Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem Vergadering van de Kamer van: Koophandel en Fabrieken te Haarlem, op 7 Juni 1904, des avonds te hallacht uur, op het Raadhuis. Tegenwoordig de heerenmr. Joh. j Enschede, A. de Clercq, E. J. Wester- veld. H. T. Peltenburg, J. J. F. Beij- nes, E. H. Krelage, P. G. Heems en G. van der Most van Spijk. Werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering uitgega- j ne stukken, waaronder a. Eene missive aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam, iid. 5 Mei, aldus luidende Naar aanleiding Uwer missive van den 9aen April, no. 04, hebben wij de eer U mede te deelen, dat de Voorzit ter onzer Kamer en een harer leden zich op de uitnoodiging bereid ver klaard hebben aan de door U bedoel de bespreking over de postwet deel te nemen, nadat omtrent plaats, dag en uur der te houden bijeenkomst nader bericht van U zal zijn ontvangen. b. Eene missive aan de N'ederland- sche Kamer van Koophandel te Brus sel. dd. 5 Mei, luidende Ter beantwoording van het slot van Uwen brief van 23 April j.l. hebben wij de eer U mede te deelen, dat tegen het houden in 1905 van een congres van Kamers van Koophandel, te Luik, bij ons in beginsel geen bezwaar bestaat. c. Eene missive aan Z. E. den Mi nister van Financiën, dd. 10 Mei, van den navolgenden inhoud Door een alhier gevestigd winkelier en handelaar is de tusschenkoinst on zer Kamer ingeroepen, ten einde in Haarlem alsnog de gelegenheid wor de gegeven om quitantie-formulieren van zegel te doen voorzien. Vooral in spoedeischende gevallen doet zich de behoefte daaraan dikwijls gevoelen en zou ook hiermede aan handelaren in het algemeen een groote dienst wor den bewezen. Wij veroorloven ons daarom de vrij heid, Uwe Exc. beleefdelijk te verzoe ken, het daarheen te leiden, dat die ge legenheid tot het doen zegelen van de ze en ook andere stukken alsnog in Haarlem gegeven worde. Werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering ingeko men stukken, waaronder a. Eene circulaire van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hooge- zand en Sappemeer, dd. 14 April, waarbij met verzoek om ondersteu ning aan deze Kamer wordt toegezon den een afdruk van haar aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken in geleverd adres om wijziging van art. 245 der gemeentewet, op de gronden daarin vermeld. De Vergadering van oordeel, dat de ze quaestie slechts in verwijderd ver band met de belangen van Handel en Nijverheid stond, besloot het adres voor kennisgeving aan te nemen. b. Eene missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid. dd. 9 Mei, met toezending van zijne beschikking, houdende benoe ming van den Voorzitter, de leden, de plaatsvervangende leden en den se cretaris van de commissie van advies over spoorwegdienstregelingen. c. Eene missive van Burg. en Weth. dd. 20 Mei, houdende mededeeling van het besluit van den Gemeenteraad tot afwijzing van het verzoek van de Ka mer van Arbeid voor de metaal- en boutbewerking, alhier, tot oprichting van eene gemeentelijke Arbeidsbeurs, met instelling evenwel van gemeente wege ©n bij wijze van proef van een „Bureau voor inlichtingen" ten dien ste van werkgevers. d. Eene missive van den fungeeren- den ontvanger der Registratie alhier, dd. 31 Mei, houdende mededeeling, dat aan het verzoek dezer Kamer (zie letter c der uitgegane stukken) niet kan worden voldaan, omdat van de noodzakelijkheid om te Haarlem ge- legenheid te geven tot het zegelen met den buitengewonen stempel tot dus ver niet is gebleken, terwijl de kan toren van dat zegel te Amsterdam op eene voor de Haarlemmers zeer ge makkelijke wijze in die behoefte voor zien. Werd besloten ook de drie laatstge noemde brieven voor kennisgeving aan te nemen, met bepaling evenwel, dat van den inhoud van den sub d ver melden brief aan den belanghebben den winkelier, die het verzoek deed, mededeeling zal worden gedaan. Was ingekomen eene missive van Burg. en Weth,, d.d. 31 Mei j.l.. over! denzin de vorige vergadering door een der leden beweerden gebrekkiger, toestand van den verkeersweg langs de Zomervaart. Daarin wordt medegedeeld, dat. waar ten vorigen jare aan bedoelden weg \erbeteringen werden uitgevoerd, waaraan bijna het geheele ^daarvoor toegestane bedrag van ƒ5.850 werd besteed Burg. en Weth. thans, nu de bestrating van zoovele andere, nog drukker \erkeerswegen herzie ning behoeft, geene vrijheid vinden opnieuw de beschikbaarstelling van gelden bij den Raad der gemeente aan te vragen ten behoeve van den zelfden weg. Bij de bespreking naar aanleiding van dit schrijven wordt erkend, dal inderdaad door tusschenkoinst van B. en W. eene aanmerkelijke verbe tering van dien weg is tot stand ge bracht, Niettemin werd besloten hier op nog eens terug te komen, omdat die verbetering enkel geldt het begin van dien weg, welke thans behoorlijk is bestraat, doch het verder gedeelte nog steeds in zoodanigen onvoldoen den toestand verkeert, dal die voor de passage vooral met rij- en voer tuigen zeer belemmerend is en waarin wellicht met weinig kosten eenige verbetering ware te brengen. Eindelijk was ingekomen een mis sive van Burg. en Wetli.. dd. 31 Mei. behelzende mededeeling van de door den Gemeenteraad gemaakte opmer kingen omtrent de artikelen 14 en IC al. 2, van het aan dat college ter goe-l keuring ingezonden Reglement van orde voor deze Kamer. Werd besloten aan de omtrent eerst genoemd artikel gemaakte opmerkiuy dat ook ter verdediging van eeninge diend voorstel door den voorsteller zonder verlof der vergadering meer dan tweemaal het woord mag ge voerd worden, gevolg te geven, doch wenschte men artikel 16 al. 2 onver anderd te laten, bepalende, dat bij staking van sterpmen ook in eenevo1- gende vergadering de stem des Voor zitters beslist. Een der leden achtte het met be trekking tot de later te houden be spreking over de bestaande postwet wenschelijk, dat belanghebbende in- dustrieelen in de gelegenheid worden gesteld om vóór de te houden bijeen komst te Amsterdam hunne grieven tegen die wet alhier aan de Kamer schriftelijk kenbaar te maken, en we' bij den secretaris. Werd besloten aan dien wensch gevolg te geven door het bovenstaan de in de gedrukte notulen te doen op nemen. onder toevoeging, dat schrif telijke inlichtingen als hier bedoeld vóór 20 Juni ingewacht worden. Kunst door Oefening. Onder begunstiging van schoon weder deed de mannen-zangvereeni- ging Kunst door Oefening" Zondag een wandeltocht en „bracht tevens haar jaarlijksch bezoek aan hare do natrice, mevrouw Visser van Hazers- woude. waar men eenige nummers ten gehoore bracht. Na een ruime verpoozing. waarin eenige verfrissching werd aangebo den. verliet men de schoone buiten plaats om de wandeling voort te zet ten en te ruim één uur te Haarlem terug te keeren. Gehuldigd. Zondag had het bestuur der gym nastiek en Schermvereeniging,,Kracht door Oefening" den heer Cor Meye- rink, bij zijn vertrek naar Rotterdam, waar hij is benoemd tot Ieeraar in de gymnastiek bij de gemeente-scho len, eene verrassing bereid. Bij monde van den voorzitter werd den heer Meyerink dank betuigd voor den trap van bloei, waartoe hij, door zijn voortrefelijk onderricht, de Yer- eeniging heeft gebracht, terwijl met leedwezen zijne aanstelling te Rot terdam was vernomen geworden. Als blijvende herinnering en blijk van waardeering bood het bestuur hem een fraaie photo der leden aar.. De heer Cor Meyerink, zichtbaar verrast, zegde het bestuur en den le den dank en verzekerde, dat vele aangename herinneringen aan zijne Haarlemsche vrienden hem naar Rot terdam zouden vergezellen. HEEMSTEDE. 1 Aan het jaarverslag dezer gemeente! over 1903, dat in de afgeloopen weekj bij de Raadsleden heeft gecirculeerd, ontleenen wij het volgende Op 1 Jan. 1903 bedroeg de bevolking: 5399 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met! 199 en door vestiging met 807 zielen, 1 zamen 1006, zij verminderde door sterfte met 69 en door vertrek met 601 zielen, zamen 670zoodat de bevolking1 op 31 Dec. 1903 bedroeg 5735 zielen er werden 24 huwelijken gesloten. Het getal kiezers bedroeg Tweede Kamer 732, Prov. Staten 731, gemeenteraad 696. Het getal leerlingen der O. L. School bestond uit 212 jongens en 287 meis- jeshiervan genoten kosteloos onder wijs 98 jongens en 34 meisjesde kos ten van het onderwijs hebben bedra gen 6619.86. Omtrent den toestand der behoefti-! ge klasse kan worden medegedeeld, dat die niet ongunstiger wordt. De gezondheidstoestand was over 't algemeen zeer goed. De toestand van den landbouw is vrij gunstigdie van den veestapel was voldoende. Het aantal paarden bedroeg 122. stieren 3, koeien 343, kalveren en pin ken 77, schapen 42, geiten en bokken 75. varkens 100, hoenders pl. min. 2500, eenden 500, zwanen 2, kalkoe nen 10. Door den heer Adam v. d. Horst Jr is wegens zijn hoogen leeftijd, ont- slag genomen als directeur van het R.-C." Zangkoor van Berkenroden, welke functie hij gedurende 53 jaren mfct den grootsten ijver voor de kerk heeft vervuld. Door den ZeerEerwaarder. he ?r Pastoor is als zijn opvolger benoemd zijn zoon. de heer \nt. j. M. v n. Horst, welke reeds een zevental jaren als waarnemend directeur de leiding, van het Zangkoor op zich had genu men. Met het bouwen van de nieuwe School met den Bijbel alhier, zal he- den een aanvang worden gemaakt. Het timmerwerk is opgedragen aan den heer \V. van Amstel, Mr. timmer man en het metselwerk aan denbeer L. Zeereu, Mr. metselaar, beiden al- hier. ïlinueulaiui Arbitragehof. Men meldt uit Den Haag De Raad van Beheer van het Per manent Hof van Arbitrage hield eene vergadering ter bespreking van aan gelegenheden, in verband staande met de gift van Carnegie. De Commissie van Advies voor den bouw van het Vredespaleis houdt Dinsdag a. s. vermoedelijk hare laatste vergadering. Het is te verwachten, dat zij na d»e vergadering ontbonden zal worden, als hebbende dan haar man daat vervuld. Eene beslissing der Regeering in deze zaak kan weldra worden tege moet gezien. Spoorw6--erAiuê Men meldt uit Den Haag De Staatscommissie voor de spoor weg-enquête vergaderde de vorige week. voorts heden, en zal ook nog in het begin der volgende week een bijeenkomst houden in verband met de vaststelling van het nadere ad- \ies. dat de minister van waterstaat, handel en nijverheid haar over eeni ge speciale punten heeft gevraagd. In bedoelde eerstvolgende vergadering hoopt zij met dien arbeid gereed te komen. zing in een privaat gevonden en in 's mans woning nb. nog een acte van bekwaamheid van hoofdonderwijzer, die den heer L. alhier, na zijn solli citatie naar een betrekking van onder wijzer a. d. herhalingsschool, sedert Aug. jl. nog niet was teruggegeven. De ontrouwe klerk is door het D. B. reeds geschorst. Wraakzuchtig Vrouwenarbeid. De directrice van het_ Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid in Den Haag heeft aan de secretarissen van de 70 grootste gemeenten in Neder- land het verzoek gericht, wel te wil- f len mededeelen of in de respectieve gemeenten reeds vrouwen werkzaam j zijn gesteld bij de openbare armen- j zorg. "hetzij als commissielid, huisbe zoekster of administratrice. Men meldt uit den Haag: Een 14-jarig knaapje, tot voor eeni ge dagen in dienst als kranten-verkoo- per op het perron van het sta at s- spoorstation alhier, doch wegens on eerlijke handelingen ontslagen door zijn patroon, den boekverkooper ïu de restauratie aan voormeld station, liep Zaterdag op het perron rond met wraakplannen tegen zijn vroegeren meester en een der stationsassistenten waaraan stellig weinig aandacht zou zijn geschonken, ware 't niet, dat het ventje op een gegeven oogenblik een revolver, geladen met 5 patronen, vertoonde. Nu maakte de politie jacht op hem. Het kereltje wist eerst te ont komen, zijn vuurwapen wegwerpende, dat door de politie werd opgeraapt, en ten slotte kreeg deze ook den jon gen in handen, dien zij overbracht naar het politiebureau aan de Nieu we Haven. Het bleek, dat de revolver reeds eenigen tijd verborgen lag op een plek tusschen de rails nabij het hou ten bruggetje, dat de perrons met elk ander verbindt. Fe est mark 1. B. e n \Y. h e 1) b den ter m ij n waarop verschillende zalen alhier de nieuwe bepalingen omtrent veilig-,- heid voor brandgevaar moesten in voeren. weder met •-> maand ver- lengd. j Men verzoekt ons aan h e t bericht betreffende den heer Willem Robert toe te' voegen, dat hij te Haar lem gevestigd blijft en zijne lessen natuurlijk blijft waarnemen. Bekeurd. Een boekbindersknecht is bekeurd: wegens het afschieten van een revol- ver. Officieele Berichten. ONBEWOONBAARVERKLARING, j Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen, ter voldoening aan het voorschrift van art. 197 der Alge- j meene Politieverordening voor deze gemeente, ter openbare kennis, dat; door den Raad der gemeente bij be-i sluit van S Juni j.l. No. 13, is ver-: klaard, dat het perceel aan de Gast-! huispoort No. 100 B alhier, toebe- hooiende aan wed. J. A. de Leeuw—j Meibergen, ongeschikt tot bewoning: is. I Haarlem, 11 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voo" noemd, BORFEL. De Secretaris, PIJN ACKER. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 10 Juni j.l. aan W. G. H. Jacobs, firma W. H. Jacobs, ver gunning is verleend tot uitbreiding van zijne fabriek, waarbij als be weegkracht eene stoommachine van 45 paardekrachten zal worden gebe zigd. op het terrein van de werf,,Hu- bertina' in den Veerpolder. Kad.Sectie E Nos. 1727. 1729en 1464 (thans Nos. 2154, 2155 en 2156o Haarlem, 11 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voor noemd. BOREEL. De Secretaris. PIJNACKLP. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 9 Juni j.l. aan de fir ma Wed. J. H. Duijsters Zoon ver gunning is verleend tot uitbreiding van eene kleerenwasscherij en dro gerij, waarbij als beweegkracht een staande stoomketel met stoomma chine van 5 paardekrachten zal wor den gebezigd, ter vervanging v&n den bestaanden liggenden stoomketel met machine van 4 paardekrachten in het perceel aan de Amsterdamse!:? Vaart No. 10. Kad. Sectie E No. 1045 Haarlem, 11 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PJJNACKER Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Op 14 Juni aanstaande zal te Bloe- mendaal een Rijkstelephoonkantoor, in verbinding met Haarlem, voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensttijd is gerekend als volgt op werkdagen van 8.30 tot 11 uren voor-, 12 tot 3 en 5 tot 7.30 uur na middags. op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8,30 voor- en 12.30 tot 1.30 uur namid dags (Greenwichtijd), HILLEGOM. Donderdag a. s. zal de Harmonie kapel weder eene uitvoering geven. Het schilderwerk van de Gasfabriek is opgedragen aan P. van der Jagt, schilder alhier. Deze week bemerkte een onzer in woners, laat in den avond, licht in de pastorie van de Ned. Herv. Kerk, waarvan de bewoners afwezig waren. Dit kwam hem zeer verdacht voor, te meer, daar een in de nabijheid zijnde wacht hem mededeelde, dat te onge veer half elf .het hek geopend was en hij iemand over het grint had hooren loopen. Men toog naar den koster, die niets van de zaak begreep, daar hij niet wist of er iemand als huisbe waarder was aangesteld. Van hier be gaf men zich naar de politie, die, na zich van een ladder voorzien te heb ben, tegen den muur klom en tot de ontdekking kwam, met geen inbreker, doch met een bewaarder te doen te hebben. Met een „kruip maar gauw- weer in je kotje" eindigde deze pseudo- inbraak. Een commissie van huiseigenaren zal zich tot den Raad per request wen den met de mededeeling, dat zij hun ne perceelen, ruim 300 huizen, zullen aansluiten aan de gasfabriek op voor waarde, dat de huurder, verbruiker of bewoner aansprakelijk gesteld wordt voor het gasverbruik. Ook is aan de Commissie opgedragen - te verzoeken muntmeters in die perceelen te doen plaatsen. ZANDVOORT. Gedurende het tijdvak van 15 Juni tot en met 15 September aanstaande wordt het hijpost- en telegraafkantoor in de Passage te Zandvoort voor het algemeen verkeer opengesteld. De diensttijd op werkdagen is ge- regeid als volgt van 8 uren voormiddags tot 12 uren 's middags. 1 tot 3 en 5 tot 7 uren namiddags. (Greenwichtijd;. Op Zondagen blijft het kantoor ge-: sloten. SLOTEN. Ter alhier gehouden monstering werden 6 paarden aangekochtprij zen ƒ275 a ƒ550. BEVERWIJK. Een reiziger uit IJmuiden, die trachtte op een in beweging zijnden trein te springen, had het ongeluk tus schen de treeplank en het perron te vallen. Toen de trein stopte bleek het dat hij slechts een lichte verwon ding bij het oog bekomen had en ove rigens ongedeerd was. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. HALFWEG. Onze predikant, de Eerw. heer J. Heeringa heeft met ingang van 1 Oc tober a.s. zijn emeritaat gewaagd en zulks wegens aanhoudende ongesteld heid. Zaterdag werden alhier 5 van de 30 aangeboden paarden, ter uitvoer naar het buitenland gekocht: hoogste prijs ƒ500.—. HAARLEMMERMEER. Op de monstering te Hoofddorp van paarden waren aangevoerd 80 stuks, van 3- tot 8-jarigen leeftijd. Voor buitenlandsche rekening wer den aangekocht, 4 stuks, waarvan de prijzen liepen van 400550. De Christelijke School te Hoofddorp mag zich in een voortdurenden bloei verheugen. Het getal leerlingen neemt nog steeds toe en door deze toeneming moet het personeel weder vermeerderd worden. Niet lang gele den is de school door bijbouw aan merkelijk uitgebreid. Intusschen is de offervaardigheid groot en heeft men besloten, de schoolgelden te ver hoogen en meer doeltreffende maat regelen te nemen, om die grootere uitgaven te bestrijden. Uit het officieel verslag der in Fe-i bruari in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterxlam gehouden feestmarkt, ter viering van Koningin Emma's 25-! jarig verblijf in Nederland, blijkt, dat aan" inschrijvingen is ontvangen; 20,247de feestmarkt bracht op 77(814: o. a. ƒ51,327 in de tentjes.. ƒ21.821 huldiging schouwburg; ƒ2801.40 verkoop schildei'ijep. De onkosten waren ƒ41.061. zoodat hier een saldo was van ƒ36,753. In het geheel kon aan Oranje-Nassau's Oord worden uitgekeerd een bedrag van 57.000. Kerkelijke trocbeleu te Helft. Men schrijft uit Delft aan de N. R. Ct. De thans bij de Haagsche recht bank aanhangig gemaakte zaak van do vordering van een kerkeraadslid tot ontruiming door de gemeente van het kerkgebouw (en niet van de pasto rie. omdat deze ontbreekt) zal een door bedoeld kerkeraadslid niet ge- wenscht einde maken aan de verhou ding, waarin deze heer langen tijd stond tot de gemeente. Voor ongeveer 21 jaar scheidde zich af de Vrije Gereformeerde gemeente (thans voorganger ds. H. Smits) en betrok een kerkje, dat voor ƒ6000 was gesticht. Het kapitaaltje had men ge vonden door de vrijgevigheid van ze keren heer O., die de gansche som als hypotheek gaf, echter onder beding, dat zeker lid, een betrekkelijk welge steld man, persoonlijk borg bleef. Dit lid liet voor ƒ2000 aan het bedehuis verbouwen bovendien. De hypotheek ging achtereenvolgens over aan zeke ren K. en daarna aan den broeder van bedoeld lid, maar allen eischten borg tocht van meergenoemd lid der ge meente. Voor enkele weken echter zegde ook de broeder de hypotheek op, zoodat het lid de 6000 in contanten neertelde. Inmiddels waren de gods dienstige inzichten van het lid ge wijzigd en deden andere invloeden het hunne om der gemeente die met vrou wen en kinderen mede nog uit dertig hoofden bestaat, het voorstel te doen, hem het gebouw op zijn naam te doen zetten. Kerkeraad werd belegd, de mannelijke lidmaten gehoord en het plan goedgekeurd, waarna de nota ris van Buvssen de koopacte passeer de. Bii den thans als eigenaar optre- dende, kregen de nieuwe godsdiensti ge overtuigingen zulk een overheer- schenden invloed, dat deze, gevoegd bii een plan om op de plaats, waar de* kerk staat, woonhuizen te stichten, dat hij der gemeente aanzegde het ge bouw te verlaten. De kleine schare kon dan in het huis van den voorganger eigendom van het lid en door den die naar om niet bewoond) in een kamer hare samenkomsten houden, willende dan het lid desnoods nog zorgen voor wat er aan passend meubilair noodig mocht zijn. Edoch, de gemeente weigerde het ge bouw te verlaten, zeggendedat zij recht had op het gebruik daarvan, zoo. lang hare rechtspersoonlijkheid duur de. Daarom riep het lid de justitie te hulp. Vermeld kan nog worden, dat de gemeente nooit eenige renten van de hypotheek betaalde en dat het lid zich in de 20 jaren van zijn verhouding tot de gemeente veel financieele offers voor haar getroostte, o. m. in eene vaste wekelijksche bijdrage in de be zoldiging van den predikant. De ge meente. die absoluut geen bezit heeft, kon dat alles niet opbrengen, en is zoo totaal van alle middelen ontbloot, dat, al wint het lid nu zijn zaak, hij toch de proceskosten van de verliezen de partij zal moeten betalen, omdat daarvan niets te halen valt. En mede om deze reden, vindt het lid zulk scheiden pijnlijk. Rehen.iigheids^peieii. Zaterdagavond heeft de commissa ris van politie te Scheveningen thans ook in het Kurhaus geconstateerd dat het jeu de poule gespeeld werd. Bij deze eenvoudige vaststelling bleef het. De biljarts van het jeu de poule staan thans niet meer in de achter- zaai. maar in de veranda, waar vroe ger het z.g. tolspel gespeeld werd. Er zijn thans twee nieuwe spelen bijge komen. het eene 't z.g. jachtspel, waarbij de speler vooraf een dier, b.v. een haas of hert, opgeeft als te tref fen doel, dat bestaat in een hokje waarin de bal moet rollen. Geschiedt dit, dan wordt den speler eenige ma len zijn inzet uitbetaald, evenals aan medespelers die op hetzelfde doel van den hoofdspeler mogen inzetten. Voorts is er nog een biljartspel, waarbij men een ivoren balletje met een queu moet wegstooten en zooda nig effect moet trachten te geven, dat het. in aanraking gekomen met een veerkrachtig voorwerp, regelrecht naar een holte loopt dat het hoogste nummer draagt van een aantal an dere holten, mede voorzien van num mers. Ongelukken. Op den straatweg bij Halfweg is e.en arbeider dusdanig door een automo biel aangereden, dat zijn schouder blad is gebroken. Binnen Blankenham had Donder dagavond een allerdroevigst ongeluk plaats. Een rijtuig met vijf personen, waar onder een kind, van Kuinre naar 01- demarkt rijdende, geraakte door het schrikken van het paard in een mod dersloot aan den Lageweg, 't onderst boven. Spoedig verleende hulp mocht in zooverre baten, dat twee personen er gelukkig het leven afbrachten; de drie overigen, waaronder het kind, waren helaas niet meer te redden. De plaatselijke geneesheer, dr. P. Peel, spoedig ter plaatse aanwezig, moest, na de bekende behandeling van dren kelingen lang te hebben toegepast, den dood constateeren. Hoe verslagen ieder in den omtrek hiervan is, laat zich verklaren, zegt de ..Zw. Crt.", te meer als men weet, d,at onder de drenkelingen een meisje van een ge acht ingezetene van Kuinre werd aan getroffen. Groningen. Geslaagd voor het ker kelijk voorbereidend examen de heet H. G. Cannegieter Wzn. 3o. Kiiu Uit de Arbeiiierswereld, Leerlingstelsel iu de 1 oekbinderjj De Alg. Nederl. Boekbindersbond heeft een concept-reglement voor een leerlingstelsel in dat vak ontworpen. Leerlingen kunnen zijn personen van beiderlei sekse, die 14 jaar oud zijn of met loffelijk ontslag de schoo1 hebben verlaten en een bevredigend 'en t geneeskundig attest kunnen overleg gen. De leertijd duurt drie jaar voor het brocheervak twee jaar) tegen hé- taling van ƒ1 's weeks voor het eer ste. ƒ2 voor het tweede en 3 '-'oo?fc,;e] het derde leerjaar, n.l. in Amster-* - dam, Rotterdam, Den Haag cn Utrecht. Voor de overige plaatsen resp. ƒ0.75, ƒ1.50 en ƒ2.25. Een gecombineerde commissie werkgevers en gezellen contröleert overeenkomsten en beslist iu de schillen. Verlaat een leerling zonder voldoende reden zijn betrekking, daE mag geen patroon, die het leerling stelsel aanvaard heeft, hem in dienst nemen. Elk jaar is er een tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigd werk. Aan "fc einde van den met goed gevolg doorloopen leertijd ontvangt de leerling van de Commissie een di ploma. Verschillende afdeelingen hebben dit ontwerp amendementen Inga diend. Het ligt niet op onzen weg. de tech nische beteekenis van dit ontwerp t; j,aai beoordeelen. In elk geval verdient reeds de poging lof, orn in deze rich ting iets tot stand te brengen. sa Mt ciei snd :r:u! den H ron< 2S£ «ene Ee triei jsnl pub! spor Hi die ,'-:k Gistervoormiddag ongeveer 11 uur zou de 11-jarige Jacoba Ger. Joh. Gladbach, wonende Polanenstraat te Amsterdam, een boodschap doen op de Marnixstraat nabij het Haarlem merplein. Zij stak, uit den winkel ko mende, de tramrails over en bemerk te niet, dat de wagen van lijn 10 in de onmiddellijke nabijheid was. Het meisje werd door den tramwa gen gegrepen en geraakte onder den rand, die juist als veiligheidsmaatre gel is aangebracht. Met moeite werd zij er onder uitgehaald en toen bleek, dat ze zoo ernstige kwetsuren beko men had, dat de dood reeds was inge treden. Een paar doctoren snelden toe, doch hun hulp was niet meer noodig. De schrik, die den wagenbestuur der trof, zal hem wel eenigen tijd be letten dienst te doen. Onschuldig aan het ongeluk, greep dit hem echter zoo aan. dat hij slechts met moeite kon worden weggeleid naar zijn woning. Onderwijs. Een ontrouw klerk. Uit Sneek meldt men De directeur der posterijen alhier zond een paar dagen geleden drie brieven, die onbestelbaar bleken, naar de secretarie der gemeente ter opspo ring van de geadresseerden. Een dier brieven, uit Cleveland (Amerika) kon den directeur niet weer worden ter hand gesteld, omdat de brief zoek was. Nadat de politie zich met de zaak bemoeide, werd in verhoor genomen de klerk G. V., een gehuwd jonge man, die al spoedig bekende, dat hij den brief had geopend en daarna ver nietigd. De brief werd op zijn aanwij Academi8clie Examens. Met gunstig gevolg is afgelegd het propaedeutisch medisch examen dooi de heerenA. H. J. Hintzen en P. J. A. Neizen. Bevorderd tot arts de heeren M. f Vetten, geboren te DelftN. F. C. J. Sassen, geboren te Den Bosch en geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren: H. Jakobs en R. Heijbroek Het doet. examen in de klassieke letteren cum laude afgelegd door den heer H. Boikestein. Leiden. Geslaagd zijnvoor het candidaats-examen in de Nederland- sche letteren, mej. C. van der Hoeven voor het candidaats-examen in de geneeskunde de heeren C. Pijper en I. G. Cath voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer B. de Jong van Beek en Donkvoor h>? candidaats-examen in de wis- en na tuurkunde de heer Logemanvoor het candidaats-examen in de rechts- etetoscliap de heer H. D. Ruben koning. Utrecht. Cand. Ned. letteren H. F. M. Huybers. Kerkel. voorber. ex. D. J. Peterse. Het naderend eind? der crisis. Onder dit opschrift schrijft ,,D» Echo". In een der artikelen, die wij de laat ste maanden wijdden aan het han gend geschil in de diamantwerkers wereld hier ter stede, wezen wij op de mogelijkheid, dat Antwerpen ten slotte de oplossing zou brengen óók voor Amsterdam. En wanneer goed hegrijpen wat op het einde afgeloopen week in Antwerpen is af gespeeld, dan kunnen we ons moei lijk anders voorstellen dan dat inder daad de consequentie van den afloop der staking in Antwerpen het zeei spoedig einde van de Amsterdamse!» uitsluiting zal zijn. Nóch van den kant der Amsterdam- sche juweliers, nóch van dien der lei ders van de Amsterdamsche diamant bewerkers zal worden ontkend, dal voortdurend gemeen-overleg heeft plaats gehad met de Antwerpsche col lega's. En het feit, dat op den voor Antwerpen gewichtigen dag der be slissing, die tevens de dag der ver zoening werd, de heeren Harte Polak te Antwerpen aanwezig waren, bewijst,, dunkt ons, voldoende, zoowel bij de Antwerpsche juwelier» als bij de Antwerpsche werklieden dl eindbeslissing viel, gehoord en mei toestemming der wederzijdsche bond- genooten. En nu willen wij niet aan woord blijven hangen. In enkele bla den is bericht dat tot de Antwerpse!» vredesvoorwaarden de door de werk lieden aanvaarde eisch der patroons behoort, dat de Antwerpsche diamant bewerkers er voor -zullen zorgen, dal de Amsterdamsche kameraden zich bereid zullen verklaren tegenovei hunne patroons om op gelijksoortigs voorwaarden, als waarop in Antwer pen heden de arbeid wordt hervai, weder aan het werk te gaan. Dehea Henri Polak ontkent dat. De hea Hartz echter bevestigde het gisteren tegenover een onzer redacteuren, dil pour acquit de conscience dienaan gaande nog eens navraag bij hen deed. Wij voor ons zijn van meening, dat alleen een woordverschil, zond» principiëele importantie, aan de te genspraak tusschen wat de hea Hartz en wat de heer Polak verklaart schuld kan hebben. De verstandhouding tusschen Ant werpen en Amsterdam was blijkbaar ten einde toe van een te innigen aard dan dat men er zich zou kunnen in denken, dat men in Antwerpen tot eet accoord geraakte, zonder dat niet te vens in hoofdlijnen de weg zou zija geprojecteerd, waarlangs ook in Am sterdam partijen tot elkander zullen komen om vrede te sluiten. Een aan wijzing te meer daarvoor meenen te vinden in de woorden van appre ciatie, die de Antwerpsche vrede» voorwaarden in het „Weekblad voor den A. N. D. B." vonden. Een zeer spoedige beëindiging van de uitsluiting te Amsterdam kan dan ook. dunkt ons, zonder groot gevat voor misrekenen, worden voorspeld. Verbod tot werken. De Voorzorg meldt, dat de gezauiju- lijke christelijke bakkersgezellen ver- eenigingen in Den Haag een adres aan de Tweede Kamer gezonden hebben, waarin zij verzoeken den nachtarbeid niet alleen aan bakkersgezellen, ook aan bakkerspatroons te v den. maar verb» Leger en VJoot. Reservekader. De minister van oorlog brengt hes navolgende ter kennis van belanghdi benden lo. op gelijken voet als in 1903 heeft plaats gehad, wordt bij voldoend» deelneming ook dit jaar de gelegen heid opengesteld tot het betrekken van een kamp in de legerplaats bij Laren voor jongelieden die toegelaten zijn tot de 4de of een hoogere klasse van een gymnasium of eene hoogere bur gerschool, of die op anderen groud aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatingsexamen tot het resem kader, dan wel aan dit examen reed» hebben voldaan 2o. het onder lo. bedoelde kamp vangt aan op 1 Augustus e. k. en ein digt op 27 Augustus d. a. v.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2