ADVERTENTIEBLAD. NDS- il escho tieag, 21 e Jaargang. No. 6413 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon=. en Feestdagen. MAANDAG 30 MEI 1904 A ABONNEMENTEN PHIS WE MAANDEN: Voof Haarlem 1.20 Voor de dorpen to den ©mtók wsot een Agmt gevestigd is (kom der gemeente) s c t.30 Franco per post door NesSssfaad s 65 Afzonderlijke nummers 0 s 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem u 0.37 y7 v s 3 dï omstreken en franco per post 3 0.45 SJitgavs der VinliiSi» tew &Mm> Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTiËN: Van 3 —5 regeis 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal T eletoonnumiuer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers,. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. HoofdÊgrnien voor hef Buitenland: Compagnie Générale de Pablieilê Btrangère O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmarire. Dit unmmer bestaas wit ivrnalf bladzijden. Haarlem's Dagblad van 30 Mei bevat o. a. BLAD A. Buïténlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haar- lem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Stads-, Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. Uit de Omstre ken. Feuilleton. „DE ZATERDAGAVOND" als derde Blad, met Zondagsbrieven, Haar lemmer Halletjes. Natuurhistorische Wandelingen, Rubrieken voor Da mes en Kinderen. Schetsjes en Al lerlei. Bniteiiiandgch Overzicht DE OORLOÖ In de buurt van Port-Arthur zijn de Japanners thans een llinken stap vooruit gekomen door de Inname van Kintsjau. Aan de wel een weinig opgesmukte beschrijving dier inname uit Japan- sche bron, kan men wèl bemerken, dat die met zware verliezen gepaard is gegaan. De Russen hadden omvangrijke maatregelen getroffen om den op- marsch van het Japansche leger naar het Zuiden van het schiereiland Liao- tong op te houden. Zij versterkten de heuvels aan de Zuidzijde van de baai van Talienwan. Hun sterkste stelling was de heuvel van Nansjan ten Westen van Talienwan waar tal van batterijen beschermd werden door verschansingen voor infanterie, door mijnen en draadversperringen, j Een andere verdedigingslinie goed; door draadversperringen beschermd j strekte zich uit van de baai van Ta lienwan naar het Noorden tot Fon- sjientien ten Zuiden van Kintsjau. De Japanners hadden een rechthoekige positie ten Oosten van Kinsjau. Zaterdag beproefden de Russen de Japanners aan te vallen maar deze trokken terug, er de voorkeur aau gevend de stelling en de sterkte der Sussen op te nemen door een reeks I van verkenningen, die enkele dagen j duurden. Japansche officieren nader- i den de Russische stellingen zoo dicht, dat op hen gevuurd werd en raapten toen de stukken der grana ten op om het kaliber van de Russi sche kanonnen te leeren kennen. Bij hun verkenningen ontdekten de Japanners een gaping in de Russi sche verdedigingslinie. De Japansche troepen rukt er toen voorwaarts tus- schen de baai van Talienwan en de Westkust van Liaotong voorbij Kin tsjau. Na een lang artilleriegevecht op Woensdag en Donderdag, trokken de Japanners in den ochtend van Donderdag te 5 u. 20 min. Kintsjau binnen en achtervolgden zij de Rus sen naar het Zuiden. De Russen bo den wanhopigen tegenstand te Nan- sjau, dat te zeven uur des avonds werd ingenomen na herhaalde storm aanvallen. In den loop van den dag trokken de Russen naar Nan-kwan- ling terug, waar een tweede linie van versterking is. Uit verschillende berichten blijkt, dat de bestorming van Nansjau gis teren een bloedige zaak is geweest. De Japanners trokken hun vuur eerst sa men op de Russische batterijen, daar bij gesteund door vier kanonneerboo- ten in Kintsjau-baai. De batterijenj werden tot zwijgen gebracht. De Rus sen hadden een reeks verschansingen 1n terras-vorm beschermd door ver schillende draadversperringen. Her haaldelijk stormden de Japanners vergeefs, het moordend geweer- en kanonvuur bracht hen eenige malen tot staan. Ten laatste, te drie uur, herstelden zij de gelederen en' be stormden den kruin van den heuvel, die door de Russen met de uiterste hardnekkigheid werd verdedigd. Het was zeven uur voordat de Japanners den heuvel wonnen. Een hooggeplaatst officier zeide, dat de forten te Nansjau bewapend wa ren met zware kanonnen; de Japan ner? hadden slechts veldgeschut, daar net zware geschut te moeilijk was mede te voeren. Hij bracht hulde aan het Japansche leger, omdat het de Russen verdreven heeft uit een hun ner sterkten, hetgeen tot dusver voor onmogelijk werd gehouden. Hij vrees de echter, dat de verliezen zwaar zou- den zijn. Ook van de zeezijde is Port Arthur nu gehlotkeerd zoodat men kan zeggen, dat het be leg een aanvang heeft genomen. Zeer zeker zal het lang duren en zal dein-i name der stad. als het ooit zoo ver komt ontzaglijke offers aan de Ja-, panners kosten. Het is meer een zaak van eer dan wel een van pract'sch nut, want het staan of vallen van Port-Arthur heeft niet den geringsten invloed op den uitslag van den oor log. Voor Rusland is de stad nuttig, omdat de belegering een Japansch le gerkorps bezig houdt, dat dus ont trokken blijft aan de hoofdmacht, die tegen Kouropatkin optrekt. Van een Russische Nederlaag in den Tatoeug pas. is verder niets vernomen en er zal dus wel niets van aan zijn. Het ver haal kwam trouwens uit verdachte bron en het leek al heel onwaarschijn lijk, dat de Russen gedacht" zouden hebben, dat Fengwangsjeng door de Japanners verlaten was. Volgens bericht uit Petersburg zou Engeland een bestelling van 32 torpe dobooten voor Japan hebben aange nomen, wat natuurlijk, als het waar is, een schending der neutraliteit be- teekent. De FRANSCHE Kamer heeft beraadslaagd over de interpellaties betreffende het protest van den Paus. In "zijn antwoord op de interpella ties, heeft minister Delcassé herinnerd aan de gesprekken, welke hij met den vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel heeft gehad over de rechten van Frankrijk. Hij heeft herinnerd aan de reizen van den Koning van Italië naar Parijs en van Loubet naar Rome, en voorlezing gedaan van het protest, van het staatssecretariaat op het Va- ticaan ontvangen. Ook heeft Delcassé in herinnering gebracht, hoe de Osser- vatore Romano berichtte, dat er een rondschrijven tot de mogendheden was gericht en een Parijsch dagblad dit rondschrijven openbaar maakte. Het ernstige is, dat de mededeeling aan de mogendheden een volstrekt Fransch incident geldt. Deze mededee ling neemt een toon van vermaning aan, welke niet kan worden geduld. De Fransche Regeering heeft gemeend dat een enkel protest een onvoldoen de maatregel zou zijn geweest en het afbreken van de betrekkingen een te strenge maatregel. Zij riep haren ge zant terug, wat de waardigheid des lands vereischte. Wij hebben zeide de minister ons goed recht voor ons en de opinie van heel de wereld. De Kamer zal ongetwijfeld verklaren, dat wij ook hare goedkeuring hebben. Hierna beeft het hoofd van het mi nisterie, de heer Combes, verklaard, dat de terugroeping van den gezant Nisard beteekent, dat de Fransche reg. niet kan toelaten dat de tegenwoor digheid van den gezant te Rome kun ne worden uitgelegd ten gunste van vorderingen, welke de Fransche Re geering met beslistheid afwijst. Wij hebben zei de minister willen op houden met dien verjaarden eisch van het wereldlijk gezag. Wij hebben niet gemeend, dat wij al de leden van het gezantschap konden terugroepen, want krachtens het Concordaat zijn wij verplicht een personeel te onder houden voor de regeling van de loo- pende zaken. Wat de opzegging van het Concordaat, de opheffing van het gezantschap en de scheiding van Kerk en Staat betreft, dat gaat het parle ment aan. Gegeven de wijze, waarop het Concordaat wosdt waargenomen, kunnen wij niet langer in den tegen- woordigen toestand blijven. De minister is geëindigd met de Ka mer te verzoeken, elke motie over de scheiding van Kerk en Staat tot Janu ari uit te stellen, en zich te beperken tot een motie betreffende de nu be handelde kwestie. De voorzitter der Kamer heeft aan gekondigd, dat hij negen moties had ontvangen. Minister Combes heeft verklaard, al leen de motie te kunnen aanvaarden, welke was onderteekend door Bienve- nu Martin, Sarrien, Etienne en Jau- rès, en waarin de Kamer goedkeurt, dat de regeering den gezant bij het Vatikaan heeft teruggeroepen en elke toevoeging verwerpt. Het eerste ge-: deelte van deze motie „de Kamer, goedkeurende dat de regeering den gezant, heeft teruggeroepen", is aan- genomen met 427 tegen 95 stemmen; het tweede gedeelte „en elke toevoe ging verwerpende", is aangenomen met 383 tegen 160 stemmen. Daarna de geheele motie met het opsteken van handen. Clir. Tereen. Terpl. Lyders vallende ziekte. Onder voorzitterschap van Dr. A. J. Th. Jonker, te Heemstede, werd Vrij dag j.l. in de Inrichting te Haarlem de j aarlijksclie vergadering gehouden van de Christelijke Vereeniging voor j de verpleging van lijders aan vallen- de ziekte. j Periodiek traden af als bestuursle- den Mr. M. Crommelin te Utrecht en mevrouw Bierèns de HaanVanLeeu- wen te Haarlem, die beiden met alge- imeene stemmen herbenoemd werden. Dr. Jonker werd als voorzitter her kozen en in de vacature-mej. Duu ring, die bedankt bad, werd gekozen mej. E. P. de Booy te Haarlem, i Door den heer J. L. Zegers, direc- teur der Inrichtingen, werd het jaar- i verslag uitgebracht, waarin o.a. werd j gewaagd van een officieel bezoek. 1 door den heer Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord- Holland, aan de Inrichting te Heem stede gebracht, en vooraf van liet onvergetelijk bezoek van II. M. de Koningin-Moeder aan beide Inrichtin gen. Dr. M. Colenbrander heeft op een wetenschappelijke reis Duitsche i gelijksoortige nrichtingen bezocht en van zijne ervaringen en indrukken omtrent de medische behandeling ■van toevallijders aldaar, een uitvoe- j rig rapport opgesteld. Voor noodige j aan- en verbouwingen te Haarlem en Heemstede was ruim een tonne gouds benoodigd, waarvoor een geldleening is gesloten, die bijzonder is geslaagd. I-Iet aantal vrouwelijke verpleeg den bedraagt 154. dat der mannelijke 162, samen 316. Het aantal goed-ge- constateerde zware toevallen was 20894, lichtere toevallen 6791, auize- j lingen 12786. In Heemstede overleden 9, in Haarlem 5 patiënten, en werden 4 als genezen, enkelen als veel ver beterd, ontslagen. De rekening van den penningmees ter wijst aan een tekort van ruim ƒ700. De Suppletie-kas ontving van f verschillende kanten veel steun, zoo j ook het Kleeren-fonds". Het blaadje „De macht van het Kleine" wordt eens in de drie maanden in 11000 exemplaren verspreid. De proef met het plaatsen van col lecte-busjes -is aanvankelijk uitne mend geslaagd. Met weemoed werd herdacht het overlijden van den besturenden broe- der, den heer M. J. Bogert. Het aan tal dienende broeders bedraagt. 62, waarvan 32 buiten de Inrichting '.werkzaam zijn. Het getal zusters 's j 31, waarvan 5 buiten de Inrichting 1 werken. Vier broeders herdachten hunne 12ijarige werkzaamheid, tien deden met gunstig gevolg examen in ziekenverpleging, zes als godsdienst- I onderwijzer. Er bestond voor het j bestuur veel reden om dankbaar terug i te zien op het 22e vereenigingsjaar. en met goeden moed het werk in het j 23ste voort te zetten. Stadsnieuws. Opgespoord. De jonge man, die gisteren uiteen schuur op het Prinsenbolwerk een fiets ontvreemdde is des middags te Amsterdam op het oogenblik, dat hij de fiets van de hand wilde doen, aan gehouden door den rechercheur Van Halst. Gevonden voorwerpen. Een gouden dasspeld met paarlen bezeteen azalia. Tolapük is de Wereldtaal. Men schrijft ons Op den 31 Mei 1894 werd alhier de Wereldtaal-Vereeniging „Stenüdik du- ■bü Bal if" (Door Eendracht Sterk) op gericht en hoopt op 1 Juni a.s. haar tienjarig bestaan feestelijk te hers denken. Een tentoonstelling van in de we- reldtaal gewisselde brieven, brief- en j prentbriefkaarten, couranten, circu- laires en een groote verscheidenheid oorspronkelijke en vertaalde litera tuur zal gehouden worden in het clublokaal, Rollandstraat 56 onder leiding van den heer J. Bèlug, waar tevens gedurende de geheele week ,18 Juni alle inlichtingen betreffen- de de geniale uitvinding van Pastoor J. M. Schleyer n.l. de wereldtaal Volapük gratis verstrekt worden en de tentoongestelde voorwerpen door elk belangstellende in oogenschouw j kunnen genomen worden. Vooral hen die meenen dat eene taal niet gemaakt kan worden en op die valsche grondstelling de verbreiding van Volapük tegenwerken, zal het aandachtig beschouwen van de uitgebreide literatuur uit alle lan den tot andere gedachten brengen. Ook zij die zeggenmet Fransch, Duitsch en Engelsch kan men de ge- jheele wereld doorreizen, daarom is j Volapük overbodig, moeten toch toe- geven datle. men die talen eerst 'heeft moeten leeren, wat jaren van i studie vereischt, 2e. dat het maken j van fouten ook dan niet is uitgeslo- ten, 3e. dat de verbroedering der vol- staan (ergo de verschillende talen) .wordt tegengehouden. Daarom leere men naast de moeder taal, de wereldtaal van Pastoor Schleyer en beginne met het bezoeken der tentoonstelling of het vragen van inlichtingen aan den heer J. Balug, wereldtaalbureau, Rollandstraat 56. arlhier. Orchideeën-Tentoonstelling te Haarlem. Hedenmorgen te 11 uur is de prach tige Orchideeën-tentoonstelling in te genwoordigheid van Z. Exc. den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Mr. J. C. de Marez Oyens, eenige Kamerleden, het dagelijksch bestuur van "Haarlem en vele belang stellenden geopend door den voorzit ter, Mr. W. C. Baron van Boetzelaer. Het deed spr. genoeaen, dat Haar lem, dat over de gansche wereld be roemd is door zijn bloembollen-cul tuur, ook een open oog heeft voor andere plantenfamilies, en als plaats voor deze tentoonstelling was aange wezen. De beide vorige tentoonstellingen, te Utrecht en te Amsterdam gehou den, slaagden uitstekend. Zal deze tentoonstelling te Haarlem de kroon spannen We hopen het, doch aan het publiek is de beslissing. Gedurende het bestaan der Vereeni ging hebben we vele krachtige steun pilaren verloren, doch tal van nieu we leden met energie bezield, zijn er bijgekomen. Zoo kan de Nederland- sche Orchidophilen-club al ont breekt hier te lande ook de krachtige ontwikkeling, die we bij onze nabu ren aantreffen het bewijs leveren, dat ook wij niet stilstaan en op be scheiden voet vooruitgaan. Veel steun hebben we ondervonden om de ten toonstelling mogelijk te maken. Hul de bracht spr. in de eerste plaats aan H.H. M.M. en Z. K. II. Prins Hendrik, die verschillende medailles beschikbaar stelden. Dank bracht spr. aan Z. Exc. den Minister van W„ II. en N., die door zijn tegenwoordigheid blijk gaf van groote belangstelling. Voorts bracht spr. dank aan het Dag. Bestuur en den Raad van Haarlem, aan de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, voor den ont vangen steun en aan allen, die mede gewerkt hebben aan het welslagen dezer tentoonstelling. Met den wensch uit te spreken, dat deze tentoonstelling de belangstelling voor de nobele bloemen zal verhoo- gen, verklaarde spr. de expositie voor geopend. De Minister van W., H. en N., daar op het woord nemende, bracht dank aan het bestuur der Orchidophilen- club, in 't bijzonder aan den voorzit ter, voor het organiseeren dezer ten toonstelling. Spr. zeide, dat hij door zijn buurman en vriend, de orchi deeën-liefhebber Quarles van Ufford liefde voor deze edele bloemen heeft gekregen. De aanblik, bij het bin nenkomen dezer zaal, is echter zoo verrassend, dat onze hoog gespan nen verwachtingen nog zijn overtrof fen. Het bestuur zij dan ook geluk gewenscht met het aanvankelijk wel slagen van zijn krachtig pogen. Ook spr. hoopte dat deze tentoonstelling het hare er toe zou bijdragen, om de belangstelling voor de orchideeën te verhoogen. Het is eene aardige Coïn cidentie, dat deze tentoonstelling wordt gehouden in de Bloemenstad, waar Nicolaas Beets van zeide „De stad van anjer en viool, De stacl van Ver geet-mi j-nieten, Van Vaarten en van Vlieten, Waar ik zoo gaarne dool." Toen dacht hij nog niet aan de orchidee, waarvan nu zulk een mooie tentoonstelling is tot stand gekomen. Namens de Regeering sprak de Minis ter zijn hartelïjken wensch uit voor het welslagen dezer expositie. Daarna werden de prachtige groe pen door de aanwezigen bezichtigd. De volgende inzenders behaalden de achteir hun namen vermelde prij zen. De heer J. H. Tromp Meesters te Steenwijk, in klasse A. Odontoglos- sum Crispum twee derde, in klasse C. Oncidium twee eerste, in klasse D. Cattleya's 4 eerste, 3 tweede en 3 derde, in klasse E. Cypripedium 1 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs, in klasse G. Vanda 1 eerste, 1 tweede en 1 derde, in klasse K. Specimen, 1 eerste en 1 tweede. De heer P. W. Sutorius, te Baarn, in klasse A. 1 eerste, 2 tweede en 2 derde, in klasse B. Odontoglossum Oncideae 1 derde, in klasse C. 2 eer ste en 1 tweede, in klasse D. 1 eer ste, 1 tweede, 1 Champion en 8 derde, in klasse E. 3 eerste, 1 tweede, in klasse F-Masdevallia, 1 derde, in klasse G. 1 eerste, in klasse I. niet genoemd geslacht twee eerste. Mr. Loten van Doelen Grothe, te Soestdijk, in klasse A. 1 derde, in klasse D. 1 eerste, in klasse G. 1 tweede. Jhr. Charles Smissaert te Apel doorn. in klasse A. 4 eerste, 3 tweede en 2 derde, in klasse B. 1 eerste en 1 derde, in klasse C. 1 eerste en 1 tweede, in klasse D. 3 tweede, 3 der de en een inzending zeer fraai, in klasse G. 2 eerste, 1 tweede en 3 der de, in klasse K. 1 tweede en 1 derde. De heer Jan Tromp Meesters te Steenwijk. behaalde in 8 verschillende klassen 19 eerste. 2 tweede en 6 derde. Mr. TI. C. Hacke. te Baarn, in 8 klassen 5 eerste en 1 tweede. De heer H. Hornsveld. te Baarn, in 5 klassen 1 eerste, 1 tweede en 1 j derde. Mr. W. C. Baron van Boetzelaer. te Maartensdijk, in 8 klassen, 21 eerste, 12 tweede en 17 derde. De heer J. D. Onderwater, te Heem stede, in 8 klassen 9 eerste, 2 tweede en 5 derde. De heer C. W. R. Scholten Jr.. te; Amsterdam, in 4 klassen 3 eerste. Mr. P. G. van Tienhoven, te Haai - lem, in 3 klassen 4 eerste. De heer Jul. G. Bunge. te Haar lem, in 2 klassen 1 eerste. 1 tweede. De heer A. J. Veldkamp, te Tiel. in 1 klasse 1 derde. Mevr. BoreelBarnaart, te Vogelen zang. in 1 klasse 1 eerste. De heer P. W. Voet. te Overveen. j in 1 klasse 2 eerste, 5 tweede en 2! derde. De heer C. G. van Tubergen Jr.. j te Haarlem, in 1 klasse 4 tweede en I 4 derde. De heer A. van Aardenne, te War mond, in 1 klasse 1 eerste. De heer C. C. M. de Jong Hane- does. te Amsterdam, in één klasse 1 tweede. De heer J. A. Heuff Czn., te Tiel. in 1 klasse 1 derde. Eereprijzen werden toegewezen aau de inzendersDe eerste van H. M. de Koningin aan jhr. Ch. Smissaert. de tweede (van de Koningin-Moeder) aan W. C. baron van Boetzelaer. de derde (van Prins Hendrik) aan J. Tromp Meesters, de vierde (Commis saris der Koningin) aan J. H. Tromp Meesters, de vijfde (burgemeester) P. W. Sutorius. Verder verg. zilv. me dailles van de stad Haarlem aan I. D. Onderwater en P. W. Voet. zilveren medaille Mr. H. C. Hacke en Mr. P. j G. van Tienhovenzilv. ined. van Vreemdelingenverkeer aan H. Hons- veld en de Levende Natuur, bronzen aan J. G. Ballego en J. G. Bunge. van de Ned. Orchid.-club verg. zilv. med. aan J. R. Wuste en Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, zilv. j med. aan G. van Mesdag en mevr. Bo reelBarnaart en bronzen med. aan C. G. van Tubergen Sr. en J. A. Heuff Ezn. Met groepen-prijzen werden be j kroond de inzenders J. D. Onderwa- j ter, J. H. Tromp Meesters, J. Tromp Meesters. Mr. W. C. baron van Boet- j zelaer, P. W. Sutorius, jhi\ C. Smis saert, J. R. Wuste, P. W. Voet, Mr. P. G. van Tienhoven, De Levende Natuur, J. G. Ballego.. Mr. H. C. Hacke, Mr. Loten van Doelen Grothe. mevr. BoreelBarnaart, H. Horns veld, G. van Mesdag, j. G. Bunge, J C. G. van Tubergen en J. A. Heuff Eau. en C. W. R. Scholten Jr. Van de buitenlanders (buiten mede dinging) A, Janssens en Putzeys, Duchesne, Lanthoine" Co. Voor ingezonden voorwerpen wer den bekroond met verguld zilveren medailles Ph. J. G. Roest, voor een nieuw systeem heet water radiator en aanverwante artikelen, firma J. Ruy- senaars, voor een bloemstuk, G. Ucht- mann, voor tuinmeubelen, A. Goos- sens, voor dictionaire iconographique des Orchidées en M. J. F. Bolderdijk voor sierplanten, terwijl zilveren me dailles verwierven Jean Heybroek voor artikelen op orchideeën gebied, en Ch. Pynaertvan Geert voor „Le fou- droyant", insectengif. Wanneer wij al het mooie dat op deze tentoonstelling aanwezig is, wil den opsommen, dan zou onze plaats ruimte ontoereikend wezen. We doen dus een greep en wijzen allereerst op verzamelingen, die buiten mededin ging, ter opluistering zijn ingezonden. Daarbij treffen de Belgische inzendin gen, die rechts en links van den hoofdingang zijn tentoongesteld, zoo wel door de verscheidenheid als door de sierlijkheid, waarmee ze zijn ge rangschikt het zijn de firma's Du chesne, Lanthoine Cie en Janssens Putzeijs, die hiermee getuigenis af- leggen van den hoogen trap, dien de orchideeënkweekerij in België heeft bereikt. Kleiner, maar met kostbaarder va riëteiten is de Engelsche firma Char- lesworth te Bradford voor den dag gekomen. De kenners halen zich het hart op aan deze kleine, maar reine verzameling. De eereplaats, althans de beste plaats in de zaal, vlak voor het po dium heeft de heer P. W. Sutorius van Baarn gekregen. De inzending is die waard. Midden in staat een van de planten versierd met het opschrift Championsprijs. Baron Van Boetze laer, de voorzitter van de Nederland- j sche Orchidophilenclub, heeft een; groote groep ingezonden. Mr. II. C. j Hacke een aardige verzameling cypri-! pediums en eenige zeer kostbare soor ten. al is er dan ook van een prijs van ƒ10,000, die een van de bladen noemde, geen sprake. Vlak bij het podium staat een zeer in 't oog loopend bloemstuk, ingezon den door de firma Ruijsenaars, be staande uit bloemtakken uit de kwee- kerij Orchidophilia in den Aerden- hout. We vinden in de zaal nog meer Haarlemmersde firma Van Tuber gen en den heer P. W. Voet. van Overveen. met vollegrondsorchideeën, meest uit Californië. De heer Voet plaatste daar een plantje uit SiberiS afkomstig tusschen, waarvoor al zeer spoedig zich een kooper opdeed. Daarnaast de inzending inlandsche orchideeën en andere bloemen, die gerangschikt is door mevrouw Mr. J. C. de Vries. De lijst van inzenders vermeldt ver der nog onder meer de namen van de heeren Mr. P. G. van Tienhoven, J. G. Bunge, benevens van G. Ucht- mann en Ph. J. G. Roest als inzender® uit Haarlem, de laatsten van voor werpen de cultuur betreffende. Uitds omstreken vinden we mevrouw A. Bo reelBarnaart te Vogelenzang, de heeren J. D. Onderwater uit Heemste de en J. R. Wüste, van Santpoort. Dezen avond is er muziekuitvoering in de tentoonstellingszaal, die tehalf- elf voor 't publiek gesloten wordt Morgen, Zondag, is de toegangsprijs op 5ö cts. gesteld zelfs voor hen, die van dezen merkwaardige» bloem geen verstand hebben is het een genot, de rijkdom te zien van vorm en kleur, waaraan de orchidee het te danken heeft, dat hare cultuur ook in ons land meer en meer wordt beoefend. Mr. A. W. Thöne. Heden herdacht Mr. A. W. Thöns onder zeer vele blijken van belang stelling den dag, waarop "hij geduren de 25 jaar met veel ijver en toewij ding het ambt van auditeur-militair te Haarlem heeft vervuld. Zijn vele vrienden wilden de>zen dag voor den jubilaris niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Uit de verschillende corporaties, waarin Mr. Thöne zitting heeft, vormde zich eene commissie, die he denavond om half zeven den jubilaris in het café-restaurant „de Kroon" een diner zal aanbieden. Ook heeft dan de aanbieding van een huldeblijk plaats. Mi*. Joh. Enschedé zal daarbij het woord voeren. Te zijnen huize vervoegden zich he denmiddag vele vrienden, die den jubilaris de hand kwamen drukken. Telegrammen, bloemen en kaartjes waren mede zoovele blijken van waar deering en vriendschap, die de jubi laris op dezen dag mocht ondervinden. Dat hij zijn gewichtig ambt nog vele jaren zal mogen vervullen, is voor zeker de wensch van allen, die Mr. Thöne kennen. Op Woensdag 1 Juni wordt op do Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. feest gevierd, daar het dan. 25 jaar zal geleden zijn. dat de lïeer L. Sloot, chef dier werkplaats, als zoodanig zijn betrekking aanvaardde. Het zal den jubilaris voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. Aan de werkplaats is receptie van 2 uur tot half vïif, doch aangezien het per soneel (ruim 1400 man) te groot is, om elk afzonderlijk daarvan gebruik te maken, zullen waarschijnlijk uit elke af deeling een paar afgevaardig den den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden. Bedankt. Naar wij vernemen heeft de voorzitter, de heer W. L. Schram, van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsohe vereeniging tot afschaf fing van alcoholische dranken, als zoodanig bedankt. Wegens een plotseling sterfgeval in zijn familie kon de Bur gemeester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel *an Hogelanden, hedenmorgen niet tegenwoordig zijn bij de opening der Orchideeën-tentoonstelling. De ïïandboog-schietveree- niging „De Jonge Batavieren" alhier zal deelnemen aan den wedstrijd te Tilburg bij gelegenheid van het25-ja- rig bestaan van de vereeniging Nooit volleerd" te Tilburg, op 26 Juni. Beetnemerij. Naar men ons meededeelt vent er een man, uit Zandvoort, naar hij zegt, met lelietjes-van-dalen langs de huizen. Het heet, dat de plantjes den geheelen zomer goed blijven, maar als de man na betaling ontvangen te hebben, is heengegaan, blijken het los ingestoken bloemen te zijn. die na tuurlijk zeer spoedig verwelken. Wie lelietjes koopt moet dus goed uit de oogen kijken. Bekeuringen. Tegen een persoon is proces-verbaal opgemaakt wegens het wegnemen van bloemen uit een tuin aan het Klever park. Tegen twee arbeiders is proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal van zand uit zandbakken, liggende aan het Zuider Buiten Spaarne.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1