V RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD ^atima's Wonderlioorn. en t' VfEen sprookje van Aug. Schuster. dip.'Heb je wel eens gehoord wat het °tteekent als je oor suist? Als je ge- aSeÜiis in je oor hoort, dan 'beteekent dat er iemand iets van je ver- en als je dat eenmaal weet, dan an enk je natuurlijk iedere keer wan eer je oor suist U.AVat zou er nu wel van mij ge- 6 vV' W0rden ]Dat dacht ook Fatima, een meisje, ver in hei Oosten woonde. Zij zat z'c%n een beekje, en keek droomend laar het spel van de golven. En toen opeens haajr oor begon te suizen, igejep Fatima hardop „Wie zou er nu jch weer iets over mij vertellen, en jat zou liet zijn?" 1 Nauwelijks had ze deze woorden 1 «itgesproken, toen een zeemeermin het water opdookhaar lang, pclitig-glinsterend haar was met ïjgjaterlelies versierd, en met haar blauwe oogen zag ze Fatima !an. In haar hand had zij een klei den, zilveren hoorn, dien ze omhoog 'föld, en ze zeide tot Fatima „Ik wil aan uw wensch voldoen; teem dezen hoorn, en zoodra ge uw or weer hoort suizen, luistert ge in ien hoorn, dan zult ge hooren, wat r van u gezegd wordt." Fatima bedankte verheugd, maar n!p hetzelfde oogenblik was de zeé- U1neermin verdwenen. De hoorn had Fatima evenwel nog de hand, en met een verbaasd bekeek ze hem aandachtig, 't a Het duurde niet lang of daar hoor- ~.01 e Fatima weer gesuis in haar oor, haastig, met een kloppend hart, aer|iekl Fatima den zilveren hoorn aan van et oor. Zij hoorde duidelijk de stem haar beste vriendin, maar wat teide zij wel O, dat had Fatima lïe- 'lat^er niet gehoord. „Fatima is een valsch kindzoo lonk liet in den hoorn„ze is heel rV riendelijk tegen je als je haar ziet, .oaar achter je rug spx-eekt ze kwaad ij.i b el 1 Chi ok i an je aon Fatima was erg bedroefd, want ze dfaad niet gedacht, dat haar beste c{ltyriendin zoo iets van haar zou ver- ellen. Daar bedacht ze opeens, dat ze een loosje geleden ook heel ondoordacht iver haar vriendin had gesproken bexnissehien was dat haar ter ooi"e ge- f? tomen Fatima schaamde zich in stilte, ies.fen nam zich voor, voortaan niet meer tcfeoo lichtvaardig te oordeelen. Weken lang ging ze haar vriendin uit den üvejwec'. maar de ongelukkige hoorn liet ïaar geen rust, en altijd wanneer: laar oor suisde, gx-eep ze weer naar ien hoornmaar zelden hoorde ze eiiiets. waar ze zich over kon verheu Dat maakte Fatima heel be- p idroefd. Maar van dag tot dag ver- r-Yc[anderde ze ook. Voor ze den mond om iets te zeggen, bedacht ze nog eens goed wat ze zeggen wilde, besleder onnadenkend woord hield ze isv binnen, want telkens dacht ze aan ij den gevreesden hoorn. Zij werd zacht ;in haar oordeel, en geen onwaar of kuiiondoordacht woord kwam meer over lippen. Ook vermeed ze om te af Jgaan niet liehtzinixige of boosaardige aarlmeixschen. Wat was het gevolg?Wel U kon zij nog maar zeldexx den hoorn Q njaan het oor houden, maar zij hoord» idej den ook geen dingen meer, waar- over zii bedx-oefd was. Opeens suisde weer haar oor, exx vlug haalde zij haar hoorn te voorschijndaar her- v kende ze duidelijk de stem van de Aflj vriendelijke zeemeermin, die tot haar sprak „Fatima, ge hebt nu geixoeg ge leerd en hebt den hoorn niet xxxeer noodig. Geef hem nu aaxx je vrien dinnen. en laat hem van hand tot hand gaan Ik hoop, dat hij overal zegen zal brengen. Leef gelukkig blijf goed en rechtvaardig, dan zal het je goed gaan, en iedereen zal van je houden Fatima deed wat haar gezegd was. en nu gaat de hoorn van hand tot hand. Misschien, joxxgens en meisjes, krijg je dien wondei'hoorn ook wel eens. en de tweede prijs uit edn briefkaartexxalbum, eexx doos met keukengoed of een schip. In de tweede afdeeling zal de eer ste prijs zijn een postzegelalbum, een naai doos of een cricketbat exx de tweede prijs een doos postpapier of een stempel. Verder zijn er nog premiën, en dat zijn boeken. Maar nu het tweede gedeelte van dezen wedstrijddat is iets heel nieuws. Het is een opgave om bij een van de twee plaatjes, die je in dit numirier „Voor oxxze Jeugd" vindt, een versje te xxiaken. Dat is iets, dat bij de verschillende verzenmakers en verzen maaksters wel in den smaak zal vallen, denk ik Het vers mag zoo laixg of kort zijn, als je zelf wilt, exx je mag ze aaix mijn adres zendeix tot 6 Augustus a.s. Ook bij deze inzen ding moet eene duidelijke opgave van naam, leeftijd en woonplaats zijn en ook een mededeelinsr of je het vers zonder hulp gemaakt hebt. En xxu koxxxt nog het prettigste Je mag bij deze inzendiixg ookschxaj- veix wat je, als je vei'sje eens be kroond werd, het liefste ais prijs zou hebben. Ik kan je natuurlijk niet vast belo ven dat je dat dan krijgt, maar als je versje bekroond wordt en je hebt geen onmogelijke wensch gedaan, dan krijg je ook wat je gevraagd hebt. Nu hoef ik zeker niet meer te ver tellen, dat alle nieuwe vriendjes en vriendinnetjes welkom zijnvan d; meeste oude weet ik wel zekex*, dat ze weer mee zullexx doen, en ik hoop dan ook je bij dezen nieuwen wed strijd geen vaxx allen te missen Ik wensch jullie dus allemaal pret tig werken, en veel geluk met dezen wedstrijd toe 16, 3, 6, 11 vindt men aaxi den wa terkant. 8. (Ingezonden door Bertha Acker- man). Welk woord wordt korter als men het verlengt Tweede Afdeeling. (Bovexx 11 jaar). 1. (Ingezonden door Hendrik vaix Sevexxter). Van deze figuui-, bestaande uit 24 lucifers, mogen 8 lucifers worden af genomen, zoo, dat er 2 vierkantjes overblijven. mg llefl en dan hoop ik, dat hij je niets dan goeds te vertellen heeft De nieuwe Wedstrijd. In dit nummer begint, zooals je ziet. de nieuwe wedstrijd, en deze wedstrijd zal bestaan uit twee heel verschillende gedeelten. Het eerste gedeelte is een raadsel wedstrijd, en ik denk dat eenheele- boel van jullie daar blij om zullen zijn. want ik krijg tenminste dikwijls brieven met,,Ik vind een raadsel wedstrijd toch nog het prettigst!" De raadselwedstrijd bestaat (en dit vertel ik vooral xxog eens voor de kin deren, die tot, xxxx toe xrict de wed strijden meededen) weer xxit twee af- deelingen, een voor kiixderen van 11 jaar of jonger dan 11 jaar, en de tweede afdeeling voor kinderen boven 11 jaar. De geheele wedstrijd bestaat uit 40 raadsels voor iedere afdee ling. iedex-e week 8, zoodat .de wed strijd vijf weken duxxrt. De antwoor den ïxxoet je zelf bewaren tot dat de gelieele wedstrijd afgeloopeix is. en bii de laatste 8 x-aadsels zal ik je ver tellen voor welkexx datuixx je alle op lossingen tegelijk aan mijn adres kunt zondeix. Bij de inzending moet duidelijk vermeld zijn je naam, je leeftijd, je woonplaats, en ten slotte nog een mededeeling, of je de raad sels alleen hebt gevonden. De eerste prijs in de eerste afdee ling zal bestaan uit Een doos om gipsfiguurtjes te maken of een stoommachiixe WEDSTRIJD, Eerste afdeeling. (11 of beneden 11 jaax\ 1. (Ingezondexxdoor Piet Koomen). Het is een deel van een schipzet mexx er een letter voor, dan is het een bloedverwant. 2. (Ixxgezoxxden door Marie Hoexx- derdos). Een 1, 2- 3, 4, 5, 6, 7, 8 is een schat. 1. 2, 3, 4, 5 is niet groot. Wanneer men kan moet men ie mand uit den 5, 6, 7, 8 helpen. 2. 6, 7, 8 is eexx metaal. 5, 3, 2 is een meisjesnaam. 1,6, 7, 2 eet men in den winter dik wijls. Wat ben ik? 3. (Ingezonden door Jacob Mok). Wat xxxaakt ge uit deze letters exxedlrnad 4. (Ingezonden door Trijixtje enBer- tus Steemaxx). Mijn eerste is duur te betalen. Mijn tweede leeft in hét water. Wat is mijn geheel 5. (Ingezonden door Alida Gerrit sen). Ik ben eeix deel van een boom. Keert ge mij om, dan beix ik een huisdier. 6. (Ingezonden door Johan Vester). Ach. het is om van te ijzen, Ik heb geen hand en nxoet toch wijzen. Ik heb geen voet en moet toch gaaxx. Dag en nacht op schildwacht staan. En wil ik me even neèr gaan leggen. Heeft ieder wat op mij te zeggen. 7. (Ingezonden door Claziena de Vries). Mijn geheel bestaat uit 16 letters en brengt ons allerlei berichten. Een 10, 11, 4, 6, 13 is eexx deel van een plaxxt. 1, 9, 12. 7 is een lichaamsdeel. 14, 4, 15, 2 is taai. Van 5, 9, 12, 7 wordt turf gemaakt. Aan ieder huis vindt men een 8, 4. 13. 2. (Iixgezonden door Gerard Hek- kelrnan). Mijn eerste is niet klein. Mijn tweede is een groot gebouw. Mijn geheel bestaat uit twee woor den, en is in Haarlem welbekexxd. 8. (Ingezonden door Mien Germe- raad). Mijn geheel is twee lettergrepen. Mijn eerste is in iedere stad. Mijn tweede is een lichaamsdeel. Mijn ge heel noemt men een roekeloos mensclx Wedstrijd-Berichten. Goede raadsel-oplossingen ontving ik deze week van Bartha Hoetjes, 6 Nelly van Daalen, 8; Amxie en Ma- rietje van den Nieuwenhuizen, 9 Anton Kuipex-, 8Hendrik ter Haak, 9 Gerard Hekkelman, 9; Maria Ken- zen, 10Hendrik van Seventex*, 8 Hendrik Ploeg, 7 Nelly Aukes, 9 Fx-its de Boer, 9Alida van Servel- len, 8 Jo Ploeg, 10Gerardes Zaags- raa 8 Maria Kuyl, 10Cornelia Wol zak, 8 Jacob Portegies, 7 Agatha Verdonk, 7 Johan Germeraad, 10 Leonard Germeraad, 10Wim Ger meraad, 10Johanna vaxx Kessel, 5 Mien Geïnxeraad, 10Abram van Buschbach, 10; Bertus en Trijntje Steexxxan, 7Hendx-ik Bouman, 9 .Johan Bo.uman, 9; Jac. .Joh. Schnei- dex-s, 9Kobus Kappelhoff, 9. De oplossingen waren 1. Haring of Sering. 2. Schommelstoel. 3. Maas kaas. 4. Gulden. 3. (Ingezonden door Christina Ro- nxeyn). Wat maakt ge uit onderstaande letters danleonbvledre. 4. (Ingezonden door Mina Mie- syerus). De meeste menschen hebben een 1. 2, 3, 4. 5, 6, 7. 8, 9. 10, 11. Een 8, 9, 10, 11 draagt men aan de hand. 5. 9, 3, 7 is een plaats in de Betu we. 2, 3, 6, 11 is niet vol.: En met eexx 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 kan meix iets openen. Wat is bet geheel 5. (Ingezonden döor Theo van Buschbach). Twee vaders en twee zoons kochten samen drie koeien en toch ging ieder met één koe naar huis. Hoe kan dat 6. (Ingezonden Johan Gerrne- i-aad). Wat maakt ge uit onderstaande let ters? megtnarsetum 7. (Ingezonden door Hendrik Ploeg). Mijn geheel bestaat uit 19 letters en is een spreekwoord. 14. 12. 13 is een soort metaal. 6. 9. 4, 10 is in een huis. 14, 7. 5 is speelgoed voor kindex-en. 8. 12, 16, 17, 15 is een mooi huis. 11. 2, 10, 3, 15 is een wachtwoord voor soldaten. 8, 18, 19, 14 is een heeren-kleeding- stuk. 1, 15, 19 is haast in ieder huis. 5. De letter U. 6. Wandeling. 7. Ze gaan er niet in, ze worden er in gegooid. 8. Bloeinendaal. 9. De schaar. 10. Als men honger heeft. Brievenbus. Brieven aan de Redactie van de Kinder-af deeling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. v. Doom Sophiastraat No. 22, Haarlem. Mari a K. Nu zal ik eens gauw je twee brieven beantwoox'den, want tot nu toe heb je nog niets in de Brie venbus gevonden, en 't wordt nu toch heuscli tijd, hè? Ik ben erg verlan gend naar de briefkaai't, hoor I Ik vind her heel best, dat je mee gaat doen aan den wedstx-ijd, en dat je zelf raadsels wilt bedenken vind ik ook uitstekend. Ben je tevreden met dit antwoord En heb je nu voldoende antwoord op al je wagen? Johan G. 't Speet mij heusch ook erg, dat jullie geen prijs kregen Uitlachen doe ik je heelcmaal niet, hoor. dat doe ik nooitIk hoop maar, dat je de volgende keer gelukkiger bent, want ik zou 'terg jammer vin den als je niet meer nxeedeedtIk ben heelemaal niet boos op Broerik was blij dat het zoo goed was afge- loopen I Wat een pret zullen jullie hebben in OudshoornIk denk, dat je van pleizier heelemaal vergeet om naar onze rubriek te kijken Ja, ik ga ook uit de stad, en dan komt er natuurlijk geen Brievenbus in de Courantmaar ik zal maken, dat de wedstrijd toch doorgaat, en dat je die keer een extra mooi verhaal krijgtVind je dat geen goed plan Johanna van K. Het raadsel, dat je bedacht heb, zal ik in „Voor onze Jeugd" opnemen. Dat vind je ze ker wel prettig, hè? Bartha H. Aardig, dat je ook mee gaat doen aan den wedstrijd, Bartha Nu is het maar te hopen, dat je een heeleboel oplossingen vindt Of ga je een versje maken A n t o n K. Ik hoop, dat je teeke- ningen een volgende keer net zoo mooi zijn als die van Abram Van de x-aadsels vind ik 2 en 3 het beste, dus die zal ik opnemen in onze Cou rant. Ik verlang al naar de brief kaart, Anton, en ik hoop maar dat hij mooi uitvalt Mien G. Wat een lange bi-ief was t deze keer weer Gezellig, hoor Nu. ik heb gemerkt, dat je Zondag een leuke dag hadt, al kwam je een beet je nat thuis, en dat was gauw ver geten, hè Ik heb mij de vorige keer zeker vergist met de x-aadsels, wantj ik tel ook de raadsels, die je zelf bedacht heb, meemaar je moet den j ken, ik heb iedere week zooveel brie- j ven te beantwoorden en zooveel raad-1 seis na te zien, dat ik mij een enkele j keer wel eens kan vergissen. Dat wil je zeker wel gelooven? Maar nu heb ik goed opgepastMaakt Willy het goed J o h a n P. V. Dat eene raadsel heb ik al van een van de meisjes gekregen, maar het tweede vind ik weer erg mooi en komt natuurlijk in de Courant. Ik vind het jammer, dat je het altijd zoo druk hebt. en geen tijd hebt om aan de wedstrijden mee te doen. Maar ik begrijp wel, dat er met dat harde wei-ken niet veel tijd overschiet. Wat rnoet je eigenlijk wor- den. Johan, of weet je dat nog niet Nelly de M. Juffrouw Van D. uit Hillegom ken ik heelemaal niet, dus nu ben je in de war, Nelly Als ik winkelplaatjes krijg, zal ik ze voor je bewaren, dus dan moet je me maar eens helpeu onthouden dat ze voor joxx zijn. Ik heb gezien, dat het huis nu leeg is't ziet er tenminste erg kaal uit. Maar in die andere straat konx ik haast nooit. Jammer, hè Johan W. Dank je wel voor de aardige teckeningik zal haar goed bewaren Nu heb ik je jongen me' het duifje ook nog gekregen, maar jammer dat het nu te laat was, vind je niet Aan Cox-nelia zal ik de vol gende week schrijven. Zus K. Ik zal je nu maar Zus noemen, want er is nog een Maria K. en anders raken we zoo in de wax-. Is het goed? Vind je het boekje aar dig? Erg pi-ettig, dat je me er iets uit vertellen wilt Gerardes Z. Ik vind, dat je flink x-aadsels oplost, maar nu weet ik nog niet hoe oud of je bent en waar ie woontWil je me dat nog eens ver tellen Dat je ook mee gaat doen aan onze rubriek, vind ik best, en ik ben blij, dat je om te beginnen, vast twee raadsels hebt gestuurd. Het eer ste is goed, maar het tweede heb je de oplossing niet geschreven. Krijg ik die nog? J o P De vorige week kon ik je niet meer antwoorden, maar nu ben je weer aan de beurt. Bedenk je zelf ook wel eens raadsels? Maar dan zeker geen letters uitzoeken, hè En nu ga je, denk ik, weer flink meedoen aan den nieuwen wedstrijd? Guus C. T. Dank je wel voor al de raadsels. Wat zal ik daar weer lang pleizier van hebben Hoe is hel met je zusje Johanna Leest ze ons Zaterdagavondje nog? Ik hoop maar, dat je voel pleizier zult hebben van de teekendoos Hendrik ter H. Nu krijg je weer antwoord Je hadt 9 raadsels goed dat is al een heeleboel, vind je niet? Wanneer je raadsel in de Courant komt, weet ik nog niet, je moet nog een paar weken geduld hebben Hoe oud ben je eigenlijk Jac. Joh. Sch n. Wel gefeliciteerd met je vei-jaardag, Ko, al ben ik nu wat laat. Was 'teen prettige dag? Een heerlijk schoolfeest was dat naar 't tolhuis. Ik had ook wel mee ge wild, hoorIk vind het prettig, dat je nxe eens op komt zoeken, als jc naar Tante Guurtje gaatdan kun nen we eens kennis maken, hè De x-aadsels zijn goed. Lena A. Ik was blij, dat ik weer eens iets van je hoorde; nu hoop ik. dat je deze keer niet vergeet de x-aad seis op te schrijven, en dat je even goed oppast als Nelly Je raadsels wai-en nog niet volmaakthoe kun nen opze jongens en meisjes een vo gel van 8 letters raden, wanneer je alleexx maar vertelt wat 1, 2 'en wal 1. 2, 3 is Ik zou er geen kans toe zien, jij Bedenk maar eens een nieuw raadsel S. Ik vind het heel goed zoo, en nu blijft het voor je zelf ook nog een verrassing, wanneer liet er in komt Ik begrijp wel, dat je het erg druk hebt. anders zou ik zeggen „als het er in gestaan heeft, vertel je dan eens hoe ze 't allemaal vonden en of ze gek keken I" Nu, dat hoor ik nu mis schien toch nog wel van een van le anderen. En nu blijft me nog over. om je eens hax-telijk te bedanken voor je bijdrage, want dat heb ik tot nu toe nog niet gedaan Dag. S. Hendrik van S. Dank je wel voor je lange brieven, ik zal je nu ook een lang antwoord sturen. Je raad sels zijn goed, maar aan je verzoek om er een vandaag al te plaatsen, kan ik onmogelijk voldoen, want de wedstrijd was al heelemaal in orde gemaakt en kon niet meer veranderd. Je moet dus maar afwachten Ik heb me half suf geraden waar je Zondag toch naar toe gaatW. d. Z. Ik kan er niets anders mee bedenken dan Willem de Zwijger, maar die zal je toch wel niet gaan opzoeken, denk ik En anders kan ik altijd zoo goed ra den Wat zal dat een feestweek zijn Ik zal niets verklappen, hoor! Bevalt je werk je niet erg best? Dat vraag ik, om wat je me in je laatsten brief vroeg, begrijp je? Frits de B. Dat zal me een ple zier zijn Woensdag, ben je wel eens in Schoorl geweest Maak maar flink pret, hoor Je schrijft me toch zeker of 't een leuken dag was, is 't niet. Marie G. Je mag me best iedex-e week schrijven, dat vind ik heel ge zellig. Ja, Onder Moedervleugels "en Op eigen Wieken, ken ik ook. Mooie boeken, vind ïken do Kostschool van Meneer Beer. ken je dat? Blijft 't nichtje nog lang Ze zal wel een mooien indruk van Haarlem krijgen, als je zoo veel met haar gaat wande len Hendrik P. Wat een mooie brief kaart heb je voor me gemaakt, Hen drik Dank je wel hoor! Dat je goed je best zal blijven doen met teèkenen, vind ik heel prettig; je nxoet memaar goed op de hoogte houden of je vor deringen maakt. Je raadsel is heel goed. Elsje en Frieda v. d. B. Nu zal ik jullie maar samen antwoorden; dat vind je zeker wel goed, he Ik ben blij, dat Frieda weer beter is. Ja. ik vond de bekroonde plaatsjes ook erg netjes, maar daarom zijn ze ook be kroond, lie En nu zou ik haast ver geten te bedanken voor de prachtige bloemenZc zijn nog erg mooi, en wat ruiken die rozen heerlijk Dank jullie wel, hoor! Theo van B. Prettig dat je blij bent met i© keus, en dat Pa en Moè je doos ook mooi vinden. Ik Tioop, dat je haar dikwijls zult gebruiken en dat je er heel veel plezier van zult heb ben. Zoo'n tuin is heerlijk, he Zijn julli© nu ook zelf aap 't zaaien en planten Nelly A. De raadsels zijn goed, Nelly, maar je wilt zeker wel een poosje geduld hebben Dat je me mis schien komt opzoeken, vind ik best ik verlang er al naar, om eens kennis mot je te maken. Gaat Frits ook uit de stad Gerard H. 't Is jammer van het opstelletje, Gerard, maar er is niet veel aan te doen Boos hen ik heele maal niet, hoor. daar hoef je niet bang voor te zijn. Tot nu toe hel) ik nog geoix tijd gehad om over je R. te denken, maar als het zoover is, zal ik je het vertellen, goed De raadsels zal ik plaatsen. Agatha P. Ik dank je wel voor je brief, 't Is niet een verhaaltjeswed strijd. zooals je ziet, maar ik beloof je, dat die ook weer eens komtVond je Johan's teekendoos mooi, en is hij al druk aan het teekenexx geweest? De raadsels komen in „Voor Onze Jeugd". Is de zesde klas de hoogste klas K obus K. Nu moet ik jouw lan gen brief xxog beantwoorden. Gelukkig dat je nu weer postpapier hebt, nxx kaxx je weer eexx heeleboel vertellen Ik vond, dat je brief er dezen keer erg netjes uitzag. KobusWat een pret was me dat in ZandvoortJe hebt het maar leuk gehad, hoorIk kan me hegrijpen, dat je het boek grappig vindtik ïxxoest zoo lachen om dat stukje, dat je me vertelde! J o G. Ziezoo, Jo, nu zie ik je al een stuk papier en pen nemen, en dapper aan 't verzeix maken gaaixDat is nu eens xxet iets voor jou heb ik dat niet goed geraden Ik hoop ook, dat liet nu ,.tot, de volgende week" is. Ik had eigenlijk pret om die natte tocht naar Zandvoort. Dat vind je zeker niet erg aardig, is 't wel De groeten aan allemaal. Johannes B. Natuurlijk vind ik het heel goed. dat Hendrik ook mee gaat doen met de raadsels. Ik zal hem de volgende week ook een brief schrij ven, maar vandaag is de Brievenbus alweer erg vol. en nu moeten er weer verscheidene brieven blijven liggen. In welke klas zit je, Johan L i z e van O. Ik heb nog net even tijd om je te antwoorden, Lize Je was net op 't nippertje dezen keer. Wat saai, dat je nu weer ziek bent, en dat met die nieuwe fiets (Ja, ik vind liet een gezellig werk, fietsen be doel ik, niet ziek zijn Moet je aldoor in bed liggen? De Raadselwedstrijd is er al. zooals je ziet. Dag Lize, beter schap, hoor De brieven van Hendrik B„ Piet B.. Annie en Marietje v. d. N„ Cornelia W., Nelly van D.. Bertus en Trijntje S. en Christiaan v. d. K. zal ik in het volgend nummer beantwoorden. Alcohol en blindheid. De meeste geregelde alcoholgebrui kers geven al zeer weinig acht op de soort, welke zij gebruiken. Menigeen gebruikt een goedkoop likeurtje zon der er ook maar een oogenblik aan te denken, dat dit bereid is met uit hout getrokken alcohol. De verslaafden ver zwelgen dikwijls gx-oote hoeveelheden methyl-alcohol, zonder ook maar één oogenblik te denken aan de schade lijke gevolgen, welke dit gebruik met zich kan sleepen. Tn den laatsten tijd is ook in ons land gewezen op het ge bruik van brandspiritus als drank, welke spiritus ook met houtgeest is vermengd. De menschen. die dat drin ken, weten stellig niet hoe hoogst ge- vaarlijk dat is. Dit is zóó sterk, dat niet alleen het gebruik nadeel kan berokkenen, de reuk veroorzaakt zelfs reeds schade. In fabrieken, waar alcohol uit hout bereid wordt, hangt steeds een sterke alcoholgeur. Deze lucht inademen staat gelijk niet er een kleine hoeveel heid van gebruiken en veroorzaakt reeds ziekteverschijnselen. Dr. Buller te Montreul deelt een en ander mede over de schadelijke gevolgen, welke het gebruik van dezen methyl-alcohol kan hebben. Deze alcohol kan blindheid veroor-1 zaken. In één jaar nam dr. Buller drie gevallen waar. In alle drie gevallen waren de personen blind 24 uur na het gebruik van den alcohol. Gedurende 10 dagen waren zij volslagen blind, daarna trad een lichte verbetering in. Zij bleven echter alle drie ongeschikt om hun dagelijksch brood te verdie nen. De methyl-alcohol doet de ge zichtszenuw verteren en hiervoor is geen onkel kruid gewassen. Het is dus plicht, het publiek te] waarschuwen voor alcohol, bereid uit hout, en het te wijzen op de schade lijke gevolgen, veroox-zaakt door het gebruik er van en het leven in een omgeving, bezwangerd door doze lucht. In een dergelijk vertrek diene men te zorgen voor goede ventilatie. In Canada is de methyl-alcohol on der ieders bereik. Dr. Buller vraagt of het xxiet dienstig zou zijn, op de eti quette van een flesch van dezen alco hol de waarschuwing te plaatsen „de ze alcohol maakt blind." VERBLOEMD. Anna, zei mijnheer in de gnng tot het dienstmeisje je moest de deur van onze huiskamer toch eens afzenen.. Je oor ziet heelemaal zwart

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9