Van Waveren's Bieren A THEEHANDEL STOOM-KOFFIEBRANDEBL RITSEMA Co., Zijlstraat No. 4 Granito Vloeren. J.J.jeMIaMjt&h KL ^RIJWIELEN^ Graskaasjes, ft Eenig bij J. W. KOOPMAN HAA RL E B artelj oris straat 16 BARTEL JORIS STRAAT 16 MARTIN Co. AMSTERDAM Het toenemend verbruik van spreekt afdoend voor de supe rieure kwaliteit. te Overveen. Wa,t©n» I 2 o O 5 z S3 In geen tuinontbrek Een ongeëvenaard succes hebben de Automatisch onderricht in het Wielrijden ~V| Verzekert een nette houding Vallen onmogelijk RAAKS 3, b|d Wilhelminastr. TELEPH. 414 5. Een strafbepaling, gelijk die door eenige woninginspecteurs wordt aan bevolen, is voor groote steden niet raadzaam. 6. Een goede organisatie dor bouw politie is in de steden onontbeerlijk. Spreker verdedigde deze conclusion, waarna de heer M. .1. Mijs. burge meester van Middelharnis, over dit onderwerp sprak in verband niet het platteland. Hij verdedigde de volgende stellin gen 1. De zeer uiteenloopende toestan den ten plattenlande maken het onmo gelijk in eonige generaliseering te tre den omtrent de eischen, waaraan alle dorpswoningen zonder onderscheid zullen hebben te voldoen. 2. liet is, voor een goede uitvoering der Woningwet, noodig, dat bij de vaststelling van mïnimum-eischen voor woningen ook rekening gehou den worde met den socialen en eco- nomischen toestand der bevolking. 3. Het verdient aanbeveling bij het geven van voorschriften voor den bouw van nieuwe woningen de be staande arbeiderswoningen van den tegenwoordigen tijd als model te ge bruiken en daaraan te verbeteren al datgene, wat uit een hygiënisch oog punt noodzakelijk wordt geacht. Rechtszaken Verduistering. In de beklaagdenbank te Amster dam stond Dinsdag een ongewone ver schijning. Een net gekleed heer van omstreeks 30 jaar, zeer beschaafd van uiterlijk, stem en manieren. Aan den arm werd hij door den veldwachter binnengeleid, want hij was gedeti neerd. En ais hij opstond, stond ook achter hem de op alles voorbereide veldwachter op verzocht de president hem nader tG treden, dan greep hem de veldwachter bij den arm, als om hem te dwingen het bevel op te vol gen. of als vreesde hij, dat zijn ge vangene pogingen tot ontsnapping z'oü doen. Zoo gaat het altijd met beklaag den, die in hechtenis zijn die voor zorgsmaatregelen vallen echter ge woonlijk niet op, omdat zij in over eenstemming plegen te zijn met het voorkomen der gevangenen. Maar de ze beklaagde maakte een sympathie ken indruk, en dat maakte het pijn lijk. Hij was het beklagenswaardige slachtoffer van droevige omstandighe den, zijn leven de geschiedenis eener treurige mislukking, een teleurstel ling. Te Kampen, zoo verhaalde zijn verdediger, had hij in de theologie gestudeerd met de bedoeling predikant te worden. Doch toen hij zekeren leef tijd had bereikt, werd bij bewust dat soonlijke, zelfzuchtige bedoelingen een Maatschappij, die met menschlievend oogmerk is opgericht, onderkruipt, en de methode van werken en zelfs onze prospectussen nagenoeg letterlijk in Arnhem is gaan navolgen ten eigen bate". Het blad herinnert, dat naar aanleiding van dit schrijven, o. a. in de vergadering van den Bond van Gem. Werklieden, een motie van af keuring van des heeren Muis hande lingen is aangenomen en verspreid. Uemcnsrd Nieuws. Noodweer. Uit verschillende plaatsen van het buitenland komen ongunstige weer berichten. Uit Tarbes wordt gemeld, dat oen vreeselijke cycloon over de vlakte van de Adourstreek, vergez van hagelslag, onweer en stortregens. De daken van verscheidene huizen te Tarbes zijn afgerukt, en groote scha de werd toegebracht aan den oogst. Van 147 postduiven der Federation Colombophile de l'Aisne, te Livorno, op een afstand van 600 kilometers van huis opgelaten, zijn er nog slechts 17 teruggekeerd. Men vreest, dat de an dere duiven zijn omgekomen in een storm, welke in den omtrek van Blois, Orleans, Chatellerault, Loches. Poi tiers en Angoulême heeft gewoed. Naar uit Eupen gemeld wordt, heeft het eergisternacht in de Eifel gevro ren, waardoor veel schade werd aan gericht aan de veldvruchten. Ook uit Olpe wordt gemeld, dat de barometer 's nachts op nul was ge daald. In do laatste dagen heeft men in de huizen herhaaldelijk vuur moe ten maken. De laatste overstroomingen in Span je, die de brug over de Jiloca-rivier ondermijnden en zoodoende het be kende spoorwegongeluk veroorzaakten hebben groote schade aangericht en te Villanueva del Jiloca heerscht nij pend gebrek. Het rest van Karei I. Bij een verkooping te Londen is het vest verkocht, dat koning Karei I bij zijn terechtstelling in Whitehall heeft gedragen. De bloedvlekken zijn er nog zichtbanr op. Een Schot be taalde voor dit historische kleeding- stuk f8750. Dertig jaar gebromd. Uit de Fransche strafkolonie op Nieuw-Caledonië is in Frankrijk aan gekomen het Algerijnsche stamhoofd El-Mokrani. Ruim dertig jaar heeft hij den leerstellingen, die hem daar de nu 65-jarige Arabier daar gezeten, gedoceerd werden, niet was toege-jln 1871 nam hij aan een opstand in daan; hij ging heen en de jonge man, Algerie deel, en daarvoor werd hij tot door zijn'gelukkigen aanleg tot de levenslange verbanning veroordeeld, studie bestemd, doch tot andere stu- Hij heeft nu gratie gekregen en gaat die tengevolge van zijn eenzijdigenaar Algiers terug. Toch mag hij daar opleiding en de beperkte financieele nog niet overal wonen, draagkracht zijner ouders op dien leeftijd niet meer in staat, moest zich een andere loopbaan kiezen. Zijn en ergie zegevierde hij maakte zich door vlijtig werken tot den handel geschikt en kreeg een betrekking gis reiziger in rijwielen, die het hem mogelijk maakte in zijn levensonderhoud te voorzien. Door omstandigheden, van hem onafhankelijk, verloor hij deze positie, doch kreeg spoedig een derge lijke terug. Toen werd zijn oude va der in Friesland straatarmhij be- itaalde diens schulden met het be scheiden kapitaaltje, dat hij bezat en bleef daarna zijne ouders onderhou den. Maar hij genoot slechts van de rijwielen, welke hij verkocht 2 pro visie en zijn reiskosten werden hem slechts vergoed tot een bedrag van f50 per maand. Zijn toestand werd met den dag benarder, totdat hij in wanhoop van zijn. patroon vier rijwie len verduisterde. Deze werden ineen restaurant in de Gravestraat te Am sterdam geëxposeerdmet een op dracht van zijn patroon haalde hij er de machines weg, gaf hem dan voor ze te hebben verkocht, doch in werke lijkheid beleende hij ze. Toen hij dit viermaal had gedaan, verdween hij en liet niets meer van zich hooren. De ongelukkige beklaagde erkende Dinsdagmorgen ter terechtszitting vol mondig. De verdediger mr. S. R. Bak ker hield een roerend pleidooi, dat hoofdzakelijk bestond uit de boven staande geschiedenis, om de recht bank te bewegen een mildere straf op te leggen dan geëischt werd door het O. M., dat 1 jaar gevangenisstraf vroeg. Mensclieneters. De stoomboot „Philippèville" is Maandagochtend met 90 reizigers aan boord uit den Congo te Antwerpen aangekomen. De lading bestond uit 600 ton caoutchouc en ivoor. Omtrent de muiterij in Mongulla deelden de reizigers mede, dat, nabij het station N'bobo, dc officier Rauss met een 20-tal negersoldaten door de Boudjas werd aangevallendrie sol daten en de officier werden gedood en hunne lijken in stukken gesneden en door de inboorlingen opgegeten. Een expeditie van 200 man is uit gezonden om den volksstam der Ba- koutous te straffen. Een aanklacht. Naar, De Echo verneemt, zal door den heer Muis, winkelier te Amster dam, bij de justitie een aanklacht wor den 'ingediend wegens aanranding van eer en goeden naam tegen dr. F. van Eeden, directeur van de Maatschapgij „De Eendracht" te Amsterdam, die in een ingezonden stuk in de „Arnh. Courant" waarschuwde voor het op treden van dezen heer, die „met per- Een goed jaar. De Belgen hebben een bijzonder goed vruchtenjaar. In de tuinen tusschen Tongeren, Sint Truien, Herve en Luik buigen de kersenboomen onder het gewicht der vruchten. Men heeft geen handen genoeg voor den pluk, en om er el ders te vinden moet men groote dag Iconen betalen. De goede kwaliteiten gaan 30 fr. de 100 kilo's. De mindere 7 tot 5 fr. Men verwacht ook prijs verlaging voor de peren en appelen. gebrek, omdat de bedding der rivier de Jeker, welke langs de gevangenis vloeit, tijdelijk was droog gemaakt ten behoeve van uitdiepingswerken. De brandspuit der gevangenis werk te, voorzien van een grooten put. De schade is aanzienlijkmaar de boeken en belangrijkste papieren der administratiei werden gered. Er waren "27 mannen en 5 vrouwen in de gevangenis. Van dezen zijn, op last des Ministers van Justitie, dege nen, die tot minder dan zes maanden opsluiting waren veroordeeld, in vrij heid gesteld. Zes mannen en drie vrouwen wei den naar de gevangenis van Hasselt overgebracht. Uit de Pers Brand in een gevangenis. Te Tongeren in Belgisch Lim burg is de gevangenis voor het groot ste gedeelte een prooi der vlammen geworden. De brand ontstond op den zólder en in een oogenblik stond het geheele> dak in lichtelaaie. Directeur en personeel behielden hunne kalmte en tegenwoordigheid van geest. Binnen weinige oogenblikken wa ren de deuren van alle cellen geopend en de gevangenen hielpen onder lei ding van de gendarmerie, wakker mede bij het blusschingswerk. Ongelukkig had men daarbij water- De Hooger-Onderwyswet en de Friesche Christelyk-historischeii „De Banier", orgaan van den Bond van kiesvereenigingen op Christelijk- historischen grondslag in Friesland, schrijft „De Standaard" bijv. gaf een soort van wenk, als zou men, op grond van hetgeen de stembus had uitgesproken, nu kunnen zeggen, dat de groote meerderheid der natie zich nu ver klaard had voor de Hooger Onder wijs-wet, voor de Tariefwet en voor heel de werkzaamheid van ons Chris telijk Kabinet. Voorzichtig en voorwaardelijk ge geven. maar toch een wenk. Verklaarbaar zeker niet minder, maar toch een li eenwij zing, waarvan de volle waarheid zeer twijfelachtig is. Voortgaande in hetzelfde thema, is het op die wijze verre van onmoge lijk ziclizelven en anderen in een waan te brengen, die toch met de werkelijkheid niet overeenstemt.Want zeker is het, dat een menigte stem men tot den verkregen uitslag .heb ben medegewerkt, daartoe gedrongen door zeer verschillende redenen niet om daarmede hun ingenomen heid te kennen te geven bijv. met de H. O.-wet en al wat verder dit Kabi net heeft gedaan, maar wel ondanks hunne zeer groote en gelijk gebleven bezwaren daartegen. Men kan dit vergeten en den winst boeken op een verkeerde plaats, maar aan het einde zal 'tdan blijken, dat de balans niet sluit. Merkwaardig vonden wij evenwel een ander dergelijk feit. F.en reporter van „De Telegraaf" had een onderhond met het Kamer lid, den heer Talma. In dat gepu bliceerde interview lazen wij het vol gende, als door den heer Talma ge- proken over de II. O.-wet „Het staat met die quaestie zoo de overgroote meerderheid van het rechtscho volksdeel is óf ingenomen met de Ilooger Ondervvijs-wet óf is er onverschillig voor. Wel bestaat er bij de Hervormden eenige antipathie te gen de Vrije Universiteit, maav die Hervormden, die aan onze zijde staan zijn in den strijd voor de Christelijke school reeds te zeer vertrouwd ge raakt met de argumenten voor vrij onderwijs, dan dat zij in deze zaak zich zouden laten heheerschen door antipathie tegen een bepaalde instel ling." Wij hebben dat met alle aandacht gelezen en gevraagdIs dat zoo Krachtens het geheele verband kan dat „die aan onze zijde staan" niet alleen op antir. zien. En dan dus dc overgroote meerderheid van het rechtsche (geen mooi woord) vólks- deel ingenomen met- of onverschillig voor de II. O.-wet, behoudens een weinig, nietsdoende antipathie tegen de Vrije Universiteit. Moet dat nu waarheid lieetenEn dan de felle tegenstand door de H. O.- wet uitgelokt, de protesten, de adres sen aan de Kamers, de principieele betoogen in de Kamer en de daarin uitgelokte en afgedwongen belofte van den Minister? Alles voorkomende uit het vleugje antipathie tegen de Vrije Universi teit Men moet 't maar eerst weten. Vreemd is 't anders wel. Wij meenden dat het in dieti strijd groote beginselen had gegolden en dat de zaak, waarom het ging, nog niet geheel ten einde is en dat er be halve de vrienden van- en de onver schilligen tegenover de H. O.-wet pok nog anderen waren, die voorloopig voornemens zijn dezelfde te blijven. Zou de heer Talma dat niet gewe ten hebben of zou hij al te gaarne meedoen aan een soort égali se er-woe de, die met één slag, mir nichts, dir niclits, alle oneffenheden weg droomt en die daartoe begint met ze te be- gatelliseeren. Wij weten het niet. Het eerste ver wachten wij allerminst van één der Friesche afgevaardigden en voor het laatste, zegt men, ziet zijn staats- mansblik te scherp. TELEPHOONNUMMER 156. THEE van f 0.55, f0.65, f0.80, f 1,fl.20|MOKKA KOFFIE f 1.20 f 1.40, f 1,50 en hooger. WIENER MELANGE 1.— STOFTHEE van f 0.05, f0 80, f 1fl.35 SÜRIN. KOFFIE 085 PREANGER KOFFIE f 0.6 JAVA KOFFIE 0.47 >0.3} Bij 27. Kgr. a contant 5°/. korting. Telefoon 7S8 16 16 UTRECHT, Steenweg. GRONINGEN, Heerestr. IJzenstenke m KSL èi- J ",T|L - met hout gepend. Goedkoopst Adres In Nederland. Fijne vette Edamme T. A. DON N£r KI. Houtstraat 62 Tj" Machinale Yleeschsnjjdery Leveren I" door grondboringen e mi ontljzeren het op dfe eenvoudigste wijze. PO té O fr- 33 T3 0£ -o Z i in O ca UI ca C/3 O z CC OQ Pü tai onze enorme rijkbloeiendeCactn^ Dahlia, de schoonste snijbloem t wereld, doz. f 1.50; 100 f 12.-iè Reuzenbloemige Knolbegonia'f111 doz. f 1.25; 100 flO.—Allen ze<£I zware planten in de meest bevallig^ kleurschakeeringen. Plant thangei van beiden eenige in uwen tuii" waarmede ge u den ganschen z<| mer door, totdat de winter komt van een.weergalooze bloemenschak verzekert. Franco elk station. JOH TELKAMP, Hofleveranc. Hillegon een blauwtje te moeten loopen. Kom, kom, den moedigen be hoort de wereld Wil ik haar voor je vragen Jij vroeg I-rits verwonderd. Selma is mijne nichtdus zai het niemand opvallen, dat ik de tus- schenpersoon ben. Dan zal men jou een weigering geven en dat. komt op hetzelfde neer, zei Frits aarzelend. Toch niet, dat zou niet hetzelfde zijn. Ik zal je een voorstel doen, dat je wel zal bevallen. Ik rijd na het diner naar Hohenstein om mijn fami lie te bezoekener zal wel een gele genheid gevonden worden om de zaak ter sprake te brengen. J i.i komt dan Frits knikte en slurpte zijn choco lade uit, die inmiddels ijskoud was geworden. - Wanneer was je het laatst bij mijn oom? vroeg hij. Voor een paar dagen. De oude heer schijnt nu nog wantrouwender geworden te zijn. Hm, hij wordt hoe langer hoe erger, zei de candidaat, en trok den neus op. Ik was gisteren bij hem; zoo 't schijnt verkeert hij tegenwoor dig veel met een man, die op eigen houtje zoo een beetje voor politie agent optreedt. Toch waar? vroeg August schie- lij. Hoe weet je dat? Ik ontmoette dien man in zijn wat later en als ik je dan tegemoet huis. ga, is het een teeken, dat je flinkweg) En is er nog altijd niets ont- om Selma's hand aanzoek kan doen;'dekt? als ik blijf zitten, dan moet je nog) —Neen, maar het schijnt, dat die een beetje geduld hebben. I man een spoor had ontdekt; hij sprak Ik dank je. antwoordde de can-jmet-groote zekerheid, didaat. na een poosje, en zuchtte diep. I Wat zei hij Ja, ik kan me heel best met je plan - Ik weet het waarachtig niet meer; vereenigen, maar ik zou toch graag ik herinner mij alleen, dat ik er geen zien, dat mijn familie er niets van jota van begreep. Bovendien werd l vernam; ook zelfs Helena niet... 'gesprek afgebroken, zoodra ik kwam: Je kunt omtrent dit punt des te men scheen mij niet in de zaak te geruster zijn, daar ik immers je fa-,willen inwijden. milie voor dien tijd niet zal spreken. Heb je later je oom er niet naar Ik ga hier vandaan regelrecht naar gevraagd huis om te eten en na tafel ga ik on-Zeker, deed ik dathij ant- middellijk naar Hohenstein. Ik hoop.woordde mij alleen, dat de zaak nog dat wij daar een orettig avondje zul- geheim moest blijven, maar de we len hebben. reld er van zou staan te kijken, als de verdenking van den man beves tigd werd. August streek metde hand herhaal delijk door zijn blonden baard en hield daarbij den blik loerend en vol verwachting op den jongenman ge vestigd. Was dat alles? vroeg hij. Ja. Je kent den ouweals hij niet praten wil, is er niets uit hem te krijgen. En ik had wel aan andere dingen te denken. De candidaat had bij de laatste woorden zijn hoed genomen. August maakte zich ook gereed om te ver trekken. Ik geloof, dat ook die speurhond het duistere raadsel niet zal oplos sen, zei de graaf, toen zij op straat waren, er zijn immers geen sporen ge vonden, die een uitgangspunt voor het onderzoek opleveren. Zulke lui gaan in hun ijver verder dan zij mo gen zij verdenken iedereen, die hun in den mond loopt Daar gaat hij viel Frits hem schielijk in de rede. Zie je. nu kijkt hij om hij schijnt iemand te ver wachten. Zij liepen nu Jahn, die was blijven staan, voorbij. Frits groette; de graaf wierp een heimelijken blik op den ouden heerzijn gelaat werd vaalhij sloeg verward de oogen neder en na eenige vluchtige af scheidswoorden scheidde hij van Frits. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Vandaag krijgen we een don- derhui en pas op, dien zij treft, die is voor de haaien. Dit was de groet, waarmede dekas- bediende Gerber Morits dien -morgen ontving, en het zegepralend lachje, dat dien groet vergezelde, gaf tevens te kennen, dat, volgens zijn mee- ning, Moritz van de losbarsting niets te vreezen had. En wien zal zij treffen vroeg Moritz, terwijl hij hoed en jas afleg de. Een zeker iemand, die er op uit was om voor anderen een kuil te graven, antwoordde Gerber met gedempte stem. Ik heb gisterenavond laat nog een vogel hooren zingen... Niet mogelijk onderbrak Mo ritz hem, die aan de waarheid van die gezegden maar slecht kon geloo- ven, daar de procuratiehouder immers altijd nog met de dochter van Tiefen- bach was verloofd. Meent u om juffrouw Emilie vervolgde Gerber ironisch. Daar zou al lang een eind aan gemaakt zijn. al zou 't der groote wereld niet zoo direct aan den neus gehangen wor den. Ik mag alles nog niet zeggen de huishoudster heeft het mij verbo den. maar het zal niet lang meer duren, dan krijgen wij een echten graaf in huis, een kolonel of zoo iets, die al lang een oogje op de juffrouw hee,ft gehad. Die blinkende knoopen hebben altijd bij de meisjes een streep je voor Moritz zweeg en zette zich voor zijn schrijftafelhet stuitte hem tegen de borst nader op dit gebabbel in te gaan en toen Gerber nog eens wilde beginnen gaf bij hem door een ge biedenden wenk te kennen, dat deze zich moest verwijderen. Het voorhoofd van den bankier, die spoedig daarop binnentrad, was betrokken. In plaats dat hij, zooals anders, met een minzaam lachje den groet van Moritz beantwoordde, kon hij nu met moeite zijn inwendigen wrevel verbergen en toonde dien dui delijk door zijn ernstig gelaat. Hij brak de brieven open, las ze en voorzag eenige er van met een korte aanteekening en legde vervol gens den geheelen bundel papieren op de schri jftafel van Moritz. met ver zoek, van den inhoud der brieven ken nis te willen nemen. Zoudt ge u sterk genoeg gevoe len om het beheer der zaak op u te nemen vroeg hij na eén poos. Moritz keek hem verbaasd aan die vraag bevestigde, wat Gerber gezegd had. Als u een beetip fopsrevendheid met me gebruikt en mij wilt veroor loven in moeielijke gevallen uwen raad in to winnen, dan zal ik mij spoedig in dezen nieuwen werkkring thuis gevoelen, antwoordde hij. Tiefenbach schelde. - Verzoek mijnheer Rehagen hie: te komen, beval hij den binnenko menden bediende. De procuratiehouder trad met eet schijnbaar onbevangen gelaat bin nen, maar het lachje verdween tocl van zijn lippen, toen hii in het ern stig «rezicht van zh'nen principaa blikte. Kent ge een zekere juffrouw Era ma Bichler vroeg Tiefenbach me nadruk. Het verlepte gelaat van den procu ratiehouder werd nog valer zijn ste kelige blik zwierf naar Moritz, en ii liet volgende oogenblik werd hij rood tot over de ooren. Ik dacht beveiligd te zijn teger laster, zeide hij schor, het zou mi grieven, als ik mij vergist had. Laster? herhaalde de bankier Juffrouw Bichler is gisterenavond zei hier geweest. Beantwoord nu mijl vraag U weet, dat ik bij de ouders vat die ionge juffrouw inwoondaarui volgt liet antwoord op uwe vraal vanzelf. Heel goed. Ik twijfel niet of g zult de belofte, aan haar en hart ouders gedaan, vervullen. Ik weet niets van eene belofti af. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6