Binnenland. Nederland ia Zuid Afrika. Aan de Tweede Kamer der Staten-1 Generaal is door de Nederlandsen Zu:d-Afrikaansche Vereeniging een adres gezonden, waarin zij verzoekt het ontwerp van wet betreffende de reorganisatie der Nederlandsche con sulaire vertegenwoordiging in Zuid- Afrika. als door de regeering wordt voorgesteld, niet aan te nemen. Zij zegt o.a. beslist van meening te zijn, dat de bestaande regeling verre te verkiezen is boven de thans voor gestelde. mits slechts zonder uitstel de geschikte personen ter vervulling van de verschillende vacatures wor den aangewezen. De voorgestelde wijziging brengt een verhooging der uitgaven mede van f 20.000, grootendeels tengevolge van de voor een consul-generaal te Johannesburg noodzakelijk geachte bezoldiging (voor jaarwedde en kan- toorhuur) van ƒ30.000; door die ver hooging wordt uitsluitend verkregen de vermeerdering van het consulaire corps in Zuid-Afrika met één onder geschikten ambtenaar, terwijl Kaap stad van een consulaat-generaal wordt teruggebracht tot een vicc-consulaat. De N. Z. A. V. is van oordeel, dat verhooging der begrooting met f 20.000 veel nuttiger zou zijn besteed, indien behalve consuls-generaal te Kaapstad en te Pretoria, aangesteld op dezelf de salarissen als deze ambtenaren thans genieten, bezoldigde consulaire ambtenaren werden geplaatst in Jo hannesburg en Bloemfontein. Na voor een en ander de gronden te hebben aangegeven, verv olgt het adres Behoort dus Johannesburg niet in aanmerking te komen als hoofdzetel van de consulaire vertegenwoordiging wèl is het dringend noodig voor die plaats een bezoldigd consul of vice-consul aan te -tellen. Johannesburg is een der meest be volkte plaatsen van Zuid-Afrika, het cenirutn van de zich voortdurend ont wikkelende goudindustrie en hoewel ons land daarbij weinig is geïnteres seerd en nauwelijks verwacht mag worden, dat dit onder gewijzigde om- standigheden veranderen zal, toch kan te Johannesburg een toekomst liggen voor onzen handel en andere belan gen. Het opsporen dier kansen worde toevertrouwd aan een ijverig, kundig consul, die over al zijn tijd beschik ken kan, iemand, die zich gemakke lijk kan verplaatsen en zich vrijer kan bewegen dan een consul-gene raal. Bloemfontein, de hoofdplaats der Oranje Rivier-Kolonie, dient de zetel te worden van een bezoldigd consul of vice-consul, niet het minst omdat een geschikt honorair consul daar be zwaarlijk te vinden is. De boerenbevolking dezer kolonie, voor verreweg het grootste gedeelte van Hollandschen oorsprong en Hol- landsch sprekende, is door de gebeur tenissen van de laatste jaren meer met Nederlanders in aanraking geko men. Groote rijkdommen in één hand worden er niet aangetroffen, maar de welvaart is er over het algemeen groot, misschien zelfs grooter dan in Transvaal. Hier ligt een veld voor Nederlandsche werkzaamheid op al lerlei gebied, dat nog bijna onontgon nen is. Andere mogendheden hebben er geen bezoldigde consuls en wij zou den er dus den voorsprong hebben, hetgeen in overeenstemming zou zijn met de afstamming en taal van bij verre de meerderheid der bevolking dezer kolonie. Het zal niet noodig zijn voor dezen ambtenaar een groot bedrag op de begrooting te brengen. Ten slotte wordt gewezen op de in belang toenemende beteekenis, welke Lourenco Marques krijgt als invoer haven voor Transvaal. Met het oog hierop schijnt het noodzakelijk de provincie Mozambique, waarin deze plaats is gelegen, toe te voegen aan heft ambtsgebied van den consul-ge neraal in Transvaal. Wegens de betere verbinding worde ook Natal liefst onder het ressort van dezen ambtenaar gebracht. Mochten voor Lourenco Marques en Durban geen geschikte honoraire con sulaire vertegenwoordigers te vinden zijn, dan verdient de aanstelling van bezoldigde consulaire ambtenaren in deze plaatsen ernstige overweging. Resumeerende, wordt de Kamerver- zocht lo. zich met het voorstel betreffen de de reorganisatie van de Neder landsche consulaire vertegenwoordi ging in Zuid-Afrika, zooals het daar ligt, niet te vereenigen 2o. bij de regeering aan te dringen op onverwijlde voorziening in de be staande vacatures 3o. te bevorderen de oprichting van bezoldigde consulaire posten te Jo hannesburg en te Bloemfontein en. indien noodig. eveneens te Lourenco Marques en te Durban 4o. de wenschelijkheid uit te spre ken, dat èn de provincie Mozambique én de kolonie Natal worden gebracht onder het ressort van het consulaat- generaal in Transvaal. Generaal van lïeutsz. H. M. de Koningin heeft den nieuw- benoemden gouverneur-generaal van Nod. Indië, luit.-generaal van Heutsz en zijn eohtgenoote uitgenoodigd a.s. Zaterdag op het Loo te dineeren en ten Paleize te blijven logeeren. Vermoedelijk zal de landvoogd dien dag tevens den ambtelijken eed in handen van H. M. afleggen. Administratieve rechtspraak. Naar het. Nwsbl. v. Ned. verneemt, zal het wetsontwerp, dat een zelfstan dige administratieve rechtspraak zal geven, kort na de heropening der Staten-Generaal worden ingediend. Hot denkbeeld om die rechtspraak op te dragen aan een nieuw college heeft, zoo meldt het blad, de regee ring laten vallenhet ligt in haar bedoeling, het personeel der rechtban ken en hoven zooveel uit te breiden met inkrimping echter van het aan tal gerechtshoven van 5 tot 3 dat er een of meer kamers kunnen wor den gevormd, uitsluitend belast met de administratieve rechtspraak. Daaraan zou o.m. ook opgedragen worden de kennisneming van de rechtsvorderingen krachtens de Onge vallenwet in te stellen, waarover thans de beroepsraden en in appèl de Centraio Beroepsraden oordeelen. Vereenigen de Staten-Generaal zich met dit denkbeeld, zoo zou het in de bedoeling van den minister van jus titie liggen de voorzitters der Raden van Beroep „in te lijven" bij de rechtbanken en de leden van den Centralen Raad te verdeelen over de gerechtshoven. De proeve van leeken- rechtspraak belichaamd in de instel ling der Beroepsraden, zou dus naar de opvatting van den minister van justitie als niet geslaagd zijn te be- schouwon. Of de „declaratie" rechtspraak die thans aan de Kamers van Arbeid, op tredend als verzoeningsraden, ook aan de nieuwe kamers voor administratief recht zal worden opgedragen, kon de zegsman van het blad niet mededee- len. De Misdadige jengd in het Havenbedryf. Onder dezen titel is een rapport verschenen, dat in de vergadering van Pro Juventute te Rotterdam is uitgebracht, door een commissie, be staande uit de heeren mr. G. T. de Jongli, B. de Regt Jz., P. den Hollan der en jhr. G. W. van Vierssen Trip en hetwelk het resultaat is van een onderzoek door die commissie inge steld speciaal op Katendrecht, onder welken naam zij samenvat het schier- eiland tusschen de Maas. de Maasha- ven en de Rijnhaven, van Feijenoord gescheiden door het terrein der Maat schappij tot Exploitatie der Staats- spoorwegen en der Spoorweghaven en over land geen andere verbinding met overig Rotterdam hebbende dan de twee bruggen over laatstgenoemde havens. De commissie noemt Katen drecht een „nest van jonge boeven" en tracht in het rapport de oorzaak daarvan te verklaren. Aan dit verslag is het volgende ont leend „Dat terrein (het terrein van de Staatsspoor) is veel te groot om be hoorlijk te bewaken. Wat kan ander halve agent daar uitrichten „Waar een agent de ronde heeft gedaan komt hij meestal niet dan over eenige uren terug. Jongens, die hun vak verstaan, zijn van de ge woonte der politie geheel op de hoog te. Vooral 's avonds, als het donker is, zijn de kansen gunstig en het is dikwijls héél donker op Katendrecht. „Kijk bijv. maar eens den Paral lelweg. Een jongen gaat op wacht staan, de ander klimt het hek over, de volle zak wordt aangereikt, over het hek terug en dan samen naar den opkooper. Wie bemerkt er iets van „Gebrek aan toezicht van over heidswege zou kunnen worden goed gemaakt door waakzaamheid van de belanghebbenden zelf. De belangheb benden laten het goed inderdaad niet geheel zonder toezicht liggen, maar hun waakzaamheid strekt zich zelden verder uit, dan het onmiddellijk be lang reikt, d. w. z. voor groote dief stallen zorgen zij gevrijwaard te zijn, maar om kleinigheden bekommeren zij zich niet. De schade veroorzaakt door dat er nu en dan eens een zakje vol steenkool wordt weggenomen, is zoo gering voor een maatschappij die millioenen tons vervoert, dat het fi nancieel niet uit kan, meer personeel beschikbaar te stellen, om die kleine diefstallen van kinderen te weren. „De spoorwegmaatschappij dekt zich door den verlader iets meer te laten betalen, en vindt zich daarmee ver antwoord. Dit verband tusschen waakzaamheid en materieel belang valt in onze koopstad dikwijls waar te nemen. Een koopman die bestolen is voor oen kleinigheid, doet daarbij voorkeur geen aangifte van. en mocht de politie den dader toch betrapt heb ben. dan zal de belanghebbende veel al niet medewerken, om het de over heid gemakkelijk te maken, een mis drijf vast to stellen. Is het gestolen goed van geringe waarde, dan is het practischer voor den benadeelden eigenaar te zeggen, dat de dief in zijn recht was. Komt de zaak voorde rechtbank, dan moet hij zelf als ge-! tuige voorkomen, zijn arbeiders mis-, schïen ookvoor een koopman met drukke zaken komt het lang niet uit zich zooveel overlast en moeite op den hals te halen voor een paar gul- den schade. Deze commercieel» opvat ting bespoedigt de politie niet bij haar moeilijke taak Maar er zijn eigenaardige ge woonten in onze havenstad in zwang, die wel regel zijn. Loop 's avonds op Katendrecht en zie de bootwerkers te- rugkeeren van hun schip. Die lui heb ben veelal een zakje hij zich. hunbo- terhamzak „stikkezakje". Het eigen aardige is nu, dat die zakjes 's avonds dikwijls voller terugkomen dan ze 's morgens meegenomen zijn. Komen de bootwerkers van graanschepen, dan zit er koren in kippenvoer noe men ze dat zoo'n zakje met graan heet een katje en de man waar het verkocht wordt heet katjesbaas. Met dat kippenvoer gaan de werklui de kroeg binnen, de buidel wordt ge leegd op de daarvoor bestemde plaats, de werkman krijgt bier of jenever als betaling. Diefstal, zal men zeggen. Och, diefstal, dat is zoo'n dik woord. Monstertje trekken, dat doen ze alle maal. Wie is hier de dief? De baas die het toezicht heeft op het laden en lossen, pleegt het min of meer ooglui kend toe te laten. De baas heeft geen voor- of nadeel van hetgeen de werk lui meenemen. Hij is gaarne royaal van een andermans goed. en op een mud meer of minder komt hot niet aan. „Hier komen wij op een andere oorzaak van gebrek aan eerbied voor andermans goedde slordige om schrijving van de verzonden goede ren. Bij benadering wordt dikwijls de hoeveelheid opgegeven. Zoo is niet al leen de eigenaar een onbekende maar ook de hoeveelheid, die den onbeken de toekomt, is onbekend. Dit verslapt hot verantwoordelijkheidsgevoel van wie er tijdelijk over de goederen is gesteld. Wat de werkman doet in het klein, doen de hoogere rangen van het havenbedrijf in het groot. „Is het niet algemeen hekend. dat er expediteurs zijn, die geregeld vei lingen houden van achtergebleven hout, terwijl toch de aard van hun bedrijf voor een oppervlakkig toe schouwer zou meebrengen, dat zij alles doorzenden wat zij ontvangen „Zijn de hoeveelheden graan die sommige factors en controleurs ple gen te verkoopen, niet dikwijls teza men gegaard uit ruimelijk gestolen monsters „Stuwadoors hebben voor de lossing en de lading te zorgen. Komt het niet meermalen voor, dat zij in hun pak huizen goederen te koop aanbieden, die tijdens de lading en lossing aan hun vingers zijn blijven hangen? Scheepskapiteins kunnen vaak een deel van de ingeladen goederen aan den man brengen zonder dat zij zich aan misdrijf schuldig maken. Stuurlieden en ander zeevolk weten op hun tijd dien kant uit te zien, waar het onweer aan de lucht zit. „Vraagt men iemand die van den toestand op de hoogte is naar deze dingen, dan zal hij het bovenstaande altijd bevestigen. Zoo althans is het ons gegaan. Een rechtgeaard Rotter dammer voegt er bij 't Is in Rotter-, dag nog prachtig bij elders vergele-; ken. Kom eens in Antwerpen, daar is het veel ergerdat schijnt nu een maal bij het bedrijf te hooren. „Wij willen niet tegenspreken, dat het in Antwerpen en andere haven steden erger is dan te Rotterdam. Dat de Rotterdammers slechter zijn dan andere menschen, willen wij dan ook volstrekt niet zeggen. „Alleen dat beweren wij, dat de ar beiders in het havenbedrijf te Rotter dam aan machtige verleiding bloot staan en dat er onder eiken rang en stand gevonden worden, die deze ver leiding niet kunnen weerstaan. „Ieder, die bezwijkt, vergroot daar enboven door zijn slecht voorbeeld de kans. dat een ander op zijn beurt zijn achterpanden wederrechtelijk gaat vullen. „Genoeg, om duidelijk te maken, dat wie er opgroeit bij de havens, wordt groot gebracht in een omge ving, waar de eigendom niet., heilig" wordt geacht." Huiveringwekkend is wat de com missie vertelt, zegt het „Rott. Week blad". wanneer zij de opkoopers be handelt, die natuurlijk in deze een groote rol spelen. Onder de woonhui zen op het beschreven schiereiland zijn ca. 100 kroegen en bordeelen waar tevens opkooperijen gevestigd zijn. Tot zoover niets bijzonders. Maar zeer zal de mededeeling der commis sie treffen, dat er kroegen zijn ge heel voor kinderen ingericht. „Zulke inrichtingen vindt men eigenlijk niet juist op Katendrecht, maar in andere wijken van Rotter dam. Soms is er een duivenhandel aan de opkooperij verbonden. „De jongens komen daar met hun gevulden zak een groote bak is be stemd voor de kolen, die geveegd of gevonden zijn en de jonge leveran ciers van deze brandstof worden con tant betaald met centen, die zij da delijk weer kunnen omzetten in snoepgoed. Een soort van sociëteit voor kinderen dus, waar de stamgas ten hun fondant en hun biertje ko men verteren en een sigaretje rooken. „Deze snoephuizen zijn ware oplei dingsscholen voor dieven. Wie het meeste inbrengt is de voorste. De baas prijst hem als den vlugste en den dapperste van zijn kameraden. Hier wordt niet alleen stelen geoorloofd geacht, de diefstal wordt er aange moedigd. de eerzucht van de kinde ren wordt gericht op stelen en roo- ven. Zoolang deze kinderhuizen bloei en ,behoeven wij voor de ontvolking van de gevangenissen in de toekomst niet bevreesd te zijn Tan de Staking. Uit Delft meldt men Gisteravond ontstond alhier een beweging, veroorzaakt door eenige stakende Delftsche sigarenmakers van de fabriek van Eek, te 's-Gravenhage. V. d. T„ een niet stakende sigaren maker aan die fabriek, werd bij zijne aankomst met de stoomtram van 8 uur aan de voormalige Haagpoort alhier opgewacht door zijn stakende collega's. Men trachtte hem over te halen ook het werk neer te leggen, en toen dit mislukte, nam men c*n dreigende houding aan.. Het aantal nieuwsgierigen groeide "steeds aan, en zoo ging v. d. T., geëscorteerd door politie naar zijn woning. Proces-ver baal werd opgemaakt tegen twee der belhamels. In den grond geboord. Dinsdagnacht ongeveer 12 uur is do stoomboot Kampen (kapt. S. Weijma) van Amsterdam naar Zwolle stoomen- de, in volle zee gestooten op de leege tjalk (pl.m. 135 ton groot) Janna Pe- tronella (kapt. K. Veldman te Hooge- veen), die in tegenovergestelde rich ting voer. De tjalk werd midscheeps getroffen en zonk onmiddellijk. Zoo wel de knecht, die alleen aan dek was, als de schipper, die in 't vooronder sliep, werden gered en op de boot, die terstond bijdraaide, opgenomen. Hoe het ongeval heeft kunnen plaats hebben, is nog niet heel dui delijk, daar beide vaartuigen op de voorgeschreven wijze van lichten wa ren voorzien. De boot had door een en ander nog al vrij wat vertraging. Tel. Brand. Uit 's-Gravendeel meldde men van gisteren omstreeks zes uur, dat er daar brand uitgebroken was in een pand bedekt met riet, gelegen aan den Havendijk en bewoond door De Ivr. De vlammen deelden zich mede aan het naastgelegen gebouw, be woond door K. Beide perceelen liggen ln de asch. Het laat zich aanzien dat de brand beperkt blijft tot deze twee perceelen. Verzekering dekt de schade. Ongelukken. Uit Scheveningen meldt men Gistermiddag is een 8-jarige jongen van den zeeman Van der Harst, wo nende in de Nieuwe Laantjes, van het strandhoofd tegenover den vuur toren in zee gesprongen" om te baden, door den stroom meegevoerd en ver dronken. Zijn moeder zat aan 't strand kort in de nabijheid kousen te breien, toen dit ongeluk plaats had. Het lijkje van den 8-jarigen knaap werd een paar uren nadat hij was verdronken, in zee drijvende opge merkt door den 10-jarigen Willem Roos, die het op het droge bracht. De politie bracht het naar de ouderlijke woning. De knecht van den schipper 0„ lig gende met zijn schip in de Maas ter hoogte der Feyenoordkade, zou gister namiddag een paar familieleden met een roeiboot naar den wal brengen, en nam twee kinderen van den schip per mede, een jongen en een meisje. Toen hij weder naar het schip terug voer, stootte de roeiboot tegen het roer van een ander schip, zoodat de 9-jarige jongen over boord viel, door den sterken stroom werd meegevoerd en verdronk. Het dreggen der politie bleef vruchteloos. Rechtzaken. Een Zonderlinge beslissing. Het „Weekblad van het Recht" van 8 Augustus vermeldt eene beslissing door de Tweede Kamer der Arrondis- sements-Rechtbank te Amsterdam op 22 October j.l. gegeven, welke zeer opmerkelijk is. Het geval was het volgende Zekere II. werd in rechten aange sproken door een familielid, een we duwe. Partijen hadden hare conclu sies van eisch, antwoord, repliek en dupliek gewisseld, doch de dag voor het pleidooi was nog niet bepaald. Toen wilde de procureur van den ge daagde nog eene conclusie nemen om eischeres op vraagpunten te hooren, maar naar de zitting der Rechtbank gaande, verneemt hij het overlijden van eischeres. Het verhoor op vraagpunten bestaat daarin, dat de partij dan in persoon en niet meer bij procureur voor de rechtbank moet verschijnen, om over bepaalde haar meegedeelde zaken ver klaringen af te leggen van hetgeen zij uit eigen wetenschap daarover mee- deelen kan. Het is dus iets strikt per soonlijks voor dengeen die op vraag punten wordt gehoord. De procureur van gedaagde ver meldde den doocl der eischeres en hoe zijn voornemen daardoor werd belet, en vroeg schorsing van het geding, opdat de erfgenamen, onder wie zijn cliënt behoorde, zouden kunnen ver klaren hoe zij verder wilden hande len De procureur van eischeres deelt mede dat inderdaad hij iemand ver tegenwoordigt die denzelfden da<r be graven wordt, maar hij verzet zich tegen de schorsing, omdat de wet dit na het wisselen der vier conclusies niet meer toelaat. De Rechtbank beslist nu als volgt Overwegende, dat ingevolge art. 255 B. R. schorsing van een rechts geding op grond van den dood van een der partijen niet plaats zal heb ben wanneer het geding in staat van wijzen is, d. w. z. zoodra de conclu- siën op de terechtzitting zijn geno men „O. dat met deze conclusién worden bedoeld de genomen conclusion van eisch tot en met dupliek, en mitsdien dat een geding in staat van wijzen is, zoodra de conclusie van dupliek ge nomen is „O. dat in het onderhavige geding de conclusie van dupliek reeds is ge nomen. en er dus van schorsing geen sprake kan zijn „O. dat blijkens art. 237 van ge noemd wetboek eene partij het recht heeft om. vóór dat de dag voor het houden der pleidooien reeds bepaald is, wat in casu nog niet is geschied, bij incidenteele conclusie to verzoe ken de tegenpartij te doen hooren op vraagpunten, en dit recht blijft be staan, al overlijdt die tegenpartij vóór dat die conclusie is genomen „weigert de schorsing van het ge ding en vergunt aan den procureur van den gedaagde om ter terechtzit ting van heden alsnog eene inciden teele conclusie te nemen tot verhoor op vraagpunten." Wij willen gaarne aannemen, dat deze beslissing, waarbij toegelaten werd een verzoek td doen tot iets, wat door den dood onmogelijk was gewor den, onberispelijk is naar de letter der wet, maar is zij dit ook naar het gewone gezonde verstand Een Yeete. Men zal zich herinneren, dat op 29 Juni een hevige vechtpartij plaats had in een herberg tusschen inwo ners van de gemeente Zevenbergenen van het gehucht Slikgat, tusschen wie van oudsher een veete bestaat, die zich bij all© voorkomende gelegenhe den in vechtpartijen uit. De hulp der marechaussee werd ingeroepen, maar aan den raad tot huiswaarts gaan werd geen gevolg gegeven integen deel, men jouwde de politie uit en gooide deze met allerlei voorwerpen. Daartoe genoodzaakt; werd door den brigadier der marechaussee toen de voorgeschreven sommatie gedaan en, toen ook deze met gejouw werd be groet, tot vuur geven besloten, eerst in de lucht, waarop een nog sterker uitdagende houding werd aangeno men, en eindelijk in ernst, waarbij een der aanwezigen doodelijk getrof fen werd. Tegen elf beschuldigden werd Dins dag voor de rechtbank te Breda 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Aanranding. Men meldt uit Amsterdam Een brutaal stukje werd den 17den Juli op het Damrak uitgehaald. Langs dien drukken verkeersweg wandelde in de richting van den Dam op den avond van dien dag juffrouw de Vries met haar dochtertje. Plotseling schoot uit een zijsteeg een manspersoon en greep de juffrouw vastonderwijl kwam een tweede persoon op haar af en ontrukte haar horlogo met ketting. Do aanranders verwijderden zich daarop in de richting van de Prins Hendrikkade. Wegens het wegnemen van dat hor loge stond voor de rechtbank alhier terecht do 20-jarige losse werkman J. V„ die het hem ten laste gelegde bekende. Gerequireerd werd tegen beklaagde 6 maanden gevangenis straf. Mr. E. J. Philips riep als toege voegd verdediger de clementie der rechtbank in. Beklaagde stond in de buurt, waar hij woont, goed bekend, en slechts verleiding en sterkedrank hadden hem tot het plegen van de daad gebracht. Pleiter betreurde het, dat in ons strafrecht het instituut dor voorwaar delijke veroordeeling nog nie tbestond. Uitspraak over 14 dagen. Spoorwegdiefstal. Uit Utrecht meldt men In de zaak tegen v. E„ beschuldigd van 12 bussen melksuiker uit een wa gen op het rangeerterrein der S.S. ontvreemd te hebben, werd gister uit spraak gedaan. Van E. werd veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 cents per regel. Aau alle Nierlijders. Laat de gelegenheid niet voorbij gaan die U aangeboden wordt Indien gij aan de nieren lijdt oï aan de een of andere ongesteldheid die het gevolg is van hei slechte wer ken der nieren of van do urineorga- nen, zal het aanbod dat wij hierdoor, doen aan do bewoners van Haarlem niet nalaten U te interesseeren. De geneeskundige wetenschap heeft bij haren vooruitgang de studie der nie ren, het belangrijkste levensorgaan van het mensehelijk lichaam, niet verwaarloosd. Door een geneesmid del zooals „Fosters Nierenpillen" on der het bereik van iedereen te bren gen, durven de eigenaars van dit pro duct gerust te verklaren, dat geen geneesmiddel tegen de aandoeningen dier organen niettegenstaande de overdrijving waaraan andere fabri kanten van gelijksoortige middelen zich schuldig gemaakt hebben kan wedijveren met „Fosters Nieren pillen", daar zij hiervan overtuigd zijn door de talrijke brieven die zij dagelijks ontvangen, getuigende van de weldaden die die pillen aan de menschheid bewijzen. Alle dagen worden oude en jonge menschen, die voortdurend pijn lijden, genezen en talrijk zijn de gevallen van aange taste, vervallen, gekromde en gebo gen ruggen, die, versterkt en krach tiger gemaakt, nieuw leven krijgen. Met zulk een geneesmiddel behoeft men niet te aarzelen een aanbod zoo als dit te doen; ofschoon wij het ver lies lijden van de doos die wij U ca deau doen, verzekeren wij ons de waardevolle medewerking van een vriend die ons zal helpen vele andere doozen te verkoopen. Wij geven ds geheel kosteloos Hen volle doos van de „Fosters Nierenpillen" aan ieder die aan de nieren lijdt en die schriftelijk zijn of haar naam en adres opgeeft aan den heer J. TAN GULIK, Zijlstraat 98, Haarlem, die dan zendt gratis en franco eene volle doos „Fosters Nieren Pillen", welke anders verkocht wordt voor fl. 1.75. Dit aanbod is slechts van kracht tot MAANDAG 15 AUGUSTUS Uit de Arbeiderswereld Internationaal congres ran transportarbeiders. Men meldt uit Amsterdam Gistermorgen ie 9 uur werd het congres voortgezet. Voorzitters waren wederom de heeren Lindley (Zweden) en Millio (België). Het debat over de voorstellen der Duitschers (verplaatsing van het in ternationaal secretariaat en benoe ming eener commissie) werd her opend. De heer Tïllett handhaafde het standpunt dat hij eergisteren innam, en hij sprak~ëir zijne verwondering over uit dat de organisaties, die on tevreden zijn, niet met reorganisatie^ voorstellen van Tiet Engelsche secreta riaat ten congresse zijn gekomen. Hij voegde hieraan toe dat feitelijk alleen de Engelsche vakvereeniginöen liaar financieele plicht geheel hebben ver vuld zelfs de Duitsche deden dat niet. Intusschen bleef hij zich bereid ver klaren het secretariaat weder op zich te nemen. Daarentegen wees de heer Döring (Duitschland) erop, hoeveel moeite de Duitschers zich gegeven hebben om den goeden gang van zaken te her stellen, en hoe weinig medewerking zij in deze van het gel^gple Engelsche bestuur hebben gehall. Het was ook hun liever geweest het secretariaat in Londen te houden, wijl deze stad daar beter voor gelegen is, maar de omstandigheden maken de verplaat sing naar Hamburg noodzakelijk. On waar is, dat de Duitsche organisatie te weinig heeft afgedragen. De heer Paul Muller (Duitschland) onderstreepte dit nog^ëens. Op voorstel van den heer Tillett werd besloten, een financieele com missie te benoemen, die de quaestie van Duitschland's afdracht zal onder zoeken en morgen rapport zal uit brengen. De heer Tomscheck (Oostenrijk) stelde, ook namens Duitschland, een motie voor, waarin het congres het rapport van den secretaris goedkeurt en oordeelt, dat Ben Tillett niet ver antwoordelijk is voor hetgeen is ge beurd tijdens het secretariaat van Chambersechter wordt in de motie betreurd de werkloosheid van het centraal-bestuur te Londen, waardoor de ontwikkeling der internationale federatie zeer benadeeld is. Frankrijk stelde een soortgelijke motie voor, maar trok deze later tegenover die van den heer Tomscheck terug. Een korte woordenwisseling ontstond daarop tusschen de heeren Muller en Tillett, wijl de eerste had opgemerkt, dat de secretaris in zijn rapport té veel over zichzelf gesproken had. Tillett antwoordde daarop, dat hij niet minder verbeelding van zichzelf heeft dan Muller, wat deze weer ver langend maakte naar repliek. De voor zitter wilde het aanvankelijk weige ren, maar toen Muller dreigde, dan het congres te zullen verlaten, gaf hij hem toch het woord. Toen bleek het meeningsverschil op een misver stand te berusten. De heer Toledo (Holland) meende, dat de motie van Duitschland do zaak niet verder zal brengenmen legge het rapport thans, gehoord de critie- ken. terzijde en arbeide aan de reor ganisatie der federatie. Hij maakte hiervan een voorstel. Meegedeeld werd, dat de Duitschers, in overleg met de Franschen, een nieuwe motie zullen opmaken, die in de middagzïlting aan de orde zal ko men. Behalve de saamgesmolten resolutie van de Duitsche, Oostenrijksche en Fransche delegaties, kwam in de middagvergadering nog in behande ling eene motie van de heeren Orbeil (Engeland) en Lindley (Zweden) 0111 het rapport van den secretaris Ben Tillett zonder verder commentaar goed te keuren. Na eenige bespreking werd deze motie echter ingetrokken, en de resolutie der gecombineerde lan den aangenomen met 10 tegen 1 stem en eenige onthoudingen. In deze goedgekeurde resolutie wordt het rap port goedgekeurd, maar wordt de houding van het algemeen bestuur te Londen afgekeurd. De heer Thomscliek (Oostenrijk) stelde vervolgens voor, nu dadelijk over te gaan tot het benoemen der reorganisatie-commissie, die tevens de financieele aangelegenheden zal on derzoeken en morgen met een schema zal komen. In deze commissie werden benoemd voor Duitschland de heeren Muller, Schumann en Döringvoor Frank rijk de heer Sauvage; voor Holland de heer Toledo voor Engeland de heeren Orbeil en Jackson. Aan de orde kwam alsnu punt 15, eene bespreking van het onderwerp organisatie 'en agitatie in de verschil lende landen", in te leiden door den heer Döring. De Duitsche delegatie hield dit punt echter voorloopig aan, daar de quaestie reeds gedeeltelijk besproken is, en zij anderdeels door de pas benoemde commissie zal wor den onder handen genomen. Punt 16 betrof„De invloed van Trusts, Cartell en vereenigingen van werkgevers op de loonen en algemee- ne arbeidsvoorwaarden van de arbei ders te water en op het land. Inlei der was de heer Muller, die eene reso lutie voorstelde van de volgende strekking De trusts trachten het exploitatie kapitaal te concentreeren en het per sonen- en goederenvervoer in handen te krijgen, om de voortdurend toene mende concurrentie te beheerschen. Uit dit oogpunt kan het congres niets betreurenswaardigs zien in de ont wikkeling van de trusts, ofschoon de arbeiders-klasse het meest te lijden heeft van eene verhooging der perso- nentarieven. Toch waarschuwt het congres alle arbeiders voor deze quaestie niet onverschillig te zijn, want de trusts dienen ook om de po sitie der werkgevers te versterken en eene actie van de werklieden onmo gelijk te maken. Zij proclameeren tegelijkertijd een lock-out in verschillende takken van bedrijf om de positie der werklieden te verzwakken, en oneemgheid te ver spreiden in hunne gelederen, en in dezen strijd hebben de trusts de be staande machten aan hunne zijde. Daartegenover dient eene internatio nale en nationale organisatie der transportarbeiders, gesteld te worden, die ijvert voor de verbetering van loonen en arbeidsvoorwaarden. De resolutie werd goedgekeurd. Daarna besprak de heer O. Schu mann ((Duitschland) punt 17: „De sociale wetgeving voor de arbeiders aller landen". Ook hij betoogde dat de moderne ontwikkeling der industrieën letdl tot concentratie van kapitaal. Deze ont wikkeling wordt niet slechts gevoeld in de productie, maar ook in de dis tributie der artikelen, en voor de mid delen van verkeer. Het doel der trusts enz. is alleen do vermeerdering van materieele winst en hiervoor worden de werklieden geëxploiteerd. Dese'po sitie is zeer nadeelig voor de levens voorwaarden der werklieden, speciaal wat den gezondheidstoestand betreft, en dient met alle middelen verbeterd te worden. Dit "kan geschieden door behoorlijke wetgeving, waarbij het volgende geregeld is: lo. vermindo- ring van den arbeidstijd 2o. ongeluk- kenverzekering3e. controle van werkplaatsen en transportmiddelen door speciale ambtenaren, die in de zen arbeid bijgestaan worden door werklieden, toegerust met vakkennis; 4o. schadevergoeding, ook voor ver loren tijd5o. gelijke rechten voor de werklieden van alle landen6o. afschaffing van alle uitzonderings maatregelen voor de werklieden in het transportbedrijf. De resolutie eindigt met de opdracht aan alle aangesloten organisaties, over de geheele wereld, om deze denk beelden te bevorderen en zoo moge- l lijk te verwezenlijken, en met de op-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2