NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DeArmeMillionair 22e Jaargang. No. 6457 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 20 JULI 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: PER BRIE MAANöBNi fST" Jfyf Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco1]»" post'door'Nederland' I I I "n 1.65 Kleine advertentien 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02% f Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>£ jjjj p*wr9ÊRim<3^x^ri _0. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Veaiffl®®te®IÏ&£ tensac Castor. B>2reete«r i. C, PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Tweede Blad. De Wet op het Lager-Onderwijs. Bij de Staten-Góneraal is ingeko men een wet tot herziening van eeni ge artikelen der wet tot regeling van ,het Lager Onderwijs en aanvulling der wet tot regeling der financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en herziening der algemee- ne regelen ten aanzien der plaatselij- ke belangen. Deze wijzigingen, grootendeels van ingrijpenden aard, hebben voorname- lijk betrekking op A. de opleiding tot onderwijzer en de examens ter verkrijging van de bevoegdheid tot het geven van onder wijs; B. de salarisregeling; C. de subsidie aan openbare en bij zondere scholenen D. de rechtspositie der bijzondere onderwijzers. A. Opleidingen Examens. Door de huidige onderwijswet wor den bevoegd verklaard om kweeke- lingen tot onderwijzer op te leiden rijks-, gemeentelijke- en bijzondere kweek- en normaalscholen en boven dien hoofden van scholen. Ook onder de nieuwe wet zullen de ze inrichtingen voor de opleiding ge- I handhaafd blijven, doch aan de ge- I meentelijke en bijzondere kweekscho- I len zullen dan bijzondere eischen worden gesteld. Dit met het oog op de nieuw in te voeren examina. De cursus aan deze inrichting moet vier jaar duren en het onderwijs 1 dient gegeven tó worden in een eigen gebouw. Aan de kweekschool moeten min stens 4 onderwijzers zijn. verbonden, die in het bezit zijn der akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer. Het onderwijs moet omvatten de vakken, die op de Lagere School moe ten worden onderwezen, benevens al- gemeene geschiedenis, wiskunde, op voeding en onderwijs en Slöjd. Verder moeten van de vakken nut tige handwerken voor meisjes, Fransch, Duitsch, Engelsch landbouw kunde en tuinbouwkunde, er minstens twee onderwezen worden. Het minimum aantal les-uren be draagt 26. Aan de kweekschool moet verbon den zijn een leerschool, waarin de kweekelingen van de hoogste twee studiejaren geregeld zich in de prak tijk van liet onderwijs oefenen. Het eind-examen dezer gesubsidieer de kweekscholen en ook van de Rijks kweekscholen verleent de bevoegd heid tot het geven van Lager Onder wijs. Aan deze eind-examens mogen al leen deelnemen de kweekelingen, die minstens twee jaar aan de kweek school hebben gestudeerd. Het examen wordt afgenomen door de onderwijzers, aan de school ver bonden, onder toezicht van gecom mitteerden der regeering, die het recht van beslissing hebben, indien de onderwijzers der school en de ge committeerden in meening verschil len over het al of niet verleenen der akte. Dit nieuwe eind-examen is een novum in onze Lager Onderwijs-wet geving, daar tot nu toe de bevoegd heid tot het geven van Lager Onder wijs alleen kan verkregen worden, door het afleggen van een examen voor afzonderlijk daarvoor benoemde commissies. Deze laatste wijze van examineeren zal behouden blijven voor hen, die niet aan de gesubsidieerde kweel - scholen zijn opgeleiddus voor can- didaten van Rijks-, gemeentelijke en bijzondere normaallessen enz. Te verwachten is, dat nu den ge- subsidiëerden kweekscholen een soort jus promovendi wordt verleend, de normaalscholen, die dit recht niet krijgen, minder toevloed van leerlin gen zullen hebben, dan thans het ge val is. B. Salarisregeling. De tegenwoordig geldende wet stelt alleen de minima vast voor het per soneel der openbare scholen. Het nieuwe wetsontwerp daarentegen geeft ook aan de 'minimum-salarissen van de onderwijzers bij het bijzonder onderwijs, indien althans de bijzon dere scholen de subsidie van regee- ringswege willen behouden. Voor het openbaar en bijzonder on derwijs zullen dezelfde minima gel den. Voor hoofden van scholen zijn deze minima nu alleen afhankelijk gesteld van het aantal dienstjaren, dat de betrokken hoofdonderwijzer reeds werkzaam isbij het nieuwe voorstel worden de salaris-minima bovendien afhankelijk van het aantal leerlingen der school. Van de nieuwe regeling geeft het volgend staatje een overzicht, terwijl wij er ter vergelijking de thans gel dende minima bijvoegen. komt indien het bestuur der school dat goeddunkt. C. Subsidie aan openbare en bijzondere scholen. Wat de subsidiëering van de open bare en bijzondere scholen aangaat, stelt de wet voor, dat het Rijk alle salaris-minima uitkeert, zoowel aan openbare scholen (dus aan de ge meente), als aan de bijzondere scho len, die aan dó in de wet gestelde eischen voldoen. Wat dit te beteekenen heeft, leert het volgende lijstje. Subsidie voor den hoofdonderwijzer. Van Scholen met Thans uitgek. subsidie. Subsidies onder de nieuwe wet 25-199 Leerl. 1360 f 750— 95° 200-309 Leerl. 1460 f 8501050 310-419 Leerl. f 560 1 950-1150 420 enz. Leerl. f 660 f 1050—1250 N o 8 S\ 0 O S 0 S3 - •K. 1 1 a 2- 5 T= 2, St 8 O 1 2 1 1 s,-* r '2 -O f S1- a a s n 0S6 1 O O* 3 T 0 U-l N 0 0 8 CTi 0 ON ■*- ■*- Mini ma O N 0 <0 0 00 8 ON 0 0 - O N 5 ^22 <Ö.2 a C-o— O T T 0 O Zooals men uit bovenstaand lijstje ziet, zijn de tegenwoordige minima alleen geldend voor hoofdonderwijzers met minder dan 199 leerlingen de salaris-minima van hoofden, die een grooter aantal leerlingen op hunne scholen hebben, zijn echter aanmerke lijk verhoogd. De onderwijzers van bijstand aan openbare scholen zullen van deze sa laris-regeling geen voordeel hebben, daar hun minimum-salarissen onge wijzigd blijvenwel die aan de bij zondere scholen werkzaam zijn, daar. zooals reeds opgemerkt werd, de mi nima thans ook zullen gelden voor 't bijzonder onderwijs, hetgeen onder de tegenwoordige wet niet het ge val is. Er zijn heel veel bijzondere scho len, vooral die op het platte land en in de kleinere steden, waar totaal geen salarisregeling bestaat. De onderwijzers worden dan ge woonlijk benoemd op een salaris van f500 (soms 450, ja, zelfs wel minder ook nog) en krijgen alleen tracte- mentsverhooging wat zelden voor- Voor eiken onderwijzer van bijstand wordt nu uitgekeerd 260 of f360 (indien de onderwijzer hoofdacte heeft). Onder de nieuwe wet zullen deze lifers klimmen tot een bedrag van f500 tot f 750, zijnde de voorge stelde salaris-minima. Wat de financiëele gevolgen aan gaat, valt het reeds dadelijk in het oog. dat de uitgayen van het Rijk d. w. z. de subsidies aan de gemeen ten en de schoolbesturen, ongeveer zullen verdubbeld worden. Toch zal het gemeente-budget niet met zulk een enorm cijfer worden verminderd. Dit komt, omdat de wet tevens be paalt, dat de som, welke de gemeen ten meer zullen ontvangen voor haar onderwijs, in mindering zal gebracht worden van de som, die telken jare door de Regeering aan de gemeenten wordt uitgekeerd, krachtens de wet tot regeling van de financiëele ver houding tusschen het Rijk en de ge meenten. Is de meerdere subsidie van het rijk grooter, dan de som die vol gens deze financiëele wet wordt uit gekeerd, dan zal het verschil tus schen deze sommen door het Rijk moeten gedragen worden. Dit laatste verschil is dus het juiste cijfer, dat aanwijst, hoe groot de som is. waarmede de Rijks-uitgaven zul len stijgen en de inkomsten der ge meenten zullen vermeerderd worden. D. De Rechtspositie derbij- zondere onderwijzers. Om subsidie te verkriis-en, dienen de bijzondere scholen te voldoen aan eenige voorwaarden, die behalve de eischen gesteld door de tegenwoordige wet, nog andere voorwaarden om vatten, welke ten nauwste de réchts positie der bijzondere onderwijzers raken. Er wordt namelijk bepaald, dat de ze onderwijzers bij hun aanstelling moeten voorzien worden van een „ac te van benoeming". In deze acte moeten vermeld worden den naam en de voornamen van den aangestelden onderwijzer, voorts de bezoldiging, die hij geniet en of de betrokken per soon voor vast is aangesteld, en zoo niet, voor hoelang de onderwijzer be noemd is. Ten einde te voorkomen, dat een onderwijzer aan een bijzondere schoo'. die subsidie geniet, ontslagen wordti door het bestuur zonder motief of op onredelijke gronden, stelt de wetge ver voor, om „Commissies van be roep" m te stellen. Zoo'n commissie, wier ressort zich over minstens twaalf bijzondere schc len moet uitstrekken, zal bestaan uit zeven leden, waarvan er drie gekozen worden door de twaalf of meer school besturen en drie door het personeo; dier scholen; het zevende lid wordt dan gekozen door de zes benoemde leden. Deze commissies hebben te beslis sen over de gevallen van ontslag, door het schoolbestuur gegeven aa t een lid van het onderwijzend perso neel. Is een onderwijzer van mee ning, dat hij niet kan berusten in het ontslag, hem door zijn bestuur gegeven, dan kan hij van dat ont slag in beroep komen bij de commis sie, in wier ambtsgebied hij werk zaam is binnen tien dagen, volgend op den dag, waarop hij ontslag heeft gekregen. Hangende de beslissing der commissie blijft het- salaris doorgaan. (Doze periode komt dus overeen met den schorsingstijd bij het openbaar onderwijs). Aan de uitspraak der commissie van beroep moet het school bestuur zich onderwerpen. Door deze nieuwe instellingen wordt den onderwijzers aan de bijzonder; scholen een rechtspositie gewaarborgd die zij tot heden bij het ontbreken van een bindend contract tusschen bestuur en personeel totaal mis sen. De toestand op heden is zoo, dat een schoolbestuur het recht heeft een onderwijzer te ontslaan, zonder dat den ontslagene eenige beweeg- of zij bezig waren den slapenden man te wekken, hem als een vriend of goe den bekende aanroepende. MaarHar- leman liet zich niet misledden. Hij nam het drietal en ook den inmiddels wakker geworden man mede naar den politiepost aan de Veerkade, alwaar bleek, dat de slapende een Holland- sche zeeman was, verblijf houdende in een logement in de Veerlaan. Hij verklaarde beroofd te zijn van een horloge met ketting, een schoen en een pet. Al deze voorwerpen werden bij fouilleering terug gevonden in het bezit van de beide vrouwen en den man. Dit drietal straatroovers is over gebracht naar het politiebureau in de Witte de Withstraat, waar zij arrest gesteld werden. Onervaren. Zaterdagavond te 10 uren begaf de 16-jarige dienstbode C. C. V., sedert een dag in dienst bij den bierhuishou der A. S. in de Zandstraat te Rotter dam zich ter ruste, na de deur van haar kamertje te hebben afgesloten. Toen zij gisterenmorgen niet opstond en de bierhuishouder op zijn herhaald geroep geen antwoord kreeg, trapte hij de deur van haar kamertje in. Een sterke gaslucht kwam hem tege- BB moet en het meisje vond hij bewuste redenT die"" tot &"het "ontslag ""geleid j loos te bed liggen. Onmiddellijk werd heeft, behoeft te worden medege- hare in de Sint Laurensstraat wonen- deeld. j de moeder, alsook een geneesheer ont- Bovendien heeft het personeel een j boden, op wiens advies de bewuste- contróle-middel in handen, daar elk |j00Zgi wier toestand zorgwekkend is. jaar bij de aanvrage om subsidie.het ziekenhuis werd vervoerd, door het schoolbestuur te doen, be-1 halve de quitanties van de uitbetaal-1 ^en slaagde er nog met in het be- i de salarissen, nog moet overgelegd wustzijn op te wekken. .worden eene verklaring, door het. Er wordt verondersteld dat het meis onderwijzend personeel ondertee-je, dat met het gebruik van gaslicht i kend. waaruit blijkt, dat voldaan is onbekend is, 's avonds toen zij naar aan de voorschriften, omtrent de ai; ging het gaspitje op haar kamer ten van benoeming en de commissie 5 - r J van beroep. Aan het slot van het wetsontwerp wordt voorgesteld, de wet op 1 Janu ari 1906 in werking te doen treden, terwijl de nieuwe examens moeten ingevoerd zijn vóór 1907. Op te merken valt nog, dat art. 21 der Wet op het Lager Onderwijs bepalende, dat de regeling van de [Schooltijden en de vacantiën, devast- tje gewoonweg heeft uitgeblazen zon der het kraantje af te sluiten, waar door dit* den ganschen nacht bleef openstaan. Een goede vangst. Herhaaldelijk is reeds geklaagd over het misbruik, dat gemaakt werd van kennisgevingen van aangeteekende stelling van het leerplan en van de brieven, die, hetzij door diefstal van bij het onderwijs te gebruiken boe-1 handelskantoren verdwenen of op an ken en de verdeeling der school m dere wijze in handen kwamen van i klassen, geschiedt door het hoofd der I oneerlijke personen school onder goedkeuring van bur-j In den loop van' Zaterdagmorgen gemeester en wethouders - niet gc- Uvrd op het Beursplein te Rotterdam wijzigd wordt door het nieuwe wcts-!eeu fatsoenlük gekleed jongetje van Men kwam nu op het denkbeeld een gefingeerden aangeteekenden brief te maken. Een flink couvert werd met een vijftal dikke lakken voorzien en den jongen, aan het postkantoor te ruggehaald, werd opgedragen met de zen brief een paar malen het Beurs plein rond te loopen, doende alsof hij naar zijn onbekenden lastgever zocht. En jawel, nauwelijks had het ventje een paar maal over het Beursplein gekruisd, of daar schoot de als heer geklcede persoon, van wien hij de kennisgeving kreeg, op hem af en vroeg naar den aangeteekenden brief. De inspecteur Hanewinckel, die met zijn collega Caspers natuurlijk den jongen in het oog had gehouden, schoot onmiddellijk toe en greep den verdachte bij den kraag. Geboeid is hij haar het centraal-bureau op het Haagscheveer gebracht, waar hij zich bekend maakte als de 23-jarige kan toorbediende K., werkzaam op een kantoor aan de Wijnhaven en woon achtig op den Boezemsingel. Zaterdagnamiddag zou een huiszoe king ten zijnent volgen. Men vermoedt, dat de aangehoude- jiie, die zich overigens van den domme houdt, en van niets zegt te weten, een medeplichtige heeft, hetzij ten post kantore of "elders. Door de politie zal het onderzoek voortgezet worden. „N. R. Ct." Nader blijkt ook, dat de 23-jarige 'kantoorbediende P. H. K., van den Boezemsingel, op het Beursplein te Botterdam, aangehouden, en inmid- dels naar de gevangenis aan den j Noordsingel overgebracht, in verband met gepleegde oneerlijke handelingen in zake geldswaardige papieren aan de posterijen toevertrouwd, zich ten kantore der firma Saint Frères op de Wijnhaven alhier, waar hij in be trekking was, heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van 61, Dit geld had hij op kwitan ties geïnd en iilct verantwoord. Reeds- geruimen tijd rustte op hem verden king in zake het gebruik maken van kennisgevingen van aangeteekende brieven, die aan de rechthebbenden, onttrokken waren. wijzigd ontwerp. leen jaar of twaalf aangesproken door Te^en dit artikel is in sommige on-1 een jiem onbekend heer, die hem ver- denvijskringéii sterke oppositie ge-zocht, aan het postkantoor een aan- voerd, omdat men gaarne zou zien, i geteekenden brief voor hem af te ha- dat ook de klasse-onderwijiers eem- len uij voegde er aan toe: ..Ik lieh gen invloed zouden erlangen op den rnet den zaalwachter in het postkan- gang der schoolzaken.Maar. zooals toor woorden gehad en ik mag er gezegd is, bleef dit artikel ongewijzigd niet in en blijven dus de onderwijzers vrij- De jóngen ging met de kennisge wei verstoken van invloed op de re- j ving het postkantoor binnen om den geling der onderwijszaken, te meer j aangeteekenden brief in "ontvangst te" daar ook de schoolvergaderingen niet nemen. De postbeambte, wien de ken- verplichtend worden gesteld. nisgeving, bestemd voor de firma Wijs Muller Co., aan de Leuvehaven No. 36, aldaar, werd overhandigd, ver trouwde de zaak niet. De handteeke- ning kwam hem vreemd voor, en bo vendien kon hij zich niet begrijpen, dat de geadresseerde firma iemand als dit ventje sturen zou. Hij gaf dus den brief niet af en onverrichterzake keerde de jongen terug naar zijn lastgever op het Beursplein. Inmid dels was de politie gewaarschuwd. De inspecteurs van de recherche, de Binnenland Straatroorers. Omstreeks half één Zondagnacht be merkte de hoofdagent van politie J. H. Harleman, komende uit de Van Vollenhovenstraat, op het Westplein te Rotterdam, twee vrouwen en een man, die zich op verdachte wijze op hielden nabij een man, die daar op de straat lag te slapen. Naderbij ge- heeren D. A. Caspers en C. II. Hane- komen, zag hij ook dat van den sla- winckel verschenen ten postkantore. pende het vest openstond en hem eenwaar hun mededeeling van het voor schoen was uitgetrokken. Toen de j gevallene gedaan werd. De onbekende drie personen den hoofdagent gewaarwas intusschen verdwenen, waar- werden, deden zij het voorkomen, als-1 schijnlijk op het zien der politie. Het overly den van President Kruger. De Zwitsersche corr. van de N. R. Ct. schrijft In feilen zomerzonnebrand ligt Ga rens. 't Huizencomplex van forsche gebouwen Ydn Montroux in trillen- J de zending. Friscli, goud-groen de machtige bergbulten, met de liotel- gebouwen als vestingen met poorten j daarboven. En breed-blauw strekt het meer zich uit, vlak voor het terras. waar de grijze banneling van Zuid- Afrika de laatste schreden van zijn moeilijken levensgang gegaan is. De Dent du Midi met nog tuintjes sneeuw in zijn knookigen romp bijt forsch in de blauwe zonnelucht, uit het vruchtbaar-groene Rhóne-dal, op, en de witte zeiltjes der barques trillen als teeró kapellenvleugelt.jes in 't lichte zuchtje, dat soms 't strak-blau- i we watervlak rimpelt. Villa Dubochet 17 gelegen in een kwartier van huurvilla's, schaduwrijk omgeven door vriendelijke tuintjes j n lustoord van prettige voornaamheid en prettig© kadekoelte, 't sterfhuis van president Kruger ligt tusschen allerlei leegstaande villatjes geheel verlaten. 't Is er druk en niet-druk, al naar men 't nemen wil. Na de dagen van beslommering en zorg, zijn er dagen van ontspanning en vreemde rust binnengetogen. Beneden hokt het personeel samen, aan welks taak thans een einde is gekomen zij hebben nu allpen nog Feuilleton. Naar het ENGELSCH. 7). Weet iemand iets bijzonders om trent dezen eigenaardigen millionair? vroeg Sir Bill, eigenlijk een beetje jaloèrsch op de algemeene belangstel ling voor dezen onbekenden persoon en toch zelf ook onder den invloed daarvan. Ilij schijnt eenmaal iets merkwaardigs te zijn. Ik geloof niet, dat iemand van de aanwezigen ooit dit fabelachtig personage gezien heeft. Ik. zei een stem op den achter grond. toebehoorende aan een man op leeftijd met een somber, gladge schoren gelaat, waarin diepe rim pels. Alle hoofden draaiden zich naar dien kant, uitgezonderd het mooi ge kapte van Miss Hale, die haar belang stelling voor de discussie scheen ver dronken te hebben in het kopje kou de thee, waarvan zij bij kleine teug jes dronk. O, op wien lijkt hij vroeg Mrs. Ashton, haar smeulende bruine oogen op den spreker gericht, en haar han den vol ringen in de schoot te zamen vouwende. Mrs. Delficld zei niets, ofschoon haar houding verried, dat iedere ze nuw in haar ten hoogste gespannen was. Heelemaal niet op zijn vader in elk geval. Ik had het genoegen den oorspronkelijken croesus te leeren kennen. Hij was zoo goed mij eens een paar van zijn spoorwegaandeelen j van de hand te doen zeer tot mijn eigen voordeel, ook de knappe rechtsgeleerde lachte hierbij veelbe'- teekenend. Dat was een heel ander soort man een man met een gelaat als een biefstuk, die alles in de we reld als een grap scheen te beschou wen zijn eigen fortuin was daar onder natuurlijk de grootste. Men kon zich zoo voorstellen dat hij elke rij zing in de spoorwegaandeelen met een lachbui begroette. Als hij daar stond met de duimen in de zakken van zijn vest en met uitgespreide elle bogen dan was het als wilde hij de prijs van de wereld vragen en het neerleggen van een banknoot deed hij op een wijze, als dacht hij daar mee de kosten van het heelal te dek ken. Ja, ja. maar de zoon? viel Mrs. Delfield hem in de rede. een oogenblik haar zelfbeheersching ver liezend. Ik heb den zoon zoo nu en dan maar eens even gezien, maar zooveel weet ik wel, dat hij niet uit hetzelfde hout is «gesneden ais zijn vader was. In plaats van te tronen op den top van de hoogte, kijkt hij rond, als wil de hij excuus vragen voor zijn kolos salen rijkdom. Schijnt niet sterk ge noeg van zenuwen te zijn, of laat ons zeggen, niet onbeschaamd genoeg om van zijn positie gebruik te maken. Hij is daarentegen onnatuurlijk bedaard. Mogelijk herinnert hij zich het la waaiige van zijn vader en wenscht dat nu op zijn wijze weer goed te maken. Niemand zou hem voor iets anders houden dan voor één van die vriendelijke, bedaarde, blonde jonge lui, die öf niets, óf bijzonder veel be teekenen. Ik ben blij, dat hij blond is, dacht Mrs. Delfield. terwijl zij haar dochter aankeek, die weer was ver schenen (in de rose blouse) en blo zend plaats genomen had in den cir kel. Contrasten trokken elkaar altijd aan. De moederlijke oogen keken verdel en werden weer bewolkt, want vlak bij Tottie zat een ander contrast, en nog wel een veel rijker en schitte render. hetgeen zij inwendig zuch tend moest toestemmen. Kon het eenvoudige .frissche en vroolijke kind wedijveren met de schit terende weduweHet eenige, wat haar behaagde was, dat de kansen van Sylvia Hale met het mooie haai de laatste minuut heel wat vermin derd schenen te zijn. Mijn eigen opinie is, dat er wel wat in hem zit, zoo ging dc rechts geleerde onder algemeene belangstel ling voortmaar hij zal nog heel wat te leeren hebben voor het er uitkomt. Hij heeft al heel wat dwaze dingen op zijn geweten, sinds het geld in zijn bezit gekomen is. Hij begon met te trachten iederen bedelbrief, dien hij ontvinf ernstig te beantwoorden, en gaf het eerst op, toen hij er tot over de ooren inzat. Toen raakte hij in moeilijkheden doordat hij zijn werk lui te veel betaalde en bedelaars trac- teerde. Toen werd hij opgewacht door een deputatie van buren zoo ver telde men mij die hem verzeker den, dat zij geruïneerd werden omdnt. zij geen daglooners meer konden krij gen en dat hij bezig was den omtrek te demoraliseeren. Toen vluchtte hij naar Londen, en kwam onmiddellijk in contact met de politie, omdat hij de soevereinen rondstrooide en bij gevolg werd lastig gevallen. Daarna teekende hij aan 't hoofd van alle lijsten, maar nu heeft hij zelf een plan opgevat, ik heb iets hooren verluiden over een tehuis voor onbemiddelde ar tiesten, hoe armer hoe beter. Artistieke neigingen, noteerde Mrs. Delfield, en betreurde het, dat zij Tottie niet aangeraden had haar schetsboek mee te nemen. j Het is onnoodig te zeggön, dat hij aan alle kanten afgezet wordt. Dat klinkt vriendelijk en eenvoudig, overdacht Mrs. Delfield. ditmaal ver gezeld van een zucht als van ver lichting. Nu, het hangt er van af, hoe groot die schatten wel zijn. Heb jij eenig idéé van het cijfer. Mr. Seeling trok zijn wenkbrauwen en'schouders op en liet ze toen weer langzaam zakken. Ja, dat vraag ik jou Zekere Bra dy, een van de twee vroegere voog den, vertelde mij, dat op 'toogenblik van den dood van den ouden Gibson het inkomen eer over dan onder 60 millioen gulden was, hetgeen onge- j veer 4.800.000 gulden per maand be- teekent of nog eenvoudiger 160.000 gulden per dag. Daarop volgde een gewichtige pau ze. Toen de advocaat zijn scherpen blik achtereenvolgens op de aanwe zigen richtte, merkte bij op ieders gelaat ongeveer dezelfde uitdrukking 1 op. Zelfs bet tot nu toe onverschillige gelaat van Miss Ilale bleef hem on willekeurig met open mond zitten aanstaren. In dat kort oogenblik van jkwalijk verborgen opgewondenbei 1 j liep ieder der aanwezigen een rilling I over den rug. i Wacht even. ik ben nog niet I klaar. Dat was zestien jaar geleden I en natuurlijk is tijdens zijn minder- jarigheid nog niet het tiende deel van dat bedrag uitgegeven. Al het overige is sinds dien tijd steeds gegroeid en nlimoenen groeien snel. Dei hemel weet, hoeveel nullen er nu noodig zouden zijn om het cijfer neer te schrijven. Als uit één mond zuchtten allen. Dat wil dus zeggen, zei Sir Bill, peinzend, dat het hem minder hinde ren zal om ÏOO.(HX) pond weg te geven dan ons vijf shillings. Een zeer rondborstig „O 1" ontsnap- J0ttie's ro?de ljPPen. terwijl Mrs. Ashton om zich heen keek met een vragende uitdrukking op 't gelaat. Wat kan hij ter wereld met al dat geld doen hij kan het niet eens aan zijn toilet besteden Lady Bearcroft zuchtte als teeken van instemming. Onder zulke omstandigheden schijnt het jammer, dat een dag niet langer is, dat men maar één paar oogen heeft om te zien, en maar één mond om te eten. Men zou anders nog meer dubbel en dwars kunnen genie- ten. Hij zal zeker toch maar ééns per I dag dineeren evenals ieder gewoon sterveling. Nu zag Sir Bill weer gelegenheid iets in t midden te brengen, wat hij ten behoeve van de anderen maar noode had kunnen laten. Hij gichelde. Hoort, wat Miss Tottie zegtZij vraagt zich af of die geldman zich het

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5