Maandagavond nam de heer J. de Jong, hoofd der Groen van Prinstererschool afscheid van zijn personeel. Hij werd hierbij aange naam verrast door de aanbieding van een schoon geschenk als bewijs van de goede verstandhouding welke tus- schen onderwijzers en hoofd had be staan. Jubilé. Den 1 September hoopt J. Antonis- sen den dag te herdenken, waarop hij gedurende 25 jaren bij de heeren Co- hen en van der Laan aan de Leid- schevaart alhier werkzaam is. Uit de Staatscourant. De Staatscourant van heden bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap „Maatschappij „Heemstede", maat schappij tot exploitatie van onroeren de goederen te Haarlem. Deze vennootschap heeft ten doel het verkrijgen van eigendom van on roerende goederen door inbreng, koo- pen en op andere wijze, het verkoo- pen, het huren en verhuren en het exploiteeren van onroerende goederen in den ruimsten zin. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 60.000, verdeeld in 60 aandee- len, elk van ƒ1000. Koninginnedag. Woensdagavond zal ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Ko ningin. door den R. K. Volksbond met medewerking van de muziekvereeni- ging „St. Cecilia" een soirée worden gegeven in het lokaal op de Ged. Oudegracht. Organisatie grondwerker Men deelt ons mede, schrijft het Volksdagblad, dat op Zondag 28 Aug. na een vergadering in St. Bavo, waar Van Emmenes en Van Erkel het woord voerden, te Haarlem een veree- niging van grondwerkers is opge richt-. waarbij zich tot dusver 22 man hebben aangesloten. De zaak Moens. Dat de zaak van Notaris Moens te Beverwijk, nog niet in het vergeet boekje is geraakt, bewijst onder staand bericht, aan De Maasbode van bevoegde zijde medegedeeld, n.l. dat het bestuur der Broederschap van no tarissen in Nederland een onderzoek zal instellen naar het onlangs gebeur de met den notaris Moens om even tueel bij de regeering aan te drin gen, dat zij door het een of ander openlijk eerherstel brengt. In de laatst gehouden besloten vergadering der „Broederschap" zou deze zaak ter sprake zijn gebracht. Om onder dak te komen. Vanmorgen om 11 uur werd door een man een pak goed weggenomen van de buiten-uitstalling der firma H. T. Bak en Zonen. De man legde het pak goed op den schouder en liep bedaard door. De heer B„ die den diefstal bemerkte, liep den man na, en waarschuwde een politieagent. Deze hield den man staande en vroeg hem, of hij het goed gestolen had, op welke vraag de aan gesprokene volmondig „ja" zei. De man, die den diefstal waar schijnlijk pleegde om onder dak te komen, werd naar het politiebureau gebracht, terwijl bij steeds geduldig zijn pak goed op den schouder torste. Instituut Oranje-Nassau. Hedenmiddag om 2 uur werd onder veel belangstelling het „Instituut- Oranje Nassau" geopend. Men verzoekt ons te willen melden, met het oog op de uitvoering van de kindercantate„De Waereld in", van Peter Benoit, in de Sociëteit ..Vereeniging", dat de voorstelling van het Beleg van Haarlem in den Hertenkamp, zal aanvangen om half vier uur. in plaats van om vier uur en geëindigd zal zijn om vijf uur. zoodat een ieder nog gelegen heid heeft op tijd de uitvoering van de cantate bij te wonen. Tevens worden H.H. winkelierster- zocht zooveel mogelijk 's avonds de lichten in de winkelkasten te willen laten branden, opdat ook 's avonds de stad nog een feestelijk en gezellig aanzien heeft. Aanbesteding. Door de directie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Amster dam werd Maandagmiddag aanbe steed het uitvoeren van spoorwerken en het maken van gasvulleiding en waterleiding op het oostelijk stations eiland Amsterdam C. S. in 2 perc. Voor perceel 1 werd het laagst in geschreven door den heer J. Schaufele te Haarlem, voor ƒ2279. Door den architect Doeglas alhier is aanbesteed het amoveeren van de perceelen Anthoniestraat 87 gedeelte lijk en Lange Heerenvest No. 140 en hét ter plaatse bouwen van een café met woning. Ingeschreven werd door: J. Nónnekes en C. Rol ƒ7985. A. H. van Emmerik ƒ6920. A. C. Vander ƒ7025. H. J. Rooijers ƒ7090. W. II. Neuteboom Zn. ƒ7880. H. Steenken 8949. J. Vink en P. Mul ƒ7990. H. Smink ƒ8125. C. den Hollander ƒ8000. G. L. Zantvoort ƒ7300. H. London 7434. Haarl. Coöp. Bouwersbond 6929. Th. M. v. Deurzen 7274. J. Verhagen 6832. J. Miezerus 7400. A. A. Zurendonk en E. Boots ƒ7187. H. Schiphorst en J. Philips ƒ8491. J. N. v. d. Vlerk ƒ6947. J. A. Kaub, Halfweg. ƒ8040. De overige inschrijvers wonen al hier. Binnenland. DE STATENVERKIEZING IN OVERIJSEL. De heer J. Hoven, lid van de Pro vinciale Staten van Overijsel, geeft in de Zwolsche Ct. als zijne meening te kennen, dat de Regeering de Staten opnieuw tijdig bijeen had moeten roepen. Art. 70 der Grondwet toch spreekt uitdrukkelijk uit. dat binnen 40 da gen na het besluit der ontbinding de verkiezing van de leden der nieuwe Kamer moet plaats vinden. Na uiteengezet te hebben, dat na, de weigering der verdaging het veria-1 ten der vergadering door de liberale leden plicht was, al laadt men daar door ook de boosheid van Dr. Kuyper en zijn vrienden op zich, besluit de schrijver zijn artikel met de opmer king. dat er thans geen volksverte genwoordiging bestaat, zooals de Grondwet die voorschrijft. VREDESPALEIS. D© missive van den minister van waterstaat, houdende verzoek om me dewerking der gemeente tot afstand van een deel van den Koekamp tot stichting van het Rechtsgebouw van het Hof van Arbitrage, is door den Haagschen Gemeenteraad in de giste ren gehouden zitting in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. PRESIDENT STEIJN. President Steijn en mevrouw7 Steijn zijn voor een week naar Berlijn ver trokken Zij komen daarna op Sclie- veningen terug. President Steijn gaat in het najaar naar het Zuiden van Europa en het plan is verder, niet vóór Januari de reis naar Zuid-Afrika te onderne men. DE GOUVERNEUR-GENERAAL IN INTIEMEN KRING. Uit Brussel schrijft men aan de „De!i-Crt." Hedenmiddag had ik het buiten kansje de familie Van Heutsz voor, café Metropole (Place Bronchère) aan te treffen. Z. Ex„ dien ik alleen eeni- ge malen tijdens zijn verblijf te Me-, dan als Gew. Commandant gezien had, zag er welvarend uit; de huid; wat donker, zonder echter dat geel- tanige dat zoovelen als pas uit Indië 'verraadt. Aan alles kan men bemer ken dat de generaal zich „lekker" gevoelde te midden zijner familiele den. Een contrast met wat overeeni- ge dagen in Holland zal volgen: re cepties met allerlei officieel gedoe. En niemand zou in den eenvoudi- gen man, met zijn donker colbert costuum, gekleurde manchetten en kleinen pothoed den a.s. T©ean besaar zien. Maar voor hem. die weet, dat 't de bedwinger van Atjeh was, viel het gemakkelijk er den krachtigen man van willen en kunnen uit te herken nen in dat paar stalen oogen, ge scheiden door den haviksneus, lag heel zijn karakter. Zoo zat de generaal au sein de sa familie. Daar komt een venter langs de tafeltjes met kleine poppetjes, voorstellende den oudsten Brusselaar „Manneken Pis". De koopman blijft ook hij liet tafeltje van Z. Exc. staan en onder het roepen van „Manneken Pis" laat hij 't mannetje doen wat, enfin... wat des mannekens plicht is. Een ieder kijkt met verholen lach vóór zichik meen Z. Exc. bar-ern- stig voor zich heen te zien staren. De koopman gaat verder en toen zag ik dat Z. Exc. het gulle lachen nog niet verleerd heeft. Ook later nam ik den generaal nog eenige malen waar. terwijl hij langs de Boulevards drentelde en dikwijls zag ik den blik uit de stalen oogen verzachten door een guitig lachen. Een gelukkig mensch, dacht ik... DANKBETUIGING. De heer F. C. Eloff heeft o >k na mens zijn familie aan den eem ente- raad van Den Haag een brief van dankbetuiging toegezonden v.ior de betoonde deelneming in het merlij- den van Paul Kruger. STANDBEELD ADRIAAN VAN BERGEN. Bij de onthulling van het stand beeld voor den turfschipper Adriaan van Bergen op 8 September e.k. te Breda, zal II. M. de Koningin zich laten vertegenwoordigen door Jhr. M. A. Snoeck van Hintham, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. NEDERL MOTORWIELRIJDERS- VEREENIGING. Zondagmiddag werd in hel „Haag- sche Koffiehuis" te Utrecht de 2de algemeene vergadering gehouden van de op 26 Juni j.l. opgerichte Neder- landsche Motorwielrijders-Vereeni- ging. Ruim 40 belangstellenden, mee- rendeels per motorfiets, waren opge komen. die. voor zoover zij nog geen lid waren, zich als zoodanig opga ven, zoodat de jonge vereeniging thans reeds ongeveer tachtig leden telt. Na vaststelling der statuten, waarop de Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd, werden tot bestuursleden benoemd de heeren H. J. Siercveli te Leeuwarden, L. J. Zegers Veeckcns te Amsterdam, H. Reijers te Arnhem, C. Hulst en A. J. Stikkel te Alkmaar. B. H. M. de Son- naville en J. A. Boom te Haarlem. SCHOOLARTSEN TE ARNHEM. Het belangrijkste punt van de agenda ter raadsvergadering van 27 Augustus was de ontwerp-verorde- ning tot aanstelling van schoolart sen. De beide raadsleden-geneeskundi gen bepleiten bij de algemeene be schouwingen de wenschelijkheid van de aanstelling van één, in plaats van drie schoolartsen. Mr. De Wilde wenscht de werkzaamheid der artsen ook uitgebreid te zien tot de bijzon dere scholen en de bewaarscholen, al thans hun de verplichting op te leg gen hun hulp ter beschikking te stel len op uitnoodiging van Burg. en Wèth., indien de besturen der bijz. scholen die hulp inroepen. Reeds bij het eerste artikel worden amendementen in dien geest inge diend door de heeren Wieringa en De Wilde. Het stelsel van één. schoolarts wordt' bestreden door den wethouder van onderwijsover het toezicht op de bewaarscholen bleken bij de discussie de beid© medici het niet eens te zijn. Dr. Thijssen acht heit niet noodig, de heer Wieringa wel. Na uitvoerige discussies werd met 18 tegen 6 stemmen besloten tot aan stelling van drie artsen, met 15 tegen 9 stemmen werd verworpen het amendement om het toezicht ook tot de bewaarscholen uit te strekken, ter wijl het door Burg. en Weth. over genomen amendement, betrekking hebbende op uitbreiding der werk zaamheden tot de bijz. scholen, werd aangenomen. VERGADERING VAN „VREEM DELINGENVERKEER". Ter gelegenheid van de jaarlijk- sche vergadering van den „Bond tot bevordering van Vreemdelingenver keer in Nederland", werd Zaterdag avond te Dordrecht een gondeltocht gehouden, welke een buitengewoon succès had. De schilderachtige Oud- Hollandsche gevels waren met lam pions, vetpotjes enz. feestelijk ver licht. Zondagmorgen had de vergadering plaats. Uit het verslag van den secretaris vermelden wij, dat thans hij den Bond zijn aangesloten 53 afdeelingen met ongeveer 12.000 leden en 3 dona teurs. Als nieuwe afdeelingen traden toe Westerwolde, Ho om. Beverwijk, Oldenzaal, Baarn, 's-Gravenhage, ter wijl Ede afviel. Besloten werd het volgend jaar te Beverwijk samen te komen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo valt aan te wijzen van ƒ304. Het bestuur werd met applaus zon der stemming herkozen. Jhr. Blois van Treslong bracht de plannen van een „drijvend© tentoon stelling" ter sprake. Besloten werd het bestuur van den Bond te machtigen de door den voor steller gevraagde medewerking tot het totstandbrengen van dit plan i" verleenen en daarvan op de eerste al gemeene vergadering verslag te lo ten doen. Voorts werden eenige wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk re glement goedgekeurd. Xa afloop der vergadering had een boottocht plaats naar de nrug aan den Moerdijk en het fort Loevestein. Des avonds vereenigden de afge vaardigden zich aan een maaitijd gevolgd door een feestavond in Kunstmin VEGETARIëRSBOND. Aan een verslag in de N. R. C. ont- leenen we het volgende In den lommerrijken tuin van de uitspanning Warnshorn nabij Arnhem is Zondag de 11de jaarvergadering gehouden van den Nederlandschen Vegetariërsbond, bijgewoond dooreen groot aantal leden en belangstellen den. De voorzitter, de heer D. de Clercq, opende de vergadering met een op wekkend woord, waarna de secreta ris zijn jaarverslag uitbracht, mede- deelende dat het aantal leden thans 601 bedraagt. Verder werden mede- deelingen gedaan over het werk van den Bond in het vorige jaar. De res taurants van den bond te Amsterdam en te Leiden gaan goed vooruit en ook de overige restaurants werken gun stig. Getracht is aan Terwey in de gevangenis vegetarisch voedsel te ver strekken. maar van den minister is zelfs geen antwoord ontvangen. Uit de mededeelingen van den pen ningmeester blijkt, dat de ontvang sten bedroegen 811,22^. de uitgaven ƒ490.32J,, zoodat er, na aftrek van on geveer ƒ100, nog te betalen aan diver se drukwerkjes, een voordeelig saldo is van ongeveer ƒ220. Besloten werd, als de kas het toe laat, een som gelds toe te staan ten behoëve van een vegetarisch restau rant op de voedingstentoonstelling, het volgende jaar te Utrecht te hou den. Misschien dat dit kan leiden tot de oprichting van een restaurant in die stad. In het bestuur werden gekozen de heeren D. de Clercq. A. A. C. v. d. Brandt, F. Felkers, M. L. van der Es en mevrouw Th. Ort-tSchuller tot Peursum. De volgende jaarvergadering zal ge houden worden te Utrecht. Na de pauze hield rar. Frank Pear- ce, uit Portsmouth, directeur van een volkshuis aldaar, een rede over het vegetarisme, waarin hij na eenige al gemeene beschouwingen, zijn eigen ondervindingen als vegetariër mee deelde, als voorbeeld van het nut van het vegetarisme. Daarna kwamen aan de orde drie voorstellen van den heer K. H. Bey- levelt1. De bond steune het zenden van een commissie naar deooftbouw- kolonie Eden te' Oraniënburg. 2. De bond steune het tot stand komen van een dergelijke inrichting in ons land door het nemen van een of meer aan- deelen in de geldleening, uitgeschre ven door d© vereeniging De Gelder- sche Jungborn. Na debat werden ze ingetrokken. Het derde voorstelDe bond werke zooveel mogelijk mede met den Natuurbond tot het bekomen van de vrije uitoefening der genees kunde, derd onder applaus aange nomen na zijn toelichting, waarin hij zegt, dat de Natuurbond een agitatie wenscht om de uitoefening der ge neeskunde in zoov.erre vrij te laten, dat iedereen onder zekere waarbor gen. gegeven door opleiding aan ver schillende inrichtingen, natuurgenees wijze mag beoefenen, zonder dus een officieel examen afgelegd te hebben. Hij meent, dat d© vegetariërsbond moet verklaren te staan aan de zijde van den Natuurbond. Zijn laatste voorstelde Bond be- strijde de meening, dat het- matige gebruik van keukenzout schadelijk en (reeds nu) niet noodig zou zijn, geeft aanleiding tot voor eene oningewijde vrij onverklaarbare emotie. Verschil lende sprekers wenschen deze zaak nu niet ter sprake te zien gebracht en geven na een opmerking van den heer Beylevelt hartstochtelijk uiting aan hun weerzin van het gebruik van keukenzout. De zaak komt ten slotte niet in be spreking. Na nog eenig debat wordt de vergadering gesloten. MOORDAANSLAG. De N. Tilb. Ct. meldt omtrent den moordaanslag van Zondagavond to Tilburg het volgende Omstreeks 7 uur bevonden zich vóór het café De Pijl aan de St. Jozefstraat een groepje jongens van 19 a 20 jaar in luidruchtig gesprek, toen twee zoons van P. St. naderbij kwamen en zich bij het troepje voegden. Eén dezer twee broers, Th. S., als soldaat gekleed, begon onmiddellijk op dreigenden toon een der aldaar aanwezigen lastig te vallen, omdat deze. naar S. beweerde, ongeveer een jaar geleden hem eens met een aan tal andere personen had achterna ge zet. Nu echter, zoo tierde Th. S., was hij niet bevreesd voor vijf man, om dat hij een bajonet bij zich droeg, en deze bajonet uit de scheede trekkend begon hij er verder dreigend mee in het rond te zwaaien, waarna zekere C. Donders naar voren trad, ten einde hem aan te manen kalm te blijven en het wapen weder in de scheede te steken. Th. S. ontstak hierdoor in nog grooter woede en wist deze niet heter te koelen dan door zijn bajonet ruim een decimeter diep in den buik van C. D. te steken. Onmiddellijk na deze daad zette hij het op een loopen, terwijl C. D. een paar passen achteruit sprong en daarna bewusteloos neerstortte. De dader Th. Stamps is in zijne wo ning in hechtenis genomen. Gistermiddag te 12 uur was in den toestand van den gewonden C. D. nog niet de minste verandering gekomen. Hij verkeerde nog steeds in levensge vaar. C. D„ die ongehuwd is, woont bij zijne ouders in 't Laar aan Korvel. BRAND. In de Protestautsche Kerk te Sche- Veningen is gisteren, brand uitgebro ken. Door het vlug uitrukken der brand weer werd de brand beperkt tot het gedeelte plat dak aan de zijde der Keizerstraat. De schade aan het dek is belang rijk en in de muren boven het spreek gestoelte zijn eenige scheuren ont staan. Het orgel werd met zeildoek voor waterschade bespaard. EEN MILITAIR SCHOUWSPEL. Men meldt uit Apeldoorn aan het Hbld. Vijf escadrons huzaren uit Deven ter en Zutphen trokken gistermorgen voorbij het paleis Het Loo, waar de Koningin en de Prins bij den ingang voor het Paleis staande, de troepen zagen passeeren. De Koningin en de Prins reden met den bevelhebber naar de weide in het Koninklijk Park, waar de militairen voor hen defileer den. Nadat alle manschappen van ververschingen en sigaren waren voorzien, werd te 1 uur de terug- marsch aanvaard. ZWAKKE GRONDVESTEN. De verdediging van het fort bur gerdam" bestond tot heden uit drie kanonnen van zeer groot kaliber (24 bij 35 c.M.), die sedert een tiental jaren niet beproefd zijn omdat... de grondslagen niet tegen den schok be stand zijn. Daarom worden ze thans van hunne plaats verwijderd, om te Nieuwediep weer te worden opgesteld. Donderdagmiddag is één er van weg gevoerd. Het stuk was op twee zol derschuiten geladen, die door een sleepboot getrokken, de Oranjesluizen passeerden, om vervolgens langs het Noord-Iiollandsch Kanaal de reis te vervolgen. Waarschijnlijk worden de stukken door kleinere vervangen. ONGELUKKEN. Te IJzendijke kreeg de landbouwer v. d. H. van een paard zulk een he- vigen slag tegen den buik, dat hij aan de gevolgen is overleden, na drie dagen vreeselijke pijnen geleden te hebben De ministers van marine en van ko loniën zijn van verlof in de residen tie teruggekeerd. Uit de Arbeiderswereld. DE WERKSTAKING TE MARSEILLE. De stakers hebben gedreigd met een neerleggen van het werk in alle havens van Frankrijk, dat wellicht spoedig zou ingaan. De ministerraad vergaderde om middelen te beramen, die kunnen lei den tot- een minnelijke schikking tus- schen werklieden en werkgevers. Middelerwijl heeft de Kamer van Koophandel te Marseille reeds pogin gen in het werk gesteld om een einde te maken aan deze in haar gevolgen, zoo ernstige staking. De voorzitter en vice-voorzitters der Kamer hebben Za terdag een onderhoud gehad met de besturen der patroons- en werklieden organisaties. dat wel verwachtingen geeft op een toenadering. De voorzit ter althans verklaarde, dat door de besprekingen hem wel een oplossing aan de hand was gedaan. Woensdag morgen zal de Kamer breedvoeriger inlichtingen geven, positieve voorstel len doen. Uit alle deelen van Frankrijk ko men thans berichten over stakingen, gelukkig van minder ernstigen aard dan die van Marseille. In de Bresle-vallei bij Rouaan, heerscht onder de glasblazers In de laatste weken al een zekere onrust. En volgens de „Débats" zal daar de algemeene staking geproclameerd worden. Maatregelen zijn reeds getrof fen door de overheid om rustversto ringen tegen te gaan. Te Limoges staken _de arbeiders in d© fabrieken, waar papieren zakken gemaakt worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag traden zij met geweld de werkplaatsen binnen, haal den papier weg en staken dit bij hoo- pen. op straat in brand. Daarop werd een aanval gewaagd op de ruiten van een fabriek. De gendarmerie moest op treden. Eén officier en één staker wer den gewond. De „Matiana" is Zondag uit Britsch-Indië te Marseille aangeko men om van daar weer naar Calcutta te vertrekken. Men slaagde er in haar lading evenals die van de uit Calcut- ta gekomen „Rewa" te ontschepen. De torpedojager „Dunois" en eenige andere stoomschepen zorgen zoo goed mogelijk voor het vervoer van passa giers en posten. Ten gevolge van de staking blijven een aantal groote pannenhakkerijen te Marseille gesloten. Daardoor zijn 4000 arbeiders zonder werk. Te Cette staken de koffiehuisbedien den. Voor het Café Frangais had een opstootje plaats, waarhij de politie tusschen beiden moest komen. De patroons in het scheepvaartbe drijf vergaderden ten einde te bepa len, welke houding zij zullen aanne men als de staking te Marseille zich verder uitbreidt. Sport en Wedstrijden CRICKET. De eindstand van de le klasse „N. C. B." competitie welke nu is afge- loopen, is als volgt d v v 5 S M P gj Volhard. Amst. 10 10 0 0 20 2.— Amstels C.C. Amst. 10 6 0 4 12 1.20 's-Gravenli. C. C. 10 6 0 12 1.20 Rood en Wit Haari. 10 6 0 4 12 1.20 Ajax Leiden 10 1 0 9 2 0.20 Victoria. Rott, 10 1 0 9 2 0.20 ZILVEREN VOETBAL. De loting heeft plaats gehad voor de wedstrijden om den Zilveren Voet hal, welke op het Schuttersveld te Rotterdam zullen gehouden worden op 4, 11 en 18 September. Ingeschre ven hebben Ajax (Leiden), Quick (den Haag), D. F. C. (Dordrecht), Veloci- tas (Breda), Haarlem (Haarlem, Her cules (Utrecht), H. V. V. (den Haag), H. B. S. (den Haag), H. F. C. (Haar lem), Beerschot F. C. (Antwerpen), Sparta (Rotterdam) en Rapiditas (Rotterdam). Op Zondag 4 September zullen spe len AjaxQuick HaarlemHercu les H. F. C.—Rapiditas, H. B. S.—D. F. C. Er bestaat echter kans, dat H. F. C. niet opkomt, daar zij zelf op 18 September onderlinge wedstrijden houdt bij gelegenheid van haar 25-ja- rig bestaan, In dat geval zullen er pogingen aangewend worden, om een wedstrijd SpartaH. V. V. als vriend schappelijk spel in te lasschen, of ge lijktijdig met de wedstrijden om den zilveren bal op 4 September al wed strijden te laten plaats hebben voor de zilveren lauwerkranscompetitie, waaraan dit seizoen zullen deelne men Sparta, Rapiditas, V. O. C. en Unitas. De wedstrijden om den zilveren voetbal duren alle 1 uur, behalve de eindstrijd op 18 September, die an derhalf uur duren zal. Blijkens een bericht in de Ned. Sport is de heer P. Altink Jr., voor zitter van de zeilvereeniging „Het Y" aan boord van zijn jacht plotseling overleden. De heer Altin zegt de Ned. Sport had zijne sporen in de zeilwei'eld reeds lang verdiend en was bij iede- ren sportman hekend. ook om zijn humaan karakter. Voor ieder een har telijk woord over hebbende, stelde hij zich echter nimmer op den voor grond. Zijn heengaan is ook voor de Zeilvereeniging „Het Y" een groot verlies, het tweede groote. binnen den tijd van twee jaren. Leger en Vloot. DE FEES 1 EN TE DEN HELDER, üe uantsei schepen „Eveusen" en „De Rüyter" -uilen met -enige ka nonneer- en torpedobooteu wórden aangewezen voor den feesto.ijr.-ifzee tocht van de officieren-reun sten der marine bij gelegenheid der viering van het halve-eeuwfeest van het be staan van het Kon. Instituut o- ma rine te Willemsoord. Kerk en School. DE ONDERWIJSWET. In verband met de aanhangige on- derwijsnovelle wordt door het hoofd bestuur van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers aan het refe rendum onderworpen de volgende motie De „Bond van Nederlandsch© On derwijzers" overwegende, dat de Staat, die een school geheel of voor een belangrijk deel bekostigt, den plicht heeft en de bevoegdheid moet hebben, alles uit die school te weren, wat hij in strijd acht met het alge meen belang, met dien verstande, „dat de onderwijzer zich onthoude van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied ver schuldigd aan de godsdienstige be grippen van andersdenkenden". van oordeel, dat aan deze voor waarden alleen voldoet de openbare neutrale school, kennisgenomen, hebbende van de voorstellen dezer regeering tot be langrijke verhooging van de subsidie aan de bijzondere school, die aan den hoven omschreven eisch niet voldoet en niet voor allen toegankelijk is, ziet in die subsidieverhooging een niet gerechtvaardigd© bevoordeeling van een gedeelte der burgerij in strijd met het algemeen maatschap pelijk belang, acht de voorstellen onaannemelijk en besluit met kracht tegen dit ont werp en tegen iedere subsidie aan de bijzondere school te ageeren. Letteren en Kunst. Zaterdag is de beroemde Fransche schilder Ignace Henri Jean Theodore Fantin-Latour op zijn landgoed Buré in het departement De 1'Ome overle den op 68-jarigen leeftijd. XXVIIIe NED. TAAL- EN LETTER KUNDIG CONGRES. Deventer is in feesttooi. Maandagmiddag kwamen de con gressisten in Deventer aan. Aan het Staatsspoorstation werden de Vla mingen feestelijk ontvangen en toe gesproken door Dr. J. te Winkel, die allen hartelijk welkom heette. In optocht trok men nu naar het stadhuis, waar de burgemeester, de heer W. H. F. baron van Heemstra, uit naam van den gemeenteraad zijn sympathie uitsprak met dit congres en wees op de komst van H. M. de Koningin en den Prins, wier komst het glanspunt zal vormen. Spr. verwelkomde ook de vertegen woordigers van de Belgische en Xe- derlandsche vegeeringen en de afge vaardigden der verschillende vereeni- gingen. Nadat de heeren Mr. J. van der Linden en Mr. W. H. de Beaufort, de gedelegeerden der Belgische en Xe- derlandsche regeeringen, nog het woord hadden gevoerd, werd de eere wijn rondgediend en verspreidden de congressisten zich door de stad. Des avonds werden de journalisten ontvangen door de Deventer Persclub. Daarna had in de sociëteit ..De Vereeniging" een reünie plaats, waar den congresleden een muziekuitvoe ring werd aangeboden, waarna een gezellig samenzijn vólgde. Uit de Omstreken. BENNEBROEK. Op de hondententoonstelling, 26,27 en 28 Aug. j.l. te 's-Gravenhage ge houden, behaalden de honden uit Kennel Duinlust van den heer H. J. Clarion alhier, de navolgende prij zen Kloekruwharige Holl. herders hond, twee le. prijzen. Noraairedeale terrier, een le. en een 2en prijs. Hansruwharige Duitsche dwerg pincher een len prijs. White Jackruwharige fox-terrier, een 3en prijs. Duveltje affenpincher, een reserve. BEVERWIJK. Tot onderf/ijzeres aan de R. C. Meisjesschool is benoemd mej. T. A. M. Boelaars te Doesburg. Op 31 Aug. zal, 'ter viering van den verjaardag van li. M. de Koningin, door de alhier gevestigde afd. van den Bond van Oud-Onderofficieren, in Maison Stroucken een soirée varié worden gehouden. De bazar en het concert te Wijk aan Zee gehouden ten bate van de Herv. kerk aldaar, hebben te zamen ongeveer 800 opgebracht. HAARLEMMERMEER. In de gemeente Haarlemmermeer zullen de gemeenteveldwachters door de verschillende geneesheeren, belast met de armenpractijk, gratis behan deld worden. Behalve vrij© bovenklee'ding genie ten ze eene jaarwedde van ƒ550. De chef geniet ƒ650. De gemeente Haarlemmermeer be zit voor har© ambtenaren geen pen sioenfonds. Toch geeft het Gemeente bestuur blijk, dat het lot dier beamb ten en dat der weduwen hun zeer ter harte gaat. Alleen voor weduwen is dit bedrag nu reeds gestegen tot 1250. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit der Prov. Staten tot verhoo ging der jaarwedde van den secreta ris van den Haarlemmermeer-polder, van ƒ2000 op ƒ2500. HEEMSTEDE. Bij G. Tromp in den Konijnsberg alhier is komen aanvliegen een post duif, gemerkt aan den rechterpoot K. 56 en aan den linkerpoot5. A. O. 4. 539. Zondag 28 Augustus hield de post- duivenvereeniging „De Gevleugelde Vrienden" te Heemstede haar vierde kasvlucht met jonge duiven van uit Hengelo. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef te zes uur A. T. in vrijheid gesteld en bereikten hunne hokken als volgt le prijs M. v. d. Berg, 9 u. 8 m. 9 sec. 2e prijs A. P. v. d. Linden, 9 11413e prijs J. v. d. Berg, 9—11 57Poule-prijzen, le prijs M. v. d. Berg, 9—8—92e prijs A. P. v. d. Linden, 91141 3e prijs J. v. d. Berg, 91157; 4e prijs Jac. v. d. Linden. 9—1236: 5e prijs P. Gry- mans, 9—1354. Een bronzen medaille, uitgeloofd door A. P. v.d. Linden, voor de snelst vliegende duif, werd behaald doorM. v. d. Berg. Een bronzen medaille, uitgeloofd door H. L. v. d. Linden, voor de twee eerst getoonde duiven, behaalde J. v d. Berg De bekende koopvrouw R. is door de Gemeente-politie in zoo beschonken toestand op den openbaren weg aan getroffen, dat zij per kruiwagen naar het arrestantenlokaal moest worden overgebracht. HILLEGOM. Maandag had de heer Zandbergen, wonende in de Meerstraat alhier, het ongeluk rnet zijn hand in de in wer king zijnde hand-dorschmachine te geraken, met het noodlottige gevolg, dat de arm tot aan den elleboog ver morzeld werd. De in allerijl ontboden geneesheeren verleenden onmiddellijk geneeskundi ge hulp en zouden in den loop van den dag de arm ampüteéren. Maandag is de Bloembollen District Telefoonmaatschappij internationaal aangesloten.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2