De ArmeMilIionaïr J NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. grtë&srt ciï;-se« r™ rruilgeste,d; 22e Jaargang. No. 6452 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 14 JULI 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB& ©S?EE MAAND BNi Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen te den omtrek waar een Agent gevestigd !s (kom der gemeente) 130 Franco per post door Nederiand „1.65 Afzonderlijke nummers n 0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem 037)4 3 j, de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Ve«8E®®8ssfc®f tamraac Cankt. Direetesr 1. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Stadsnieuws. ITKEMING TAN HET KBUIS. De heeren Van Riet en Wesseling, onst- en decoratieschilders hier ter lede, hebben in de Janstraat bij Jan Louws een vrij groot doek met ovenstaande voorstelling tentoonge- eld. Ik ben zelden zoo door een schilde- ij gestemd geworden als door dit. liet minuten, maar uren lang ben ik teer treurig gebleven. U denkt, de yoorstelling, lezer? Het aangrijpende inde van het schoonste leven en de Iiiel-diep-ontroerende uitbeelding daar yan Als u 't gezien had, zou u 't niet VragenWant er was niets van dat allesEn juist dit maakte mij zoo. Want ik vind dit werk mij in alle Kpzichten onsympathiek, omdat het in lies onwaar is Onwaar En dat in ezeri tijd Ik zal niets zeggen van de machtige kunstschilders Rembrandt, Van Dijck en Rubens, en de Italia nen, want hoe schoon ook, zijn hun 1 voorstellingen, vooral van Rubens, te vaak zeer onreëel, maar ik wil er op wijzen dat wij eenige eeuwen later en dat wij nu juist een eeuw "^voorbij zijn van wetenschap en voor alles reëele kunst. En alsof dat alles .er maar niet geweest was, gaan daar mannen, die zich kunstschilders noe- ISmen. door werken te maken, die zoo onwaar zijn dat zij met echte kunst niets uit te staan hebben Dit stuk is onwaar, zoowel in 't ge heel als in de onderdeelen ik laat nog daar dien achtergrond van een dikke Hollandsche lucht, of dat Gol gotha, dat een schilder mij bij 't Flo ra-park vergeleek. Maar die groepee- ring, die onnatuurlijke houdingen, stijf, houten poppen, en daarbij al die 5;rdreven gelaatsuitdrukkingen... be- lve de Jezus-figuur, die geen uit drukking heeft. Denkt u eens in het gevalJozef van Arimathea neemt het lichaam af en windt het in fijn lijnwaad... niets meer En nu deze voorstelling 't Waren toch allen Joden? Waar zijn die mooie lUostersche typen Jezus, hoewel ge storven, leeft voort onder de men schen, waar is die zachte glans van berusting en oneindige hoop op over winning op dat gelaat? Kon ooit het gelaat van die Jezus-figuur de scharen begeesteren Ik hoor zeggen: Ja, maar, het is decoratief werk Zeker, en in decoratief werk schijnt de realiteit verwaarloosbaar te zijn, maar dan zij er in dat werk een ziel, een stemming, een devoot gevoel, zóó aangrijpend, dat al het andere verge ten worden kan. En nu wil ik nog even zeggen, dat het werk is aangenaam van kleur, boewei vaak zwakgoed van teeke- ning, deel voor deel, maar fout en overdreven in 't geheel verband en goed van lichtverdeeling, maar onver heven (waarom komt alle licht niet van Jezus?), maar dat het is voor en hoven alles een onwaarheid. Cd. K. Overgangsexamens van de H.B.S. te Haarlem. Bij de gehouden overgangsexamens der H. B. S. met 5- en 3-jarigen cur sus zijn bevorderd Van de 1ste tot de 2de klasse. J. H. Baum, N. Beets, W. J. Ber denis van Berlikom, Martha van Bil- derbeek, H. J. van Blaaderen, N. Blankevoort, D. Blom, L.C. Bochardt, W. F. L. Boissevain, M. de Bont, F. A. Davidson, F. E. D. Enschedé, S. van Esso, W. J. Gerber, C. J. J. de Graaff, H. H. Hagedoorn, J. H. Hend- sen, B. T. Hilbrander, F. E. T. ten Bruggen Hugenholz, B. J. de Jongh, A. v. d. Kemp, Guda Kerrebijn, Jo hanna Kerrebijn, W. Kouwenaar, P. A. Kreuiter, R. H. Kroon, D. M. A. de Kruiff, C. J. van Laar, E. T. Lee mans, A. C. van Lennep, T. J. E. van Lennep, Anna van Mens, Henrietta Meerburg, S. van der Mije, W. F. Pa- hudde Mortanges, P. M. Parmet, Ja- coba P. E. van Pellecom, H. Pelten- burg, P. J. H. Pieterse, J. D. C. Quar- les van Ufford, D. P. Ravelli. Emma M. M. A. Reerink, C. A. Reeser, T. Reinhold, A. E. von Sahel*, Mathilde C. M. Sarnfon, Wilhelmina G. Scheer, J. A. Schippers, H. W. Stiphorst, W. H. Schuurman, M. W. Serné, W. B. Slotboom, Maart je C. Smit, F. A. Smit, Emma M. Söhnlein, H. W. C. Soleer, J. Staal, N. J. van der Stad, J. C. Kaars Sypensteyn, Jacoba Trimpé, A. Tuijtel. L. Verhagen, J. W. His, J. v. d. Voet. Helena M. de Weeger, J. Witkamp, J. J. L. Zwikker. V o o r w a a r d e 1 ij k P. K. Avis, N. Beers, K. T. Beets, E. van Bilder- beek. P. C. van Booren, J. van Eden, C. W. van Eelders. A. H. G. Fokker. J. A. Leyh, Henrietta A. Konijn, A. van der Mije. J. W. Muller, L. C. du Rieu. Henriëtte L. Prins en J. Swart- bal. Van de 2e tot de 3e. P. A. Atema, J. G. v. d. Berg, C. Blankevoort, Julia van Bork, W. D. Cohen, Jeanne M. v. d. Crab, Hen riëtte J. Deetman, A. Drees, R. Drees, B. H. Engelsman, J. B. A. Ehrlicher, A. A. Fortgens, H. G. Gerke, H. G. A. Götz, W. H. C. Haeseker, J. C. A. Hermann. J. M. Holtz, H. de Jonge, J. Kerkhoff. J. Keyser, G. J. Kolle, J. G. Koning, J. Kwantes, J. W. A. Rut gers v. d. Loeff, H. A. van Loghem, J. B. J. Lomons, H. W. Machielse, Gretha Muller, A. A. J. de Neeff, W. van Oorde, J. Otto, Anna S. M. W. Pol man Mooy, N. Reydon, E. Remmelts, H. J. Robin, W. C. Smit, Van Gelder, M. Songet, F. van Suchtelen, G. A. Tuyl Schuitemaker, E. B. van Unen, H. J. Vermeulen, H. C. Vernout, Er nestine M. A. de Vries, H. Weber, J. C. H. Westerman, J. D. Wolterbeek, W. de Zeeuw. Voorwaardelijk. W. J. A. la Bastide, C. Fernandes, H. Franchen, J. Guldemond, D. Har- togh, Louise M. Heilbron, J. Hack, G. C. Kornmann, Magdalena A. Koster, Johanna F. de Langen, H. F. Ma chielse, W. J. Moggenstorm, G. J. Ne- grijn, J. B. Reininks, G. Robert, J. Schouten, Anna J. v. d. Staay, M. J. S. Thiel, A. C. Tydeman. A. J. F. Vis, W. J.van d. Voet, Ulegerif. Van de 3de naar de 4de klasse. H. Arlaud, J. P. Asjes, G. F. A. van den Borg, A. A. Éienfait, P. van Bork, J. C. Cramer, C. Croll, J. Dozy, J. A. Drost. W. D. Gockinga, F. C. de Graaff, Anna M. Habermeahl, C. Heemskerk, B. J. Koenderink, L. J. Leemans. W. L. Melverda, Geertruida Mulder, F. E. Paesi, Eda Schlencker, j. A. Schuurman, H. F. J. Smit, C. M. A. Stoutjesdijk, W. G. Strooband, W. Kaars Sypesteyn,, M. B. Tideman, J. Utermark, C. W. F. Veen, G. G. Ver- wynen, W. A. M. Westerouen van Meeteren, C. A. M. Willeinse. Voorwaardelijk: G. H. Arn- 1 hardt Jr., S. N. v. de Berg, E. H. Bois sevain, C. J. Collot d' Escury, F. Gra- byn, J. A. van Heuyzen, E. Haitsma Muiier, G. van Musschenbroek, W. A. IJpes, M. Eugenie Dubois. Van de 4e tot de 5e klasse M. Adriani, M. A. v. d. Boon, J. Broekmeyer, F. J. Brichers, Maria A. I hulp rekenen. Aan bezuiniging valt, behalve in onderdeelen der adminis tratie, niet te denken allerminst ze ker aan bezuiniging op de kosten van het orkest, evenmin op de engage menten van solisten, wier medewer king tot de concerten door een groot deel der abonnés nog steeds zeer op Dazy, C. Drooglever Fortuyn, F. K. van het jaar geen geringe verlegenheid van Dijk, Ilenriette G. C. van Eelders,'met zich brengt. P. J. Gerke, L. van Gogh, F. E. A. I Een eventueele nieuwe keuze der Ka- Hessels N W. v. d Hoeven, A. C. mer zou welstaanshalve niet tot in Kruseman. A. M. G. Meertms. W.e? d? bindt. al« ze nu moest Muilemeister, J. J. M. Noback, K. van Plaats hebben .aan vaste termijnen. Pel P A Ravelli L. Schalkwijk A. j Er zou dus kort tijd voor beraad prijs wordt gesteld, blijkens de groo- L. van Scherpenbèrg, G. J. R. Slot- zijn. tere opkomst op buitengewone con- boom, J. H. Smit v. eGlder, W. J. H. i certen, ook met op het geven eener van Limburg Styrum, J. Witkop, Aga- De Haagsche Courant oordeelt als tha C. Zvm, en voor enkele vakken C. volcrt certen, waarvan de opheffm0 plaats- - - 1 gebrek zou doen ontstaan op de over- Er is een tweede, veel doelmatigerblijvende serie en daardoor het toe middel voor de Eerste Kamer zoo treden van nieuwe leden zou beletten, merkt men ons op om niet alleen J Vermeerdering van inkomsten, bijv. tegen de Hooger-Onderwijswet te pro-'door de baten te verhoogen, welke de testeeren, maar ook 't gevaarlijke medewerking van ons orkest in ande- daaraan te ontnemen re concerten dan dc onze oplevert, aaaraan te ontnemen. ook die ligt buiten ons bereik. Het Dat middel is verwerping. eonjge middel om het evenwicht tus- j Maar: verwerping met de volgende schen ontvangst en uitgaaf te herstel- toelichting. len, is dus verhooging van contribu- Het hoofdbezwaar tegen het wets-i tie en wij hebben gemeend, die op 20 ontwerp iiT^gelegen in den „effectus pCL van de tot dusver bestaande te J. Folmer en voorwaardelijk J. Leyh, J. M. Louwerse, A. F. Oos tenbroek, A. F. Petillon. Uit de Pers. Ontbinding der Eergte Kamer? De Standaard schrijft Terecht wees de Nederi er dezer da- "c" "c xicucxx. Cx j moeten bepalen. Ook daarna blijft de gen op, dat mocht de Eerste Kamer, milnT.rWo 1,1 prijs nog zeer matig voor de gelegen- cl> Hooger Onderwijswet verwerpen, Pron*ovaer(*e \an een bijzondeie hoo- heid om een aantal van ruim 100 con J or aort 7nn nntloonon Am ho. geschool er aan zou ontleenen om be- j certen bij te wonen, met een zoo voor trekkingen te vervullen. i treffelijk orkest als het onze gegeven. Overigens doet de wetenschappelijkeVoorts is door ons overwogen of wij graad weinig of niets ter zake. Onge- niet tevens van de geabonneerden een acht de vraag of die graad dezelfdematigen toeslag op de c&ntributie waarde heeft als een ^doctoraat van kond®n vorderen voor een zaak, die om te voorkomen, dat de Eerste Ka- i i ons zeer ter harte gaatnamelijk de positie niet openbare hoogeschool. - dat toch vürming van 6en pensioenfonds v, nnt met altiiii rtpwnsf nat. ne nort.nr - Ar. de oplossing van het conflict van hoog ernstige beteekenis zal zijn. Immers, er zal dan niet alleen te beoordeelen zijn, wat te doen met de Hooger On derwijswet, maav ook wat te doen zij, mer haar constitutioneele verlieze. Dit is juist. Maar de zaak heeft een keerzijde, Ook de Eerste Kamer namelijk kan óók niet altijd bewijst dat de „doctor" leden van ons orkest. De voorbe een geleerde in zijn vak is, is zulkreidende studie van dien maatregel is een titel zonder „effectus civilis" on- echter niet genoeg gevorderd om reeds schadelijk. Gelijk trouwens de wet ,1U het bedrag dier bijdrage te kunnen mot -ja afetomt con Ac fafaiitftit zelfs niet belet dat kwakzalvers zich bepalen. Eindelijk hebben wij ge- met, zoo ze afstemt, aan de fataliteit meend in de abonnementsvoorwaar- ontkomen, dat ze door haar votum| Jjf r6cllt bijv. als ,,p ofes- Ljen een bepaling van orde te moeten haar eigen const.itutioueele positie ini80? wentelen. 'opnemen, die daarin tot dusver ont- het eedüie- brenet Welnu tijdens het debat in de brak." Vast irtaat, dat de Eerste Kamer i3!Tweede Kamer heeft de heer Lohmanl ingesteld, om een slagboom te zijn te gen te sterk doordringen van die ele menten, die het overwicht liefst van de regeering naar het kiezersvolk ver plaatsen. Ze moet bolwerk zijn tegen te snel opkomend radicalisme. Dusver stond het dan ook altoos zoo, leen motie aanhangig gemaakt, die Tan de Boekentafel. u 11CG lx o. Li uua axi/vxua x.uu, dat de meer radicale elementen inde de H.-O.-wet om den daaraan thans Eerste Kamer een hinderpaal sagen verbonden „effectus civüis", dan komt voor het verwerkelijken van hun denk- .v„. allen „effectus civilis' 0 Staatsexamen eiarht Fn de minister Van Booms Geïllustreerde Rijngids staatsexamen eiscnt. t.n ue minister -s de derd€ druk bj. den uitgever L Kuyper heeft zich tegen dien midden-: j_ Veen verschenen. weg niet verklaard. I uit de titelbladzijde en een korte De motie bleef echter hangende. j voorrede blijkt, dat ook deze derde Maar verwerpt nu de Eerste Kamer j druk weer vermeerderd en verbe- in de Tweede die motie-Lohman nood- beelden, en daarom liefst haar óf op-,"'™1"! ,aan de °/de Tdór de tw«ede ruimen óf geheel anders saamstellen behandeling van de opnieuw mgedien- •- r)/s wot Ten rtonv a nnnoillincr van flip j terd Het practische boekje zal nog me nigeen op zijn Rijnreis tot trouwe gids verstrekken. wilden. Thans daarentegen zijn alle radica le elementen, de socialisten incluis, bij de stembus opgetreden, om, omge keerd, de Eerste Kamer tegen de re geering te sterken en haar te prikke len tot verzet. Uitteraard leidt dit tot geheele ver- valsching van haar positie. Drukt ze nu hierop, door aan dien drang toe te geven, haar zegel, dan breekt ze zelve met haar verleden, schept een allergevaarlijkst precedent, ondermijnt haar eigen positie, en wrikt daardoor een der binten van ons constitutioneele staatsgebouw los. Ze zal dus niet alleen stemmen over de Hooger Onderwijs-wet, maar in deze tevens haar oordeel uitspreken over deze haar constitutioneele po sitie. Daarmede nu heeft eerst de Kamer, en daarna de regeering eventueel re kening te houden. Niet de regeering alleen. Roept daarom de Eerste Kamer het gevreesde conflict in het leven, dan zal het een zeer te onderscheiden dub bel karakter dragen, en zal het ern stige vraagstuk waarvoor de regeering komt te staan, daéxom te moeilijker zijn op te lossen, omdat het tijdstip de wet. En daar aanneming van die motie vrij waarschijnlijk is te achten, zullen dan daarna een deel der vrij zinnigen èn ïn de Tweede èn in de Eerste Kamer zich bij de wet kunnen neerleggen. Van ontbinding behoeft bij toe- De Theosofische Uitgevers-Maat schappij heeft een levensbeschrijving uitgegeven van mevrouw Annie Be- sant, door Chr. J. Schuver. Men weet, hoe deze vrouw een belangrijke plaats inneemt in de theosofische beweging van onzen tijd. - Meer dan een dozijn boeken zijn van lichting in dezen zin geen sprake jiaar over de theosofische beginselen te zijn. Van stoornis in den gang van en begrippen verschenen. ,.Het is". en begrippen verschenen. „Het zaken evenmin. En wat 't voornaam-zegt haar levensbeschrijver in eene ste isNederland krijgt, ja, de niet-inleiding, ..het is met een gevoel van gewenschte H.-O.-wet, maar ontdaan grooten eerbied en ernstige toewijding van het kwaad, dat zij in haar tegen- woordigen vorm zou meebrengen. Inderdaad schijnt ons deze bevredi gende oplossing even logisch als ge- wenscht. Letteren en Kunst Concertgebouw. Aan de abonnés van het Concert gebouw te Amsterdam is een rond schrijven verzonden, waarin het be stuur mededeelt, genoodzaakt te zijn over te gaan tot contributie-verhoo ging. „De exploitatie van het Con certgebouw ldvert nog jaarlijks een aanzienlijk tekort op, dat tot dusver door belangstellenden werd gedekt. Voor volgende jaren evenwel mogen wij niet op dergelijke welwillende dat ik mij neerzet om voor den Ne derlandschen lezer een beknopte le vensbeschrijving te bewerken vaneene die uitsteekt als een der schitterende lichtbakens boven dit middelmatig menschengeslachi." Zooveel is "wel zeker, dat de heer Schuver zijn taak niet licht heeft op gevat. Hij beschrijft uitvoerig den gelieelen levensloop van mevrouw Be- sant.haar jeugd, haar ongelukkig hu welijk met den jongen predikant Be- sant, wiens karakter bij het hare volstrekt niet paste dn van wiens denkbeelden zij zich later geheel ver wijderen zou. Zoo eenzaam en wan hopig gevoelde zij zich in die dagen van wanhoop en twijfel, dat de ge dachte aan zelfmoord bij haar op kwam en pas op het oogenblik de moed haar ontzonk om een lafaard te zijn. Naderhand, toen de verschillen in denkwijs al te zichtbaar werden, volgde echtscheiding, met al de ellen- de, daaraan voor de vrouw gewoon lijk verbonden armoede, achterklap, en eenzaamheid. Daarop ontmoette zij Charles Brad- lough, wiens toespraken op haar groo ten invloed hadden, zoodat zij dan ook lid werd van zijn vereeniging tot bevordering der vrije gedachte. Nu volgt een tijd van propaganda, maar van heftigen strijd tevens, waarbij haar zelfs bij rechterlijke beschikking het dochtertje ontnomen werd, dat men haar bij de echtscheiding gela ten had. En ten slotte, in 1891, kwam zij tot de theosofie door kennismaking met mevrouw Blavatsky, nadat zij vooraf no" een periode van sociaal democratische propaganda had door gemaakt en zelf krachtdadig gehol pen aan het lenigen van in het groote Londen heersclienden bitteren nood. Haar theosofische' periode duurt dus nog slechts van 1891. Toch heeft zij in dien tijd in de theosofische be weging reeds een belangrijke plaats ingenomen en voor allen, die in deze richting belang stellen, heeft de heer Schuver dan ook zeker nuttigen ar beid gedaan, toen hij haar leven be schreef. Annie Besant is op dit oogenblik bijna 57 jaar oud. Van de firma W. E. J. Tjeenk Wil link te Zwolle ontvangen wij ter aan kondiging A. H. W. van Luik, „Wet telijke voorschriften, verzameld voor het gebruik aan boord van Nederland- sche koopvaardijschepen" 0.90) en „Reipetitie-boekje", bevattende al de schriftelijke opgaven van de examens voor onderwijzer en onderwijzeres, gehouden in 1904, benevens eenige verslagen van mondelinge examens, 0.45). Bij de firma Brinkman Zoon te Amsterdam is verschenen een bro chure „Gemeentelijke, brandverzeke ring en het Haagsche rapport". De schrijver, de heer A. B. van der Vies, behandelt daarin het bekende rap port van een Commsisie uit den Haag- schen gemeenteraad, waarover wij in dertijd uitvoerige mededeelingen ga ven en dat als conclusie gemeentelij ke brandverzekering aanprijst. Den heer Van der Vies is dit rap port tegengevallen. Hij meent, dat het onvolledig is en geeft daarna zijne opinie over de zaak ten beste, die hierop neerkomt, dat een gemeente zeer wel hare gebouwen en goederen, die in verband staan met hare com- mercieele en industrieele instellingen bij zichzelf in een eigen fonds kan verzekeren, maar voor bezittingen, die verband houden met kunst en wetenschap, bij maatschappijen moet gaan, omdat men anderswel eens niet tot wederopbouw zou kun nen overgaan Een opinie overigens, die weinig vertrouwen toont in de ar tistieke neigingen van gemeente besturen. Henri de Tries. Dat is nog eens een succes geweest, verleden week door Henri de Vries, met zijn „Brand in de Jonge Jan" in het Albert Hall Theatre te Londen, behaald. De Londensche bladen heb ben zich alle uitgeput in woorden van geestdrift, zoowel wat stuk als spel betreft. De „Daily News" was begonnen hem den dag te voren te interviewen. Zij noemt hem „the protean actor". Henri de Vries heeft den interviewer verschillende dingen verteld, die den Hollanders reeds lang bekend zijn, hoe hij er toe kwam de rollen te gaan spelen, dat Heijermans het stuk spe- ciaal voor hem schreef, en dat hij Feuilleton. Naar het ENGELSCH. O zei Harold. En toen, na een oogenblik nadenkens - En i9 het werkelijk waar, dat men hhes kan koopen voor geld? Alles zei Mr. Gibson, met veel inniger overtuiging dan Jahn. En iedereen ook, voegde hij er bij, breed en onaangenaam glimlachend. Denk daar aan, Harold en vergeet het je geheele leven niet hij werd nu on gewoon ernstig je zult veel hooren spreken over achtenswaardige en niet achtenswaardige menschendat is onzin zooiets bestaat er niet. Goed- koope en dure mannen en wou wen die zijn er. De dure man is hij. die zichzelf alleen wil verkoopen voor een bepaalde som. Als je hem niet kunt koopen, dan komt dat al leen, omdat je aanbod beneden die som blijft. Een pauze, waarin de klank van de woorden, ofschoon gelukkig niet hun beteekenis, een plaatsje vonden in een hoekje van een kinderlijk geheu gen, waar zij ter gelegener tijd vruch ten zouden dragen, en toen volgde er een andere vraag. Maar niet iedereen heeft zooveel geld als u, is 't wel papa? De kortstondige ernst van den heer Gibson sloeg plotseling over tot een hevige lachbui, waardoor zijn stoel dreigde inéén te storten. Niemand heeft zooveel als ik, mijn jongen niemand in ons heele land ten minste en niet velen daarbui ten. En zijn er menschen, die niets hebben Een heele massa Zijn zij gelukkig zonder dat? Zoo nu en dan zijn zij erg hon gerig, omdat zij het niet bezitten, zei Mr. Gibson, niet met de bedoeling om harteloos te zijn, maar uit zucht om zoogenaamd grappig te wezen. O, dan weet ik zeker, dat die man dichtbij de rails in 't park niets heeft. De man dicht bij de rails in 'tpark was een herinnering uit de stad. In gezelschap van zijn kinderjuffrouw was Harold's attentie getrokken door een bijzonder onmogelijken zonson dergang op het trottoir. Het was nog vroeg op den middag, en de teekenaar lag na voltooiden arbeid nog op zijn knieën bij de schilderij met het krijt in de hand. Harold vond dat een veel te nederige houding voor zoo'n groot artist, want hij had nooit zoo iets schitterend moois gezien als die zons ondergang. Er was ook een inscriptie bij en vol trots over zijn pas verwor ven spelvorderingen had hij er iets van kunnen begrijpen. De meeste woorden waren gemakkelijkLeven een zeer moeilijke daarop volgde het een of andere woord, dat begon met s-t-rzou het „strijd" kun nen zijn? Maar dat had hier geen zin, want een strijd was immers een ge vecht als bijv. tusschen een fret en een konijnmaar leven beteekende toch niet hetzelfde als vechten, is 't wel En toch stond het woord daar heel duidelijk nog niet half uitgeveegd door de zijden japonnen, die hot spoedig zouden uitvegen. De man had niets gevraagd, maar hem alleen aan gekeken van onder den vettigen rand van een onbeschrijfelijken hoed; en Harold, ofschoon hij geen verband zag tusschen de inscriptie en den zonsondergang en niet recht begrepen had, waarom de juffrouw een stuiver' liet glijden in de hand van dien groo ten artiest, had een indruk meegeno-| men van een klein, ongeschoren, rim pelig gezicht op een uiterst dunne hals. Hij begreep toen heelemaal niet wat die man daar op dat oogenblik deednu scheen hem een licht op te gaan. Klaarblijkelijk had hij honger, en omdat hongerig zijn een noodzake lijk gevolg scheen te zijn van geen geld te hebben, scheen het hem lo gisch daaruit te besluiten, dat de tee kenaar van dien prachtigen zonson dergang in dat opzicht slecht bedeeld was. j Op dit ééne punt was hij nu vol- j doende tevreden gesteld maar voor j de rest was hij nog niet veel verder gekomen Het beste ding op de wereldhet slechtste ding op de wereldgenot, macht, zondeiets, waarvoor men suikergoed kon koopen, en iets, dat de predikant deed beven als zag hij den duivelwerkelijk het was moeilijk uit zoo'n warboel wijs te worden. HOOFDSTUK II. Het Besto van alles. Het feest ter eere van den zesden verjaardag werd nooit gevierd, want voordat die dag aanbrak had een of andere lachbui van den heer Gibson! engevi van zijn vest afsprongen maar er volg de een attaque op, die hij met den dood moest bekoopen. Hoe abnormaal de positie van Ha- j rold altijd ook geweest was. dit werd nog erger na dien tijd vroeger was hij nog in de positie, van den kroon prins, wiens gewicht overschaduwd wordt door dat van den regeerenden vorst. Als hij in dien tijd couranten had kunnen lezen, dan zou hij inder daad zijn naam vaker gedrukt hebben zien staan dan dien van de meeste I Europeescho vorsten. Een kind op een troon brengt in menig oog een traan of ten min!% inkt in de pen van lede ren journalisten ofschoon Harold zich er niet van bewust was, zat hij op een troon, die op hechter grondslagen rustte dan die van de meeste vorsten. „Europeesche machten, och kom schreef er een vol enthousiasme„er is tegenwoordig maar één Europee sche macht, en dat is de Plutocratie. Zelfs de meest met phantasie be deelde journalist waagde niet zijn for tuin in cijfers te noemen, ofschoon veel vermoedens geopperd werden, die het volgende incident ten gevolge had den. Men had gefluisterd over vijf mil- lioen, daarin vond een piepjong ventje aanleiding om zich teleurgesteld te toonen, wat naar zijn idéé heel chic stond. Vijf millioen. Het was de moei te van het schrijven niet waardDie oude hoe heet hij ook weer, die zoo'n best soort mest uitvond, had er ten minste wel zes. Kapitaal, verbeterde een rijper collega. Natuurlijk, kapitaal. Maar je be doelt toch niet, dat Ja, dat meen ik wel. Alleen het Inkomen is voor een gewoon mensch te becijferen. Wat het kapitaal be treft, ik heb mijn best gedaan daar achter te komen, maar. Het piepjonge ventje was zijn chic gedoe geheel vergeten eenvoudig om dat het hem duizelde. Alleen het vi- zioen van die rij nullen scheen hem een afgrond zonder bodem toe. Voor Harold zelf ging alles zijn ouden gang evenals tijdens het leven van zijn vader. De vroegere spoorweg- koning had zijn voorzorgen genomen. Zoo'n handelsman bij uitnemendheid zou nooit rustig hebben kunnen sla pen, voordat hij ergens een testament geheel zooals het behoorde netjes ach ter slot en grendel had geborgen. De geheele persoonlijkheid van dien man zijn geheele leven waren vervat in dé woorden van dat testament. Ofschoon hij zelf buitengewoon veel succes had gehad, was hij blijkbaar besloten dat zijn zoon in geen enkel opzicht in de voetstappen van zijn vader zou tre den Hij had zijn goudberg opgesta peld van t begin af aan, met zijn grove en sterke handen, die er nog de sporen van droegen maar Harold «as klaarblijkelijk bestemd om niets anders te doen dan boven op die berg te zitten. Het was te laat om zichzslf nog te vervormen tot een man van de wereld dat zag hij zelf in —maar toch moest er een man van de wereld zijn en dat zou wezen in den persoon van zijn zoon (had hij zich niet om dien reden een vrouw van adel aangeschaft?) Dat zijn huwelijk op leeftijd hem een erfgenaam had geschonken was een gelukje, dat in geen geval ver waarloosd mocht worden. Zijn vader lijke eerzucht had zich lucht gegeven in de menigmaal herhaaldo woorden

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5