J. C. Nix te Zaandam is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij hij wegens kippendiefstal gepleegd bij nacht is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De officier, die 7 maanden gevange nisstraf had geëischt, is mede in appèl gekomen. I-Iet tweede concours van do Nederlandsche handboogschietver- eeniging zal gehouden worden op den 17den Juli te Santpoort. Hieraan wordt ook deel genomen door de Jonge Batavieren van Haarlem. Dinsdagmiddag omstreeks half drie werd op den Kampersingel de groentenwagen van zekeren van Wijngaarden, door het schrikken van een paard, gespannen voor een wagen van het kaarselade Veer, aangere den met het gevolg dat v. W., tegen het trottoir geslingerd werd en bewus teloos bleef liggen. Door omstanders werd hij naar zijn woning in de Rus tenburgerlaan overgebracht. Aangereden. Hedenmorgen omstreeks half zeven, werd in de Spaarnwouderstraat nabij de Amsterdamsche poort een beladen melkwagen door een beladen hooiwa gen omver gereden, met het gevolg dat de bestuurder viel en zich ernstig aan zijn rug bezeerde. Een groote hoe veelheid melk ging over de straat ver-, loren. Aangehouden. Door de politie is aangehouden een persoon ter zake van diefstal van lood ten nadeele der H. IJ. S. M. Dit de Omstreken BENNEBROEK. Gisterenavond gaf het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" alhier een openlucht-uitvoering op het terrein der villa „Welgelegen", welwillend door den heer J. C. v. d. Laan afge staan. De uitvoering, slaagde zeer goed en trok zeer veel publiek,dat in de fraaie Bennebroekerlaan een goed plaatsje vond. HEEMSTEDE. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot brief- en telegrambesteller alhier J. van der Biezen van 's-Gravenhage. HILLEGOM. De twee jeugdige zwervers, die, zoo als wij reeds meldden, de vorige week heimelijk de ouderlijke woning te 's-Hage hadden verlaten, zijn Maan dagavond 1.1. wederom alhier door de politie aangehouden. De knapen, die er zeer zwak en schamel gekleed uitzien, geven voor dat zij telkens ontvluchten omdat zij zoo geweldig het land hebben om naar de school te gaan. De rijksveldwachter Wiersma bracht deze veelbelovende knapen Dinsdag morgen naar 's-Hage terug. ZANDVOORT. Tegen Donderdag, 23 dezer, des avonds te 7i uur, is eene openbare raadsvergadering belegd. De agenda luidt Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Betalingen uit de onvoorziene uit gaven. Staten van af- en overschrijving. Verordening verdeeling werkzaam heden ambtenaren van den Burgerlij ken Stand en regeling bezoldiging. Kohier schoolgeld. Kohier schoolgeld Fransche taal. Vaststelling Politie- en Bouw-veror- dening. Door B. en W. zijn opgemaakt het kohier van het verschuldigde school geld voor het 1ste kwartaal 1904/5, tot een bedrag van 369.09en het kohier van het verschuldigde schoolgeld voor het onderwijs in de Fransche taal voor het 2de kwartaal 1904, -tot een bedrag van /18.12s. Thans zijn alhier aanwezig 1018 bad gasten. Aangekomen badgasten Dr. L'ppman, Berlijn, Villa Frede- rika, 2 p. Fam. Wolfsohn, Berlijn, Villa Fre- derika, 3 p. Mevr. Wed. van Emmerick, Amster dam, Villa Margaretha, 1 p. B. L .Gompertz, Amsterdam, Villa Henriëtte, 7 p. Fam. Naninga, Utrecht, Hotel Drie huizen, 2 p. Rutgers van der Loeff, Amsterdam,1 Pension Beau Sejour, 2 p. L. G. van Herwaarden, Dordrecht, Pension Beau Sejour, 4 p. Mej. C. v. Rijsoort, Dordrecht, Pen sion Beau Sejour, 1 p. J. C. Hinke, Amsterdam, Villa Bijweg, 4 p. VELSEN. Door de Directie der Holl. IJ. Spoor weg-Maats. is aanbesteed het maken van een gebouw met bij- behoorende werken voor de electr. in richting der spoorwegbrug over het Noordzeekanaal nabij Velsen (Voor re-! kening van den staat der Nederlan-1 den) Raming f 23000. Laagste inschrijver voor dit werk bleek te zijn de heer Th. J. Verzij 1- bergh te Haarlem voor 22487. SLOTERDIJK. Door het Bestuur van den Sloter- blnnen- en Middelveldsche gecombi neerde polders is het vernieuwen en herstellen van de walbeschoeiing en het onderhoud van de kade en verdere eigendommen van de polders opgedra gen aan den heer H. F. v. Essen te Halfweg voor 5597. Binnenland. Het Hof. Het verblijf op het Loo van H. M. de Koningin en Z.K. H. de Prins der Nederlanden, heeft op hunne gezond heid zoo'n gunstigen invloed gehad, dat gevolg kan gegeven worden aan het voornemen om in de eerste dagen van Juli naar Mecklenburg te gaan, ten einde tegenwoordig te zijn bij den plechtigen intocht in Schwerin van het groot hertogelijk echtpaar. I-I. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen vergezeld worden door mevrouw de barones van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, grootmeesteres van H. M. de Koningin; jonkvrouw M. A. Snoek, hofdame van H. M. de Koninginbaron Sirteana van GrovestinsJhr. Vegelin van Claerbergen, directeur van het Kabi net der Koninginbaron van Tuyll van Serooskerken. adjudant van H. M. de Koninginjhr. Van der Staal, kamerheer van H. M. de Koningin jhr. Van Suchtelen van de Haare, ad judant van *L. K. H. den Prins der Nederlanden, en den heer Pot, genees heer van de hofhouding. Dr. Kuyper. De minister dr. Kuyper bevindt zich te Brussel. Enquête Speorwegpersoneel. De Staatscommissie voor de Enquête omtrent het spoorwegpersoneel heeft de vorige week aan H. M. de Ko ningin aangeboden de door haar ver zamelde en statistische gegevens be treffende bet personeel aan sommige sectiën, depóts en stations van de Ex ploitatie-Maatschappij en van de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij. Die gegevens zijn vervat in een lijvig boekdeel. Voorts heeft de commissie aan den minister van waterstaat, ingevolge van dien minister ontvangen uitnoodiging een uitvoerig nader advies uitgebracht over lo. de bepalingen, door bestuurders der spoorwegdiensten aan de goed keuring van genoemden minister on derworpen (reglementen en loonrege lingen) 2o. wijzigingen, in artikel 113 van het Algemeen Reglement voor den dienst op de spoorwegen te brengen. Het een en ander is bewerkt in het licht, door het gehouden statistisch onderzoek verkregen. De taak der commissie kan binnen de grenzen, in het door haar in Ja nuari aan H. M. de Koningin uitge bracht verslag aangeduid, hiermede als volbracht worden beschouwd. Arbeidswet. Door het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kan toor- en Handelsbedienden te Amster dam is een adres aan de Tweede Ka mer gezonden naar aanleiding van het ontwerp-Arbeidswet. Bij een schrijven van een comité, gevormd uit de Amsterdamsche Ver- eenigingen van Kantoor- en Handels bedienden, aan den Minister vanBin- nenlandsche Zaken, werd antwoord verzocht op de navolgende vragen „Is het kantoorbedrijf in zijn gehee- len omvang (effecten- en bankiers kantoren, administratiekantoren enz.) onder de wet begrepen Zoo niet Vallen er dan wellicht onder de fa- briekskantoren, behoorende bij win kels en magazijnen, enz., in één woord die kantoren, waar gewerkt wordt, onmiddellijk ten- behoeve van eenig bedriif, waarop deze Wet van toepassing is?" Daarop werd ontvangen een minis- terieele missive, waarin o.a. werd me degedeeld. dat de arbeid, verricht in een ..kantoorbedrijf". valt onder arti kel I van het ontwerp-Arbeidswet, zoo dat zij. die bedoelden arbeid verrich ten, aangemerkt moeten worden als arbeiders. Adressanten merken op, dat het ontwerp geen bepalingen bevat, waar in met even zooveüe woorden wordt uitgedrukt, dat zij op kantoorperso neel van toepassing zijn. doch dat alle voorschriften, die gelden voor in fabrieken of werkplaatsen werkzame arbeiders, ook betrekking hebben op het in die fabrieken of werkplaatsen werkzame kantoorpersoneel en dat eindelijk, op kantoorpersoneel, het welk in eem winkel werkzaam is, van toepassing zijn de artikelen 298302 en de artikelen 344—345. Eindelijk zijn van toepassing op alle kantoorperso neel de voorschriften van de artike len 63, 66, 70 en 71 dat, waar liet hun bleek, dat voor kantoor-, handels-, magazijn- en pak huisbedienden geen speciale wet te dezen opzichte kan worden verwacht, zij er grooten prijs op stellen, dat het nu ingediende ontwerp van Wet al dus worde aangevuld en gewijzigd, dat ook deze categorieën door deze Wei voldoende worden gebaat. Herinnerd wordt dat. naar de be palingen van het ontwerp en de mi- nisterieele mededeeling de bepalingen van Hoofdstuk II, van in de leer zijn de personenHoofdstuk IV, van be veiliging bij den arbeidHoofdstuk VI, van den arbeidsduur en van de Zondagsrust, blijkens de artikelen 20, 75. 267 en 361 slechts van toepassing zijn op kantoor-, handels-, pakhuiz en magazijnbedienden, voor zoover zij in bedrijven werkzaam zijn, waaraan fabrieken, werkplaatsen en winkels verbonden zijn, en niet in kantoor lokalen. pakhuizen of magazijnen maar in de fabrieken, werkplaatsen of winkels hun arbeid verrichten. 1-Iet blijkt dus, dot de bepalingen dezer wet niet van toepassing zijn op het overgroote deel van hei admi nistratieve personeel, aan fabrieken, werkplaatsen en winkels verbonden, (voor zoover het namelijk in kantoor lokalen, enz. werkzaam is) en even min op allen, die in bedrijven werk zaam zijn, waaraan geen fabriek, werkplaats of winkel verbonden is. Naar hun meening zullen daartoe in de wet, achter art. 10, eenige arti kelen moeten volgen, waarin wordt omschreven, wat deze wet onder kan toren, magazijnen en pakhuizen wil verstaan en voorts in het vervolg der wet ook deze, met de fabrieken en* werkplaatsen worden genoemd, daar, i waar toepassing ook te dien opzichte gewenscht en mogelijk moet worden geacht. Nederlandsche Zionistenbond. Wij ontvangen de navolgende me dedeeling Door de vergadering van eenige Nederlandsche Opperrabbijnen, ge houden 13 en 14 Juni j.l. te Amster dam, werd volgens hun communicatie aangaande het Zionisme, het volgen de geconstateerd „Ten aanzien van het Zionisme bleek de vergadering eenparig de zeer machtige en overwegende bezwaren te deelen, die van orthodox-joodsche zijde tegen deze beweging verrijzen." In een gesprek, dat naar aanlei ding hiervan een der leden van het dagelijksch bestuur van den Nederl. Zionistenbond had met den Zionist, den WelEerwaarden Zeergeleerden heer Dr. J. H. Dünner, Opperrabbijn van Noord-Holland, op Vrijdagmid dag 17 Juni LI., drukte genoemde heer, die, zooals bekend, aan de Op perrabbijnen-vergadering geen deel neemt, zijn innig leedwezen uit over het gepubliceerde résumé der gehou den bespreking. De Opperrabbijn be greep niet, dat de vergaderde heeren niet ruimer blik toonden, door in te zien, wat het Zionisme voor het Jo dendom reeds heeft gepresteerd en ongetwijfeld nog presteeren zal. Hoe een groot aantal Joden, vooral van het jongere geslacht, niet alleen el ders, maar ook hier te lande, door het Zionisme alléén voor het Joden dom bewaard bleven e<n zullen blij ven, die daaronder als assimilanten tegenover het Jodendom zouden staan en hoe zonder twijfel de aan val van het Jodendom en de invloed der Reform sterk is gekeerd, sedert de Zionistische beweging in macht toeneemt. Geenszins kon de opperrabbijn aan nemen, dat de vergadering van oor deel was, dat het Zionisme door hen van orthodox standpunt veroordeeld moest worden, omdat de leiders der beweging niet op orthodox standpunt staan. Dit toch kan van geen invloed zijn op de beoordeeling van het Zio nisme zelf. Dr. Dünner gelooft, dat allicht de aanwezigen ter vergadering z ij n or thodoxie, niet lichter zullen oordee- len. dan hun eigen standpunt in deze, en bekend was hun allen toch z ij n oordeel, waar hij herhaling het gepubliceerde, over de verhouding van orthodox-Jodendom en Zionisme. Afgezien nog van den inhoud zelf van het résumé was het daarom met een gevoel van weemoed, dat hij er van kennis nam, bij de overdenking van het feit, dat met één enkele uit zondering alle aanwezigen, direct of indirect, zijne oud-leerlingen zijn en hij van hen niet had kunnen ver wachten dat zij, in strijd met liet joodsche voorschrift, in de hoofd stad van zijn ressort een oor deel zouden geven en publi- ceeren over hét al of niet geoorloofde uit joodsch-orthodox oog punt van iets, waarover hij, hun leeraar, anders oordeelde. Als ervan joodsch-orthodox standpunt iets be schouwd werd, diende men zich aller eerst aan de voorschriften van den Codex te houden. Onze medestander, de WelEerw. Zeergel. heer Opperrabbijn Dr. Dün ner, stond ons toe dit gesprek te publiceeren. Het Dagelijksch Bestuur van den N. Z. B„ S. SEELIGMANN. G. C. POLAK. Mr. ISIDORE HEN. Amsterdam, 20 Juni 1904. 7 Tammoez 5664. Een Sanatorium. Uit Utrecht meldt men Dinsdagmiddag zijn alhier in Irene een aantal predikanten, geneesheeren, financiers en anderen uit verschillen de deelen des lands samengekomen ter bespreking van dè oprichting van een christelijk sanatorium voor long lijders. De vergadering vereenigde zich met de volgende motie De vergadering steunt de roeping der christenen om pogingen te doen tot stichting eener christelijke ver eeniging tot hulp voor lijders aan tu berculose, draagt aan de broeders, die deze samenkomst bijeenriepen, op om in eene volgende samenkomst wel overwogen definitieve voorstellen tot uitvoering dezer roeping te doen en besluit alles na te laten, wat de dia conieën oordeelen te moeten verrich ten. De volgende vergaderingen zullen samengeroepen worden door het voor- loopige moderamen, bestaande uit de heeren prof. Biesterveld, ds. Sikkel en ds. van Lonkhuyzen. Uitbreiding van Amsterdam. Ook ter voldoening aan het bepaal de bij de Woningwet, is thans te Amsterdam ter visie gelegd een plan van uitbreiding der gemeente, voor- loopig omvattende 505 hectaren, tus- schen Amstel en Schinkel. Het plan is ontworpen door den architect Ber- lage, die daarbij zooals te ver wachten was niet in de fout is ver vallen van vroegere stadsuitbreidin gen, waarbij heel niet is gelet op eischen van welstand en hygiëne, maar die integendeel van het beginsel is uitgegaan, dat deze nieuwe uit breiding een sieraad moet worden van Amsterdam en blijkbaar rekent op een aangroei van bevolking, ook en vooral van meergegoeden, getuige het uitgebreide villa-kwartier, dat hij in ditveenland wenscht te doen verrij zen. Verder zijn grachten en pleinen geprojecteerd, een groote ruimte voor het houden van tentoonstellingen, enz. en als eenmaal de gemeente-: grens zóó ver verlegd is een park „van zoo mooien, grootschen aanleg, dat in een verre toekomst, noch Den Haag om zijn bosch, noch Haarlem om zijn Hout, door de Amsterdam mers behoeft te worden benijd." De voor bebouwing geschikte opper vlakte is voor het noordelijk gedeelte 41.5 pCt., voor het zuidelijk 38.8pCt. De kosten van het plan zijn in totaal begroot op f 34.000,000, te verkrijgen door het sluiten van annuïteitsleenin- gen op langen termijn, opdat het na geslacht de lasten drage, daar het ook de< voordeelen geniet. In de gegeven omstandigheden ge ruststellend voor onze financiën is de aan het plan toegevoegde beschou wing van den directeur van publieke werken, waar hij het volgende zegt Grensuitbreiding zal binnen betrek kelijk korten tijd moeten plaats heb ben, niet echter omdat te verwachten is, dat de stadsuitbreiding in haar geheel zich al zeer spoedig tot zoo ver zal uitstrekken, maar omdat par- tieele bebouwing hier en daar zal on dernomen worden en de gemeente er voor moet zorgen, dat deze plaats grijpt op zoodanige wijze, dat latere stadsuitbreiding in haar geheel daar door niet belemmerd wordt. Deze meer omvangrijke uitbreiding is echter niet te verwachten binnen een zoo korten tijd, dat het geraden zoude wezen, nu kostbare werken uit te voeren om daarop te rekenen. En mocht het blij~ken, dat hierin werd misgetast, dat de nu ontworpen uit breiding werkelijk aanleiding gaf, dat eene uitbreiding van de stad noo- dig werd, veel sneller dan nu wordt gedacht, dan zoude zulks blijk geven van eene zoo gezonde ontwikkelingen gezonden vooruitgan~ dat dan de meerdere kosten geen bezwaar zullen wezen. Erfgooierskwestie in den Raad In de Maandag te Blaricum gehou den zitting van den gemeenteraad zeide bij de rondvraag het lid Heer schop in de couranten gelezen te heb ben. dat een adres van afkeuring te gen den burgemeester van Blaricum bij H. M. de Koningin is ingediend. Zoo dat waar is, wil hij een tegen- motie indienen. De voorzitter, de heer Hosang, ant woordt. dat inderdaad bedoeld adres tegen hem bij de Koningin is inge diend en hij kreeg hiervan inzage. Reeds werd in de zitting van 11 Juni j.l. op het kantongerecht te Hilver sum van bedoeld adres door jhr. mr. Fr. van Lennep in zijn pleidooi ge sproken en een gedrukt afschrift van het adres aan den kantonrechter over handigd. Ik word zeide de voorzitter daar o. m. in beschuldigd van op 30 April en 1 Mei j.l. den publiekenweg afgesloten te hebbendat ik reeds dagen van te voren met dat plan heb rondgeloopendat ik per bode door het dorp heb laten rondroepen, dat het vee door de rijksveldwachters met geweld zou gekeerd wordendat ik geen wethouders-vergadering houd, enz. De wethouder S. de Jong zegt, dat dit alles waar isde hekken van de Meent waren toch gesloten en gij hadt toch, wildet gij maatregelen nemen, eerst een wethouders-vergadering kun nen beleggen. Dat deedt gij niet. Gij doet alles alleen. De voorzitter antwoordt, dat hij in spoedeischende gevallen zulks niet behoeft te doen. Hij wist natuurlijk niet vooruit, wat er gebeuren zou. Wethouder De Jong„Dat wist gij wel." De voorzitter antwoordt, dat hij aan niemand verantwoording ver schuldigd is. Hij kan die maatrege len nemen, welke hij noodig acht om de rust te bewaren, en wanordelijk heden en onlusten te voorkomen. Hij moest op de Meent wezen en kon toen voorzeker daar geen wethouders-ver gadering houden. Bovendien worden in het adres, dat ook gij onderteekend hebt, den com missaris der Koningin woorden in den mond gelegd, die, naar Z. Excellentie mij officieel schrijft, hij niét gespro ken heeft. Wethouder De Jong De commissaris der Koningin heeft in zijn onderhoud met ons bedoelde woorden wel gezegd. Het lid Heerschop stelt deze motie voor ..De Raad der gemeente Blari cum verzoekt den beiden wethouders te erkennen, dat de inhoud van het adres aan de Koningin onwaar is. en verzoekt tevens, dat zij beiden hun ontslag zullen indienen." Het lid Verver merkte op, dat men moeielijk kan beoordeelen, in hoe verre het adres waarheid bevat, en stelde zijnerzijds deze motie voor „De Raad der gemeente Blaricum, constateerende, dat de wethouders aanhoudend overhoop liggen met den burgemeester, verzoekt hun, hun ont slag in te dienen." Deze motie werd met vijf stemmen aangenomen (de wethouder De Jong bleef buiten stemming). De Verdwenen opera. Men meldt uit Amsterdam Heden had in het Paleis van Jus titie alhier de verificatie-vergadering plaats in het faillissement der Nieuwe Nederlandsche Opera. - Het bleek dat tegenover een bate van slechts f 400, een boedelschuld staat van ruim ƒ5000 en een verifica tie-schuld van ruim 21.000, waaron der het Paleis voor Volksvlijt voor komt met een som van 9000 voor zaalhuur, voorschot enz. Verschillen de debiteuren waren bovendien niet opgekomen. Op grond van dezen stand van za ken kwam geen accoord tot stand, en is de Nieuwe Nederlandsche Opera van rechtswege insolvent. Mooie vrienden. Men meldt uit Lexmond van 20 Juni Gisterenavond zijn twee vrienden, na het verlaten eener herberg onder Vianen, op den straatweg tusschen Vianen en Lexmond zóó geducht aan het bakkeleien geweest, dat één hun ner, A. V. uit Vianen, met zware ver wondingen naar het ziekenhuis te Utrecht moest overgebracht worden. Zijn neus was bijna geheel afgesne den, enz. De vermoedelijke dader, J. A. C„ uit Lexmond, is een 67-jarige man, die reeds vroeger herhaalde malen met de politie en justitie kennis heeft gemaakt. Good afgeloopen. Een kindermeisje ging den drogis tenwinkel van Mittendorf te Dedems- vaart binnen en liet den kinderwa gen even onbeheerd voor de deur staan, echter niet dwars, maar met den kop in de richting van de Kalk- wijkde kleine schijnt zich even te hebben bewogen, want eensklaps liep de wagen naar beneden tot op den vaastwel, kantelde en lag met zuige ling en al in het kanaal. Mej. Mittendorf, die met haar kind je op den arm in den winkel stond, zag het gebeurde, legde haar kleine op den vloer, vloog naar buiten, bet; water in en sloeg den arm om en on der den gekantelden wagen, waarop de drenkeling gelukkig nog was blij ven liggen. Redster en geredde met 't voertuig werden spoedig op het droge gebracht. Toen de moeder, welke aan de Lan- gewijk woont, zegt de ,,Z\v. Crt.", haar lieveling weer thuis kreeg in vreemde kleertjes en niets ontdaan, omdat het zelfs door een andere moeder gezoogd was, rolden haar de tranen van dankbaarheid over de wangen en dankte ze zeker in stilte de moeder, die haar kind redde. Yerkiezingstjver. Men meldt uit den Haag Als een staaltje van buitengewoner verkiezingsijver bij de jongste stem ming voor de Provinciale Staten kan worden medegedeeld, dat een der werkers voor de vrijzinnige Candida- ten, ten einde een marktventer in de gelegenheid te stellen zijn kiezersplicht te vervullen, in diens oud-roeststalle- tje op de Groote Markt ging zitten, om tijdens de afwezigheid van den koopman de klanten te bedienen. Een politiemaatregel. Naar aanleiding van bij de politie te Rotterdam ingekomen klachten, zijn de houders van zoogenaamde theetuinen aldaar aangezegd, dat zij er voor te zorgen hebben, dat de zich in die tuinen bevindende prieeltjes worden opgeruimd. Wanneer zij deze politieorder niet opvolgen, krijgen zij een vasten post vóór hunne inrichting. Aan ouders, wier minderjarige doch ters in die tuinen worden aangetrof fen, zal hiervan kennis worden gege ven. Enkele houders van theetuinen heb ben reeds gevolg aan het politiebevel gegeven. N. R. Ct. Nijlpaarden in Artia. De Nijlpaardenstal, die gedurende enkele weken uit voorzorg gesloten moest worden gehouden, ten einde aan moeder en jong de meest mogelij ke rust te verschaffen, is sedert eeni ge dagen weder voor de bezoekers ge opend daartoe kon worden overge gaan, toen bleek, dat beide dieren zich zeer rustig houden. Hf' jong is een fraai dier, donker van kleur en uiterst levendig en vlug; het ontwikkelt rich prachtig. Geen oogenblik verwijdert het zich van de moeder en het volgt haar, zoowel in den stal als in het water, waarin het zich reeds kort na de geboorte met het grootste gemak bewoog. Zeer weinigen zullen er zijn, die dit schouwspel hebben gezien. Het spreekt van zelf, dat, wanneer mocht blijken, dat de dieren door het talrijk bezoek onrustig worden, de stal we der tijdelijk zal gesloten worden. Een omwenteling op Solioo nmaakgeMed. „Vrouwke" schrijft in het „Vader land" Met een enkel woord heeft in dit blad Gwendolen (Engeische Dames- kout) de verschijninc in Engeland aangestipt van een machine, die een werkelijken ommekeer zal brengen in onzen schoonmaak. Gwendolen noem de haar vacüum cleaner, de Fransche fabriek doopte haar volgens 'n Griekschen zin, en in Amsterdam, waar ik er nu mee kennis maakte, heeft de machine geen naam, maar noemt de onderneming zich „Nettoy- age par la vide". Toevallig 'tstedeb"k (Suasso) Mu seum passeerend, zag ik daar een wagentje, dat een totale leek op tech nisch gebied, zooals ondergeteekende, doet denken aan de welbekende beer- putlichters. Het luide rumoer echter, wat reeds van verre mijn aandacht voor het ding had opgewekt, deed mij twijfelen aan de bestemming en nu za^ ik. wat naderbij getreden, op 'n plaatje, 't reeds genoemde Netto y- age par la vide. Dien eigen middag had ik een oogarts op de Keizers gracht te bezoeken, en... wéér van verre dat spectakel en wéér voor de cogartselijke woning, 't zelfde wagen tje, met daarop, de bewuste machine. Daar werd mij medegedeeld, dat Keizer- en Heerengrachtsche dames en óók haar respectieve ega's niet weinig in hun schik te zijn met deze nieuwe vinding, die héél wat onrust en behelpen tijdens de schoonmaak periode doet verdwijnen, doordien, als 'tware geen stukje uit het schoon te maken vertrek verplaatst behoeft te worden, maar vooral omdat tapij ten en gordijnen precies blijven waar ze zijn. „Of 't duurder was dan het doen schoonmaken door hulp van behan- gerii. tapijtreiniging en schoonmaak ster? Mij werd 't tegendeel verzekerd. Roept men de hulp in van een eerste klasse behanger, heeft men daarbij dan nog schoonmaakster etc, dan komt, hoewel haar tarief niet voor bepaald burgerbeurzen berekend is, deze moderne wijze van schoon maken ongetwijfeld goedkooper, ter wijl buitendien, meubels, tapijten, gordijnen oneindig minder lijden, bij deze stof-opzuiging door middel van caoutchoucen buizen, dan bij aarts vaderlijken schoonmaak. Nu moest ik toch wat meer weten, en zoo bezocht ik den ondernemer van deze nettoyage-practijk. Ik vernam nu, dat. hoewel over tuigd, dat zijn zaak moest slagen, de heer Greeter toch niet had kunnen denken, dat 't„veni. vici" zóó zuiver naar de letter op zijn Soterkenos ('t luchtledige is onze redder) zou toe passelijk zijn. Van af de eerste, die zich voor twee maanden ongeveer „waagde", heeft 'tnog niet opgehouden in zake ont- biedingen om „voor te komen" met 't schoonmaakwagcntje. En dit geldt niet alleen de bezitten de Amsterdamsche bevolking, maar ook restaurants en publieke gebou wen. In 'tRijksmuseum krijgt elke week een lokaal ,,'t groote beurt" 't Suasso Museum wordt evenmin ver geten vooral is deze uitvinding zoo geschikt, om 't (door stof) verteren van kostbare Gobelins tegen te gaan. Maar ook in ziekevertrekken, daar, waar nu juist niet bepaald ernstige desinfectatie voorgeschreven is, of waar de patiënt de kamer, die eens- flink stofvrij gemaakt moet worden, niet verlaten kan, daar is op deze wijze geen quaestie van stofverplaat- sing, maar wel degelijk van stofver- wij dering. „Waarom dit luide rumoer bij deze machine Leuk was het antwoord, mij daarop gegeven „Wat spectakel kèn en zül voor komen worden, maar. haast maak ik er niet mee. Geen honderd „Sand wiches" zouden zóó gewerkt hebben voor algemeene bekendheid als mijn „levenmaakster" en algemeen bekend moest de zaak worden 't verdere doet de machine. De keerzijde van de me daille is, behalve dan die minder aangename muziek, dat de machine bij deze constructie te veel slijt en zoo- heb ik een verbeterde machine" te Parijs in de maak, waarna dan, als deze in werking getreden zal zijn, de oudere ter verbetering wordt opge zonden. Dan heb ik mijn beste recla me wel verloren maar... verbeterin gen mogen daarom niet achterwege blijven." Of 't alleen Amsterdam is, dat ten minste binnenshuis op deze wijze „stofschoon" gehouden zal wor den. „O neen Na mijn enorm succès, weet ik, dat ik niets waag, als ik binnen één a tweee maanden, de „residentie" eens onderbanden laat nemen. U moogt. dit alvast verzeke ren." Ongelukken. Men meldt uit Amsterdam In de bad- en zweminrichting van den heer van Heemstede Obelt aan de De Ruijterkade alhier, is Maandag avond een 23-jarig jongmensch, ge naamd N. K„ verdronken. Hij was om 7 uur te water gegaan en een paar uur later vond men in een der kleed kamers zijn kleeren. Men ging toen aan het dreggen en vond het lijk. Ge neeskundige hulp kon niet meer ba ten. Niemand had den zwemmer ver mist, De veronderstelling is dat hij, in het water zijnde, eene hartverlam ming heeft gekregen en zonder dat iemand het had kunnen opmerken ge zonken is. Uit Heusden meldt men Maandagavond is een bootje achter een schroefsleepboot op het werk aan den Maasmond omgeslagen. Drie per sonen zijn verdronken. Maandagmiddag is op den Laren- schen grintweg bij Zutphen een onge luk gebeurd. De tegenwoordige en de vroegere koetsier van den heer H. G. J. Völcker, wonende op den huize de Voorts te Gorssel, waren bezig met het afrijden van een stel nieuwe paarden van hun patroon, toen de dieren, waarschijnlijk verschrikt door het ge luid van een voorbij gaanden trein, op hol sloegen. In razende vaart vlogen ze den weg over, waardoor de vroegere koetsier, eerst onlangs door Völcker gepension- neerd, van den bok sloeg en deerlijk aan het hoofd verwond op den weg bleef liggen. Nog denzelfden avond is hij aan de bekomen wonden overle den. De jongere koetsier bleef nog op den bok zitten, doch in de Kapper allee gekomen, renden de paarden te gen een boom, waardoor zij met brik en al onderst boven vielen en vastge grepen konden worden. Als een won der heeft deze koetsier het er betrek kelijk goed afgebracht, zoodat zijn toestand buiten gevaar is. Oud gouverneur Barge. Men schrijft uit Curasao aan de „Res.-bode" Volgens berichten uit Venezuela moet de vervulling der betrekking van opperscheidsrechter in de Vene- zuelaansch-Amerikaansche reclame commissie voor onzen oud-gouverneur Barge een groot succes zijn geweest In de Pregonera van Caracas toch vinden wij vermeld, dat de Venezue- laansche Commissaris bij het einde der zittingen o. a. zeide..Wat on zen beminden presid. (dr. Barge) be treft, ik kan geen woorden vinden ex pressief genoeg om te verheffen de rijke kennis, de degelijke scherpzin nigheid en uitstekende wijsheid, waarmede hij onze discussiën leidde en die zijne decisies bezielden. De hooggeachte dr. Barge aanvaarde de diepgevoelde uiting van mijne hooge bewondering." En in het rapport van den Ameri- kaanschen commissaris zegt deze: „De uitgebreide kennis en het scherp zinnig oordeel van den heer Barge maakten hem voor de commissarissen der beide landen tot een buitenge woon gewenscht superarbiter, terwijl zijne onveranderlijke heuschheid, on partijdigheid en takt hunne achting en hun vertrouwen wonnen en zeer veel bijdroegen tot den vriendschap- pelijken geest, die geheel den arbeid der commissie kenmerkte. Eerbiedig verzoek ik. dat de uiting mijner hoo ge appreciatie van dr. Barge's emi nente diensten als superarbiter van onze commissie te gelegenertijde ter kennis van Harer Majesteits regeering worde gebracht." Toen de heer Barge, na zijn bezoek aan Curacao, de haven van laGuaira aandeed, om daar per Fransche stoom boot de terugreis naar Europa te aan vaarden, telegrafeerde president Cas tro aan de autoriteiten te la Guaira „Met de Amerikaansche boot van Curacao zal de heer Barge in uwe haven komen. Ontvangt hem met de onderscheiding verdiend door een zoo achtbaar persoon, zoozeer aller lof waardig om het hooge denkbeeld, dat hij in alles omtrent billijkheid en ge rechtigheid koestert." Dit succes heeft de vele vrienden van den heer Barge hier niet weinig verblijd. Rechtszaken Inbraak. Voor de Haagsche Rechtbank wer den gisteren wederom behandeld de vroeger reeds uitvoerig medegedeelde inbraken in de Parkstraat en aan bet Bezuidenhout te 's-Gravenhage. De behandeling der zaak gisteren onderscheidde zich in zooverre van de vorige, dat de vier beklaagden bij

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2