Binnenland. Arbitragehof. Men meldt uit Den Haag Voor het ontworpen rechtsgebouw voor het Hof van Arbitrage met de bibliotheek, welke gebouwen het be stuur der Carnegie-stichting in den Koekamp wenscht te zien opgericht, zou een oppervlakte bonoodigd zijn van 5000 vierk. meters of 1000 vlerk, meters meer dan het door het Paleis op den Dam ngeno- -ü.i terrein. De burgemeester van Amsterdam heeft afwijzend beschikt op het ver zoek der havenarbeiders-organisatie, om hun secretaris Wessels in optocht van de gevangenis aan den Amstcl- veenschenweg te mogen afhalen. Tegen Coöperatie. Het bestuur der vereenigim? Win keliers- en Handelsbelangen te Rot terdam. aangezocht om steun te ver- leenen aan de Alinelosche Handels vereniging, in zake de coöperatie van het, personeel der II. IJ. S. M., besloot alvorens daartoe over te gaan. een conferentie aan te vragen met de directie der H. IJ. S. M. tot nadere vaststelling der feiten. Een commissie uit het bestuur, daartoe afgevaardigd, werd namens de directie der H. IJ. S. M., door een der hoofdambtenaren ontvangen en omtrent de verhouding tusschen de H. IJ. S. M. en de coöperatie van het personeel ingelicht. Er werd haar daarbij een exemplaar der statuten van de coöperatieve vereeniging ver strekt. Deze commissie constateerde nu. dat de H. IJ. S. M. geen commanditaire vennoot in deze coöperatie is, wat in formeelen zin een onmogelijkheid zou zijn, maar dat de maatschappij in drieledigen zin steun verleent aan deze coöperatie, die haar. naar liet oordeel der commissie, tot een uitwas, van wezenlijke coöperatie maakt. De commissie vond gelegenheid, er haar leedwezen over te kennen te geven, dat deze coöperatie was saamgekop- peld met nuttige instellingen, ais op-, leiding van ambtenaren. bibliothO'-k e. d., en mocht hc-t genoegen smaken, dat de haar te woord staande hoofd ambtenaar, een der mede-oprichters der coöperatie, erkennen moest, d°.i, hij bij de oprichting lichtvaardig minst genomen eenzijdig had geoor deeld. Het bestuur van Winkeliers- n Handelsbelangen is nu van plan een actie, hetzij zelfstandig, hetzij geheel in aansluiting met de Almelosch-v Handelsvereniging, op bezadigde, doch tevens op de meest krachtige wijze, op touw te zetten. Soc. Dein. Congres. Te Amsterdam is gisteren geopend het internationaal Sociaal-democra tisch Congres. Te elf uur betrad de heer Troelstra het spreekgestoelte, om met groote ..Freude und Begeisterung" den,,Vor-, kampfer im grossen Weltarmee der! Sozialdemocratie" welkom te heeten. Voor ons Hollanders zeide spreker o. m. beteekent uw komst i.aar hier een zegepraal, die ons in onzen ver deren strijd zal sterken. Tot aan het Londènsche congres van 1891 hebben de internationale congressen te stel- len gehad met den oud-socialistische» bond ten onzent, die in de negatieve leus van het anti-parlementisme zijn kracht zocht. Het is de kroon op on zen arbeid van 10 jaar, dat gi] door uw komst naar hier ons streven in den politieken strijd tegen de bour geoisie, als juist en vruchtdragend er kent. Fier op wat wij in dien betrek kelijk zoo korte spanne tijds hebben verworven, beseffen wij al re goed .wat ons tevenvinnen nog blijft. Indien wij reeds hadden kunnen beschikken over het ons toekomend strijdmiddel van het algemeen stemrecht, wij zou den verleden jaar niet uit vertwijfe ling naar de politieke werkstaking ge grepen hebben, om onze rechten te genover de vegeerende klasse te mani festeeren. Het is een harde, bittere strijd «reweest, door do „gemeine Nic- dertrachtigkeii" van een zich noe mend christelijk ministerie uitgelokt om te dienen als voorwendsel tot het koelen eener zeer onchristelijke ,,Ra- chesucht" waaronder nog heden dui zenden lijden. Maar welke lijdelijke schade er voor sommige organisaties uit die werkstaking moge zijn gebo ren. de socialistische partij als zoo danig, is onverlet uit den strijd ge komen. alleen wat harder, gelijk staal, dat in den oven gegloeid is en op haar zuiverheid is afgestuit de toeleg der anarchisten, om ae mis lukking der werkstaking toe te schrij ven aan verraad, door ons gepleegd 1 Meer dan woorden kunnen doen, heeft de ontvangst kameraden - door de Hollandsche broeders u be reid, bewezen hoe zeer wij uw komst naar hier op prijs schatten, van u, die hier vereend, het verheffend en indrukwekkend schouwspel aanbiedt der geestelijke verrijzenis van het proletariaat uit de onbewustheid zij ner eigen ellendehet indrukwekkend schouwspel eener renaissance, gelijk de wereld er zóó grootsch nimmer nog aanschouwde Nadat, deze rede in het Fr-'.nsch en in liet Engelsch, door daartoe op het. podium aanwezige translatears was herhaald, had de eigenlijke opening van het congres plaats door den heer Van Kol die op zijn beurt wees op dc beteekenis van dit congres en een vergelijking maakte tusschen de om standigheden, waaronder in 1872 in Den Haag het congres der Internatio nale werd gehouden en die waaron der dit congres plaats heeft. Toen in een onaanzienlijk café, geschuwd, uitgekreten door de menigte, thans in dezen kunsttempel onder de belang stellende aandacht van honderden en terwijl de blik van millioenen en nog eens millioenen op wat uit dit con gres zal voortkomen, met hcop of vrees gericht is, al naar het klasse standpunt der toeschouwers. Er be staan geen rassen meer, riep de heer Van Kol dc menschheid is slechts verdeeld in categorieën, die urbeideu eh ontberen en die niots-doen en ge nieten. Hij wist aan de vergadering een buitengewoon geestdriftig en lang aangehouden applaus te ontlokken, toen hij zinspeelde op de tegenwoor digheid. op het broederlijk samenzijn aan de tafel van het congres-bureau, van den afgevaardigde uit Japan Sen Katajama on van Rusland: G. Plékha- nof, die geplaatst ter rechter- en linkerzijde des voorzitters na deze evocatie op de broederlijke eenheid van het proletariaat in alle landen, ook waar zij door het kapitalisme tot den oorlog worden opgezweept, op stonden en elkander de hand reikten. Met niet minder warmte werd eeni- ge o ogenblikken later de Japanner begroet, toen hij tot de vergadering het woord ging voeren. Hij leverde een critiek op den oorlog, die het proletariaat van twee landen, invol: komen onwetendheid van hetgeen zij doet, elkaar laat wurgen, en gaf een schets van de ontwikkeling van de sociaal-democratie in zijn land. In getal is zij nog niet groot op de registers der politie zijn er niet meer dan een 3000-tal in geschreven, maar dit getal omva.t niet de velen, die niet bij de politie be kend zijn. In elk geval hebbe men bij de beoordeeling van dit getal re kening te houden met de groote moeilijkhoden, die het socialisme juist te bekampen heeft in een land els Japan met zijn nationaal voor oordeel, zijn nationalen kastegeest, ook onder 'de lagere bevolking. Maar er is voor spr. geen twijfel aan of de snelle ontwikkeling van Japan op al lerlei gebied zal zich ook overplan ten op het gebied van den volksgeest en daar eerst recht de vruchten voortbrengen, die de beschaving ma ken tot een zegen voor de menschheid. Japan zal zich laten opnemen in het groote verbond van het wereldprcle- tariaat. dat spr. toeroeptstrijd met al uw kracht, want waar gij niets anders hebt te verliezen dan uw ke tens, vindt rij een gansche wereld te veroveren Na den Japanschen broeder, stond de Russische op. met even hartstoch telijk applaus begroet. Niet het Russi sche volk, maar het Russische gouver nement voert den oorlog zeide hij en als het zegepralend uit den strijd moet keeren, zal niet het Ja- pansche, maar het Russische volk verslagen zijn. Men onderschatte niet de latende kracht in het Russische volk, dat zich zoekt te ontworstelen aan den ijzeren greep, die het den keel toesnoert. Zeker, Rusland's bour geoisie is reactionnair, maar is zij dat meer, dan in het zich noemende republikeinsche Frankrijk, waar het juist de bourgeoisie is, die voor de zege der Russische wapenen zijn ge beden opzegt (applaus) en met zijn geld zich medeplichtig maakt aan het beulswerk (applaus) in Oost-Azië Ook deze spr. eindigde met een wa penkreet, die door de aanwezigen met gejuich ontvangen werd. Eene resolutie, door de Fransche sociaal-democraten ingediend, waar in geprotesteerd wordt tegen den oor log en verklaard wordt, dat de so ciaal-democratie de uitbreiding ervan met alle middelen zal tegengaan, werd met algemeene stemmen aange nomen, waarna de zitting werd opge heven. Het congres zal zeven dagen duren en dagelijks vergaderen van 10 tot 121/2 en 21/2 tot 6 uur. Heden middag te 3 uur had een openlucht meeting plaats op het terrein van de IJsclub in het Linnaeuspark, waar beloofd hadden zich te doen hooren August Bebel, BerlijnClara Zetkin, StuttgartEd. Anseele, GentEm. Vandervelde BrusselJean Jaurès, ParijsEd. Vaillant, ParijsH. M. Hyndman, LondenPete Curran, Londen Enrica Ferri, RomeVictor Adler, WeenenSen Katajama, Joko- hama Leo Deutsch (Rus). Bern, die 16 jaren als banneling in Siberië heeft doorgebrachtH. Greulich, Zürich Hjalmar Branting, Stockholm P. J. Troelstra en H. van Kol. Nederland. Gemengd Nieuws. Een schandaal. Uit Boekarest wordt weer "-ns mel ding gemaakt van een schandaal, waarin verschillende menscnen uit voorname kringen betrokken zijn. Een maand geleden stierf 'laar do rentenier en groot grondbezitter Hagi Moseu, die als rijk bekend stond. In het sterfhuis werd dan ook voor: 250.000 aan geld en papieren gevoii- j denmaar menschen, die met den overledene zaken gedaan hadden, be weerden. dat hij véél rijker zijn moest. De erfgenamen, die op vee! meer geld gerekend hadden, namen dadelijk aan, dat de gestorvene beste len was. De officier van justitie werd in den arm genomen, en een knecht, die bij Moscu meer dan 30 jaren gediend had, werd gevangen genomen. Bij hem werd voor 17.500 aan obligaties gevonden. De knecht maakte de jus titie nu opmerkzaam op een vrouw, waarmee Moscu meer dan 50 jaren had geleefd. Deze vrouw zei, dat Mos cu haar kort voor zijn dood 50.000 aan obligaties geschonken had. Bij verschillende hooggeplaatste perso nen werd toen huiszoeking gehouden, en hij e enige geld gevonden, o.a. bij een vertrouwde van Moscu voor 35.000 aan obligaties. In het huis van den overledene waren voor 15.000 nog niet geïnde coupons gevondende daarbij hoe rende stukken ontbraken echter, zoo dat de bewering van de erfgenamen, dat er voor minstens 500.000 gesto len was, waar kan zijn. Eigenaardig is liet, dat bij verschil lende verdachten blanco borderellen van een bank gevonden werden, en bij een zelfs een borderel, voorzien van de valsche handteekening van Moscu. HU zag de zee eerst op jarigen leeftijd. Ofschoon woonachtig op nog geen halvo mijl afstands van den Great Eastern Railway, heeft een oud man, met name James Cass, te Chelmsford, die de acht kruisjes al gepasseerd is, nu pas zijn eerste uitstapje per spoor gemaakt en "Southend bezocht, waar hij, voor het eerst van zijn leven, de zee zag. Hij was er opgetogen van en heeft zijn indrukken met de noodige kleur aan vrienden cn kennissen mee gedeeld. Maar nu hij de geneugten van het reizen heeft leeren kennen, wil hij op zijn leeftijd wat meer van de wereld zien. De zee, zei hij. was vreeswekkend, angstaanjagend, maar wonderlijk schoon, en vooral stond hij verbluft over het eb- en vloed verschijnsel. De. oude heer droomt nu van een uitstapje naar Londen. Uit de Arbeiderswereld Internationaal congres vau Transports b iders Men meldt uit Amsterdam Zaterdagmorgen werd list debat over het nieuw© reglement der fede ratie gelijk het is voorgesteld door do reorganisatie-commissie ge opend. De Engelschen wenschten echter als basis der besprekingen te gebrui ken het oude reglement, wat deDuit- schers onmogelijk noemden. De laat- sten verklaarden, dat zij niet ten con- gresse gekomen zijn om comédie te spelen, maar om iets positiefs tot stand te brengen. Willen de Engel schen dat niet, dan moesten ze het maar zeggen dan zullen de Duit- schers heengaan. De voorzitter, de heer Lindley (Zweden), sloot zich bij de Engelschen aan. Het gaat niet aan, een nieuw reglement in behan deling te nemen dat alleen door de Duitschers is opgemaakt. Holland stelde voor, over te gaan tot de behandeling van het nieuwe reglement. De heer Tillett (Engeland) meende, dat de Duitschers op onwaardige, on ordelijke wijze, radicale veranderin gen willen invoeren. De reorganisatie commissie heeft alleen administratief mogen optreden. Nu zal het werk van de vier vorige conferenties vernietigd worden. Dit zou anarchie zijn, en de Amerikanen zullen zich bij aanname hiervan zeker niet aansluiten. De meerderheid van het congres be sliste echter dat de door de reorgani satie-commissie saamgestelde nieuwe regeling, als basis van de besprekin gen zou dienen. De heer Lindley wenschte daarop zijn voorzitterschap neer te leggen, waartegen de heer Schuman (na mens de Duitsche delegatie) protes teerde. Gaat de voorzitter heen, dan bewijst hij daarmede alleen de belan gen der arbeiders te dienen, voor zoo ver die strooken met de bijzondere inzichten der Engelschen. De heer Millis (België), de tweede voorzitter van het congres, weigerde onder deze omstandigheden de lei ding der vergadering op zich te ne men. Namens de Fransche, Holland sche en Italiaansche leden der reor ganisatie-commissie verklaarde hij, dat de nieuwe statuten niet alleen het werk zijn van de Duitschers, maar ook van de andere leden der commissie. De heer Lindley verklaarde dan on der protest het voorzitterschap te zul len blijven waarnemen. De heer Sauvage (Frankrijk) sprak zijn verwondering uit over deze hou ding van den voorzitter. De vergade ring is toch souverein Nadat Duitschland er nog op gewe zen had, dat de heer Lindley wel kan protesteeren als afgevaardigde van Zweden, maar niet als voorzitter, werd liet incident gesloten verklaard, en ging het congres over tot de be handeling van het schema der reor ganisatie-commissie. Engeland stelde voor, onder het doel der internationale federatie ook te noemen het verwijderen der oorza ken, en het bijleggen van geschillen, tusschen arbeiders en patroons in het transportbedrijf, door middel van ver zoening, en bij mislukking daar van, door het organiseeren van werk stakingen, zoo mogelijk en zoo noodig van alle transportarbeiders. De heer Muller (Duitschland) keur de deze toevoeging af. Het is al moei lijk genoeg in eigen land uit te ma ken of eene werkstaking moet worden geproclameerd, en het is onmogelijk in een algemeen reglement internatio nale bepalingen daaromtrent vast te stellen. Daarbij denken de Duitschers niet aan eene algemeene werkstaking. Het Engelsche amendement werd daarop verworpen. Goedgekeurd werd een voorstel van Italië om het congres elke twee jaar te doen plaats hebben. Acht het cen traal bestuur de uitschrijving van een congres niet noodig, dan beslist een referendum der aangesloten or ganisaties. Na de pauze werd langdurig gedis cussieerd over de leiding der federa tie. De reorganisatie-commissie was voor het benoemen van een centraal bestuur uit één land, maar Engeland zag daar een gevaar in. Dit land vond het beter niet één nationaliteit met de leiding der zaken te belasten, daar het bestuur dan speciaal Duitsch of I-Iollandsch zou worden, gesteld dat het secretariaat naar deze landen verplaatst wordt. Duitschland noem de dit bij monde van den heer Mui- Ier een kleingeestige opvatting, waartegen het protesteerde. Boven dien wenschte Duitschland, naast den centralen raad, een contröle-commis- sie in te stellen, die gekozen wordt uit vertegenwoordigers van verschil lende landen. Engeland was vooreen contröle-commissi© uit één land. Het voorstel der reorganisatie-com missie werd ten slotte aangenomen. Daarna kwam ter sprake de vraag waar het algemeen bestuur van de federatie zal worden gevestigd. De beer Tillett (Engeland) maakte be zwaar tegen Duitschland, omdat hij en Tom Mann, krachtons politiever- bod, niet in dat land kunnen komen. Zij zouden dus niet aan de beraad slagingen kunnen deelnemen. Holland had voorgesteld den be stuurszetel naar Rotterdam te ver plaatsen. Na de nieuwe samenstelling van het bestuur trok de deputatie echter dit voorstel in, wijl ze geen ge schikte personen weet aan te wijzen om zitting te nemen in den algemoe nen raad. Ze beval echter de verplaat sing naar Hamburg aan. De heer Lindley (Zweden) vreesde dat de spoorweg- en tramarbeiders en evenzoo de karrenvoerders enz. in Engeland zich dan niet zullen aan sluiten, wijl zij getroffen worden in hui^ nationalen trots. De hoer Muller (Duitschland) be greep dat argument niet. Het interna tionaal secretariaat is sedert 1897 in Londen gevestigd, en toch hebben de genoemde organisaties zich niet aan gesloten. Daarentegen verklaarden de betrokken werklieden in Amerika, België en Liverpool niet te zullen toe treden vóór het algemeen bestuur verplaatst wordt. Spr. verklaarde, dat de Duitsche organisaties zeer gaarne de leiding op zich zullen nemen ten bate der internationale federatie. De heer Orbell (Engeland) zeide dat hij en zijne kameraden de verplaat sing van het secretariaat slechts be treuren, omdat zij nu Chambers heengegaan is gaarne hadden wil len toonen, dat zij het bestuur wel weten te voeren. Overigens betwijfelde hij, dat de Amerikaansche arbeiders verklarin gen als bovengenoemd hebben afge legd. Hij wist, dat zij nu reeds op het punt stonden zich aan te sluiten. 10 landen stonden ten slotte voor de verplaatsing van het algemeen be stuur naar Duitschland en slechts 4 verklaarden zich voor Engeland.^ Holland stelde daar^g Voor, het contröle-comité ili Londen te vestigen, maar Engeland weigerde deze op- dracht te accepteeren, nu er drie da gen tegen hunne leiding geopponeerd was. De heer Tomscheck (Oostenrijk), te vens sprekende namens de Duitsche delegatie, betreurde dit besluit van Engeland. Hij verzocht den Engel schen afgevaardigden zeer dringend het mandaat te willen aanvaarden. De heer Cabrini (Italië) ondersteun de dit verzoek. Voor het geval Enge land echter blijft weigeren, stelde hij voor, de contröle-commissie in Frank rijk te vestigen. De heer Tillett (Engeland) volhard de bij het eens genomen besluit. De Engelsche delegatie gevoelt zeer diep, dat de bestuursleden van haar land niet het vertrouwen van dit congres hebben. Men vestige de contröle-com missie daarom in Frankrijk. Tevens wees hij er op, dat hij 5 maanden lang zwaar gewerkt heeft voor de federatie, en dat de vereeni ging waarvan hij voorzitter is, meer heeft gedaan voor de internationale beweging dan 20 yereenigingen in an dere landen. Frankrijk werd daarop aangewezen als het land waar de contröle-com missie zal worden gevestigd. De overdracht van het secretariaat aan Duitschland zal 1 October ge schieden. Waarschijnlijk zal Hamburg als ze tel van het centraal bestuur worden aangewezen. Daarna werd het congres gesloten. IuU-rratmna-H*txalbew erkers CO ligl CH. Men meldt uit Amsterdam Een tweedaagsch internationaal congres van metaalbewerkers. Vrijdag hier aangevangen, werd Zaterdag voortgezet. Vertegenwoordigd waren Frankrijk, Duitschland. Engeland, Zweden, Rusland, Zwitserland, Ita lië. Oostenrijk-Hongarije, Denemarken en Nederland. Spanje had een sympathiebetuiging gezonden met het doel van het con gres, dat evenals bij de houtbewer kers was belegd tot het komen van een internationaal verband tusschen metaalbewerkers. Er waren verschillende voorstellen gedaan om tot dat doel te komen de Engelschen waren voor de uitbreiding van het bestaande Bureau, de Duit schers en Franschen voor het vormen van een federatie. De Duitschers stelden zich die fede ratie als een geheel, de Franschen als gedeeld in twee autonome afdeelin- gen, n.l. de in Latijnsche landen, 2e in Angelsaksische landen. De Engelschen trokken direct hun voorstel in, terwijl over de twee an deren zich een levendige discussie ontspon tusschen de heeren Jean La- tapie (Parijs) en A. Schlicke (Stutt gart). Het Duitsche voorstel werd tenslot te goedgekeurd. Iedere, bij de dus gestichte Federa tie zich aansluitende vakvereeniging is verplicht 20 shilling (ƒ12) per jaar contributie te betalen voor elk dui zendtal leden. De gelden zullen dienen tot steun aan aangesloten vereenigingen. wan neer deze door uitsluiting i. d. wor den getroffen, en tot het administra tieve beheer der Federatie en bureau kosten. De gelden zullen worden be heerd door een te kiezen comité. Voor uitsluitingen, stakingen enz. mag niet meer dan 50 procent der gel den worden gebruikt. De statuten der nieuwe Federatie, zooals zij waren ontworpen door den heer A. Schlicke, werden breedvoerig behandeld en nagenoeg onveranderd goedgekeurd. De bepalingen waren van huishoudelijken aard. Ofschoon verschillende afgevaardig den meenden, dat de jaarlijksche bij drage reeds was gefixeerd op 12 per 1000 leden, werd nog lang gedebat teerd over het quotum. Duitschland vond 12 per 1000 le den veel te weinig, en stelde voor 4 pfennig per jaar. Frankrijk gaf in overweging zekere elasticiteit in de geldmiddelen te brengen en liet Bureau te machtigen, de vaste bijdrage van ƒ12 per 1000 le den, in buitengewone omstandigheden te vermeerderen met ten hoogste 5 centimes per jaar per lid. Engeland waarschuwde voor het heffen van een te hooge contributie. Het is te verwachten, dat daardoor menige vakbond zal worden afge schrikt, deel te nemen in de federa tie. Men moet niet vergeten, dat thans aan het bestaande Bureau-slechts ƒ3 per 1000 leden per jaar wordt betaald, en dat de bijdrage aan de Federatie dus al 4 maal zoo hoog zal zijn, wan neer men blijft bij ƒ12 per duizend. Neemt men echter het voorstel-, Duitschland aan. dan wordt de bij drage 40 mark, dus ƒ24 per duizend. Dit bedrag is nu buiten twijfel te veel. Duitschland bestreed ditwanneer men de contributie laag maakt, komt er van de werkzaamheid der Federa tie niets. Indien Engeland zich tegen het Duitsche voorstel verklaart, uit vrees dat de groote metaalbewerkers trade unions zich dan niet zullen aan sluiten, dan dient opgemerkt, dat de ze groote Engelsche vakbonden hier niet eens vertegenwoordigd zijn en dus toch al blijk geven van weinig belangstelling. Noch de machinebou wers, noch de ketelmakers zijn hier aanwezig. Men moet zich trouwens niet laten leiden door toestanden in één bepaald land doch dient uitslui tend te letten op het belang van de federatie als geheel. Daarom bleef Duitschland bij zijn voorstel. Een be drag van 24 per 1000 leden is niet te veel, wanneer men bedenkt, dat voor een vruchtbare werkzaamheid een blad met inlichtingen over de vakbe weging der verschillende landen zal moeten worden uitgegeven, waarin te vens de te volgen tactiek/ zal moeten worden behandeld. Dit blad alleen zal reeds veel geld kosten. Bij de stemming (iedere organisatie brengt zooveel stemmen uit als zij leden telt) werd het Engelsche voorstel verwor pen met 235,850 tegen 153,000 stem men. Het Duitsche voorstel werd daarna aangenomen met 233,000 tegen 171,000 stemmen, zoodat de iaP"' jK sche contributie thans Depat^ op f per duizen^ ieaëm Daarna werd er gehouden. Nadat nog lang was gedebatteerd over dit punt, stelden de Belgische afgevaardigden een resolutie voor, waarin wordt verklaard, dat vooreen vruchtbare werkzaamheid der federa tie een contributie van 5 centimes per lid per jaar noodzakelijk is en waar in daarna wordt voorgesteld de con tributie aanvankelijk te bepalen voor een jaar op 3 centimes per lid per jaar, en de verschillende aangesloten vereenigingen in 1905 bij referendum te doen uitmaken of zij al dan niet vóór de verhooging tot 5 centimes zijn. De Engelschen konden zich ook hiermede niet vereenigenzij ver klaarden door mandaat absoluut ge bonden te zijn. Alfred Cohen (Berlijn) kon dit uit eigen ervaring beamen. Engelsche vakvereenigingen geven hun afge vaardigden steeds een imperatief mandaat. Spr. meende, dat alles wat men van de gedelegeerden kan ver gen, is, in eigen kring hun best te doen het besluit, hier genomen, te accep teeren. Hiertoe verklaarden de Engel schen zich bereid, waarop onder luid applaus de Duitschers de volgende concessie deden ..Tot Augustus 1905 zal de contributie zijn ƒ12 per 1000 ledenvóór Augustus moeten alle aangesloten organisaties zich bij refe rendum hebben uitgesproken over een contributieverhooging tot 24 per 1000 leden." In de middagvergadering diende de Britsche afgevaardigde een protest in tegen het aannemen van het Duitsche voorstel, om de jaarlijksche bijdrage op ƒ24 per 1000 leden te bepalen. Zij, verklaarden daarin, deze beslissing zeer te betreuren, en niet gerechtigd te zijn, de door hen vertegenwoordig- gende trade-unions te verplichten tot grootere kosten dan 12 per 1000 le den. Het was, tot het Duitsche voor stel kwam, hun vaste overtuiging, dat de trade-unions te verplichten tot gesteld. Uit Zuid-Afrika. Eedeu van trouw. Het gaat niet al te hard met de 'eeden van trouw der Boeren, ten minste niet in den Vrijstaat. De Se cretaris voor Eeden en Verklaringen - ook een Boer in het district Bloemfontein deelt mede, dat tot einde Juni daar 7532 den eed hebben afgelegd 3000 teekenden slechts de verklaring van aanhankelijkheid buiten Zuid-Afrika werden afgenomen 2157 eeden en 9157 verklaringen. Dat liikt heel wat. maar men lette op de verhouding tusschen eeden en verkla ringen en verneme daarnaast, dat er nog honderden en honderden Boeren rondlöopen, die noch eed noch ver-' klaring hebben afgelegd. In Bloem fontein zelf kent de secretaris er 102 bij name. Geen bette verstandhouding. De ,.Z.-A. Post" bevat een bericht uit Kaapstad in verband net de reeds vermelde plechtigheid van het herbegraven van een tiental rebellen te Burgersdorp in de Kaapkolonie, dat. wel belangstelling verdient De verrichtingen in verband met de teraardebestelling van het stoffelijk! overschot van tien rebellen te Bur gersdorp, waarbij generaal Louis; Botha tegenwoordig was en eene re devoering hield en het rapport, dat sommige Bóeren-generaals tegenwoor dig zouden zijn bij de aanbieding van certificaten aan rebellen te Marais- burg volgende week, trekken in de kolonie eenige aandacht. De plechtigheid te Burgersdorp is kalm afgeloopen, ofschoon de publi citeit. die aan de zaak gegeven was. de condities té boven ging. die het Gouvernement verbonden had aan de toestemming tot her-begraven. Wat betreft de zoogenaamde uitrei king van certificaten aan rebellen, schijnt het. dat welk aandeel de Bóe ren-generaals voornemens mogen zijn geweest hierin te nemen, zij zich thans aan de zaak onttrokken heb ben. Het feit blijft echter bestaan dat verschillende aandenkens aan den oorlog ruim verspreid zijn in deze kolonie en waarschijnlijk eveneens in de andere koloniën. Deze memen to's zijn in den vorm van een wand kaart, gedrukt in blauw en goud. Aan liet hoofd staat Aandenken aan den driejarigen oorlog. Dan volgen uit het vijfde hoofdstuk van Jeremiaden de verzen 1, 2 en 16 Gedenk, Heere, wat ons geschied is aanschouw het en zie onzen smaad aan. Ons erfdeel is tot de vreemdelingen gewen d, onze huizen tot de ui tl an ders. De Kroon onzes hoofds is afgeval len o wee nu onzer, dat wij zoo ge zondigd hebben. Het document is geteekend C. F. BEYERS. Assistent Commandant-Ge neraal en is gedateerd Vereeniging, Mei 1902. De circulatie van zulke memento's zou in gewone omstandigheden on opgemerkt kunnen blijven als een onschadelijke dwaasheid van eenige fanatieken, maar het wordt rustiger wanneer men weet, dat de circulatie plaats heeft onder bescherming van generaal Botha en andere invloed rijke Boeren in Transvaal. De me mento's zijn bestemd om te worden opgehangen in de woyingen van Britsche onderdanen in de (Ire kolo niën en hebben dus de strekking om de wonde open te houden terwijl ge neraal Botha en zijne collega's bewe ren hun best te doen, om de regee ring te hetlpen om de wonde te hee- len. Alle menschen mej. gewoon ver stand zullen inzien, dat ook n deze weder hunne woorden in strijd zijn met hunne daden en toch poseeren zij voor een misleid deel van het Britsche publiek, als ongelukkige menschen die grovelijk worden nas- verstaan en gewantrouwd door de autoriteiten in Transvaal. Uit de Pers. De Oiitbiiidiii" o ran ue Eerste Kamer. Dr. Bronsveld schrijft in zijn kro niek in de „Stemmen voor waarheid en vrede": De Eerste Kamer is nu ontbonden, omdat zij haar stem onthield niet aan een wet, welke geheel het re- geeringsbeleid raakte, een organieke wet, waarmee een ministerie staan of vallen moet. Neen, het gold hier niet de regeling van ons onderwijs in zijn geheel of van het geheele hooger onderwijs in het bijzonder. Ieder weet, dat het aanhangig ontwerp voornamelijk be oogde een bevoorrechting van de zoo genaamde Vrije Universiteit. Zij moet en zij zal (dit wil dr. Kuyper) or bo ven op. Nu of nooit. Duizenden recht zinnige christenen in den lande ge voelen niets voor die inrichting. Haar eigen geestverwanten lieten haar tot heden niet uitgroeien tot iets, dat den naam van Universiteit verdiende. Maar nu heeft dr. Kuyper het er op gezet ,dat zij zal gaan gelijken op het geen zij heet te zijn. Bleek de Eerste Kamer niet gezind, dat lievelingsidee van den heerschzuchtigen minister te helpen verwezenlijken, welnu, dan moest zij maar wijken. En zoo moet alles in den lande bukken voor den wil van één man. wiens waar karak ter hoe langer hoe meer in het licht treden zal. Hij bekommert zich niet om den raad van zijn geestverwanten Loh- man en Woltjer, die een anderen weg aanbevalen om hetzelfde doel te be reiken. Neen, sic volo, sic jubeo. Aan den wil van dr. Kuyper moet de Troon, moet de Eerste Kamer, moet het land zich onderwerpen, en zijn 'ril is hier: de effectus civilis zal wor den verleend aan zijn ..Vrije Univer siteit." Dr. Bronsveld acht deze gebeurte nis bedenkelijk met het oog op het prestige der Kroon, 't Heeft verwonde- ring gewekt, zoo schrijft hij. dat de •ermijn tusschen de stemming in de Eerste Kamer en de onderteekening van 't besluit tot ontbinding van dit hooge Staatslichaam, zoo kort is ge weest. Het blijkt uit niets, dat H. M. de Koningin eenige tijd van beraad ia gegund geworden. Noch de Voorzitter der Kamers^ noch de president van Jen Raad van State schijnen gehoord te zijn. Dr. Kuyper heeft den uitge- drukten wil van "t ministerie kenbaar gemaakt aan de Koningin en in een ommezien was het doodsvonnis der Karn er geteekend. Verder acht de schrijver de ontbin ding der Eerste Kamer gevaarlijk met het oog op onze constitutie. Zeker, zoo schrijft hij, de letter der Grondwet geeft aan de Regeering het recht om te doen, wat zij nu gedaan heeft. Maar de geest onzer constitutie (het blijkt ook uit. de historie) gebiedt daartoe slechts als uitersten maatregel over te gaan. Het is immers tot heden voor. ons allen een reden van gerust heid geweest, dat wij een Eerste Ka mer hadden. Haar zuster, onmiddel lijk voortgekomen uit een verkiezings actie, is onstuimiger, hartstochtelij ker van aard: zij. de Eerste, staat niet zóó direct bloot aan de ebbe en den vloed der volksmeening. Tegen den stroom van reactie en revolutie staat zij pal als een dam; tegen onbesuis de aanvallen van onze vastigheden vormt zij een bolwerk .Maar zij houdt op dat alles te zijn, wanneer zij niet meer wordt dan wat de tender is van een locomotief, vastgehaakt en mee gesleept. of, wanneer zij als een lo comotief gesteld wordt op een draai schijf, en na elke verkiezing wordt omgezet. Dan mist zij haar reden van bestaan. Dan kunnen wij zulk een verlengstuk, zulk een- verkorte editie van de Tweede Kamer wel mis sen. Maar dan hebben wij een waar borg te minder, dat wij niet zullen worden overgeleverd aan- de uitspra ken van de verkiezingen zonder meer. Dan stuurt een eerzuchtig minister president, een partij-ministerie de ge heele rege erin gsm ach ine in zijn rich ting. Alle vastigheid, alle kracht, welke in continuïteit en kalmte steekt wordt vernietigd. Letteren en Kunst. Huldeblijk Heinze. Naar men verneemt, heeft de Com missie voor het huldeblijk voor wijlen den heer G. A. Heinze, de Uitvoering van het monument opgedragen aan den heer L. M. van Tetterode beeld houwer te Watergraafsmeer, bij Am sterdam. en zal de onthulling daar van vermoedelijk plaats hebben in de tweede helft der maand Octoner a.s. Sport en Wedstrijden. Cricket. Rood en Wi tA j a x. Voor de eerste klasse competitie van den Nederlandscheto Cricket- Bond ontving de Haarlemsche Cricket club Rood en Wit" Zondag een be zoek van het Leidsche Ajax. Ajax won den toss en koos eerst batten. De Leidenaars waren evenwel niet fortuinlijk, ze konden slechts een totaal van 71 behalen. Hierna ring Rood en Wit aan het.bat. De Haarlemmers waren uitstekend op dreef en sloegen er 161 bij elkaar, waarvan Van Diemer Kool 71, Rueb 25 en Mcnten 20 not out. Posthuma nam voor Rood en Wit

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2