Kwartjes-Advertenliën NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ÉéBmaal voor Een kwartje. Driemaal v oorTwee kwartjes 22e Jaargang. No. 6502 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem f 1,20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeentel11.°m T g f?, 1.30 WS-fEI Sf Oroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post' door' Nederland' I 1JB5 1001,6 advertentiSn 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers lJ* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 *2 ,ij ZcV-1^- de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <é>sw Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. INHOUD. BLAD A. De Huid en het Water. Bui- tenlandsch Overzicht. Oorlogs nieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Ge mengd Nieuws. BLAD B. Oorlogsvaria. Binnenl. en Gemengd Nieuws. Uit de Pers en Feuilleton. De Huid en het Water. Na maanden en maanden wachtens is dan eindelijk de proef met de schoolbaden weer voortgezet en kun nen de kinderen het genot smaken van een frissche douche in het bad huis op 't Leidsclieplein. Niet alle kinderen nemen daaraan deel. Som migen hebben verklaard, dat het hun thuis door moeder verboden was. De onderwijzeressen en onderwijzers zul len wel de kieschheid hebben gehad om niet verder naar de redenen te vragen, maar 't is ons wel geoorloofd om er op te wijzen, dat er verschil lende redenen voor kunnen zijn. Voor eerst deze, dat moeder de kindertjes zelf al geregeld in de tobbe stoptdan dat moeder liever niet heeft, dat an deren de sjofele onderkleeren zouden zien en in de derde plaats, dat moe der er niet mee op heeft en het wasschen met koud water beschouwt als een nuttelooze plasserij, die nu eenmaal in de mode is. Ja, nog er ger, misschien wel het wasschen van 't gansche lichaam houdt voor iets, dat nu ja wel niet onbehoorlijk, maar toch vreemd en ongewoon is. „Ons soort menschen doet dat zoo niet", zegt ze en maakt er zich met buur vrouw licht eens vroolijk over, dat een van de buren geregeld iedere week naar 't badhuis gaat. Die eigenaardige tegenzin in water deelt ze met allerlei beroemde perso nen uit vroegere dagen. Het water als waschmiddel is door de eeuwen heen beurtelings in aanzien en in minach ting geweest. Nu eens was een angst vallige reinheid, dan weer het tegen overgestelde in de smaak. Geschied schrijvers weten te vertellen, dat de deftige, dappere edellieden aan 'thof van Lodewijk XIV zich in maanden niet waschten en daarvan geen ge heim maakten te minder omdat de edelvrouwen hen in dat opzicht niets toegaven. Wie het genot van koud water kent, rilt bij de gedachte aan 't vuil, dat verborgen werd onder al die ruischende zijde en kanten, al dat kostbare laken en fluweel. En we be hoeven niet eens zoover terug te gaan. Onze grootmoeders en overgrootmoe ders voelden voor koud water en zijn. makker frissche lucht een afkeer, waarover het tegenwoordige geslacht zich verbaast. Slapen velen van ons tegenwoordig met het open raam, 'zij brachten den nacht door achter de potdicht gesloten bedstee-deuren. „En toch werden ze ook oud", heb ik eens triomfantelijk iemand booren zeggen, die het met al die nieuwe dingsighe- den heelemaal maar niet vinden kon. 't Is waar, sommigen werden toen ook oud, met weinig koud water en een bitter beetje frissche lucht. Maar hoeveel kwalen en ongemakken ons voorgeslacht kwelden, die door toe passing van koud water en frissche lucht hadden kunnen worden voorko men, daar wordt niet aan gedacht, 't Gaat daarmee precies als met het misbruik van sterken drank. Iemands grootvader, die eiken dag een borrel of tien, twaalf naar binnen sloeg, is tachtig jaar oud geworden. Maar op de honderden, die vóór "hun vijftigste aan de gevolgen van drankmisbruik gestorven zijn, wordt niet gelet. Meermalen zijn in dit blad kleine boekjes met geneeskundige wennen besproken, die onder den naam van Hygiënische Vlugschriften door Dr. Pinkhof worden uitgegeven. No. 10 van de reeks heeft het over Huid en Haren. „De Huid", zoo lezen we daar in, „verdient een-plaats onder de alleredelste deelen van het lichaam. Zij is", zoo laat de schrijver er leuk op volgen, „niet alleen een foudraal, een overtreksel van de dieper gelegen lichaamsdeel en. dat nu eenmaal noo- dig is, omdat het zoo gek zou s^aan, zoo maar in zijn bloote spieren en beenderen te loopen, maar zij verricht werkzaamheden ten behoeve van het lichaam, welke met die van de longen en de nieren op één lijn kunnen wor den gesteld." Dat dit zoo is, willen de menschen, ook die van koud water den groot sten afkeer hebben, wel gelooven. Waarom zouden ze er aan twijfelen Maar dat het daarvoor noodig zou wezen de huid geregeld met water te behandelen is weer een andere zaak. „Er zijn er", zegt Dr. Pinkhof mis troostig, „nog te veel, die beneden de waterlijn, dat is het boordje, zoo droog blijven als „kurk", en dan gaat hij na, waarom het zoo verkeert is. „De buitenste laag der huid bestaat uit ontelbare tot een droge, hoornach tige stof geworden celletjes uit. de daaronder liggende laag. Deze celle tjes worden onophoudelijk afgestooten en het verlies wordt van beneden af onophoudelijk aangevuld door „ver- hoorning" van de het meest buiten waarts gelegen cellen van de tweede laag. De afgestooten celletjes vormen kleine schilfers, die met het van bui ten komende stof en met ingedroogd huidsmeer het „vuil" vormen, dat men op de ongewasschen huid aan treft. Dat vuil verstopt voor een deel de uitgangen der huidklieren en stoort daardoor de zoo onmisbare werkzaamheden der huid tot regeling der lichaamswarmte en tot verwijde ring van schadelijke stoffen. Men kan zich nu voorstellen, hoe de oplos sing van dit met stof en schilfers ge mengde vet door middel van zeepwa ter de regelmatige werking der huid onderhoudt en hoe het achterwege laten van deze reiniging de gezond heid kan benadeelen. Er zal geen bepaalde soort van ziekte door ont staan, maar iedere ziekteoorzaak, waaraan de slecht gewassene bloot staat, zal hem eerder ziek kunnen maken dan een ander, omdat de huid van dien ander de in het lichaam gedrongen schadelijke stoffen eerder zal kunnen kwijt raken. En zijn bei den eenmaal ziek geworden, dan zal ook de gewasschene de ziekte spoedi ger en met minder kans op gevaar lijke wendingen kunnen overwinnen." Dit alles is zoo klaar als een klontje. En nu wordt nog niet eens gesproken van de aangename gewaarwording tengevolge van 't schoonhouden van 't lichaam. De goed gewasschene ge voelt zich veel lekkerder, dan de vuil poets. Wie eenmaal aan waterbehan deling gewoon is. raakt er zoo verzot op, dat hij die niet meer missen kan, juist omdat die zoo'n heerlijk gevoel van welzijn geeft. Te hopen is het dan ook, dat moe ders die hunne kinderen nu nog van 't schoolbad afhouden, dat verbod zul len intreltken. Tenzij ze zelf de taak van 't geregeld wasschen op zich nemen, wat nog veel beter is. Want, I niet waar, de school is in dat opzicht j de meest aangewezen opvoeder niet, zij treedt pas op, waar de ouderzorg I te kort schiet. Voor de hygiène in Ne- i derland zal 't een gelukkige dag zijn, waarop de schoolbaden moeten slui- ten omdat al de Nederlandsche moe- ders thuis hun kinderen de noo- dige reiniging doen ondergaan. Buitenlandsch Overzicht moedelijk op jonken, die de blokkade trachten te verbreken. Zooals wel te voorzien was, zijn tusschen de twee strijdende partijen de Chineezen slecht af. De Japanners'vergeten te betalen voor dwarsliggers, die ze noodig heb ben voor den Jaloespoorweg en de Rus sen hebben met geweld Chineezen ge zet in onhoudbare stellingen om Port- Arthur, natuurlijk met 't gevolg, dat de langstaarten die zoo gauw moge lijk overgaven. Bovendien dwingen de Russen de Chineezen nu om mee te werken aan hunne verschansingen nabij Moek- den. Nooit heeft men op zoo uitgebrei de schaal huisvredebreuk gezien. Maar de Japs zijn zoo glad als alen. Toen zij de gezonken Novik aan £tjn lot overlieten en vluchtten voor't vuur van naderende Russische schepen, hadden zij vooraf niet minder dan negen mijnen om den gezonken krui ser heen gelegd. Hadden de Russen die niet opgemerkt, dan zouden er nog meer vernield zijn. gelukkig kon den zij ze nog opvisschen, vóór ze kwaad hadden gedaan. De Ozaar inspecteert versterkingen Donderdag bezichtigde hij teKroon- stadt de Oostzeevloot, die op 't punt van uitvaren is. Bovendien worden te Wilna, Kiew, Kazan en Odessa twee legercorpsen gemobiliseerd, die tege lijk naar 't oorlogsterrein zullen ver trekken. Wij hebben een belangrijk besluit genomen. Van 15 September a.s. af zullen wij namelijk plaatsen Kwartjes-Advertentiën. Alle AdvertentiëD, die betrekking hebben op VRAAG- en AANBOD, zooals Huizen te huur of te koop ge vraagd of aangeboden, Personeel, dat gevraagd wordt of zich aanbiedt, alles wat door particulieren zooal eens te koop wordt gevraagd of aangeboden een hond, een fiets, een kat, een naaimachine, een papegaai, een schuit, een vogelkooi, kortom alles waar over men in de courant zoogenaamde kleine advertentiën pleegt te doen plaatsen, (uitgezonderd Familieberichten, gewone winkeliers-advertentiën, annonces van aanbe steding, publieke verkoop, vermakelijkheden e. d. m., worden geplaatst ter grootte van hoogstens 6 regels: (te plaatsen in één week) Elke regel meer 5 cent meer. Welk een enoime prijsveimindering dit is k an men nagaan, als men weet, dat tegen woordig een enkele advertentie an 6 regels 60 cent kost. Thans zal één advertentie Een kwartje, DklE adver tentiën te zamen twee kwartjes kosten. Wij zijn hiertoe gekomen, omdat onze steeds stijgende oplage dezen voor het publiek zeer v oordeeligen maatregel mogelijk maakt. J| De a dvertentiën moeten bij aanbieding betaald w orden. V oor tuiten is toezending van postwissel of postzegels noodig. De advertentiën worden dagelijks aan ODze Bureaux G ROOTE HOUTSTRAAT 55 en Z.-B. SPAARNE 6 aan genomen. Door onzen zeer grooten lezerskring, die zich nog voortdurend uitbreidt, is het succes van deze adverten tiën verzekerd. DE ADMINISTRATIE. Stadsnieuws. DE OORLOG. Na de geweldige worsteling bij Liao-jang heerscht er een oogenblik van verademing. Wel beweert decor respondent van een Peterskurgsch blad, dat er nu bij Moekden alweer gevochten wordt, maar heel waar schijnlijk is dat niet. Wel erkent Koe- ropatkin zelf, in een rapport aan den Czaar dat het tot een veldslag bij Moekaen zou kunnen komen. Dit wordt te aannemelijker, wanneer men leest, dat de terugtocht van de Russen voortdurend door de Japan ners, zij het dan ook niet met ernsti ge gevechten, is bemoeilijkt. De gelen zitten hun vijanden dus op de hielen en men zal weldra weer kunnen ver nemen. hoe zij elkander als tijgers naar de keel zijn gevlogen. Hoe ook het einde van dezen twee den veldslag wezen moge (de voortdu rende overwinningen van de Japan ners doen ons beducht zijn voorRus- lands kansen) zooveel is nu wel zeker, dat Porl-Arthur verloren Voorbij is de droom van een over winnend Russisch leger, dat optrek ken zou tot ontzet van de in de ves ting benarde broeders. De val van Port Arthur is alleen maar een quaestie van tijd. Uit Wei-hai-Wei kan men zien, dat er door de Japan- sche vloot telkens gevuurd wordt, ver Een straatfiguur van de straat. Eindelijk is dan geschied, wat reeds sedert jaren had behooren te gebeu ren. De welbekende straatfiguur ..Gekke Thijs" is van de straat ver dwenen en Donderdag op advies van enkele doctoren en op verzoek van zijn ouders naar het gesticht „M.ee- renberg" overgebracht. Dit was nog de eenige uitkomst en wellicht ook het eenige redmiddel. ,Want hoe langer hij zijn leven op j straat zou doorbrengen, hoe erger jwerd zijn toestand. Vaak was hij zeer lastig. En naarmate Thijs ouder en sterker werd, zou hij ook meer gevaar voor de maatschappij gaan opleveren. I Voor alles is 'tdus het beste, dat hij daaruit bijtijds werd verwijderd. 'tls echter te hopen, dat hij nog eenmaal weder in het maatschappe lijk leven gezond van geest moge wederkeeren. Vastzetten der stoelen. Met het oog op het vastzetten der stoelen in de groote zaal van het ge bouw „Weten en Werken" aan de Ged. Oude Gracht alhier, heeft het mannenkoor „Caecilia", dir. de heer Henri Pielage, deze zaal als repetitie lokaal verlaten. De vereeniging zal nu haar repeti ties houden in een der zalen van den Schouwburg aan den Jansweg alhier. De openbare zesde tus- schenschool, welke wordt gebouwd in het Kleverpark aan de Wouwerman- straat hoek Sandpoorterstraat, door den aannemer C. Nederkoorn alhier, is onder dak, en men is thans bezig met de afwerking van de buitenmu ren enz. Ook de leeraarswoning na dert hare voltooiing. Naar men ons meldt, zal genoemde inrichting uiterlijk 1 Februari e. k. in gebruik worden genomen. TERAARDEBF STELLING BEIJNES. Heden had de plechtige teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. J. F. Beijnes. Groot was de belangstelling, die bij de begrafenis van dezen uitne- menden burger, dezen grooten wel doener der armen, werd getoond. an den man, die met milde hand menig leed verzachtte, bij wien men voor een goed werk nimmer tayer- geefs aanklopte en wiens heengaan dan ook in alle kringen der Maat schappij zeer zal worden gevoeld. De kerkelijke plechtigheid, die he denmorgen aan de teraardebestelling vooraf ging, had plaats in de R.-K. St. Bavo-kerk aan de Leidsche Vaart, aie voor deze gelegenheid geheel in rouw was en met kaarsen verlicht. Indrukwekkend was deze geheele ceremonie. Vooral bij het zingen van het requiescat in pace, welde in me nig oog een traan. Vele ook niet-Katholieken woonden deze plechtigheid bij. Rechts voor het altaar waren de vrouwelijke familieleden, en daar achter de weeskinderen gezeten aan de linkerzijde de mannelijke familie leden, en de staf der werklieden. On der hen bevond zich ook de leermees ter van den overledene, Jan Hogen- beijl. Onder de talrijke aanwezigen, die het kerkgebouw geheel vulden, wer den opgemerkt de Raadsleden dehee- ren Dr. H. van den Berg, W. A. J. van de Kamp en Mr. J. N. J. E. Thijssen. Aan het sterfhuis Velen hadden zich hedenochtend om half twaalf bij het sterfhuis op den Raamsingel verzameld, om getuige te zijn van de uitvaart. Onder een schat van bloemen en kransen bedolven zette de lijkkoets zich in beweging, gevolgd door een 40-tal werklieden van de fabriek, waarvan de heer J. J. F. Beijnes me de-firmant was, en de volgrijtuigen met de bloedverwanten en vrienden, van den overledene. De plechtige stoet ging langs de Wilhelminastraat, Zijlvest. Kinder- huisvest, Nieuwe Gracht, Kenaupark en Kruisweg naar het Stationsplein, waar vóór de fabriek de werklieden in twee rijen geschaard stonden, om een laatsten groet te brengen aan hun patroon. Voor en op de bi graafpiaats hadden zich honderden belangstellen den opgesteld. Het aantal personen, dat van hun deelneming kwam getuigen, was zoo groot, dat de Politie den toegang tot den doodenakker had afgezet, zoodat alleen de genoodigden en zij, die in het bezit van een penning waren, wer den toegelaten. Op het kerkhof merkten wij onder de talrijke vrienden en kennissen van den overledene op den Burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, de Wethouders, de heeren de Haan Hugenholtz, Nieuwenhuizen Kruseman en de Breukde Raadsle den de heeren Vincent Loosjes, Iüeij- nenberg, Van de Kamp. Welsenaar, Thijssen. Schram, Van Lennep, Van Linden Tol, Spoor, v. d. Berg, Van Lijnden en Van Styrumden griffier den heer J. W. van Bil derbeek, en verder vertegenwoordigers van de Maatschappij van Nijverheid, het Brongebouw, de Ambachtsschool, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Uit de Omstreken. «i 1 Aangereden. Naar wij vernemen is de toestand van den 72-jarigen tuinman S. J. Kui per, - die Donderdagochtend bij de Munterslaan door den trein werd aan gereden, hoogst ernstig. De ongeluk kige heeft een zeer onrustigen nacht doorgebracht. Donderdagmiddag viel het zoontje van den heer Van der Broek, wonende in het Krom, die door een toeval werd getroffen, uit het raam. Zwaar gewond werd hij opgenomen en na door een geneesheer verbonden te zijn, moest de jongen terstond naar het Gasthuis vervoerd worden. Donderdagavond. 8 uur waren in de Lange Veerstraat eenige knapen aan het spelen. Een hunner had het ongeluk, bij het achteruit- loopen, in een openstaand kelderluik te vallen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde bekwam. Zijn kameraden brachten hem naar zijne ouderlijke woning in de Hagestraat de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden van de H. IJ. S. M. en van andere lichamen, waarin de over ledene zitting had. Onder het luiden van de klokken schreed de droeve stoet voorwaarts, tusschen twee rijen van belangstel lenden, naar de kapel. Voorop de onder bloemen en kran- j sen bedolven lijkkist, gedragen door den staf der werklieden, daarachter j vele werklieden, wier krans gedra gen werd, en vervolgens de familie leden. I De kerkelijke ceremoniën werden l verricht door Mgr. B. Dankelman, I Vicaris-Capitularis, die de gebeden der overledenen bad. i Na afloop daarvan had de teraar debestelling plaats. I Aan het graf werd niet gesproken. Zooals de Burgemeester den Raads leden mededeelde, was hem ver zocht namens het kerkbestuu. na mens de familie. Dit deed den Burgemeester echter zeer groot leed, want gaarne had hij op deze plaats nog eens willen huldi- gen het zeer vele goede, dat wijlen de heer Beijnes in het belang der gemeente had gedaan. Doch ook zonder toespraken maak te de plechtigheid diepen indruk. De tranen in veler oogen zeiden genoeg; getuigden dat hier een braaf en edel mensch, een algemeen be mind man was ten grave gedaald. ZANDVOORT. Raadsvergadering. In de Donderdagavond alhier ge houden openbare raadsvergadering, waarbij de heer Driebuizen met ken nisgeving afwezig was, deelde de voorzitter, de heer J. Beeckman, Bur gemeester, na opening der vergade ring, lezing en goedkeuring der no tulen van de vorige vergadering, mede a. dat door het bestuur van den Bond tot bescherming van den trek hond in Nederland een verzoek was ingekomen om in de Algemeene Poli- tie-verordening bepalingen op te ne men omtrent het gebruiken van den hond als trekdier, teneinde mishande ling van den hond tegen te gaan; en b. dat door de Kamer van Koophan del en fabrieken te HoogezandSap- pemeer een afdruk van een door ge noemde Kamer gericht adres aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, tot wijziging van art. 245 der Gemeentewet, was ingezonden, met verzoek het zoo mogelijk te willen steunen. Beide stukken werden aangehou den tot de volgende vergadering. Aan den heer J. J. Del Canto werd op verzoek ƒ1.34 teruggave verleend van betaald schoolgeld, aangezien hij slechts één kind op school geplaatst had gehad, terwijl de aanslag was geschied voor 2 kinderen. Een ingekomen verzoek van het j Burgerlijk Armbestuur alhier om voor het jaar 1905 uit de Gemeente kas een subsidie te erlangen van ƒ450, zal behandeld worden bij de behan deling der gemeentebegrooting voor 1905. Daarna werd door B. en W. den Raad aangeboden de begrooting voor 1905, die aan de leden ter lezing zal worden rondgezonden. De voorzitter deelde mede, dat ter zake van het verzoek van den heer J. Keur om ruiling van grond bij zijn perceel, Spoorstraat 7, was ingeko men een schrijven van den heer C. Draijer Mzn., inhoudende bezwaren tegen die ruiling. Na vele. besprekingen werd beslo ten, alvorens tpt de ruiling over te gaan, maatregelen te nemen tot het onttrekken aan den publieken dienst van den grond gelegen tusschen bo vengenoemde perceelen en belangheb benden op te roepen bezwaren ih te brengen. Aldus besloten. Tot hoofd der herhalingsschool, cursus 19041905 werd benoemd de heer J. Th. Schuhmacher, hoofd der school B met 9 stemmen. De heer C. van der Werff Czn. hoofd der school A, verkreeg 1 stem. Daarna werd de vergadering geslo ten. Het inschrijvingsregister voor de Nat. Militie lichting 1905 is gesloten met 30 ingeschrevenen. Een jongeling is afgevoerd wegens verblijf in Nel. Oost-Indië. De gelegenheid tot kosteloos baden van kinderen van ingezetenen is thans weder gesloten. In 't geheel werden in de 10 weken, dat de kostelooze j baden geopend waren, 3042 baden ge nomen. Het hoogste aantal per dag bedroeg 196, het kleinste 6. Per week waren die cijfers respectievelijk 808 en 44. VELSEN. Zekere J. van Zanten, besteller van de Gebr. Goedkoop te Amsterdam, in deze gemeente, krijgt een vermaard heid in het verkeerd uitwijken en stukrijden van fietsen. In betrekkelijk korten tijd is het tweemaal voorgekomen, dat hij met zijn hondenkar een fiets aanreed, tel kens met het gevolg, dat verder rijden onmogelijk was en het heel wat kostts eeT de fietsen In orde waren. Fietsrijders worden alom gewaar schuwd. HEEMSTEDE. Bij H. Busé op den tuin van Jhr. van Merlen te Heemstede is een ge heele mesthoop ontvreemd. Zaterdag was de hoop nog aanwezig. De loting voor de Militie zal voor deze gemeente gehouden worden te Haarlem op den Doelen, op Dinsdag 18 October a.s., voorm. 91{2 uur.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1