in d° °rtic ranoranie- Ned. R. K. Volksbond. Zaterdagavond en Zondag j.l. hield de Ned. R. K. Volksbond zijne vijf tiende algemeene vergadering te 's-Gravenhage. 25 Van de 27 plaat selijke afdeelingen waren door hunne afgevaardigden vertegenwoordigd. De vergadering was in hoofdzaak hierom belegddoor het Centraal Bestuur is aan regeering en Kamer geadresseerd om die wijzigingen te verkrijgen in het ontwerp-Arbeidswet, over welke de afdeelingen het blij kens hare schriftelijke rapporten eens waren. Omtrent vier punten bestond nogal verschilalvorens hieromtrent nader te adresseeren, wenschte het Centraal Bestuur de uitspraak van den Centralen Raad uit te lokken. Het waren de navolgende punten le. Vrouwen- en meisjes- arbeid. Enkele rapporten wilden den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken zien verboden; andere wil den het aantal verbodsbepalingen van arbeid door vrouwen uitbreiden nog andere wilden den arbeidsduur dei1 vrouwen zien ingekort. Na een degelijk debat, waarin de verschillende opvattingen zakelijk, soms werkelijk talentvol, werden ver dedigd. werd met 62 tegen 17 stem men de volgende conclusie Van de Kamp Haarlem aangenomen De Centrale Raad spreekt als zijne meening uit dat de arbeid op de fabrieken en werkplaatsen voor de gehuwde vrouw wettelijk dient te worden verboden, en dat hierbij het uitstervingssysteem worde toegepast. Wat betreft de ongehuwde vrouwen en meisjes, werd zonder hoofdelijke stemming de volgende* motie-Rotter dam aangenomen De leden van den Centralen Raad, besprekende den vrouwen- en meisjes- arbeid, drukken den wensch uit, dat het moge komen tot algeheel verbod van vrouwen- en meisjesarbeid in fa brieken en werkplaatsen overwegende echter, dat een alge heel verbod van dien arbeid thans onmogelijk zou zijn, wenscht, dien arbeid zooveel moge lijk te bekorten en te verbeteren, en geeft daartoe als middelen aan le. kortelen arbeidsduur, dan in het wetsontwerp wordt voorgesteld 2e. 't vroeger verlaten van de fa briek door vrouwen en meisjes dan door mannen 3e. scheiding van de beide seksen en toezicht van vrouwen over vrou wen en meisjes. ^Eveneens achten zij het wensche- lijk, dat in de wet duidelijker worde omschreven, wat door vrouwenarbeid moet worden verstaan. 2e. Nacht arbeid door bak kers. Het in het wetsontwerp aan de patroons-bakkers verleend verlof om, terwijl hunnen gezellen nacht arbeid wordt verboden, dien zelf wel i te verrichten, vond bij velen bestrij- ding. Enkelen waren van meening, dat een verbod om desverkiezend in eigen woning voor eigen zaak te werken, de persoonlijke vrijheid te veel aanrandt. Dit laatste gezichts punt werd echter door de als afge vaardigden aanwezige bakkerspa troons zelven bestreden. Met 77 stem men tegen 21 besloot de vergadering, ingevolge een voorstel Amsterdam- Rotterdam, als volgt De Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond, vergaderd in het Bondsgebouw te 's-Gravenhage, acht het noodzakelijk, dat alge- heele afschaffing van nachtarbeid in de bakkerijen, zoowel voor pa troons als ondergeschikten, in deze wet worde opgenomen, en is van meening. dat art. 332 in dien zin moet gewijzigd worden, dal in iedere bakkerij bijwijze van uit zondering éénmaal per week nacht arbeid mag worden verricht. 3e. Zondagsrust. Het wetsont werp sluit uitdrukkelijk het winkel bedrijf buiten de bescherming der Arbeidswet. Na korte discussie, waar bij enkele opgeworpen bezwaren uit de rapporten tot aller tevredenheid werden opgehelderd, geraakte men al spoedig tot overeenstemming, en werd bij acclamatie onderstaande motie Amsterdam-Krommenie aange nomen De Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond, vergaderd in het Bondsgebouw te "s-Gravenhage, be sprekende de Zondagsrust, acht het noodzakelijk, dat de Zon dagsrust voor het winkelbedrijf in de Arbeidswet worde opgenomen, behou dens de allernoodzakelijkste uitzon deringen, bij algemeenen maatregel van bestuur te nemen. 4. D i p 1 o m e e r i n g. Sinds lang is men het in den Volksbond eens over de wenschelijkheid der invoe ring van een vakdiploom voor gezel len. Over de vraag, of zulks ook voor patroons geldt, bestond verschil van gevoelen enkelen meenden, dat dit te diep in de grootindustrie zou in grijpen, daar b.v. van een eigenaar eener sclieepsbouwfabriek niet di ploom s voor metallurgie, electro-tech- niek, houtbewerking en zooveel ande re vakken meer kunnen gevorderd worden. Het slot der debatten was, dat men met 93 tegen 5 stemmen tot overeenstemming kwam op de vol gende conclusie, ingediend door den centraal-adviseur De Centrale Raad enz., betreurende, dat de in het voor ontwerp van de nieuwe Arbeidswet aangegeven diplomeering verzwakt is in het ontwerp overwegende, dat het eenig middel om den arbeid wederom in eere te herstellen, is di plomeering van hen, die den arbeid Uitoefenen, zoowel patroons als ar beiders, dat geen leerlinegn kunnen opge leid worden, wanneer zij onder richt ontvangen van mannen, die niet getoond hebben, door proef-afleg- ging, de noodige kennis theoretisch en practisch te hebben verworven dringt aan op diplomeering van patroons en werklieden, vraagt de opleiding van leerlingen door gediplomeerde leermeesters, n vraagt, dat in elke fabriek, werkplaats of winkel, voor iederen tak van bedrijf een gediplomeerde de verantwoordelijkheid drage. De geheele vergadering, die geleid werd door haren centraal-voorzitter den heer Passtoors, lid der Tweede Kamer, kenmerkte zich door een voor tref felij ken, practischen geest. Ze werd, behalve door meerdere Eerw. adviseurs, bijgewoond door den Eerw. heer Liesker, van de Kaih. universi teit te Freyburg i. Zw., doctor inde staathuishoudkunde en de wijsbe geerte. Voorts werd nog besloten tot de uit vaardiging van het reeds bekende Ma nifest en tot de vestiging van vier in- forraatiebureaux (Alkmaar, Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam), waar de Bondsleden door bemidde ling hunner afdeelingsbesturen, bij de geringst mogelijke kosten rechts kundig advies kunnen bekomen in zake Ongevallenwet en andere socia le wetten. Omtrent het punt Kath. Sociale Ac tie werd besloten, dat de afdeelingen als zoodanig zich niet zouden afslui ten, maar het Centr. Bestuur met het bestuur der K. S. A. in nader overleg zal treden omtrent de mogelijkheid eener toetreding van den geheelen Bond. Wat de meer huishoudelijke werk zaamheden der vergadering aangaat, kan gemeld worden, dat de vier af tredende bestuursleden alle werden herkozen, en dat de rekening en ver antwoording sloot met ƒ2646.87 m ontvangst en f 2474.32 in uitgaaf. Aan het slot der vergadering, in welke de voorzitter de afdeelingen huldigde voor hare degelijke studie van het ontwerp-Arbeidswet, werd door de aanwezigen eene spontane hulde gebracht aan den heer Pas toors voor diens voortreffelijke lei ding en aan den heer Van de Bilt als rapporteur van het Centraal Be stuur over het ontwerp-Arbeidswet. Landbouw. De afdeeling Haarlem en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Donderdagavond eene algemeene vergadering in ,,De Korenbeurs", onder voorzitterschap van den heer F. Lieftinck. Na opening der vergadering, werd door Mr. C. G. Everwijn Lange ver slag gedaan over den financieelen toestand der afdeeling over 19CG. Uit dit verslag bleek, dat de ont vangsten bedroegen f 954.40', de uitga ven ƒ877.25, zoodat er een voordeelig saldo is van f 77.15'. Door eene commissie bestaande uit de heeren van Amstel, van Eeden en Korthals, werd de rekening nagezien in orde bevonden, waarna den werkzamen en accuraten penning meester dank werd gebracht voor zijn gehouden beheer. Tot afgevaardigden ter Algemeene Vergadering op 7 Sept. 1904 te Enk huizen te houden werden benoemd de heeren Everwijn Lange en Heil, tot plaatsvervangers de heeren Verdel, van Amstel en van Zalen. Aan de afgevaardigden werd o.m. een vrij mandaat gegeven om te stem men een voorzitter uit Zuid-Holland in de plaats van den heer G. Vas Vis ser, die moet aftreden en niet her kiesbaar is. Na de kostelooze verloting werd de bijeenkomst gesloten. Binnenland. Dit tweede bezoek werd door H. M. I bepaald op 21 September. 1 De tentoonstelling van Arti et In- KON. BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD dustriac blijft naar reeds werd H. M. de Koningin en Z. K. H. de ™edSleeld tot dcn 25slen d'av' Prins der Nederlanden stellen zich Naar naar Paleis in het Voorhout voor Maandag 19 September naar teruggereden, gebruikte H. M. daar 's-Gravenhage te vertrekken. Zater- den lunch, waarna Zij tegen vier uur dag 24 September zullen H. M. enZ. zich naar het concours hippiquc be- K. H. naar Amsterdam gaan om het Ka'- jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te m»u^n ?!siïS brengen en den 30 September keeren weder verlaten, vertrekkende naai zij weer naar 's-Gravenhage terug. Soestdijk. II. M. werd aan hetStaats- urtPDrDiruTPv i spoorstation uitgeleid door den bur- MUriJliKlCiHiMN. i genieester, baron Sweerts, met wien De opperkamerheer en de chef van de Vorstin zich tot aan het vertrek het Militaire Huis van Hare Majesteit van den trein onderhield, de Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit de Koningin in het Paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen op Dinsdag 27 September 1904, des voormiddags te 10 uur, aan militaire autoriteiten en te 1 uur aan de volgende civiele autoriteiten de leden van het consulaire corps de commissarissen der Koninginga- westelijke besturen, burgemeesters en gemeentebesturen op Woensdag 28 September 1904, des voormiddags te 10 uur commis- siën en het overige gedeelte der civiele autoriteiten op Donderdag 29 September 1904, des voormiddags te 10 uur, aan parti culieren. Degenen die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, wor den uitgenoodigd om zich in te schrij ven op een der audientielijsten, welke aan genoemd paleis gereed zullen liggen, van heden af tot en met 10 September 1904, des avonds te 4 uur, op welken tijd de lijsten zullen wor den gesloten. DE KONINGIN EN DE PRINS OP HET CONGRES. De laatste algemeene vergadering van het te Deventer gehouden XXVIIIe Ned. taal- en letterkundig congres ontleende haar belang aan het feit, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik het verlangen hadden te kennen gegeven als Bescherm vrouw en Beschermheer dezer con gressen eene der algemeene vergade ringen bij te wonen en alsdan tehoo- ren spreken de heeren dr. E. Lauril- lard uit Amsterdam en prof. dr. Paul Fredericq uit Gent. Het Vorstelijk Echtpaar had voor Zijn komst den Donderdagmiddag, waarop de laatste algemeene verga dering zou plaats hebben, aangewe zen en tevens te kennen gegeven dat ditmaal geen officieel bezoek aan do gemeente Deventer werd bedoeld, doch dat het bezoek bepaaldelijk het congres zou gelden. Vandaar dat do zitting, waarvoor, zooals dezer dagen gebruikelijk was, i de groote zaal in den schouwburg 1 was aangewezen, niet d&èr plaats had doch in de feestzaal der buiten-socie- het afgeloopen zittingjaar, de vice- president van den Raad van State, de ministers van oorlog, marine, bui- tenlandsche zaken, financiën en jus titie, de oud-ministers de Savornin Lobman, Roëll en Cremer, de oud gouverneur-generaal Pijnacker Hor dijk, de oud-gouverneur-generaal v. d. Wijck, de gouverneur van Curasao De Jong van Beek en Donk, de Staats raden H. v. d. Wijck. Van Gennep en Henny, de heer mr. De Meester, oud- vicepresident van den Raad van In- die, de secretaris-generaal bij het de partement van koloniën, de heeren Hovy, Van Bylandt. Kolkman, leden der Staten-Generaal, de heer De Vries, raadsadviseur bij het departe ment van koloniën, de heeren Van Hoevell, Heemskerk, Kielstra, J. H. Elias, referendaris aan het departe ment van koloniën Gastmann, de hee- ren J- M. Pijnacker Hordijk en Ver- hey, leden der Tweede Kamer, de heeren Van den Berg, Winckel, de heeren Fock, de Waal Malefijt, leden der Tweede Kamer, de heeren Van Gelder, Van Deventer, de heer Perk, referendaris aan het departement van koloniën .de heeren Haus en Stokvis, hoofdambtenaren aan dat departe ment, de heeren v. d. Houven van Oordt. Peelen. Schuylenburg, Berk hout, kapitein Colyn, adjudant van den generaal, de heer A. W. Cremer, hoofdcommies aan het departement van koloniën. Voor het diner, in het geheel uit 50 couverts bestaande, waren de drie Ca sinozalen van het hotel ingericht, prachtig versierd met bloemen. MINISTERVERANDERING. Van veelal goed ingelichte zijde verneemt de N. Gorinchemsche Ct., dat binnenkort de minister van finan ciën, Harte van Tecklenburg, zal af treden en vervangen zal worden door den minister van waterstaat, handel aan' en nijverheid De Marez Oyens terwijl mej. M. A. Muntz, secretaresse van het Rotterdamsche Vrouwen-Comité van het Nederlandsche Roode Kruis; tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. J. Lovink, te 's-Gravenhage, di recteur-generaal bij hei Departement van Waterstaat, Handel en Nijver heid F. H. de Monté VerLoren, te 's-Gra venhage, referendaris bij het Depar tement van Waterstaat, Handel en Nijverheid E. H. Stieltjes, te 's-Gravenhage, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten A. E. Arkenbout Schokker, te Rot terdam, voorzitter der commissie to*, het afnemen van de examens ter ver krijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardij scne- pen; J. I. Jacobson, te Rotterdam, lid der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam J. W. Vorster, te Rotterdam, direc teur van het postkantoor te Rotter dam tot officier in de orde van Oranje- Nassau W. M. J. Werker, te De Bilt. .;nef van de algemeene comptabiliteit 1 >j de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen L. Sloot, te Haarlem, ingenieur, chef van de centrale werkplaats der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Vaat- schappij E. Jannink Gzn., te Enschedé, lid der firma Gerhard Jannink en Zonen, textielfabrikante D. Harmens, te Leeuwarden, groot handelaar; K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Kloosterzande, gemeente Hontenis- se, voorzitter van den Algemeenen Nederl. Zuivelbond; C. A. M. Raymakers, industrieel, te Helmond. (Wordt vervolgd). H M de Koningin-Moeder veree- teit »De Hereeniging", staande - ze ld vaneen viertfl leden van haar' ™erkant -van den IJsel, bij de dan de heer R, P J Tutein Nolthe- hofhoudïne- is Donderdatrmiddair om-orp' en tegelijk m de gemeente nius als hoofd van dit laatste depar- streeks kwart over twaaff ner Staats-Aoorst- aan den straatweg, die van lenient zal worden benoemd. spcT in penter over Twel.o naar Apeldoornbericht wordt weer <e« Met den burgemeester der residentie, ,1 baron Sweerts, die ter verwelkoming TLhnV v,!t v TrierVu aar» het station aanweritr was. onder- i h00 5ehoefde hat Vorstelijk Echtpaar dus de gemeente Deventer niet te t weer tegengespro- aan het station aanwezig was, onder- hield H. M. zich eenige oogenblikken. Katrerieti Het publiek, dat zich in de Rijnstraat verzameld had, hief een spontaan hoe ra aan bij het wegrijden van H. M. Vervolgens werd naar Pulchri Stu dio gereden om de 's middags om drie uur geopende 29e tentoonstelling van de Hollandsche Teekenmaatschappij te bezichtigen. De koninklijke bezoek ster werd ontvangen en rondgeleid door den voorzitter van het bestuur der Hollandsche Teekenmaatschappij, den heer Jos. Israels, en door den commissaris, den heer Willem Maris. H. M. de Koningin-Moeder was bij j haar bezoek aan de tentoonstelling vergezeld van den grootmeester jhr. de Ranitz, kamerheer, jhr. van Tets en de hofdames barones van Itter- sum en jonkvrouw van de Poll. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Om half twee begaf de Koningin-Moeder zich met haar gevolg naar het voor malige Paleis „Buitenrust" aan den. Scheveningschen weg, ter bezichti ging van de tentoonstelling van kunstnijverheid, georganiseerd door de vereeniging Arti et Industrae. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijke besluiten van 27 en 29 Augustus 1904 zijn benoemd Toch rekent Deventer zich de eertot ridder in de orde van den toe, dat Hare Majesteit en Z. K. H. Nederlandschen Leeuw Prins Hendrik heden Deventer be- jhr. S. van Citters, secretaris-gene- zochten. Want, wordt niet het con-raai van het Departement van Fi- j gres te Deventer gehouden behoort nanciën de sociëteit niet aan een Deventersche1 mr. A. J. F. Fokker, voorzitter van vereeniging i het bestuur der Visscherijen op de Te vier uur werd het Vorstelijk Schelde en Zeeuwsche stroomen Echtpaar uit Apeldoorn verwacht,) P. van der Burg, hoogleeraar aan maar natuurlijk baddert reeds bon- de Pol. School te Delft derden van beiderlei kunne hun tot broeder in de orde van den schreden uit de oude IJselstad over Nederlandschen Leeuw de schipbrug over de rivier gericht, J- van den Wildenberg, hoofdcom- om zich in dichte rijen om en bij de niies der directe belastingen, invoer- hekken der buiten-sociëteit te scharen rechten en accijnzen te Zundert ten einde straks door luid gejubel te T tot officier in de orde van Oranje- toonen hoe warm de harten der De- Nassau: venter burgers kloppen voor de Lands- A- Inckel, oud-referendaris bij 't vorstinne en Haar Gemaal. Departement van Financiën te 's-Gra- Onderwijl hadden de congresleden veahage reeds lang te voren de groote zaal H- Camerlingh, inspecteur der di- gevuld. De zaal was eenvoudig doch rect.® belastingen, invoerrechten en smaakvol gesierd met groen en plan- «^,^.nzen s-Gravenhage, 3e afdee- ten en met de vlaggen en wapen- Door de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij Haar lem-Leiden werd gedurende de maand Augustus ontvangen aan reizigers in 1903 f 11272.73, in 1904 ƒ11222.45. minder f50.28 aan goederen in 1903 f 3364.75, in 1904 3021.78, minder f 342.97; aan diversen in 1903 f 569.68, in 1904 f 429.48, minder ƒ140.20; te /.amen in 1903 ƒ15207.16, in 1904 1-4673.71, minder 533.45 vorige maanden in 1903 72975.92, ln 1904 75537.91', meer 2561.99' totale opbrengst in 1903 88183.08, in 1904 90211.62', meer ƒ2028.54'; per dag K.M. in 1903 12.96, in 1904 ƒ13.20, meer ƒ0.24. „De Breesaap". Door het regiment infanterie, al hier in garnizoen, zal voortaan voor groote oefeningen gebruik gemaakt worden van het terrein „De Breesaap". nabij IJmuiden. De troepen zullen alsdan te voet daarheen gaan en per spoor terug- keeren. Op hol. Donderdagavond geraakte in de Anthoniestraat een paard, bespan nen voor een melkwagen, op hol, doordat het dier schrikte voor een motorfiets. De bestuurder werd van den wagen geslingerd en kwam daar onder. zoodat het wiel over zijn lin kerbeen ging, waardoor dit lichaams deel zóó werd gekneusd, dat genees kundige hulp moest worden inge roepen. Uit de Staatscourant. Do Staatscourant van heden bevat de gewijzigde Statuten, van de Werk- liedenvereeniging „Archimedes" te Haarlem. Eveneens die van hot district Haar lem en Omstreken der Vereeniging J „Eigen IIulp" te Haarlem. Deze laat- sto vereeniging, oorspronkelijk opge richt tot 9 Juni 1906, blijft door deze wijziging aan hot einde van dat tijd perk doorbestaan tot 9 Juni 1934. DE KONINGIN-MOEDER. Koningin Emma heeft een bezoek aan Den Haag gebracht, voorname lijk voor de tentoonstelling van Arti et Industriae. Bij de komst van H. M. de Konin gin-Moeder op deze tentoonstelling in het paleis Buitenrust stond het vol tallig bestuur dezer vereeniging in de ruime, smaakvol gedecoreerde ves tibule geschaard, terwijl het doch tertje van den voorzitter, den heer (joh. Mutters Jr., H. M. ee<n fraaien bouquet aanbood. Vervolgens werd de voorzitter door den heer De Ranitz aan Koningin Emma voorgesteld, waarna de heer Mutters de bestuurs leden en later ook de tentoonstel lingscommissie aan H. M. voor stelde. Terstond hierop ving de Koningin- Moeder, die bij Haar komst verklaar de met veel belangstelling de ten toonstelling van Arti's werkende le den te komen bezichtigen, daar Zij gaarne den bloei onzer kunstindustrie constateert. Haar rondgang door de zalen aan, daarbij rondgeleid en voor gelicht door den voorzitter, den heer Mutters, die H. M. op verschillende bijzonderheden van technischen of ar- tistieken aard opmerkzaam maakte. De Koningin-Moeder bezichtigde met de grootste belangstelling de ex positie. Herhaaldelijk gaf Zij Haar ingenomenheid met bijzonder fraai werk te kennen. Daarbij deed Zij vragen en maakte Zij opmerkingen, die van groote ken nis op dit gebied en van fijnen kunst smaak getuigden. Bijzonder werd Zij aangetrokken door werk met rustige lijnen, terwijl Zij ook den nadruk legde op de zoo gewenschte practi- sche bruikbaarheid van verschillende voorwerpen. Geruimen tijd stond H. M. o.a. stil bij het werk van den kunstdrijver- goudsmid J. H. Brom te Utrecht, waarbij zich een kostbare gedreven gouden monstrans met diamanten be vindt. e*igendom der Sint Jacobskerk te 's-Gravenhage. Bij de bezichtiging van deze afdeeling was aanwezig de kapelaan Meijsen uit Leiden, om H. M. de gewenschte toelichting te geven bij de hier geexposeerde kerk sieraden. Ook bij de overige inzendingen wa ren de exposanten meerendeels tegen woordig. Na bezichtiging van al het geëx poseerde verliet H. M. to kwart voor drie uur het tentoonstellingsgebouw, na den voorzitter, die Haar dank zegde voor Haar bezoek, verzekerd te hebben, dat de tentoonstelling Haar in de hoogste mate had geïnteres seerd, te meer daar Zij van van Haar komst hier te lande steeds met be langstelling gevolgd heeft den voor uitgang en bloei van onze kunstnij verheid. Ofschoon H. M. geruimen tijd ter tentoonstelling had vertoefd, viel er zoo veel te zien en te bewonderen, dat Zij van een groot deel der expo sitie slechts een zeer kort apergu kon nemen. Met het oog hierop verklaarde H. M. bij Haar vertrek, gaarne een tweede maal te zullen terugkomen om dat gene. wat thans slechts vluchtig door Haar bezichtigd kon worden, nog maals in oogenschouw te nemen. ling w. schilden der beide volken. die op de Wondergem. inspecteur der re- letterkundiffft conoroRson don wstratie en domeinen in de 6e divisie F. A. Claessen, ingenieur-verifica teur van het kadaster te Dordrecht tot ridder in de orde van Oranje- ontvanger der accijnzen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken te Rotterdam J. P. Wieling, essaieur bij den letterkundige congressen den broeder- ir.1 band nader toehalen. te Amsterdam Ter linkerzijde van het podium, waarop het congresbestuur en de sprekers van den middag zouden Nassau plaats nemen, was een soort pavil-, A voerman r?n joen gemaakt, voor hetwelk de zetels voor de Ilooge Bezoekers en him ge volg waren gereserveerd. In spanning werd het oogenblik; verbeid waarop de Vorstin en Haar waarborg en de belasting der gouden Gemaal de zaal zouden binnentre- en zilveren werken te Amsterdam; den Eindelijk, daar drong het ge-1 g. H. Peters, ontvanger der suc- juich der menigte van buiten tot de cessierechten te Utrecht zaal door; het vorstelijk rijtuig, k la' g. W. Ovink, landmeter van het Daumont bespannen, was het terrein kadaster te Dinksperloo van de buiten-sociëteit opgereden en1 mr. D. Ragay, rentmeester van het had stil gehouden voor don toegang Kroondomein in het rentambt Utrecht tot de aan de groote zaal grenzende te Utrecht bestuurskamer, voor deze gelegenheid jhr. G. C. j. van Reenen, rentmees- smaakvol versierd. Daar werden de ter van het Kroondomein in het rent- vorstelijke bezoekers ontvangen door ambt Grave, te Nijmegen den Commissaris der Koningin in de tot ridder in de orde van den provincie Overijsel. den heer P. Nederlandschen Leeuw Lycklama k Nijeholt en den burge-de generaal-majoor j. M. Campbell, meester der gemeente Deventer, den kommandant der 3e divisie infante- heer W. H. F. baron van Heemstra.rie In de bestuurskamer gekomen werd de kolonel H. F. D. Braams. kom- H. M. de Koningin een welkomstbou-mandant van het le regiment huza- quet aangeboden door de echtgenoote re^; van mr. j. Acquoy gemeente-archi-de kolonel bij den staf der artille- varis en tweede voorzitter van liet I. D. N. de Fremerv, directeur congres der artillerie-inrichtingen Nadat de burgemeester den con-! ?e luitenant-kolonel bij den gene- gres-voorzitter, prof. dr. .Tan te Win- b aL )V S? directeur der kei, aan Hare Majesteit en den Prins Ha°Sere.krijgsschool had voorgesteld, stelde deze de aan-vil ^M^ilnor vïn van'het ZSi's'Tn sefcIct?,rissen het S°parte™nt van Ooriog de vertegenwoordigers der Belgische de kolonel c j Vaillant. komman- en Aederlandsche regeeringen, de dant van hel 8o relrinient infanterie heeren mr. J. van der Linden en mr. Je luitenant-kolonels \Y. F. K. Bi de Beaufort, alsmede de beideschoff van Heemskerck, van het 5de sprekers voor dezen middag, de hee- regiment infanterie ren dr. e. Laurillard en prof. dr. Paul i h. G. j. Swaving, belast met het Fredericq. (bevel over het le regiment veld-artil- Mr. j. Acquoy genoot de eer al deze lerie; heeren voor to stellen aan den Prins t. C. de Bordes, van den staf der der Nederlanden. artillerie, hoofd der munitie-fabriek: Na deze ontvangst werd het Vor-i de dirigeerende officier van gezond- stelijk Echtpaar de zaal binnenge- heid 2e kl. L. van Lier, chef van het leid, waar bij Hun binnentreden alle militair hospitaal te Leiden; aanwezigen van hun zetels oprezen. tot ridder in de orde van Oranje- Buigend naar het publiek begaven de Nassau Vorstin en Haar Gemaal zich naar de kapiteins P. P. C. Collette, van het voor Hen bestemde paviljoentje, den staf der infanterie, adjudant van voor welks decoratie de tapijten wa- den inspecteur van het wapen; ren afgestaan door de directie der A- van Sliedregt, van den staf der „Kon. Deventer Tapijtfabriek". ter- j infanterie, werkzaam bij het Depar- wijl de bekende Deventer familie Van tement van Oorlog Marle uit haar salons voor dit pavil-! H. Fraser, kommandant van het joen eenige antieke meubelen had af- algemeen depót van discipline gestaan I de ritmeester H. D. Twiss, van den Nadut Hare Majesteit en de Prins ?ta' cavalerie adjudant van den Hunne zetels hadden ingenomen, 'nspcctcui van het wapen; hield do congres-voomtter. prof. Te I de kapiteins O. L. G F Aberson. Winkel een welkomstrede. van het le regiment veld artillerie Dë hoer Paul Frédéricn hield oen L' A- F- Blokhuis, van den staf der voordracht over oud-Nederlandsche arlU,lenQe' ™^kzaam bij het Departe- liederen en kreeg zijn gehoor er zelf-- ment van Oorlog toe. er een mee te zingen, tot» groote i J' A' kebbens Sterling, van den pret van de hooge bezoekers. istaf de!" *em.e- eerstaanwezend-mge - - - meur te Gonnchem I E. M. S. Visser, van het regiment genie-troepen M. C. van der Hoog. van den gene- ralen staf, toegevoegd aan den chef Daarna sprak Dr. Laurillard den rijkdom van onze taal. FEESTMAAL. Aan het gastmaal, Donderdagavond, van dien staf te half acht in Hótel den Ouden Doe- p. d. Buyze, van den generalen len te Den Haag aan den gouver- staf. hoofd van onderwijs bij de Ko neur-gcneraal Van Heutsz aangebo- ninklijke Militaire Academie den door den minister van koloniën de officier van gezondheid der 1ste waren genoodigd de minister van klasse dr. H. G. W. Plantenga. van binnenlandsche zaken, de voor*itter het personeel van den geneeskundi- van de ontbonden Eerste Kamer, de gen dienst der landmacht; voorzitter van de Tweede Kamer In dr. A. Jurriaanse, arts; DE STATEN-VERKIEZING IN OVERIJSEL. Er wacht ons waarschijnlijk in de Eerste Kamer een belangwekkend be ginsel-debat naar aanleiding van Overijsel. Tot dusver heeft n.l. de Regeering geen nieuwe oproeping van de Staten van Overijsel gelast, kan dus de verkiezing der Eerste-Kamerleden daar niet meer plaats hebben overeen komstig de Grondwet, binnen 40 da gen na de dagteekeniug van het ont- hindingsbesluit, zullen de Over- ijselsche afgevaardigden ter Eerste Kamer eerst gekozen worden in de gewone Novemberzitting der Staten, zal dus de Eerste Kamer in Sep tember incompleet zijn. Men verwacht dat mr. S. van Hou ten dit vraagstuk onderhanden zal nemen. MOORD. Woensdagmorgen heeft ds. De Geer zijn vroegeren knecht J. Posthumus, die op weg was naar de fabriek te Gronau, nabij Glane doodgeschoten, en daarna zichzelf door een pistool schot van 't leven beroofd. (Zw. Crt.) Het is het treurig einde van een drama dat in de laatste jaren tus- schen deze twee personen is afge speeld. De predikant, oorspronkelijk met (iet lot van P. begaan, die een verwaarloosd leven leidde, liet hem bij zich op de pastorie wonen en on derwees hem. Er schijnt echter ver wijdering ontstaan te zijn. Toen de jongen later ziek was, heeft de jus titie een onderzoek ingesteld naar zware onbewezen beschuldigingen, die de een voor waar, de andere voor laster hield, tegen den predikant geuit. De waarheid, zal nu wel nooit meer aan het licht komen. 's Morgens vroeg wachtte de predi kant den jongen op en schoot zes ko gels op hem af. Hij was blijkbaar dadelijk dood. Daarna joeg de predi kant zichzelve-n twee kogels door het hoofd. Ds. de Geer was een zenuwlijder. HILVERSUM OVERSTROOMD. Te Hilversum hebben ouden van dagen eene overstrooming van het lagere gedeelte der gemeente, zooals die oensdagmiddag tengevolge van ware zondvloeden, plaats had, niet gekend. Leeuwenstraat, Spoor- en Bussum- merstraat, Groest en Neuweg stonden niet alleen blank, maar op enkele gedeelten reikte het water tot ruim eetn voet hoogte en stroomde de wo ningen binnen. Zulk een watermassa in zulk een korten tijd af te voeren, zal geen en kele rioleering kunnen. Toch is op nieuw gebleken, dat het meer dan noodig is, dat de hangende plannen voor eene nieuwe rioleering spoedig tot uitvoering komen. TE VEEL DANSEN. Vermoedelijk tengevolge van te veel dansen, is Woensdag te Amsterdam een meisje op den openbaren weg on passelijk geworden. N'aar liet Bin nengasthuis vervoerd, bleek zij, bij aankomst aldaar, overleden te zijn. ONTIJDIG VUURWERK. Het vuurwerk, dat Woensdagavond tijdens een muziekuitvoering in de haven te Woerden zou worden ont stoken, kwam tot een ontijdig einde. Bij het eerste nummer kwamen von ken in aanraking met het nog voor handen vuurwerk, dat in een schuitje lag. In een oogenblik was liet ontploft en stond een oliekleed in brand, zoo dat de drie personen, belast met het afsteken, dadelijk in het water spron gen. Eén van hen zwom naar den wal. terwijl de anderen zich aan het schuitje vasthoudende', op het droge werden getrokken. Zij kwamen er zonder brandwonden af. MISHANDELING VAN EEN GEESTELIJKE. Woensdagavond is te Middelburg een pastoor door militairen mishan deld, zoodat de tusschenkomst der politie moest worden ingeroepen. En kele militairen werdén gearresteerd, doch de daders zijn niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2