NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Graat von Varnow. 21e Jaargang. No. 6437 Verschijnt dage'ijks. behalve op Zon- en Feestdagen, MAANDAG 27 JUNI 1904 «mie». S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: jSÉÉÉ KM8BE MgS* Van 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voo* Haarlem r e - - - Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpest te ée& ©ünisreis; waar een Agent gevested Is (kom der D]. ALnr„,Qmflnf L gemeente) c i 3d Oïoote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post" door. ïfeMand' 1 I l l l 1.65 Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 maa! betalen. wi» ftete.' ofü en Administratie: Groote Houtstraat 55. g s de omstreken en franco per post 5 0.45 Intercommunaal Telefooiinur.imer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave, dsr V«8aa8®®éS(gBaa§5 tairoBS Gaster» Dlrecteair J. iPEEREBOOM, Drukkerij: Zuider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen ers AdvertenMën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, ongedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bi* Faubourg Montmartre. Tweed© Blad. Uit de Omstreken Haaii. Handelsvereniging Qoodgek. hij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot sue- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van f3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen, gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handelen het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in bet af- geloopen jaar gegeven. In Maart en April zijn 59 vorderin gen tot een bedrag van 1805.90 be taald, 10 vorderingen worden afbe taald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aanMevrouw Schoo, Duven- voordestraat 62, C. M. Perquin, Ba- kenessergracht 34, F. M. Diesbergen, barbier, vroeger te Amersfoort wonen de nu Paul Krugerstraat 12, C de Jongh, leeraar Wiskunde, voorheen Ripperdapark 2 te Haarlem, nu te Zandvoort, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. rioleering enz., al- goedge- Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Vrij dag 24 Juni, Voorzittei'de Burgemester. Afwezi" de heer Hokker. Ingekomen is o.a. Bericht van den heer Hokker, dat hij de verga dering niet kan bijwonen. Na deze mededeeling zegt de VOOR ZITTER, dat hij eerst eenigen tijd de openbare vergadering wenscht te schorsen om over te gaan in een ver gadering met gesloten deuren. Na heropening komt in behande ling: Punt 1. Voorstel van B. en W. tot onttrek king aan den openharen dienst van een gedeelte van den Voorweg en overeenkomst met de Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Aangenomen met algemeene stem men. Punt 2. Voorstel van B.en W. tot het in dienen van een nader adres inzake het maximum aantal vergunningen. Het adres verzoekt het aantal, dat met het oog op het aantal inwoners, dat is toegenomen, 23 zou mogen be dragen. vast te stellen op 22. Met algemeene stemmen goedge keurd. Punt 3. Voorstel van B.en W. tot overna me van wegen aan het Schouwtje en voorstel inzake daar. Met algemeene keurd. Hoewel nog niet alle toestemmin gen zijn ingekomen van betrokken lichamen, worden B. en W. ook ge machtigd de rioleering aan te beste den zoodra die toestemmingen zijn ingekomen. De kwestie afvoer van vuilnis, die moeite geeft, wordt in zoover aan B. en W. overgelaten, voor bet betrok ken deel der gemeente, dat B. en W. worden gemachtigd aan te besteden het ophalen van vuil tweemaal per week. Aangenomen met algemeene stem men. Wat betreft de verlichting kunnen B. en W. nog geen bepaald voorstel doen. Bericht wordt afgewacht van de electrische centrale, op welke voorwaarden deze licht wil leveren. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van een bedrag voor jaarwedde van een tweeden ambte naar ter secretarie. Met het oog op de uitbreiding der werkzaamheden stellen B. en W. voor voorloopig voor dit jaar f 100 toe te staan met de bedoeling het volgend jaar 300 hiervoor uit te trekken. Met algemeene stemmen goedge keurd. Punt 5. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School. Op de voordracht staan de heeren R. M. van Hart te Soest. C. G. Kat te Ilpendam, en J. de Nobel te IJmuidden. Benoemd werd met algemeene stem men de heer R. M. van Hart. De benoeming zal ingaan 1 Juli a.s. of zoo de benoemde dan niet in functie kan treden, wordt het aan B. en W. overgelaten. Punt 6 en 7. Goedkeuring staat van Onvoorziene Uitgaven dienst 1903. Idem van af- en overschrijvingen dienst 1903. De financietele commissie stelt voor goedkeuring. Aldus met algemeene stemmen aan genomen. Punt 8. Benoeming commissie collecte ge- wapenden dienst. Wordt benoemd en de dag bepaald op Donderdag 30 Juni. Ingekomen is nog een brief van; mej. Dekker, dat. ze haar benoeming tot vroedvrouw aanneemt. Blijkens mededeeling van den VOORZITTER is de aanbesteding van gemeente-werk gegund aan de laag ste inschrijvers, Gebrs. Adriaans, voor f 697. RONDVRAAG. De heer CROMMELIN zegt dat de hinderlijk overhangende boomen aan den Meerweg nog niet voldoende ge snoeid zijn. Den heer Van Merle zal verzocht worden er verder in to voorzien en deze is daartoe bereid. De heer VAN DEN BERG vindt, dat ook op den weg naar Haarlem wel lastige takken te vinden zijn. De heer VAN MERLE merkt op, dat de gem.-veldwachter fietsen heeft ge leerd en nu ook een fiets dient te hebben. De VOORZITTER zegt dit nog niet ter sprake te hebben willen brengen, maar is er ook wel voor een half sleet aan te schaffen, bijv. van f 40. Aldus besloten. BEVERWIJK. De Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdav 28 Juni a.s., des voormiddags te kwart voor tienen. Punten van behandeling 1. Mededeëlingen en ingekomen stukken. 2. Vaststelling van eene verordening regelende de voorwaarden voor de le vering van gas. 3. Regeling van eenige financieele aangelegenheden betreffende den dienst 1903. 4. Opmaken van dubbeltallen voor het college van zetters. 5. Voorstel tot heit verleenen van eene gratificatie aan den directeur der gasfabriek, wegens buitengewone werkzaamheden. De collecte voor het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst heeft alhier op gebracht 21.25 1/2. In geen jaren is de aardbeien-oogst zoo groot geweest als het dit jaar zal zijnde tuinders herinneren zich niet zulke veel belovende planten te heb ben gehad. Duizenden kilo's zijn reeds naar het buitenland verkocht. Wanneer de aardbeien over enkele dagen rijp zijn en de pluktijd daar is. heeft men vele handen te kortom alles te oogsten. Zondagavond te half zeven zal al hier in het Kerkgebouw der Nederl. Herv. Gemeente een orgel-concert ge geven worden door den heer J. .T. Zwart, met medewerking van de mannenzangvereenigin .Excelsior", de heeren J. Donker (viool) en W. L. (baryton). HALFWEG. Door de Geref. Gemeente alhier is bij de kerk een perceel aangekocht, dat zal worden gesloopt, en waarop een pastorie, die tot nu toe ontbrak, zal gebouwd worden. HILLEGOM. Enkele klassën leerlingen van de openbare lagere School maakten Vrij dag met hunne onderwijzers een uit stapje naar IJmuiden. Wel voldaan keerden de kinderen des avonds huis waarts. Binnenland. Tweede Kamer. In drie afdeelingen van de Tweede Kamer werd gisteren het onderzoek der Grondwetsvoorstellen en der Ar beidswet voortgezet. De Kamer is van plan gister over acht dagen tot nadere bijeenroeping uiteen te gaan. In antwoord op een adres, tegen het optreden van den Nieuw-Malt. Bond, dat door een 1400-tal Bosschenaren onderteekend, aan H. M. de Koningin gezonden werd, werd een schrijven van den Minister van justitie ontvan gen, waaruit blijkt, dat de regeering, hoezeer ook is gebleken van hoogst af keurenswaardige en ergerlijke indivi- dueele praktijken, meent dat niet be wezen is, dat deze zijn gepleegd door den Bond en dus van oordeel is, dat naar het thans geldend recht, de ver vallenverklaring van hare hoedanig heid van rechtspersoon niet mogelijk is. voor wordt gegeven, en dat dit het, hoogste loon hier is, want dat er an dere winkels zijn, waar men 65 centen wordt betaald. Wij moéten zulke rokken voor wei nig verkoopen, en er is veel concur rentie, werd er bijgevoegd. Terecht meent de klaagster, dat dit geen reden mag zijn om beneden de waarde te verkoopen en dit te verha len op de naaister, die toch al hard genoeg heeft te werken voor haar loon. Dat er ongelukkige sukkels zijn, die uit broodsgebrek daarvoor wer ken, mag inderdaad geen reden zijn voor zulk een betaling. Waarschuwend om eerst accoord te maken, beveelt de schrijfster ver der aan. voor winkels een vast tarief aan te nemen: minstens ƒ2.50 voor een rok en ƒ5 voor een costuum. ..H. Ct. Hondentrouw. Eenige maanden geleden, zoo ver haalt het „Leidsche Dbl.", lag op het veldje achter de Herv. kerk te Ha- zerswoude een hond den dood af te wachten. Het beest scheen zijn baas kwijt te zijn en van den honger te zullen omkomen, als niemand zich om hem ontfermde. Als troepen jon gens om het dier heen stonden, en hem aanriepen, dan lichtte hij slechts even den kop op, keek den kring rond en liet dan, daar hij zijn baas niet zag, het moede hoofd weer op het gras zakken. De stovenzetster dei- kerk kon het arme dier niet zoo zien lijden en vooral toen ze hoorde van doodschieten, werd haar het hart weekde goede vrouw v. R. nam het beest mee naar huis. waschte en kam de het, gaf het goed eten en drinken, kortom, maakte er een fatsoenlijken hond van. Het dier bleef er en was goed, ook voor den man en de kin deren, die veel van Prins" begonnen te houdeneen zoo trouwe hond als ..Prins" bestond er geen tweede, zóó wijs, dat hij ..compleet" met een menscli sprak, als hij maar geen hond was geweest. Intusschen deed de schipper, de wer kelijke eigenaar van Prins", wiens echte naam „Moor" was, maanden lang alle nasporingen naar het dier. en dezer dagen kwam hij zijn zwar ten vriend op het spoor. Hij meldt zich bij de stovenzetster aan en vraagt naar zijn hond. De bekende stem was voor den hond genoeghet dier was in de kamer niet te houden en stormde, zooals een hond stor men kan. op zijn ouden baas af. Ongelukken. Men meldt uit Amsterdam Op de Weesperzijde kwam een per soon door onoplettendheid in aanra king met een tram (paardentram) werd omver geworpen en bekwam eene ernstige hoofdwonde. Hij werd in het O. L. V. gasthu's opgenomen. Men meldt uit Amsterdam In de Marnixstraat is een 9-jarig j meisje door een met twee paarden i bespannen houtwagen overreden. In bewusteloozen toestand werd zij on middellijk naar het Wilhelmina-gast- huis vervoerd, en daar aangekomen, bleek het kind reeds overleden te zijn. Volgens verklaring van drie getui- I gen kwam het kind, voor een electri sche tram willende uitwijken, voor de paarden van den wagen terecht, en zóó gebeurde het ongeluk. gelost is, schijnt zij op haar besluit te zijn teruggekomen. Daarmee ne- men de arbeiders echter geen genoe gen en het gevolg was, dat eergiste ren een 40-tal hunner het werk heeft neergelegd; slechts 4 of 5 zijn aan den arbeid gebleven. Inmiddels zijn onderhandelingen gevoerd en zijn wij goed ingelicht dan zijn die zoo ver gevorderd, dat morgen waar schijnlijk het werk zal worden her vat. Uit de ArbeMerswereld. Feestelijko uittocht. Men meldt uit Amsterdam Naar „De Havenarbeider" meedeelt zal de secretaris van den Nederland- schen Scheeps- en Bootwerkersbond A. C. Wessels, die 14 Augustus a.s. de strafgevangenis aan den Amstelveen- i schen weg alhier (waar hij wegens opruiing gedetineerd is) verlaat, bij zijn terugkeer in de maatschappij, feestelijk ontvangen worden. Tevens wordt een sommetje bijeengebracht, om hem met vrouw en kinderen eeni ge weken tot herstel van gezondheid naar buiten te laten gaan. Hongerlooiien. Een naaister zond ons een droevig verhaal van een door haar opgedane ervaring. Naar aanleiding van een adver tentie in een der bladen meldde zii zich in een winkel voor werk aan en kreeg een costuum te maken. Hoog loon werd haar in 't algemeen toege zegd, en zij waagde 'tdaar op. Toen zij een cheviot-rok had ge maakt, van vijf banen, elke baan van onderen met halve plooien tegen el kaar in afgewerkt en boven elke plooi een blok, driemaal met zijde doorge stikt, een werk, dat op zijn aller minst wordt berekend tegen ƒ2.50 kreeg zij daarvoor één gulden uitbe taald.' En toen zij, verslagen over zulk een betaling voor hard werken van 's morgens 4 tot 'snacl\ts 12 uur, re clameerde, kreeg zij ten antwoord, dat er anders maar 75 90 centen Staking. De „Dordr. Ct." schrijft Aan de werf der firma Jacob Vrie- sendorp Zonen aan den 's-Graven- deelschen dijk onder Dordrecht is een werkstaking uitgebroken onder de sjouwerlieden. Vroeger werkten dezen per uur tegen 15 cents, maai- werd bij groote drukte stukwerk gegeven, wat voor de mannen heel wat voor- deeliger uitkwam. Zooals echter van zelf spreekt, werd dan ook meer werk verricht in dien zin, dat zwaardere vrachten werden gedragen. De firma, of wellicht beter gezegd, haar baas, besloot verleden jaar daarin veran dering te brengen en verhoogde het uurloon tot 20 cents, maar verlangde dat dan ook meer werk zou worden geleverd. Een tijd lang ging dit goed, maar de eischen van zwaardere vrach ten dragen, namen steeds toe, totdat de vorige week, toen er weer een boot met hout aan de werf lag, met staking werd gedreigd. Aangezien dit voor de firma een belangrijk nadeel zou opleveren, gaf zij aan de eischen der sjouwers toe, maar nu de boot Aandeel in de winst. Woensdag 1 Juni waren de verte genwoordigers der werklieden van de Nederlandsche Fabriek van werk tuigen en spoorwegmateriaal door de directie ter vergadering genoodigd in combinatie met het bestuur van het ondersteuningsfonds. Nadat de gewone zaken waren af gehandeld, werd het woord verleend aan den directeur, den heer J. Muijs- ken, welke het antwoord gaf op een wensch der werklieden, in het vorig jaar door de vertegenwoordigers ge uit, namelijk om eenige verlofdagen met behoud van salaris. De directeur deelde o.a. mede, dat de directie na rijp beraad had afge zien van verplicht verlof, doch in over leg met de commissarissen, een be drag had uitgetrokken van ƒ25000 om te verdeelen onder de werklieden, welke in het jaar 1903 aan de fa briek zijn werkzaam geweest, welk bedrag plus minus 3 percent van het verleende daggeld bedraagt. De directeur meende, dat nu ieder naar vrije keuze verlof kon aanvra gen wanneer het' de werklieden het beste voegt. Tevens werd de mede deeling gedaan, dat telken jare een zelfde bedrag zal worden uitgekeerd als aandeel in de winst, zoo de balans dezelfde gunstige uitkomsten ople vert en het bedrag zal stijgen of wel dalen naar evenredigheid van het te maken winstcijfer. Nog werd door de directie de me dedeeling gedaan, dat er een stam kapitaal wordt gevormd om de oude werklieden te kunnen pensioneeren. Wel wordt ook thans reeds steun ver leend aan oude ontslagen werklieden, doch de directie wil deze zaak meer stabiel maken. Nu werd de vertegenwoordiging ge vraagd of zij hun oordeel wilden uit spreken omtrent de verdeeling. Eenige spraken zich uit om niet procents- gewijze naar het loon, maar meer ge lijkelijk te verdeelen, opdat de in la ger loon staande gehuwden 't klassen verschil niet zouden gevoelen. Daar deze zaak hun echter tamelijk koud op de leden viel, had niemand een afgerond voorstel, waarom men besloot met een paar dagen de direc tie van antwoord te dienen, hetwelk ook 3 dagen later is geschied. In „St. Eloy", het orgaan van het R.-K. Metaalbewerkers secretariaat, wordt dienaangaande nog gemeld „De fabriek verleent pensioen, waar voor door de werklieden niet wordt bijgedragen. De regels volgens welke deze pen- sionneering geschiedt, zijn niet vast gesteld, d. w. z. in geen reglement omschreven, met liet oog op de mo gelijkheid, dat binnen korter of lan ger tijd de Staat het onderwerp zal regelen en gemaakte, wellicht afwij kende bepalingen ongedaan zal ma ken. „Intusschen staat op het hoofd van rekening „ondersteuning van perso neel" destijds bij een wijziging van de statuten van de fabriek krachtens artikel 21 dier statuten ingesteld, een bedrag van ruim ƒ243.000, welke in hoofdzaak zijn bestcimd om te zijner tijd voor pensionneeringsdoeleinden te dienen. „De minimum leeftijd om voor pen- Feullletttii. Naar het] Duitaoh. 47) De oude heer staarde stijf voor zich uit; hij scheen het vreeselijke voor val maar niet te kunnen begrijpen. Ik vat het niet, dat ik niet wak ker ben geworden dat kan toch niet zonder leven maken gebeurd zijn. Misschien moogt ge nog wel dankbaar zijn, dat ge zoo vast hebt geslapen, meende Augustals ge wak ker waart geworden, dan zou de boos wicht met u ook wel korte wetten heb ben gemaakt. Daaraan valt wel niet te twijfe len, knikte Thalstein. Mijn revolver is verdwenende moordenaar heeft haar zeker van het nachttafeltje weg genomen, om mij weerloos te maken. Als er maar een spoor van den schob berd ontdekt was geworden! Hoeveel heeft hij u dan eigenlijk ontstolen? Over de vijfduizend thalers aan En koestert ge geenerlei verden-, king? Ik vermoed, dat men den dief hier in huis moet zoeken, Ik weet niet, waar ik hem moet; zoeken en wien ik verdenken moetj riep de rentenier toornig. Mijn hoofd j dreigt te barsten, zoo bromt en klopt het daarbinnenhet is volkomen nut teloos, dat ik er mij nu het hoofd mee breek ik breng toch geen verstandige gedachte te voorschijn. August stond op. Ik wil u niet langer lastig val len, oom, sprak hij ga weer naar bed en slaap een tijdje; dat is de beste artsenij. Vanavond kom ik terug;uw hoofd zal dan wel wat helderder zijn ik moet nu naar mijne aanstaande schoonmoeder, om te hooren boe zij 't maakt. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Mijnheer Jalin had gezorgd in 't huis te zijn, dat Thalstein bewoonde, zoodra Weber hem een en ander had meegedeeld en was reeds daar. toen de heeren van 't gerecht zich nog bo ven bevonden. Hij zat bij Weber te wachten tot zij vertrokken waren. Het gerechtelijk on derzoek boezemde hem geen belang in. want bij was gewoon in duistere en ingewikkelde gevallen zelfstandig de snoren te ontdekken en te vervol- Weber, die reeds verhoord was, deel-, bracht de hem mede, wat hij gezien en ge- i Inderdaadvroeg de detective hoord had; het was weinig, maar de, verrast. Wanneer? kleine oude heer knikte zeer tevreden' Gisterenmorgen, zonder nochtans eene meening teIs hijzelf bij u geweest uiten. J Ja hij zei op schamperen toon, Heinrich kwam nu ook uit het ver-| dat hij mij niet langer in ongerust- hoorhij was zichtbaar opgewonden. heid wilde doen verkeeren het stuk Jahn gaf den werktuigkundige hei- gereedschap had toch geen waarde melijk een wenk, en dadelijk daarop; voor hem. stuurde Weber Louise om een bood-1 En dat zoo kort voor de inbraak? schap. zei Weber, en schudde zijn hoofd, dat Welnu? vroeg Jahn aan Hein-i hadt u volstrekt niet verwacht, mijn-j rich. heer Jahn? De huishoudster is op dezelfde' Waar is het instrument? vroeg; wijze vermoord, als destijds master' Jahn. Halley in Califomië, antwoorddeHeinrich gaf het hem Jahn bekeek Heinrich haastig met fluisterendehet langen tijd, en een beteekenisvol stem. Het lijk van den Engelschman lachje speelde er om zijn mond. droeg ook dat smalle roode streepje j Ik geloof, dat ik zoo'n haak zou j om den hals; evenals hij, is ook deze kunnen maken, zei hij, dat schijnt vrouw met een dun koord geworgd, i geen bijzonder kunststuk te wezen. Hm dat zou iets zijn, maar: Een kunststuk zeker niet. ant- toch altijd nog geen bewijs, sprak j woordde Heinrich, de haak alleen doet Jahn kalm. Hebt gij dit ook aan de 't 'm niet; men moet de handgrepen j heeren, die boven zijn, gezegd kennen. i De officier van justitie zag mijn En die kent de graaf, niet waar", ontsteltenis hij vroeg mij en ik moest Hij heeft ze behoorlijk bestu-| antwoorden. 1 deerd. i Maar nam hij er nog notitie van? En dat is de hoofdzaak. De af- Hij gelooft aan de schuld van mijn druk van de laars is voortreffelijk ge- broeder. lukt, mijnheer Weber. Dat denk ik ook en men kan het' En stemt hij met het spoorover- hem niet kwalijk nemen. Hoe staat een vroeg de werktuigkundige schïe- het met den dievenhaak heeft vonlijk. Varnow hem nog steeds? I Oogenschijnlijk ja. maar wn zul ten. Hij krijgt eerst waarde, wanneer, het raadsel van den horrelvoet is op- i gelost en ik ben bang, dat wij naar die oplossing nog lang zullen zoe-j ken. Heinrich kon niet langer blijvenhij moest naar huis om het onderbroken werk weer op te nemen. En wat wilt ge nu doen? vroeg Weber na een lange pauze. Laat dat maar aan mij overeen bepaald antwoord kan ik u op deze vraag nu niet geven. Ga door met te bespieden en zwijg. Ik moet in elk op zicht strenge stilzwijgendheid eischen.1 En nu verzoek ik u er acht op te ge-| ven, wanneer de graaf heengaatik moet het ijzer smeden zoolang het; heet is. De werktuigkundige begreep hem hij verliet de kamer en veinsde in 't voorhuis bezig te zijn, totdat August kwam. Eenige minuten later klom mijnheer Jahn langzaam de trap ophij moest herhaalde malen bellen, eer Thalstein hem open deed. Wat wil-je? vroeg de rentenier barsch. U raden en helpen, antwoordde Jahn bedaard. Raden en helpen? herhaalde Thalstein wantrouwend. Wie ben-je? Dat zal ik u zeggen, zoodra wij in uwe kamer zijn. Het bedaarde, flink-» optreden van stein sloot de deur van de gang en geleidde zijn bezoeker naar de woon kamer. Ik meen te weten, wie gij zijt, sprak hij, en noodigde hem door een gebaar uit plaats t® nemenmen zegt, dat ge in dienst van de politie zijt geweest. Van de politie dat is zoo, viel Jahn hem droogjes in de rede. Ik heb mijn ontslag genomen en houd mij nu, voor eigen rekening, bezig met 't nasporen van duistere en verwikkelde zaken. En zulk een geval meent ge nu hier te hebben gevonden spotte de rentenier. Dan moet ik mij verwonde ren over de in 't oogloopende snelheid, waarmee gij deze zaak zijt op 't spoor gekomen. Mijnheer Jahn haalde een snuifdoos uit zijn zak en bood Thalstein glim lachend een snuifje. Er is hier al eens gepoogd in te breken, zei hijmisschien was dat het wel wat mij bewoog aan dit huis mijn bijzondere opmerkzaamheid te wijden. Aha wie heeft u van die inbraak verteld 't Komt er niet op aan. wie dat deedu ziet. dat ik goed ben inge licht. En hebt ge vermoeden op een be paald persoon Misschien ook dat Hor» ben ik 'och nieuwsgierig-.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5