Vervolg Gemeenteraad. P u n t 10. B. en W. stellen voor den cursus in vreemde talen, bekend onder de bena ming van Aanvullingsklasse der Bur ger-Avondschool" bij wijze van proef voor den tijd van vier achtereenvol gende jaren in 1900 in het leven geroe pen, te bestendigen. Voorts te bepalen dat niet alleen Fransch en Engelsch, doch bij voldoende aanvraag ook Duitsch zal worden onderwezen. De kosten tot bijwoning van iederen cursus bedragen 5 per jaar. B. en W. kunnen echter ontheffing hiervan verleenen. Aan de onderwijzers zal stellen B. en W. voor eene belooning wor den gegeven berekend naar 60 per cursus-uur. De cursus willen B. en W. met 2 maanden verlengen en doen eindigen in Juni. Goedgekeurd. Punt 11. Het aantal leerlingen van de Oplei dingsscholen en de Tweede Burger school, ingeschreven voor den cursus die op 1 September aanvangt, is van dien aard, dat naar plaatsruimte bui ten de bestaande gebouwen moet wor den omgezien. B. en W. zijn er ln geslaagd om vijf lokalen in huur te krijgen van de R. K. School in de Klarenbeekstraat en twee in het ge bouw „Weten en Werken", alle voor een som van ƒ200 per lokaal en per jaar. B. en W. vragen machtiging om deze lokaeln te huren en voorgemelde huur ƒ1400 toe te staan, benevens 470 voor het aanschaffen van schoolmeubelen. Goedgekeurd. Punt 12. B. en W. hebben de volgende lijst van personen opgemaakt om door den Raad te worden benoemd tot zet ter voor 's Rijks directe belastingen. J. H. Koolhoven, E. J. Westerveld, J. Sabelis, allen aftredend en W. Stolp, J. A. G. van der Steur en A. Rinkema. Al de voorgedragenen worden be noemd. Punt 13. B. en W. achten, wegens de toene ming van het aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool met 5- en 3-ja- rigen cursus, het noodzakelijk dat het getal leeraren met één vermeerderd wordt, alsmede dat enkele klassen bui ten hei gebouw dier inrichtingen wor den gehuisvest, wat aan kosten en inrichting een uitgaaf van ƒ510.zal vorderen, en voorts gepaard gaan met meerdere kosten van toezicht. B. en W. wenschen daarmede even wel geen betrekking van onder-direc teur in het leven te roepen. Vervol gens is het noodig dat het aantal lesuren van eenige leeraren vermeer derd wordt, boven het maximum, wat natuurlijk verhooging van salaris ten gevolge heeft. Daarom vragen B. en W. machti ging om het aantal leeraren met één te vermeerderen de jaarwedde van den heer Dr. J. Huizinga, te brengen op ƒ1400; toe te staan dat aan den leeraar, aan wien het dagelijksch toe zicht over de klassen opgedragen wordt, een vergoeding van ƒ200 wordt toegekend, en voor de inrichting van eenige lokalen van het Proveniers huis tot schoollokalen een betrag van ƒ510. De heer SCHRAM vraagt zich af, of het niet verstandig zou zijn. als men den 3-jarigen cursus wil opheffen en een school voor m. u. 1. o. oprichten, dezen leeraar tijdelijk te benoemen. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt. dat zich dan minder gegadigden zullen voordoen. Het bezwaar is ook niet groot, met dien leeraar zal men nooit verlegen zitten. De heer STOLP vindt deze redenee ring eigenaardig. Heeft de gemeente leeraren te veel, dan moeten maatre gelen worden genomen, maar waar nieuwe leeraren zullen worden be noemd. acht spr. een tijdelijke benoe ming toch wel gewenscht. De heer HUGENHOLTZ zegt. dat leeraren maa rniet zoo van een H. B. S. kunnen worden overgeplaatst naar een school voor m. u. 1. o. Het amendement-Schram wordt on dersteund. De VOORSTELLER zegt. dat het benoemen van een tijdeiijken leeraar niets bijzonders is. Men doet het ook elders herhaaldelijk en kriigt daar wel goede krachten. Het amendenment--Schram wordt goedgekeurd. Tegen de wethouders. Daarna wordt het geheele voorstel aangenomen. Punt 14. B. en \V. stellen voor om aan de Meisjesschool voor M. G-. te Benoe men als leeraar in de Kunstgeschie denis den heer Dr. W. Vogelsang te Amsterdam op een vergoeding ran 90 voor den cursus 19041905. De heer SCHRAM twijfelt niet aan het nut van dit onderwerp, toch wordt het in ons land aan geen enkele H. B. S. voor jongens onderwezen. Spr. heeft jaar in jaar uit bij de begrooting gezegd, dat onverantwoordelijk is, dat deze school op zoo grooten voet wordt voortgezet. Elke leerling kost der Ge meente minstens ƒ130, wat spr. tegen over de voorrechten die het diploma geeft, veel te duur vindt. Hij is er dan ook tegen, de school nog duur der te maken. Het laatste verslag van het M. O. meldt, dat in de hoogste klasse 18 leerlingen waren, één is naar Am sterdam vertrokken, 4 gaan naarbui- tenlandsche kostscholen, 2 studeeren voor Duitsch, 1 voor muziek, 3 voor boekhouder en 3 gingen op een kan toor. Niemand had dus belang bij kunstgeschiedenis. Spr. vraagt den leden, of 't goed en billijk is een vak, dat geen practisch nut oplevert, aan deze zoo dure school toe te voe gen, terwijl er zooveel is, dat drin gend is. Do heer HUGENHOLTZ is 't wel eens in vele opzichten met den heer Schram, maar wil zijn meeningen toch bestrijden. Het onderwijs koster veel geld, omdat 't Rijk geen subsidie geeft, maar de manier waarop hij die school nu bestrijdt, is niet de juiste. Men moet vragen, of het ƒ270 waard is, hier kunstgeschiedenis te docee- ren Spr. meent van ja, kunstgeschie denis werkt ontwikkelend. De heer KLEIJNENBERG noemt het voorstel hoogst eenvoudig. Mej. Fanet die veel goed heeft gedaan voor de school, wil do meisjes iets meer lee- ren begrijpen van wat kunst is. Wat ze later gaan doen, maakt weinig uit, voor iedereen is 't goed te leerenzien. Was 't een school voor m. u. 1. o., dan kon er evengoed kunstgeschiedenis worden onderwezen. Aan de jongens wordt het tot nu toe niet onderwe zen, om de eenvoudige reden, dat er geen tijd voor is. De meisjes mogen1 dan toch wel eens een voorrecht heb ben. Do arbeidersklasse is volstrekt niet zoo misdeeld van dit vak als 't schijnt, spr. noodigt den heer Hugen- holtz uit zich daarvan eens op de Burgeravondschool te overtuigen. Daar streeft men in dezelfde rich ting. De heer SCHRAM wil geenszins de school aftakelen. De heer Kleijnenberg vergeet, dat meisjes evengoed als jon gens de H. B. S. en het Gymnasium kunnen bezoeken. Wanneer nu dit vak wordt gevoegd bij deze school, dan zal het nog weer moeilijker zijn, daarvan een school voor m. u. 1. o. te maken. De heer N. KRUSEMAN meent, dat de heer Schram hetzelfde bereikt door voor het voorstel te stemmen. Hoe duurder de school wordt, des te eer der zal zij worden afgeschaft. (Ge lach.) Kunstgeschiedenis bezwaart het leerplan niet, het is een aangenaam leervak en spr. heeft vaak gemist, dat hij het niet geleerd heeft. Vele kunst uitingen zou men veel meer genieten als men kunst had geleerd. Dit vak maakt het leven mooier en daarmee de menschen gelukkiger. De heer KLEIJNENBERG zegt. dat alle besturen van middelbare scholen voor meisjes aan de Commissie van Toezicht hebben meegedeeld, dat het vak zeer ontwikkelend werkt. Behalve in Leeuwarden wordt het vak aan alle meisjesscholen gedoceerd. De heer SCHRAM heeft de antwoor den der directrices niet in de porte feuille gevonden. Spr. heeft van het mooie van het vak niets afgedaan, maar circa 40 uur in een jaar zal het schoonheidsgevoel niet zoozeer ontwikkelen of de kunstkennis ver- hoogen. Daarvoor is bovendien nog een andere weg. De directrice heeft met de leerlingen Arti bezocht en daar de kunstwerken gedemonstreerd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Stolp, De Braai, Winkler, Modoo, Leupen, Schram, Hofland en Groot. Punt 15. B. en W. stellen voor om tot tijde lijke leeraren aan de Burger-avond- school te benoemen de heeren A. v. d. Spek, voor rechtlijnig- en bouwkundig teekenen op een salaris van ƒ750 per cursus. J. A. Traanberg, P. A. Montauban en A. Wensing voor het rechtlijnig teekenen op een salaris van resp. 405 ƒ600 en ƒ150 per cursus. F. Hage, voor het werktuigkundig teekenen op een salaris van ƒ600 per cursus. J. P. Strijbos en H. Kottinga, voor het vakteekenen op een salaris van resp. 750 en 300 per cursus. Dr. H. J. Calkoen voor wis- en na tuurkunde op een salaris van ƒ100 per cursus. Voorts vragen B. en W. machtiging om een tijdeiijken leeraar in het vak teekenen te benoemen op een salaris van ƒ300 per cursus, en voor het op dragen van tijdelijke lesuren geduren de den cursus 19041905 voor de maanden September—December als nog beschikbaar te stellen een bedrag van ƒ500. De heer SCHRAM heeft hier niets tegen,m aar wijst er op, dat gespro ken wordt van het ontheffen van den heer Calkoen van lesuren aan het gymnasium, terwijl hij er feitelijk in i geen 2 jaar les meer geeft. De heer N. KRUSEMAN erkent dif, de Raad zou daarover reeds lang een voorstel hebben gekregen, wanneer niet allerlei omstandigheden dat ver hinderd hadden. Intusschen is dat voorstel nu spoedig te verwachten. Al de voorgedragenen worden be noemd. Punt 16. Voor de vacature van onderwijzer aan de Tweede Tusschenschool heb ben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt G. Hellinga, te Joure, ƒ675; J. Kalsbeek, te Hillegom, 675: J. Vijverberg, te Oosterland. 700. Benoemd wordt de heer Hellinga. RONDVRAAG. De heer MODOO vraagt de commu nicatie bij de Turfmarkt te laten ver richten door een bootje. De brug wachter van de Langebrug. die niets te doen heeft, kan dat best doen en zoodoende niet alle verkeer geleid worden over de toch al zoo drukke Melkbrug. De VOORZ. zegt, dat de brug maar tot den 29ston zal zijn gesloten. De liee>r MODOO meent, dat toch wel iets voor het verkeer gedaan zou kunnen worden, 't Duurt lang genoeg om het den menschen gemakkelijk te maken. De VOORZ. noemt de zaak niet zoo heel eenvoudig. Het zal betrekkelijk groote onkosten vereisclien. De heer STOLP herinnert er aan, dat de Baan zou krijgen een trottoir. De Commissie van Bijstand was daar niet voor. De directeur van Openbare Werken citeert nu, dat dit zal gebeu ren. Spreker heeft er indertijd om ge vraagd, dat de Raad hierin nog zou worden gekend en betreurt ook, dat er kosten worden gemaakt voor de bestrating tusschen Wagenweg en Dreef. De heer VAN DEN BERG verzoekt, den Comm. v. Politie te verzoeken, te willen letten op het snel rijden van fietsen, ook van automobielen en autocars, dat de stad op vele pun ten onveilig maakt. De VOORZ. zegt, dat het zijn aan dacht al heeft getrokken. Een voor stel om dit tegen te gaan is niet on- mogelijk. De vergadering wordt gesloten. Binnenland. FEESTVIERING TE BREDA, ter herinnering aan het 500-ja- rig bestaan van het doorluchtig Huis van Oranje als heeren en baronnen van Breda op 24 Augustus. Breda is weer in feestdos. Vlaggen wapperen alom, de fraaie muziektent op de Groote Markt is keurig ver sierd, evenals de vestibule van het j stadhuis en de raadzaalde openbare scholen zijn gesloten, het carillon laat vaderlandsche liederen hooren en de jeugd zingt die, uit volle borst mede Het oranje wordt veel op hoed of borst gedragen en de muziek der veld-artillerie maakt te paard een om gang door de stad en zoo komt al vroeg de opgewekte stemming er in. Muziek zal zich op verschillende plaatsen en uren laten hooren, de zangvereeniging „Breda's Mannen koor" geeft des avonds een concert op de Groote Markt, waar van ge meentewege eene illuminatie ontsto ken zal worden en zoo zal deze dag eene waardige herinnering zijn, aan het sluiten van den nauwen band tusschen Oranje en Breda. Het is te danken aan het initiatief van den heer J. R. baron van Keppel, lid van den gemeenteraad, dat aan dit feit de noodige aandacht geschonken is terwijl de gemeenteraad zelf. op on bekrompen wijze, den noodigen fi- nancieelen steun heeft geschonken. Deze gevoegd bij de particuliere giften, hebben het- mogelijk gemaakt, dat in het Valkenberg, recht tegen over de Willemstraat een monument zal verrijzen, dat de hoofdstad der aloude Baronie tot eer en sieraad zal strekken. Aan de beschrijving van het monu ment is het. volgende ontleend Op een cirkelvormig voetstuk van ijzersteen van 2.60 M. middellijn, ver heft zich een breed granieten plint, 'omkranst met de 21 wapens der ge meenten van de Baronie. Hierboven verheft zich een vijfhoekige zuil, aan de bovenzijde afgesloten door kan- teelen, de hoeken gescheiden door drievoudige kolonetten met kapiteelen en lijsten. De vijf hierdoor gevormde vakken boden den ontwerper gele genheid aan tot het aanbrengen van een bas-relief, voorstellendeden plechtigen intocht te Breda op 24 Augustus 1404 van Engelbert Graaf van Nassau met zijne gemalin Johan na van Polanen, erfvrouwe van Bre da, en aan de tegenovergestelde zijde tot het plaatsen van de noodige op schriften, betrekking hebbende op de Heeren van Breda, de wapenschilden van H. M. de Koningin, van Nassau en van Breda. In de vakken tusschon de kanteelen staat de wapenspreuk„Ce sera moi Nassau". Het geheel wordt gekroond door den klimmenden Leeuw van Nassau in den Hollandschen tuin, houdende in den linkerpoot het wapen der Ba ronie en in den rechter het opgehe ven zwaard. Do vijf zijden van het monument symboliseeren de vijf eeuwen, die voorbij zijn, alsmede de door Prins Maurits aangelegde vestingwerken van Breda, terwijl het geheel door attributen, opschriften, enz. het ver- loopen tijdperk karakteriseert. Hot monument krijgt eene hoogte van 7 M. ontwerper is de heer di P. J. H. Cuypers. Gisteren te 2 uur had een plech tige openbare Raadsvergadering plaats, die gepresideerd werd door den heer Ed. Guljé, Burgemeester,1 en verder bijgewoond door de meeste Burgemeesters van de gemeenten. waaruit de vroegere Baronie bestond en de leden der Monument-Commis sie. De burgemeester hield in deze bij eenkomst een rede over het feest van den dag en op zijn voorstel werd aan de Koningin een telegram van hulde gezonden. SCHUTTERIJ OPGEDOEKT. Zonder eenig ceremonieel is de schutterij te Dokkum opgedoekt. Op het verzoek, om reeds nu met „schut teren" te mogen ophouden, ontving de gemeente een goedgunstig antwoord en zoo is nu de laatste oefening ge houden. Aan de Dokkumer schutterij was een uitstekend muziekkorps ver bonden. Tel. BLOEIENDE BAMBOE Als een zeldzaamheid verdient ver melding. dat op de buitenplaats „Gooilust" te 's-Graveland een bam boe-plant „Bambusa mitis" in vollen bloei staat. Dit gebeurt hoogst zelden en zonder twijfel moet het aan den warmen zomer worden toege schreven dat deze Chineesche plant haar eenvoudige bloemen vertoont. INBRAAK. Nauwelijks is de brutale inbraak met diefstal in het park Honingen te Rotterdam op villa „Anna" bij mr. II. onderzocht, of het blijkt, dat ook in villa „Katendrecht" aan de Vijver laan pogingen tot inbraak geschied zijn. Mr. V. v. P. Dinsdagavond van bui ten de stad terugkeerend, vond het prikkeldraad aan zijn achtertuinhek doorgekapt, de kelderluiken open en deels stukgebroken, de zware ijzeren knippen verborgen en het kelderraam afgesplinterd en geforceerd, waarna de iu brekers echter hunne pogingen schijnen gestaakt te hebben. Door den chef van het politiebu reau Hoflaan, den heer Rutgers, is een onderzoek ingesteld. Hoewel de heer mr. V. van P. van zijne afwe zigheid aan de politie kennisgegeven had, waren bovendien nog een keer door de buren jongens uit den tuin weggejaagd moeten worden. Ook verneemt men, dat in het huis van ds. v. d. V. aan de Achterlaan ingebroken is. EEN VREEMDE VONDST. Het rijwiel van den heer Meys, brie vengaarder te Wylre, dat een paar maanden geleden door een onbekende met inbraak uit het postkantoor ont vreemd werd, vond een inwoner uit Eijs in het veld tusschen het te veld staande graan. Deze gaf van zijn vreemde vondst kennis aan de poli tie en deze stelde het gehavende, ver roeste vervoermiddel den rechtmati- gen eigenaar ter hand. GERAAMTE. In het duin nabij het Ververschings- kanaal onder Scheveningen werd een geraamte van een mensch gevonden. Men vermoedt, dat het de overblijf selen zijn van een lijk van een schip breukeling. VOOR- NOCH ACHTERUIT. Aan de Koninginnegracht te 's-Gra- venhage wilden twee agenten-wielrij ders een automobiel-bestuurder van beroep bekeuren wegens te hard rij den. De eigenaar van het voertuig weigerde te stoppen, en gelastte zijn chauffeur de agenten... omver te rij den. Op het Bezuidenhout werd hij door de agenten achterhaald, nadat hij te vergeefs getracht had door de Pieter Bothstraat te ontsnappen. Daar deze straat echter dood loopt, tracht te hij nog door achteruitrijden te ontkomen. Dit mislukte en proces verbaal werd tegen hem opgemaakt. MOORDAANSLAG. Gisterennacht ontmoette een 23-ja- rige Duitscher, te Amsterdam vertoe vende, op de Prins Hendrikkade bij de Nieuwebrugsteeg een vrouw van verdachte zeden uit de N.Z. Arm steeg. Welke aanleiding er bestond weet men niet, maar plotseling haalde de man een revolver te voorschijn en loste een schot op de vrouw, die in 't voorhoofd getroffen werd. Dadelijk schoten een paar in de nabijheid zijnde politieagenten toe en arresteer den den Duitscher, die naar het bu reau Warmoesstraat werd gebracht, waar het wapen, een groote revol ver met 6 patronen geladen, in be slag is genomen. Ook de vrouw werd naar het bu reau gebracht, maar later in het Binnen-Gasthuis verbonden en daar na naar huis vervoerd. DESERTEURS. De korporaals Goudsmit en Van Hees van de 4e compagnie 2e batal jon te Leeuwarden in garnizoen, heb ben zich zonder verlof van hun korps verwijderd met het doel naar Duitsch- land te deserteeren. Op hun reis der waarts huurden zij te Groningen bij den costumier Boomsma ieder een burgerpak, voorgevende dat bij een feestje te moeten gebruiken en zonden hun militaire kleeding aan het adres van hun compagnies-commandant te rug. Even over de grens nabij Nieu- weschans zijn zij door Duitsche gen darmen aan de marechaussee overge leverd. omdat zij zonder middelen van bestaan werden aangetroffen. Op last van den burgemeester vanNieu- weschans zijn bedoeldo militairen naar het garnizoen Groningen over gebracht en vandaar door den garni- zoens-commandant naar Leeuwarden opgezonden. Zij zijn gisteren naar het huis van bewaring overgebracht en zullen voor hun poging tot desertie voor den krijgsraad te Leeuwarden terecht staan. BRAND. Omstreeks halfzes Woensdagoch tend is een zware brand uitgebroken in het pakhuis van lompen, oude metalen enz. van de firma Mok en Van Oudshoorn aan de Brouwers gracht te 's-Gravenhage. De brand weer moest dadelijk met veel perso- neel en materieel uitmikken om te trachten het omvangrijke vuur dat in het perceel woedde, te bedwingen. Het is vermoedelijk ontstaan in de zakken met vodden in het beneden- voorgedeelte van de opslagplaats, in weinig tijd alle verdiepingen van het hooge gebouw aantastende, zoodat het inwendige gedeelte niets dan vlammen te zien gaf, een dikken rook door dak en vensterramen opwaarts voerende. Het pakhuis dat naar de Prinse- gracht-zijde door een smal steegje ge scheiden is van de werk- en berg plaats der openbare reiniging en van achteren belend is door een houten bewaarplaats van cokes, werd door de brandweer aan alle zijden bespo ten met 10 stralen uit do waterlei ding en een uit de stoomspuit, die op den Zuidwal geplaatst, het water uit de Singelgracht oppompte. Door het inwerpen van die geweldige water massa van af de daken der aangren zende huizen, door de toegangen, muuropeningen en het dak van het brandende perceel, had de brandweer te 7 uur den brand onder de knie zoodanig dat men nu nog maar stond tegenover een smeulende en rooken- de massa, die althans den toevoer van water en de aanwezigheid der brandweerlieden nog lang noodig maakte. Het hoofd van de firma, die in de nabijheid woont, kon nog tijdig het kantoor binnentreden en de ad ministratieve boeken redden. De zaak lijdt door dezen brand een groot ver lies, daar, zooals werd medegedeeld, eerst kort geleden de verzekering van het pand en inboedel onderling op eigen risico was gesloten, zoodat er nog geen voldoende kapitaal is om de schade te vergoeden. ONGELUKKEN. Een ongeval, dat betrekkelijk ern stige gevolgen gehad heeft, geschied de Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf buiten de Tolsteeg te Utrecht. Daar geraakten de paarden, gespannen, voor een begrafenisrijtuig, op hol, men zegt tengevolge van het schichtig worden van een der paar den voor spelende kinderen. Een der dieren viel nabij het Dia- conessenhuis, het andere rukte los en holde in wilde vaart voort, doch werd nabij de Tuinstraat gegrepen. Daar tegen 12 uur de scholen uitgingen, waren er veel kinderen op straat, van wie een drietal door het hollende span paarden werd ondersteboven geloopen. De kleinen kwamen er won der genoeg betrekkelijk nogal goed af, zegt het tjU." D.", alle drie bekwamen verwondingen, die wel is waar moes ten verbonden worden, doch niet van zeer ernstigen aard bteken te zijn. Een 9-jarig meisje, dat een verwon ding aan het hoofd had gekregen, werd in het Ziekenhuis verbonden, terwijl van de twee andere meisjes de kwetsuren in het Diaconessenhuis werden geheeld. Ook de paarden heb ben kwetsuren opgeloopen, terwijl het rijtuig aanmerkelijk beschadigd is. Het behoeft geen betoog, dat het on geval onder het op dat uur talrijke publiek groote ontsteltenis veroor zaakte. In de gemeente Ferwerderadeel is een 20-jarig meisje, S„ in eene vaart verdronken gevonden. Zij was de eeni ge dochter van welgestelde ouders. Men verdiept zich in gissingen om trent dit geval. VAN DE TRAM GEVALLEN. Twee soldaten in garnizoen te Geertruidenberg, waren naar de Oos- terhoutsche kermis geweest en keer den met de tram terug. Bij het nade ren van den conducteur sprongen zij beidon van do tram, om de kosten van een kaartje te vermijden. Beiden werden evenwel voor dood opgeno men. De eene heeft thans reeds de laatste H. Sacramenten ontvangen, terwijl de andere in zorgelijken toe stand verkeert. NAUW ONTKOMEN. Een reiziger, die Dinsdagavond met den trein 168 der S.S. om 8.32 uit Arnhem vertrok, deelt aan de Arnh. Ct. het volgende mede, dat hij onder vond bij station Oosterbeek Laag. De trein stond daar omstreeks 20 minuten stil, omdat het signaal on veilig aanwees. Het bleek, dat het signaal defect was. Plotseling kwam trein 49, die 10 minuten later uit Arnhem vertrekt, trein 168 achter oprijden. Neemt men in aanmerking, dat het signaul achter een korte niet boomen begroeide bocht staat, zoodat het op hoogstens 200 nieter zichtbaar is, en dat de trein 168 omstreeks 100 meter lang was, dan kan men begrijpen, dat de machinist van 49 zeer opmerkzaam is geweest, want hij stopte gelukkig nog omstreeks 10 meter voor den ach tersten wagen van trein 168. Het had dus maar een haartje gescheeld, of er was een groot ongeluk gebeurd. Is dit geen vingerwijzing, vraagt hij, om voortaan te verbieden dat de volgtrein achter de sneltrein rijdt zon der tusschenruimte van een blok Letteren en Kunst. KON. VEREEN. „HET NEDER- LANDSCH. TOONEEL". Repertoire-Abonnement 19041905. In het prospectus voor den vijfden, jaargang van het repertoire-abonne ment is Shakespeare ditmaal verte genwoordigd met een stuk dat nog niet op het repertoire voorkwam, „Koning Lear", Molière met „De ge leerde vrouwen", Ibson met Hedda Gabler" Dumas fils met „Prinses Georges"; van moderneFranschen en Engelsclien worden aangeboden Her- vieu, Pinero en Brieux, van Duitsche blijspelschrijvers von Schönthan, Ka-: delburg en von Moseruit de Neder- landsch© tooneelletterkunde zijn dit jaar voor liet klassieke Vondel en Bilderdijk, voor het nieuwe de onbe kende auteur van „Domheidsmacht" en Lodewijk Mulder met zijn bijna klassieke „Kiesvereeniging van Stel lendijk" opgenomen. Met twee stukken, die het seizoen opleveren zal, hoopt men het veer tiental aan te vullen. De heeren Gebrs. A. van Lier laten melden, dat het Grand Théatre op 31 Aug. e. k. gesloten zal worden en dan geheel zal verbouwd worden volgens ontvangen voorschriften van stedelij ke autoriteiten en assuradeuren. De zaal zal geheel gerestaureerd worden en ingericht als het Théatre Sarah Bernardt te Parijs. De voorbereidende maatregelen zijn zoo genomen, dat de openingsvoor stelling reeds op 17 September e. k. kan verwacht worden. Het Tableau de la Troupe van het op te treden gezelschap, onder leiding van den heer S. Frank, waarbij zeer vele eerste krachten verbonden zijn, benevens het dan op te voeren stuk, zal binnen eenige dagen bekend ge- - maakt worden. MASCAGNI. Mascagni heeft een nieuwe opera, in den trant der „Cavalleria", groo- tendeels af. Zij zal „L'Amica" heeten en speelt in de Piemonteesche Alpen. Vrienden van den componist beweren dat een duo in het eerste bedrijf en een intermezzo "bijzonder groot effect zullen maken. De opera zal te Monte- Carlo het eerst worden opgevoerd en wel ter gelegenheid van het volgend carneval. Mascagni schijnt het plan te heb ben voor een tweede opera als vervolg op dezedie zou „De dertien van Barietta" heeten. DOOD VAN LEAN DER. De Amerikaansclie langen afstand- wielrenner Leander, meermalen win ner van vele groote wedstrijden op de Madison Square baan te New-York die Zondag j.l. op de Pare des Prin ces-baan te Parijs zoo hevig kwam te vallen en van wien gisteren het ver ontrustende bericht betreffende zijn ongunstigen toestand werd medege deeld, is gisteren in den vroegen ochtend overleden. Hij was te Chicago geboren en eerst 22 jaar oud. De Oratorium-Vereeta iging te Am sterdam zal in den komenden winter uitvoeren „Requiem", van Hector Ber lioz, een werk, dat in twaalf jaar niet te Amsterdam is uitgevoerd, en de „Matthaus-Passïon", van J. S. Bach. JOURNALISTEN. In een vergadering van journalis ten, werkzaam aan de vier te Deven ter verschijnende couranten, is opge richt de „Deventer Journalistenclub", bestaande uit een twaalftal leden. Deze club heeft tot doel de belan gen, zoowel van de plaatselijke pers als van het Deventer publiek, meer dan tot nog toe mogelijk was, te die nen; zich in verbinding te stellen met verschillende lichamen, ter verkrij ging van faciliteiten voor de verte genwoordigers der vier bladen en, bij voorkomende gelegenheden, journa listen van buiten de stad in die faci liteiten te doen deelen. De eerste gelegenheid, waarbij zij nuttig kan zijn, zal zich tijdens het 28ste taal- en letterkundig congres voordoen. Sport en Wedstrijden. Engelsche Cricketters in ons land. De toer der Engelscho „St. Lawren ce Cricket Club", (510 September a. s.) in ons land is door het bestuur van den „N. C. B." als volgt gere geld. 56 September te Heemstede tegen Noord-Holland, 78 Sept. in den Haag tegen All-Holland" en 910 eveneens in den Haag tegen Zuid- Holland. De navolgende spelers zullen wor den uitgenoodigd de verschillende teams te formeeren. Noord-Holland J. Hisgen (Volhar ding), aanvoerder J. Rincker, J. C. Schroder, (beiden Amstels C. C.)Du bois, J. van Son en Alb. van Renter- ghein (allen Volli.); Posthuma, Diemer Kool, Weerman, Van Waveren en Van Manen (allen ..Rood en Wit", Haarl.)Davis, (A. C. C.)Gerke (Volh.) en Van de Poll, R. en W. plaatsvervangers. Zuid-Holland Beyerinck („Ajax"), aanv.Bourlier. Coops Van Booven, jhr. C. Feith, M. E. Schroder, (allen S. G. C. C.)Eigeman, Kuypers, v. d. Pot (allen Victoria Rott.)Van Vel- zen en Tromp (Ajax)Denninghof Stelling, Schill (Haag) en Van der Made (Ajax) plaatsvervangers. Voor Het All-Holland-elftal onder aanvoering van J. C. Schroder (Am stels C. C.) zijn aangezocht de heeren J. Rincker (A. C. C.). jhr. C. Feith ('s-Gr. C. C.), Hisgen (Volh.). Alb. van Renterghem (id.), Beyerinck (Ajax), Dienier Kool (R. en W„). Posthuma (id.). Van Waveren (id.), M. E. Schro der ('s-Gr. C. C.) en Kuypers (Victoria). Als plaatsvervangers de heeren Du bois Bourlier, Tromp en Van Booven. Het plan is om bij voldoende deel neming op 4 Sept. te Heemstede een wedstrijd te honden tusschen Noord en Zuid-Holland. W a t e r-P oio. In de Zwem en Badinrichting van den heer Sprenger aan de Houtvaart alhier zal Zondag de Haarlemsche Water Polo-Club onder den zinspreuk „Heerlijk Verkwikt Gezonde Bewe ging" haar laatsten competitiewed strijd spelen voor den Nederlandschen Zwembond, en wel tegen „de Jonge Kampioen" van Amsterdam. Cricket. De Haarlemsche Cricketclub „Rood en Wit" zal Zondag a s. liaar laatste competitiewedstrijd spelen in dit sei zoen voor den Nederlandschen Cricket Bond, en wel tegen „Victoria" uit Rotterdam. De wedstrijd zal plaats hebben op het terrein van het Sportge bouw te Heemstede. Rechtzaken. Woensdag werd in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof behan deld de zaak tegen 3 personen uit Haarlem, door de Haagsche recht bank veroordeeld twee tot 3 en één tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van gouden sieraden uit een goudsmidswinkel te Leiden. Twee van de veroordeelden hadden in hun von nis berust, doch een hunner was in appèl gekomen, omdat hij beweerde onschuldig te zijn. Het O. M. achtte het vonnis juist gemotiveerd, doch de straf niet in verhouding tot het gepleegde feit. Daarom vorderde het voor twee der beklaagden 4 jaar en voor den der den bekl. 3 jaai\ Mr. Bijl de Vroe, die voor twee der beklaagden optrad, wees er on. dat een van zijn cliënten niet in hooger beroep was gekomen, doch lieden hier verschenen was, omdat de offi cier van justitie in appèl was gegaan door het in hooger beroep gaan van zijn tweeden cliënt. Pleiter betwistte dat het bewijs voor de schuld van dien tweeden cliënt geleverd is en concludeerde tot vrijspraak. Voorts vroeg pleiter de straf voor zijn ande ren cliënt niet te verzwaren, waar hij in zijn vonnis had berust en zijns ondanks in appèl was gekomen. Mr. Francken achtte mede het be wijs voor de schuld van zijn cliënt niet geleverd. Juridisch meende pi., dat hij niet schuldig is en vrijgespro ken zal moeten worden, waartoe hij dan ook concludeerde, subsidiair tot het opleggen van een lichtere straf. Uit de Arbeiderswereld Men zegt dat Italië wederom met een algenieene werkstaking wordt be dreigd. In 1902 heeft de bedreiging met hetzelfde wapen althans zoo meenen de spoorwegmannen den Italiaanschen staat genoopt meer dan twintig millioen lire aan economische verbeteringen voor het spoorwegper soneel tt>besteden en de leiders trach ten thans door eenzelfde dreigement nog eens nieuwe eischen ingewilligd te krijgen, die op een zes-en-dertig millioen zouden komen te staan. Maar liet mooiste is de instructie, welke de afgevaardigden van hunne lastgevers hebben meegekregen bij hun reis naar Rome zij hebben en kel te vragen om die 36,000,000 en geen praatjes aan te hooren. Als de regeering niet ja zegt, dan wordt onmiddellijk de algemeene staking geproclameerd. Dat de regeering aan een dergelijk ultimatum geen gehoor zal geven, spreekt wel haast van zelf. Zij is niet van plan onder zulke omstan digheden iets te doen en beraamt reeds maatregelen tegen dp leiders der beweging. Buitendien staat haar tegenover de staking het van voor twee jaar bekende en krachtig geble ken middel van militairisatie der spoorwegen ten dienste. DE MIJNWERKERS VAN CARDIFF. Een ernstig bericht houdt do ge moederen der mijnwerkers bezig. De eigenaars der voornaamste steenko lenmijnen hebben besloten hun mij nen op het einde der maand voor on- bepaalden tijd te sluiten, daar de han del in steenkool in den laatsten tijd zoo achteruit gaat. Het is te vreezen, dat deze maat regel ernstige onlusten met zich slee pen zal, want er worden daardoor duizenden mijnwerkers van hun le vensonderhoud beroofd.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2