NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, De Arme AiiilLonair 22e Jaargang. No. 6476 Verschijnt dagelijks, nehaïvr op Zon- en Feestdagen, DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1904 HMILEM'S DAGBLAD AKDNNIgffilENTlEN wm wem Vooï Haarlesp c c e e - e c e Ï.3K Voor de dorpes te dm. Qfflfcefe wxm ess AgeaJ gevestigd is (kom oef gemeente) s S.3C Franco per post dcc? L65 Afzonderlijke nummers c t r e 0.02X Geïllustreerd ZondapfeM. vos» frtearltaa - s 0.37ys r a a- ek cmstrsken en franco pet post a 0.45 tOitgav© dei? VdffiBK»$IS(§(l^ ItaimlfeÉta mrn&zm J. IPEERëBOÖMc ADVERTENT IËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement iÜaaiiem van i5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advcrtentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertenties wofden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames betreffende Handels Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Tweede Blad. OORLOGSVARIA. Generaal Graaf Keller f Generaal graaf Keiler, wiens dood hij sneuvelde, gelijk men weet, den 31 sten Juli in liet gevecht bij Joe-tsjoe-ling, ten noorden van den Mo-tién-pas voor zijn landgenooten een zwaar verlies geacht wordt, was een der fortuinlijkste officieren van liet Russische leger. Van Duitsche afkomst (zijn familie leden bekleeden thans nog aanzienlij ke betrekkingen in Pruisen), vond hij reeds op jeugdigen leeftijd de gelegen heid, zich buitengewoon te onderschei den op het oorlogsveld in Turkije, en toen keizer Alexander III hem be noemde tot commandant van het „lijfgarde-jagerregiment der keizer lijke familie", verkreeg hij daarmede een der meest bevoorrechte posten in het leger. In 1882 trouwde hij met een gravin Sjachofskoj, uit een'der oudste adel lijke geslachten van Rusland, die een zeer groot vermogen mee ten huwe lijk bracht. De aanleiding tot het vragen van zijn ontslag uit zijn aanzienlijke be trekking is weinig bekend ze is te vinden in zijn optreden in 1887, toen verschillende vergrijpen bij zijn regi ment hadden plaats gehad, en de Czaar, om een zijner gunstelingen, die er bij betrokken was, te sparen, en ook om schandaal te vermijden geen verlof wilde geven om de schul digen te straffen. Keiler, die zeer stipt was, kon zijn wil niet doordrijven en nam zijn entslag. Eerst na den dood van Alexander M trad hij weder in den actieven dienst, om echter reeds in 1895 be noemd te worden tot gouverneur van Jekaterinoslaf, waar hij zich in zijn 14-jarig gouverneurschap zeer bemind maakte. Toen onlangs Koeropatkin een be kwaam en krachtig onderbevelhebber noodig had, deed hij een beroep op zijn ouden vriend Keiler, en de 54-ja rige liet zijn eervol en gemakkelijk ambt, zijn gezin en het gerief van zijn groot fortuin in den steek, om naar he.t oorlogsveld te gaan en daar binnen enkele weken den dood te vin den. De toestand vau Koeropatkin. De Duitsche deskundige Richard graaf von Pfeil acht het- buiten kijf dat Koeropatkin er niet aan denkt, de stelling bij Liaojang zonder beslissen- den slag prijs te geven. Dat blijkt wel uit een van zijne vroegere tele grammen aan den Tsaar, waarin hij verklaarde..Ik hoop dat de troepen in de hoofdstelling met succes verzet zullen bieden, zelfs tegenover een vij andelijke overmacht." Dat zijn duide lijke, stellige woorden welke in Koero- patkin's weloverlegde, ernstige wijze van zich uit te drukken, slechts de beteekenis kunnen hebben „Tegen stand op leven e.n dood". De laatste, vermoedelijk ook de sterkste van zijne vooruitgeschoven stellingen, die van Hai-tsjeng, bij wel ke nog een hardnekkige, bloedige strijd te verwachten was, heeft Koero patkin, gelijk bekend is, zonder ver zet te beproeven, opgegeven. Dit be wijst zegt graaf Pfeil dat er hem nu niet zooveel meer aan gelegen is, den vijand, om tijd te winnen, op te houden, een maatregel die totdusver wel succes beeft gehad, maar groote offers heeft gevergd. De Russische veldheer moet zich nu sterk genoeg voelen voor een beslissendc-n slag. Voor die geleverd wordt, -kan hef ech ter nog tot verscheidene gevechten komen, terwijl, naar het oordeel van graaf Pfeil, de eigenlijke beslissing niet, voor men veertien dagen verder is, zal vallen, daar de Japanners er ontzaglijke toebereidselen voor dienen te maken. De tegenwoordige voorste Russische linie voor Liaojang, welke den 22sten Juli bij het begin van de laatste ge vechten in den boog JinkouTa-sji- tsjiao—Sji-moe-tsjengJantse-lin— Koesjoelintse. 40 tot 90 K.M. van Liao jang verwijderd en meer dan 130 K.M. lang was, begint thans met haren reclitervleugel links van den grooten weg Liao-jang—Nioe-tsjwang, 32 KM. ten Z.O. van eerstgenoemde plaats, voert verder over het spoorstation An- sjan-tsjan naar de districtsstad An- ping, 25 KM. ten Z.O. van Liao-jang, en doet haren linkervleugel, onge veer 25 K.M. van daar, op de breede rivier Tai-tse-ho steunen. De uitge strektheid van deze linie bedraagt 60 K.M. en is dus in overeenstemming met de sterkte van de thans onder Koeropatkin samengetrokken troepen. Hoe de groote beslissende slag zal uitvallen, is niet te voorzien. Is hij voor de Russen gunstig, dan kan de veldtocht van dit jaar nog schitterend voor hen eindigen. Is hij ongunstig voor hen, dan wordt Koeropatkin ge dwongen tot den terugtocht op Char- bin en nog verder, en dan is da <eld- tocht van 1904 en Port-Arthur verloren. j Reuter seint uit Tokio j De Japanners uiten hun levendige bewondering over het succes van Koe ropatkin, die de kunst verstaan heeft, om het Russische leger terug te trek ken van het schiereiland Liao-tong, zonder dat het tot een ramp is geko men. De stelling bij Kai-ping scheen tot een catastrophe te moeten leiden. Koeropatkin heeft weliswaar door zijn voortdurend terugtrekken en het prijs- geven en vernietigen van zeer kost- hare voorraden zijn aanzien schade I gedaan en het vertrouwen van het leger verzwakt, maar de legerafdee- lingen intusschen gered. Blijkbaar heeft hij de Japanners bij Ta-sji- tsjiao willen ophouden. Maar de on verwachte verliezen "op den linkervleu gel van de Russen bij Ta-sjl-tsjiao en het oprukken van het leger uit. Takoe- sjan, hebben vermoedelijk Koeropat kin genoodzaakt, Jinkou, Hai-tsjeng en Nioe-tsjwang zonder ernstigen strijd te ontruimen. De beslissing zal nu waarschijnlijk, naar men te To kio denkt, bij Liao-jang vallen, waar Koeropatkin wel goed- of kwaaó- schiks gedwongen zal worden, slag te I leveren. De legers van Okoe en Nod- zoe drijven de Russen van het Zuiden uit in het nauw, terwijl Koeroki, die op korten afstand van de Russen af staat. in staat is, al naar de behoefte zich voordoet, den aanval te openen. De bezetting van Jinkou vereenvou- digt liet transportwezen voor de Ja- partners buitenmate daardoor krij- gen de twee legercorpsen de vrijheid van beweging, welke zij totdusver ge mist hebben. Binnenland. Hoe de L erplicfelwet werkt! In de verslagen van de Commissiën tot Wering van Schoolverzuim te 's-Gravenliage over 1903 komen we der verschillende opmerkingen, wen ken en mededeelingen voor Eén commissie kreeg een enkele maal bij huisbezoek te hooren ,,dat vader liever een jaarlang in liet spin huis zat dan voor de vergadering te verschijnen." Een juffrouw zond volgend schrij ven aan het hoofd eener school „M. H. „Ik ben zelf in het bezit van de Leerplichlyvet en daar staat in dat men de kinderen twee schooltijden in de 2 maanden thuis mag houden zon der reden. Mijne kinderen gaan bij u al langer dan 2 maanden school en de een is nu 2 keer en de ander pas 1 keer thuisgebleven, reden waarom ik geen briefje heb meegegeven. Meermalen bleek aan een commis sie dat ouders, die voor andere kin deren eenmaal bij den kantonrechter geroepen en veroordeeld waren, die zelfde kinderen met de meeste gerust heid, b.v. een half jaar achtereen lieten verzuimen, omdat dit verzuim toch als één feit beschouwd wordt en zij niet eer opnieuw een veroordeelipg kunnen krijgen dan nadat zoo'n von nis bij verstek uitgesproken, eerst na vier volle maanden in kracht van ge wijsde gaatzoolang hierin geen spoedige verandering wordt gebracht is er geen sprake van algeheel gun stig resultaat van de werking der Leerplichtwet. Enkele leden waren van gevoelen om, zooals ook dit jaar het geval was hoewel de vader als aansprakelijk persoon was uitgenoodigd te verschij nen, dit eenvoudig niet deed en zijn vrouw zond of in het geheel niets van zich liet hooren zoo'n onver schillig wegblijven op zichzelf straf baar te stellen. Daar het de aandacht trekt, dat gedurende de schooluren langs de buitenwegen der stad zooveel kinde ren rondzwerven die vrij zeker tot de spijbelaars behooren, vraagt een der commissiën, of door de openbare macht de maatregel niet kan worden toegepast, voorgeschreven in art. 29 der Leerplichtwet, n.l. aan de politie agenten op te dragen, die straatloo- pers te ondervragen en zoo noodig naar hun scholen te geleiden, ten einde zoodoende er eenigen schrik in te brengen en de ouders, die er dik wijls onwetend van of onmachtig te gen zijn, te helpen in de bestrijding van dit kwaad in hun kinderen. De Scheveningsche commissie ves tigt er vooral de aandacht op dat de liaringvisscherij, die aanvangt om streeks den len Juni, niet kan worden uitgeoefend zonder jongens van 12- 13-jarigen leeftijd. Daar nu op ver scheidene scholen de cursus eindigt met begin October, komen vele ouders er toe - vaak ook gedwongen dooi den financieelen toestand in hun ge. zin de jongens 4 maanden te vroeg van school te nemen. De commissie zou zich verheugen, als door wetswij ziging aan deze omstandigheden op billijke wijze kon worden tegemoet gekomen. Van meer dan één hoofd mocht de commissie vernemen, dat haar ar beid zeer wordt op prijs gesteld we gens de goede vruchten, daarvan ge zien o.a. in de gewekte belangstelling bij ouders, die zich eerst onverschil lig toonden. Een eigenwijze automobiel. In de Solostraat te Arnhem stond Vrijdagavond de heer J. uit Renkum iets aan zijn automobiel na te zien, toen deze, waarschijnlijk ongeduldig door 't lange wachten, er op zijn eentje van door ging. De heer J. ge raakte onder het voertuig, maar kwam er zonder letsel weer onder uit. De driftige auto had niet iang ple zier van zijn snoepreisje, want op voldoende reddingbooten en verdere reddingsmiddelen aan boord hadden. Klachten over slechte behandeling of voeding kwamen der commissie niet ter oore. Rotterdam. De in het vorig verslag vermelde toename van het aantal over onze haven vertrokken landverhuizers valt ook nu weder te constateeren tegenover 45.535 in 1902 vertrokken landverhuizers werden in 1903 niet minder dan 52.830 personen hij ons als landverhuizers geboekt, dus nog 7295 meer dan in 1902. Zoowel het direct als het indirect vervoer nam toe. het laatste percents gewijze iets meer dan het eerste. Direct werden, vervoerd 32.657 land verhuizers tegen 28,304 in 1902, eene vermeerdering dus van 4353. Voor het indirect vervoer waren de cijfers 20.173 in 1903 tegen 17,231 in 1902, vermeerdering 2942. Het aantal afvaarten der directe lijn bedroeg 45 tegen 49 in 1902, ge durende de voor het passagiersver voer stille wintermaanden werd de geregelde wekelijksche dienst her haaldelijk in een met langere tus- schenpoozen veranderd. Omtrent de behandeling der land- is zegt de „Arnh. Gt." dat een auto een harden schedel heeft. den hoek van Solo- en Javastraat stond een lantarenpaal, die hem den S verhuizers aan boord kwamen bij ons weg versperde. Door den schok viel geen klachten in en bij onze geregel de paal om en brak doormidden. Het I de inspecties werd alles steeds in de bovendeel der lantaren wist in den i beste orde bevonden, va, nh«i bovenlicht van aen j winkel te verbrijzelen. Hiermee was i jjjn waarin deze over enkele zaken dg verwoesting echter ten einde en j klaagde, gaf ons aanleiding deze de auto, tevreden over de aangerichte punten te onderzoeken, en bleek het schade, stond kalm zijn werk aan te I ons. dat de klachten geheel onge zien, zonder, zelf eenig letsel opgeloo- grond waren. pen te hebben, wat wel een bewijs De zeer enkele malen, dat zich moei lijkbeden voordeden tusschen onder nemers en landverhuizers, mochten wij die op bevredigende wijze oplos- 1 sen. Landverhuizing uit Nederl. havens Het geregeld gehouden toezicht op Aan do verslagen door de commit-' ft t0t geen" °pmer" sicii van toezicht over den doortocht aanleiding. L h.t van landverhuizers te 0ver Missingen en Dordrecht had Amsterdam en (o RoUerdaln omtint "f ffe VerVOer de werkzaamheden in 1903 uitgebracht v Si. vervoerd wordt liet v.,leende ontleend 1 Hm Setal landverhuizers \erioerd Amsterdam. Het vervoer van land- ""'Si*" e"n verhuizers over onze haven bleet in 5" Zuid-Afrika bo- het afgeloopen jaar ook weder zèeraroeS 1J«J- gering, omdat geen enkel stoomschip met landverhuizers direct naar Noord-: Amerika uit onze haven vertrok. i Een lastige arrestant. Het grootste deel direct uit onze i haven vertrokken landverhuizers be-1 Zondagmiddag, juist kwamen do stond uit Javanen, die, van Oost-Indie geloovigen uit de kerken, was de alhier aangekomen, per KoninklijkeNassaukade bij de Raampoort to Am - West-Indischen Maildienst naar Su-sterdam in rep en roer. Aan de lief- rinanie werden vervoerd hun aantal lijke oevers van de Singelgracht ston- was 612. tegen 231 in het vorige jaar.de Zondagsmenschcn naar het vuil- Ultinio Juni kwamen alhier uit Su-1 groene water te kijken, waarin een riname terug met den Koninklijken man rondsparlelde. Van de kanten West-Indischen Maildienst 95 Java-schreeuwde men hem toe uit het nat nen. w elke op 4 Juli met een der te komen maar hij spreidde zijn lian- stoomschepen van de Stoomvaart- den uit. gilde terug met roodgloeiend maatschappij ..Nederland" naar Ne-'gelaat, dat hij liever wilde verzuipen derlandsch Oost-Indië vertrokken, ter-dan uit het water te gaan. wijl later nog 4 Javanen naar Indië Politic-agenten van het politiepost- terugkeerden. zoodat te zamen 99 Ja-huis-Raampoort kwamen met dreggen vanen van Suriname in 1903 weder jen touwen aangeloopen. betoogden naar Oost-Indië zijn teruggekeerd. zeer sterk tegen den man. in 't wa- Naar Noord-Amerika vertrokken via ter, maar hij vertikte het en trachtte Engeland over onze haven slechts 26 zich zoo ver mogelijk ie verwijderen zichtbaar. Zuchten van vermoeidheid stegen uit zijn borst op, hij proestte, maar te bewegen uit het water te ko men, was hij evenwel niet. Daar komt een roeibootje met een. man erin. aan. Deze pakt den dronken zwemmer beet. maar hij worstelt, vecht om los te komen. Het gelukte' hern, doordien hij zich van zijn borst rok en hemd ontdeed. De belager nu geen hou-vast meer aan hem. laat hem los. Hij duikt onder, halfnaakt, maar het is nu geen zwemmen meer, maar spartelen, wild slaat hij zijn handen om zich heen. Hij is op punt. van te zinken. Toen kwam een politie-agent in 't bootje. Weer wordt naar hem toegeroeid. Eindelijk gelukte het hem te pakken te krijgen. Met vereende krachten van menschen aan den kant werd hij met, touwen, om zijn mid den geslagen, uit het water, op net schuitje gehaald. Het was tijd. De man viel bewuste loos op den bodem van het bootje. Toen werd hij weer naar het bureau teruggebracht en de menschen gingen heen. Daar hij nogal wat vuil water had binnengekregen, oordeelde men het beter, hem naar het Wilhelmina-gast huis te brengen. Per brancard werd hij daarheen ge bracht, maar in 5c- Bilderdijkstraat sprong hij uit het karretje om te ont vluchten. In een melkinrichting werd hij toen stevig gebonden. Toen had men hem eindelijk klein gekregen. (Echo.) personen als landverhuizers. Naar Zuid-Afrika was eveneens het aantal als landverhuizer vertrokken personen zeer germ? slechts 9. In het geheel vertrokken aldus als landverhuizers over onze haven naar Suriname 612. naar Noord- Amerika 26, naar- Zuid-Afrika 9 per sonen. Te zamen 647 personen, terwijl terugkeerden via onze haven 99 per sonen. Bij iedere inspectie bleek het der commissie, dat de stoomschepen in goeden zeewaardigen staat waren en goed geventileerd, zoomede van ge- noegzame ruimte waren voorzien en van den kant, waarop de dienaren van de Heilige Hermandad stonden. Hij (de man) scheen met de agenten niet veel op te hebben. Wat was het geval Een arrestant naar „meheertje" ge bracht, omdat hij reeds vroeg in den morgen te veel „gesikkerd" had, had kans gezien uit het hok van de poli tie te komen. Hij was toen uit een raampje in 't water gesprongen en poogde nu zoo gauw mogelijk de po litie te ontvluchten. Men had zijn vlucht gemerkt, dank zij vooral het geroep en geschreeuw van de men- schen. Zijn krachten begaven hem Over lasdjonkers en de billijkheid i van grondeigendom en pacht. j Een hoer in 't Friesclie dorp T. zoo meldt men ontving van de eigenares van zijn land bericht, dat hij de boerderij opnieuw kon inhuren, maar tegen verhooging van de huur met f 32 per bunderwantde boer had door zijn ijver de wei- en bouw landen zoodanig verbeterd, dat zij bij verkoop thans vrij wat meer zouden opbrengen dan toen hij ze huurde. De landvrouw kan er dus meer van ma ken waarom zou ze 't dan laten? Een andere landheer laat weer op een andere manier zijn macht gevoe len. Deze liet aan een zijner pachters weten dat hij de boerderij weer kon inhuren, mits hij weer zelf de boter ging maken en dus met liet leveren van de molk aan de zuivelfabriek wilde ophouden. Letteren en Kunst. Yan de Boekentafel. j liet Augustus-nummer van de HolL Revue bevat een mooi portret van kapitein Coliju, den adjudant van generaal Van Heutsz, een levensschets an Dr. Otto Friedrichs, en een uit voerig overzicht van de Rijkswerkin richtingen te Vcenhuizen, door „een onherroepelijk verlorene". Dr. Friedrichs is de man, die op komt voor de rechten van Lodewijk XVII, zooals men weet in ons land begraven, die door velen voor een be drieger werd uitgemaakt en van wien men zei, dat hij Inderdaad Naundorff heette. Als jongmensch heeft Dr. Frie drichs reeds bestudeerd, wat door bei de partijen over deze zaak was ge schreven en is tot de conclusie geko men, dat de zoogenaamde Naundorff wel degelijk Lodewijk XVII was. Zelfs werd hij zoo enthousiast, dat hij besloot de muziek, die zijn eigenlijk vak was, te laten varen en" zich voortaan geheel aan de goede zaak Feuilleton. Naar het ENGELSCH. 22) Die vraag stelde zij zichzelf, terwijl zij Harold met verbleekte lippen en doordringende oogen aankeek, als om de diepte van zijn besluit te peilen. Wel is waar beminde hij haar niet, terwijl die andere ongelukkige haar wel lief gehad had. en gestorven was onder de voeten van klei van zijn af godsbeeld. waarvan hij zoo plotseling tot de ontdekking kwam maar juist verschillende oorzaken leveren dikwijls gelijke resultaten op. Ik scherts niet. Sommige man nen zijn misschien in staat zonder liefde te leven, ik weet nu. dat ik het niet kan. Voor mij zou zoo'n le ven niets anders zijn dan een leven de dood. Ik lig veel liever in een lichamelijk graf dan in een gees telijk. Hij zat daar met het hoofd in de handen gesteund, terwijl zij hem in stilte beschouwde. Neen hij scheen niet te schertsen hij zou misschien tot, zoo'n uiterste in staat zijn. Voor 'teerst begon zij aan de mogelijkheid te denken, dat de prijs, waarvan zij zich zoo zeker waande, haar ging ontsnappen. Maar het was niet iets voor haar dat. zonder slag of stoot maar op te geven. Het is ernstigev met je gesteld, dan ik vermoedde, begon zij na een pauze. Maar ge zijt zeer opgewonden. Als ge tot kalmte gekomen zijt, zult ge erkennen, dat, hoewel onze be schouwingen wijd uiteen loopen, ik toch het zedelijk monster niet ben, waarvoor ge mij op 't oogenblik houdt. Kun je niij in 't gelaat zien. Harold, en nog volhouden, dat ik zoo'n mon ster ben? Zijn oogen langzaam opslaande, zag hij den glimlach, waartoe zij haar lippen gedwongen had. terwijl zii. hem eveneens aanziende, haar vonnis duidelijk in zijn blik las. Met haar menschenkennis wist zij nu maar al te goed, dat deze man nooit haar echtgenoot zou zijn. Nu kreeg Sylvia weer volkomen haar tegenwoordigheid van geest te rug. Het zag er uit alsof al haar plan non in duigen zouden storten, maar dikwijls kan er uit zoo'n puinhoop nog veel gered worden, en dat kon alleen gebeuren, als zij haar zinnen goed. hij elkaar had. Onmiddellijk handelen was noodzakelijk, want zij zag aan zijn blik, dat, het gevaarlijk was hem met een onzekere toekomst voor oogen te laten vertrekken. Nog even zat. zij na te denken, toen sprak zij -- Wij moeten hierover nog eens bedaard spreken, Harold. Misschien is er iets apders op te vinden- om uit j deze moeilijkheid te komen. Toen, ter- 'wijl hij met vernieuwde hoop op keek Laten wij nu allés eens na gaan wat jij noodig liebt is je vrij heid Ja tot iederen prijs! Zelfs tot den prijs van een ko gel (Do gedwongen glimlach kwam terug, terwijl zij bij de herinnering aan wat vroeger gebeurde een huive ring onderdrukte). Maar waartoe dat melodramatische? Misschien is er een andere, minder bloedige prijs. liet hangt er maar van af. hoe ver ge gaan wilt. Geen prijs kan daarvoor te groot zijn Ben jij daarvan zeker Om nu nog eens te herhalen jij hebt je vrij heid noodig en ik mijn onafhankelijk heid. Zij keek langs hem heen. terwijl zij het zei. toen keek ze hem aan. doch zijn gelaat bleef onverschillig. Blijk baar moest zij zich veel duidelijker uitdrukken. - Ik heb u gezegd, vervolgde Syl via, dat het, mij een ware opoffering zou zijn je de vrijheid terug te geven en de ééne opoffering is de andere waard, nietwaar? Nog scheen hij er niets van te be grijpen. Sylvia bewoog zich onrustig heen en weer. Zelfs voor haar zenuwen was het een zeer moeilijk geval. Haar hand uitstrekkende, nam zij een pauweveer van den wand achter haar, en begon langzaam de schitte rende pluisjes van de veer af te pluk ken. Je moet toch eens bedenken, zei ze op gedwongen luchtigen toon, die alleen bij deze gelegenheid scheen te passen, dat ik al maanden lang in de overtuiging leefde, dat ik eens de rijkste vrouw in Engeland zou zijn. Heb ik niet een vergoeding voor die teleurstelling verdiend als ik van je afzie? Eindelijk scheen Harold iets van liet raadsel te snappen. Zou je mij dus toch nog mijn vrijheid willen teruggeven? O. Sylvia ik wist wel, dat ge edelmoedig zoudt zijn Zij legde hem met een bijna drif tige beweging het zwijgen op. - Wacht even Mijn edelmoedig heid moet je wat waard zijn. (Hoe ter wereld kon een man zoo onhoo- zel zijn? vroeg zij zich innerlijk in woede af hij zou haar nog dwin gen het in ronde woorden te zeggen Tk heb u gezegd, dat geen opof fering mij t;c groot zou zijn. En een geldelijke opoffering is ternauwernood een opoffering voor je, nietwaar Zij voelde haar hart kloppen, ter wijl ze die woorden sprakintus schen nam zij aandachtig zijn gelaat op. waarop verbazing plaats maakte voor ontzetting. Geld Spreekt ge van geld Van wat anders? klonk onge duldig van haar lippen, want het was maar beter, dat het er niet meer in maar beter, dat het er uit was. Ik kan mij er niet meer in schikken weer in mijn betrekkelijke armoede te verval len als ge mij daarvoor wilt vrijwa ren. zullen wij het wel eens kunnen worden. Kort en goed, als ik rijk was zoudt ge vrij zijn maak mij rijk en ge zult vrij zijn. Is dat eindelijk dui delijk genoeg? Zij leunde in voor haar ongewoon opgewonden stemming voorover, de pupillen van haar oogen werden zoo klein -als speldeknoppen. de naakte steel van de pauweveer trilde tus schen haar opeen geklemde tanden, j Harold verbaasde zich niet meer. Hij had eindelijk begrepen de blik nóg beter dan de woorden - zijn ge-1 laat werd geheel overtogen door een blos. een blos van schaamte vóórhaar en door haar voor iedere vrouw t er wereld. On dat onbeschrijfelijke oogenblik scheen het hem toe of alle blauw-groenc oogen aan den wand met verachting keken naar dlf j schouwspel van meiischèlijke klein heid. Maar de warme blos verdween even spoedig als zij gekomen was en werd gevolgd door een ijskoude gewaar wording. Met andere woorden ge wilt dat ik mijn vrijheid terugkoop? Zij knikte zonder te spreken. Hoeveel? vroeg hij op zakelijken toon. Sylvia trok langzaam de veer tus schen haar tanden uit. --Ge vindt zeker uw vrijheid een groote som waard Hoeveel Even aarzelde zij nog. toen zei ze werktuigelijk op duidelijken toon Een millioen pond sterling. Zij had haar oogen gesloten, ter wijl ze het zei. als wilde ze vermij den. hem aan te zien. Town er geen antwoord volgde, opende zij ze weer in een soort van schrik, maar er was niets bijzonders te zien Ilij zag er niet verwonderd uil, alleen wat koeler en harder dan te voren. Geef mij een millioen pond en je kunt trouwen wie je wilt. Hij keek om zich heen. toen ging hij. zonder te spreken, naar haar schrijftafel. Stem je toe vroeg ze. hem met 'ngehouden adem aanziende. Ja. Wat zoekt ge? - Pen en inkt, om een ehèque to schrijven. Eén ehèque voor een millioen

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5