NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6500 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1904 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37L n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. BLAD A. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenl. en Ge mengd Nieuws. BLAD B. Officieele Berichten. Oor- logsvaria. Binnenl. en Gemengd Nieuws. Uit de Arbeiderswereld en Feuilleton. DE ONTZETTENDE BRAND TE ANTWERPEN. Een aantal prachtige fotografische opnamen van den ontzettenden brand te Antwerpen, zullen in het eerstvol gende nummer van het Geïllustreerd Zondagsblad dat wij voor onze lezers verkrijgbaar stellen, worden opgeno men. Ook interessante foto's van den Russisch-Japanschen oorlog en een groote reeks andere illustraties ma ken het eerstvolgend nummer bijzon der aantrekkelijk. Men vrage proefnummers van het Geïllustreerd Zondagsblad aan het bureau van dit blad. De Toestand van onze Opleidingsscholen. In de vorige Raadsvergadering is een voorstel van B. en W. om school ruimte te huren in de bijzondere school aan d© Klarenbeekstraat al hier, door den Raad goedgekeurd. Die schoolruimte strekte tot het onder brengen van leerlingen van de twee opleidingsscholen tot middelbaar en hooger onderwijs, waarvan aan 't hoofd staan de heeren Hubregtse en Brouwer. Bij verschillende ouders heeft deze maatregel ontevredenheid verwekt. Niet om de localiteit, want de school in de Klarenbeekstraat is pas nieuw en voldoet aan zeer hooge eischen, maar omdat zij in 't algemeen het detacheeren van klassen niet wen- schelijk achten en omdat de Klaren beekstraat eenigszins afgelegen is. Dit bezwaar geldt nog meer voor de jongens- dan voor de meisjesschool. De heer Brouwer kon meisjes zenden van iederen leeftijd en heeft dus leer lingen genomen uit de 4e en 5e klas se voor de jongens evenwel heeft het schoolbestuur een leeftijdsgrens ge- steld, zoodat de heer Hubregtse ge- noodzaakt is, er kleine jongens, uit de tweede en derde klasse, heen te laten gaan Het ligt voor de hand, dat de beide schoolhoofden dezen maatregel nfr>t dan door den nood gedrongen hebben toegepast. Hij was evenwel niet lan ger te ontgaan. In beide scholen stroomen de klassen over van leerlin- j gen. De heer Hubregtse heeft voor de drie eerste leerjaren twee parallel- klassen, voor het vierde leerjaar zelfs drie, voor het vijfde en zesde elk twee en bovendien nog een zesde klasse B. In het geheel telt zijn school niet minder dan 385 leerlingen. Bij den heer Brouwer is het al niet anders gesteld. Al de klassen zijn daar eveneens gesplitst, de vierde en de vijfde in drieën en het aantal leerlingen is al tot 340 leerlingen ge- i klommen. Had men hier detacheering willen vermijden, dan zouden klassen moeten worden gevormd van 35 en meer leerlingen, wat ten slotte voor het onderwijs nog slechter is, dan het ongemak van plaatsing In een andere j localiteit. Zeer terecht heeft men dan ook het j detacheeren van enkele klassen naar de Klarenbeekstraat als het gering- j ste van twee kwaden beschouwd. En al is het nadeel van den afstand niet te ontkennen, men moet daarbij niet vergeten, dat de klassen die er heen gaan, worden afgewisseldde heer Hubregtse zendt zijn 2e en 3e klasse om de maand er heen, de heer Brou wer detacheert zijn 4e en 5e klasse om de twee maanden. Al de leerlin gen komen dus op hun tijd weer in't hoofdgebouw, onder het directe toe zicht van het hoofd terug. En waar het een feit is, dat de school in de Klarenbeekstraat wat ruimte, licht en lucht en alle andere eischen betreft, zeer mag worden ge roemd, zullen de ouders wel doen4 zich over den maatregel, die dan toch in 't belang van hunne kinderen ge nomen wordt, geen harnas aan te trekken. met tijdelijke middelen te verhelpen, dan een algemeen systeem op te zet ten, waarnaar ons onderwijs nu eens zou worden ingericht. Er heeft een zekere stelselloosheid geheerscht, die zich nu hierin komt wreken, dat men aan alle kanten vastzit. Reeds veel vroeger, wij hebben het hier al eens besproken, had moeten worden ge zorgd voor een nieuwe Hoogere Bur gerschool, voor behoorlijke school ruimte voor lager onderwijs. En men had, om tot ons onderwerp terug te keeren, al lang kunnen voorzien, dat de twee opleidingsscholen dt>or de muren van hunne lokalen heen zou den groeien. Hoelang, willen we vragen, zal deze tijdelijke toestand nu duren? Klas sen detacheeren is altijd slecht voor 't onderwijs, om er nu nog maar niet eens van te spreken, dat het duur is voor de Gemeentekas. Bij dezen over vloed van leerlingen voor de oplei dingsscholen zijn er dan ook maar tweedingen mogelijk of een nieuwe ppleidingsschool bouwen voor jongens en meisjes gemengd, of trachten den stroom eenigszins af te leiden naar de school voor m. u. 1. o., die sommi ge Raadsleden hier willen zien opge richt en. die, evenals de opleidings scholen, de kinderen reeds bij hun zesde jaar opnemen zou. Welke van die twee oplossingen de beste is, la ten wij voor 't oogenblik in 't mid den. Wenschelijk is het in elk geval, dat er spoedig een van beide gekozen wordt, zoodat de tijdelijke maatregel van het detacheeren der klassen in derdaad van korten duur zal wezen. Wat daarvan aan is, zullen we, wanneer de begrooting voor 1905 ver schijnt. wel spoedig gewaar worden. Komt daarop geen post voor ten dien ste van een nieuwe school, dan we ten de ouders meteen, dat het deta cheeren van hunne kinderen nog ja ren zal moeten duren en dan zou er tevens reden bestaan, om zich bij request tot den Gemeenteraad daar over te beklagen. Voorloopig zal men evenwel, zoo als we zeiden, goed doen met te be rusten in een maatregel, die door de omstandigheden geboden was. Buitenlandsch Overzicht het tweede en derde legercorps groot is. Het cardinale punt is of hij tijdig inet voldoend aantal troepen de bree- de en diepe Hoen-rivier bereiken kan. die Zuidelijk van Moekden den straah weg kruist. Dat ziet Koeropatkin bepaald zelf ook in. Vandaar de talrijke schermut selingen, welke tusschen de Russische achterhoede met de voortrukkende Ja panners op ongeveer 40 K.M. ten Z.O. van Moekden plaats hadden, waardoor de laatsten min of meer in toom worden gehouden. Het blad „Russ" ontvangt uit Moek den het onrustbarende bericht, dat, waar de vijand reeds zoo dicht bij deze stad genaderd is, met de ontrui ming daarvan reeds is begonnen. De censuur zal tot nader order naar Charbin' vertrekken; eene tijdelijke onderbreking van den telegraafdienst wordt mogelijk geacht. De Russische verliezen bij de ge vechten om Liao-jang worden op 16,000 man geschat, en ongetwijfeld zijn een groot aantal kanonnen, voor al zware stukken, in den steek ge laten. Aan den Japanschen kant zijn ge sneuveld o. a. luitenant Terausji, een zoon van den minister van oorlog, en de luitenants Foekoesjima en Moera- ki, zoons van de generaals van die namen. Het regent nu en dan in den om trek van Liao-jang, en op de wegen zakt men soms tot aan de knieën in de modder. De stad Liao-jang is nu niets meer dan een rookende puinhoop. Het spoorwegstation is geheel vernield. De Chineesche wijk is zoo goed als met den grond gelijk gemaaktde gehee- le bevolking is weggevlucht. Ook in de voorsteden zijn bijna alle huizen door granaten getroffen. De maatregel is in elk geval van tijdelijken aard. Deze geruststellende verklaring hebben ouders, die zich beklaagden, van de autoriteiten mee gekregen. Het spijt ons 't te moeten zeggendat die verklaring hen niet geheel en al bevredigd heeft, verwon dert ons niet. In de laatste jaren is men er meer op uit geweest om tij delijke bezwaren in ons onderwijs DE OORLOG. De berichten van het oorlogsterrein laten aan duidelijkheid nog al eens j iets te wenschen over. Vandaar be- paald, dat verschillende onheilspel-1 lende geruchten over den terugtocht J van Koeropatkin's leger naar Moekden j zijn ontstaan, die achteraf beschouwd allen grond van waarheid missen. Zoo ook moet dit het geval zijn met het bericht, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag te St. Peters burg werd verspreid, dat Koeropat kin's achterhoede bijna geheel in de pan gehakt is en dat zijn hoofdmacht groot ge vaar loopt om te worden ingesloten. Althans nergens is deze Jobstijding bevestigd, terwijl daarentegen Gene raal Koeropatkin zelf aan den Czaar seinde op 5 dezer ..Heden trok het leger met succès naar het Noorden en ontkwam aan de gevaarlijke positie waarin het zich bevond, dooi-dat bij een kleine front uitbreiding het, zoowel "op het front als op den linkervleugel, door den vij and bedreigd werd. Den ganschen dag hadden voor al op den linkervleugel. onbe duidende achterhoede-schermutselin gen plaats. Onze verliezen bedroegen heden ongeveer 100 man." Wij zullen dus maar aannemen, dat het eerste onheilspellende bericht, dat de gemoederen te St. Petersburg zoo zeer in beroering bracht, afkomstig is van dezelfde bron, die het bericht van Stackelberg's insluiting de wereld in stuurde, dat later echter onwaar is gebleken en derhalve meer vertrou wen stellen in Koeropatkin's mede- deeling. Ook andere berichten wijzen erop, dat „de Vereenigde Russische Strijdmacht zich nu ten Noorden van Jen-tai be vindt, met uitzondering van eene ach terhoede, welke bij genoemde plaats ter bescherming is achtergelaten, ter wijl het gros van Koeropatkin's leger met snelle marschen Noordwaarts rukt in de richting van Moekden. Volgens een telegrammetje uit To kio van 6 September, schijnt deze achterhoede ook reeds tot voorbij Yen-tai te zijn teruggetrokken, onbe zette Koeroki deze plaats. Naar 't heet. trekken de Japanners in groote ngetale over de Tai-tse-ho bij Pen-si-hoe, en rukt hun hoofd macht eveneens rechtstreeks op Moek den aan, zoodat op dit oogenblik als 't ware een wedloop tusschen beide groote legers is ontstaan. De deskundige medewerkers van Londensche bladen zijn van meening dat Koeropatkin wel ontkomen kan aan de Japansche troepen, bij dezen wedloop, omdat zijn voorsprong op Beleg Port Arthur Uit Tsifoe, dato 6 Sept. wordt ge meld Hedennacht is het .vuren bij Port- Arthur gehoord. Twee Chineesche tol ken die behoorden tot Stössel's dienst werden gevangen genomen, terwijl zij spionnagediensten verrichtten, de eene te Shoeshinjin, de ander te Pa- loengshan. De Japanners doodden beiden. Chineezen heden uit Port-Arthur ge komen, zeggen dat de Russen morgen den algemeenen aanval te land enter zee verwachten. De Japanners bombardeerden de stad hevig den 2en en 3en Septem ber. Twee kanonnen werden onbruik baar gemaakt in een fort bij Erloeng- shan. De aankomst, kort geleden van een groot stoomschip te Port-Arthur met een lading voedingsmiddelen, voor namelijk meel. is oorzaak geweest, dat de meelprijs daalde van tien tot vier roebels. De ..Daily Telegraph" vernee.mt uit Tsjifoe, dat vluchtelingen, uit Port- Arthur aangekomen, zeggen, dat de Japansche generaal Osjima gekwetst is, maar niet gevaarlijk. De Russen hebben huizen in de Chineesche stad omvergehaald, omdat die het schieten belemmerden. Een Mexikaansche dol lar heeft thans te Port Arthur de zelfde w-aarde als een roebel. De Chineezen worden gedwongen, de lijken van de Japansche soldaten te begraven, die zoo dicht gezaaid zijn, dat zij de bewegingen der Rus sische troepen belemmeren, boven dien de lucht verpestend. De Russen beschietende Japansche stellingen van den Paraposjne-berg bij de stad. waar zij een paar 30 c.M. kanonnen hebben opgesteld. Te Petersburg verluidt, dat Koero patkin terugtrekt naar Charbin, waar heen Alexejef zijn hoofdkwartier over brengt. Alexejef en zijn generale staf zou den reeds te Charbin aangekomen zijn, en de bevolking van Moekden neemt ook daarheen de vlucht. ACTIE OP SACHALIN. Generaal Ljaupoenof seinde op 6 September aan den Tsaar Hedenmorgen vroeg naderden twee vijandelijke oorlogsschepen de stad Korssakof, op het eiland Sachalin, op ongeveer zeven werst. Te ruim tien uur stoomden twee sloepen naar den gezonken kruiser „Novik". Onze troepen openden het vuur op deze stoomsloepen, die daar op naar hunne schepen terugkeerden. DE „PETERSBURG" EN „SMOLENSK". De Britsche kruiser Forte" trof de ..Petersburg" en „Smolensk" aan in de buurt van Zanzibar, en bracht de orders van den Tsaar over, waarop deze schepen plotseling wegstoomden, met de bedoeling dadelijk koers te zetten naar Europa. JAPANSCHE KRIJGSGEVAN GENEN. Op 6 September kwam de eerste trein te Pcnsa binnen met Japansche krijgsgevangenen, onder wie 256 matrozen en 68 officieren zijn. vier Engelscben inbegrepen, van de door hetWladiwostok-eskader in den grond geboorde transportschepen. De gevan genen zullen morgen naar Riashsk, in het gouvernement Rjaesan, ge bracht worden. DE OPVOLGER VAN VON PLEHWE. Uit Petersburg komt de tijding, dat Senator Platonoff, lid van den Rijks raad, benoemd is tot minister van binnenlandsche zaken en hoofd van de politie. ENGELSCHE DECORATIES. Koning Edward verleende den kei zer van Oostenrijk-Hongarije en den Tsaar van Rusland het grootkruis in de Royal-Victorïa-orde. EEN REDE VAN KEIZER WILHELM. Tijdens een feestmaaltijd ten stad- huize te Hamburg betoogde keizer Wilhelm in antwoord op den keizer- toost van den senator Mönckeberg, dat zijn beroep op het Duitsche volk den I8den October 1899 te Hamburg uitgesproken een gevolg gehad heeft, dat thans te aanschouwen in de voor den Elbe-mond liggende kern van de Duitsche vloot. Het Duitsche volk heeft er recht op dat de vloot en het leger, die het noodig heeft ter behartiging zijner be langen krachtig blijven. Niemand zal de ontwikkeling van leger en vloot naar den wil en den wensch van het volk, in den weg willen staan. De Keizer herdacht de verdiensten van de Hanse-regimenten, die mede de eenheid van Duitschland bevoch ten. Hij deelde vervolgens mede, dat deze regimenten voortaan zullen hee- ten Hamburg-regiment, Bremen-regi ment en Lübeck-regiment. De Keizer besloot zijne rede met ■een „Hoch" op Hamburg en de Hanse-steden. NOG EENE REDE VAN DEN KEIZER. Sommige Duitsche bladen, critisee- ren vrij levendig de rede, door keizer Wilhelm gehouden aan het banket te Altona, waar Z. M. de verloving van den kroonprins met de hertogin Cecilie van Mecklenburg-Schwerin heeft aangekondigd. De critiek is ge munt op de buitengewone lofspraak op de Keizerin, „de edele dochter van dat schoone door de zee omspoelde land, de eerste van alle Duitsche vrouwen, de weldoenster van allen, de vrouw die zich met geheel haar ziel beijvert om bij het volk het gods dienstig gevoel aan te kweeken." Zeer zeker zoo redeneert men spreekt uit deze woorden het nobele hart van den echtgenoot, maar uit een politiek oogpunt worden die woorden zeer on voorzichtig genoemd. Zoo kort na de Mirbach-schandalen vindt men het onhandig van Wilhelm II, met zoo veel lof te gewagen van de piëtisti sche propaganda van zijn gemalin, die haar voor haar vrome werken giften deed aannemen uit de handen van financiers, die zich tegenover den rechter te verantwoorden hebben. PRESIDENT KRUGER. De begrafenis. Blijkens onze laatst ontvangen in formatie zal de teraardebestelling van Paul Kruger's stoffelijk overschot, wegens de aan de overbrenging hier heen vex-bonden tijdroovende voorbe reidselen, niet vroeger kunnen ver wacht worden dan tegen het einde van dit jaar. Waarschijnlijk zal 16 December voor de plechtige uitvaart gekozen worden. „De Volksstem' OORLOGSVAR1A. KOEROPATKIN'S TERUGTOCHT. De beschrijvingen welke door debui- tenlandsche bladen gegeven worden van den terugtocht van Koeropatkin's troepen doen aan de verschillende tooneelen bij de Beresina denken. Bij het overtrekken van de Taitseho vie len dergelijke tooneelen voor. Vele paarden verdronken in de rivier en op een plaats waren de lijken zoo opge hoopt, dat zij een dam in het water vormden en de rivier in haar loop ge stuit werd. De soldaten waren zoo be- geerig aan het strijdgewoel te ontko men, dat zij in groote troepen over de bruggen liepen die de lijken der paarden vormden. Toen ontstond plot seling een paniek, want de afschuwe lijke brug kon den drang niet keeren en gaf mee, waardoor een groot aan tal soldaten in het water viel. Twee manschappen werden zoo getroffen door het aangrijpende van dit tooneel dat zij plotseling krankzinnig wer den. Aan beide zijden waren zooveel gewonden, dat het aan artsen begon te ontbreken, terwijl de verplegers zooveel werk moesten verrichten, dat zij zich slechts in hoofdzaak met de zwaar gewonden konden bezig hou den de overigen moesten zich zoo goed mogelijk weten te behelpen. Natuurlijk was het oversteken van de Taitseho over weinig bruggen door een zoo groot leger een uiterst moei lijke quaestie. Meer dan 100,000 man met paarden en kanonnen moesten; in betrekkelijk korten tijd over twee bruggen de rivier oversteken terwijl de overmachtige vijand steeds voor-j uïtdrong, wanneer dat mogelijk was' de plaatsen waar de Russen oversta ken onder vuur nemend. Slechts een betrekkelijk klein gedeelte der Rus sische troepen kon gebruikt worden om de Japanners op een afstand te houden. Terwijl 2/3 deel der troepen naar de bruggen optrok moesten de overige manschappen, in de oorspron kelijk voor het geheele leger bestem de stellingen den vijand ophouden. Koeroki waagde een algemeenen aan val doch werd afgeslagen. ïntusschen waren de Russen de bruggen gena derd. Daar regelde een officier van den generalen staf de volgorde van het overtrekken. Opr. Haarl. Crt. heeft neergelegd en naar 't buitenland vertrekt. Met een toespraak door den voor zitter bood het bestuur namens de vereeniging den heer Waller een zil veren pen aan met een photo van de leden der vereeniging, welk souvenir door Mr. Waller met een vriendelijk woord van dank werd aanvaard. De heer Waller was de eerste voor zitter van de vereeniging. Hij heeft haar dus als 't ware in Haarlem ge- introduceerd en bij de leden een blij vende sympathie voor zijn persoon gevestigd, die in deze hulde bij zijn aanstaand vertrek hare uiting vond. HET BUITENLAND HEEFT 1IET MIS. De „Nowosti" begint alvast, ge trouw aan de gewoonte, in verband met den slag van Liaojang te betoo- gen, dat het buitenland weer niets van den toestand begrijpt. De bui- tenlandsche pers, zegt liet blad, slaat den bal mis als zij denkt dat de uit slag van de gevechten der laatste dagen een beslissenden invloed op den uitslag van den oorlog zal heb ben. Dat zou alleen het geval hebben kunnen zijn als het Japansche leger verslagen en verstrooid was gewor den. De oorlog, gaat de „Nowosti" dan voort, wordt niet gevoerd voor de verkrijging van een strook gronds. Er staan veel grootere belangen op het spel, zooals de nationale waardig heid, de eer en de politieke invloed van Rusland in het Verre Oosten. De vii andelij kheden moeten worden voortgezet tot "die belangen veilig zijn. De japanners hebben te Liaojang een in waarheid duivelsche kracht om aan te vallen ontwikkeld, maar Rus land, dat wel meer met dergelijke tegenstanders te doen heeft gehad, zal er niet door van zijn stuk worden gebracht en de verrichtingen der Ja panners zullen geen invloed oefenen op den verderen loop van den oorlog. De Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris weet nu hoe het komt, dat er voortdurend nieuws uit Port-Arthur is. Dat gaat niet door draadlooze telegrafie over Tsjifoe, zooals men tot dusver aannam, maar er is een geheime telegraaflijn, die verbinding geeft met Koeropatkin en met St. Petersburg. Sedert Port-Ar- thur is ingesloten heeft die lijn onaf gebroken dienst gedaan. Van het bericht, dat de Japanners wegens de ontzettende verliezen, die zij voor Port-Arthur lijden, zich er voortaan tóe zouden bepalen de ves ting zoo nauw mogelijk in te sluiten, maar met hun verwoede bestormingen op zouden houden, schijnt niet veel waar te zijn. De berichten over deaf- geloopen week uit Port-Arthur via Tsjifoe ontvangen, zeggen integendeel dat de Japanners met de grootste in spanning blijven trachten langs den spoorweg binnen te dringen en dat Its-sjan en andere stellingen het mik punt blijven van de meest wanhopige aanvallen. De Japanners verwachten nog twee maanden of meer te moe ten vechten, maar laten het garni zoen van Port-Arthur geen oogenblik rust. Nauwelijks heeft er weer een aanval plaats gehad of de Japansche artillerie gaat met nieuw geweld te keer. Dat het garnizoen der vesting het zwaar te verantwoorden heeft, lijkt een vrij naïeve opmerking van Reuter onder zulke omstandigheden. Stadsnieuws. Muziekprogramma. 36e Muziekuitvoering op heden, Woensdag 7 September 's avonds van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziekkorps, dir. luit.-kapelmeester C. P. W. Kriens. Programma 1. Marsch aus der Operette „Na- non", Genee. 2. Concert ouverture, Schumann. 3. „Wiener Leben", Walzer. Zieh- ren. 4. „Souvenir de Massenet Grande fantaisie, Coenen. 5. Ouverture „Le Chalet", Adam. 6. Schmedisclie Rhapsodic. Lalo. 7. „Schweichelkatzehen. Éilenberg. 8. Fantaisie ..T.' Afrinainc", Meyer beer. S o u v e n i raan Mr. A. C. W a 11 e r. Dinsdagmiddag bracht het bestuur van de vereeniging de Haarlemsche Pers een bezoek aan den cerc-voorzit- ter van die vereeniging. den heer Mr. A. C. Waller, die wegens redenen van gezondheid het redacteurschap aan de Feestavond. Zondagavond vond de feestavond plaats van de afdeeling Haarlem ter herdenking van het 10-jarig bestaan der partij, in het eigen gebouw van het H. A. S. De benedenzaal was ge heel gevuld met partijgenooten enin- troducée's, welke allen in recht fees telijke stemming bijeen waren, wat zeker voor een deel te danken was aan de mooi aangebrachte versiering van groen en vlaggen. In den tuin hingen lampions en werd van tijd tot tijd vuurwerk afgestoken. Na een toepasselijke openingsrede van den voorzitter Maas, hield me vrouw Bruijel de Fauvage een gevoel vol betoog overEenheid en propa ganda, waarin zij o.a. voordroeg een;ge verzen van H. Gorter. Zij ver wierf een hartelijk applaus. Hierna zette Ilugenholtz de betee- kenis van dezen feestavond uiteen en wekte tot krachtige actie op. Fock gaf een kort overzicht van de oprichting der afdeeling met een 15- tal partijgenooten. Spr. weet den Hin ken vooruitgang der afdeeling voor het grootste deel aan den vroegeren voorzitter Hugenholtz (Luid applaus). Na de verschillende toespraken weerklonken geestdriftig onze liede ren Groot gejuich ontstond toen Jan Hofland den aanwezigen verzocht hul de te brengen aan een stil, ijverig werker, een onzer veteranen, den vaandeldrager Dirk van Gelder. Verder werd nog door Kaptein en S. Reinalda het woord gevoerd. (Het Volk). J. H. H b n e r. De heer .T. H. Hübner, oudste lid der firma v/h. Roeloffzen. Hübner en Van Santen, is Dinsdag te Haarlem overleden. Kort is zijn lijden geweest, want eerst Maandag trof hem de plot selinge aandoening, welke al dadelijk een noodlottigen afloop deed vree zen. Slechts even 62 jaren is deze, schijnbaar krachtige man oud ge worden. In den heer Hübner verliest het ..Nieuws van den Dag" het laatste lid der firma, welke oorspronkelijk, se dert 1871, voor den druk van het blad zorgde. Wat de heer Hübner, uit een typo- graphische familie van groote repu tatie afkomstig, zelf geweest is voor het vak van boek- en kunstdruk, zal later door bevoegden ongetwijfeld ge schetst worden. Hij heeft daarin, ge tuige de zaak, welke hij op zon groo te en voorname plaats heeft helpen brengen, een buitengewone positie! ingenomen, en nog ware van zijn doorzicht en werkkracht veel te ver wachten geweest. Nu heeft de dood aan dit welbe stede leven eensklaps een einde ge maakt, wegnëmende een braaf huis vader, een hooggeacht burger, een bij zijne talrijke medewerkers geliefd pa troon. N. v. d. D.") Inspectie. Donderdag a.s. zal de generaal- majoor-bevelhebber in de le militaire afdeeling dit garnizoen bezoeken tot het houden van een inspectie over de militaire gebouwen. Benoeming. Tot leeraar in de wiskunde aan het instituut Prins alhier, is benoemd de heer A. Schouten, vroeger leeraar aan de H. B.-School Willem III te Batavia. Brongebou w. De Hamburger Marine-Kapel geeft Zaterdag 10 September a.s. weder een uitvoering in het Brongebouw. Wij kunnen onzen lezers aanraden Zaterdagavond van deze keurige mu ziek te gaan genieten. Bevorderd. Bij het regiment infanterie, alhier in garnizoen, is een veertigtal mili ciens der lichting 1904 bevorderd tot korporaal. De sergeant-schrijver Kramer van het depot-escadron 2e regiment huza ren alhier is bevorderd tot sergeant majoor-schrijver.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1