NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 22e Jaargang. No. 6477 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1904 DAGBLAD ABONNEMENTEN 'BRÜ83 MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen 8n deis omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)L3G Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, vcof Haarlem 0.37^ g 3 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vemsawtediap Center. Directeur J. C, PËEREB00M, ADVERTENTIÊN: Van 1— 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertenüöfi worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Park's, 31bls Faubourg Montmartre. INHOUD. BLAD A. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Suuenlandsch Over zicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenl. en Gemengd Nieuws. BLAD B. Raadsvergadering der i Gemeente Haarlem. Uitlotingen en i Feuilleton. NABETRACHTING ?an den Gemeenteraad. Ik heb eens iemand, sprekende over ien gemeenteraad die nog al onhan- lelbaar was, hooren zeggen„och, jet beestje is zoo kwaad niet, maar e moet er mee weten om te gaan 1" pocht ik diezelfde verklaring, behou- lens gepasten eerbied, op onzen ïaarlemschen Gemeenteraad toepas- ien, dan zou ik er willen bijvoegen, 1 lat Regenten van het Gasthuis blijk lebben gegeven van uitstekend met let beestje te kunnen omgaan. Het van den Raad aan het gast- juis en de daarop gevolgde conferen tie met het College van Regenten heeft le Raadsheerlijke harten zoo vertee- ierd. dat Woensdagmiddag alle schijn )t schaduw van oppositie was wegge maaid, zoo zelfs, dat de heer Schram ie heeren wou machtigen maar te taan bouwen, zonder zelfs de som te poem en, waartoe zij konden gaan. Deze welwillendheid ging nu toch den anderen Raadsleden te ver, zoodat ien slotte besloten werd, Regenten te machtigen om te gaan bouwen tot een maximum van 150.000. Helaas, waarom heeft onze direc- J leur van de Hoogere Burgerschool, f Dr. Brongersma, niet evenzoo gedaan? Had hij 't is nu toch eenmaal va- cantie de heeren uitgenoodigd om rijn school eens te komen zienhad J hij hen rondgevoerd door het ellendi- ge hokkenstelsel, dat de lokalen wordt genoemd, door de duffe corridors, j die ze verbinden, in de vertrekken die onbruikbaar zijn en toch gebruikt i moeten wordenhad hij hun daarna gelegenheid gegeven om vragen te jdoen en opmerkingen te maken, mis- j fechien zouden ze dan het voorstel om I in beginsel tot den bouw van" een jnieuwe school te besluiten, eenparig i jhebben aangenomen, terwijl de meer- derheid het nu heeft aangehouden om intusschen een voorstel te kunnen I jdoen tot het stichten van een school Voor meer uitgebreid lager onder- töjs. Het zal wel mijn schuld wezen, dat ik niet begrijp, welk verband er wel kan bestaan tusschen een Hoogere Burgerschool en een school voor m. u. |1. o. Niemand kan voor de laatste j (School meer gevoelen dan ik, die van j loordeel ben, dat de tallooze jongelui die in den loop van de jaren vóór of ln de vierde klasse van de H. B. S. zijn blijven steken, voor hun vorming van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs veel meer genoegen j zouden hebben beleefd. "Maar wie j meenen mocht, dat men door deze i te stichten, iets af zou doen aan de I noodzakelijkhefd van de oprichting van een nieuwe Hoogere Burger school, is zou ik zeggen in dwaling. De drang naar het middelbaar onder- 1 wijs voor aanstaande artsen, inge- j nieurs en handelslui is groot en zal dat vooreerst wel blijven. En de Raadsleden, die ten huize van den heer Van den Berg aan 't Spaarne dit onschuldige samenzwerinkje op I touw hebben gezet, zouden dan ook zeer wel het voorstel om in beginsel tot den bouw van een H. B. S. te be- I sluiten, hebben kunnen aannemen, zonder aan hunne eigen plannen voor 1 een school voor m. u. 1. o. eenigen afbreuk te doen. Op alle mogelijke manieren heeft men hun dit in den Raad voorgehou den, maar te vergeefs. Alle negen de voorstellers stonden als kegels, ik wil zeggen als mannen, pal voor hunne overtuiging, dat het uitstellen van de beslissing over den bouw van de H. B. S. noodig was voor het tot rijpheid brengen van hun plannen voor een school voor m. u. 1. o. Jammer maar, dat zij niet heel duidelijk wisten te betoogen waarom. Het verband tus schen de eene school en de andere heb ik in de verschillende redevoe ringen, die ter eere van het uitstel werden afgestoken, niet kunnen ont dekken en ik moet eerlijk 'bekennen, dat, toen de negen nog acht mede standers vonden, de zeven tegenstem mers m.i. "gelijk hadden, al kregen ze 'het niet. En dat wel, omdat het plan voor de stichting van een H. B. S. nu weer voor langen tijd van de baan is ge raakt. De hr. v. d. Berg, beloofde wel, dat het plan voor de school voor m. u. 1. o., binnen een maand gereed zou zijn, maar hij deed daarbij als lucht hartige belastingschuldigen hij re kende wel op de hoofdsom, maar ver gaf" de opcenten. En die zijn juist bij een Raadsvoorstel van overwegend belang. Met die maand zijn we er niet af. Het voorstel moet dan nog om advies naar B. en W., naar een commissie hier en een commissie daar, de Raad stelt het nog eens uit onder of zonder een geldige reden en zoo wordt het uitstel van een maand er licht een van een half jaar, terwijl de toestand van de H. B. S. zoo'ellen dig is, dat naar de zienswijze van alle deskundigen, eerder vandaag dan morgen maatregelen dienen te wor den genomen, om daarin verbetering te brengen. Niets is vaak zoo onontraadselbaar als een Raadsbesluit, of het moesten twee Raadsbesluiten wezen. Bij de gasthuisquaestie een en al toeschie telijkheid, bij de Hoogere Burger school even groote afkeerigheid. Bij het derde gewichtige voorstel, dat tot wijziging van de prijzen van electrisch licht en electrischen stroom, hield de heele Raad zich wijselijk neutraal. De heer Modoo, die den vorigen keer op uitstel had aangedrongen, opdat de Raad de zaak nog eens nader zou kunnen onderzoeken, erkende nu rid derlijk, dat hij van die nadere onder zoekingen niet veel wijzer geworden was. En toen de heer Nieuwenhuijzen Ki'useman een inderdaad" degelijke rede had gehouden, waarin hij de hoofdmotieven van het voorstel uit eenzette, toen had niemand m«er lust j om met onbeschermde handen 'deze electrische quaestie aan te raken en ging het heele tarief er met de snel heid van een electrischen vonk door. Meer woorden werden er besteed om aan de buitensocieteit van Trou moet Blijcken, die op Heemstede ligt, duinwater te leveren uit de Haarlem- I sche leiding. Bij uitzondering, hoor- j de men hier en daar zeggen Daar vatten anderen vuur op. Het beginsel- paard werd van stal gehaald. Niet den een geven en den ander weige ren, meenden sommigen. Laat ons de zaak liever in beginsel uitmaken en beslissen, of we voortaan aan ieder die 't vraagt in de buitengemeenten water zullen leveren, al dan niet. De verklaring van het voorstel maakte de oppositie tot een kleine minderheid, 't Gold hier geen gewo nen particulier, zei men terecht. Trou moet Blycken betaalt jaarlijks 500.— huur aan de stad, de sociëteit wordt nagenoeg geheel bezocht door Haar lemmers, die flink in onze belastingen meedragen, leden dus van onze eigen huishouding." Een heel ander geval dus, dan dat van den bakker Berke- meijer, dien de heer Van d« Kamp noemde, die even over de grens woont en dus geen belasting behoeft te beta len, terwijl hij toch het voordeel heeft, dat hij in Haarlem zijn brood kan leveren. Dit verschil sprong zoo duidelijk in 't oog, dat het voorstel-van de Kamp om deze zaak aan te houden totdat over het beginsel zou zijn beslist, niet meer dan zes stemmen kon halen en het voorstel van B. en W. om aan Trou moet Blycken duinwater te gaan leverun, met algemeene stemmen werd aangenomen, nadat notabene de heer Hofland expresselijk om stem ming had verzocht. Hij had maar eens willen zien, zei hij, cf iedtf-een er nu voor was, een grapje, dat er in een zomervergadering wel mee door kan. Op straat voetbal of een ander voor 't publiek hinderlijk spel spelen isjop boete van een gulden nu absoluut verboden. Vaders met drukke jongens zullen die nu voortaan aan een ket ting moeten leggen of met een zak met guldens klaarstaan. De heer Groot had geen ongelijk, ff&cht me, toen hij zei, dat het voldoende was om iemand te beboeten, wanneer hij een bevel van de politie, om dergelij ke spelen te staken, niet opvolgde. Dit achtte de Raad evenwel niet voldoen de. De nu genomen draconische maat regel heeft evenwel een goede zijde. Hoe meer verbodsbepalingen worden uitgevaardigd op straat, des temeer zal het noodig blijken om aan alle hoe ken van de stad flinke speelplaatsen in te richten, waar de jeugd vrij haar gang kan gaan. Die zijn er nu nog lang niet genoeg en we mogen dus van het billijkheidsgevoel en het ge zond verstand van B. en W. ver wachten, dat weldra in die richting voorstellen aan den Raad zullen worden gedaan. Dat zal een beter onderwerp zijn, dan hol gepraat over smalle en bree- de trottoirbanden, zooals we bij de rondvraag van den heer Groot te hooren kregen. Hoe is 't toch moge lijk, dat men zoo slecht beslagen ten ijs kan komen De heer Rinkema, de taak van B. en W. overnemende, be toogde dat de smalle veel practischer zijn dan de breede en de beer Groot, die op gezag van een vakman van een ander gevoelen was, legde zich hierbij wijselijk neer, daarbij niet veel vertrouwen toonende in den man, die hem had voorgelicht. Zijn dat nu on derwerpen, om ter sprake te brengen bij de rondvraag? De heer Groot had de inlichtingen met een huiselijk praatje ook van den wethouder of van den heer Rinkema kunnen krijgen en had dan den Raad hiermee niet be hoeven op te houden. De heer van Styrum maakte zich boos, wat hem niet spoedig overkomt, op den heer Hugenholtz, die de com missie voor de Strafverordeningen be schuldigde dat zij haar werk niet deed. Dit was niet billijk, want juist deze Commissie heeft in 't laatste halfjaar veel en goed werk gedaan. Er is evenwel hier een verschil van systeem. De commissie en B. en W. willen blijkbaar de politieverordening stukje voor beetje herzien en de heer Hugenholtz het heele boekdeel in eens. Uit een practisch oogpunt hou ik het met de Commissie. Waar moe ten we den tijd vandaan halen, om al die artikelen na te zien en, zoo noodig te herzien Zooiets duurt uren, maanden, jaren, ja ik zou vreezen, dat de Raad in dezen rijst en brijberg van Praatland voor eeuwig steken bleef. Daarom ben ik, in den naam van al wat mogelijk en bereikbaar is, voor successievelijke herziening, nu een stukje, dan een brokje komt de tijding van het overlijden van Waldeck Rousseau ten gevolge van een operatie, die noodzakelijk was geworden. Tengevolge van zijn groote zwakte bezweek de lijder. Rousseau was een van de meest op den voorgrond tredende Fransche staatslieden. Men herinnert zich zijn herhaald ministerschap, laatstelijk als premier en zijn vrijwillig aftreden na het aannemen der kerkelijke wetten, waarvan hij de uitvoering aan ande ren wilde overlaten. Velen wilden in Waldeck Rousseau den toekomstigen president der Fransche Republiek zien, al schijnt een dergelijke passieve rol niet juist begeerlijk voor iemand van zijn verleden en temperament. In het conflict tusschen AMERIKA EN TURKIJE nog geen nieuws. Men gelooft te Washington, dat de mogendheden die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend gaarne haar invloed zullen aanwenden om den Sultan over te halen de eischen van d© Vereenigde Staten in te willi gen, liever dan de quaestie zoover te laten komen, dat de Vereenigde Sta ten het noodig zouden oordeelen om geweld te gebruiken. Buitenlandsch Overzicht i DE OOltLOG. We moeten het vandaag met een minimum buitenlandsch nieuws doen. Onder de telegrammen in ons vorig nummer heeft men nog kunnen lezen het bericht van een nieuwen aanval op Port-Arthur die echter evenals de vorige werd af geslagen met voor de Japanners nog zwaarder verliezen dan ooit te vo ren. Wanneer al die berichten waar zijn, dan wordt de verovering van de vesting voor de Japanners een ware Pyrrhus-ovenvinning en zal er van hun geheel Port Arthur-leger maar een treurig restantje overblijven. En dat voor een succès, dat geen prac tisch nut heeft. Want, we wezen -er reeds vroeger op, de val van Port Arthur zal van niet den geringsten invloed zijn op den afloop van den oorlog. Alleen zullen de Japanners den Russen eenige moeilijkheden berei den met hun vloot, die daiï niet meer te Port Arthur kan binnen ïoo- pen, maar daartoe Wladiwostok moet kiezen. Dit klemt eenigszins met liet oog op een vertrek naar het Verre Oosten van de Oostzeerloot De Petersburgsche correspondent van de „Lokal Anzeiger" seinde Dins dagavond De Oostzee-vloot gaat binnenkort naar het Verre Oosten, waarschijn lijk den 16den Augustus. De bevel hebber. admiraal Rodzjestwenski heeft reeds zijn vlag geheschen op het pantserschip „Soewarof". Zijne onder bevelhebbers zijn admiraal Fölker- sam, die zich reeds over land naar Oost-Azië begeven heeft, en admiraal Enkwist. In het geheel zal de vloot uit 60 schépen bestaan, w.o. 8 pant serschepen,9 pantserkruisers, verder kruisers 2de klas, mijnenvaartuigen, torpedobooten, torpedojagers enz. Zij moet in 60 dagen de plaats harer be stemming bereiken.Het transportschip ..Don" neemt alleen voor zes weken kolen voor het geheele eskader mee, verder 800 ossen en ander proviand het is reeds op weg naar Oost-Azfë. Twee andere worden eveneens met kolen bevracht. Ingeval Port Arthur het, tot de vloot komt, kan uithou den. zou de oorlog snel uit zijn. In het andere geval moet de vloot de haven van Wladiwostok binnenloopen die reeds in November toevriest. Daardoor zou haar positie hachelijk kunnen worden. Uit Turksch-Amerifeaauscli confliet. De Weensche correspondent van de N. R. Crt. schrijft Het bericht, dat de Amerikaansche vloot hevel gekregen heeft om in de Turksche wateren te kruisen, heeft hier zeer de aandacht getrokken. Men heeft mij daarover het volgende me degedeeld. In Washington verlangt men de verheffing der Amerikaansche legatie te Konstantinopel tot een ambassade om daardoor aan Amerikaansche on derdanen alle rechten en privilegiën te verschaffen, welke tot dusver slechts toekwamen aan de onderda nen en de beschermelingen van die mogendheden, welke de tractaten van Parijs en Berlijn onderteekend heb ben. Verder verlangt Amerika schadever goeding voor de verwoesting van eigendommen in de provincies van Wan, Erzeroem en Maumoeret-ul- Assis. Deze vernielingen hebben plaats gehad bij gelegenheid van het dem pen van de onlusten in Armenië, waarbij de door Amerikaansche zen delingen opgerichte scholen, weeshui zen en toevluchtsoorden zware ver liezen hebben geleden. Het verzoek tot verheffing der Ame rikaansche legatie tot ambassade heeft de Sultan afgeslagen met een uitvluchtde ware reden zou echter zijn, dat zoovele Armeniërs zich on der bescherming der Ver. Staten ge steld hebben. En nu rokruteeren zich juist uit de rijen dezer Amerikaansche Aziaten de revolutionaire elementen en fana- tieken, die met dolk en revolver wer ken. De Sultan koestert zoo groot wantrouwen, dat hij aan artsen, apo thekers en tandartsen, die Amerikaan sche diploma's hebben, verbiedt te practiseeren en hij de Armeniërs, die zich tot Amerikanen hebben laten naturaliseeren. behandelt alsof zij nog zijne onderdanen waren. De tus schen Turkije en Amerika opgewor pen quaestie is voor beide partijen van groot belang. Amerika verlangt dat elkeen die zich onder haar vlag stelt, krachtig beschermd wordt en waar ook, op hare protectie kan re kenen. Turkije daarentegen, en zulks terecht, zoekt zich te beveiligen tegen hare voormalige onderdanen, die in Amerikaansche zendingsscholen opge leid, deels naar Amerika oversteken en daar genaturaliseerd worden, of soms slechts tegen betaling van een cijns zich onder bescherming der sterrenbanier plaatsen om dan veilig aan hunne verraderlijke plannen te werken. Men gelooft hier dat de Sultan in deze zaak op den steun van Rusland kan rekenen en dat de Russische re geering den raad zal geven om niet spoedig toe te geven, en zulks, deels om Amerika den voet dwars te zetten, maar nog meer omdat men in het rijk van den Tsaar zelf last heeft van Armenische woelingen. Daarenboven zou een toegeven aan de Amerikaansche eischen voor de Porte een gevaarlijk precedent kunnen wor den. daar andere landen dan ook naar een uitbreiding der capitulaties voor hunne onderdanen en bescher melingen zouden kunnen verlangen. Om die reden is belangstelling in den afloop van dit conflict lang niet mis plaatst. De Verbouwing van het St. Elizabeths Gasthuis. Een paar maal hebben wij een kort bericht over de voorgenomen verbou wing geplaatst. Thans, nu de Raad zijn goedkeuring aan de zaak heeft gehecht, zijn wij in staat uitvoerige bijzonderheden daarover te geven. Op den voorgrond dient te worden gesteld, dat wat nu verbouwd zal worden hoogst noodzakelijk is. Van weelde of overdaad is geen quaestie. Allereerst zal het oude gedeelte, dat reeds geruimen tijd geleden werd af gekeurd en sedert dien tijd alleen voor bergplaatsen diende, worden gesloopt en in de plaats daarvan verschillende nieuwe lokalen opgericht. Uit den aard van de zaak heeft het samenstellen van deze plannen een langdurige voorbereiding noodig ge maakt. De heeren Dr. H. D. Kruse- man en H. M. van Bemmelen, die Regenten uit hun midden als bouw commissie hadden benoemd, assu- meerden zich daarbij den heer Drost als architect en pleegden voortdurend overleg met de directrice en met de doctoren Van Linden van den Heu- vell en Westerman. Zoo kwam ten slotte het plan tot stand, waaraan wij het navolgende ontleenen. Vooreerst wordt (te zusterafdeeling verbeterd. Enkelen harer hadden een behoorlijk slaapkamertje, maar ande ren moesten zic?TTrtTerst primitief be helpen zoo sliep er een boven de oude stads-apotheek en een zelfs bo ven de droogkamer van de wasscherij. Zij krijgen nu allen goede slaapka mers, bovendien een flinke eetzaal (de bestaande was veel te klein) en een recreatiezaal. De inwonende assistent, Dr. van Duijl, is er al niet veel beter aan toe. Hij heeft een vertrekje van misschien 3i M. in 't vierkant en een slaapge legenheid van dezelfde afmeting. Was er ruimte, dan sliep hij op een klasse kamer. In het nieuwe plan zijn be hoorlijke vertrekken ontworpen voor twee inwonende assistenten. Geheel onvoldoende was de verband- kamer. Daarvoor komt nu een nieuwe waar ook kleine operaties kunnen worden verricht en plotselinge op straat voorgekomen ongevallen be handeld. Daaraan grenzende worden twee laboratoria, een voor de chirur gische en een voor de interne afdee- ling ingericht en wordt een zaal in gericht voor behandeling met een Röntgen-apparaat, waarvoor men vroeger altijd zich bij het Zander-in stituut vervoegen moest, hetgeen tijd verlies en last veroorzaakte. Dan komen *er nieuwe goed gelegen isoleerkamers. De eenige, die er nu is, ligt boven bij de vrouwenafdeeling en veroorzaakte dus voor de patiën ten op die afdeeling groote storing. Verder komt er een gecapitonneerde cel bij. De kachels, die stof veroor zaakten en in een gasthuis niet op hun plaats zijn, worden vervangen door centrale verwarming naar een deugdelijk en beproefd systeem. De bestaande eerste klasse-kamers vervallen. Twee nieuwe worden boven de regentesse-kamer gebouwd. In het voorgebouw dat blijft staan, worden de houten vloeren in de corridors door vloeren van granito vervangen. De groote trap naar boven, die voor al bij het afgaan groote bezwaren op leverde, wordt zeer verbeterd en ge makkelijk gemaakt. In den tuin worden lighallen ge maakt, om patiënten van de zon te kunnen laten genieten. Nog een ander inconvenient wordt verholpen. De begrafenissen kwamen tot dusver door de Gasthuispoort aan de Kleine Houtstraat en het lijk werd vlak voor de barakken voor besmette lijke zieken in den wagen getild. Op de patiënten in de barakken maakte dit natuurlijk een onaangename en ongunstigen indruk. Voor de begrafe nissen zullen dan ook voortaan twee huisjes aan de zijde van het Heilig land worden ingericht. Een andere zeer groote verbetering is, dat het Gasthuis zijn eigen ont smettingsoven zal krijgen, waarvan natuurlijk ook de gemeente gebruik zal kunnen maken. Verder worden er allerlei gelegen heden voor berging gemaakt. Wat het sloopen van de typische huisjes aan het Heiligland aangaat deelt men ons mede. dat 5e meesten blijven staan. De poort zelf en de tien huisjes aan de zuidzijde blijven i gespaard, alleen de oude stads-apo theek en vier of vijf huisjes ten noor den van de poort moeten vallen. Het gebouw, dat daarvoor in de plaats verrijst, zal evenwel in dezelfde stijl worden opgebouwd. Laat ons er nog bijvoegen, dat het in de bedoeling ligt ook het aantal zusters uit te breiden, er zijn er nu 28, wat te weinig is. Het ligt voor de hand, dat de verbouwing niet snel kan geschieden, daar de dienst onge hinderd moet kunneq doorgaan. Veel passen en nieten 2ai dus noodig zijn om allengs de geheele verbouwing af te werken. Niet onmogelijk is het, dat daarmee twee zomers heen zullen gaan. Het aantal bedden wordt bij deze verbouwing niet uitgebreid, maar het gasthuis zal wanneer het gereed is, beantwoorden aan de Slschen der mo derne hygiëne. Vandaar dan ook, dat het gisteren genomen Raadsbesluit voor onze zieken en voor degenen, die zich aan hunne verpleging wijden, van het grootste belang mag worden genoemd. Mr. A. C. WALLER. Naar wij vernemen gaat de heer Mr. A. C. Waller, oud-wethouder van deze gemeente, die metterwoon verla ten. Mr. Waller aanvaardde dat ambt in 189 en legde het neer in 1901. In de vergadering van 17 April was de voor zitter van den Raad in waarheid de tolk van allen, die den heer Waller kenden, toen hij zijn heengaan ver klaarde te betreuren en hem hulde bracht voor wat hij in 't belang der gemeente had gedaan. Van een scherp verstand, geestig op zijn pas en uiterst hoffelijk was de heer Waller als wethouder een degelijk en sympa thiek man. Na zijn heengaan uit het openbare leven was Mr. Waller redacteur van de Oprechte Haarlemsche Courant ge bleven, waar hij een gedeelte van 't buitenland en (na het aftreden van zijn broeder, den heer H. F. Waller) ook het pers-overzicht voor zijn reke ning had. Hij zal nu ook dezen arbeid neerleggen. Het vertrek van Mr. Waller ge schiedt om redenen van gezondheid. Voorloopig zal hij zich m 't buiten land vestigen, daar het wonen in ons land hem door de doctoren is afgera den. Heden werd per spoornaar Groningen vérzonden een boormachi ne met bijbehoorende locomobiel, toe- behoorend aan de firma de Waal Malefijt en Zn. te Overveen. Reden waarom dit werktuig van zóó ver moet worden aangevoerd is, dat het 't eeni ge van zoo groote capaciteit in ons land is. Deze boormachine, van Ameri- kaansch fabrikaat, is bestemd om door harde grondlagen te boren en kan tot 300 M. diepte door rots en verder door andere grondsoorten tot onbepaalde diepte doordringen. Daar nu in Groningen harde grond moet worden doorboord is daartoe de machine van de firma de Waal Male fijt gerequireerd. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door de Genie alhier Aanbesteed Bestek no. 205. Het.maken van bom vrije gebouwen in het fort bij Mar- ken-Binnen (2de gedeelte)raming 245200. Bestek no. 206. Het maken van bomvrije gebouwen in het fort bij Aalsmeer (2de gedeelte) raming 287000 alles onder het beheer der ge nie te Haarlem. Voor bestek no. 205 werd het laagst ingeschreven door het Technisch Han delsbureau voor Nederland en Indië te 's-Hage voor ƒ232500.en voor be stek no. 206 door "den heer C. de Groot Azn. te Gorinchem voor 261400. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed le. het herstellen van hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland van stormschade. Raming ƒ21000. Ingekomen waren 10 biljetten. Laag ste inschrijver J. v. d. Plas te Har- dinxveld voor ƒ22100. 2e. Het vernieuwen van meerpalen langs het Noordzeekanaal behooren- de tot de werken tot onderhoud, her stel en verbetering van dat kanaal. Raming ƒ4800. Ingekomen 12 biljetten. Laagste in- schrijver J. Huibertstc Aalkmaar voor ƒ4260.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1