DeArmeMillionair NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6490 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: St «SSSï»^ ^an 1—5 rege,s 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. oor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der AGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franfonpern,post door' Nederland 1 1. 65 0jifjra Kleine advertentiên 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02% t 3 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% J ~nA _OJ de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiên en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. INHOUD. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogs nieuws. Nieuws uit Haarlem en Om streken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Overzicht DE OOBLOÜ. De Czaar heeft en zeker niet ten onrechte onderscheidingen ver leend aan de dapperen, die in Port- Arthur de verdediging leiden. Aan luitenanLgeneraal Smirhof. commandant van de vesting Post- Arthur, en aan generaal-majoor Bja- ly, commandant van de vesting-artil lerie te PorLArthur, de Stanislas-or- de 1ste klas met de zwaardenaan generaal-majoor Kondratenko, com mandant van de 7e divisie Oostsiberi- sche scherpschutters te Port-Arthur, de St. Wladimir-orde 3e klas met de zwaarden en den generaal-majoor Rosnatofski. chef van den staf van generaal Stössel. de gouden eeresahel met het opschrift ,,voor dapperheid." Zullen zij ooit in de gelegenheid zijn om deze decoraties te dragen Als we zien hoe verwoed er om de vesting gevochten wordt, zouden we het gaan betwijfelen. Al zijn de cij fers over wederkeerige verliezen niet te vertrouwen, dat er een ontzettende worsteline plaats heeft, blijkt uit al le berichten. Het ,,Berl. Tagebl." ontvangt een particulier telegram uit Sjanghai van 24 dezer, waarin wordt medegedeeld dat de belegerden te Port-Arthur in een zeer benarden toestand Verkee- ren. De vaste forten op het Oostólijk front worden nu reeds sedert 11 Au gustus voortdurend beschoten. De Ja- pansche batterijen bevinden zich se dert dien dag op de Takoesjanheuvels die op den lOden Augustus als laat ste vooruitgeschoven positie voor de Russen verloren gingen. Men verwacht reeds eerstdaags den Japanschen stormaanval op de Ooste lijke forten. Het verlies der Russen sedert het begin van Augustus be draagt 6000 man, dus reeds meer dan een vijfde van het garnizoen. Dat tee kent meer dan vele woorden do» dap pere houding van de verdedigers, die slechts voet voor voet de vooruitge schoven stellingen prnsgeven. En wanneer de Russen daartoe ge dwongen worden, dan is het niet al leen door het leger, maar ook door de vloot der Japanners. Te Tsjifoe is gisteren uit gezagheb bende bron vernomen, dat de Japan- sche kruisers „Kosoega" en ,,Nisjin" (die zeer hoog kunnen vuren) de for ten ten Oosten van den Gouden Berg tot zwijgen hadden gebracht. En uit Tokio wordt gemeld, dat de edndbestorming op Port-Arthur op handen is. De kanonnen zenden een hagel van bommen over de stad en de forten. Al de verdedigingswerken in de straten nabij de haven, staan bloot aan het Japansche geschut. Toch antwoorden nog steeds eenige Russische forten met kracht, etn men denkt dat de inneming er van de be legeraars duur zal kosten. Men denkt, dat de stad en de ver dedigingswerken bij de haven het eerst zullen vallen, en dat de laatste tegenstand geboden zal worden ep de hoogten van Liao-ti-sjang. Aan de ,,Voss. Ztg." wordt geschre ven, dat de stemming onder de Rus sische bezetting van Port-Arthur uit stekend blijft. De officieren en solda ten storen zich volstrekt niet aan de granaten, die in de stad vallen. Kort geleden viel een bom in den Chinee- schen schouwburg en een geheele rij toeschouwers werd gedood en ge wond. De burgers hebben toestemming gekregen de bomvrije kazematten te verlaten, zoodra het geschutvuur voor eenigen tijd gestaakt wordtdoch dit komt hoogst zelden voor. Ieder inwo ner is in spanning en ziet met zorg het verloop van de belegering tege moet. Bij de verschillende bestormin gen is een verbazend groot aantal jonge officieren omgekomen. Dit moet voor een deel worden toegeschreven aan de gevaarlijke posten, die hun worden opgedragen, maar ook aan hun groote zorgloosheid en waaghal zerij. De hospitalen en Chineesche huizen zijn volgepropt met Russische gewonden. De Japansche regeering weigert nog steeds iets mee te deelen over den gang der operaties en over het cijfer der verliezen, maar men krijgt den indruk, dat de inneming der Rus sische vesting een vreeselijke slach ting zal eischen. De burgers, die in de bomvrije ka zematten vertoeven, mogen daaruit komen, wanneer het vuren der Ja panners ophoudt. Dientengevolge ko men ze niet buiten, want het vuur van den vijand houdt niet op Is het geen verschrikkelijke toe stand Generaal Stössel is intusschen niet vervaard. Hij houdt zijn regeering met, korte berichten op de hoogte. Maar van een klacht geen spoor. Als het niet zoo'n vreeselijke men- schenslachterij was, zou men eerbied hebben voor de volharding van bele geraars en belegerden beiden. En inmiddels gaat Rusland» pech zijn gang. Twee Russische torpedoja gers zijn op drijvende mijnen gestoo- ten aan den ingang van de haven van Port-Arthurde grootste zonk onmiddellijk, de andere schijnt nog boven water te zijn gebleven. Wat al tegenspoeden Of zou het iets anders zijn, onbekwaamheid en ongeschikt heid van de Russische marine Men zou het uit de eindelooze rampen reeks haast gaan vermoeden. In de telegrammen in ons vorig nummer heeft men kunnen lezen, dat de ontwapening van de Askold en Gromovoi nu een feit geworden is, en door den Czaar zelf is gelast, klaarblijkelijk uit de verstandige overweging, dat al werden ze gekalefaterd, de Japan ners ze toch in den grond zouden bo ren. Ook ten aanzien van de hulpkruisers heeft de Russische regeering bakzeil gehaald. Minister Balfour verklaarde aan een deputatie van de Londensche Ka mer van Koophandel, dat de ENGELSCHE regeering tot Rusland een verzoek om dringende ophelderingen had gericht met betrekking tot de aanwezigheid van de Smolensk in de Zuid-Afrikaan- sche wateren. Men vernam toen, dat de Russische regeering geen instruc ties had kunnen doen toekomen aan de schepen der vrijwillige vloot, waaruit zijn voortgevloeid de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Op verzoek van Rusland heeft Enge land twee Zuid-Afrikaansche kruisers last gegeven om onmiddellijk de Smo lensk op te gaan zoeken ten einde haar de instructies der Russische r&- geering over te brengen, waardoor een einde wordt gemaakt aan de vi sitaties. De door de Smolensk en de Peterberg gedane aanhoudingen zul len van nu af niet meer als zoodanig worden erkend. Wel een vernederende zaak, dat Rusland aan Engeland moet gaan vragen boodschappen over te brengen aan Ruslands eigen schepen OORLOGSVARIA. HET BELEG VAN PORT ARTHUR. Elke nadere beschrijving van bij zonderheden omtrent het langdurige Port Arthur-beleg levert een her haald bewijs van de hardnekkigheid der Japansche aanvallers en de held haftigheid der Russische verdedigers. Den 26sten Juli ondernamen de Japanners zes verwoede aanvallen op de Groene Heuvels. Na elke mislukte poging kwamen zij met nieuwe en frissche troepen terug. Na den laat sten aanval geraakten zij in wan orde, wierpen hun geweren weg. j trokken zelfs hun schoenen uit om sneller te kunnen ontkomen. (Deze lefzing is een Russische. De Groene Heuvels zijn reeds geruimen tijd door de Japanners bezet.) Zij lie-1 ten dien eenen dag niet minder dan 7000 dooden en gewonden achter. 1 De aanval op de Groene Heuvels werd den 27sten Juli herhaald. De Russen verlieten hun verschansingen om de aanvallers te achtervolgen. t De beide dagen daaropvolgende bij1 het gevecht om den Wolfsheuvel, zet- j ten de Russen de Japansche vluchte lingen niet na. De Russen gaven deze stellingen al leen op om strategische redenen. De verdedigingslijn was te groot om met succès overal de vinnige aanval len te kunnen weerstaan. (Een vraag blijft toch waarom dan de Wolfsheu vel werd opgegeven, een stelling, wel ke bekend stond als een zeer ver sterkte en gewichtige.) Den 30sten Juli maakten de Japan ners gebruik van een zeer donkeren nacht om 60.000 rnan in het vuur te zenden tegen de 13.000 verdedigers van Port Arthur. Zij werden echter na herhaalde bajonet-aanvallen te ruggedreven, ongeveer 10.000 man ver liezend. De agent te Moeteden van het Rus sische ministerie van financiën seint dat de Japanners sinds het beleg voor Port Arthur bij de verschillende aan vallen meer dan 50.000 man verloren. Schietwedstrij d. Op de j.l. gehouden vergadering van de onder-afdeeling „Kennemer- land" van den Algemeenen Ntusr- landschen Politiebond, werd op voor stel van den heer Schotvanger voor gesteld in de maand September een onderlingen schietwedstrijd te hou den op revolver, wat bij de leden algemeene instemming vond. Men be sloot eene commissie te benoemen, die zich belasten zal met de regeling der voorloopige werkzaamheden, waartoe zich op uitnoodiging bereid verklaarden de heeren A. Lokerse, in specteur van politie, J. de Vries, veld wachter en J. Bakker, jachtopziener, allen te Bloemendaal. Het inleggeld werd bepaald op 25 cent, ter bestrij ding der kosten. Zij die aan dezen wedstrijd wen- schen deel te nemen, kunnen zich daartoe aanmelden bij den inspecteur van politie te Bloemendaal, uiterlijk voor 10 September a.s., maar moeten zijn lid van den Nederlandschen Po litiebond en bereid zijn lid te worden van de onderafdeeling ..Kennemer- land" van voornoemden bond. Besloten werd op eene spoedig te houden vergadering datum en tijd te bepalen. Het door het Hoofdbestuur goedge keurde huishoudelijk reglement zal in druk den leden worden toegezon den. Besloten werd zoo daartoe gelegen heid bestaat, de volgende vergadering te Zandvoort te houden. Stadsnieuws. Langs een omweg. Gisteren ontvingen wij ten onzen bu- reele eene „Ansichtskarte", welke 27 Juni te Dusseldox-f op de post is ge daan, en welke geadresseerd was aan iemand te Roermond (Holland), Pen sionaat St. Louis. Niettegenstaande dit duidelijke adres is de briefkaart in plaats van naar het Pensionaat ,,St. Louis" naar de Amerikaansche stad St. Louis gezonden en daar terecht ge komen bij het Hollandsche Gebouw op de tentoonstelling. Eén onzer kennissen aldaar zendt de kaart nu aan ons, met verzoek deze door te zenden, waaraan wij natuurlijk hebben voldaan. Die wist het wel. Donderdagavond omstreeks 9 uur had op den Burgwal een volksoploop plaats, doordat een eenigszins aange schoten man weigerde te voldoen aan een verzoek van een juffrouw ald_aar om van haar stoeip af te gaan. De vrouw nam nu een kort besluit, haalde een emmer water en gooide die over den man tot groot vermaak der omstanders. Druipend, tierend en razend ver volgde de ontnuchterde nu zijn weg. Geslaagd. Voor het examen Fransch 1. o. is geslaagd de heer B. Coster, van hier. Pluimveetentoonstelling. De pluimveetentoonstelling, georga niseerd ter gelegenheid van de ten toonstelling van de afdeeling Alfen- Oudshoorn-Aarlanderveen van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, te Alfen gehouden op 23, 24 en 25 Augustus, mocht zich in veel be langstelling verheugen. Talrijke in zendingen waren ingekomen, waar onder ook vele uit Haarlem. Hieron der laten wij de bekroonde Haarlem- sche exposanten volgen Hoenders J. Fortgens 2den prijs in de afdeeling Minorca's. Konijnen L. Verpoorten 2den prijs in de afdeeling Hollandsche Voed sters". B. van Luyken zeer eerv. ver meld. in de afdeeling ..Belgische reu- zenrammen." P. J. Scheelings zeer eerv. verm, in de afdeeling Zilver konijnen-voedsters". L. Verpoorten lsten prijs in de afdeeling „Russische brandneus-rammen". L. Verpoorten 2den prijs en C. Timmermans zeer eerv. vermeld, in dezelfde afdeeling „voedsters". P. J. Scheelings zeer eervolle vermeld, en C. Timmermans eervolle vermeld, in de afdeeling Black and tan en blue and tan ram. B. Luyken 2den prijs, L. Verpoorten zeer eerv. vermeld, en C. Timmermans eerv. vermeld, in dezelfde afd. „voed sters". P. J. Scheelings 2den prijs, B. van Luyken twee zeer eerv. vermeld, en Joh. H. van Vliet, zeer eervolle ver meld. in de afdeeling „Niet gevraagde rassen, rammen". P. J. Scheelings lsten prijs en eervolle vermeld. P. C. Kuvener zeer eerv. vermeld, en C. Timmermans eerv. vermeld, in dezelf de afdeeling „voedsters". Lijk opgehaald. In het Rotterdamsch Nieuwsblad lezen wij Uit de Wijnhaven bij de Jan Kuiten- brug te Rotterdam is opgevischt het lijk van een naar gissing 30-jarig man, met rond aangezicht, rooden knevel, gekleed met zwarte jaquetjas, zwart vest, grijze broek. Op het lijk werden gevonden een zilveren horloge met nikkelen ketting, voorts papieren ten name van J. W. Van Zantvoort, Haarlem, stoker van het stoomschip Sindoro". Zaterdag is dit schip naar Indië vertrokken, zoodat het vermoe den voor de hand ligt. dat de man in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is verdronken. W a t e r-P o 1 o. Zondag a.s. te 11 uur voorna, zal in de zweminrichting aan de Houtvaart het kampioenschap van Nederland, uitgeschreven door den Nederl. Zwem- bond. Beslist worden in een wedstrijd tusschen de Amsterdamsche zwem- club „De Jonge Kampioen" en de Haarlemsche W'ater-Polo-club „H. V. G. B." Wanneer de Amsterdammers win nen. doch ook wanneer er gelijk ge speeld wordt, zijn zij weder kampioen en slechts in het geval, dat H. V. G. B. minstens twee doelpunten meer weet te maken dan haar tegenstan der, valt haar, evenals in 1901, het kampioenschap ten deel. H. V. G. B. heeft voor enkele dagen ee!n zwaar verlies geleden door het vertrek van haar gevreesden doelver- dediger Van der Ley en ook de reeh- ter-plaats in de voorhoede zal door een invaller moeten worden bezet. Toch kan een zeer spannende strijd Toch kan een zeer spannenden strijd verwacht worden, daar alle spelers in goede conditie verkeeren en vol animo zijn de trophee in Haarlem terug te voeren. Wie dus eens kennis wil maken met water-polo, zoo goed als het in Nederland misschien nog niet ge speeld is, en daarbij onze beste zwem mers eens in hun volle kracht wil zien, ga Zondag naar de Houtvaart Vor hen, die ooit een water-polo-wed strijd hebben bijgewoond, is eene der gelijke opwekking ten eenenmale on- noodig. Brandje. Donderdagavond 7 uur ontstond bij een bewoner van de Nassaulaan een begin van brand doordat de kinderen, tijdens afwezigheid der moeder, de aardigheid hadden, een partij oud hout en stroo te verbranden, welke naast een schuurtje was gelegen, waardoor ook dit vlam vatte. Door den rook bemerkten de buren wat er gaande was, en wisten zij met eenige emmers water een grooter onheil te voorkomen. Een wi e 1 r ij d e r in brand. Men bericht ons Donderdagmiddag is een wielrijder die kalm van de Zomervaart peddel de, op onaangename wijze in dit gfr- not gestoord. De man rookte n.l. een pijpje, en hoe weet hij zelf niet uit te leggen maar op een gegeven oogenblik begon nen 's mans jas en vest te smeulen. Al slaande trachtte hij het vuur te doo- ven, doch hoe harder hij zich weerde, hoe meer vuur er kwam, totdat hij den zekersten weg tot redding nam en met het bovenlijf in de Zomervaart ging liggen. FEESTPROGRAMMA KONINGINNEDAG. Nu de laatste dag van Augustus meer en meer nadert en wij weldra hier i.n Haarlem dien dag als feest dag onzer geliefde Koningin zullen herdenken, komt het ons niet ondien stig voor onzen lezers eens in 't kort mede te deelen, wat er don 31sten Augustus te doen zal zijn. 's Morgens. In den Hertenkamp kinderspelen voor pl. m. 3600 leerl. van de openba re en bijzondere scholen.. Koraalmuziek van den toren der Groote Kerk. 's Middags. Parade op het Cavalerie-terrein. Uitreiking van de Militaire Willems orde aan den gepensioneerden overste van het O.-I. leger G. H. Bracke. Matinée Trou moet Blycken. Concert in de Groote of St. Bavo- kerk. Hierna uitvoering in den Herten kamp van een episode uit het beleg van Haarlem, 1572/73. Vooraf een korte ommegang door de stad van de Spaansche soldaten. 's A v o n d s. Uitvoering van de kindercantate „De Waereld in", van Benoit, in de groote zaal der Soc. Vereeniging, door pl. m. 700 kinderen met welwil lende medewerking van de KoninkL Liedertafel „Zang en Vriendschap" en het versterkt orkest van het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer W. Robert. Zanguitvoering op de Groote Markt (Gemengde koren 600 personen). 4 Muziekkorpsen trekken door de stad van de Houtbrug naar het Sta tionsplein, beurtelings spelende. Soirée en vuurwerk in het Bronge bouw. Bovendien wordt er een étalage- wedstrijd gehouden. MUZIEKPROGRAMMA'S. 33e Muziekuitvoering op Zondag-28 Augustus, des avonds te 8 uur, door het Ilaarl. Muziekkorps. Dir. luit.-kapelm. C. P. W. Kriens, in den Hout. 1. Marche des Janissaires, Bernier; 2. Ouverture „Le Père Gaillard", Re- ber; 3. „Plappermaulchen", Eilen- berg; 4. Fantaisie „L'Etoile du Nord" Meyerbeer; 5. Ouverture „Le Domino noir", Aubre6. Festpolonaise, Kuknes; 7. Fantaisie „Mignon", Tho mas. Sociëteit „Trou moet B 1 ij- c k e n". Matinée te geven door Haarlemsch Muziekkorps onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. Kriens op Woensdag 31 Augustus 1904 des na middags te uur. Programma: 1. Volksliederenl. Haarlemsche Schutterij-Marsch Kriens 3. Ouverture ..Indra", Flotow4. „Les Pdtineurs", valse, Waldteufel 5. Sélection „Grand Mogol", Audran. 6. Ouverture „Leichte Cavallerie" Suppé7. Loreley Paraphrase, Nes- wadba 8. „Die Rose von Schiras", Ballet-Suite, EilenbergRosen Wal- zer. Polka Buds, Zephys Gavot, Cen- tifalie Mazurka. Feuilleton. Naar het ENGELSCH. 32) Blijkbaar trof hij het slecht; want Harold deed zelfs met geld in den zak zijn best om den schijn, van in benarde omstandigheden te verkee ren, te bewaren, waaraan hij de steeds warme begroeting in het pa leis toeschreefmaar het was duide lijk, dat hij aanleg bezat een philan- troop te worden. In haar oogen was hij een behoeftige, jonge man, die een zeer goede opvoeding genoten had en misschien betere dagen had gekend. Dat was tot nu toe het eenige misverstand tusschen hen. In alle an dere opzichten schenen zij elkander volkomen te begrijpen. In weerwil van de steeds grooter wordende intimiteit, had de Contes- sa nooit haar eigen verleden aange roerd. De dag, waarop zij dat voor't eerst deed, was in veel opzichten een. gewichtige dag. Het was een buitengewoon warme namiddag, want de zomerhitte was nu op zijn hevigst. Zelfs vlak tegen zons ondergang zag Harold er nog zeer tegen op den heuyel te bestijgen. De Contessa was geroepen bij een hutbe woner uit den omtrek en had daar aan natuurlijk gevolg gegeven. Ha rold wist welken kant zij uit was en daarom liep hij haar tegemoet opeen pad. dat hij maar zoo nu en dan be treden had en dat langs den heuvel loopende bijna vlak was. Hij verbaas de zich over een zwaarte in zijn le den. ofschoon hij niet meer behoefde te stijgen en toen hij bij een moeilij ke plek kwam. keek hij eerst om zich heen en ging toen zitten op eengroo- ten steen aan den kant van den weg. De moeilijke plek was niets anders dan de bedding van een rivier, nu droog en begroeid met donkergroene struiken, waartusschen enkele poelen, terwijl groote. naakte rotsblokken aan den heuvelkant opgestapeld waren, aldus een soort van natuurlijke, reus achtige trap vormend. Wat op andere tijden een machtige watervloed was, had nu nauwelijks genoeg water voor de waschvrouwen van het dorp. waar van er een op 't oogenblik ijverig bezig was haar linnen te spoelen in de grootste der bassins ongeveer der tig meter verder. Een smalle houten brug verhond schijnbaar zonder doel de beide oevers der steenachtige bed ding. Harold staarde er als betooverd naar. als deed hij zijn best, uit te maken, waarvoor zij diende, zich in tusschen afvragende of dit hem niet helder was tengevolge van de hoofd pijn, die hem den geheelen dag al plaagde. Zoo vond de Contessa hem ea na hem aandachtig aangezien te hebben, ging zij ook op den steen zitten, na dat zij bij zichzelf besloten had. dat hij behoefte aan rust scheen te heb ben. Is u van plan die brug uit te teekenen. omdat u haar zoo zorgvul dig bestudeert? vroeg ze, terwijl zij de kanten das naar achteren wierp, die heur haar bedekt had en zich het voorhoofd liet verkoelen door een avondzuchtje. Neen maar ik vraag mij af, waartoe zij dient niemand maakt er gebruik van. Bij dit weer nietmaar u moet onze rivier zien in het natte jaarge tijde Dan zouden wij verloren zijn zonder de brug. Maar dan moest er toch een steenen trap zijn vroeg Harold, met een boosheid, die minstens even on gemotiveerd was als de brug zelf en die grooter werd, toen hij geen ant woord kreeg, want de Contessa had zich omgedraaid om den groet van een oude vrouw in een shawl te be antwoorden. Het was hier geen plaats voor rus tige conversatie, zooals Harold spoe-1 dig bemerkte. Hoe smal het pad langs den heuvel ook was, het was toch een doorgangen de boeren en arbeiders, die nu juist van hun werk naar huis terugkeerden, schenen allen de Con tessa te kennen. Terwijl Harold haar hoorde infor- meeren naar de geit van een oude vrouw, en het varken van een andere, den éénen man chininepoeders belo vend en een ander zaad van oranje appelen, was hij steeds in één ver bazing. Toen zag hij dat zij een baby van een der vrouwen op haar arm nam en het liet dansen op haar knie, zingende: „Heisa! Hopsa!" met haar sympathieke stem, en allerlei vroolij- ke geluiden makend, die vanzelf op de lippen der moeders van alle naties komen. Precies zoo moest zij haar eigen kleintjes gewiegd hebben, dacht Ha rold, met een van die onaangename gewaarwordingen van verbazing, die hem nog altijd niet voor goed verla ten hadden. En toch kan zij lachen, terwijl zij het doet Raakt u nooit met al die dingen in de war? vroeg hij kortaf. Met welke dingen? Ik bedoel, vraagt u nooit bij ver gissing naar een geit in plaats van naar een varken Of zendt u nooit het zaad der oranjeappels naar den- gene. die u chininepoeders beloofd heeft Het moet moeilijk zijn zooveel kleinigheden uit elkaar te houden. Niet als men ze één voor één be handelt. En bovendien, wat is klein? wat is groot Klein groot dat zijn maar woorden, die wij ge bruiken. Kan iets menschelijks wer kelijk groot zijn? Kan iets in het Goddelijk plan werkelijk klein we zen Het voornaamste is maar om al les op te merken waardoor alles in de wereld belangrijk wordt het een belangrijker dan het andere, maar toch alles de moeite waard. Is dat uw geheim Kijkzei ze. zonder antwoord to geven, zóó was zij vervuld van haar eigen gedachtengang. U wilde weten, waarom men die brug bouw de? Zoo gaat bet in 't Leven ook; zoo lang het weer mooi is en er geen sneeuwval komt, wandelen wij veilig door de rivierbedding, wij kunnen, de brug missen maar als wij verge ten haar bijtijds te bouwen, worden wij door den stroom meegesleept. En heeft u uw brug gebouwd vroeg Harold zachtjes, ontroerd door de aandoening, die zich duidelijk op haar gelaat vertoondeen daarom heeft de stroom u niet meegevoerd. Hij heeft mij niet meegevoerd maar hij was diep heel 3iep. Haar gelaat was van hem afge wend. Zij keek naar den purperen zonsondergang, maar hij zag, hoe haar handen zich wanhopig in haar schoot inéénklemden. Geen enkel ge luid was in den omtrek te hooren zelfs het uitslaan van het linnengoed had opgehouden, want de waschvrouw was bezig haar linnengoed in demand te pakken om naar huis te gaan. Plotseling huiverde hij en kreunde bijna, want de pijn in zijn hoofd werd ondragelijk. Wat is er? vroeg zij zich snel naar hem omkeerende. Niets. Alleen wat hoofdpijn, die mij van hedenmorgen af al heeft ge plaagd Zij bekeek hem door en door. Serramonte is niet geschikt voor u ik was er wel bang voor. Geen vreemdeling waagt het hier den zo mer door te brengen. Alleen zulke ver harde zondaars als wij inboorlingen, kunnen het uithouden. Ik ben verplicht het u te zeggen, zei ze langzamer dan zij gewoonlijk sprak, en met iets aarzelends in haar gewoonlijk zoo gedecideerden toon. Ik zou u toch niet gehoorzamen. Waarom niet? Omdat u mij zou ontnemen alles wat het leven voor mij belangrijk maakt. Als u wist hoe treurig alles was, voordat ik u ontmoette en hoe veel vroolijker het na dien tijd is ge worden. zou u zoo wreed niet zijn. Voor u beteekent .onze vriendschap nietsvoor mij is het een schat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1