Handenarbeid. De Vereeniging toti bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid in Nederland, hield gistermiddag hare 23ste algemeene vergadering in de Rijksleerschool alhier. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer W. Swart. Spr. wees op den voortdurenden vooruitgang van de vereeniging. Het ledental geeft daar blijk van en ook de door ons ontvangen bezoeken van buitenlanders zeggen ons dat onze beweging goed werkt. Toch moeten wij voort blijven gaan met belang stelling te wekken voor onze zaak. Alle leden moeten in hunnen kring ijverige propagandisten zijn, opdat onze vereeniging steeds sterker worde. Vervolgens besprak spr. de verschil lende propagandamiddelen, waaron der het voornaamstede cursussen. Spr. juichte hef toe dat in Amster dam een afdeeli% is opgericht van de vereeniging. De notulen, in het tijdschrift opge nomen, werden goedgekeurd. Van don Minister van Binnenland- sche Zaken Dr. A. Kuyper was een schrijven ingekomen, als antwoord op de uitnoodïging om een bezoek te brengen aan den cursus in Handen arbeid. Zijne Excell. schreef dat hij voorloopig nog geen datum voor dit bezoek kon noemen, maai- hoopte dat hij nog vóór 13 Augustus gelegenneld zou vinden om genoemd bezoek te brengen. Hierna deed de secretaris, de heer A. van Waart, voorlezing van het jaarverslag. Hieruit bleek dat de ver eeniging in bloeienden toestand ver keert. Het ledental was dit jaar van 222 tot 30S geklommen. Door het verhoogde Rijkssubsidie was men weder in staat ook dezen zomer een cursus uit te schrijven in j handenarbeid, waaraan 60 onderwij zers en onderwijzeressen deelnemen. Ook de financieelen toestand van de vereeniging is gunstig te noemen. Zooals uit het verslag van den pen ningmeester bleek waren de inkom sten 4185.75', de uitgaven f4058.73, zoodat er een batig saldo is van 127.02*. De begrooting voor het volgende jaar werd door den penningmeester ingediend. Deze werd gesteld op 14132.32, waaronder ƒ3000 subsidie van het Rijk. Namens het bestuur stelde de voor- zitter voor aan den redacteur van het tijdschrift, den heer KI. de Vries Sr. een graiificafte van 75.toe te ken nen voor de bewezen diensten in het algeloopen jaar. De redacteur zeide evenwel, dat hij deze gratificatie niet kan aanvaarden, maar wenscht deze te verdeelen over de verschillende medewerkers in het komende jaar. Na eenige discussie werd dit voor stel toch aangenomen. Hierna bracht de redacteur van het Tijdschrift, de heer KI. de Vries Sr. verslag uit over het Tijdschrift,De redacteur bracht in dit mondeling verslag dank aan de verschillende medewerkers voor Jiun welwillende medewerking. Spï. vond evenwel het aantal medewerkers te gering, en sprak den wensch uit dat dit aantal spoedig zou vermeerderen. Als redacteur van het Tijdschrift voor het volgende jaar werd op voor stel van het bestuur bij acclamatie herkozen de heer KI. de Vries Sr. Deze nam de benoeming aan. Vervolgens was aan de orde de ver kiezing van twee bestuursleden voor de aftredende heeren Dr. J. H. Gun ning Wz. en A. van Waart. De eerste was niet herkiesbaar, de tweede als secretaris wel. Herkozen werd de heer A. van Waart, die de herbenoeming aan vaardde. Gekozen de heer KL de Vries Sr., die eveneens de benoeming aannam. Daarna kwarnen aan do orde de voorstellen tot herziening van het huishoudelijk reglement. Voorloopig werden alleen in behandeling geno men de voorstellen zooals die in het Tijdschrift zijn opgenomen. Voorgesteld werd een nieuw arti kel 3 in te lasschen, met het oog op het stichten van afdeeiingen. Het artikel, dat werd aangenomen, schrijft voor Gewone leden eener zelfde plaats of in omliggende gemeenten woon achtig, ter beoordeeling van liet be stuur, kunnen zich tot eene afdeeling vereenigen, wanneer daartoe door minstens 10 leden het verzoek wordt gedaan. Het huishoudelijk reglement moet door het Hoofdbestuur goedge keurd worden. Vervolgens werden eenige minder belangrijke wijzigingen aangebracht. Zoo werd in het artikel over de fi nanciën bepaald dat leden van zulke afdeeiingen slechts ƒ2.contributie betalen aan het Hoofdbestuur. Ook werden eenige wijzigingen aan gebracht in het examenprogramma, voor het diploma handenarbeid, voor klei-, carton- en houtbewerking. De heer van der Ley stelde voor om candidaten het recht te geven om aan twee examens deel te nemen, wijl zij nu slechts aan één examen tegelijk mogelijk deelnemen. Dit voorstel werd na eenige discussie aangenomen. Door den heer KL de Vries werd het volgende voorstel gedaanDe vergadering drage aan het Bestuur op, die maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat zoo noodig öp andere wijze dan door het Tijd schrift de propaganda voor het streven der vereeniging in zoo uitge breid mogelijken kring geschiede, en de officieele mededeelingen van het bestuur de leden tijdig kunnen berei ken. In zijn toelichtend woord zeide de voorsteller dat het tijdschrift te wei nig kan verschijnen om een goed pro pagandamiddel te zijn. Daarom zou het wenschelijk zijn dat de vereeni ging een contract sloot met een ander tijdschrift of blad, dat geregelder verschijnt. Desnoods zou dan ons eigen tijdschrift kunnen ophouden te bestaan. Dit voorstel werd bestreden door den heer Broekhuizen, die een moge lijke opheffing zeer gevaarlijk en na- deelig voor de vereeniging achtte. De heer van der Ley achtte het streven van den heer de Vries prach tig, mits het eigen Tijdschrift zal blijven bestaan. Het bestuur achtte de aanneming van het voorstel van "den heer do Vries eveneens niet raadzaam. De oorzaak van het voorstel is, dat er voor ons tijdschrift te weinig kopy is, dat is omdat de artikelen te slecht betaald worden. Daarom vraagt het bestuur machtiging om pogingen in het werk te stellen om in deze ver betering te brengen. Dit voorstel werd aangenomen. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd Groningen aangewezen. De tijdsbepaling werd aan het bestuur overgelaten. De heer v. d. Ley stelde voor om het volgend jaar den cursus in han denarbeid te houden in Groningen. Dit voorstel werd aangenomen. Hierna werd de vergadering geslo ten. Des avonds hield de heer E. W. Tiemersma, leeraar aan de kweek school te Groningen, een lezing over ,,de Kleiarbeid op de Lagere School." De zoutkeet. De zoutkeet aan het Z. B. Spaarne, toebehoorende aan Jhr. P. Quarles van Ufford, ondergaat eene belangrijke verbouwing. Het woonhuis van den baas wordt gesloopt en geheel op nieuw opgetrokken, waardoor de wo ning aan betere eischen zal voldoen. Eveneens is zulk s het geval met eeni ge daaraan grenzende perceelen, zoo dat dit gedeelte een veel fraaier aan zicht zal krijgen. Jammer is het dat de oude bouw vallige gevel van de zoutkeet zelf thans geen verandering ondergaat. Zoo de eigenaar ook dezen \vilde ver anderen, zou men één fraai geheel verkrijgen en Jhr. Quarles van Ufford kan verzekerd zijn dat zeer vele bewoners aan het Spaarne, hem er erkentelijk voor zouden zijn. Uit de Staatscourant. De Staatscourant van heden bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de Postduivenvereniging ,,de Reisduif" te Haarlem. Deze vereeniging stelt zich ten doel de bevordering van de duivensport, welk doel zij tracht te bereiken door het deelnemen aaiy wedstrijden en tentoonstellingen van postduiven. Het Informatie-Bureau Stations plein is Maandag a s. gesloten. Aangekomen badgasten te Zend voort. Mevr. Snikkenburg, Amsterdam, Hoogeweg no. 70, 1 pers. Fam. Hesse, Amsterdam, Hoogeweg no. 70, 4 pers. Fam. Jansen, Utrecht, Villa Piet Hein, 5 pers. Fam. Woudhuizen, Amsterdam, Villa Piet Hein, 4 pers. Mevr. Neustadt, Mulheim, Pension de Roos, 3 pers. Mevr. Fijn van Draad, Weesp, id., 5 pers. Dames Aletrine, Amsterdam, id., 2 pers. Mevr. Rinse, id. id., 2 pers. Mevr. van Dalsum, id., id., 2 pers. Mej. Ten Hove, Leeuward., id., 1 p. Mej. Markus, Amsterdam, id., 1 p. Jongej. H. Hóweler, id., Villa War- da, 1 pers. H. de Haan, id. id., 1 pers. M. Haag, id. id., 1 pers. Mevr. De Wilde Tijl, "Hilversum, Villa Catharina, 6 pers. Th. Smale, Amsterdam, Hoogeweg no. 58, 9 pers. Mevr. Cohen, Amsterdam, Passage no. 25, 1 pers. Mevr. de Wed. Walter, Amsterdam, Schoolstraat no. 11, 1 pers. Fam. J. Maade, Amsterdam, School straat no. 11, 4 pers. Fam. Leemans, A'dam, Schoolstr. 11, 2 pers. J. Levenbach, Amsterdam, villa Emma, 8 pers. Fam. Bovenkerk, Amsterdam. Ko ningstraat 24, 1 pers. G. J. Soer, Amsterdam, Pension Bon Répos, 1 pers. Mevr. Van Praag, Pension Beau Ré pos, 1 pers. H. Meihuizen, Zuidbroek, Poststr. 11, 1 pers. Fam. Répelius, Amsterdam, Post- straat, 11, 4 pers. Dames Kuypers, Amsterdam, Post- straat 11, 2 pers. Fam. Westerhout, Utrecht, Poststr. 11, 3 pers. H. Koe, Amsterdam, Swaluestraat 13, 11 pers. C. Hubrecht Lanschot, Amsterdam, Hotel Groote Badhuis, 4 pers. Van Leeuwen Boomkamp, A'dam, Hotel Groote Badhuis, 6 pers. J. C. Jolles, Haarlem, villa Marina, 1 pers. A Thün, Bremen, Hotel Belvédère, 2 pers. Fam. De Bordes, Zeist, Hotel Beau Site, 2 pers. Fam. Gompers, Amsterdam, Pen sion Gompers, 4 pers. F. L. van der Minne, Dordrecht, Pension Norma, 5 pers. L. C. Rovers, Amsterdam, Pension Norma, 5 pers. Binnenland. Raad van State. In de gisteren gehouden vergade ring van den Raad van State, afdee ling voor de geschillen van bestuur, zijn 14 zaken behandeld in 7 daarvan was rapporteur staatsraad rar. Asser, in de 7 andere staatsraad mr. Huber. Ingekomen waren 19 kon. besluiten, o.a. dat waarbij niet vatbaar voor in williging wordt verklaard de aanvrage om pensioen van A. Moerel, ontslagen referendaris bij het departement van koloniën. De pensioenraad voor de burgerlijke ambtenaren had in zijn te dezer zake uitgebracht advies H. M. in overwe ging gegeven op deze aanvrage om pensioen afwijzend te beschikken op grond dat belanghebbende, vóór 1 Ja nuari 1891 in dienst getreden, bij kon. besluit van 23 Oct. 1903 met ingang van dienzelfden dag is ontslagen dat dit ontslag is verleend ter zake van malversatiën in betalingsstukken in zijne betrekking als ambtenaardus op grond van plichtverzuim weshal ve volgens art. 8 der Burgerlijke Pen sioenwet alle recht op pensioen voor hem is verloren gegaan. Van de zijde van belanghebbende was hiertegen aangevoerd dat het ko ninklijk besluit van 23 Oct. 1903 de reden van zijn ontslag niet vermeldt; dat in het advies van den pensioen raad wel verwezen wordt naar het door adressant plegen van malver satiën, en aangenomen wordt, dat zijn ontslag is verleend op grond van plichtverzuim, doch dat een en ander uit het kon. besluit, waarbij het ont slag is verleend niet blijktdat het ongeoorloofd schijnt uit andere gege vens dan het besluit tot ontslagverle ning gevolgtrekkingen te maken om trent de reden tot het ontslagen dat, waar die reden in het Kon. be sluit niet is vermeld, het ontslag moet geacht worden „zonder reden" te zijn verleend, in ieder geval niet om een der redenen bedoeld in art. 8 der Bur gerlijke Pensioenwet. In het Kon. besluit wordt nu hier omtrent overwogen, dat, al moge uit het Kon. besluit vap 23 Oct. 1903, waarbij aan belanghebbende ontslag is verleend, zulks niet blijken, het vaststaat, dat hij uithoof de van plicht verzuim uit zijne betrekking is ont slagen, weshalve naar luid van voor zegd art. 8 alle recht op pensioen voor hem is verloren gegaan. Zoo zya onze manieren. Manus wns Zaterdagavond volgens zijn eigen zeggen in de „lorem" ge raakt. Natuurlijk niet erg, want dan zou hij 't niet meer kunnen zeggen, zoo was hij. Maar toch, het gevolg was, dat hij 's nachts half twee in de echtelijke woning aanlandde, waar zijn vrouw reeds van zeven uur met smart op hem zat te wachten. „Waar benne me cento?" „Sjente, sjente, ze vragen me alle maal bij hoog en laag om sjente. Jij kent op een houtje bijte." „Zoo, wel wat een mijnheer, mijn heer gaat uit, verzuipt mijn week geld, m ij n weekgeld, versta-je 't is een schandaal." De buren komen in 't nauwe steegje voor de deur. „Ze hebben weer mot, hi, hi", lacht een rimpelig vrouwtje, nu zij toevallig vanavond bespaard is gebleven voor eene dergelijke scène om de eenvoudige reden, dat Teun toevallig in drie dagen geen cent ver diend heeft, „Stil Mie, dan hooren we wat ze zeggen." Het publiek luistert. ,.Ik ga te visschen. Ik heb met Jan afgesproken." „En ik zeg je, dat je niet gaat. Je kent gaan as je mijn me weekgeld geeft." ,.En ik ga wel." Tegelijkertijd wordt met de vuist op tafel geslagen, dat de kopjes door mekaar vliegen. ,,Hi. hi", lacht Mie, „diggels mensch, wat ik je zeg. En verleden week had ze net een nieuw stelletje gekocht „Hou toch je vervelende bek. Je kent niks hooren." „Er word „niks" meer gehoord. Plotseling kwam er echter gestom mel op de trap. Manus had z'nrisch- hoed op, 't snoer er om heen gewon den. Z'n „korper"-h&ngeltje en z'n „baorstuig" in z'n hand, z'n tonnetje op z'n rug; de spulletjes waren in orde, en hij verdween eenigszins on vast in de richting van de Noorder- markt, om bij moeder Visser nog wat wormen en krabbetjes in te slaan. En 's Zondagsmiddags kwam Ma nus heelemaal in de „lorem" thuis. Het gebeurde in de Jordaan. De Tel. Gisterenmiddag werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden der Nederlandsche Maatschappij tot handhaving van stamverwante belan gen in Zuid-Afrika, onder leiding van den heer J. Drost. Aan het jaarverslag van den direc teur, den heer O. Kamerlingh Onnes, ontleenen wij, dat het aandeelenkapi taal der Maatschappij in 1903 geen verandering onderging. Het uitgege ven bedrag is geheel intact aanwezig. Een som van ƒ111.000 is bij twee on zer eerste bankinstellingen rente-ge vend uitgezet. Voorstellen om ons ka pitaal minder veilig te beleggfn, wa ren ook dit jaar talrijker clan die aanvragen en aanwijzigingen, waar op kon worden ingegaan. Het blijft te betreuren, dat de aan vragen voor een industrieele of han delszaak in Zuid-Afrika zoo gering zijn. en de omstandigheden in Zuid- Afrika aan alle economische verhou dingen een zoo zeer speculatief ka rakter verleenen, waardoor de zeer solide werkers, die een maatschappij als de onze alleen nog aantrekken, zoo moeilijk zijn uit te vinden. Het bestuur meent, dat voor het oogenblik wel naar samenwerking met andere vereenigingen moet wor den gestreefd, maar dat de zelfstan digheid der Maatschappij nog moet worden bewaard. Samenwerking geeft grooter waarborg van activiteit clan ineensmelting. Eerst als het groote velcl in Zuid-Afrika in alle richtingen is bewerkt, bestaat er misschien r&- den om één groot organisme te vor men. Betreurd wordt, dat de Maatschap pij nog met zooveel lauwheid te kam pen lieefti en krachtig wordt opge wekt, om, waar mogelijk, de hand aan den ploeg te slaan. Voor de stichting eener eerste na tionale ambachtsschool in Zuid-Afri ka zijn, sedert de vorige vergadering, de vooruitzichten eenigszins gunstiger geworden. Van het plan tot steun kan echter niets komen, zoolang de gelden voor de stichting der school niet vol- teekend zijn. Op dit oogenblik zijn van de benoo- digde ƒ60.000 ruim ƒ34.000 bijeen. De hoop wordt uitgesproken, dat de Maatschappij in deze zal kunnc-n sa mengaan met de Nederl. Zuid-Afri- 'kaansche Vereeniging. Hardo behandeling. In „de Controleur" deelt de heer E. van Veen ergerlijke bijzonderheden mee omtrent de behandeling van de gehuwde arbeidsters en overtredin gen van de Arbeidswet aan de steen fabriek ,»de Hoogewaard" te Heere waarden, eigenaars gebroeders de Vries te Rossum. Ten vorige jare gaf de heer van Veen reeds openbaarheid aan hetgeen hij op die fabriek had waargenomen, zonder echter namen te noemen; maar die waarschuwing heeft niet gebaat; er is geen verbetering in den toe stand gekomendaarom geeft hij er thans volle bekendheid aan. Niet alleen dat er op de meeste steenovens, dwang wordt uitgeoefend op 't medewerken der in de huisjes van de fabrikanten wonende vrouwen, ook het loon is er beneden het mid delmatige; maar de arbeiders zijn bovendien nog „gezegend" met ge dwongen winkelnering. De zoon van den baas is bakker te fiurwijnen, op 'n uur van de fabriek, en verkoopt ook koloniale en grutterswaren, pe troleum, manufacturen, klompen en alles wat de menschen noodig heb ben hij brengt dit alles per hitte* kar in de huisjes van zijns vaders werkliedendie er zelfs niet aan mogen denken elders voordeeliger tn- koopen te gaan doen. De vader zorgt voor prompte betaling. In een der ellendige huisjes sprak ik met een vrouw en vroeg haar, of ze gedwongen was, te werken op de fabriek. „Als we 't niet doen, dan motte we den oven af, meneerluidde 't ant woord. „Gebeurt 't wel eens, dat iemand van de fabriek wordt gezet „Daar mot er nou net weet een af!" „Zoo?... Waarom?" wou niet opzette." „Moet ze vandaag nog vertrekken?" ,Nee, dat kan ze niet, want ze is pas bevalle." „Dus, begrijp ik het goed, dan kon ze niet opzetten, wegens haar toe stand „Ze kos niet, meneer I" De vrouw, die me dit meedeelde, verkeerde eveneens in „gezegende" positie. „Wordt je dan in uw omstandighe den niet ontzien „Kun je begrijpe, meneer! je mot net zoolang vort als je eenigszins kunt." In 't doen werken tot den laatsten dag vóór de bevalling steekt nog geen Arbeidswetovertreding. Erger wordt het echter, wanneer men weet, dat deze vrouwen dikwijls 's nachts om 12 uur uit 't bed worden gehaald om direct te gaan werken. De economie van het steenbakkersbedrijf spoort den fabrikant of in zijn naam den baas aan tot deze onwettige han deling. Met een weer als dezen zo mer drogen de steenen sneldie van daag gevormd en in de steenplaatsen worden neergelegd, kunnen morgen reeds worden opgezet. Wat echter 's Zaterdags wordt gevormd moet tot Maandag blijven liggen, en het is dan dat de baas, vreezend voor een on verwachte regenbui, die 'n paar hon derd gulden schade kon veroorzaken, direct na 't verstrijken van den Zon dag aan de deuren der opzetsters tin gelt, ze aansporend tot den arbeid. En de mannen, die overdag zeer zwaar werk moeten verrichten, worden ook opgepord en gedwongen, hun vrou wen, zusters, dochters of vrijsters te helpen. Een werkman van deze fabriek schreef o.a. ,,'s Maandags 's nachts, zóó het 12 uur is, moeten wij er uit, om in die dooie plaats de steenen op te gaan zetten. Ge kunt begrijpen, dat ik daar nog al fel op ben, als het eiken dag hetzelfde is aanpakken of dood vallen. Graag zag ik er een eind aan, maar daar ik stellig vermeen, dat hier de politie de hand is gestopt, is er geen sprake van komen kijken, en wij kunnen er zelf niets tegen begin nen, want dan is ons werk gemaakt". Week aan week wordt daar dus de Arbeidswet overtreden, ennie mand komt er om het te beletten, zegt de heer Van Veen. Brandstichting. Gisternacht omstreeks half één werd er, tijdens de afwezigheid der bewoners, brand ontdekt ten huize van den schoenmaker J. C. v. d. K., aan de Sionstraat te Rotterdam. On der leiding van den brandmeester, den lieer P. S. G. Nooteboom, blusch- ten gasten van spuit 6 den brand met een op de waterleiding geplaatste slang. De spuiten 7, 4, 5, 10, 11 en 8, zoomede de reddingsbrigade, even eens uitgerukt, behoefden geen hulp te verleenen. De wijze waarop deze brand ontstond en het oogenschijn- lijk op verschillende plaatsen tegelijk uitbreken daarvan in het woonhuis van dezen schoenmaker, gaven den commissaris van politie, den heer J. J. Soer, aanleiding om gisteren met den inspecteur, den heer Postmus, persoonlijk ter plaatse een nauwgezet onderzoek naar de oorzaak in te stel len. Nader verneemt men Het onderzoek, door den commissa ris van politie, den heer J. J. Soer, ingesteld ten huize van den schoen- mader J. C. v .d. K., te Rotterdam, waar gisternacht brand plaats had, heeft tot de arrestatie van dien schoenmaker en zijn vrouw geleid. Beiden zijn daarna ter beschikking der justitie gesteld. Dit echtpaar had sedert drie weken de woning betrok ken. In woonkamer en werkplaats bleek bet op een zevental verschillen de plaatsen telijk^rtijd gebrand te hebben, en wel onder een bed, in een drietal basten en hier en daar in hoe ken. Naast den muntgasmeter werd papier gevonden, blijkbaar met petro leum doortrokken, enz. Eenige gaten zijn in den vloer gebrand, "doch de brand heeft niet dien omvang gekre gen. dien men zich wellicht voorge steld had. De bewoner is tegen brand schade verzekerd Zigeuners. Even voorbij Ouderkerk aan den weg naar Uithoorn, kampeerde Zon dag heel schilderachtig een Zigeuner troep aan den Amstel, bij twee woon wagens. Vijf kleine paarden, met roo- de kwastjes aan den kofi, lieten zich het gras goed smaken, waarvoor de boeren een hooge pachtsom moeten betalen. De menschen zaten in den vroegen ochtend op den nog natten grond gehurkt en gebruikten hun een voudig ontbijt, o.a. bestaande uit aardappelen met spek en gebraden eend, benevens kippensoep, waar voor natuurlijk alle ingrediënten eer lijk van aardappelkoopman, slageren poelier gekocht en contant betaald waren. Wanneer voorbijgangers werden op gemerkt, begon een ware bestorming, die niet ophield, voor alle bruine broeders wat ontvangen hadden. „Een klein dubje" vroegen ze slechts in 't Hollandsch en voegden er in het Zi- geuner-Duitsch bij„Um lieben Got- tes wille Ieder vroeg drie of vier maal en bezwoer met de duurste eeden nog niets ontvangen te hebben. Eindelijk zou een oude vrouw u waarzeggen uit de lijnen van de hand. Die het meest gaf, wordt het gelukkigst. Wee, die niet genoeg gaf. Tegen den middag was 't een ware rooversbende geworden, op verschil lende plaatsen langs den weg ver scholen. De mannen gaven voorpaar- denkoopers te zijn en omdat ze ge noeg geld aan den burgemeester van Ouderkerk vertoonden scheen deze ze daar een plaats te hebben aangewe zen. Waarom niet liever ver van den openbarc-n weg zegt De Telegraaf. Eenige veldwachters zouden niet overbodig geweest zijn, vooral dames werden erg lastig gevallen. Begrafenis van Tan der Staal. Nadat hedenochtend in de Hofkapel op het Loo door ds. Van der Flier een plechtige lijkdienst was gehouden, werd het stoffelijk overschot van Ha- rer Majesteits particulier secretaris jhr. Van der Staal met een extratrein naar 's-Gravenhage vervoerd en be graven op Eik en Duinen. Bij de be grafenis liet H. M. de Koningin zich vertegenwoordigen door haar adju dant jhr. Van Geen. en Z. K. H. de Prins door zijn adjudant luit. ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland. Inbrekers. Men meldt uit Delft Het was onze politie opgevallen, dat eenige bij haar minder gunstig beken de mannen bijzonder de aandacht schonken aan de branderij De Pape gaai, aan de Westvest. In den nacht van Maandag op Dinsdag legden zich een inspecteur en een agent in hin derlaag. Werkelijk verschenen te een uren drie mannen, die begonnen uit een der op een schuit liggende fusten, jenever af te tappen in flesschen. Toen dit bedrijf in vollen gang was, sprong de politie toe. De inspecteur hield met de revolver de dieven in be dwang en de agent deed het overige. De personen, zekere D., L. en V., zijn ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring te 's-Graven- hag© overgebracht. Men meldt uit Terneuzen Gisternacht hebben dooar overklim- ming en inbraak dieven zich toegang weten te verschaffen tot den goud smidswinkel van A Standaert. Er zijn 25 gouden en 50 zilveren heeren en dameshorloges gestolen benevens 25 nikkelen en verder een aldaar in reparatie zijnd en een ingeruild rij wiel. In een andere goudsmidswinkel blijkt rnen vergeefs inbraak gepleegd te hebben. De Pietersberg bebonwd. Naar de Limb. Koer. verneemt, is de oppervlakte van den St. Pieters berg, bij Maastricht, verkocht aan eenige heeren uit Venlo. 't Plan be staat aldaar 10 h 12 villa's te bouwen, alle omgeven door een tuin. Wegen zullen worden aangelegd en langs drie kanten zal de berg bereikbaar zijn langs een zacht glooienden weg. De verbinding van de Pieterspoort zal tot stand worden gebracht door een lec- trische tram (tandradbaan of kabel spoorweg). Als alles naar wensch loopt, zou dezen zomer reeds een be gin van uitvoering worden gemaakt. Zekere vrouw V., in de HoefstraJ te Leiden, werd zoo boos op een meisj waarmede haar zoon verkeering heef gehad, dat zij van woed© buiten ket' nis geraakte en een uur later stierf, i Doodslag. Omtrent een Maandag te Gennep g| pleegden manslag wordt aan de p] N. Br. Ct. gemeld De verver A. R. kreeg met zij schoonvader P. J., twist over een stuj touw, dat laatstgenoemde van zijl schoonzoon wilde leenan. R. sloeg zijl schoonvader met een schop een blew dende hoofdwonde, waarna deze, ar ders een kalm persoon van circa jaar, R. een mes in het onderlij stak. zoodat de darmen te voorschijj kwamen. Nadat de geneesheer ontboden ei de gewonde van de Sacramenten wa voorzien, werd hij naar het ziekenhim vervoerd, waar hij enkele uren lat? overleden is. De justitie uit Den Bosch is telegra fisch verwittigd, terwijl de dader i gearresteerd. R. laat eene weduwe met 4 kinds ren na. Drank schijnt de oorzaak van dii bloedige familiedrama te zijn. Paardendief. Gisternamiddag trok een half be schonken man. die met een jong paarj op vreemde vrij ze door de Zandstratj te Rotterdam liep te scharrelen, dj aandacht der politie. I-Iij ging ma het paard de Coolvest op en vervol gens naar de Zwaanstraat. Daas struikelde de man. waarbij het paarj hem verwondde. Daardoor werd hi een oogenblik bewusteloos, wat di tusschenkomst der politie ten gevolg, had. die hem met hei paard, een4-ja rigen bruinen ruin. meenam naai den politiepost aan de Coolvest, Dl man verklaarde te zijn J. W., uij Utrecht, stalknecht van beroep cn ba last met de verzorging van paarde] in den stal van den heer Bierman ii de Hugo de Grootstraat te Rotterdam Omtrent de herkomst van het paarj gaf hij ten slotte te kennen, het diet dat toebehoort aan den paardenhan delaar den lTéer C. de G.. uit de Der de Pijnackerstraat, uit den stal in dl Hugo de Grootstraat te hebben gesto len om liet te verkoopen. De ontrouwj stalknecht is in het politiebureau ij de Meermansstraat opgesloten. Ongelukken. Gisterenmiddag is per raderbaai naar het Binnengasthuis te Amste^ dam vervoerd en aldaar opgenome; een vrouw, wier kleederen haddej vlam gevat bij 't aanmaken van eei fornuis. Op straat werden de bran dende kleeren haar door voorbijgan gers van het lijf gerukt, doch ze be kwam verschillende wonden. Twei kinderen van haar. een meisje van jaar en een jongetje van acht maan den bekwamen eveneens brandwon den en zijn naar de kliniek in he Westerpark gebracht. Verkiezing leden Eerste Kamer. NOORD-BRABANT. Aftredende leden W. Merkelbachj kath.W. J. H. Prinzen kath.Mr. E. J. M. van Zinnicq Bergmann, kath. Mr. A. M. Sassen, kath. Mr. J. var den Biesen, kath. en Jhr. P. J. J. S, M. van der Does de Willebois, kath, Herkozen de heeren Bergmann, 57Van den Biesen, 53. Merckelbach, 56 Sassen, 56 Prinzei 56: De Willebois. 56. GELDERLAND. Aftr. ledenMr. W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Neerijj nen, cons.Mr. W. C. J. J. Cremers kath. J. E. N. baron Schimmelpen-j ninck van der Oye van Hoevelaken,1 anti-rev.Mr. F. J. M. A. Reekers] kath.Mr. P. C. 't Hooft, anti-rev. j Mr. A. H. M. van Berckel, kath. Herkozen de heeren J. E. N. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye, 41Mr. F. J. M. A. Reekers; 41 Mr. P. C. 't Hooft, 41Mr. vajj Berckel, 41. Gekozen de heeren Graaf van Limb. Stirum, ant. 38 A. Baron v. Lamswaard, kath., 41. 1 ZUID-HOLLAND. Afrt. leden Mr. S. A. Vening Mei-! nesz, lib. Mr. B. M. Vlielander Heini lib. F. H. P. van Alphen, lib. Mr. H. A. Nebbens Sterling, lib. Mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faure,, lib. F. B. 's Jacob, lib. S. van Vel-! zen, anti-rev.Mr. J. G. S. Bevers] kath. J. P. Havelaar, anti-rev.Dr. J. Woltjer, anti-rev. Herkozen de heeren Van Velsen. 46Mr. Bevers, 46 j Havelaar. 46 Woltjer, 46. Gekozen de heeren Waller, 45. a. r. Waterschoot van' der Gracht. 46, k. Baron van Wasse naar van Rosande, 46, c. h. Mr. WJ baron v. Heeckeren van Keil. a.r., 45} Dr. Vermeulen, k., 46 Von Fisenne; k.. 46 FRIESLAND. Aftr. ledenMr. W. J. van Weide ren baron Rengers, lib. W. Fenne- ma, lib. Mr J. G. Gleichman, lib. Mr. J. Sickenga, lib. Herkozen de heeren Mr. W. M. J. van Welderen baron Rengers, 30; Sickenga, 27. Gekozen de heeren Mr. S. van Houten, 28, lib.Jhr. Mr. P. J. van Beijma, 30 lib., Secre taris-Generaal Depart. Justitie. OVERIJSEL. Aftr. ledenMr. A. J. Dijckmqesteri lib.; Mr. I. A. van Roijen, lib.; D. W. Stork, lib. Daar 23 leden van linkerzijde en 23 leden van rechterzijde aanwezig waren en in de vacature van het 47ste lid binnenkort wordt voorzien, heb ben do liberalen eerst voorgesteld de vergadering te verdagen. De stemmen staakten, zoodat het voorstel verwor pen was daarop verliet de linkerzijde de vergadering, die al9nu wegens on voltalligheid niet kon doorgaan. De Eerste Kamer is dusop dit oogen blik samengesteld uit 19 katholieken, 9 anti-revolutionairen, 1 christelijk historisch en 18 liberalen, terwijl Overijsel nog 3 leden moet afvaardi gen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2