen. Aan gi'oote werkkracht paart Bur gemeester Van Lennep tevens deken nis en tact, voor zijn ambt noodig, en juist daardoor was hij steeds iu de gelegenheid de belangen der ge meente krachtig te bevorderen. Met eerbiediging van een ieder's meening weet hij steeds in de Raads vergaderingen zoo juist en zaakrijk de voorstellen van B. en W. te ver dedigen, dat het maar heel zelden voorkomt, dat hun voorstellen wor den afgestemd. Ook de toon, die in deze Raadsvergaderingen heerscht, is altijd even welwillend en vriendelijk. Een onvertogen woord, een onge paste uitdrukking hebben wij hier nog nimmer gehoord. De gemeente zaken worden hier op de meest har monische wijze behandeld, en daar mede voorzeker het belang der ge meente het best gediend. Natuurlijk is deze harmonie voor een groot gedeelte te danken aan den persoon van den voorzitter. Welwillend in den omgang, inne mend, vriendelijk en voorkomend, is Burgemeester Van Lennep geacht en bemind door de Raadsleden en door al zijne gemeentenaren. Voor iedereen is hii toegankelijk, steeds vinden de ingezetenen hem bereid, hen met raad en daad ter zijde te staan, en zooveel mogelijk tracht hij hun grieven weg te nemen, hun belangen voor te staan. Voor de armsten hunner is hij te vens een edele weldoener, getuige nog o.a. de extra bedeeling op Zater dag j.l. Burgemeester Van Lennep is met recht de vader der Gemeente, aan wien het wel en wee van zijn gemeen tenaren nauw ter harte gaat. Wij spreken dan ook voorzeker u't naam van alle inwoners van Heem stede, wanneer wij Mr. Van Lennep nog een lang en gelukkig leven toe- wenschen. Wij hopen, dat hij nog tal van ja ren het burgemeestersambt van Heemstede zal mogen waarnemen, want dat is in het belang der ge meente, die onder zijn bestuur steeds in bloei en welvaart zal toenemen. Donderdag a. s. zal J. J. Kollaard zich voor de Rechtbank al hier hebben te verantwoorden terzake I van de bekende inbraak in de Barre- voetstraat. De Feestviering. Waar een zoo bemind, gewaar deerd en bekwaam bestuurder der Gemeente, zulk een humaan man, feestvierde, daar was het geenszins te verwonderen, dat de feestviering algemeen, het hulde-betoon spontaan was. Jong en oud, arm en rijk, wilden uiting geven aan hun toegenegen heid voor Burgemeester Van Lennep, deelnemen aan het feest ter zijner Eere Het geheele dorp was in feesttooi. Van de openbare en particuliere wo ningen wapperden wijd uit de banen ood, wit en blauw. Eere-poorten waren opgerichtéén voor het Raadhuis, door toedoen van het personeeleen andere door de Versieringscomissie voor het feest terrein, tegenover „Het Wapen van Heemstede", en een derde voor zijn woning op „Kennemer-duin", door het personeel van den jubilaris. De feestviering was feitelijk reeds Maandagmiddag begonnen, toen zich enkele corporaties ten huize van den jubilaris op Kennemer-duin vervoeg den, om Burgemeester Van Lennep hartelijk te complimenteeren en hem als blijk van waardeering en sympa thie eenige fraaie geschenken aan te bieden. Namens het onderwijzend personeel en de ambtenaren ten Raadhuize maakten het hoofd der school, de heer P. J. Staal, en de ambtenaar ter Secretarie, de heer J. H. Snijder, hun opwachting bij den jubilaris en boden hem met eenige welgemeende woorden eene prachtige photografie van het Raadhuis in lijst groot 83 bij 75 c.M. aan. Namens de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Noord- Holland vervoegde zich ten huize van den jubilaris eene commissie, die bij monde van den heer Jhr. Mr. J. W. 'G. Boreel van Hogelanden den jubi laris een keurig geschenk offreerde. Dit geschenk bestond uit eetn prach tig gouden ketting, vergezeld van eene keurig bewerkte lijst met de na men der gevers. De Tooneelvereeniging Concordia i alhier bood den Burgemeester ver schillende mooie fotografiën. o.a. van zijn woning op Kennemerduin, van I het Raadhuis, het Oude Slot, de Naald bij het Manpad, het monument in den Hout, in een prachtig album aan. Van den Heer der Heerlijkheid, H. H. Beels, ontving den Jubilaris een prachtig bronzen inktkoker op mar meren voetstuk. De veldwachters overhandigden den jubilaris een fraaien inktkoker met inscriptie. De heer G. Bouman voerde daarbij het woord. De Burgemeester toonde zich zeer ingenomen met deze geschenken en betuigde daarvoor zijn hartelijken dank. Van vele zijden mocht de jubilaris nog gelukwenschen ontvangen in den vorm van kaartjes, telegrammen of bloemstukken. Zoo bood de Vereeniging Bloem bollencultuur, afd. Heemstede, den Jubilaris een fraai bloemstuk aan. De feestviering op heden, Dinsdag, nam des morgens te 11 uur een aan vang met de Officieele ontvangst. van den Burgemeester op het Raads huis door de Raadsleden. Na per rijtuig door den heer A. G. A. Baron Collot d' Escury, gemeente secretaris, van zijn woning te zijn gehaald, betrad de jubilaris, verge zeld van zijn familie, de Raadszaal, waar alle Raadsleden tegenwoordig waren. Na de gebruikelijke begroe ting en de gelukwenschen der wezigen in ontvangst genomen te hebben, nam de oudste wethouder, de heer Van der Horst, het woord, en sprak den Burgemeester op recht harteliike wijze toe. Spr. zeide, dat het hem een groot voorrecht was den Raadsvoorzitter op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag namens den Raad te mogen complimenteeren. Met nadruk wees spr. er vervolgens op dat in de Raadsvergaderingen nimmer een onvertogen woord wordt gehoord, dank zij de verstandige lei ding van den Voorzitter. Wij komen en gaan steeds als goede vrienden heen, en dit is voorzeker in het be lang der "emeente. Alle inwoners, zeide spr., van de armsten tot de,rijk- sten. naderen u met vertrouwen, want ze vinden in u een oprechten vader. Onder uw bestuur is in de gemeen te veel verbeterd. Ziet slechts de ber men en de boomen, de telephoonge leidingen de vaarten en bruggen, de we^en en plantsoenen dat alles is het werk van uwe hand. Wji hopen, dat de Goede God U nog lang moge besparen, en dat het u nog vele jaren gegeven moge zijn uw beste krachten aan de belangen der gemeente te wijden. Namens den Raad en den gemeente secretaris bood spr. daarop den jubi laris een prachtig geschenk aan. be staande uit een fraaien eikenhouten leuningstoel, voorzien van het Wapen der Gemeente Heemstede. Deze Voorzitters-stoel is vervaar digd do.or den heer .T. H. Prins, meu belmaker te Heemstede, naar eene teekening. ontworpen door den heer I. Retel aldaar. Het geschenk ging mede vergezeld van een goed geslaagde photografi sche groep der Raadsleden. De jubilaris bedankte hierna in' welgekozen woorden voor deze vel»1 hartelijke blijken van belangstelling en waardeering, welke hij van de vertegenwoordigers der Burgerij mocht ondervinden. Miin hart is vol van dank, zeide spr.. in de allereerste plaats aan den Allerhoogstewant ik ben rijk geze gend. Ook vol dank aan u, leden en Secretaris, voor de hulde, die ge mij bewijst, de vriendschap, die ge mij toont en blijft toonen. Toen ik als burgemeester hier kwam. waren er 6 van de tegenwoor dige leden, waaronder één. die al lid was, toen ik geboren werdook zijn er eenige. die reeds lid waren, toen mijn dierbare vader hier presideerde. Gij allen zijt ernstige mannen gij hebt steeids met mij samengewerkt, mij gesteund, want uw steun had ik noodig. Anders had ik nooit kunnen doen. wat ik thans gedaan heb. Toch heb ik niet altijd alles kunnen doen. wat ik wilde. Dat was toen ik ern stig ongesteld was. Toen viel mijn taak mij zwaar, en heb ik wel eens gedacht of het mijn plicht niet was mijn taak neer te leggen. Maar mijn vrouw, die mij steeds trouw ter zijde staat, heeft mij daar van weten af te houden. Ik gevoel mij thans gedrongen haar daarvoor openlijk mijn dank te betuigen. Want nu ik weer krachtig ben, en mijn taak naar behooren kan vervullen nu weer voel ik hoe lief ik de ge meente heb. Ik acht het een gToote eer om hier aan het hoofd te staan nog meer dan 121 jaar geleden. Want er is thans tusschen mij en de ge meente een band van vriendschap ontstaan, een vriendschap, die beant woord wordt. Ik stel het op hoogen prijs, dat ik en mijn gezin ontvangen wordt op de plaats, waar ik dagelijks werk. Ik acht het een groot voorrecht, dat u, mijnheer v. d. Horst, mij we der hebt toegesproken op dezelfde hartelijke wijze, waarop u mij 121 jaar geleden den ambtsketen over handigde. God zegene u allen, dat is de beste wensch, die ik u kan doen, en ik dank u allen hartelijk voor al het geen, dat ge voor mij gedaan hebt. Aangaande de aanbieding van den leuningstoel, zeide spr., dat er zijn zetels losse en vaste. Maar wan neer de Burgemeester ziet, dat hij niet alleen door het Gezag wordt ge zonden, maar ook door de gemeente wordt gewenscht en bemind, dan is zijn zetel vast. Dan kan hij regee- ren met vastheid niet in den zin van gestrengheid maar met vast heid van wil en vastheid van kracht, hetgeen in het belang is der ge meente. Waar ik zeer ingenomen ben met de photografische groep, daar meen ik, dat ge op dezen voor mij zoo gedenkwaardigen dag. ook wel prijs zult stellen op mijn portret. En daar om ben ik zoo vrij u allen mijn pho to aan te bieden, hetgeen spreker vervolgens deed met een woord van dank aan elk der Raadsleden en aan den Secretaris. De heer Baron d' Escury, daarna „nog even het woord nemende, zeide dat het hem thans eene behoefte was, een woord van warmen dank te» brengen aan den jubilaris, voor de vriendschap, die hij steeds van hem ondervond, en vo'or de wijze, waarop.de Burgemeester hem steeds ter zijde stond, wanneer zijne krach ten eens te kort schoten. Spr. hoopte nog lang tot tevreden heid van den Burgemeester te' mogen arbeiden Mr. Van Lennep antwoordde hier op, dat ook hij hoopte nog langen tijd met den secretaris te mogen sa menwerken, want dat laatstgenoemde zijn taak vooral in den tijd van zijn ongesteldheid, zeer vergemakke lijkt had. Na afloop van dit officiëele gedeelte begaf de Burgemeester zich weder per rijtuig huiswaarts. Langs den in het feestprogramma aangegeven weg hadden zich 'vele be langstellenden geschaard, die den jubilaris hartelijk begroetten. Des middags te kwart over één werd de üibilaris wederom van zijne woning gehaald, thans door het. be stuur der Feestcommissie, en werd per rijtuig de tocht naar het met groen, slingers en vlaggen smaakvol versierde feestterrein ondernomen. Bij aankomst aldaar werd den ju bilaris door de leerlingen der verschil lende scholen een koraal, begeleid door de muziekvereeniging ..Eensge zindheid" toegezongen, waarvan de woorden waren Dat 's Heeren zegen op u daal' Zijn gunst en liefde u bestraal' Heel Heemstede, EdelAchtbare Heer. Juicht, luide zingend, u ter eer Aan Mevrouw van Lennep werd door het dochtertje van den gemeente-veld wachter Schotvanger een fraaie bou quet aangeboden. Na deze alleraardigste ontvangst, waarvoor de Burgemeester zich zeer erkentelijk betoonde, sprak de voor zitter der Feestcommissie, Baron d' Escurv. tot den jubilaris eenige hartelijke woorden van welkom, woorden, die zoo juist vertolkten de gevoelens, welke men algemeen voor den beminden Burgemeester koestert. De Burgemeester sprak hierna eeni ge woorden van welgemeenden dank. Ook het feestlied, dat hierna door de schooljeugd den jubilaris werd toegezongen, getuigde van groote er kentelijkheid voor Heemsteê's Burger vader. Vervolgens werd door de jeugd nog zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht het „Wien Neërlandsch bloed" en het „Wilhelmus". Na het eindigen dezer kinder-auba- de had de overhandiging van eene oorkonde plaats, waarbij den jubila ris het eere-voorzitterschap der af deeling Wijkverpleging te Heemstede werd aangeboden door Dr. Colenbran der. Eén der oudste patiënten bood den jubilaris tevens een lauwerkrans aan. Vervolgens werd door den jubilaris met familie een bezoek gebracht aan de Bloemententoonstelling, welke op hetzelfde terrein wordt gehouden. Met veel belangstelling werden de keurige inzendingen bloemen, bloem stukken, bloemenmanden en sier planten in oogenschouw genomen. Aan verschillende inzenders allen werklieden binnen de gemeente Heem stede werden prijzen toegekend. Na het bezoek aan de tentoonstel ling wachtte den jubilaris en zijn familieléden weder een nieuw genot. Op het feestterrein stonden name lijk tal van flinke, krachtige turners onder leiding van den heer Dreyer, uit Haarlem, opgesteld, vol ongeduld verbeidende het uur, waarop zij hun bedrevenheid en vlugheid den jubi laris konden toonen. Nauwelijks had deze dan ook plaats genomen, of met de afwerking vap een keurig en afwisselend program ma werd een aanvang gemaakt. Correct en netjes werden door de

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1