zijne houding veranderde niet. Niette genstaande dit oordeelde de Justitie Blonk in bewaring te houden en al- zoo is hij geboeid door de politie naar Haarlem gebracht. Onderweg heeft men met oen gearresteerde het ter rein van den misdaad opgenomen. Opmerkelijk is 't. dat de hulp die Blonk voor Bosman ging halen, 700 Meter van do plaats ligt, waar de moord heeft plaats gehad, terwijl de smid Oudejans er bij woont. Het lijk is geschouwd, doch de Jus titie heeft nog geen verlof tot begra ven gegeven. Hoofddorp verkeert onder den in druk van het bloedig drama, dat in den omtrek is afgespeeld. De versla- gene P. Bosman heeft ongeveer 40 jaar te Hoofddorp (Haalemmermeer'f gewoond en oefende het beroep van klaverrijder uit. Verleden jaar had hij zich te Schoten gevestigd. Het was een buitengewoon ijverig man, doch was niet bemind, daar hij zeer onverschillig en lastig voor zijn volk was, dfat hij in dienst had. Evenwel vindt men den moord af schuwelijk. Binnenland. Auto's. Volgens het ,.Vad." is het zoo goed als zeker, dat binnenkort eenige auto mobielen ten dienste van het Hof zul len worden aangekocht. Bedienden van het Paleis zullen tot chauffeurs worden opgeleid. Vacantia. De Minister van Marine heeft se dert eenige dagen de residentie met verlof verlaten Gisteren vertrok de Minister van' Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper. j met ongeveer een maand buiten- landsch verlof. Het 10 jarig bestaan van den A.H.D.6. Naar de heer I-Ienri Polak in hei bondsorgaan meedeelt, zal het 10-ja rig bestaan van den A. N. D. B. stil worden gevierd. Het plan was om een twee- daagsch feest te organiseeren in Au gustus of September van dit jaarde commissie voor het maatschappelijk werk had zich gereed gemaakt, er was besloten den leden op te wekken op de beide feestdagen vrijaf te ne men en te dien einde een groot spaar fonds te stichteneen duizendtal Antwerpsche vakgenooten had zich reeds aangemeld om hierheen te ko men, vergezeld van hun harmonie orkest ..De Dageraad" en hun man nenkoor .Kunst en Broederschap"; er zou een groote feestvergadering ko men, een concert, landelijk feest, bal champëtre, vuurwerk, enz. Maar er komt nu niets van. De uit sluiting schrijft de heer Polak „heeft al ons geld opgeslokt en ons een zware schuldenlast bovendien op de schouders gelegd. Een uitgaaf van ettelijke duizenden guldens kan de Bond zich onder de gegeven omstan digheden niet veroorloven. En ook de leden zullen nu bezwaarlijk een paar dagen vrijaf kunnen nemen, omdat zij uit alle macht partij moeten trek ken van de heerschende drukte, wil len zij vóór den winter een beetje uit de schulden zijn, die de uitsluiting hen bezorgd heeft." International! 1 Socialistisch- Congres De Amsterdamsche Bestuurdersbond vergaderde gisteravond om te beraad slagen over de al of niet deelneming aan het internationaal socialistisch congres, dat in de volgende maand te Amsterdam zal worden gehouden. Het bestuur adviseerde tot niet-deelne- ming. De reden hiervan zette de se cretaris, de heer Pothuis, uiteen. Wel is waar aldus spr. behoort de arbeidersbeweging in het algemeen voeling te houden met de sociaal-de mocratie, maar de Bestuurdersbond moet zich volgens zijne statuten uit sluitend bezighouden met de practi- sche vraagstukken van den dag en niet met de theorieën. De Bestuurders bond vertegenwoordigt geen bepaald beginsel en komt daarom op voor de arbeidersbelangen met terzijdestel ling van partijpolitiek. Bij de hierop volgende discussie voerden de tegen standers van deelneming nog aan dat ook het meerendeel der Engelsche vakvereenigingen en de Duitsche Ge neral Kommission niet vertegenwoor digd zullen zijn. Ook meende men, dat het niet aanging eene vakvereeni- ging, welke als zoodanig niet aan het congres deelneemt, toch door den Be stuurdersbond (waarbij zij is aange sloten) te doen vertegenwoordigen. Te vens wees men er op, dat op deze ma nier verschillende vereenigingen die wel meedoen, dubbel vertegenwoor digd zijn, wat ..parademaken" werd genoemd. Na levendige discussie werd ten slotte met 34 tegen 7 stemmen be sloten niet deel te nemen aan het in ternationaal socialistisch congres. Staking Typografen. Uit Winschoten wordt gemeld Nadat Woensdagavond een verga dering was gehouden, welke de heer Hols, uit Amsterdam, leidde, staak ten gisterenmorgen de aangesloten ty pografen aan de drukkerijen van de hoeren Van der Veen en Cohen. Het Winschoter dagblad zal voorloopig driemaal ner week verschijnen. Organistenvereeniging. Woensdag 1.1. werd te Middelburg de 15e jaarlijksche algemeene verga dering der Nederlandsche Organisten- vereeniging gehouden. Uit de verslagen bleek, dat het getal leden een tot nu toe ongekende hoog te bereikte en dat de financiëele toe stand voortdurend gunstig kan wor den genoemd. Het kapitaal der Ver- eeinging bedraagt thans ruim 14.000. Hoewel de aanvragen nog al aan zienlijk waren, kon hieraan ten volle worden voldaan. De aftredende bestuursleden werden herkozen en in de plaats van den heer Utermöhlen te Hoorn, die over leden is, als correspondeerend lid al daar de heer J. van Dissel benoemd. Een commissie van vijf leden uit bestuur en leden der Vereeniging werd benoemd om de statuten en het reglement te herzien. De volgende algemeene vergade ring zal te Amsterdam worden ge houden. Het bestuur is titans ais volgt sa mengesteld Jos. At Ver hei jen, organist der Mo- zes en Aaronskerk te Amsterdam, voorzitterW. Ezerman, organist der Groote Kerk te Haarlem2de voorzit ter W. de Vries, organist der Groota kerk te Nijmegen, 1ste secretaris; Joh M. Diedrich, organist der Herv. Kerk te 's-Hertogenbosch, 2de secretarisA. Pompe, organist der Evang. Luth. kerk te Amsterdam, le penningmees ter J. C. Braspenning, organist der Oude Walenkerk te Amsterdam2e penningmeesterJ. A. Scholte, orga nist te Amsterdam, muziekcommissa- ris. Ook een kwestie. Men meldt uit Bameveld Ook wij hebben hier sedert lang een soort meent-quaestie, die, hoewel gelukkig nog niet in die mate als te Hilversum, reeds aanleiding tot heel wat twisten gegeven heeft. De onder deze gemeente gelegen „Wesselsche Heide", vroeger een soort van Maal- schap, is onder een aantal eigenaren verdeeld. Dit heeft de omwonende landbouwers echter niet weerhouden deze heide nog steeds als gemeen schappelijk eigendom te beschouwen, door er af te halen, wat zij noodig hadden. De eigenaren hebben reeds verscheidene stukken heide in cultuur gebracht, en er ging telkens een storm van verontwaardiging op, wan neer zoogenaamde indringers (le vruchten hierva wilden binnenhalen. Talrijk zijn dan ook reeds de be keuringen, door de politie gedaan. Tot nog toe is echter nog geen veroordee ling gevolgd. Hierdoor aangemoedigd zijn de ..gebruikers" van deze heide tuurlijk nog steeds in aantal toege- j nomen. Thans is evenwel opnieuw tegen eenige landbouwers, die zich een en ander van deze heide toe-eigenden, proces-verbaal opgemaakt, en met groote belangstelling wordt de uitslag van deze bekeuringen tegemoet ge zien. Koppig. Te Putte (N.-Br.) weigeren deraads-j leden ter vergadering te komen, daar de voorzitter de vergaderingen tegen 's ochtends uitschrijft en de vroede mannen willen alleen 's avonds ver gaderen. Nu is er reeds viermaal een vergadering uitgeschreven, maar er verschijnt niemand. De zaken raken in 't achterwerk, zoo moet thans de hoofdelijke omslag over 1904 worden vastgesteld. („Nbr.") Een Schadepost. Uit Rosendaal meldt men Toen gisterenochtend een le klasse reiziger van Antwerpen alhier aan kwam, bemerkte hij, dat zijn porte feuille met 20.000 francs was verdwe nen. Hij had een kaartje naar Am sterdam. doch keerde onmiddellijk naar Antwerpen terug, na eerst aan gifte bij de marechaussee te hebben gedaan. De geredde hoed. Op Zondagmorgen, terwijl de stoom boot „Telegraaf Koudekerk passeer de, sprong onverwachts een man over boord en zwom naar den wal, liep op een draf in tegenovergestelde richting van de boot. sprong weer te water, zwom naar zijn hoed en kwam toen op een draf terug om de boot weer in te halen. („U. D.") Een Hoos. Men meldt uit Stavoren dato 27 Juli Een hoos van ongewone kracht en afmeting deed zich hedenmorgen van 9 tot 10 uur gelden in zee op een afstand van ongeveer 1000 M. in Noor delijke richting van hier en naar schatting circa 400 M. uit den wal. Massa's water werden opgezogen, bleek zich afteekenende tegen het die pe blauw des hemels. Bij overigens kalme zee geraakte het water in heftige beroering. Wit- gekuifde golven stormden aan naar 'i middelpunt der bewoging. Men klom in de masten der schepen en op de daken der huizen, om zoo goed moge lijk getuige te zijn van liet grootsche natuurverschijnsel. Gelukkig waren er geen vaartuigen in den naasten omtrek. Brand. Men meldt uit Emmen Gisternacht verbrandden twee boe renwoningen te Wachtum, gemeente Dalen. In een der woningen kwam eene oude vrouw in de vlammen om. Gistermiddag sloeg de bliksem in de woning van de wed. Jeursen te Erica. De inboedel hiervan werd groo- tendeels gered, behalve het koren, dat pas binnengehaald was. Het laatstgenoemde huis was ver zekerd, de inboedel niet. Koloniën. De ongeregeldheden op Flores. (Een correspondentie van het „Soe- rab. Hbl".) Waar het schoone, bergachtige ei land Flores op zijn smalst is, strekt zich, om onze nederzetting Maumeri. het rijk van Sikka uit. Op de Zuid kust ligt de hoofdplaats van dien naam De bewoners van de bergstreken in heit binnenland, hoewel onderdanen van den radjah van Sikka, erkennen in de eerste plaats hun eigen berg- hoofden en beschouwen den radjah meer als een souverein, aan wien ze slechts schatplichtig zijn. Elke kampong moet n.l. een belas ting van 4 klappers per boom en per jaar opbrengen, wat. op een oogst van gemiddeld 50 klappers per boom, een inkomstenbelasting van 8 pCt. betee- kent. De uitgestrekte klapperbosschen in het binnenland van Flores maken de copra tot het voornaamste handels 1 artikel; door Chineesche kustbewo ners opgekocht en uitgevoerd, stelt dit product de oorspronkelijke eige naars in staat om olifanstanden te koopenen olifantstanden is een toeken van rijkdom en aanzien bij de' bewoners van Flores. De genoemde klapperbelasting nu. was de onmiddellijke oorzaak van het geschil tusschen het invloedrijk berghoofd Tekka en zijn vorst den Radjah van Sikkade reden waarom eerstgenoemde door omkooping tn bedreiging ongeveer 34 kampongs tot opstand had gebracht en een oorlog van moorden, plunderen en brand stichten tegen de trouwgebieven kam pongs was begonnen. Acht van deze laatste kampongs waren achtereenvolgens in de as< h gelegd, waaronder eindelijk ook de groote. uit 160 huizen bestaande, kam pong Kotting, die op het midden van het eiland, rondom haar kerkje en pastorie! gelegen, ruim 800 inwoners telde. Do communicatie met de Zuid kust was verbroken en omtrent het lot der belangrijke missies te Sikka en I.illa was niets bekend, toen de resident T. A. Heckler, van Timor en onderhoorigheden, in de laatste da gen van Mei van een en ander be richt kreeg. Onmiddellijk werd door dezen be sloten met den controleur R. L. A. Heilweg en alle beschikbare, dat is 57 padjoerits onder een Europeesch sergeant-instructeur per gouverne- ments-stoomschip „Pelikaan", naar Flores te gaan, terwijl, door middel van de juist te Koepang aanwezige Merauke-boot, de regeering van het voorgevallene verwittigd werd. Eerst werd Sikka op de zuidkust aangedaan om zich aldaar van den stand van zaken te vergewissen. Hier jwerd vernomen, dat de missies tot dusverre geen gevaar liepen dat de pastorie \an Kotting benevens de ma terialen (djatihout ter waarde van ƒ4000' voor de nieuw te bouwen kerk gespaard werden en alleen het nood- kerkje mede een prooi der vlammen geworden was. Aangezien zee en branding" het on doenlijk maakten, hier troep en trein te debarcpieeren om het binnenland in te trekken, werd de Radjah aan boord genomen, ten einde de voeling met de bevolking te vergemakkelij ken en de excursies mede te maken. Daarna werd opgestoomd naar Mau merie op de noordkust, alwaar de Pelikaan" den 27sten Mei ankerde. In den namiddag van dien dag kwam tevens de pastoor Yseldijk van Kotting met twee broeders naar Mau meri vluchten en de hulp van den re sident inroepen, omdat men zich bo ven niet meer veilig achtte en de on-, bewaakte eigendommen gevaar l'e- pen. Tekka en de bevriende Radja van Nita kwamen nl. beiden beurtelings bij den pastoor, en wel eerstgenoemde om mede te deelen. dat hij Radjah werd, en den geestelijke voor te stel len met hem mede te gaan, in welk geval hij elders een huis voor hem zou doen bouwen. De weigering van dit verzoek wekte argwaan op bij den Radjah in spe, en bemoeilijkte do handhaving van een strikte onzijdig heid, waardoor men zich tot op dat oogenblik veilig had gewaand. Nadat Tekka was opgeroepen voor den resident te verschijnen, waarop zijnerzijds een onbeschaamd ant woord was ontvangen, waarin hij o. a. zeide, er prijs op te stellen, ook eens wit menschenvleesch te proeven, wijl hem alleen de smaak van het zwarte bekend was, werd den Radjah van Sikka aangezegd om 300 man door hem gehuurde Angeleesche hulp troepen naar Maumerie te ontbieden en moest enkele dagen op de verschil lende versterkingen gewacht worden. 31 Mei kwam de „Pelikaan" terug met de overige pradjoerits,welke nu 83 man sterk waren. Nadere inlichtingen voerden tot de wetenschap, dat Tekka thans zijn hoofdkwartier hield in de kampongs Baloe, Wele en Halat, op 2 uren af- stands Z.Z.O. van Maumeri gelegen en deden mitsdien deze kampongs als aanvankelijk object voor ons optreden aanwijzen. Het kamponghoofd van Baloe Wele was een zekere Pitang vurig aanhan ger en voornaamste mtcTestander van Tekka. De weg naar Baloe Wele voerde door hooge alang-alang, kwam echter door een gelukkig toeval op een andere zij de van de kampong uit dan door do bewoners verwacht werd, zoodat de troep de met gespleten bamboe om- paggerde kampong op 120 M. afstand vóór zich zag liggen, toen de 2.15 u. van 's vijands zijde een signalement viel, de krijgstrornmen geroerd wer den en daarna krijgsgeschreeuw en meerdere schoten weerklonken, ge paard aan het gefluit van kogels, die hun doel misten. De padjoerits gaven van twee zijden enkele salvo's, waarop het schieten van den vijand ophield; het schreeu-, wen. gestaakt werd en een volkomen stilte volgde. Bij onderzoek bleek de kampong overhaast verlatenhalf aangesneden vruchten, potjes, die nog op het vuur stonden, de aanwezigheid van een. voorraad djagoeng (het hoofdvoedsel der bevolking), geiten en varkens be vestigden dit. Alle kostbaarheden waren echter meegenomen of te voren in veiligheid gebracht. Achter de pagger werd een kleine aarden wal en een loopgraaf aangetroffen. Vier lijken, waaronder het kamponghoofd van Halat, bene vens eenige bloedsporen van gewon den, werden in den omtrek van de kampong gevonden. De kampong zelf werd afgebrand en van daar naar Halat getrokken, dat, aan den over kant van een diep ravijn gelegen, op soortgelijke wijze versterkt, doch met spoed verlaten bleek en eindelijk naar Tomoe, dat ook leeg werd bevonden. Tot het afbranden van de beide laatste kampongs was geen last gege ven. doch het geschiedde door de wil de hulptroepen, die te Baloe Wele nog een paar achtergebleven vrouwen had den afgemaakt, terwijl een moeder met zuigeling alleen door de bescher mende revolver van den controleur ge spaard bleef. Daar het onderwijl te laat gewor den was om naar Maumeri terug te keeren, werd door den resident, con troleur en padjoerits te Kotting over nacht. terwijl de hulptroepen tot dat doel naar Nita werden gedirigeerd. (Slot volgt.) Rooverbendtn. Het Indisch „N. v. d. Dag" meldt Zaterdagavond omstreeks negen uur waarschuwden twee inlanders, na mens een politie-spion, den politie- opziener J. Schrijver te Pondok-Gedeh, district Bekasi, dat vijf booswichten zich zouden verzamelen in de waroeng van den inlander Si Balok in de nabij gelegen kampongs Bodjong. Zekere Rinan Bopeng, voor ongeveer een maand geleden van een transport ver oordeelden tusschen Batavia en Mees ter Cornelis gevlucht, zou ook tot de partij behooren. Onmiddellijk toog men met z'n ne genen op weg, omsingelde de aange duide waroeng, trapte de gesloten deur in en men stond vlak tegenover de bandieten, die nog met hun maal bezig waren. Zich overvallen ziende, stonden zij op on schoten met revol vers op de binnen gedrongen politie, die daarop terugschoot. Het vijftal vluchtte uit de waroeng en bevond zich spoedig in de sawah, door de politie achtervolgd. Men kon echter niemand te pakken krijgen, niettegenstaande de omsingeling, en juist zou men terug- keeren, toen de politie-opziener ge kerm in zijne nabijheid hoorde. Het bleek ,dat één der roovers neergescho ten was. De kerel smeekte om afgemaakt te worden, omdat hij veel pijn had dooi de hem toegebrachte schotwonden. Toen de politie-opziener, om hulp te verleenen. naderbij kwam, nam de roover een naast hem liggende sabel op en sloeg daarmede om zich heen. Het wapen werd hem ontnomen. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de verwonde naar de ongeveer 11 paal verder gelegen afdeelings-plaats Mees- ter-Cornelis vervoerd. "Te drie uur 's nachts stierf de roover. zonder in lichtingen gegeven te hebben. Alleen noemde hij zich. desgevraagd. Moei- di. en verklaarde hij tot acht jaar in den ketting veroordeeld te zijn ge weest. doch reeds drie jaar gedrost. De bandiet had een kogelwond door den rechterenkei en een paar kogel- wonden door den buikde ingewan den hingen hem uit het lijf. Hij was gewapend met een goede revolver en een verkorte cavalerie-officiers-sabel. Van de zes zich in de revolver bevin dende patronen was slechts één afge schoten. Verder werd een notitie-boek je gevonden, waarin aanwijzingen, van veel belang voor de politie, voor kwamen. Naar de overige vier schavuiten wordt nog gezocht. Lawa exploratie. In Onze West van Woensdag 6 Juli lezen wijVrijdag j.l. is een deel van de brigade, die in het Lawagebied werkzaam was in verband met de ex ploratie van dat gebied, in de stad teruggekeerd. 1 Poeloegoedoe, het punt waar de Marowijne zich splitst in Lawa en Tapanahony, kan beschouwd worden als de operatiebasis. Daar ter plaatse is onder leiding van den opzichter Percival een woning opgezet, bestemd voor den chef-ingenieur. Tevens is er een ruim magazijn gebouwd voor het opslaan der provisiën. Op dit punt zullen zij die wegens ziekte of anders zins korten tijd het werk verlaten, zich kunnen terugtrekken, om te res- taureeren. Van Poeloegoedoe nu, wordt een tracé gekapt in recht zui delijke richting, waarmede men nu 13 kilometer gevorderd is. De expeditie van den ingenieur Grutterink met den landmeter Sam son, is van Poeloegoedoe de Tapana hony ruim 50 kilometer opgevaren en daar hare werkzaamheden begonnen op het tracé, hetwelk reeds te voren door den landmeter Samson was ge kapt van Avivisiti in zuidoostelijke richting. Het eindpunt van dit tracé bereikt de Wilhelmina, een zijtak van de Emmarivier. De expeditie-Grutte- rink bevindt zich op ongeveer 16 K.M. afstand der Tapanahony. Hare werk zaamheden waren tot dusver hoofdza kelijk van topografischen aard. Eerst later zal het geologisch onderzoek op den voorgrond treden. De heer Grut terink wordt begin Augustus te Para maribo terugverwacht. Een andere expeditie, onder den op zichter Copijn, is van Poeloegoedoe de Lawa opgevaren tot de Awaraval (zui delijk van het placer der Sie des mi nes d'or). Deze expeditie had in op dracht van dit punt uit een tracé te kappen in westelijke richting naar de Wilhelrninarivier. Dit tracé moet aan sluiten aan het tracé hetwelk van uit Avivisiti aan de Tapanahony is ge kapt, waardoor een uitgestrekte land streek zal zijn afgebakend, begrensd door dit tracé in 't zuiden en verder door de Lawa en de Tapanahony tot aan liet punt van samenvloeiing, Poe loegoedoe. Dat is de landstreek die 't eerst zal worden geëxploreerd. Van het tracé van Awaraval naar de Wilhelrninarivier is nog slechts 30 kilometer gekapt, daar de expedi- tie-Copyn moest terugkeeren wegens de slechte weersgesteldheid, waardoor een groot deel der arbeiders aan buikziekten laboreerde. De gezond heidstoestand, ook van de andere ex- epdities, was overigens over 't geheel bevredigend. Tusschen de twee eindpunten van het groote tracé (AwaravalAvivisiti) is in het Emmagebied een kleine ex peditie werkzaam onder den opzichter de Bresse. Behalve het kappen van een tracé, heeft deze expeditie in op dracht het prospecteeren dear kreken op goud. Ten slotte was er nog eene expedi tie onder den opzichter Them, die aan den linkeroever der Lawa tegenover Koermotibo (iets zuidelijker dan de Drietabbetjeskreek) een ingenieurs woning met bijgebouwen heeft op gezet. In 't geheel bestond het dirigeerend personeel in 't Lawagebied uit een in genieur. een landmeter en vier opzich ters, waarvan tot nog toe in 't Lawa gebied vertoeven de ingenieur Grutte rink en de opzichter de Bresse. Letteren en Kunst. iiruger tentoonstelling. Het Zuid-Afrikaansch "Museum te Dordrecht heeft thans, naar aanlei ding van het overlijden van President Kruger, in een der zalen een tentoon stelling geopend van platen op het leven van den gestorven Staatsman betrekking hebbende. Men vindt er een aantal portretten uit verschillen de tijdstippen zijns levens, platen over zijn reis door Frankrijk in 1900, zijn verblijf en reizen in Holland, Frank rijk en Zwitserland, politieke spot prenten enz. Rechtzaken. Een valsche Ridder S. W. 0. Voor het kantongerecht te 's-Gra- venhagè werd gisteren het hoogst zeldzaam feit berecht van het deson bevoegd dragen van een Nederland sche ridderorde. Op een goeden ochtend meldde zich in de Oranjekazerne in den Haag bij een adjudant-onderofficier, belast met liet toezicht op de voeding en die als zoodanig weegschalen en andere voor werpen onder zijn berusting had, een persoon aan. dragende het kleine kruis van de 4e klasse der Militaire Willemsorde, met de vraag, of er ook instrumenten te herstellen waren. Hij gaf voor. vroeger te Soerabaya te zijn geweest in militairen dienst, het vak van werktuigkundige uit te oefenen, en had een mooi praatje over zich. De adjudant niet ongenegen om een dra ger van het kruis voor moed, beleid en trouw, die o. a. gezegd, had, dat hij dat kruis verdiend had door op Atjeh een officier uit de handen van 13 Atjehers te bevrijden, iets te laten verdienen, kwam met hem overeen omtrent den prijs voor de reparaties. Een oogenblik later kwam men den adjudant-onderofficier berichten, dat er ..een valsche ridder" in de kazerne was, een uit de gelederen van het In dische leger weggejaagde oud-mili tair. Toen kwam het uit, dat de be wuste persoon die valsche ridder was en meende de adjudant de politie met de zaak in kennis te stellen, vooral ook omdat de persoon een valschen naam opgaf en om de misleiding te volmaken zich beroepen had op de be kendheid met een sergeant M.. ge rechtigd tot het dragen van de Wil lemsorde en ook in de Oranjekazerne gevestigd. De z.g. ridder maakte gister voor den kantonrechter wel den indruk van een ridder doch een van de droevige figuur. Verlegen erkende hij het feit volledig, zeggende het om geen ande re reden bedreven te hebben dan, wer keloos zijnde, te trachten door onge rechtigd zijn borst met het eereme taal te versieren zijn pogingen om werk te vinden vergemakkelijkt te zien. Het Openbaar Ministerie vorderde 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Het eenige wat de ridder op de vor-i dering had aan te merken was het be leefd verzoek aan den kantonrechter of hij die boete,in paiementen" mocht betalen, want dat hij op het oogenblik „niet in de gelegenheid" was haar te voldoen. Een overtreding. Voor den Haagschen kantonrechter hebben terecht gestaan drie genees kundigen te 's-Gravenhage, deel uit makend van den Raad van Beheer van het Nieuwe Ziekenfonds aldaar, wegens overtreding van de genees kundige wet, door, als geneeskundi gen, aan dat fonds verbonden, met een apotheker een overeenkomst te hebben gesloten, subsidiair zijdelings met dezen een overeenkomst te heb ben aangegaan, tot het leveren van geneesmiddelen aan de door hen, be klaagden, en door de andere aan het fonds verbonden medici te behandelen zieken. Een en ander werd in strijd geacht met art. 11, in verband met art. 19, der geneeskundige wet. De kantonrechter heeft echter de beklaagden vrijgesproken van het ten laste gelegde zelvesluiten der over eenkomst, en ontslagen van rechts vervolging van de aanklacht van het aangaan van een zijdelingsche over eenkomst. Een gevaarlijk sujet. In de gevangenis te Groningen be vindt zich op dit oogenblik een mis dadiger van de ergste soort. De man geeft op Immink te beeten. In den nacht van 11 op 12 Januari j.l. pleeg de hij in Oost-Pruisen moord op een moeder en dochter, brandstichting en diefstal. Deswege is zijn uitlevering door de Duitsche regeering gevraagd. De man beweert evenwel hoewel hij in Duitschland geboren is Ne derlander te zijn en dat daarom de uitleveringswetten niet op hem van toepassing' zijn. De voorzitter der Gron. rechtbank deelde hem Donderdag, na verhoor, mede, dat hij binnen veertien dagen zijn bezwaren aan den Hoogen Raad ter kennis moet brengen. Jeu de Poule. De Haagsche kantonrechter heeft tot 25 boete veroordeeld den heer Goldbeck, directeur van het wandel- hoofd te Schevenigen, wegens het toe laten in het paviljoen van het „Jeu de Poule", in strijd met de vergunnings voorwaarden tot het geven van pu blieke vermakelijkheden. MABKTKIÊÜW8. Haarlem, 28 Juli 1904. Op de heden alhier gehouden groen ten- en vruchtenmarkt waren aange voerd 370 H.L. aardappelen verkocht 300 H.L. 1.— ét 3.50; 4 H.L. appelen, ver kocht 4 H.L., ƒ8.21 H.L. peren, verkocht 21 H.L., ƒ6.— ét ƒ18; 4000 bloemkoolen, verkocht 2000, ƒ2.— a ƒ5.180 mnd. snijboonen, verkocht 104 mnd., ƒ1.50 ét ƒ2.50; 120 mnd. heereboonen, verkocht 120 H.L., ƒ0.60 k 1.751000 bos wortelen, verkocht 1000 bos, ƒ4.— k ƒ6.—. Uit de Omstreken. Vergadering vau den Ruud der geuieoute Bloemend Donderdagavond vergaderde Raad der gemeente, onder voorzit! schap van den burgemeester. Afwe waren de heeren Ter Hoffsteede Tideman. In stemming werd gebracht het a 6a, van de verordening op den aan van straten en wegen enz., waaro vroeger de stemmen staakten. Het voorstel werd met 6 tegei stemmen verworpen. Vóór stemden heeren Rouwens, v. Hooft en Bow In overleg met den rechtskundig adviseur, mr. Van Styrum is nu nieuw artikel geredigeerd, waarin breedte der verschillende wegen wo geregeld van 10 M. tot 23 M. tóe.l Tevens werd voorgesteld in de vi ordening op te nemen de bepali dat de Raad te allen tijde in bijzonder geval bevoegd zal zijn breedte te wijzigen. De heer Rouwens vestigde de at dacht op de omstandigheid dat Binnenlandsche Exploitatie-Ma; schappij twee stukken grond he aangekocht voor liet aanleggen v wegen, die 20 M. breed zijn. De voorzitter deed uitkom dat de Raad bij deze verordening bevoegdheid bezit een breedte vaa M. voor een weg goed te keuren. De heer Koolhoven kwam tegen de breedte van 23 M., die im] ratief worde voorgeschreven. D< breedte zal ondernemende mensch misschien afschrikken wegen aan leggen. Hij zou het cijfer 23 wil] doen vervallen en aan den Ra steeds de vaststelling der breedte wegen, voetpaden en straten over ten, voor zoover de breedte niet de verordening is geregeld. Het vo stel \an den heer Koolhoven w< door den voorzitter overgenomen het aldus gewijzigd artikel werd onj wijzigd aangenomen met algemef stemmen. Behoudens eenige redactiewijzig gen werd de verordening met at meene stemmen goedgekeurd. Vermeld dient nog dat bij de handeling der verordening de a; dacht werd gevestigd op smalle gen in de gemeente o.a. den Meen bergschen weg. De stemming in c Raad is het bouwen of exploiteer aan dergelijke wegen tegen te ga of te bemoeilijken tenzij de eigenai van dergelijke wegen tegen te ga den bevonden ze te verbreeden. I bemoeilijken zal o.a. kunnen besta in de bepaling dat die wegen niet i ders dan in éen richting mogen w den hereden. De dubbeltallen voor de benoem) van zetters zijn voor de eene vacati jhr. ridder baronet Speelman, L. M. Schram en voor de andere N. Ri wens en J. Wolbers. Op het verzoek van de afdeeli Bloemendaal van den Christelijk 1 tionalen Werkmansbond om art derswoningen te mogen gaan bouw besloot de Raad te antwoorden het bouwplan niet kan worden goi gekeurd voor enkele nadere gegevj zijn verstrekt. Eene aanvraag tot bebouwing y den heer Rootlieb werd gesteld handen van B. en W. De heer Koolhoven zeide dat wel zou willen weten hoe 't staat n den bouw van 't nieuwe postkante te Overveen. De voorzitter antwoordde dat i Rijk de oorzaak is dat er geen voo gang gemaakt wordt. De openbare vergadering gaat hi op over in eene met gesloten deun HEEMSTEDE. Voor rekening van het Bestuur n ken heden de leerlingen van de na en breischool een rijtoer naar Zaï voort alwaar de avond genoegell zal worden doorgebracht. Op Donderdag 11 Augustus a.s. i voorm. 10 uur zal kroosschouw w den gedreven over den Schouwbn kerpolder onder deze gemeente. Ten huize van den heer Hoekendj aan de Kamplaan alhier, doet zich o geval van roodvonk voor. De loteling dezer gemeente der lil ting 1903 N. J. M. A. Booms is wegi lichaamsgebreken aan den militaii dienst ontslagen. HILLEGOM. Het zoontje van den heer Jans wonende aan den Ringdijk, is Woe dag uit de eerste verdieping van bollenschuur van den heer Johs 1 kamp op straat gevalldn. Het ongeval is buitengewoon g< afgeloopenmet eenige dagen in 1 te blijven zal de knaap vennoedel weder spoedig zijn gewone werkzaa heden kunnen verrichten. Op „Meilust" zijn ten nadeele v den heer Veldhuis in den nacht v Woensdag op Donderdag eenige m den bollen ontvreemd uit het aids staande schuurtje. Van de(n) dader(s) is geen spi ontdekt. SLOTEN. Tn de schuur van den aannemer J. van Mierlo, waarin allerlei boi materialen, ontstond hedenmorf brand. Het geheele gebouw werd prooi der vlammetndoch gelukl werden door het optreden der brai weer de aangrenzende huizen spaard. Oorzaak is onbekend. VELSEN. Aan den Rijksveldwachter-jacht ziener R. v. 't Slot is de rang brigadier-titulair toegekend. Bij Kon. Besluit van 8 Juli No. zijn geregeld en vastgesteld de be: digingen van de ambtenaren van c Burgerlijken Stand.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2