Predikbeurten. voorwaarden voor „Vereeniging" en „Brongebouw", met advies Commissie ontwerpen en herzien verordeningen tegen wier overtreding straf is be dreigd. 9. Voorstel id. adi'es Bestuur Alg. Ned. Timmerliedenbond, wijziging be stek Zesde Tusschenschool. 10. Id. id. id. Bestuur afd. „Haar lem" Ned. Steenhouwersbond, opne men bepaling steenhouwwerken in bestek bouw Openbaar Slachthuis. 11. Id. id. nadere vaststelling bezol diging opzichter dagelijksch toezicht Hout en plantsoenen. 12. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Ged. Oude Gracht No. 75. 13. Id. id. id. perceelen Leliestraat Nos. 15a en 15b. 14. Id .id. adres A. Honig, teruggaaf gasgeld. 15. Id. id. id. J. Nonnekes, gedeelte lijk overbouwen Ged. Beek en adres C. R. A. Hoeing, aankoop grond Ged. Beek. 16. Id. id. verkoop grond Veerpolder aan Holl. IJ. Spoorwegmaatschappij. 17. Id. id. aanwijzing terrein Klever laan voor openbare speelplaats. 18. Id. id. nadere regeling jaarwed den leeraren Gymnasium. 19. Voordracht id. benoeming on derwijzer kostelooze school litt. A. De tentoonstelling der oorspronkelijke teekeningen, ontwer pen, decoratieve werken en schilder studiën van den Belgischen kunste naar Privat Livomont die in het Mu seum van Kunstnijverheid gehouden wordt, verheugt zich in veler belang stelling en wordt druk bezocht. Zondag is het Museum te bezichti gen van 104 uur. In het Douche badhuis aan den Koudenhoim zijn in de afge- loopen week genomen 738, aan het Leidscheplein 386 baden. Uit de Arbeiderswereld De strijd in de Diamantindustrie Omtrent de vergadering van de dia mantbewerkers wordt gemeld Henri Polak, de voorzitter van den A. N. D. B., presideerde. Hij verzocht de rumoerige vergadering haar kalm te te bewaren, vooral omdat verschil lende bestuurderen van zusterorgani saties hierheen zijn gekomen met angst in het hart, wijl zij vreezen voor hevige oppositie uit de vergadering en onaangename tooneelen. Spr. was daar echter niet bevreesd voor. Hij vertrouwde, dat de aanwezigen het recht van spreken voor een ieder zou den eerbiedigen. Daarna ging hij over tot de behandeling der voorstellen en zette er allereerst de moreele beteeke- nis van uiteen. Spr. wenschte zich niet te verdiepen in d*e vragen of de werk lieden eene overwinning hebben be haald, en of die zege schitterend is. Beter is het terug te denken aan de positie die de A. J. V. 4 maanden ge leden innam. Ze gevoelde zich toen onaantastbaar door het verhond met de werkgevers te Antwerpen en de fa briekseigenaren alhier. Haar leger was dus geducht georganiseerd, en daar tegen stonden de werklieden, met slecht gevulde kassen. Zóó kwam het dat menigeen de voor lange jaren be-; slissende overwinning aan de A. J. V. toedacht. Hoe hoog stond de A. J. V. Im mers. ze verklaarde wel over de on- derdeelen, maar niet over de hoofd zaak te willen onderhandelen. Aan de invoering van den 9-uren dag. het nieuwe snïjderstarief enz. dachten de heeren niet. De Bond en de zusteror ganisatie moesten de leerlingregeling der A. J. V. slikken. De onuitgesproken bedoeling van de zen strijd was de organisatie der werk lieden. zoo hier als te Antwerpen, te knotten. En beschouwen we nu de vredesvoorwaarden, dan zien we, dat de juweliers niet de helft krijgen van hetgeen ze aanvankelijk vroegen, zelfs de 10 pCt. loonsvcrhooging. die op het laatst van den strijd werd gevraagd. Nu de stoffelijke kant van de quaes- tie. Daarbij dient gewaarschuwd tegen het wanbegrip, dat elk getal leerlin gen moet worden afgewezen, wijl dit zou beteekenen het machteloos worden der organisatie. Het tegendeel blijkt uit de sigaren makersorganisatie hier te lande en uit de groote vakvereenigingen in Enge land en Frankrijk. Spr. zeide dit niet om de principieele tegenstanders van het voorstel te bekeeren. maar omdat het werkelijk zoo is. Door een behoor lijke leerlingregeling zal de organisa tie niet achteruitgaan. Trouwens, op den duur zou de toelating der leerlin gen noodzakelijk zijn gebleken,wijl geen enkel vak kan blijven bestaan zonder aanvoer van frissche werk krachten. Binnen enkele jaren dat stond bij het bestuur vast hadden toch stappen moeten worden gedaan om het vakjweer opeja_te stellen. Gekheid Als u het. niet gelooven wil dwingen kan ik het niet. Gisteren avond ging vi vroeg naar huis, maar mi jnheer Krone scheen met zijn werk maar niet klaar te kunnen komen en toen stuurde hij mij nog naar het postkantoorer werden gewichtige brieven verwacht, zeide hij, ik moest eens heenloopen en ze halen ik moest natuurlijk gehoorzamener waren eenige brieven aangekomen, maar ik kon niets gewichtigs daaraan ont dekken. Men ziet dat den brieven van buiten niet aan Maar men voelt het, als 'tware, mijnheer Becker, als men zooveel ja ren in ééne zaak is geweest. Er zijn ook vanmorgen «'«en ""wichtige brie ven gekomen, dus is het maar c-en list geweest, om mij weg te krijgen. Toen ik nu terug kwam. stond Krone voor de brandkast en ik kon aan hem zien. dat hij verschrikte. Voor de brandkast vroeg Moritz verrastzag je niet, wat hij uit voerde Neen, dat wil zeggen, luj deed niets, maar ik had hem wel in zijn gezicht willen zeggen, dat de kast juist was dicht gedaan. - Hoe kom je aan zulke gedach ten? Krone heeft immers de sleutels niet en met valsche sleutels kan men zulk een kast niet openen. Ja. dat heb ik ook tegen mijzel- Nu is het echter de vraag of het ge tal-leerlingen (500) bovenmatig is. (Kreten, ja jè, Tot beantwoording van deze vraag dient men zijn geheugen te raadple gen. In het- begin van den strijd stel den de werklieden aan de A. J. V. voor, eene commissie van onderzoek te benoemen, die liet getal leerlingen zou vaststellen. De A. J. V. ging daar toen niet op in, maar had ze toege stemd, dan was het toch de vraag, of het aantal leerlingen minder zou zijn geweest dan nu. (Geschreeuw neen, neen Een houten hek met menschen belast, valt om, en het lawaai doet de vergadering oprijzen. Polak krijgt eerst weder het woord, als hij dreigt anders de vei-gadering te zullen slui ten. Spr. wees er dan op, dat het cij fer 50 zeer groot schijnt, maar inder daad niet zoo groot is. Als er 350 leerlingen werden voorge steld, aan te vullen op 1 Januari 1905, dan zou dit hetzelfde resultaat geven, daar op dien datum toch weer 150 leerlingen (dit getal werklieden ver laat jaarlijks het vak) zouden moeten worden toegelaten. Het komt dus ge lijk uit, maar het cijfer 500 was voor de leden der A. J. V. aannemelijker. Spr. legde er dan den nadruk op, dat geen enkele werkman een leerling zal moeten opleiden. Ieder is vrij dit al of niet te weigeren. Daarbij moet echter worden opgemerkt, dat de Bond en hare zustervereenigingen de overeenkomst zoo loyaal mogelijk zul len nakomen. Evenmin behoeven gelijk reeds hiervoor word opgemerkt de werk lieden zich ongerust te maken over de toelating van 150 patroons-leerlingen, verdeeld over 5 jaar, dat is 30 per jaar. De meesten dezer zullen geen. concurrenten der werklieden worden. Ze komen in de zaken hunner fami lieleden. Wat de werklieden krijgen weegt bovendien ruimschoots op tegen hetgeen ze geven. (Enkele stemmen neen! neen!) Spr. waarschuwde ten ernstigste tegen de onderschatting de zer voordeelen, want eene zoo aanmer kelijke verbetering zouden de werklie den zonder dit conflict - in geen jaren hebben verworven. Daarom be velen de besturen de voorstellen drin gend aan (weer een ontkennend ge schreeuw een roept„we hebben achttien weken honger geleden"). Juist om deze laatste reden aldus spr. wenschen wij in te gaan op deze voor stellen. Het zou misdadig zijn ze te weigeren. Geeft gehoor aan onzen raad. Leg de wapens even gewillig ne der, als ge ze eerst opvatte. Stelt ook nu weder vertrouwen in uw bestuur. Of hebben wij iets gedaan waardoor wij uw wantrouwen verdienen Deze voorstellen beteekenen eene overwin ning voor de werklieden, die alles en meer verkrijgen dan ze gevraagd heb-; ben. Staart u toch niet blind op de! leerlingquaeslie, maar bedenk ook de1 indirecte voordeelen, als daar zijn de verbreking van het verbond tus- schen de Antwerpsc.be en Amsterdam- sche juweliers, en de opzegging van het contract iusschen de juweliers en de fabriekseigenaren. Daarna gaf spr. eene uiteenzetting van het nieuwe brillantsnijderstarief, en hij concludeerde dat ook hierin eene aanmerkelijke verbetering ver kregen is. Worden d© voorstellen vandaag aan genomen, dan zal de arbeid Zondag en Maandag algemeen worden hervat. Een tijd van groote drukte zal ko men, want er is een ontzaglijke voor raad ruw aanwezig, die verwerkt moet worden. Ten slotte lichtte spr. de voor stellen tot conlributieverhooging toe. Voorgesteld werd de contributie te verhoogen met pl. m. 50 pCt., zoodat de zegels worden verhoogd als volgt zegel 1c klasse van 25 cént 40 cent zegel le klasse van 50 cent 75 cent zegel le klasse van 75 cent ƒ1.15: zegel le klasse van 1 1.50. Zegel 2e klasse van 25 cent 40 centzegel 2e klasse van 40 cent, 65 centzegel 2e klasse van 55 cent 95 cent: zegel 2e klasse van 75 cent ƒ1.25. Deze verhooging is noodig, omdat de Bond zware schulden heeft ge maakt en de ƒ100,000 die elk jaar wordt overgehouden, moet worden ge reserveerd voor dc gewone vakactïe. Spreker dankte hartelijk allen die den Bond zoolang geldelijk hebben ge steund. in het bijzonder de heeren E. M. Wibaut. te Middelburg, rar. C. T. van Deventer, te Den Haag, Roland Holst, te Laren. Dc Lint, te Den Haag, van Marken, te Delft en dr. Stoop, te Dordrecht. Door hun hulp was het mogelijk een zoo langen en zoo mooi- en strijd te voeren. (Donderend ap plaus). Tevens bracht spr. hulde aan penningmeester De Vries, aan wiens onvermoeid werken de overwinning voor een groot deel te danken is. Langdurige toejuichingen). Dank ver dienen ook de werklieden, die in dag en nachtploegen bleven doorwerken op de open fabrieken en ƒ6000 ƒ7000 per week aan den Bond afdroegen. Hun taak was zwaar. Want de juwe liers lieten hu» het slechtste werk maken. En eindelijk, hulde aan de uit gestotenen, die zoo lang ellende leden voor de goede zaak, zonder dat zij in ven gezegd en daarom vroeg ik ook niëts. De jongeheer bromde eenige woorden, welke ik niet verstond en dadelijk daarop weg. Eu weet u. waar naar toe? -- Nu Naar het kabinet Naar den procuratiehouder JuistEn nu vraag ik u, wat heeft hij daar nog zoo lang te doen Moritz haalde de schouders op hij kon deze vraag niet beantwoorden, maar de zaak verontrustte hem toch. Hij wist zeer goed, dat Krone de spion en het werktuig van den chef was, dus lag het vermoeden voor de liand, dat er weer sprake was van kuiperijen tegen hem. Hoe kan ik het wreten vroeg hij. Overigens mag men niet zoo bang zijn ik doe mijn plicht en dan kan niemand mii iets ten laste leggen. Nou. wie weet wat voor een mooi plannetje zij weer hebben be konkeld bromde Gerber, terwijl Mo ritz de brandkast ontsloot en er oen langen, onderzoekenden blik inwierp. Als er vanmorgen weer opneming van do kas plaats zou hebben... Heb jij daar iets van vernomen Wel neen, ik denk het zoo maar. Moritz keek den bediende eenige se conden stijf en strak aaner lag wol eenige waarschijnlijkheid in dat ver moedenreeds de gedachte daaraan dreef hem het bloed sneller door de aderen. bondsvergaderingen of op andere ma nieren werden opgewarmd. Ten slotte noemde spr. met eere namen van hen, die in den loop van het conflict trachtten eene overeen komst tot stand te brengenminister •Kuyper (gefluit en applaus) burge meester Van Leeuwen (applaus) en mr. B. E. Asscher (applaus). Daarna werd er gelegenheid gege ven voor debat. De eerste, die het podium betrad, hief een bravo-geroep aan voor den bondsvoorzitter. Een tweede verweet echter den heer Polak, tweeslachtig heid. Immers hij heeft Maandag ge zegd, dat elke leerling te Amsterdam te veel zou zijn. Bovendien bedenke men, dat nu te Antwerpen arbeiden de Amsterdamsche diamantbewerkers door de toelating van leerlingen daar ter stede naar Holland teruggedreven zullen worden, en hier het getal der uit leerlingen gekweekte werklieden zullen vermeerderen. Ook het andere gedeelte der voorstellen achtte spr. onaannemelijk. De heer Polak betoogde, dat de tweede debater, een anarchist, oppo sitie voert om de oppositie zelve. Eerst verzetten deze menschen zich tegen de leerlinguitsluiting, nu tegen eene bil lijke regeling. Spreker handhaaft zij ne bewering van Maandag 1.1., dat iedere leerling voor Amsterdam teveel zou zijn, maar hij voegde er toen reeds bij. dat eenige concessies zouden moeten geschieden. Onder de volgende sprekers laakte er een de houding dier medearbeiders die vroeger zoo vaak door de dia mantbewerkers werden geholpen en nu geen vinger uitstaken. De vergadering was intusschen meer en meer verloopen en werd gesloten nadat, men meer dan drie uur bijeen was geweest. Gistermiddag werd nog een tweede vergadering gehouden voor hen, die in de eerste niet tegenwoordig kon den zijn. Om vijf uur zou de uitslag der stemming bekend worden gemaakt. Men meldt uit Amsterdam De werklieden-organisaties namen het voorstel tot beëindiging van den strijd aan met 3274 stemmen voor, 1136 tegen, 19 blanco en 5 van on waarde. Totaal dus 4434 stemmen. Het voorstel tot contributieverhoo- ging werd door de bondsleden aange nomen met 3417 stemmen voor, 947 tegen en 11 blanco. De strijd in de diamantindustrie is hiermede dus geëindigd. De Amsterdamsche juweliers-veree- niging hield gister in liet American Hotel eene vergadering onder leiding van mr. L. W. v. Gigch, ter bespre king van de voorstellen, waarover de besturen der A. J. V. en die van dia mantbewerkersorganisaties tot over eenstemming waren gekomen. De ver gadering was huishoudelijk, maar hei bestuur verschafte ons het volgende verslag Bijna alle leden waren opgekomen. Toen de voorstellen aan de orde wer den gesteld, bleek terstond dat de ver gadering zeer ingenomen was met het bereikt resultaat. Vooral wekte de leer lingregeling groote tevredenheid. Al gemeen was men van oordeel dat de hatelijke leerlinguitsluiting welke se dert 1897 heeft bestaan nu plaats zou maken voor eene aannemelijke rege ling. Onmiddellijke toelating van 500 leerlingen en aanvulling op 1 .Jan. 1906 met het aantal dat door dood, invaliditeit of andere oorzaken aan het vak mochten ontvallen zijn, be- teekende. naar de heer H. J. Hartz, secretaris der vereeniging, berekende, ongeveer inwilliging van den gehee- len oorspronkelijk gestelden eisch van 750 leerlingen. Spr. redeneerde n.l. aldus Vóór den aanvang van den strijd werd geëischt 750 leerlingen benevens instelling van een gemengde commis sie welke elk jaar in de maand No vember zou overwegen of toelating van meerdere leerlingen al of niet noodzakelijk zou zijn. Dit cijfer, door de werkliedenleiders bespottelijk hoog geacht, werd door de werkgevers ge motiveerd met het argument dat 4 jaren zouden verloopen zijn alvorens de leerlingen van heden geschoolcTe werklieden zijn. In die 4 jaar zouden intusschen ongeveer 75 werklieden per jaar door dood enz. aan het vak ontvallen, zoodat de vermeerdering in dat geval slechts 450 zou bedragen. Nu thans echter verkregen is, dat de leerlingcommissie niet alleen zal overwegen of toelating van meer leer lingen noodzakelijk zal zijn. doch bo vendien van af 1 Januari 1906 in elk geval het verlies aan arbeidskrachten zal aanvullen door toelating van leer lingen, wordt het cijfer met aanvul- ling in 3 van de 4 bovenbedoelde ja- Als dat mocht gebeuren, dan dien-je mij onmiddellijk bij onzen principaal, mijnheel- Tiefenbach, aan, zei hij. dat ik in een dringende zaak terstond om een kort onderhoud ver zoek. Dat is de juiste weg, knikte Ger ber. Natuurlijk is het eene andere vraag of u gelijk zult krijgen. Dat zullen wij dan zien. De komst van Krone brak dit ge sprek af. Krone moest het wel opvallen, dat zijn groet nauwelijks werd beant woordhij wierp een heimdijken blik op die twee. Ge hebt gisterenavond nog laat gewerkt? vroeg Moritz na een pauze met schijnbare onverschilligheid. Wel ke gewichtige brieven verwachtet gij dan? Ik antwoordde Krone kalm. geeneMaar mijnheer Rehagen had mij last gegeven, den kaslooper nog eens naar 't postkantoor te sturen en daaruit meende ik te moren afleiden, dat er gewichtige aangelegenheden werden verwacht. Moritz. zweeghii had geen aan leiding tot verdere vragen en er kwa men ook reeds menschen, die geld haalden of wilden betalen, in één woord, het dagelijksche werk begon weder. Zoo verliepen twee uren met de ge ivo he bezigheden en Gerber was juist van een boodschap terug geko-1 ren 500 en (3 maal 75) is 725, zoodat het geëischte aantal ongeveer is ver kregen. Ook werd er vooral op gewezen dat thans tevens is erkend het groote be ginsel dat de gemengde commissie, bestaande voor de helft uit -werkgevers en voor de helft uit werklieden, niet alleen zal hebben aan te vullen de ar- gevallen werkkrachten, doch dit zal ook moeten doen, wanneer de toe stand der nijverheid of hare uitbrei ding, vermeerdering van het aantal werklieden noodzakelijk maakt. De bepaling voorts dat een leerling niet als werkman zal worden toege laten dan na vooraf afgelegde proef van bekwaamheid ten overstaan van de commissie, vond groote toejuiching, omdat men hierin een waarborg zag 'dat men in de toekomst bekwame werklieden zal krijgen. Eenstemmig was de vergadering van oordeel dat de toelating der 150 patroons-leerlingen, welke naar belie ven van >en door de A. J. V. zullen worden geplaatst, en door haar over 5 jaren kunnen worden verdeeld, een wezenlijke overwinning mocht heeten van het andere groote principe, waar voor is gestreden, n.l. de vrijheid van den patroon om zijn kind het diamant vak te laten leeren, zonder inmen ging van de werkliedenorganisaties. Men begreep intusschen volkomen dat waar men op het hoofdpunt, waar over de strijd geloopen heeft de leerlingquaestie eene groot© over winning heeft behaald, daartegenover concessies moesten worden gedaan. Dit lag in den natuurlijken loop der dingen en waar de huidige strijd nooit is aangevangen of gevoerd om gelde- lijke voordeelen te behalen, vond men de 10 pet. verhooging voor de eigen kostenwerkers van 1 Januari 1905 af een natuurlijk gevolg van de invoe ring van den verkorten arbeidsdag. Om de bewering van den heer Henri Polak gedaan in de vergadering van Maandag 1.1. dat de 10 pet. een oor logsschatting zou zijn, welke de werk gevers hadden op te brengen omdat ze den strijd verloren, werd braaf ge lachen. Vooral ook omdat die z.g. „schatting" ook moet worden opge bracht door de ongeorganiseerde werk gevers, die gedurende den strijd voort gegaan zijn met werk uitgeven en daardoor de natuurlijke bondgenooten van de werklieden zijn geweest. Men begreep intusschen dat de bondsvoorzitter wel van tijd tot tijd dergelijke argumenten moet gebruiken om indruk te maken op^zijn uit vele duizenden arbeiders bestaande verga dering. Door de heeren S. Lehmans en J. W. Bottenheim die als vertegenwoor digers van eigenaren van diamantslij perijen tegenwoordig waren, werd mededeeling gedaan van de 's och tends in hunne vergadering aangeno men motie, om Maandag de fabrieken te heropenen. Voor de loyale en trou we medewerking in den afgeloopen strijd, door de eigenaren van diamant slijperijen verleend, werd hun alle hulde gebracht. Toen de voorzitter eindelijk de voor stellen in stemming bracht, bleek dat slechts 6 stemmen tegen waren, waar op onder luid gejuich de aanneming werd geconstateerd. Hiermede was dus door de werkge- versvereeniging besloten, dat de op 17 Febr. 1.1. geproclameerde uitsluiting zal worden opgeheven, indien de werk lieden hunnerzijds de voorstellen zou den aannemen. Bnrgfrlijkp Stand HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BevallenJ. v. Laer—Haver d. M. P. C. v. d. Aarvan Bourgonjez. SPAARNDAM. Bevallen H. de Jongevan Eijk d. HEEMSTEDE. BevallenM. W. Verdonkschot Hendrikse z. E. van der Eemvan Leeuwen d. OverledenH. C. van der Asdonk 12 jaar. ZANDVOORT. OndertrouwdG. Kerkman en N. Loos. Bevallen A. M. Stakman-Joosten d. Overleden J. van der Valk, 72 j. VELSEN. Ondertrouwd 15 Juni. J. F. Spoor en M. H. Feije. H. G. Smakman en C. M. Braam. J. Iskes en T. Oldenburg. Getrouwd 15 Juni J. T. Vink en C. men, toen dd procuratiehouder plot seling in het kassierskantoor ver scheen. Het spijt mij te moeten storen, zeide )i': en haalde even zijn schou ders op. Gerber, sluit de deurvoor twaalf uur wordt er meer geo pend. Do kasbediende wisselde snel een beteekenisvollen blik met Moritz. Wil u alweer de kas nazien? vroeg Moritz met kwalijk bedwongen kalmte. Ik ben er tot mijn leedwezen toe genoodzaakt, antwoordde de pro curatiehouder. En, als ik vragen mag, wat dwingt u daartoe Geruchten... ik voel mij niet ver plicht u daarover rekenschap te geven. Dat is u welstoof Moritz op, wien het smadelijk lachje van Krone nog meer tergde. Als u mijn eer op een beleedigende wijze aangrijpt, dan is u verplicht, mij de redenen daar voor te noemen. De chef klemde de lippen vast op een. Ik zal u die genoegdoening niet weigeren, als ik alles in orde heb be vonden, zei hij koud. Overigens kan van een recht uwerzijds, om zulke genoegdoening van mij te eischcn, geen sprake zijn. Ge hebt eenvoudig te doen. wat ik beveel en ik heb het recht de kas na te zien, wanneer en J. Klauwers 16 Juni J. Heilig en M. Bakker. W. van der Wiele en A. Graaman. Bevallen 8 Juni R. T. Brouwer van der Horst z. 11 Juni J. Stee manBrantjes z. M. van Croonen- borgvan Eijk z. J. M. Boeree de Graaf d. E. JongorlingDemaree z. 12 Juni S. EichelbergKokelaar z. 15 Juni C. SchoenHagedoorn z. A. Walsmit Verbeek z. 16 Juni M. Breuningvan Geldorp z. Overleden 12 Juni M. E. van Zwa nenburg, 76 j. 15 Juni T. de Haan 66 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd W. de Koster en A. Geluk. P. Kulk en A. Mellenaar. Getrouwd J. v. Gulik en G. den Boer. J. den Daas en G. Floris. C. de Jong en C. Spaans. J. Sand- fort en G. den Boer. F. J. Floris en A. K. Spruitenburg. J. Plug en J. M. Hagen. M. v. Maaskant en A. M. Beyer. Bevallen N. W. Maliepaardv. d. Ley z. C. M. Groenlandv. Ooyen z. A. BruynisBurghout z. a. M. de BergNoorman d. M. de VliegerBaars z. B. Verbeekv. d. Vliet d. A. v. Opstalv. 't Lam z. C. Groen in 't WoudDuinhoven z. P. Houweling—Schoenmakers d. C. M. v. Ooyen—Groenland z. W. v. Limpt^-v. d. Kolk d. A. Jon ker—Datema d. D. KeemanKer- stens z. C. M. Braakhuis—Vande- link d. E. Eveleens—Nuyt d. C. SchoenmakersBeuzekom z. J. Rus ting—Remmers z. A. G. de Vries— Wessels z. A. Terlouwv. Zijver- den z. Overleden J. Datema 55 j. G. v. Stelten 17 j. H. Ran, 43 j. E. Mostert, 58 j. op Zondag 19 Juni 1904. Groote Kerk. Vroegpreek 7 ure, Ds. Veen. Voorm. 10 ure Ds. Swaan. 's Avonds 6 ure Ds. Bal. pred. te Meerenberg. (Vacature-beurt). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Jan s-K erk. Voorm. 10 ure Ds. Creutzberg, pred. te Wijk aan Zee en Duin. Bakenesser Kerk. (Voor de kinderen). Voorm. 10 ure, de lieer Hilbrander. Eglise Wallonne. 9$ heures, Ecole du Dimanche. 10$ heures, Mr. Martin Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5$ ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5$ ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref. Gem. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure Godsdienstoefening, 's Avonds 5$ ure. Godsdienstoef. Lutherscbe Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool (Nassau laan). Kerk der Vereen. Doopsgez. Voorm. 10 ure Ds. Elhorst. Remonstrantse h-G e r e f. Voorm. 10 ure Ds. Haentjens. Met medewerking van het Zangkoor Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure Ds. v. d. Dussen. pred. te Amsterdam. Baptiste Gemeente. Lokaal Schagchelstraat 6. Voorm. 10 ure Openb. Samenkomst. Nam. 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure Openbare Samenk. Dinsdagavond 8$ ure, Bidstond. Evangelisati e-G ebouw. Lange Margarethastraat No. 34. Voorin. 10 ure H. .T. Bosch. Voorm. 12$ ure Zondagsschool, 's Avonds 6 uur H. J. Bosch. Donderdagavond 8 uur H. J. Bosch. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure Ds. Gerth van Wijk BLOEMEND AAL. Voorm. 10 ure Ds. van Leeuwen. CASTRPCUM. Voorm. 9J ure, Ds. van Poelgeest. "HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure Ds. Jonker. HILLEGOM. Voorm. 9$ ure, Ds. Meerburg. Nam. 2$ ure Ds. Meerburg. Doopsbediening. zoo vaak het mij belieft. Heel goed, maar ik kan niet ge looven, dat deze herhaalde storingen in de zaak onzen principaal aange naam zullen zijn. antwoordde Moritz met vastberadenheid, terwijl hij den kasbediende een wenk gaf. Gerber zeg aan mijnheer Tiefenbach, dat ik even bij hem belet vraag voor een kort gesprek in een dringende zaak. Blijf hier, Gerber riep de pro curatiehouder, die zijn verwarring niet kon verbergen. Mijnheer Tiefen bach heeft wel wat anders te doen, dan de klachten van zijn kantoorbe dienden aan te hooren. Ga, Gerber riep nu ook Moritz op bevelenden toon; het zal wel blij ken of mijnheer Tiefenbach mij een onderhoud wil toestaan of niet. De chef stampte toornig met zijn voet. op den grond, rnaar was toch verstandig genoeg, in te zien. dat hij geen recht had tegen dit besluit te protesteeren. Nu, voor miin part. ga maar, Gerbersprak hij op een toon, die duidelijk deed blijken, dat hij zeker van zijne zaak was liet is mij wel. als mijnheer Tiefenbach persoonlijk er bij tegenwoordig is. En tot dien tijd moet gij met de revisie der kas geduld hebben, zeide Moritz, terwijl Gerber de deur uit ging. Waarom Mijnheer Krone, sluit de kasboeken afzoodra de bediende HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure de heer Bremer. van Haarlem. SANTPOORT. Voorm. 10 ure Ds. Kutsch Lojenga. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. VELSEN. Voorm. 10 ure Ds. de Sopper. ZANDVOORT. Vm. 10 ure Ds. Posthumus Meyjes. IJMUIDEN. V.m. 10 uur de heer Gutteling, van Velseroord. Nam. 2$ uur ds. Creutzberg. pred. te Wijk aan Zee. Doopsbediening. Godsdienstoef. vanwege den Ned. Protestantenbond van 104 uur in hotel Nommer Eén, H. de Lang, em. pred. te Haarlem. Apostolische Zendinggemeente. V.m. 10 uur en 's avonds 5 uur. Ingezonden mededeelingen 30 cents per regel. Ket leven was my tot last Wat al jaren ben ik niet lijdende ge weest en wat al middelen heb ik niet aangewend om een verandering in mijnen toestand te brengen doch al les was te vergeefs. Het zijn alleen de Pink Pillen waarvan ik het bestaan op toevallige wijze van een mijner vrienden vernomen heb, die mij thans met lust en opgeruimdheid mijne werkzaamheden doen verrichten. Se dert jaren was ik n.l. lijdende aan eene vreeselijke maagziekte die mij met angst het etensuur deed te ge- moet zien. Ik was verplicht alle maat regelen te nemen om mijn maag niet te bezwaren want het geringste voed sel bekwam mij slecht, aldus schrijft ons de heer Albertus Peelen, p.a. mej. Wed. Kraaijenveld te Woolde, Henge lo, prov. Overijsel. Genoemde persoon verklaart ons dat hij thans zijn geluk niet kan beschrijven den raad opge volgd te hebben en de behandeling met. de Pink Pillen begonnen te zijn. Van lieverlede begon ik meer trek in mijn eten te krijgen, dit moedigde mij aan en ik zette de behandeling nauw keurig voort, volgens de voorschriften die elke doos vergezellen. Ik gevoelde dat het voedsel mij goed deed, de af gematheid die ik voorheen onder vond verdween, de krachten namen van dag tot dag toe en _ik was veel levenslustiger. portret. Dikwijls zeg ik tot mij zelf hoe on gelukkig toch voor mij dat ik dit ge neesmiddel niet vroeger gekend heb, wat al lijden en wat al onaange naamheden had ik aldus kunnen ver mijden. Enfin, beter laat dan nooit en opdat andere lijdende personen mijn voorbeeld kunnen volgen zoo machtig ik U bij deze mijne geheel© genezing door het gebruik der beroemde Pink Pillen van Dr. Williams bekend te maken. Zoo er nog twijfelaars mochten be staan, zij kunnen zich persoonlijk of schriftelijk tot mij wenden, want- uii dankbaarheid jegens U zal ik hen naar waarheid antwoorden. De Pink Pillen zijn niet alleen werk dadig voor maagziekten maar even eens voor alle ziekten voortspruitende uit een slecht en verarmd bloed zoo als bloedarmoede, bleekzucht, rheu- matiek, zenuwpijnen, heup jicht, alge- meene zwakte, en bewijzen de grootste diensten bij de vorming aan het op komend geslacht en bij liet keeren dei jaren den kritieken leeftijd van vele vrouwen. Prijs ƒ1.75 de doos. 9.per 6 doo zen. Verkrijgbaar bij Sitabilié, Steigei 27, Rotterdam, hoofddepóthouder vooi Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge rijen. Jansstraat 28. Haarlem. terugkomt, kunnen wij met het tellet van 't geld beginnen. Moritz zweeg. Tegen deze macht spreuk was niets te zeggen: boven dien kon hij, zoolang Gerber er bi was, er op vertrouwen, dat zijne be langen behartigd werden. De kasbediende kwam spoedig rug niet de boodschap, dat de heei Tiefenbach in een onderhoud me Moritz toestemde en dezen verwachtte Ga maar. zeide de procuratie houder spottend, wij zullen het hiel ook wel zonder u klaar spelen. Ver geet niet om terug te konion Moritz. die reeds in de deur stond, kedrde zich omhij wierp ziedendi van toorn een blik op zijnen vijand maar toen liij rlezen in het lioónent lachende gelaat zag. kreeg hij plot seling^ de overtuiging, dat de man ni reeds zeker was van zijne zegepraal Zijn vertrouwen begaf hem. Wa zou hij zijn principaal zeggen Kol hij zijn aanklacht tegen den gunste ling bewijzen Moest hij nietvenvaclï ten. dat die klacht zich tegen hem zei zou keeren Wat, hielp het', dat hii nu alle mo gelijkheden overwoog. 1-Iij had der eersten stap gedaan en kon niet meel terug. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6