Stoomtram HaÉi-LÉi. J. PANDER, Haarlem H.-Bo!Wscï8B8ieii-iM2lrasseÉliriel Complete Meubeleering Behangerij, Stoffeerderij Beddenmakerij. Kleine Houtstraat 76. J The Berlitz School of Languages g ■»M—êtftaCCgtiM Magazijn „do Gouden Brit" Van geheel anderen aard is een lij vig boek, dat bij den uitgever W. Versluys te Amsterdam verschenen is: „de Wet der psychische verschijnse len", een werkhypothese voor een systemathische studie van hypnotis me, spiritisme, geestelijke geneeskun de enz., vertaald door Felix Ortt uit het Engelsch van Thomas Jay. Hud son. Wanneer iemand, zelfs voordat hij het boek heeft ingezien, mocht gaan beweren dat de titel bij den onder titel niet past, ja daarmee in flagran- ten strijd is, dan kunnen wij hem, ook na het. boek te hebben gelezen, geen ongelijlc geven, 't Gaat niet aan, in één adem te spreken van een „Wet" en van een „werkhypothese" en wat ons betreft, achten wij den laatsten, meest bescheiden titel van de twee den besten. Althans een Wet hebben wij in 't boek niet gevonden. Wel een schat van materiaal voor ieder, die zich voor deze dingen interesseert. Aller lei mededeelingen van allerlei perso nen over een reeks van onderwerpen, zoo uitgebreid, dat we er maar en kele behoeven te noemen om daar van een denkbeeld te geven het sub jectieve ik, de bliksemrekenaars, psy chische geneeskunde, temmers van paarden en wilde dieren, spiritische verschijnselen, schijndood en voorba rige begrafenis. Allesbehalve lichte lectuur, maar een pogen van een blijkbaar ernstig man. Gabriele Reuter schreef een roman „Ellen van der Weiden, een dagboek", dat vertaald werd door Mejuffrouw of Mevrouw J. v. M. 't is namelijk moeilijk om zich voor te stellen, dat een man op de gedachte komen zou, om dit boek te vertalen. 't Is de historie van een meisje uit den Harz, dat gaat trouwen met een dokter uit Berlijn en na korten tijd tot de ontdekking komt, dat ze niet bij elkaar passen. Alte Geschichte, die helaas ook ewig neu blijftNaast dat huwelijk de figuren van den man, van wien ze zich verbeeldt wel te houden -- ten slotte de scheiding en het besluit van Ellen om voortaan al leen voor haar kind te gaan leven. Heel normaal lijken ons die twee menschen niethij een vervaarlijke egoïst, die zijn vrouw commandeert als een sergeant een recruut (mis schien is dat in 't militair Duitseh- land nu eenmaal de toon) en zij een opgewonden wezentje, met bitter wei nig nuchter gezond verstand. Twee zulke naturen glijden niet lang samen langs de spoorstaven van 't dage- lijksch leven. Anders wel mooi beschreven. drukte natuurgenooten. Eigenaardig is het, dat de vivisectoen precies het zelfde beweren, alleen met dit ver schil, dat de tegenstanders van de vivisectie het dier bedoelen en de voorstanders den door vele kwalen en gebreken jammerlijk verdrukten me- demensch. j Nu kan maar een van die twee op vattingen de juiste wezen. De onze, zeggen de voorstanders, neen de onze, beweren de tegenstanders der vivi sectie. Daartusschen in staat de groo te hoop, dat er niet voor en niet te gen is, er nieis van weet en er ook niets om geeft. En juist het zien van dat leger onverschilligen vervult ons altijd met bewondering voor wie 't onderneemt oen tijdschrift uit te ge ven op 't gebied der vivisectie, 't zij voor of tegen. Hoe ter wereld zullen ze beweging krijgen in de logge massa? j Wie er meer van weten wil kan zich voor een gulden 's jaars bij de administratie van het nieuwe orgaan, Admiraal van Gwhentstraat 33 daarop abonneeren. Van Arti et Amiciiiae ontvangen j we een prospectus voor hare premie- uitgave 19Ü4. Wie voor 5.lid wordt, ontvangt een lot in de verlo ting van kunstwerken en als premie een plaatwerk, bevattende zes repro- ductiën naar etsen van Rembrandt, met tekst door den WelEdelgeb. Heer Jan Veth. i Men denkt, dat we ons hier vergis- sen, dat er toch niet staan zal W e 1- E d e 1 Geb. Heer Jan Veth. Artisten en andere bekende personen noem je toch kortweg bij hun naamwe spre- j ken toch niet van den heer Charles I Dickens of van den WelEdelgestren- I gen Heer Thorbecke of den WelEdel- geboren Heer Willem Maris. Of gaan j we wel dien kant op, zooals men haast zou afleiden uit advertenties beginnende H.H. Kellners, of zelfs H.H. Grasmaaiers, zooals we eens i onder onze oogen hebben gehadj gaan we wèl den weg op van de we derzij dsche titulatuur, dan dringen wij stellig aan op eerbied voor de j dooden en zal het bestuur van Arti j dienen te schrijven: bevattende zes 1 reproduction naar etsen van den Wel- EdelGeb. Heer Rembrandt. Deze consequentie beleefd aan het I WelEdelgeb. Bestuur van de Wel- j Edelgestr. Vêreeniging aangeboden. j Intusschen mag deze titulatuur- quaestie ons niet doen verzuimen, het lidmaatschap van deze vereeniging aan te bevelen, die door de kunst te 1 steunen, ook de kunstenaars steunt. De doctoren krijgen in de boekenwe reld hoe lang"5r zoo meer concurren tie. We hebben hier meermalen mel ding gemaakt van de Serie Hygiëni sche Vlugschriften, bewerkt door Dr. H. Pinkhof, waarvan het laatste een boekje is over beenderen en gewrich ten. Over 't algemeen hebben, geloof ik, onze medici met deze boekjes niet veel op, vreezen dat de patient, met het beetje dat hij er uit te weten komt, zelf aan 't diagnotiseeren en aan -t concludeeren gaat c-n dat zij later maar moeite hebben om tie verkeerde gevolgtrekkingen weer weg te rede neeren. Misschien is daar iets van aan. Pa- tienten, van hun kant, klagen dat de dokter ze zoo dom houdt. Misschien ook niet onjuist. Met no. 9 van de Hygièniscne Vlugschriften, dat over Beenderen en Gewrichten handeltj kan dunkt mij de strengste medicus wel vrede hebben, want daar staat al heel weinig over zoo'n belangrijk onderwerp in. Dan zijn de „Roode Kruis-Nummer- tjes" milder. Vier van deze groene boekjes, met een rood kruis op den omslag, liggen voor ons en bevatten een uit het Duitsch vertaalde beschrij ving van Chronische darmverzwak king en hardlijvigheid, Hartkwalen, Hoofdpijn en Slapeloosheid en de Jicht. Ze zijn bevattelijk geschreven en zullen, me en en we, niemand die ze leest kwaad doen, als hij er maar niet bij denkt, dat hij 't nu evengoed weet als zijn dokter. De Nederl. Bond tot bestrijding der Vivisectie heeft No. 1 uitgegeven van haar eigen orgaan tot bestrijding der vivisectie, onder redactie van Hugo Nolthenius te Utrecht. WTJ komen op, zegt de redactie, voor jammerlijk ver Uit Zuid Afrika. Chineezen in Transvaal. Het aanwerven van Chineesche koe lies voor de mijnen in Transvaal schijnt niet zoo vlot te gaan als de mijneigenaars wel dachten en hoop ten. Blijkbaar geïnspireerde tele grammen in enkele bladen wijzen daarop. Zoo wordt in een telegram j uit Peking in de „Times" verwonde- ring uitgesproken over het feit, dat de Britsche regeering naast de havens Tientsin en Chingwangtio, beide in de Tsjili-provincie gelegen, ook niet nog Tsjifoe openstelt voor het recruteeren j en verschepen van Chineesche mijn werkers. De correspondent wijst er op, dat van uit Tsjifoe in de provincie Shantoeng, jaarlijks vele duizenden koelies naar Mantsjoerije worden! I verscheept, waar zij thans echter, ten I gevolge van den oorlog, geen werk kunnen vinden terwille van de over-J bevolkte provincie Sjantoeng en ter-! wille van de Transvaalsche mijnen dringt hij op een spoedige openstel- ling van Tsjifoe, als verschepingsha-1 ven voor koelies aan. Een Johannesburgsche correspon-J dent van den „Standard" zegt daaren-; tegen weder, dat het uitblijven van j voldoende aantallen koelies, de schuld I is van de tegenwoordige werfagenten, die der Chineesche regeering niet sympathiek zijn en daarom van het gouvernement geen medewerking er-j langen. Misschien ligt de oorzaak van het gebrek aan koelies ook wel in het i feit, dat de Chineezen langzamerhand I tusschen de regels van de schoonklin kende arbeidsvoorwaarden leeren le zen, en dat daarom de mijnwerkers- arbeid in Transvaal hun niet meer toe lacht. sulaat-G ener aal naar Johannesburg zal verplaatsen. Wat mijn Hólland, het land dat deze stad stichtte, waar de oude kasteel de Goede Hoop. de oude Gereformeerde Kerk, het oud ste stadhuis en nog eenige oude Hol- laudsche huizen staan als aandenken aan onze edele voorouders, zal mijn Holland den vertegenwoordiger van Hare geëerbiedigde en innig geliefde Majesteit de Koningin van hier ver plaatsen naar Johannesburg, die on gelukkige twistappel, de plaats waar om die rampzalige oorlog gevoerd werd O, mag mijn land voor dien steek bewaard blijven. Holland zou hier zijn goedkeuring hechten aan het feitelijk verplaatsen van de hoofd stad. En als in die dagen die komen zullen, zooals er geweest zijn, weer Hollandsche oorlogsschepen hier ko men, wie zal dan Harer Majesteits braven verdedigers van hun land de behoorlijke ontvangst geven? De ooi- log en de tegenwoordige toestand, tijdelijke toestaud van zaken, heeft, reeds veel te weeg gebracht, dat kwellend was. Van sommige kanten verwacht men niet anders, maar van Holland hoop ik heel wat anders. Al gingen allen weg, onze stad is door haar gesticht en niets zou de Hol la ndsch gezinde Afrikaners dieper grieven dan dit, als de oude kolonie moest beleven, dat hare hoofdstad door den Hollandschen Consul-Gens- raal werd ontruimd voor Johannes burg, een inlandsche, thans Engel sch e stad. Thans meer dan ooit, daar ik per soonlijk weet, hoeveel het Holland sche volk voor mijn volk deed, thans nu het gevoel van liefde voor en trots op Holland zoo heerlijk is versterkt, nu. zou dunkt mij de tijd daar zijn, om hier een generaal-consul te zen den, trotsch op zijn volk, zijn taal, zijn geschiedenis, wiens huis een ren dezvous kan zijn van allen, die Hol land liefhebben en hooghouden waar op den drempel van het huis alles zóó Hollandseh zijn zou, dat uit eer bied en achting van zelf de bezoe ker-s de taal van den consul zouden spreken, en waar een ander maat en ander gewicht gold dan het goed of titels, de goedkoopste manier om zeer twijfelachtige daden te loonen. Er zijn hier thans tal van uwe landslui, die liet moeilijk hebben, toch zijn er ve len. die eerbied en bewondering wek ken wegens hun moed om toch maar voort te gaan. Engeland kan niets uitdenken, dat gevoeliger slag zou geven aan het gevoel voor Holland in onze kolonie, dan wanneer het land, dat wij zoo lief hebben, zou helpen om den zetel van het Gouvernement te verplaatsen. Och. wat zou ik gaarne zien. dat. het Hollandsche consulaat, en h«M huis van den consul ook. een cen trum zou zijn voor al wat echt Hol landseh is. voor taal, levenswijze, al wat den Hollander, trotsch op zijn land. volk, taal en geschiedenis, doet hooghouden, en in het oog van niet- Hollanders benijdenswaardig maakt Geen courant, geen handelsverbinte nis, niets kan Holland zóó veel goed, of, helaaszoo veel kwaad doen, als de echte of halfhartige Hollander. Thans is voor Zuid-Afrika de tijd gekomen, dat geen woorden, maar daden spreken moeten, en waar Hol land in Holland zoo veel voor Afrika deed. bid ik waarlijk, dat hier dat edels en goeds mag worden volgehou - den." MARIE KOOPMANS— DE WET. Kaapstad. I Eerst wordt zulk een staalblok wit- gloeiend gemaakt en tot een plaat ge smeed, welke men, terwijl zij nog gloeiend is, in koud water werpt, waardoor zij zeer hard wordt. Die plaat wordt dan in 20 k 30 stukken gebroken, welke allen nauwkeurig worden nagezien. Vertoonen zij, waar ze doorgebroken zijn, een gelijkmatig, fijn-korrelig vlak van grauwe kleur, dan wordt het staal als bruikbaar be- schouwdanders wordt het stuk weg- geworpen. j Die kieskeurigheid bij het uitzoeken is de oorzaak, dat er zooveel staal wordt gebruikt bij het maken van ïen onberispelijke kling. Nu wordt alles gloeiend gemaakt tot één staalklomp en daarna uitgeklopt i tot een platten staaf, welke in de lengte wordt gespleten in twee dee- len, 60 a 75 millimeter breed. De al dus verkregen stukken staal worden i -j elkaar gelegd, nogmaals in het vuur gloeiend gemaakt en met ha mers 1-ewerkt, totdat alles in een vas te massa is samengesmeed. Men heeft dan echter eerst e"en blok staal van ,10 121/2 centimeter lengte, 31/2 centimeter breedte en 8 k 9 millimeter dikte. Drie van zulke staven worden dan eindelijk door den meester-wapen- smid en twee helpers met den klei nen hamer tot een zwaardkling ge smeed. Ten slotte wordt het staal hard ge- maakt en daarbij roept men onder ge beden den God der wapensmeden aan. Het Japansche zwaard is, eenmaal afgewerkt, een der voortreffelijkste wapenen in zijn soort, welke men kan - vinden. Wonderkinderen Over de muzikale wonderkinderen j van onzen tijd doet een der Engel- sche bladen mededeelingen. Niet al leen geërfde eigenschappen, maar ook de voor hun aanleg gunstige omstan- digheden en een muzikale omgeving, zijn bij hen op te merken. De zusjes Paula en Flora Hegner, te Weenen, komen uit een zeer mu zikale familie. Paula, nu twaalf jaar, wekte al op haar vijfde jaar in de muzikale kringen verbazing door haar geheugen en talent van improvisee- ren. Floro, nu veertien jaar, heeft een zeldzaam mooie stem, en bijzonderen aanleg voor den dans. De twaalfjarige Florizal von Reu- ter beeft eeu vader die viool speelt jen componeert; het ventje toonde op Zijn derde jaar reeds grooten aanleg j voor muziek. Hij werd te Davenport, 1 in Iowa geboren, nam les te Chicago en te Genève; is violist, componist en dirigent. May Harrison, veertien jaar, gebo ren in Engelsch Indie. groeide in een muzikale omgeving op; haar zusjes van vijf en zes tóonen ook reeds merk waardig talent voor compositie en vioolspel. Het bekendste wonderkind is mis schien wel de jonge Hongaarsche violist Franz von Vecey, die weldra een kapitaal gaat verdienen op een reis door Amerika. Een flinke, gezon de' natuurlijke jongen van elf jaar; zijn ouders, beschaafd en muzikaal, wonen te Boedapest. Men herinnert zich, hoe hij onlangs op een concert te Londen omhelsd werd door Joa chim,— ook een wonderkind uit Hon garije, dat zestig jaar geleden, de mu zikale wereld 'teerst van zich deed spreken. Gemengd Nieuws. Het Nederlaadsehe Consulaat- Generaal te Kaapstad De bekende meivrouw Koopmans De Wet, de warme vriendin der Ne- derlanders, schrijft, meldt hetl-Ibld., als volgt uit Kaapstad i ..Er loopt hier een gerucht, dat het Hollandsche Gouvernement het Con Het zwaard der Japanners. Nergens misschien heeft het zwaard een zoo groote rol gespeeld en is het maken daarvan tot een zóó hoogetrap van volmaking gekomen als in Japan. De werkplaats, waar zwaarden wor den gemaakt, zijn bijzonder klein. Zij bevatten aan den eenen kant alleen de blaasbalgen en vlak voor de wind pijpen daarvan een kuil in den grond, welke vol houtwol is, en waarin het staal heet wordt gemaakt. Als aam beeld doet een niet al te groot blok ijzer dienst, dat aan de oppervlakte is hard gemaakt en in den grond vast staat. Vrouwen en kinderen mogen nooit zulk een werkplaats betreden. Men vreest, dat zij het staal zouden beder ven, omdat zij altijd door booze gees ten worden vergezeld. De eenige werktuigen welke men er gebruikt, zijn twee groote smidsha mers en een kleinere hamer, niet zwaarder dan een kilogram, welken de meester-wapensmid in de hand houdt. Men gebruikt voor de zwaarden al leen Japansch staal, hetwelk daardoor wordt verkregen, dat ijzererts in een houtskooloven gesmolten en terstond in koud water gegoten wordt. Het staal wordt gevormd tot klompen van 3/4 K.G. en vijftien van die klompen zijn noodig voor het maken van een zwaardkling, welke, als zij gereed is, (zonder schee de, gevest, enz.) niet meer dan 3/4 al K.G. zwaar is. Aangekomen Badgasten te Zandvoort. K. Huksan», Mnnchen, Hotel Beau Site, 1 pers. M*vr. W. Muller, id. id., 1 pers. Jongeh. J. Brenian, A'dam, Villa Kijkduin, 1 pers. Id. D. Hubert, id. id., 1 pers. Id. A. en J. Brouwer, id. id., 2pers. Id. H. en J. Tjaarda, Arnhem, id., 2 pers. M. Mayer, A'daiu, id., 1 pers. Jongej. N. Stroeve, id. id., 1 pers. Jongeh. W. Offerhans. Groningen, id. 1 pers. Id. J. Middelbeek, Utrecht, id., 1 pers. Id. W. v. Popta, Den Haag, id., 1 pers. Jongej. M. en M. Bloembergen, Zwijndrecht, id., 2. pers. L. Tar, A'dam, Hotel d'Orange, 8 pers. S. Tink, New York, id. 2 pers. F. Vonk de Bott, A'dam ïd3 pers. O. J. Waura, Weenen, id., 1 pers. J. Drukker, R'dam, id., 1 pers. R. Baum, Elberfeld, id., 3 pers. Mevr Salomonsen Wertheim, A'dam id., 3 pers. Fain. Cavalé Gow Gregor. Londen, id.,5pers. O. Philips, Den Haag, id., 1 pers. Fam. Hulfreden, Zwitserland, id., 2 pers. F. Nauta, A'dam, id., 3 pers. K. J. Philips id., id.. 1 pers. J. E. Joachimsthal id., id., 1 pers. Grelinger id id., 1 pers. J. J. S. Zimmerman, id., id., 3 pers. B, Rosenbock, New York, id., 2 pers. W. Dreyfus, id., id., 2 pers. G. v. Heerde, A'dam, id., 2 pers. Jacobron, New York, id.. 1 pers. G. en E. Nassau. Essen, Hotel Kurliaus, 2pers. A. Grunberg, Keulen, id., 2 pers. Mej Hos, A'dam, id., 1 pers. J. IJzerman, id., Haltestraat no. 27, 5 pers. Mej. A. S. Grote, id., id., 1 pers. Mej .H. W. Coster, Winterswijk, villa Licht toren 1 pers. Mej. A. J. v. d. Berg,R'dam, Pension Hollen- berg 1 pers. L. Gober, A'dam, Villa Duin en Daal, 2 pers. M. Zeldenrust id., id., 2 pers. Amsterdainsclie Hypotheek Waarborgmaatschappi 3 Gevestigd te AMSTERDAM, Heerengracht 131 Ongericht 2 Jan. 1896. Waarborg- en Reservefonds f 407.269.81 Voor zoover de voorraad strekt, zija bij niet uitlootbai gewaarborgde 4 pCt. Hypothécaire Obligation van bovengenoemd Maatschappij, in stukken van f 1000.f 500.— en f 100.—, tege beurskoers,; verkrijgbaar ten kantore der Mij. en bij hare vertegei woordigers; alwaar tevens Prospectussen en Inlichtingen word® verstrekt. DE DIRECTIE. VRAAGT AAN KENNISSEN EN FAMILIE naar een adres voor de soliedste BEDDEGOfiDEBGSr en u zult ongetwijfeld naar d( verwezen worden als te zijn goedkoop en uiterst sot lede voor Jongens en f Meisjes afzonderlijk S ZOMER CURSUS iii de FRANSCI1E, ENGELSCIIE en DUITSCtlE TALEN, door Leeraren uit de respectieve landen, t - fl 1 per Les 33 Lange Veerstraaf J| Speciaal Adres voor het vervaardigen van Brillen en Pinee-nez, volgens voorsehrilt van H. H. Oogartsen Ruime oolleotio Bare- on Thermometers, Rota- on Toonoolkijkoro PRISMA BINOCLES van BUSCH, GOERZ on*. Passordoozen van E. O. RIOHTER Co., Chomniix, Boudan, Doubló, Zllvoren on Stolon Brillen. Lorgnetten Fopom Main. Zijlstraat 85, JOH. M. SCHMIDT, Opticien. GEOPEND TOT B UUR. Tolofoonnummer IOS7. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le 1(1. 'ia ld. HEEMSTEDE15 Cents 12'/. Conti RENNEBROEK 20 17'/, HILLEGOM, I.EI DEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN 30 25 Gouponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goederenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. wat beters te geven heeft tot zoo'n laag peil moet zinken. Wandel ik fieusch niet te vlug naar je zin? Op dit punt gerustgesteld werd Mr. j Hopkins het vervolg van de wande- ling zeer nadenkend. Den volgenden morgen werd hij tot Harold's niet geringe schrik al onder het ontbijt aangediend. Hij had dien nacht niet kunnen slapen, zoo ver telde hij zijn vroegeren speelkame raad en zou dat nu nog niet kunnen! doen, dan nadat hij hem een idéé had meegedeeld, hetgeen tijdens hun ge sprek van gisteren bij hem was opge komen, en dat hem nu geen oogenblik uit de gedachten ging. Het beeld van j den straatartiest, zooals Harold hem dien had voorgesteld, liet hem geen! oogenblik met rust. Den geheelen nacht had hij liggen peinzen over de j vraag, hoe hun lot te verbeteren, en nu meende hij het gevonden te heb-; ben. Hij schilderde Harold een toe-' vluchtsoord voor ongelukkige kunste naars een instelling niet alleen voor hen, die al tot straatkunstenaar hun toevlucht genomen hadden, maar ook om de minder voorspoedigen voor totalen ondergang te behoeden een haven voor ongelukkigen, die een toevlucht noodig hadden. Zijn woordenvloed was zóó wel sprekend. dat Harold, al luisterend meegesleept, geheel vergat hoe die zelfde man hem gisteren nog weerzin had ingeboezemd. Ja, dat was een idéé, en nog wel. een, dat weerklank vond in 't diepst van zijn hart. Het zou prachtig zijngaf hij met schitterende oogen toe; maar wat j een onderneming! Ik bedoel niet om; het geld bij die woorden bloosde hij. hetgeen hij wel meer deed als hij verplicht was zijn millioenen in her innering te brengen (zou dat ook niet van een slechten smaak getuigen) maar hoe moest men al die arme on-1 gelukkigen bij elkaar krijgen? Hoe hun namen te weten komen Ik zou niet weten, hoe ik dat aan moest leggen. Hopkins lachte bijna, maar veran derde het nog intijds in een kuch. Dat is niet noodi™ dat je het zelf doet, Daarvoor zijn genoeg menschen te vinden. Natuurlijk moet je iemand; zien te krijgen, die zijn connecties onder artiesten heeft. Hier zweeg hij even bijna plotse ling. Harold keek hem vragend be schroomd aan. Als jij bijv. wilde... Als ik zeker kan zijn van je ver trouwen, dan is daar wel kans op. Zoo a ls ik je vertelde, behoor ik tot een familie van artiesten, en... Zou je werkelijk al die drukte on den hals willen halen? want er zal' heel wat aan vast zijn, stel ik mij voor Dat zal het zekermaar in dienst van de kunst is moeite geen moeite evenmin als in jouw dienst, waarde Gibson mót die woorden streek hij glimlachend de hoeken van zijn kne vel op. Op het cricketveld heb ik het vaak genoeg voor je opgenomen, niet waar? Waarom zou ik het dan nu niet voor je doen? Het vervolg van het gesprek toonde duidelijk aan, dat Harold's aandeel in de onderneming uit niets anders zou bestaan dau het geven van geld, terwijl zijn vroegere speelmakker al het andere dirigeerde, van den aan koop van een geschikt huis af tot een verzameling penseelen en kleu ren ten behoeve van de mislukte ge nieën toe. Toen het zoover kwam de som te bepalen, vroeg Harold (weinig op dreef als hij was in financiëele za ken) verlegen of honderd duizend pond genoeg zou zijn om mee te be ginnen (Gewoonlijk begon hij die som te noemen, een lagere was voor hem niet de moeite waard). Mr. Hopkins vond het voldoendeen was politiek genoeg om niet overeen vergoeding voor zichzelf te spreken. Zijn tijd stond zijn vriend ten dipn- ste, verzekerde hij hem royaalmaar als er persoonlijke uitgaven voorkwa men, dan zou hij niet aarzelen, die in rekening te brengen. Jij geeft je geld en ik geef mijn tijd, zoo ziin wij "uitte, nietwaar? Er volgden eenige weken, waarin Harold zich gelukkiger voelde, dan in den laatsten tijd over 't algemeen het geval was. Zijn gedachten had den een bepaalden vorm aangenomen, eindelijk had hij iets gevonden. Ook werd er wel voor gezorgd dat zijn belangstelling voor het nieuwe plan niet beneden het kookpunt raak te. Op ieder uur van den dag kwam Hopkins binnen om rapport te doen over zijn vorderingen. Natuurlijk was er juist een bijzonder geschikt huis te krijgen en kleine bezwaren werden spoedig overwonnen. De artiesten wer den in twee groepen verdeeldinwo- nenden en zij, die alleen voor hun studie hulp noodig hadden, of „inter nen en externen", zooals de onver moeide Hopkins hen noemde. De eer sten en natuurlijk de ongelukkig- sten behoefden nooit het gebouw te verlaten, tenzij zij het wenschten de tweeden, die al op een of andere manier huisvesting genoten, zouden kunnen gebruik maken van ateliers, materialen en zelfs van modellen, zonder dat het hun iets kostte, even als alles binnen deze muren niets kostte. Het was een geheel philantro- pische inrichting, niemand behoefde zelf iets van de kosten te dragen. Toen Harold naar zijn opinie óver dit punt gevraagd werd, had hij vol edele verontwaardiging gezegd, dat. niemand iets berekend moest worden. Zoo vol toovermacht is het geld. dat zes weken na het opperen var het denkbeeld, Mr. Hopkins Harold kon inviteeren om tegenwoordig te zijn b:: de inwijding van een inrich ting, die, zooals hij hem verzekerde, bestemd was om zijn naam onsterfe lijk te maken. Die inwijding bleek voor hem een dag te zijn van gemengde vreugde. Zoo aangenaam als het was om onder geleide van Hopkins de keurige in richting van het gebouw in oogen- schouw te nemen, zoo'n straf was het voor hem om het feest bij te wonen, dat zijn toppunt bereikte, toen het twaalftal artiesten, dat hier al een haven gevonden had, zeer op de voor hem onvermijdelijke speech aandrong. De stralende dankbaarheid, die sprak uit de gezichten der hongerlijdersom hem heen noodzaakte Harold om met bijzondere aandacht den zoom van het tafellaken te bekijkenen toen hij eindelijk op de schouders van den meest enthousiasten of den stevigsten de kamer werd rondgedragen, voelde Mr. Hopkins zich overtuigd, dat er, tamelijk veel tijd zou verloopen vóór Harold weer een kijkje zou komen nemen. Dat bleek niet ongemotiveerd te zijn. Ofschoon de belangstelling van Ha-! rold niet uitgedoofd was, stelde hij zich tevreden met de uiterst gerust stellende rapporten, die door den di recteur werden overgebracht. De ijver van dien jongen man was verbazing wekkend, ofschoon hij nog wel gele genheid scheen te hebben om ook zijn persoonlijke belangen niet te vergeten als daar zijn een reisje naar Hur- lingham of het rijden met een vier span in het park. Toen hij hem bij zoo een gelegenheid ontmoette, drong het niet tot Harold door, dat dat spulletje van Hopkins zelf moest zijn en zelfs al was het tot hem doorge drongen, dan zou het hem nog niet verbaasd hebben, omdat een vierspan uit een financieel oogpunt be schouwd, al even weinig indruk op hem maakte als een ezelwagentje op een gewoon sterveling. De voorstel ling. die hij zich maakte van die druk arbeidende schilders in hun ateliers en van de atmospheer van kunst, die over het „Tehuis" hing, strekte Ha rold dikwijls tot troost tegenover an dere kleine teleurstellingen zoo bijv., toen hij tot de ontdekking kwam dat zekere witharige bedelaar met een bijzonder pathetisch uiterlijk, dien hij kort geleden ondersteund had. al jaren lang een inkomen maakte van zes-duizend guldenof toen hij het nieuws vernam, dat een hem brieven schrijvende weduwe, van wie hij uit louter medelijden zooveel handwerkjes gekocht had, dat hij er wel een tentoonstelling van organi- seeren kon, zooeven naar de Pariische tentoonstelling was gegaan. fWorcH vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6