ren voortvloeien kan, gewezen te heb ben. Verblijven wij van uw Edelachtbaar College Namens de Haarl. Politie-Ver. Verbetering zij ons streven" L. P. KERSTEN. J. JANSEN. Haarlem, 7 September 1904. Voor Drankbestrijding. Men zendt ons de volgende circu laire Allen, die genegen zijn mede te wer ken aan drankbestrijding, worden er op attent gemaakt, dat het volgend jaar, 1905, de jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken te Utrecht gehouden zal worden, en naar aanleiding daarvan zal die afdeeling zorgen, dien dag zoo grootsch mogelijk te doen zijn. O.ra. verzoekt die afd. aan ieder drankbe strijder in 't algemeen en vereenigin- gen en clubs in 't bijzonder, per spoor tram of boot een bezoek aan deze jaarvergadering te brengen, teneinde het nuttige met het aangename te doen samengaan. De Spaarkas-vereeniging ter bevor dering der Geheelonthouding heeft besloten om aan de roepstem van Utrecht gehoor te geven, en daar zij reeds goedgeslaagde boottochten heeft gehouden, is het van hooge waarde voor de goede zaak, dat de tocht het volgend jaar zal zijn naar Utrecht. Dit schrijven moet worden be schouwd als een zedelijke aansporing voor ieder die moet erkennen, dat de drankbestrijding een strijd is die door ieder gesteund en geschraagd moet worden. Ieder zorge dus een boekje te nemen om wekelijks of maandelijks het be- noodigde voor de reis te sparen. De Spaarkas stelt ieder daarvoor in de gelegenheid, zie bijgaand reglement en kaart. Het bestuur verstrekt verdere in lichtingen betreffende de Spaarkas. J. Hoogkamer, Van Marumstraat 31; M. Ineke, Donkere Spaarne 28 H. Reinalda, Kleine Houtstraat 44; J. J. de Vos, Leliestraat 28aJ. Been, Saenredamstraat 56. Alles wat te veel wordt gespaard, wordt op de boot uitbetaald. Wi el rij den. Wanneer men van een wielerwed strijd hoort spreken, denkt men niet anders dan dat dit een kamp in het hardrijden geldt, want waarvoor zou men anders een wedstrijd organisee- ren. Dat deze gevolgtrekking niet al tijd opgaat blijkt, wanneer wij mede- deelen, dat er a. s. Zondag te Haar lem een wielerwedstrijd gehouden zal worden in.... langzaam rijden. Een stadgenoot heeft dezen wed strijd op touw gezet, en daarvoor als prijzen uitgeloofd een viertal medail les. De baan-afstand zal 50 Meter be dragen, terwijl deze één Meter breed zal zijn. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de in dit nummer voor komende advertentie. Aan de he er en Erdtsieck c. s. zijn door het bestuur der ge meente Haarlemmerliede enkele af wijkingen toegestaan in het straten plan in den Zuiderpolder, welk ter rein, zoo de grensregeling doorgaat, Haarlem wordt. Dit afwijkingen be staan in het bestraten der straten van 10 en 12 M. met klinkers, eene met f 1000 verminderde borgstelling, en het laten taxeeren van het voor de gemeente te reserveeren terrein, enz. Dierenmishandeling. Op marktdagen kan men vaak zien, hoe ruw sommige slagers met het vee omgaan. Zoo waren er gistermiddag om een uur of zes eenige slagersknechts be zig een kalf te vervoeren. In de Smedestraat wilde of kon het beest echter niet meer voort en ging het midden op de straat liggen. Een poos deden de slagers moeite om het beest op te laten staan, en toen dit niet gelukte, werd het beest aan een touw om den kop een eind door de modder gesleept. Nadat een inspecteur van politie den knechts geraden had het beest op een andere manier te vervoeren, werd het dier door een der knechts op den nek genomen. In de Kruisstraat gekomen werd de last den slager te zwaar en plofte hij 'tkalf met een smak opdestraat- steenen neer. Besmettel ij ke ziekten. In de Staatscourant van lieden is opgenomen een opgave van het aan tal gevallen van besmettelijke ziekten zooals die ter kennis gekomen zijn van den Centralen Gezondheidsraad, in de week van Woensdag 31 Augus tus tot en met Dinsdag 6 September. Uit deze opgave blijkt, dat er ge durende dien tijd te Haarlem zijn voorgekomen0 gevallen van Typhi's en Febris typhoïdea, 4 gevallen van Roodvonk en 7 gevallen van Dyph- theritis. In de Haarlemmermeer zijn gedu rende dien tijd drie gevallen van Ty phus en Febris thyplioidca, en te Schoten 1 geval van Typhus en Fe bris typhoïdea voorgekomen. J. J. F. B eij nes. De uitvaartdiensten voor wijlen den heer J- J. F. Beijnes zullen worden gehouden in de St.-Bavo-Kork, Leid- sche Vaart, des morgens' te 71/2, 8, 9 en 91/2 uur, waarvan de II. Mis te 9 uur zal gezongen worden. Faillissement. Door de Arr. Rechtbank alhier is heden in staat van faillissement ver klaard Engel van der Laan Engelszoon, vroeger veehouder, thans zonder be roep te Assendelft. Rechter-Comm. Mr. A. van de Kop pel Gz. Binnenland. HOSPITAALSCHEPEN IN ZEE-OORLOGEN. Het bericht in de „Kölnische Ze;- tung" betreffende eene internationale conferentie omtrent hospitaalschepen in zee-oorlogen, in Den Haag te hou den, kan worden bevestigd. De da tum der conferentie is echter nog niet vastgesteld. INDUSTRIESCHOOL. Te Groningen is in tegenwoordig heid van onderscheidene autoriteiten Woensdag de nieuwe Industrieschool voor meisjes officieel geopend. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Te Enkhuizen werd heden de 75ste algemeene vergadering gehouden van da Holl. Mij. van Landbouw. Nadat de heer G. Vas Visser de vergadering geopend had met een rede, waarin hij mede den heer ,Lo- vink, directeur-generaal van den landbouw, dankte voor zijn belang stelling en zijn tegenwoordigheid in de vergadering, werd het jaarverslag uitgebracht. Blijkens dit verslag daal de het aantal leden van 9202 op 8557. De financieele toestand is bevredigend n.l. een batig saldo van 1999 bij een ontvangst van 29.935.'. De heer H. Ph. de Kanter uit Haar lem bracht verslag uit omtrent de onderlinge brandverzekering, waar mede een winst gemaakt werd van ƒ2000. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen voor Noord-Holland de heer K. de Boer Cz. te Assendelft; voor Zuid-Holland de heer S. C. Kor- teweg te 's-Gravenhage. Tot voorzitter werd gekozen de heer Jhr. P. J. J. Re pel a er te Dubbeldam. Tot lid der financieele commissie en als vertegenwoordiger in het Ned. Landb. comité werden gekozen de heeren Mr. H. J. M. Tijssens te Dor drecht, Nebbens Sterling te Dordt en G. Kruseman te Halfweg. Hierna werden de afgetreden voor zitter, de heer G. Vas Visser en de heer H. de Bie te Rotterdam tot leden van verdienste benoemd. Nadat de voorzitter nog een woord van weemoedige hulde had gericht aan de nagedachtenis"van den heer C. J. Oudermeulen werd de vergade ring gesloten. Des middags vereenigden de afge vaardigden zich aan een gemeen- schappelijken maaltijd. KAMPDAG VAN HET LEGER DES HEILS OP OUD-ROOSENBURCH. Het ongestadige weder scheen van eenigen invloed te zijn op het bezoek van de Leger des Heils-bijeenkomst, Woensdag op Oud-Roosenburch ge houden, zegt de „Tel."er waren ten minste, niet zooveel menschen als gewoonlijk bij dergelijke Heilsleger- manifestaties. Het was Woensdag eon „groote centrale kampdag", onder leiding staande van den commandant en vrouw Estill, bijgestaan door den ko lonel, den geheelen hoofdkwartier-en maatschappelijken staf en de beid kweekscholen. Overal in den tuin van Oud-Roo senburch zag men tusschen 't groen de emblemen van het Heilsleger, groote roode doeken, waarop met dui delijke witte letters teksten en spreu ken te lezen warenkleinere roode en andere gekleurde vaantjes spiet sten zijwaarts uit de boomenrij bij de entree. Ook hingen hief en daar met kleurige letters beschilderde bor den, waarop eveneens kernachtige spreuken stonden. De muziektent op het grasveld was als spreekgestoelte ingericht; daar sprak commandant Estill de aanwe zigen toe en van daar klonk telkens de muziek van het Heilsleger-corps, dat liet gezang begeleidde. Onder de galerij voor de muziektent was een bazaar, waar de verscheide ne Heïlsleger-artikelen te koop wer den aangeboden. In de middaguren nam het bezoek wat meer toe, toen werden er over het geheele terrein bidstonden gehou den en daarna had er een „muzikale meeting" plaats, waarbij de nieuwe liederen der zangbrigade, onder lei ding van majoor Bondam, werden uitgevoerd. Verder vermeldde het programma nog een optocht over het terrein en een groote heilsmeeting. Zooals altijd het geval is bij samen komsten van het Leger des Heils, droeg ook deze kampdag een opge wekt karakter. EENE VREEMDE ZAAK. De jonkman van dep Bergweg, te Rotterdam, die eerst bij de politie had aangegeven, dat hij op de Schiekade door drie mannen was aangevallen en van 50 beroofd, heeft thans aan de politie verklaard, zegt de „N. R. Ct.". dit feit verzonnen te hebben. Deze zaak werd. zooals men weet, in verband gebracht met het vinden van het lijk van het meisje S. EEN VRIENDELIJK VERZOEK. In den Gemeenteraad van Schiedam kwam Woensdagmiddag de motie van den lieer De Groot aan de orde. Deze motie luidt „De Gemeenteraad van Schiedam, van oordeel, dat het aanblijven van mr. W. H. Jansen als wethouder te gen het belang der Gemeente is, ver zoekt hem als zoodanig zijn ontslag te nomen". Uitvoerig lichtte de voorsteller zijn motie toe. De lieer Gouka verzocht den heer De Groot zijne motie in te trekken, aan welk verzoek de beer De Groot niet .wenschte te voldoen. De heer Van Westendorp diende daarna de volgende motie in „De Raad der gemeente Schiedam, overwegende, dat de wethouder mr. W. II. Jansen in den Iaatsten tijd ge toond heeft niet te kunnen onder-, scheiden, eigen of familie-belangen van die deT gemeente. v an oordeel, dat daardoor de belan gen der Gemeente niet worden be hartigd, gaat over tot de orde van den dag".1 De motie-De Groot, als zijnde van de verste strekking, het eerst in stem ming gebracht, werd verworpen met 12 tegen 3 stemmen. (De heeren mr. Jansen en P. C. M. Jansen onthielden zich van medestemmen). De motieWan Westendorp werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. (Ook bij deze stemming onthielden de hee ren mr. Jansen en P. C. M. Jansen zich). De Voorzitter sloot daarop'de zit ting. WAAR GEBEURD. Iemand die naar Berlijn is geweest vertelt als gehoord het volgende Een Amsterdamsche familie staat achter op de tram. Het hoofd van het gezin dweept waarschijnlijk met dat vervoermiddel in zijn woonplaats en maakt daar dan ook veel gebruik van een „pasje". Ook hier wil hij een overstapkaartje hebben, maar hij kan niet op het Duitsche woord komen. „Bitte, Konduktör", stamelt hij, „ge- ben Sei mir ein... ein..." Opeens haalt hij een klein woordenboek uit zijn zak, slaat even na. en dan, triomfantelijk„Bitte Konduktör, ge- ben 6ie mir eïne Leidenschaft." De polyglotte had „passie" opge zocht MOORDAANSLAG. Uit Dinxperlo schrijft men aan de „Arnh. Ct." d.d. 5 dezer: Gistermiddag werd de buurtschap de Heurne alhier in rep en roer ge bracht door een moordaanslag. De zoon van den arbeider Ruesink, een jongen van 18 a 19 jaar, hield zieh bij liet spoorwegmatericel van de aan gelegde lijn naar Varseveld op, toen hem de spoorwegarbeider H. Dore- meijer verzocht zich daarvan te ver wijderen. Toen hij daarnaar niet luisterde, wilde D. hem achtervolgen. Ruesink kwam evenwel op hem af en sneed hem met een mes drie diepe wonden in het hoofd. Zoowel poliFe als dokter kwamen spoedig toesnel len. want de verwonde verkeerde in ernstigen' toestand. De dader vluchtte onmiddellijk naar Pruisen, doch heeft zich hedenmid dag bij de politie aangemeld. WINKELIERS-COOPERATIE. Ineen Dinsdagavond gehouden ver gadering der Utrechtsche Winke- liersvereeniging werden uitvoerige besprekingen gevoerd over de oprich ting van eene winkeliers-coöperatie. Men besloot, alvorens de zaak ter hand te nemen, deze te bestudeeren. Daania zal het bestuur met een defi nitief voorstel komen. Tot bestuursle den werden gekozen de heeren H. A. Bosshardt en C. H. A. van den Berk hof. Een vijftal nieuwe leden werd aangenomen. ERGER DAN EEN DIER. Voor een klein, vervallen boven- woninkje in een der Haagscbe stra ten. welke Westeinde en Prinsegracht verbinden, staat een troepje school kinderen. Voor het open raam waarvoor een vies overblijfsel van een gordijn hangt zit een jongentje van een jaar of zeven te schreien en teekens te wisselen met zijn kameraadjes be neden op straat. Kom-mie De jongen schudt het hoofd. Mag-gie-nie Het ventje wijst met zijn duim over zijn schouder naar achter in de ka- roer. De kameraadjes beneden begrijpen hem niet. Plotseling duikt achter het kereltje een afzichtelijke vrouwentronie op en een kletsende slag treft het knaap je in het gelaat. Het kind geeft geen kik, hetgeen de woede van het wijf nog meer schijnt op te wekken. Als een roofdier grijpt zij 't ventje in den nek en slingert het van liet. raam, zoodat het met een plof neer- smakt in het vertrek. Met woesten ruk, vergezeld van een rauwen, ge- meenen vloek, wordt het raam dicht gesmeten, zoodat de ruiten rinkel den. Hier en daar komt een vrouwe- hoofd uit het venster. Die van d'r naast hèt, 't weer om, vertelt een buurman, en mishan delt dat arme schaap weer omdat 't naar school wil. Nou gaat ze zeffens op d'r nest leggen tot d'r vent thuis kom en dan mot 't kind op z'n zussies passen. Zeg dat maar an de mees ter. Het kindergroepje trekt zwijgend r.f. Het afschuwelijke tooneeltje hee't zelfs het kinderhart pijnlijk getrof fen. („Avpst.") LASTIGE VENTERS. De vrouw van een inwoner van Hof van Delft werd dezer dagen van streek gebracht door twee kooplieden in appelen en peren, die haar, onder het doen van bedreigingen en het uitslaan van ruwe taal, dwongen e^ne hoeveelheid ooft te koopen. Toen even daarna de echtgenoot van de dame zijne vrouw hoogst ontdaan vond, en vernam, wat gebeurd was, deed hij aangifte ter bevoegder plaatse, met bet gevolg, dat thans tegen een der venters proces-verbaal is opge maakt wegens afdreiging, beleediging en huisvredebreuk. („Tel.") ONVERBETERLIJK. Te Alkmaar werd Dinsdagmorgen een man uit de strafgevangenis ont slagen. Kort daarna stal hij daar een paard op de markt, en werd onder Heer Hugowaard al weèr aangehou den. JACHT OP ZEEHONDEN. Op d© talrijk© zandbanken van het minder druk bevaren gedeelte van de Zeeuwsche stroomen wordt nog voort durend de jacht op de zeehonden uit geoefend. Men verzekert, dat ze op sommige zandbanken nog in grooten getale zich in de zon koesteren, maar dat bij het minste gevaar, dat dreigt, de „wachter" een sein geeft, en de gansche schare, hoewel schijnbaar op onbeholpen wijze voortwaggelende, met groote snelheid in het diep ver dwijnt, waar de trefkans uiterst ge ring is. en bovendien het gevaar blijft bestaan, dat men het geschoten dier niet machtig wordt, omdat het zinkt en eerst dagen later op verren afstand van de jachtplaats tegeneen der waterkeerende dijken komt aan drijven, of wel met den stroom bui tengaats wordt gevoerd. Zooals men weet geeft het Rijk voor eiken zee hond 3 of f 2.50, wat afhangt van het geslacht van het dier. Langzamer hand zijn er reeds vele gedood, vooral door de gebroeders vau der Klooster, te Burgh, die reeds jaren vóór de in voering van het premiestelsel er zich op toelegden, om zeehonden levend te bemachtigen voor de dierentuinen in Europa, of wel voor particulieren. Een verbeterde botvangst is van de uitroeiing van de zeehonden het ge volg. STUDENTENGRAP. De Leidsche studenten schijnen het veiliger te vinden, wanneer zij toe vallig eens wat laat thuis komen, dat een torenwachter een wakend oogje op hen houdt. Door den heer A. Th. L. A. Heyli- gers is nl. namens het studentencorps tot den Raad liet. verzoek gericht het enkele jaren geleden opgeheven ambt tan torenwachter weer in te stellen. ONGELUKKEN. Op de spoorbrug te Culemborghad gistermiddag een treurig ongeval plaats. Twee mannen, die boven op de spanning werkzaam waren, vie len, doordat een lus van een touw losraakte, van de brug, waardoor de een, C. v. B. uit Beusichem, op de brug langs de rails terecht kwam en de ander, J. v. M„ uit Utrecht, in een bak langs de brug. In deerniswaardigen toestand droeg men hen naar wachtpost 10. Met be hulp van twee zusters van het „Bar bara Gesticht" verleende dr. J. Hocke Hoogenboom de éerste geneeskundige hulp, waarna beiden per brancard naar genoemd gesticht vervoerd wer den. Kort na aankomst aldaar over leed C. v. B. reeds. "De toestand van J. v. M. is redelijk. Dinsdag is te Wehl, voor het sta tion van de lokaalspoor, door een goederentrein de wisselwachter M. overreden. De man overleed spoedig daarna. Hij laat een© vrouw met vijf kinderen onverzorgd achter. Te Afferden is Woensdagochtend nabij den overweg der tram de voer man A. Willemse, doordat zijn paard schrikte van een vo orb ij gaan cl e tram en een zijsprong maakte, van de kar geslingerd, met het gevolg, dat hij daaronder geraakte en overreden werd. De dood trad weldra in. I Men deelt aan de „Limb. Koerier" mede, dat gisteravond op de hoogte van Richterieh de personentrein uit Dusseldorf achter op de goederen trein MaastrichtAken is geloopen. De locomotief van den personentrein is geheel stukgereden. De remmer, die achter op de goederentrein zat en welke in 't naburige Limmel woon achtig is, zou op slag zijn doodge reden. Er was veel materieel© schade. Rechtszaken. WOEDE. Dat het baantje van politie-agent nu juist niet altijd schitterende voor uitzichten opent, bleek Woensdag voor de vijfde kamer der Rechtbank te Amsterdam. Terecht stonden een man en een vrouw, die in verzet wa ren gekomen van een vonnis, waarbij zij bij verstek wegens wederspaimig- heid tot 3 maanden en tot een maand gevangenisstraf waren veroordeeld. De beklaagden behooren blijkbaar tot de heffe des volks; zij beschuldigen den politie-agent op de gemeenste ma nier. Het O. M., mr. Besier, eischte ver zwaring der opgelegde straffen tegen Gerardus de Jong zoo heet de man, die al eens tot drie jaar is veroor deeld en ook een vonnis wegens mis handeling achter den rug heeft 4 maanden en tegen Cornelia van der Jagt, de vrouw, 2 maanden gevange nisstraf. Als deze eisch is uitgesproken balt de vrouw de vuist tegen den als ge tuige gehoorden agent, en ontsteekt de man in groote woede. Plechtig verzekert hij de Rechtbank .Als ik veroordeeld word. dan sloop ik hem". „Dan sloop ik hem schreeuwt hij verscheidene malen, hevig te keer gaande. Buiten de rechtzaal gaat hij voort met tegen den politie-agent te razen en op de Prinsengracht, vóór, het Paleis van Justitie, maakt hij 't zoo bont, dat hij met kracht verwij- derd moet worden. „BARENDJE LICHT" VOOR DE RECHTBANK. Bij de rechtbank te Amsterdam is het volgend geschil aanhangig ge maakt. Op uitnoodiging van dr. E. Dene- kamp, toenmaals mede-directeur der Buitenl. Bankvereeniging, schreef de heer „B. Stichter" in het door deze bank uitgegeven „Financieel week blad voor den Fondsenhandel" een reeks schetsen, getiteld„Leven en Bedrijf van Barendje Licht" en een satyrisch-phantastisch verhaal vor mende omtrent financieele promo tors, enz. Toen de schrijver een deel dezer schetsen half voltooid kon hij met den directeur-uitgever het niet eens wor den over den afloop van 't verhaal. Zelf meende hij op ethische gronden „den schurk" in zijn schetsen niet tot eer en aanzien te kunnen doen ko men. terwijl dr. E. Denekamp er op stond, dat de hoofdfiguur „Barendje Licht" ten slotte een algemeen geacht, Anisterdamsch notabele zou worden. Het. gevolg van deze oneenigheid was dat de schetsen in het. genoemd week blad niet werden voltooid. Toen nu eenige maanden geleden de heer De nekamp ontslag had genomen als di recteur der genoemde Bankvereeni ging bood de schrijver den overgeble ven directeur aan, de~ schetsen naar eigen geest, te vervolgen. De heer Phi lips weigerde echter het vervolg te publiceeren, waarop de schrijver het voltooide werk bij de firma Van Hol- kema Warendorf uitgaf. Daarop hebben de genoemde heeren M. Philipse en Denekamp. de firma Van Holkema Warendorf gedag vaard, wijl 27 hoofdstukken van de 36 hoofdstukken van het boek reeds eenige jaren geleden in genoemd fi nancieel blad waren verschenen en zij eischen de vernietiging van het „Le ven en Bedrijf van Barendje Licht". Voor dat blad treedt als advocaat op zijn commissaris mr. W. Heine- kenvoor de firma Van Holkema Warendorf mr. 'M. A. H. L. van Lier. Uit de Pers. ER ACHTER. Wij lezen in de „Standaard" In de ..Hoeksche Waard" heeft een artikeltje gestaan over de jongste hoogleeraarsbenoemingen aan deVrije Universiteit, een stukje, dat „Het Volk" heel mooi vond, en daarom overdrukte. Doch het zou zijn lezers de betee-, kenis eens even uiteenzetten van een en ander, dat in zijn kring onbegrij pelijk kon zijn Nu was er in de „H. W." geschre ven over lieden, die niet „al te onbe kend zijn met Barthold Schwarz". een beeldspraak, die voor de lezers óók opheldering behoefde. En nu vertelt „Het Volk" aan zijn lezers dus, wie deze heer Barthold Schwarz wel is. Zie hier „Barthold Schwarz is curator aan de Vrije en een machtig anti-revolutionair notaris ie Amsterdam." O, zoo; nu weten de „Volk"-lezers het. Jammer voor hen, dat er aan de „Vrije" geen curator van dien naam bestaatjammer, dat er ook geen „machtig anti-revolutionair notaris te Amsterdam" van dien naam is. Wie dan Barthold Schwarz wèl is? We zullen het aan „Het Volk" mee- deelenhet was de uitvinder van het buskruit. De man is dus al eenige eeuwen dooden is even vreemd aan de „Vrije" als „Het Volk" zelf. Tien tegen één dat „Het Volk" nu toch zegt de beeldspraak wèl te heb ben begrepenof het, zooals in den regel, beter te weten en volhoudt, dat Barthold Schwarz toch heusch 'curator van de Vrije en notaris, een machtig anti-revolutionair notaris nog wel, te Amsterdam is. Uit de Arbeiderswereld. Dinsdagavond hebben eenige afge vaardigden van de stakende dokwer kers te Marseille aan den president van de Kamer van Koophandel mee- gedeeld, dat de dokwerkers nu zij weten, dat de reeders er in toestem men niets aan het contract van 1903 te veranderen - willen onderhande len op grond van dit contract. Daar toe zou heden een bijeenkomst tus schen afgevaardigden van reeders en dokwerkers plaats hebben. Koloniën. TIMOR. Ten gevolge van vroegere berichten over de plaats gehad hebbende onge regeldheden op het eiland Adonare, is van den resident van Timor en On- derhoorigheden onder dagteekening Sagoe 4 Augustus nog het volgend te legram ontvangen Kwam 22 Juli te Larantoeka terug. 25 Juli met IJr. Ms. Mataram engou- vernements-stoomsc-hip Pelikaan ver- stoomd naar Zuidkust Adonare. 26 Ju li met landingsdivisie, 120 man gewa pende politie- en hulptroepen naar Kiwang-Ona, waar Djariamang, neef van opperhoofd Djoega, ons met witte vlag afwachtte. Djoega gearresteerd bij daarbij ontstanen oploop vluchten de Djariamang gewond. In volgende dagen Kiwang-Ona met /3000 beboet, waarvan 29 Juli ruim /1000 waarde ontvangen. Overige ƒ2000 op 4 Augustus teLa- rantoeka te betalen, en Djariamang, naaste rechthebbende en gunstig be kend, als hoofd Kiwang-Ona aange steld. 30 Juli met bede schepen en po litiemacht naar Sagoe ter Noordkust woonplaats Radja Adonare. 1 Augus tus opgerukt naar hoofdkampong Hinga (omtrent 400 woningen) door vijand verlaten. Na eenige granaat- schoten en salvo's landingsdivisie Hinga door hulptroepen verbrand; 3 Augustus tot Hinga-complex behoo- rende kampong Moeda (omtrent 60 woningen) vermeesterd. Na onver wacht hevig vuur en handgemeen ge-! sneuveld luitenant ter zee 2e klasse L. van der Borg en twee gewapende politiedienaren. Kampong Moeda door hulptroepen verbrand, alsmede vijan dige kampong Doea. Bevolking Hinga- complex reeds tien jaren in verzet en ruim van ammunitie voorzienzal trots geleden verliezen vermoedelijk nog niet bukken en verdere krachtige tegenstand zal te verwachten zijn. Heden onderwierp zich berghoofd van mede weerspannig geweest Koli- complex, aan hetwelk 500 boete werd opgelegd. Morgen vertrek ik per Pelikaan over Larantoeka voor eenigen tijd naar Koepang. Controleur Hellwig blijft met instructies op Adonare, evenzoo geheele politiemacht tot bescherming verschillende good gezinde kampongs en offensief optreden tegen kleinere benden, in afwachting terugkomst Mataram. Hr. Ms. Mataram vertrekt 5 Augustus naar Makasser tot aan vulling kolenvoorraad in afwachting orders. (Java Ct.) KOPPENSNELLERS. In het Bandjermasinsch Nieuwsbl. van den 2en Augustus leest men „Volgens gisteren ontvangen be richten is Boeroek, een der opstande lingen uit de Boven-Kapoeas, met een groep zijner getrouwen uit de Boven- Doesoen naar de Kapoeas vertrokken, om te snellen. Met hetzelfde doel zou Batoer langs de Djaan naar de Kwa- tan gegaan zijn. Op zichzelf beteekent dat niet zoo veel, want dat ze zich nu op het snellen toeleggen, is een tee- ken, dat ze voor grootere acties geen volk hebben. Maar zooals in vroegere tijden, zal dat snellen erg veel ver warring aanrichten. De toestanden worden ten eenenmale onvertrouw baar, en ieder is op behoud van zijn leven bedacht. Het is dus zeer te wen- schen, dat spoedig van onzen kant eens wat gedaan wordt, zoodat de koppensnellers in hun plannen ge dwarsboomd worden en de overtui ging krijgen, dat de Compenie nog niet uitgeput geraakt is. Een langer stilzitten kon wel eens nadeelige ge volgen hebben." ATJEH. Aan de Java-Bode werd dato 8 Augustus uit Koeta-Radja geseind In het Boven-Meulabohsche over viel een patrouille, onder bevel van den 2en luitenant der infanterie W. A. van Oorschot, de schuilplaats van Toekoe Mohamad Moeda en Teungkoe Drieën. De geheele bende, bestaande uit 13 man, sneuvelde. Een colonne, onder bevel van den kapitein der marechaussee P. A. H. Heidens, overviel in Tadoe een bende onder Toekoe Keumangan. Twee panglima's en drie volgelingen sneu velden. Aan onze zijde sneuvelde de le luitenant J. van der Zee, terwijl drie Amboineesche minderen gewond werden. Buitgemaakt werden bij deze gelegenheid een karabijn, model '95, twee Beaumont-geweren, twee don derbussen met munitie, en veel blan ke wapens. HERSTELD ONRECHT. Het Indische weekblad Het Onder wijs schrijft „Van 'n verheugd onderwijzer- zon der hoofdakte, die uitgekomen was in de meening, dat hij hier zou beginnen met ƒ150 en 50 huishuur, misleid als hij was door 'n foutieve oproeping en toen hij hier kwam, hoorde, dal hij 't met minder zou moeten doen, ont vang ik bericht, dat de zaak naar aller genoegen geregeld- is. Hij had namelijk aan den heer Ketelaar ge schreven, deze heeft er den minister van koloniën over gesproken en de minister, inziende hoe onbillijk 'tzou zijn onderwijzers dupe te doen zijn van 'n vergissing, aan 't ministerie gemaakt, heeft bepaald, dat de negen onderwijzers, uitgekomen tengevolge van de verkeerde oproeping in de Staatscourant, 't traktement zullen genieten, dat hun eerst toegezegd was. „Men moet den minister hulde bren- gen voor deze daad van rechtvaardig heid. „En nu de andere onderwijzers zon der hoofdakte Er zijn er heusch zoo veel niet. Zouden die ook niet wat verhooging mogen hebben? Voor hen wordt 't mmimumlijden nu dubbel hard." Letteren en Kunst. EEN NIEUW VAKBLAD. Januari 1905 zal te Delft een. nieuw vakblad, „De Gasmotoren Techniek" verschijnen. De uitgever zegt in zijn prospectus o. m. het volgende „De groote vlucht die de motoren techniek sedert de laatste tien jaren ook in ons land genomen heeft, en het voorbeeld van andere landen, waar dergelijke bladen reeds lang bestaan en voldoen aan een behoefte, hebben mij doen besluiten, ook ons land te verrijken met een dergelijk, zuiver technisch blad, met het doel de gas motoren-techniek te steunen en zoo mogelijk te trachten tot een nog grooteren bloei mede te werken." De Redactie is opgedragen aan den heer M. D. Charlouis, werktuigkun dig ingenieur te 's-Gravenhage. Kerk en School. GYMNASTIEK-ONDER WIJZERS. Te Amsterdam hield Zondag de Bond van Gymnastiek-Onderwijzers- Vereenigingen zijn 6e algemeene ver gadering. Het aantal leden bedraagt thans 169. Bij acclamatie werd aangenomen een voorstel om bij de regeering stap pen te doen om te komen tot ver plichte invoering van het gymnastiek onderwijs op alle lagere en middel bare scholen en om de aandacht der regeering te vestigen op het feit, dat niet volgens de Nederlandsche wet bevoegde personen benoemd worden tot gymnastiek-onderwijzer of onder wijzeres. Dit laatstè is gericht tegen het les geven van bezitters eener Zweedsche akte. HOOGER ONDERWIJS. Het Doetinchemsche gymnasium. Omtrent de Doetinchemsche Gyra- nasïum-quaestie verneemt de „N. A. Ct.", dat de heer Der Mouw, die tot herstel van zijn gezondheid te Bergen in Noord-Holland verblijf houdt, door den rechter-commissaris te Alkmaar is gehoord. Hij ontkent niet de ge ïncrimineerde woorden gebezigd te hebbenmen verwacht echter, dat hij zijn beschuldigingen tegen den rector Schwartz door bewijzen zal trachten te staven. Vermoedelijk zal het voorgenomen onderzoek in deze zaak door de raads commissie materiaal opleveren, dat ook door de justitie zal worden ge bezigd. Men veronderstelt, dat dien tengevolge de justitie met de instruc tie niet al te veel voortgang maakt. BENOEMINGEN. Tot leeraar in de natuurwetenschap pen aan de H. B. S. en het Gymna sium te Amersfoort is benoemd de heer A. Winter, phil, cand. te Amers foort. OPENING VAN HET GYMNASIUM TE ALKMAAR. Te Alkmaar had Woensdagmiddag in de groote zaal van het lokaal „Harmonie" de plechtige opening plaats van het stedelijk gymnasium. Behalve tal van autoriteiten, als de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, leden van den gemeen teraad en van de rechterlijke macht, was een groot aantal belangstellende dames en heeren aanwezig. De zaal was keurig versierd. De openingsrede werd uitgesproken

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2