NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6431 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 20 JUNI 1904 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN MAANBBNs Vooü Haarlem 1.29 Voor de dorpen fat den cmtek waar een Agsnt gevestigd Is (kom der gemeente) „130 Franco per post doe? NedR^nd 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsóki, voes Haarlem 0.37% 9 s? de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der VtBees&stap tonü Satffef. Directear J. C. PËEREB00M ADVERTENT IËN: Van 1—5 regels 50 Cts,iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van i—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentie j ïvorden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën an Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Bollenland: Compagnie Générale de Pubtlclti Etrangire G. I. DAUBE Co.. JOHN F. JONESSucc., Parijs, 3W Faubourg Montmartre. Derde Blad. fiaail. Handelsver eniging Goedgek. by Kou. Besl. van 12 Nov. 1889, De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar reicht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- sès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meor dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren moesten lid worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, di« de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hup-enholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereenitring wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 6 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Maart en April zijn 59 vorderin gen tot een bedrag van 1805.90 be taald, 10 vorderingen worden afbe taald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der Misten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aanMevrouw Schoo, Duven- voordestraat 62, C. M. Perquin, Ba- kenessergracht 34, F. M. Diesbergen, barbier, vroeger te Amersfoort wonen de, nu Paul Krugerstraat 12, C. de Jongh. leeraar Wiskunde, voorheen Ripperdapark 2 te Haarlem, nu te Zandvoort, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). Gartenfest by den Rijkskanselier ter eere van het Internationale Trouwen Congres. Berlijn, 16 Juni 1904. „Grafiii von Bülow und Grafin von Posadowsky bitten Herrn K. den Nachmittag des 13 Juni in ihren Gar ten zubringen zu wollen" luidde de uitnoodiging, welke ik ontving voor de garden-partij, gearrangeerd ter eere van het vrouwencongres door de echtgenooten van den rijkskanselier graaf von Bülow en den Staatssekre- tar des Innern (Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken) graaf Posadow skyWehner. Evenals in Parijs resideeren ook hier de ministers van den Pruisischen staat, respectievelijk van het Duit- sche rijk in hunne ministeries. Alleen graaf v. Bülow maakt een uitzonde ring, die in een afzonderlijk paleis, zoo vele jaren door zijn beroemden voorganger vorst Bismarck bewoond, verblijf houdt. Naast het deftige rijkskanselierspaleis aan de Wilhelm-) strasse met een door twee zijvleugels ingesloten voorplein, ligt het uitge- j strekte, ouderwetsche gebouw van het: Auswartigè Ambt (rijksministerie van' Buitenlandsche Zaken), vervolgens het Reichsambt des Innern (rijksmi- nisterie voor Binnenlandsche Zaken) bewoond door graaf Posadowsky, enj een verder aantal ministeries en pa leizen. Parallel met de Wilhelmstras- se, aan den rand van den Tiergarten, loopt de Königgratzerstrasse tot aan] de Brandenburger Poort. Tusschen deze twee straten strekken zich nu i achter de paleizen heerlijke parken j uit. behoorende tot de ministeries en j paleizen der Wilhelmstrasse, metj lommerrijk zwaar hout en prachtig! onderhouden gazons, over de geheele diepte der Vossstrasse (waarin ons] gezantschap gevestigd is), en welke indertijd werd aangelegd op het park terrein van het afgebroken paleis van gravin Voss, de grootmeesteres van Koningin Luise. Onderling staan de parken door poorten met elkaar in verbinding. Dat zich deze uitgestrekte tuinen, waar geen geraas van de wereldstad doordringt, in het centrum der stad vlak bij den Potsdammer Platz gelegen] en toch zoo geheel afgescheiden van de roezemoezige, drukke wereld rond om, bij uitstek voor officieele ontvang sten, ,,im grossen style" leenen, laat zich begrijpen, vooral, wanneer het weer zoo bij uitstek meewerkt als de zer dagen, nu men naar koele scha duw onder hooge boomen en geklater van fonteinen snakt. De ruime vestibule van het niet die pe doch zeer breede kanselierspaleis voert met groote tuindeuren direct naar 'het daarachter gelegen park Hier was kort na vijf uur een groot gezelschap bijeen, naar mijn schat ting een 300 400 dames en slechts enkele heeren. Uit de verte klonk vroolijke muziek door het park, uit gevoerd door een militaire kapel op het gazon onder de hooge boomen. In het gras, dicht bij het ruime voor plein tusschen paleis en park, klaterde de waterstraal van een fonteintje droomerig in het bekken, dat niet met asphalt was beikleed, doch den indruk maakte', alsof het langs natuurlijken weg door inzinking van het gazon ontstond. In dichte groepen stond het gezelschap bijeen, doch al spoedig verspreidde men zich meer. De groe pen losten zich op in kleinere groep jes, waarvan sommige een onderzoe kingstocht ondernamendoor de lom merrijke lanen, naast een waarvan dicht bij den rand van het gazon een steen de plek aanwijst, waar de Reich shund" Tiras, de dog van vorst Bismarck, begraven werd, terwijl anderen zich in de omgeving van gastheer en gastvrouw ophielden, die zicli voortdurend nu met deze dan met gene onderhielden. Ik zal me maar niet wagen aan een beschrijving der „duftige", lichte wandeltoiletten der aanwezige gasten. Op dit gebied ,waar zooveel voetan gels en klemmen liggen, zijn de fla ters voor een leek als 't ware „voor 't grijpen". Ik zag zeer veel smaak volle toiletten. Reformtoiletten waren zooals op een vrouwen-congres niet anders te verwachten is, vrijwel in de meerderheid. Bijna zonder uitzon dering waren de Duitsche dames in „reform" verschenen. De bekentenis moet me echter van het hart, dat de tijd nog ver in het verschiet moge liggen, waarin het weinig individuee- le „reform" toilet uitsluitend het veld veroverd zal hebben. De gastvrouw gravin von Bülow, geboortig uit het zonnige land i;wo die Citronen blühen", een dame met een interessant gelaat en levendige bewegingen, droeg een crême-kleurig sleepend kleed van eleganten snit, witkanten parasolop het donkere haar een lichte met bloemen bezette hoed, waarvan een zachtblauwe Ame- i*ikaansche voile afhing. In een ge makkelijke rietfauteuil gezeten links van den ingang, voor de wijdgeopen de tuindeuren van den grooten mu zieksalon met de levensgroote portret ten van Koning Umberto en Koning Victor Immanuel II van Italië, hield de gastvrouw cercle. Hier werd ik door mevrouw van Tets van Goudriaan aan gravin" v. Bülow voorgesteld. Tegen de lichte toiletten van het groot aantal dames staken de „Ueber- röcke" (gekleede jas) en hooge hoeden i der 10 a 15 aanwezige heeren scherp af. De gastheer graaf v. Bülow had wijselijk met het smoorwarme weer rekening gehouden, welk voorbeeld ik I den volgenden dag bij een ontvangst i in den prachtigen tuin van het Pesta- lozzi-Fröbelhaus zoo vrij ben geweest! na te volgen, en droeg een wandel- costuum en panama-hoed. De rijks-' kanselier, een goede vijftiger, met klare grijze oogen, grijs gemeleerd haar, korten snor en innemende trek ken, is van rijzige gestalte. Men kan het hem aanzien, dat de drukke be zigheden van den zwaren verantwoor delijken post hun sporen hebben ach tergelaten op het intelligente gelaat. Geruimen tijd wandelde zijne Excel- j lentie in het middelpad op en neeri met gravin Broekhof, grootmeesteres der Keizerin, die waarschijnlijk aan wezig was deels om H. M. te vertegen- woordigen, deels om zich zorgvuldig te laten inlichten omtrent de bestuurs- dames van het congres en de presi denten der nationale raden (voor Hol land Mevrouw van DorpVerdam), die den volgenden dag door de Kei zerin in bijzondere audiëntie zouden worden ontvangen. (Bij deze audiëntie informeerde H. M. in het onderhoud met Mevr. van Dorp met veel belangstelling naai' de universiteitsstudie der vrouw in Hol land, waarvoor zij zeide, zich zeer te infeiresseeren. Mevrouw van Dorp ant woordde, dat de vrouwen in Holland niet aan afzonderlijke universiteiten studeeren, maar tegelijk met de man nen, en dat noch van de zijde der professoren, noch van de zijde der stu denten ooit de minste moeilijkheid gemaakt werd en zich geenerlei be zwaar voordeed.) „Als gravin Broekhof met Zijne Ex cellentie spreekt, trek ik me altijd dadelijk terug, want dan kan ik er op aan, dat dienstzaken behandeld wor den" zegt de persoonlijke adjudant van den rijkskanselier, luitenant v. Schwarzkoppen, lachend tot me, die mij bij mijn komst in het park dade lijk tegemoet kwam en vroeg of ik aan graaf v. Bülow wenschte te wor den voorgesteld, waarop ik natuur lijk bevestigend antwoordde. Later in den namiddag had ik deze eer, gelijk tijdig met mejuffrouw Mr. van Dorp uit den Haag, die evenals hare moe der en vele andere Hollandsche gede legeerden aan de uitnoodiging had gevolg gegeven. Terwijl verscheidene gasten zich aan de buiten opgeslagen lange buf fetten, waar lakeien bedienden, ver kwikten met een kop thee of allerlei koele dranken en vruchten, maakten andere van de gelegenheid gebruik om het interessante, historische pa leis in oogenschouw te nemen, dat geheel voor de bezoeksters openstond. Een levendig va-et-vient van rui- schende rokken en ritselende japons dientengevolge in de verschillende salons en zalen gelijkvloers en op de eerste verdieping. Behalve de muziek salon met geel damast meubelen trof mij beneden vooral een groot salon in oud-Hollandschen stijl. Boven was mijn eerste gang naar den werkka mer van Bismarck, gelegen aan de zijde der Wilhelmstrasse, met de een voudige lange schrijftafel met toebe- hooren, waaraan de „IJzeren Kanse lier" placht te werken. Daarnaast, in het midden van het gebouw, en over zijn geheele breedte, met hooge ven sters zoowel naar de straatzijde als naar de parkzijde, de zoogenaamde Congreszaal, waar in 1878 het bekende internationaal politieke „Berliner Kongress" onder voorzitterschap van den IJzeren Kanselier werd gehouden, in die dagen en nog ruim 10 jaren daarna, de machtigste staatsman der wereld. Van de verschillende behaag lijke en met veel smaak gemeubelde salons der eerste verdieping trof me bzijonder do grootste, geheel in rood, een prachtig, vorstelijk interieur over de geheele breedte van het gebouw, met een ruime aansluitende serre, uit komende op een breed „Altan", het platte dak met steenen balustrade van een vooruitstekend gedeelte ge lijkvloers. Over gebrek aan belangstelling, aan courtoisie, aan gastvrijheid van de toongevende kringen van Berlijn heb ben de van alle oorden der beschaaf de wereld opgekomen vertegenwoor digsters der verlichte vrouwen waar lijk geen klagen. Naar ik van de Hol landsche dames hoor, is men dan ook op dit pünt zeer voldaan. Onmiddel lijke „greifbare" gevolgen zal het con gres wel is waar niet hebben, adres daags te voren, aan hei besluit der regeering, welke een door den rijks dag in tweede lezing aangenomen amendement op het wetsontwerp be treffende de „Kaufmannsgerichte" tot het verleenen van actief en passief kiesrecht voor deze speciale rechtban ken aan de vrouwelijke handelsbe dienden, onaannemelijk verklaarde. Doch indirekt zal het ongetwijfeld veel goeds uitwerken. „Een druppel holt een steen uit." K. Rechtszaken Doodslag. Voor de rechtbank te Roei'mond iieeft terecht gestaan J. Hermans, 25 jaren, landbouwer te Posterholt, ge detineerd, beschuldigd van zware mis handeling met doodelijken afloop, ge pleegd te Pey-Echt, op Joannes Meu-, wissen. Tegen beklaagde werd een ge vangenisstraf van 7 jaren gerequi- reerd. In zijn requisitoir deed het O. M. uitkomen, dat dit nu de derde moord was, die binnen den tijd van één jaar op een kleine oppervlakte te Echt heeft plaats gehad. Men zou het den moordhoek kunnen noemen. De won den, den verslagen© toegebracht, wa ren onmenschelijk, vreeselijk. En zoekt men nu naar de oorzaak van dit drama, dan is het de drank. Men had den geheelen dag kroeg uit, kroeg in Een getuige a décharge verklaarde op verzoek van den verdediger, mr. de Kanter, dat hij beklaagde het laatst te Parijs heeft gezien 24 Januari 1903, en dat hij hem Woensdag 21 te voren eveneens te Parijs had gezien ineen restaurant. Het bleek, dat de buitenlandsche ge tuigen door het openbaar ministerie gedagvaard tegen gisteren, niet ver schenen waren, waarschijnlijk omdat hen de dagvaarding niet bereikt had. De behandeling van de zaak werd ech ter voortgezet. Adv.-gen. mr. Reitsma, nu dadelijk het woord verkrijgend voor het ne men van zijne vordering, wees op het vele zeer bezwarende tegen beklaagde in deze zaak gebleken. In de eerste plaats het zien plegen van den dief stal door beklaagde en dat werd waar genomen van af het balcon een er wo ning door den bewoner van dat per ceel. Wel is waar bestond bij dien hoofdgetuige aanvankelijk eenigen twijfel aan de identiteit van beklaag de. maar ter terechtzitting van de rechtbank hield alle weifeling bij dien getuige op en verklaarde hij herhaal de malen beslist, dat niemand anders dan beklaagde den diefstal heeft ge- - - w w pleegd. Vervolgens wees Z.E.G.A. op geloopen, zonder een herberg over te j de verklaringen voor de rechtbank, van slaan. Laten we hopen, besloot het O. J cle twee begeleiders van den bes tel wa- M., dat de nieuwe drankwet zal lei den tot een vermindering van de bier-1 huizen, althans hier in Limburg, waar men huis aan huis een herberg vindt. Een recidivist. Ter zake van diefstal van een hond gen, waaruit de pakketten gestolen waren en die beklaagde pertinent her kend hebben als een van de verdach te personen die, eenige dagen achter een vóór den diefstal, den wagen volg den, blijkbaar om op de hoogte te ko men van de gewoonten der begelei ders bij het bezorgen der pakketten stond voor de rechtbank te Groningen j aan de geadresseerden, terecht zekere G. P., van Sappemeer. die, 30 jaar oud, .in 't geheel 11 jaar en 3 maanden in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij heeft reeds 19 von nissen uitgezeten. A. s. Donderdag krijgt hij zijn 20ste. Effecten diefstal. Niet minder bezwarend noemde adv-generaal den brief naar den „vriend" in den Haag, over den in voorraad hebbenden „handel" en wel ke schrijver correspondeert met den datum waarop men beklaagde den diefstal heeft zien plegen. De verkla ring, welke hij voor dit schrijven gaf, achtte Z.E.A. gewrongen en aller vreemdst, en niet minder het verhaal omtrent die beide onbekende perso- die zoo maar mir nichts dir Voor het gerechtshof te 's-Gravenha- ge is gisteren in hooger beroep be handeld de zaak van den typograaf - nen, van der Straaten, bijgenaamd „Nelis nichts aan een hun geheel vreemd per- de Bels", door de Ilaagsche rechtbank j soon de confidentie zouden doen, dat veroordeeld tot 4 jaren gevangenis- zij in het bezit van ƒ75.000 aan gesto- straf wegens diefstal van een aantal j len effecten waren en dien onbekende effecten uit een bestelwagen van de j bovendien zouden belasten met den Staatsspoor te Brussel, terwijl de wa- verkoop van het gestolen goed. gen een oogenblik onbeheerd stond, Het O. M. vorderde bevestiging van toen de begeleiders eenige pakketten j het vonnis. aan de geadresseerden bezorgden. Van de feiten is indertijd bij de be- ~tJ w handeling voor de rechtbank uitvoe-] öPört - 0H W6uStrij(i0IL rig mededeeling gedaan. Beklaagde die indertijd, toen hij weggeleid werd uit de rechtzaal, in de getuigenkamer j Jüap Eden. SlSyTSSÏMM M «tal beslot» - zooals „ijreeds nl van het hot binnengebracht onder ge- bedeelden - a. s Zondag te Amster- leide van drie veldwachters. dam te k°mea !>0«we! h'l ,zal Beklaagde bleet volharden bijzijn nog eenigen tijd in training had pertinente ontkentenis, ook voor de ,en "''l™1 voar wcdeï °P dc rechtbank volgehouden en bleet gelij- 5aan, verscheen. Zondag za Jaap rij ke verdediging voeren. n.l. dat hij "gen Germain en Hart Nibbns. slechts tusschenpersoon was van de hetSf aen«. spannende match kan vermoedelijke dieven (hem onbekende «orden. Het is te hopen, dat Jaap zijn personen) die hem te Parijs verteld^ste overwinning van dit seizoen hadden, dat zij in het bezit waren van mag Denalen- een partij effecten en hem verzochten] I daarvoor afnemers te vinden. In ver-I band met dat verzoek schreef bekl. I xL O iO H i 6II» naar een „vriend" in den Haag, de-| zen berichtende, dat hij een partijtje „handel" had en dat die vriend dat; voor 20,000 francs kon bekomen en af- "4JO OU Alaslaudeil. halen in een Belgische grensstad. Ook. J nu ontkende bekl. niet, dat hij met Den Sen Februari vertrok van Oelèe- dat woord ..handel" gestólen effecten Lheue een colonne, bestaande uit 10 bedoelde. In zijn bezit heeft hij de ef- brigades marechaussee onder denlui- fecten nooit gehad ze zijn ook in- tenant-kolonel van den generalen staf derdaad niet in zijn bezit gevondenpa?_ Daalen, via Peusangan naar de daar de voi'enbedoelde onbekende per- Gajolanden. sonen hem den „handel" eerst zouden Den Jden van Lhö Seumawè ver- ter hand stellen als zij van liem be- trokken werd via Mane, Brireutn en richt hadden ontvangen dat hij er een Teupm Mane, den 13en Toendjang de afnemer voor gevonden had. eerste Gajö-nederzetting, bereikt. De president wees bekl. echter op Van af dien datum tot 29 Februari de zeer bezwarende verklaring voor werd gepatrouilleerd in de Laut- en de rechtbank tegen beklaagde afge- Dörötstreekslechts in het gebied van legd. door een bewoner van Brussel, Rödjö Tjèq Böbasan vielen enkele die, van het balcon zijner woning, be- schoten, waardoor een dwangarbeider klaagde op den bestelwagen heeft zien gewond werd. Overigens niets bijzon- klimmen en daaruit pakketten heeft ders. zien ontvreemden. Behalve in Nalon, het Löjangdal en Maar beklaagde merkte op. dat die Lömöt was de bevolking overal aanwe- Belaisehe getuige voor de rechtbank zig. In het bivak te Köng (Pegaséng) niets anders gezegd heeft dan dathii. meldden zich een groot aantal hoof- bekl.. als twee druppels water geleek den, waaronder de belangrijkste zijn op den persoon die op den wagen was de 3 voornaamste stamhoofden uit geklommen, maar dat die getuige hem het geslacht Boekét, namelijk Rödjö niet pertinent als dader heeft aange- Boekét Lah. de minderjarige rechtheb- wezen. bende op den titel van kedjoerön, met Toen raadsheer mr. Hulshoff den een zijner voogden, Rödjö Boekét beklaagde vroeg naar een persoonsbe- Eweh en Empoe-n Sawah, het waar- schrijving van de mannen, die hem in nemend hoofd van de blah (stam) Goc- Parijs z.g. „handel" voorstelden, kon noeng (het werkelijke hoofd bleek bekl. niet anders verklaren dan dat ziek) een dier personen frappant op Bis-De waarnemende kedjoerön Siah marek geleek.... Oetama (de titularis is afwezig), Röd- Op een vraag van adv-generaal mr. jö Oetjaq Röbasan (zie het Gajöland Reitsma erkende beklaagde eenmaal door dr. Snouck Hurgronje bladzijde in Frankrijk wegens diefstal veroor- 152). deeld te zijn geweest tot 13 maanden Ook te Isaq (Koeta Rajang) meldden gevangenisstraf, maar ontkende hij. zich een zestal stamhoofden uit don dat een instructie tegen hem gevoerd omtrek. zou zijn ter zake van een diefstal, in Pengoeloe Tjèq van Dah. de gids Parijs, waarbij een oude vrouw ver- voor den verderen tocht, trad het moord werd. meest op den voorgrond. Kedjoorön Linggo verscheen niet. Den 29sten werd via Djagong enKla naar de Gaju Loeös opgerukt. In Ivla werd de aanwezige bevolking voor een gedeelte verrastin Reröbo Toa, 10 Maart bereikt, werd de eerste tegenstand ondervonden12 dooden met 8 voorlaadgeweren vielen ons in handen ten koste van 2 gewonden. Overal elders was de bevolking ge vlucht. Verdeeld in twee colonnes werd voortgerukt naar Pasir, dat stormen derhand genomen werd door 5 briga des onder luitenants Winter en Chris- toffel. De vijand liet 41 dooden met evenveel voorlaadgeweren achterwij kregen 6 gewonden. De andere colonne bezocht het dal van Padang. Er vielen enkele schoten. Pengoeloe Tjèq Padang, een der 12 pengoeloes, die als verkiezers van den kedjoorön Petiambang optreden, viel gesneuveld in onze handen. Rödjö Pódöng, stamhoofd van het vrijheerlijke Trangön, meldde zich. Den 18den Maart bereikte de colon ne, na zich te Pasir vereeuigd te heb ben, de heuvelreeks rondom de eigen lijke vlakte van de Gajö Loeös. Een dezer heuvels, de Gemoejang, bleek zwaar versterkt en bezet te zijn. Na een© fanatieve verdediging door de bewoners van Perapèq, viel de ver sterking ten koste van 3 dooden en 14 gewonden, w. o. luitenant Christoffel (licht), in onze handen. De vijand liet 168 doode mannen met 53 geweren, w. o. 2 achterladers, in onze handen. Ook vele gewonden bleven in onze handen, deze werden verpleegd. Onder de gesneuvelden bevonden zich de beide voornaamste stamhoof den van Peparèq. Een tweede heuvelbenteng bij Bön- dör Klipah bleek onbezet te zijn, de gampongs in de vlakte waren alle versterkt. Den 22sten werd naar do vlakte af gedaald en met 8 brigades een aan val gedaan óp de tot een versterking voreenigde gampongs Doerén, Rödjö Silo, Koetö Blang en Koetö Lintang. De luitenants Winter en Ebbing wer den onbeduidend verwond overigens kregen wij aan gewonden 24 militai ren en 4 dwangarbeiders. De vijand verloor 166 dooden en liet 72 geweren, w. o. 4 achterladers, in onze handen. Aan vrouwen en kinderen werd de gelegenheid gegeven te ontkomen. In Koetö Lintang werd een bivak be trokken. Bédèn de kedjoerön Petiambang, was afwezig (zie hieronder), zijn plaatsvervanger Ama-n-Si Piih kwam zich melden. Behalve Boekét onderwierpen alle gampongs zich. In den nacht van den 24sten Maart kwam een dwangarbeider uit Péndéng in het bivak aan. Den 26sten vertrok een gewondentransport derwaarts. Sedert medio Februari was te Pén déng een colonne, ter sterkte van 8 officieren en 150 man, van Koeala Simpang (Sumatra's Oostkust) gesta- tionneerd met opdracht om die plaats bezet te houden ten einde met de co lonne Van Daalen verband te krijgen. Deze troepen hadden, na achterlating van stappe-posten te Simpang Djéer- néh en te Blang Tabar. den 25sten Fe bruari de Péndéng-vallei bereikt. Pé- déng kedjoerön wetiambang, verge zelde deze colonne. Gedurende den opmarsch werd geen weerstand ondervonden, de bevolking van Pédéng bleek overhaast gevlucht. Twee dooden en de gewonde Pengoe loe Péndéng vielen in onze handen. Bij doornikken naar het Zuiden werd den 28sten de colonne bij San- daran aan de Oreng-rivier ernstig met vuur- en blanke wapens bestooktzij kreeg 5 gewonden, w. o. 3 onbedui dend. De invallende duisternis deed den vijand met achterlating van 3-4 dooden en 23 voorlaadgeweren aftrek ken. Dienzelfden nacht keerde de colon ne naar Péndéng terug, dat 2 Maart bereikt werd. Van af dat tijdstip werd slechts in de buurt van die plaats ge patrouilleerd. Op last van den luitenant-kolonel Van Daalen rukt thans de colonne naar de Gajö Loeös op. Per Albatros, door den gouverneur in de Aroebaai gestationneerd, wer den 12 gewonden van de colonne Vau Daalen naar Koeta Radja overge voerd; hetzelfde stoomschip is thans weder naar de Aroebaai om de overi ge gewonden af te halen, die intus- schen via Pédéng naar Koeala Sim pang zouden opgezonden worden. Uit Groot Atjeb werden twee briga des marechaussee en de kapiteins Stolk en de Boer ter aanvulling ge zonden naar de colonne Van Daalen, die van plan was 17 April naar de Alaslanden door te rukken. De gezondheidstoestand is bevredi gend.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9