een dergelijke vordering moet worden ingesteld. PI. was van oordeel dat het hier geldt een burgerlijke actie als zoodanig te behandelen en wraak te de opvatting van Rechtbank en Hof, die de vordering hadden be schouwd als een soort administratie ve actie. ORANJE NASSAU-OORD. De verjaardag van H. M. de Ko ningin werd ook in het Sanatorium Oranje Nassau-oord door de patiënten feestelijk herdacht. Aan de feestmaaltijden werden har telijke toespraken gehouden op het welzijn van de Koningin. De avond werd opgeluisterd door de welwillende medewerking van me juffrouw Marie Russer, sopraan, leer linge van het Kon. Conservatorium, uit Den Haagmej. Suze Labberté, piano, uit Amsterdam, en eenige hee- ren patiënten. Op zeer talentvolle wijze brachten beide dames eenige schoon gekozen stukken ten gehoore en verschaften de talrijke aanwezige patiënten een ge notvollen feestavond. 31 AUG. EEN VRUE DAG. Ter gelegenheid van den verjaar dag der Koningin heeft op 31 Aug. in de groote plaatsen van Holland een groot gedeelte van het bedrijf stilgestaan. Behalve aan de omstandigheid dat, er bijna overal feest werd gevierd is dit ook te danken geweest aan de wet van 17 April 1904, die Woensdag voor 't eerst werd toegepast. De verjaardag van de(n) regeeren- de(n) vorst(in) is bij die wet verklaard tot een vrijen dag wat betreft het wisselprotest. De sluiting van de koopmansbeurzen en het stilzetten van het bankbedrijf werd daardoor mogelijk. Dat het in de bedoeling van de regedring ligt om nog verder te gaan en ook meer aan ambtenaren vrijaf te geven dan tot dusver op 31 Augustus geschiedde, mag worden af geleid uit het feit, dat de bureaux van de departementen van algemeen bestuur Woensdag gesloten waren in Den Haag. Buiten Den Haag boefl men echter niets van sluiting van rijkskantoren gemerkt. Misschien komt dat later. EENE GELUKKIGE GEMEENTE. De gemeenteraad van Pannerden heeft besloten de brandspuit, welke in drie jaar niet was gebruikt, op een nader te bepalen dag te probecren. DE STRIJD TEGEN DE II. IJ. S. M. Uit Amersfoort schrijft men aan 't „Nieuws" De strijd tegen dd H. IJ. S. M. wordt hier verwoed gevoerd. Vele handelaars, waaronder personen met een zeer aanzienlijk vervoer, hebben hun contracten verbroken en vervoe ren thans, niettegenstaande vele be zwaren en vaak met geldelijke offers, per Centraalspoor of per boot wat zij gewoon waren per H. IJ. S. M. te ver zenden. Doch ook van de overzijde blijft men niet werkloos. Een aantal amb tenaren der H. IJ. S. M- nemen het voor de directie op en protesteeren tegen het besluit van „Handel en Nijverheid" en tegen den inhoud ba rer circulaire. „Wij tellen hier schrijven zij thans een 500 man personeel, een rre- tal. dat zeer waarschijnlijk binnen kort zal worden vermeerderd van dit personeel is minstens drie kwart ge deelte gehuwd en heeft een gezin. Ieder van dit personeel zal, niet te ruim berekend, toch zeker ongeveer 10 gulden per week in de stacl bren gen wegens verschillende behoeften, ondanks de opgerichte coöperatieve vereenigingdit maakt een totaal van minstens f5000 per week of 20.000 per maand; voorwaar een niet gering te schatten bedrag, dat grootendeels aan heeren leden der vereeniging „Handel en Nijverheid" ten goede komt. Weinig moeite zal het ons kosten, dit bedrag tot een minimum te beperken, door allen zooveel mogelijk onze inkoopen te doen in andere plaatsen, waartoe, wij als spoorwegpersoneel zeer gemakke lijk in de gelegenheid zijn.' EENE VREEMDE ZAAK. Men meldt uit Oud-Beierland: Eenige weken geleden stoeide een achttienjarig meisje met eenige jon gens in deze gemeente. Later be weerde men, dat dit stoeien in mis handelen van de zijde van het ster kere geslacht ontaard was. Wat daar van zij het meisje is na dien tijd ernstig ziek geworden en thans is zij overleden. Het parket uit Dordrecht heeft eene lijkschouwing gelast. VERLOREN KAT. De heer K., Daguerrestraat te 's-Gra- venhage, was, zegt het Vad., in het bezit van een kolossaal grooten cyper- schen kater. Twee maanden geleden echter verdween het beest eensklaps spoorloos. Men dacht, dat hij gesto len was. Maar wat gebeurt? Donder dagavond, laat van een vergadering komende, zag de heer K. vader kat netjes door de straat wandelen, alle deuren aan de linkerzijde der straat b6ruikende, tot hij eindelijk voor de deur van zijn vroegere woning kwam, waar hij een vervaarlijk miauw aan hief. De verlorene werd met vreugde weer door de familie in huis genomen. HET AUTOMOBIEL-ONGELUK BIJ N AARDEN. Het „N. v. d. Dag" meldt nog, dat de bestuurder van den auto de eige naar zelf was, de heer Hartog van Banda van Amsterdam. Hij kwam, behoudens enkele schrammen, met den schrik vrij. De andere gewonde is de heer Braun, gérant van het hotel de l'Europe te Amsterdam. KINDERMISHANDELING. De justitie uit Heerenveen is Vrij dag ter onderzoek naar Jubbega ver trokken. waar een zesjarig kind is overleden, vermoedelijk als gevolg van mishandeling door de moeder. De moeder, de vrouw van den ar beider M., staat bekend als iemand, die zeer hard is voor hare~Tiinderen en ze hardhandig lichamelijk straft. De buren zijn meermalen tusschenbeide getreden om erger te voorkomen. Het oudste zoontje, vroeger normaal, is nu idioot, volgens zeggen ook het ge volg van lichamelijke tuchtiging. Het nu overleden jongetje, 6 jaar oud, wilde geen boodschap doen voor moeder, waarop deze driftig werd en het kind sloeg, stiet óf schopte. Het schreien is door de buren ge hoord. Men zegt, dat de moeder het kind met het hoofd tegen den muur geworpen heeft. Een half uur na de straf kreeg het kind een toeval, de dokter werd geroepen. Ruim een dag daarna overleed het kind. Op last der justitie is het lijkje door dr. v. Schouwen en dr. de Vries ge schouwd. De moeder zegt het kind slechts voor zijn zitvlak een paar klappen gegeven te hebben, anders niet. GESNEUVELDEN IN INDIë. Blijkens uit Indië ontvangen tele- graphische berichten zijn sedert de laatste opgave in Atjeh en onderhoo- righeden gesneuveldde 1ste luite nants der infanterie Tj. van der Zee, C. C. H. Smit en P. A. Charbon, en de fuselier W. A. F. Thomas (No. 54602) zwaar gewondde sergeant E. Kleinveld (No. 36133) licht ge wond de fuselier J. C. Baardman (No. 64022)in Djambi niet levensge vaarlijk gewondde fuselier B. M. Barcikowski (No. 56870)en bij Moea ra Teweh lBorneo) gesneuveld: de fuselier J. van Lun (No. 56610)le vensgevaarlijk gewond de sergeant K. J. Savelberg (No. 57708/5037). en niet levensgevaarlijk gewond de fu selier M. Hiemstra (No. 55261). (St.Crt.) BLOEMEN AAN v. HEUTSZ. Aan een tafeltje voor een der café's in Den Haag zat Donderdagmiddag een eenvoudig gekleed heer. Een der andere bezoekers van Het café riepeen bloemenmeisje en verzocht het kind, dien heer een bouquetje aan te bie den ,aan welk verzoek bereidwillig werd voldaan. Gracieuselijk aan vaardde de heer de bloemenhulde, hem door het meisje geboden. Tot hare verrassing zag zij zich voor deze attentie door den gehuldigde rijkelijk beloond. Zij had, zondér het te weten, een bloemenhulde gebracht aan gouver neur-generaal Van Heutsz. (N. C.) UIT DEN TREIN GEVALLEN. Donderdagavond vond een contróle- beambte der S.S. een jongen van on geveer 10 jaar bewusteloos op de spoorbaan liggen tusschen den Am- sterdamschen straatweg en het sein huis der N. C. S. bij Utrecht. Het bleek een jonge landverhuizer te zijn, op reis naar zijn familie van Duitsch- land naar Amerika. Hij was uit trein 921 van de rich ting Amersfoort naar Rotterdam ge vallen, die circa 6.45 Gr.-tijd genoem de plaats passeert. Later herstelde de jongen in zooverre, dat hij de reis met zijn familie weer kon vervolgen. Doch was de knaap niet opgemerkt, dan zou hij waarschijnlijk Amerika nooit gezien hebben, zegt het U. D., daar er op die lijnen voortdurend treinen passeeren en het gevaar van overlijden dus groot zou zijn geweest. MISHANDELING. Te Veenoord, gem. Sleen, waar on langs een 16-jarige jongen een bejaard man doodstak, is weer een ernstig misdrijf gepleegd. Een zekere Hof is daar door Geerlof Hagedoorn zooda nig toegetakeld, dat hij in levensge vaar verkeert. De dader is naar As sen overgebracht. DIENSTWEIGERING. Een verlofganger te Oud-Vosmeer, die tegen 23 Aug. voor herhalings oefeningen bij zijn korps te Bergen- op-Zoom was opgeroepen, weigerde zegt Het Volk, beslist daaraan ge volg te geven. Maandag vervoegden zich een 4-tal politieagenten aan zijn woning om hem naar Bergen-op- Zoom te vervoeren. Hoewel hij eerst bleef weigeren gelukte het hun ein delijk, vooral door hun kalm en be zadigd optreden, hem naar zijn gar nizoensplaats te brengen, waar hij onmiddellijk in arrest gesteld werd. ONGELUKKEN. Gistermiddag omstreeks 12 uur ge raakte te Sliedrecht het 4-jarig doch tertje van Willem van Heteren, Kroon- stoep, al spelende in het Kleindiep. Het kind werd eenige oogenblikken la ter uit het water gehaald door een broertje, die van den overkant riep „zusje is dood". Een voorbijvarende aak nam het kind op. De schipper gaf het kind voor dood aan de moeder over, die bemerkte, dat de levensgeesten niet geweken waren. Door toepassing van do bekende middelen is het kind toen bijgebracht. Inmiddels was genees kundige hulp ontboden. Het kind is nu wel. (R- C.) 1IET DRAMA TE LOSSER. Men schrijft uit Enschedé aan de Tel. In verband met den moord en zelf moord te Losser, achten wij het niet ondienstig een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van dit drama, waar aan de volgende geschiedenis is voor afgegaan De overleden predikant, die als her der der gemeente ongeveer 5 jaar ge leden te Losser kwam, vatte om streeks twee jaar geleden een bij zondere genegenheid op voor den achttienjarigen fabrieksarbeider Jan Posthumus. Ofschoon de predikant vaak zeer zonderling optrad, was hij toch algemeen bekend om zijn weldadigheidszin. Zulks moet ook de reden zijn geweest, dat hij ge noemden jongen, die een zwervend leven leidde, van de fabriek nam en liet studeerën, met het doel, hem iels anders te laten worden; zelfs maakte hij met den knaap verre reizen, ten einde hem nog iets anders te laten zien dan het eenvoudige dorp Losser. De vader van den knaap had dezen voorgoed aan den predikant afge staan voor een som van 1000, waar van ƒ250 slechts betaald werd. De jongen, die totaal beschouwd werd als huisgenoot, wist echter tegen Pa- schen van het vorige jaar, 's nachts, door uit het raam te klimmen, de pastorie te ontvluchten en vond on derdak in de ouderlijke woning. Hij kwam eenigen tijd later weer bij den predikant terug, doch op een Zondagavond in Juli 1903 kwam hij in beschonken toestand thuis, sloeg den predikant en deed hem in 't bij zijn van anderen verwijten van ver keerde handelingen. Voor deze mishandeling moest de jongen acht dagen hechtenis onder gaan. Toen hij uit de gevangenis kwam, was weer eenige toenadering te be speuren tusschen hem en den predi kant en toen de jongen in het begin van 1904 plotseling ernstig ongesteld werd, werd hij door den predikant op de meest zorgzame wijze opgepast. Op zekeren dag werd in de pap vergif ontdekt. De predikant gaf daar van de schuld aan den jongen en deze op zijn beurt weer aan den pre dikant, en ofschoon zelfs de justitie zich er mee bemoeide, is deze zaak nooit tot klaarheid gekomen. Naar verluidt, moet toen J. P. aan de jus titie hebben medegedeeld, dat de pre dikant verkeerïïe" handelingen met hem gepleegd had. Door 't class, be stuur werd eveneens een onderzoek in gesteld, dat evenmin eenig licht bracht in deze zaak en dus geen ter men tot ontslag van den predikant opleverde. De geheele zaak zou mis schien doodgebloed zijn, indien niet voor® ettelijke weken in de pastorie waar de predikant woonde, ruiten werden ingeworpen. Op het geluid daarvan trad ds. de Geer naar bui ten, herkende J. P„ dien hij achterna liep. meenende, dat deze 't gedaan had. Bij de school gaf J. P. den pre dikant plotseling een trap, waardoor deze laatete omstreeks drie weiuin het bed moest houden en zelfs bij de con frontatie gaf J. P. den predikant in 't bijzijn der politie, een vuistslag in 't gelaat. De geruchten omtrent de verhou- "dihg tusschen den predikant en den jongen namen steeds een ernstiger vorm aan en men vertelde, al was 't dan ook fluisterend, dat deze verhou ding van anderen aard was, dan deze oppervlakkig bleek te zijn. Toen verscheen opeens een brochure van den predikant, die daarin zich vrijpleitte. Zij draagt tot opschrift „Wat dunkt u er van en is gericht tot de inwoners van Losser. Voor God verklaart hij daarin, dat alles wat hij schrijft de waarheid is. Wie hem op de onjuistheid in dit schrijven kan betrappen, staat hij dadelijk ƒ50 af. De brochure krijgt daardoor waarde, doordat de predikant in dit droevig drama niet meer kan worden ge hoord. Hij zeide dan „dat hij begin Januari, na gedurende twee maan den geen predikant te zijn geweest, weder in de gemeente terugkeerde. Op den 5en van die maand schelde 's avonds een jongmensch bij hem aan. Deze had reeds bijna het geheele jaar te voren bij hem aan huis ge woond en al dien tijd de beste ver wachtingen van zich doen geven. De jongen schreef toen geheel vrijwillig eenige brieven aan den predikant, welke in de brochure voorkomen, en waarin hij zijne groote voldoening uitspreekt, omtrent de wijze, waarop hij door den predikant werd behan deld. De predikant van zijn kant be loofde vast en stellig, steeds voor hem als vader te zullen zorgen. In den zomer van 1903 tot een slecht gedrag gekomen, kwam hij daarvan terug en beloofde schriftelijk aan dominé, zich voortaan te zullen beteren. Brieven van Posthumus, dankbaar heid uitsprekende over het goede, bij hem genoten, volgen in de brochure, evenals ernstige brieven van zijn hand over den Zondag, de waarheid en het sterven. Zich weer op den verkeerden weg begevend, werd het den predikant maar al te duidelijk, niet alleen hoe groote ondankbaarheid, maar ook hoe groote onoprechtheid en oneerlijkheid zich hier openbaarden. „Hoe meer men over deze dingen nadenkt", zegt ds. de Geer in zijn brochure, „des te meer zal men het eens zijn met het classicaal kerkbestuur, dat na grondig onderzoek, zoowel naar per- sonen als naar zaken, in zijn uit- spraak woordelijk o.a. het volgende heeft geschreven: „dat het gezin, Waartoe J. P. behoort, hoogst ongun stig bekend staat en men het wel in staat acht, in gegeven gevallen val- sche beschuldigingen in te brengen". Mijn doel der brochure Was, aan te toonen, hoe oneerlijk en dus ook on betrouwbaar de bron is, waaruit die verdachtmaking tegen mij is gerezen en al waren die dingen dan ook groo tendeels vergeten, of nooit geloofd, en zijn er sedert dien tijd heel andere dingen aan de markt; toch meende ik, dat het mijn plicht was, om aan veler verlangen te voldoen en iets meer licht op deze dingen te laten vallen. Overigens heb ik het aan den rechter overgegeven, maar bovenal aan God, want smaadheid en verloo chening, ondankbaarheid en oneer lijkheid tegenover mij als gewoon mensch is nog het ergste niet, maar dit alles is in groote mate tegen God misdreven (zooals alles genoeg be wijst); dat zal en moet zich wreken. God laat zich niet bespotten Zoo bleef de zaak steeds hangende tot den noodlottigen ochtend van gisteren. Toen J. P. zich, zooals gewoonlijk, om 6 uur 's morgens naar de fabriek te Gronau wilde begeven, alwaar hij werkzaam was, en ongeveer ter hoogte van café Essenhuis (in den Zolke) zich bevond, sprong ds. De Geer eensklaps uit een boschje te voorschijn en loste twee schoten op hem, waarvan het eene in de rechter borst en "Het andere in het achterhoofd trof, met het gevolg, dat de jongen een half uur later stierf. Nadat de jongen getroffen was, nam de predikant de revolver, die een vijf loops klein kaliber was, in den mond, trok tweemaal af en stortte neder. Nog spoediger dan de jongen was ook de moordenaar overleden. In 't bij zijn van den Burgemeester werd door dr. Frederiks lijkschouwing gehou den. In verband met verschillende uitlatingen van den predikant„dat het nu maar uit moest zijn", en „dat in Nederland geen recht was te krij gen", meent men te mogen opmaken, dat hij reeds lang met dergelijke plannen rondliep. Echter heeft hij Woensdag nog vol belangstelling ge ïnformeerd naar het feestje, clat Za terdag 3 September, ter eere van den verjaardag der Koningin te Losser zou plaats hebben. Hij is echter Woensdagnacht niet op bed geweest, daar zijn legerstede onaangeroerd bleek te 2ijn. Om half één arriveerde de justitie uit Almelo, bestaande uit jhr. mr. Calkoen, officier van justitie, mr. Van der Mühlen, rechter-commissaris en mr. Ter Kuile, griffier, die om 2 uur echter weer vertrokken. Koloniën. OVERSTE VAN DAALEN. Naar het N. v. N. uit goede bron verneemt, komt de bekende overste Van DaaJen, thans op Atjeh. in het begin Van het volgende jaar in Europa. WEGGEWORPEN GELD. Het „Bat. Nbl." geeft een staaltje op welke wijze er met het geld uit de Indische schatkist wordt omgespron gen. Het blad zegt De lezer herinnert zich zeker nog wel de fameuse kwestie over de geul of het bassin (toen lag daarin juist in reparatie een steamer van den sultan van Koetei) en de brug van de „Ned.-Ind. Industrie", die de Staats spoor gedempt en afgebroken wilde hebben ten behoeve van een daar langs aan te leggen lijn. De „Industrie" bedong voor den af stand van een en ander 16.000 schadeloosstellingdoch dat wilde de Regeering niet, meenende, dat het terrein niet het eigendom was van de „Industrie". Kortom, hot kwam tot een proces de politie' werd er bij gehaald om den grond te bewaken maar de raad van justitie besliste ten voordeele van de „Industrie" en nu alles in het reine gebracht is, alle vorderingen binnengekomen zijn, blijkt dat de Staat ten gevolge van bedoeld proces een kleine 60.000 heeft moeten afdokken, daaronder nog niet begrepen de kosten voor het dempen van de geul, het afbreken van de brug, enz., die door de S.S. ge maakt werden. Wat 'n bombarie en geld voor oen kleinigheid, terwijl dat alles verme den had kunnen worden; want vol gens een der autoriteiten van de S.S. was het volstrekt niet noodig. dc lijn langs de bewuste plek aan te leggen. Maar een andere ambtenaar, die óók wat in de melk te brokken had, wilde haar met alle geweld langs de ..In dustrie" hebben, en zijn wil geschied de ten koste van meer dan 60.000 guldens. EEN CENT SCHADEVERGOEDING. Zooals men zich herinneren zal, deed indertijd de heer C. A. Koning, den vorigen redacteur van het „Soe- rab. Handelsblad", H. G. Bartelds, een civiel proces aan wegens laster, ien eischte hij daarbij onder anderen vergoeding van de, door hem gele den schade. Die eisch werd toen den heer Koning toegewezen, met bepa ling, dat over het bedrag van die schade nader voort moest worden geprocedeerd. Dat is nu geschied, en j.l. Woensdag deed de Soerabajasche raad van justitie daarin uitspraak. De heer Koning, voor wien optrad mr. Ramaer, eischte ongeveer 95.000 ter vergoeding van hem, door zijn as suradeuren niet uitbetaalde assuran tiepenningen en ƒ50.000 tot vergoe ding van het nadeel, door hem in eer en goeden naam geleden. Voor den heer Bartelds bestreed mr. VanTroos- tenburg de Bruyn deze vorderip^ en bood aan één cent. De raad besliste in het voordeel van den heer Bartelds dat de beide bedoelde bedragen ten onrechte» werden gevorderd, en dat de heer Bartelds met zijn aanbod van één cent kon volstaan. Ook door den strafrechter werd de heer Bartelds indertijd ter zake van hetzelfde feit wegens laster veroor deeld. ATJEH. Naar wij vernemen, zal de gene- raal-majoor jhr. J. C. van der Wijck, die als gouverneur van Atjeh gene raal Van Heutsz opvolgde, reeds in April of Mei weer naar Java terug- keeren, om in den rang van luite nant-generaal den tegenwoordige» le- ger-commandant, luit.-gen. Boetje. op te volgen, die, na twee jaren in dien rang te hebben gediend, met pensioen zal gaan. Generaal Van der Wijck zal als' gouverneur van Atjeh worden opge volgd door den tègenwoordigen luib- kolonel G. C. E. van Daalen, d'e, in afwachting van die benoeming en zijne bevordering tot den kolonels rang, spoedig reeds met verlof na-ir Nederland zal vertrekken. Vroeger is gemeld, dat kapitein Co- lijn, adjudant van generaal Van Heutsz, te Sabang zou debarkeeren. om als adjudant den nieuwen gou verneur van Atjeh ter zijde te staan. Hierin is echter, zoo wij goed zijn ingelicht, verandering gekomen. De kapitein zal den aanstaanden gouver neur-generaal naar Buitenzorg verge zellen. („N. v. d. D Sport en Wedstrijden. AMSTERDAMSCHE WIELERBAAN. Op de Amsterdamsche wielerbaan zullen Zondag wederom wielerwed strijden plaats hebben. Dan worden verreden de kampioenschappen der A. S. C. „Olympia", over 1 en 25 K.M. Een match a trois tusschen Cara- pezzi (Italiaan), Heller (Oostenrijker) en Jan van Gent (kampioen prof. van Nederland). De amateurs Mastwijk, Bieshaar en Stouten rijden een match a trois om Hen Brassard, terwijl bovendien nog een match poursuite over 5 K.M. tus schen winners van korten en langen afstand verreien wordt. Leger en Vloot. Naar de Tel. verneemt worden bin nenkort bevorderd tot eerste luite nants a. de tweede luitenants-kwartier meesters H. Eggink. E. J. J. de Roy van Zuydewijn, P. J. H. Rehe en G. J. K. Sneep. b. de tweede luitenants der infante rie L. J. J. M. Tabbers, N. A. A. Bruyn, J. E. Schneiders, W. J. Briel, H. de Jongh, F. A. van Seters, J. W. Egbers, H. C. van der Lely, H. A. Fischer, J. D. C. Berkhout, J. A. van Helden Tucker, G. A. de Vos, W. J. Harms en L. J. Baerends. Uit de Arbeiderswereld STAKING IN DE BELGISCHE GLASBLAZERIJEN. Sedert Donderdagmorgen zijn in alle glasblazerijen in de omstreken van Charleroi de vuren gedoofd. De staking is algemeen, een glas blazerij te Marchienne uitgezonderd, die niet aan den lock-out, door de pa troons uitgeschreven ,als antwoord op het samengaan der werklieden, deel neemt. Alles is kalmmen verwacht, dat de staking drie weken zal duren. De stakende typografen te Winscho ten hebben nogmaals bij de patroons aangeklopt, om weer aan 't werk te mogen gaan. Niemand werd echter weer aangenomen. Het grootste deel der stakers heeft nu elders werk ge vonden. Te Lyon, Cette en Adge zijn werk stakingen uitgebroken, met het doel, de groote werkstaking te Marseille te steunen. Op de kaden wordt niet ge- w erkt. Rechtszaken. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Men meldt uit Amsterdam In de zaak tegen Jacob Mot, die wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde voor het eerste kanton gerecht alhier terechtstond, werden drie getuigen gehoord de vader van het overleden kindje, de melkslijter J. Prinsen, was eveneens gedagvaard, en ook ter terechtzitting tegenwoordig geweest, doch weder vertrokken. De zaak werd dan ook eerst laat in den namiddag in behandeling genomen. De moeder van het kindje, Aartje Oudhof, deelde als getuige mede, dat beklaagde reeds vroeger haar doch tertje had behandeld. Beklaagde had den 28en Mei zelf het recept gereed gemaakt in de woning van getuige. Nadat het lapje op de maagstreek was gelegd, meende getuige te heb ben gemerkt, dat haar dochtertje een weinig opknapte. Beklaagde was om 6 uur nog even komen kijken, en toen 's nachts het meisje teekenen van be nauwdheid gaf, waren beide ouders opgestaan, en hadden den heer Mot geroepen. Een dokter hadden zij bij het kind niet gehad. Beklaagde had nimmer eenige geldelijke belooning van de ouders ontvangen. De slager S. van Gelder, in de buurt der ouders wonende, was des nachts gewekt en naar het zieke kind je geroepen, omdat het zoo naar was. Met zijne vrouw had hij zich toen be geven naar de woning zijner buren, en hij had daar beklaagde aangetrof fen. Deze had verschillende verrich tingen gedaan ten opzichte van het zieke kindje toen de compressen om de beentjes waren gelegd, had be klaagde gezegd ,.er zit nog leven in." Voorts had beklaagde aangera den aan de ouders, nu maar een dok ter te halen, en daarna had hij te kennen gegeven, dat hij wegging, om dat het beter was, dat men hem niet zou zien. De vrouw van den vorigen getuige, mej. S. Augurki. legde eene gelijkluidende verklaring af, behalve dat beklaagde n a het leggen der compressen nog leven in het kindje had geconstateerd. Beklaagde had dit geconstateerd vóór het aanleggen der compressen, en nadat getuige van Gelder nader was ondervraagd, kwam hij op zijne verklaring terug en zeide zich nu goed te herinneren, dat het geschied was, zooals zijne vrouw ver klaard had. Beklaagde erkende, dat hij in zijn vrijen tijd de geneeskunde uitoefende en dat hij hiervan een soort beroep maakte. Toen hij de compressen aan legde, wist hij niet, of het kind nog leefde hij deed het alleen juist om te constateeren, of er nog leven inzat. De ambtenaar van het O. M. wees in zijn requisitoir erop, dat beklaag de reeds eens voor dit kantongerecht had terechtgestaan voor eenzelfde feit, en reeds tweemaal voor het 2e. kantongerecht. Het maximum werd gevorderd: ƒ300 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis. Mr. Kokosky was van meening, dat de ten laste gelegde manipulatie bij het tweede bezoek niet was bewezen, terwijl de verdediger voorts erop wees, dat hetgeen "beklaagde deed, niet buiten noodzaak was, want het kindje lag op sterven. Hetgeen ge schied is bij het derde bezoek moest derhalve ook van het ten laste geleg de wegvallen. Mocht, hetgeen beklaag de bij het eerste bezoek verrichtte, wèl buiten noodzaak geschied zijn. hetgeen pleiter betwijfelde dan. was nog niet geconstateerd, dat be klaagde zijne daden verricht had als het uitoefenen van een beroep. Wel had beklaagde dit zelf erkend, doch uit de omstandigheden moest dit ge bleken zijn. Mr. Kokosky concludeerde tot vrij spraak, subsidiair tot clementie. Uitspraak over 14 dagen. DE MOORD TE KLEIN-GARNWERD. Voor de rechtbank te Groningen stond Donderdag terecht W. v. d. S., 24 jaar oud, boerenknecht te Garn- j werd, gemeente Ezinge, thans te Gro ningen gedetineerd, ter zake dat hij j in den nacht van 23 op 24 Juli 1904 op den grindweg te Klein Garn werd, gemeente Winsum, opzettelijk Pieter Groenewold van het leven heeft be roofd, door dezen, met het oogmerk om hem te dooden, met een mes of dergelijk scherp voorwerp een zoo he- vigen steek of stoot in de borst ter hoogte van het hart toe te brengen, dat daardoor het hart verwond is, tengevolge van welke verwonding de I getroffene kort daarna overleden is. Bij een arbeider te Klein-Garnwerd zoo heet een gehucht aan den grindweg van Winsum naar Garn- werd was een feestje geweest. Er was niet overmatig gedronken en in vroolijke stemming had men af scheid genomen. Tot. het gezelschap behoorde een meisje, dat, in dienst bij een landbouwer, naar diens boerderij moest worden gebracht. Het meisje liep met den 24-jarigen Pieter Groene wold, machinist aan de steenfabriek Actief te Winsum, een oppassend werkman en de kostwinner van zijne moeder, op een^kleinen afstand achter de ouderen aan. Op een gegeven oogenblik drong de beklaagde, aan- gegrepen door minnenijd, zich tus schen de beiden. Een woordenwisse ling en daarna een handgemeen wa ren het gevolg. Het meisje liep snel weg, zich voegend bij de anderen, die huns weegs gingen. De vechtenden bleven midden op den weg achter. Bekl. trok zijn mes en bracht Groene wold een steek in de borst toe. Groe- j newold viel ter aarde, door bekl. aan zijn lot overgelaten. Bekl. is later met een jongen van 15 jaar naar de plaats I van de daad teruggekeerd. Met hun I tweeën hebben zij den getroffene toen op den berm van den weg gelegd. Daarop heeft de bekl. den jongen j weggestuurd om water te halen. Toen j de jongen met water terugkwam, heeft bekl. dezen gezegd, dat 'hc«. met meer noodig was en dat hij zich moest verwijderen, eene waarschu wing waaraan hij kracht bijzette door het vertoonen van een mes. Terwijl de jongen water was gaan halen, heeft bekl. een mes gehaald uit een I der zakken van den getroffene en hem daarmede in de keel gestoken, om den schijn te wekken, alsof de getroffene zelfmoord zou hebben gepleegd. Er werden tien getuigen gehoord, wier verklaringen geheel klopten met bovenstaand verhaal. Aanteekening verdient nog, dat beklaagde tegen den j jongen, die met hem naar den ge trof- fene ging, gezegd heeft: „Als Pieter nog leeft, steek ik hem dood". Dokter Tymstra heeft een steek in 1 de rechterhartkamer geconstateerd en I verklaard, dat Groenewold, ook in- j dien direct na den steek geneeskundi- i ge hulp ware verleend, onmiddellijk zou zijn gestorven. Beklaagde bekende de dood en zeide niet het oogmerk te hebben gehad om te dooden, wel om leed te doen. Door minnenijd was hij in woede ontsto- I ken. Het openbaar ministerie, door mr. Van Eeten waargenomen, eischte we gens doodslag tien jaar gevangenis straf. De ambtshalve verdediger, mr. Switters, qualificeerde de daad als een hartstochtsmisdrijf en pleitte ver zachtende omstandigheden, ook met oog op de schuldbewuste houding van beklaagde. Uitspraak over acht dagen. Letteren en Kunst. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „De Hollandsche Revue" bevat de zen keer als hoofdplaat een photogra- fische afbeelding van „Eene zitting van het Internationaal Socialistisch Kongres", dat van 14 tot 21 Augustus 1904 te Amsterdam werd gehouuen. Voorts een karakterschets van Dr. P. N. Hendrik Muller, mdertijd consul- generaal, buitengewoon gezant en speciaal gevolmachtigde van den Oranje-Vrijstaat; en Eene Revue der Tijdschriften. De Rubriek „Het Boek van de Maand" is ditmaal gewijd aan een artikel over Homoeopathie door Dr. J. Voorhoeve, waarbij een portret van den grondvester dezer geneeswijze Professor Hahnemann. De rubriek „Belangrijke Onderwer pen" bevat bijzonderheden over „Een Hollandsche Drijvende Tentoonstel ling", over „Vliegende Keukens", „De Kleeding-Hygiène bij het Schoolgaan de Meisje" enz. No. 36 van Eigen Haard bevateen vervolgnovelle ..Gees", door L. Kla ver het tweede gedeelte van „In Bretagne", van J. Eigenhuis: Javaan- sche Kunstnijverheid, door T. Ter HorstDe BoerToen de Koning nog leefde. De eerste Nederl. Pers-auto en de gewone rubrieken. De Septemberaflevering van „Vra-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2