NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6495 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37X de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondiscemer.' Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. INHOUD. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogs nieuws. De Verjaardag van H. M. de Koningin. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenl. en Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Overzicht DË 00KL0G. De groote slag tusschen Japanners en Russen bij Liao-jang is dan toch in weerwil van de geruchten, dat Koeropatkin dien nog verschuiven wilde, thans begonnen. Natuurlijk ontbreekt nog een aaneengeschakeld verhaal. Al wat men weet, is uit Reuter-telegrammen en blijkbaar on volledig. Generaal Sacharof meldde van 30 Augustus „De Japanners hebben vandaag van 's morgens vijf tot 's avonds negen uur onze vooruitgeschoven stellingen bij Liao-jang, op den linkeroever van de Taitse, aangevallen. Het geschut- en het geweervuur waren buitenge woon hevig. De voornaamste poging der Japanners gold ons centrum, en verscheiden aanvallen op het geheele front werden afgeslagen. Onze troepen deden tegen-aanvallenop verschei dene punten onzer stelling hadden ge vechten plaats met de bajonet, en eenige position die door de Japanners genomen waren, werden tegen het einde van het gevecht op hen her overd. In het artilleriegevecht streden on ze batterijen met goed gevolg tegen de vijandelijke artillerie. Omstreeks vier uur rukten bataljons van uit de algemeene leger-reserve naar onzen rechtervleugel, om een poging tot om trekking. door de Japanners gedaan, te beletten na een hevig gevecht werden de Japanners teruggedreven. De strijd duurde nog voort nadat de duisternis reeds ingevallen was, en eindigde pas om negen uur 's avonds. De stemming onder onze troepen, ook in de voorste gelederen, wasvoor- treffelijk." Het schijnt, dat het heldhaftige ge drag der bezetting van Port-Arthur, die alle aanvallen der Japanners af slaat, een gunstigen invloed heeft op de Russische troepen die er naar stre ven. niet voor hun kameraden onder te doen. Onze verliezen zijn nog niet nauwkeurig vastgesteld, maar waren zwaar. Uit het aantal manschappen dat op de ambulances geholpen is, is op te maken dat het geheele verlies ongeveer 3000 man bedragen moet. De verliezen van den vijand moeten ook zeer aanzienlijk zijn. Het Russische telegraafagentschap uit Moekden deelt mee, dat daar in den afgeloopen nacht na den 30sten, een trein is doorgekomen met meer dan 200 bij Liao-jang gevangen geno men Japanners. Hij stoomde door naar het Noorden. Den 31sten werd nog een transport verwacht. Men zei- de, dat de Japanners verscheiden ge vechten met de bajonet hadden te doorstaan. Al hun aanvallen over het geheele front werden afgeslagen. De vijand leed groote verliezen. Hij liet meer dan 40 kanonnen achter. De verliezen aan Russischen kant waren onbekend. Woensdag duurde de strijd voort, maar de kanonnade was niet zoo he vig meer als Dinsdag. De Japanners trokken om de Russische linkerflank heen. Meer dan een half millioen men- schen en 1300 kanonnen namen aan beide zijden aan 't gevecht deel. De geheele strijdmacht van beide legers bevond zich feitelijk in de vuurlinie. Des avonds maakten de Russen langs den spoorweg in Zuidelijke i-ich- ting een voorwaartsche beweging. Ambtelijke telegrammen, te Peters burg ontvangen, meldden, dat men te Liao-jang verwachtte, dat de strijd opnieuw en op nog grooter schaal zou ontbranden. De Russen schijnen Liao-jang voor onneembaar te hou den, hoewel de Japanners, naar het heet, reeds de voox-steden bezetten. Zesmaal wierpexx de Russen een ba- jonetaanval der Japanners terug. Nog geen xxieuws uit Port Arthur De verslaggever van de Daily Tele graph te Tsjifoe seint uitvoerige uit treksels over uit de Nowi Kraj, het blad, dat te Port-Arthur verschijnt, betreffende de bloedige gevechten die er om de belegerde stad gevoerd zijn. Die berichten bevestigen dat Russen en Japanners beiden als helden vech ten en doodsverachting toonen. Ja panners. die goed ingelicht zijn, er- kenneix dat alle bestormingen tot dus ver mislukt zijnalthans zijn de ge wichtigste forten xxog in handeix der Russoix. De Japanners uïtteix hun vei*-! bazing en bewondering over de ver-j dediging van de stad. Zij klagen er echter over, dat de Russen Chinee- sche koelies vei'nxomd laten meevech ten. Ooggetuigen verzekeren, dat de Russen in Port-Arthur over massa's voedsel beschikkexx. vooral boonen maar de mxiixiiie neemt sterk af. Zij beschxijven het stoxmloopen der Ja panners als het voortschrijden van drommeu sprinkhaneix, wadende door stroomen bloeds, optorneixde tegen de forten en klauterende over de lijken hunner makkers, totdat de Russische bajonetten hen afmaken. De Russen schatten het oorspronkelijke aantal belegeraars op 50,000 man. waarvan de helft omgekomen zou zijn, maar geduxig ontvangen de Japanners ver sterkingen. Te Tsjifoe is een niemr schip aangehouden exx nog wel een met een kostbai-e la ding. Het stoomschip Independent, dat levensmiddelen voor de Japansche troepen te Nioe-tsjwang aanbracht, is door de douanebeambten aangehou den, die beweren, dat China's onzij digheid zou geschonden worden als het schip vertrok. De zaak is ter beslissing gegeven aan Sir Robert Hart te Peking. Het schip blijft ixxtusschexx zoolang hiei\ Er is alle reden te gelooven. dat de Independent, een groote som gelds. geschat op 10,000,000 yen. aaix boord had om de troepen vaxx Koeroki te be talen. Een te Tsjifoe met volle stoom van Dalni gekomen torpedojager arriveer- de 's avonds om 10 uur en nam de heele som van 10,000,000 yen op 30,000 na mee. Volgens geloofwaardige berichten zochten Japansche torpedojagers naar Russische officiei'en. die van Moek- dexx zijn gekomen en beproefden ir een jonk Port-Arthur binnen te ko men. Zij vingen ze gistex-morgen om eeix uur. De Verjaardag van H.M. de Koningin, Oogstmaands laatsten dag viert het Nederlandsche volk in schier al zijn geledingen met blijden zin dexx verjaardag der Hooge "Vrouwe, den feestdag van H. M. onze geëerbiedig de en beminde Koninginne. De verjaardag onzer Landsvrouwe is een nationaal feest geworden, een dag, waarop de Nederlander vooreen wijle zijn dagelijksche beslommerin gen vergeet en met een vreugdevol hart uiting geeft aan zijn gevoelens van trouw en aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis. Want, wat de tijdgeest ons ook heeft ontnomen, wat hij van het oude ook heeft vernietigd, nog altijd is de Oranjenaam eexx geliefkoosde klank voor een Hollandsch ooi*, j Immers, Koningin Wilhelmina, de laatste telg uit het roemrijke ge- slacht van Oranje Nassau, dat eeuw I aan eeuw ons volk geleid heeft, zet de traditie van haar voorvaderen voort door land en volk in rust en voorspoed te regeeren, door de volks welvaart te vermeerderen, waar Zij het vermag, door nood te lenigen, waar Zij dit kan. Bij de vele wenschen, die dezen dag opstijgen uit de lage landen aan de Noordzee, voegen wij ook den onze, dat het Hare Majesteit nog vele jaren moge gegeven worden te regeeren in I liefelijken vrede tot zegen van ons land en tot heil van ons volk. Van de feestelijkheden, die te Haar lem op dezen zoo gedenkwaardigen dag plaats hadden, lxebben wij reeds in ons vorig nummer gedeeltelijk ver slag gedaan. Hieronder maken wij nu melding van hetgeen verder op den dag ge schiedde. Kinderfeest in den Hertenkamp. Was reeds door vlaggetjes op de Sh-Bavo te kennen gegeven, dat de kinderfeesten wegens het buiige we der niet in den Hertenkamp gegeven zouden worden, spoedig werd, toen het weer wat opklaarde, een tegenbe vel gegeven en kwamen de duizenden schoolkinderen, schoolsgewijs, lustig zingend naar het feestterrein. Het was evenwel bijna half twaalf geworden, voor de laatste school in den Hertenkamp aankwam. Er waren 25 scholen met een 3500 kinderen. Onder leiding van de heeren J. G. Martin en Zonen werden nu allerlei spelen uitgevoerd als koekslaan, hin- dernisloopen. vlaggenrapen, tonkrui- en, hardloopen, zakloopen, enz. Voor deze spelletjes was een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld, zoodat menig meisjes- en knapenhart ver heugd werd met een aardig geschenk. De kinderen werden tusschen de spelen door onthaald op limonade, banket en koek, hetgeen zij zich wel lieten smaken. Een bijzonder woord van lof komt toe aan het onderwijzend personeel der scholen, dat op zoo'n uitmunten de wijze de kinderen wist bezig te houden. Ongeveer half één trokken de schoolkinderen onder vroolijk gezang in optocht naar hunne respectievelij ke scholen. Op sommige scholen werden ook de kinderen der laagste klassen ont haald. Zoo vernamen wij, dat door de goede zorgen van een particulier den kleineren kinderen van de Chr. School voor den Werkenden Stand versnape ringen werden verstrekt, terwijl de onderwijzeressen hen aangenaam be zig hielden. De jongere leerlingen van de Opleidingssclxool van den heer G. Foi'tgens hadden een prettig feestje in het gymnastieklokaal van den heer Jac. J. Meijerink in de Jacobyne- straat. beiden in ambtsgewaaden door de Vereeniging van Oud-Onderofficieren; Voor Vaderland en Koning, en Het Vaderland Getrouw, alle met hun ba nieren. Te ?'uim 1 uur was het militair schouwspel geëindigd. Bij de Parade, welke om 12 uur werd gehouden, was een groot publiek zoowel binnen als buiten het terrein aanwezig, voor namelijk om de plechtige uitreiking bij te wonen der Militaire Willems orde aan den met den rang van Ma joor gepensioneerden Kapitein van liet Indische Leger G. H. Brack. Nadat Kolonel Draayer inspectie had gehouden over de troepen, liet hij het carrée formeeren, en den heer Brack en familie daarin plaats nemen met de aanwezige ridders Overhoff, Nieuwenlxuis en Korting. Na het openen van den ban las Ko lonel Draayer het Koninklijk Besluit voor, waax-bij Majoor Brack tot Rid der der Militaire Willemsorde 4de klasse werd benoemd. Ingevolge de bevelen van Z.Exc. den Minister van Oorlog, zeide spr. ver der, is mij opgedragen U het Kruis op de borst te lxechten, op dezen heu- gelijken feestdag, een feestdag voor geheel' Nedex-land. De Willemsorde is aan Majoor Brack uitgereikt voor zijn moedig en beleidvol gedrag op 22 en 23 Juni 1903 te Djanxbi, toen hij met zijn troep van Limboer naar Pelarang terug moest. Trots overgroote bezwaren, hem door den vijand in den weg gelegd, en niettegenstaande de daarbij gele den gi'oote verliezen, wist hij niet al leen het overgebleven gedeelte van den troep goed thuis te bx*engen, doch tevens den vijand uit zijn stellingen te verdrijven. Na deze mededeelingen door Kolo nel Draayer, verzocht spr. Majoor Brack den eed af te leggen, waaraan deze voldeed. De eed luidt „Ik zweer, dat ik mij steeds als een trouw en wakker ridder zal gedra gen, dat ik mijn leven zal veil hebben voor Koningin en Vaderland, en mij steeds zal trachten waardig te maken de hooge onderscheiding mij door de Koningin toegekend. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig". Onder het spelen van het Wilhel mus. terwijl de troepen het geweer presenteerden, hechtte Kolonel Draay er vervolgens het eere-metaal op de borst van dezen kranigen officier. Dat was een plechtig oogenblik. Hierna ontving de nieuwe ridder den ridderslag van overste Overhoff en vervolgens van de beide andere Ridders. Vei-volgens wenschte Kolonel Draay er den gedecoreerde geluk met de ont vangen hooge onderscheiding, en wenschte hem toe. dat nog een reeks van jaren de Willemsorde zijn borst zal mogen sieren. Met voldoening, zeide spr. verder, moogt ge terugzien op de jaren in het schoone Rijk van Insulinde door gebracht. Ge hebt den vijand getoond, dat Nederland dappere zonen bezit, die met, ware doodsverachting weten te strijden voor de vestiging van Ne- dei-land's gezag. Zich tot de moeder van den gede coreerde wendende, zeide spreker „Moeder, zie uw zoon, Zoon, zie uw moeder. Verheugt U in elkanders be- Het Namiddag-Coiieert Groote belangstelling ondervonden de concertgevers in de St. Bavo. Als gewoonlijk op Koninginnedag was ook nu de kerk zeer bezet. Door Mevr. De W. H.F. (Sopraan) en de heeren G. Zalsman (bariton). Th. C. de Maaré (violoncel) en L. Robert (orgel) werd een programma van negen nummers ten gehoore gebracht, dat ook als gewoonlijk weinig of geen verband hield met het feest van den dag. Er werd zelfs geen woord Hollandsch ge zongen. Uitteraard had de keuze der solisten zich bepaald tot nummersin breeden stijl, zoodat op het stuk van afwisseling de uitvoering allicht dezen of genen onbevredigd zal heb ben gelaten. Dit belet niet, menig on- dei'deel van het concert met lof te herdenken. Op de eerste plaats mag met ingeno menheid worden gesproken over keuze en uitvoering der orgelnummers door den heer L. Robert. Hij speelde V a- riatiën op het Oude Wilhel mus van C. T. Hendriks Jr., Ave Maria van Arcadelt-Liszt, Koraal- variatiën van Mendelssohn Hallelujah van Handel. De heer De Maaré om nog bij het instrumentale gedeelte te blijven gaf een Adagio van Bargiel en een Andante van Goltermann beide nummers geschikt voor de localiteit en voor begeleiding van orgel. De gun stig bekende cellist speelde zonder veel pathos, maar eenvoudig, correct en beschaafd muzikaal. Mevx-ouw De W. H.—rF. had voor deze gelegenheid wel over een wat forscher oi'gaan mogen beschikken want wat zij met haar welluidende sopraanstem doet, mag gerust ge hoord worden. Het weinig belangrijke II a 11 e 1 u j ah van Hummel kostte haar vooral bij de sterke orgelbe geleiding wat te veel inspanning, maar in de andere nummers: Ein. feste Burg van Bach, en het „Lar go" van Handel, had zij gelegenheid haar onmiskenbaar muzikaai talent te toonen. Nóg ernstiger dan. al deze ernstige stukken waren de beide voordrachten van den heer ZalsmanH y m n u s, van Carl Smulders, enJesudulcis raemori a, van Alph. Diepenbrock. Machtig en prachtig klonk de stem van onzen zanger door de enorme ruimte, maar toch scheen het zich be wustzijn van die te vullen ruimte den zanger in de vrijheid en innigheid van zijn voordracht te hinderen. Dit verhinderde de toehoorders niet, van den Hymnus een grooten indruk op te doen en in Diepenbrock's werk me nigvuldige mooie, fijngevoelde inten ties te waardeeren. De heer L. Robert heeft, door zijn welverzorgde begeleiding, zich dezen middag dubbel verdienstelijk ge maakt. PHILIP LOOTS" In de buiten-societeit „Trou moet Blijeken" gaf het Haarlernsch Muziek korps een matinée. Tah-ijke leden met hunne dames waren daarbij tegenwoordig en ge noten van het ïxeexdijk zitje, ïx et schoone uitzicht op dit. gezellig-dx*uk- ke gedeelte van den Hout, en van de schoone muziek, door Kx-iens' dappe ren ontlokt aan hun instxmmenten. Een prachtig progx*anima, waarop de volksliederen natuurlijk niet ont braken, werd door het korps uitge voerd, wat een dankbaar gehoor vond bij de aanwezigen. Ook een groote schare Koninginne- dagvierdex-s, niet-leden van „Trou", waren opgekomen om te genieten van de heerlijke muziek, die vroolijk en buiten veel van zijn effect. De Ver eeniging Koninginnedag heeft van openluchtfeesten in zoover geen goe de herinnering, dat indertijd de volks spelen op de Gedempte Oude Gracht geheel mislukten, omdat het publiek de afsluiting verbrak en over liet ter rein stroomde. Bij zulke vertooningen in de open lucht kunnen dan ook de pax-ticulie- ren, die leden zijn van de verschillen de Commissiën, zelf de orde niet meer handhaven. Daarvoor is de politie noodig. En zoo verwachtten wij dan ook, dat bij do voorstelling van Het Beleg van Haarlem in den Herten kamp de politie voor een uitstekende regeling zou hebben gezorgd en dat te meer, daar de Commissaris zelf lid was van de Commissie, die deze vertooning op touw had gezet. Tot ons leedwezen moeten wij erkennen, dat wij daarin bitter zijn teleurge steld. Heeft de Commissie den Com missaris niet voldoende de vrije hand gelaten, heeft men een zoo grooten toevloed van menschen niet ver wacht hoe het ook zij, de regelin;. liet zeer veel te wenschen over. De eerste fout was al deze, dat er niet meer dan één smalle ingang was, door niets voor het publiek kenbaar gemaakt, zoodat men in de menigte van de buitenstaanden naar die en tree zoeken moest. Waarom, zoo vroeg men, niet drie of vier ingan gen gemaakt, en entreekaaiden uit gegeven in drie of vier somden, op elk waarvan een dezer ingangen was vermeld? Dan zou de menschenstroom over die ingangen zijn verdeeld. Nu werd liet een alleronaange naamst gedrang. En dat te meer, omdat men niemand vóór half vier toeliet, terwijl zich reeds te half drie menschen aan den ingang bevonden. Deze toegang werd bovendien zeer onvoldoende afgezet en vrijgehouden, zoodat velen, die zich in het gedrang hadden begeven, zich daaruit weer losworstekien en terugkeerden om lie ver nog een poos op betere tijden te wachten, terwijl menschen met kin deren, angstig geworden door het du wen en dringen, maar niet in staat om terug te keeren, zich moesten laten gaan en ten slotte als ballen naar den ingang en op het terrein gesmeten werden. Eerst toen de stroom wat dunde, kon men zonder overlast op het terx*ein komen. Daar deden leden van de Commissie al hun best om het terrein vrij te houden, maar tegenover den stroom waren zij niet opgewassen, 't Publiek die daar zijn troepen inspecteerde. Het Spaansche kamp scheen door zijn belegeraars blijkbaar verlaten te zijn, en voorzichtig verkenden de ver dedigers den omtrek. Inderdaad, de Spanjaarden waren vertrokken, en de Haarlemmers voelden zich weder geheel vrij. Op bevel van den burge meester v. d. Laan werden de poor ten der stad geopend, en de uit- en toegang tot de stad vrijgelaten. Men zag de Haarlemsche burgei*s en hun ne vrouwen de stad verlaten om liet Spaansche kamp in oogenschouw te nemen. Plotseling klonk van den wal een signaal en weldra was het 'overal bekend, dat de Spanjaarden weder in aantocht waren. Een man was met deze Jobs-tijding van Spaarndam ge komen. Een algemeene ontsteltenis maakte zich van de Haarlemsche burgers meester, die wederom haas tig de stad introkken. Ripperda hield een toespraak tot zijne soldaten, die besloten de stad voor den Prins te verdedigen. Kort hierop naderden de Spaansche soldaten, en tegelijkertijd werden de poorten der stad gesloten en de brug gen opgehaald, terwijl de Oranje vaan van den toren geheschen werd. Nadat de Spanjaarden hun kamp we der hadden betrokken, begon de be schieting van de stad door de muske tiers en de artillerie. Van de verwar ring. waarin het pas aangekomen le ger vei'keerde, wisten de Haarlem mers partij te trokken, door een uit val réchts te maken, om daardoor twee polsstokspringers met postdui ven door den vijand heen te helpen. Een jongen poogde heimelijk de veste te verlaten, om berichten over te bren gen. doch werd gegrepen en ter dood veroordeeld. De beulen, belast met de ze terdoodbrenging, werden evenwel door eenige kogels van de wallen gedood, en het gelukte den jongen om te vluchten en de stad weder te bereiken. Nadat de beschieting der stad eeni- gen tijd geduurd had. werd in den wal door de Spaansche kanonnen een bres geschoten, maar deze werd ge stopt door het vrouwenvendel onder aanvoering van Kenau Hasselaar. Na eenigen tijd zag men een bende soldaten van den Prins van Oranje aanrukken, met een proviand-?ending voor de stad. Er ontstond een hevig gevecht tusschen deze nieuw aange- komenen en de Spanjaarden. Ook de Haarlemsche troepen, die een uitval waagden, namen aan dit gevecht was even- wist ook niet, waar het wel en waar i deel. Het vrouwenvendel - het niet mocht wezen, daar het mid-jeens de stad uitgegaan, om doel te denterrein niet behoorlijk afgesloten i nemen aan het treffen. Toen dit ge was. Eei-st naderhand kwamen agen- vecht eenigen tijd geduurd had klonk ten van politie, onder aanvoeringer plotseling een signaal van de wal- van inspecteurs, de menschen tei*ug- j len, want de proviand-zending had zit.. Trots uw hooge jaren mocht het U gegeven zijn uw zoon uit den strijd j opgewekt klonk door de dreven teruggekeerd, aan uw hart to druk- den Hout. ken. Moge de scheiding, die éénmaal j nog in hM v r Het Beleg van Haarlem. Hierna bracht spr. een eere-saluutj aan het dappere Indische leger, dat 30pordat we over dit gedeelte van jaren leven en bloed opgeofferd heeft(je feestelijkheden een en ander mede- voor de handhaving van ons gezag in! V -cen- beschouwing Neerland's Indie.de schoone parel 1vooraf" Er nifots moeilijker dan het aan Neerland's Kroon. geven van feesten in de open lucht. Ten slotte wendde Kolonel Draay«H?2°Hf™ 1ïa,L"llS„S5 de° f",". zich tot den troep, wien hij den ge'le-1 Lans van ti voren Sa de der- trouwe^ pSSSir M~c met moed en beleid. 11 lijk, de menschen vinden hun plaat: r x, i leder weet dat hij wat zien of hoo- Nadat voor Majoor Brack omnngdren zal. Vandaar dan ook. dat toes- o°r zijne familie was gedefileerd, ten In lokalen altijd goed slagen, was deze indrukwekkende plechtig-'zelfs wanneer een groot publiek drier- neid, die in jaren niet in Haarlem aan deelneemt. heeft plaats gehad, afgeloopen. Vertooningen in de open lucht le- Zij werd ook bijgewoond door den veren eigenaardige bezwaren op. Men gep. Kapitein de Leur. eveneens Rid-j kan niet iedereen een behoorlijke zif- der. die wegens zijn hulpbehoevendenplaais geven, de menschenmassa is gezondheidstoestand niet in het car- groot, ja onbeperkt en wat bij repo- rée kon plaats nemen, door den Bur-Miliën in lokalen een goeden indruis gemeester en den Auditeur-Militair,maakt, verliest in de wijde ruimt- dringen tot waar zij mochten staan, wat hier en daar nog wel eens tot cen woordenwisseling aanleiding gaf tusschen toeschouwers en politieman nen, die gezamenlijk in zenuwachti ge n toestand waren geraakt. Toen eerst werden er op verschillende plaat sen draden en touwen voor afsluiting gespannen. Was dit tijdig geschied vóór dat de toeschouwers op het ter rein kwamen, dan zouden dezen pre cies geweten lxebben waar zij mochten wezen en waar zij moesten vandaan blijven en zou veel misnoegen voor komen zijn. De Burgemeester, die met Mevrouw Boroel ruim halfvier kwam aanrijden, moest zijn rijtuig laten keeren, omdat er toen geen mogelijkheid bestond op het terrein te komen. Later zagen wij evenwel den heer en mevrouw Boreel op het terrein. Daar de ontvangsten aan de contró- j le meer dan 1000 bedroegen, zijn er, 3000 4000 betalenden op het terrein geweest. Dat in de drukte velen zonder toe gangskaart, op 't terrein zijn gekomen is ons door verschillenden, die het gezien hadden, verzekerd. Wanneer de Vereeniging Koningin nedag weer zulk oen openlucht-uit voering geeft, zal hot. noodig zijn, dat men uitgebreide maatregelen van orde neemt en vooraf aankondigt, waarin die bestaan, om het vertrou wen. dat alles ordelijk toe zal gaan. opnieuw hij bet publiek te vestigen. Men is ongeduldig geworden om dat de Spanjaarden, die van den Doelen kwamen optrekken, veel later kwamen, dan op 't programma was aangekondigd. De reden hiervan zai wel deze geweest zijn. dat er in het middaguur nog ernstig gedelibereerd is over de vraag, of de vertoonfng al dan niet door zou gaan. De lucht stond toen naar regen en als er een bui kwam. waren de oostuums bedor ven en moest een groot bedrag als schadevergoeding aan de costumiers worden betaald. Allicht zal de onze kerheid in deze eenige vertra gin <r hebben veroorzaakt. Men kent den loop van het schouw spel. Het tooneel stelde voor een gedeelte van de wallen der stad,, gelegen tus chen de St. Janspoort en de Krui dé stad bereikt en was veilig binnen de wallen. De Haarlemmers, die nu hun doel bereikt hebben, trekken we derom de stad binnen. De Spanjaarden, verstoord over dit succès der Haarlemmers, besloten hen hiervoor te straffen. De opperbevel hebber Don Frederic hield een wapen schouwing over zijne troepen, waar na deze bevqd gaf om een bestorming te wagen, die weldra volgde. De Haar lemmers verdedigden zich dapper, doch moesten op do wallen wijken voor de overmacht. Toen het vrou wenvendel ter hulpe kwam. werden de aanvallers evenwel teruggedreven, en de aanval werd afgeslagen. Een deel der Haarlemsche soldaten ver liet hierop de stad om de Spanjaar den te achtervolgen. Het vrouwcnvendel had de wallen bezet, terwijl zijn aanvoerster, de wakkere Kenau, de Oranje-vaan om hoog hield. Bij dit tableau klonk van uit de wallen het Wilhelmus, dat als een zegezang door de lucht tinlde. De goede stemming onder het pu bliek keerde tijdens de voorstelling wel weer terug. Het verdient dan ook zeer zeker groote waardeering, dat de Commissie zich hiervoor zooveel moeite heeft gegeven en niet minder dank komt toe aan de uitvoerenden, die hun tijd on inspanning aan de zaak hebben gegeven. Wij onthouden ons van 't noemen van namen, men heeft die trouwens in het programma kunnen vinden. van de De Wae- Van 7 tot 8 uur had in De Sociëteit Vereeniging, de 2de uitvoering plaats kinder-cantate van Benoit i*eld in". Daar de heer Philip Loots in ons vorig nummer van de eerste uitvoe ring verslag deed, volstaan wij thans met de mcdedeeling, dat ook deze uitvoering uitstekend is geslaagd, en de zaal goed bezet was. 'sAronds op straat. Hei was boven verwachting een mooie avond met een helderen met sterren bezaaiden hemel. Een heer lijk koeltje deed vlaggen en wimpels even rimpelen, en in de straten, waar poort. Op de wallen bewogen zich de j de keurige electrlsch en met gas, i verdedigers van de stad Haarlem.lampions, en ook wel met kaarsen staande onder het bevel van Ripperda 'verlichte étalages, een frappant aan-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1