partieele uitbesteding, door de afd. Enschede. In een duidelijke rede, be pleitte de afgevaardigde het wen- schelijke van zoodanige besteding, o.m. er op wijzende dat de stuca- doorspatroons bij de tegenwoordige wijze van besteding, dikwijls de dupe worden van de onsoliditeit van den hoofdaannemer, (de goeden niet te na gesproken). Aan het slot zijner rede stelde de afd. Enschedé eene motie voor, welke aangehouden werd om in de afdee- lingen besproken te worden. Na nog eenige besprekingen van al- gemeenen aard, sloot de voorzitter, met een warm woord aan alle aan wezige collega's, deze zeer geanimeer de vergadering, om zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd te bege- SCHILDERSPATROONS. In de Woensdag in den foyer van 't Concertgebouw 'te Hilversum gehou den jaarlijksche algemeene vergade ring van den Bond van Nederl. Schil derspatroons, werd o. m. een voorstel der afd. Haarlem en Hilversum be handeld, om te onderzoeken of 't mo gelijk is, dat de Bond zijne leden verzekert tegen de gevolgen van bur gerrechtelijke aansprakelijkheid, tn handen gesteld van den raad van be stuur. Uit de Pers. l HET OVERIJ SELSCHE CONFLICT. De „Nieuwe Arnhemsche Courant" zegt nog eens onomwonden haar meening over het conflict. Al hadden de 23 linkerzijdeleden in de Overijselsche Staten gehandeld in i strijd met de Grondwet wat de ,,N. A. Ct." ten eenenmale ontkent dan heeft nog de Minister het recht niet om de uitvoering der Grondwet en de i andere wetten te beletten. De Minister i heeft zijn plicht verzuimd, want art. j 82 van de Grondwet eischt een Eerste Kamer van 50 leden, waarvan drie j gekozen door Overijsel. De motieven voor de houding des Ministers zoekende, komt dit blad tot j de conclusie, dat Dr. Kuyper dit con- flict heeft uitgelokt. DE DRANKWET „AF" De Maisbode is zeer slecht te spre ken over het artikel van de N. R. Crt. waarin gezegd wordt dat de Drankwet vervallen is met de ontbinding der Eerste Kamer Het blad zegt „Dat de Hooger-Onderwijswet van de baan is, staat buiten kijfde Eer ste Kamer heeft ze verworpen. De Regeering moet dus een nieuw ont werp indienen, hetwelk echter, daar de Christelijke partijen het op dit terrein eens zijn, zeer spoedig zal zijn afgedaan. Met de Drankwet is dit wat anders. Op dit punt loopen de meeningen tus- schen de leden van de rechterzijde der Tweede Kamer nogal uiteen. En mocht men dus kunnen bewerken, dat die Kamer opnieuw de Drankwet te behandelen kreeg, dan zou daardoor opnieuw geharrewar en eindeloos de bat ontstaan, waarbij de oppositie wel zorg zou dragen voor 't gieten van olie in het vuur. Hiermee, en met de be grooting, zou men allicht een groot gedeelte van den z.g. „nationalen" tijd kunnen zoek-maken, die dan niet meer zou kunnen besteed worden aan betgeen we een liberaal hoorden be stempelen als „electorale propaganda- wetten. Ze is niet fraai, deze tactiekmaar zekere handigheid kan haar niet ont zegd worden." Het Vaderland oppert het denkbeeld om de Drankwet door de Tweede Ka mer nogmaals te doen toekomen aan de Eerste. De Arnhem Crt. gaat gretig op dit denkbeeld in. Zij zegt o.a. ..Dit is waarlijk 't ei fan Columbus. Art. 113 der Grondwet zegt, dat de Tweede Kamer, tot aanneming van een voorstel des Konings besloten heb bende, dit voorstel met het yoorge- schreven for? nulier zendt aan de Eer ste Kamer, die volgens art. 114 dit voorstel overweegt, zooals het door de Tweede Kamer werd aangenomen. Maar hierbij is er van geen enkelen termijn sprake de Tweede Kamer kan het voorstel verzenden en de Eer ste Kamer het overwegen op het trjd- stip dat haar geschikt dunkt, en met Het Vaderland zijn wij 't eens, dat niets zich verzet tegen een tweede toe zending van het voorstel aan de Eer ste Kamer." De Middelburgsche Crt. kan dit denkbeeld niet deelen. „Ons dunkt", schrijft dit blad, „het idee van Het Vaderland, hoe eenvou dig het ook op het eerste gezicht lijkt, is toch niet juist. De Tweede Kamer heeft met het ont werp, dat zelfs reeds in de afdeelin- gen der ontbonden Eerste Kamer ge weest is, feitelijk niets meer te maken. Art. 113 der Grondwet wijst duide lijk aan wat de Tweede Kamer moet doen als zij een ontwerp heeft aange nomen. En dit heeft zij ge/laan. Het betoog der JTT Rott. Crt. komt ons dus logischer en zeer juist voor. Een andere quaestie is echter of de Eerste Kamer, zoolang zij niet vol tallig is, zooals zij moet zijn en had kunnen zijn, bevoegd is dit ontwerp en andere ontwerpen te behandelen." Vries en Ter Haar in de Raadscom missies. Na er eerst op gewezen te hebben, dat deze heeren volkomen geschikt voor hun taak in de commissies zijn en er aan herinnerd te hebben, dat het Handelsblad de hoop uitsprak, dat er geen politiek achter schuilt, gaat het blad als volgt verder „De heeren Fabius en De Vries zijn vooral bekend als „lastige" Raadsle den die aanvallen en verdedigen die principieel optreden, en in meer dan één opzicht vaak leiding gaven aan het verzet der minderheiden bij hen is de heer Ter Haar nauw aangesloten. En nu moest vooral in dit drietal de minderheid worden gedeuktdoch de schijn moest behouden blijven, dat we hier met „politiek" niet te doen hebbenen daarom liet men de ande re heeren zitten. Daarom alléén trou wens niethet ligt voor de hand, dat de technische adviezen van de heeren Schut en Hendrix bijv. moeilijk kun nen worden gemist. We hebben hier dan ook stellig en zeker te doen met politiek van de treurigste soortdie speelt met het gemeentebelang. Een politiek, waaraan wel niet de geheele linkerzijde heeft meegedaan; er zijn enkele uitzonderingenmaar die toch afgesproken is in een club vergadering een politiek waaraan alle schakeeringen links hun adhae- sie schonkenvan den conservatief- liberaal tot den socialist toe. Die politiek is „dom" Want het gemeentebelang is door het uitwerpen van bekwame mannen zeker niet gediend integendeel. En het zal wel duidelijk worden in de openbare zittingen ook, dat ze nu meer en meer een politieken bijsmaak gaan krijgen de partijstrijd is op deze wijze met'Vlag en wimpel den Raad binnengehaald. Inderdaad, de meerderheid heeft zichzelve kwaad gldaan, en niet ón zen mannen. Voor de uitgeworpenen is wat ge schiedde een eervolle vermelding is het een bewijs, dat zij juist princi pieel het meest gevreesd worden in den Raaden voor de uitwerpers is deze daad niets dan een brandmerk van de kleinste partijpolitiek die zich denken laat. Sport en Wedstrijden ENGELSCHE CRICKETERS IN ONS LAND. Woensdag ving te 's-Gravenhage de tweedaagsche wedstrijd aan tusschen de in ons land toerende St. Laurence j Cricket Club, en een gecombineerd Nederlandsch elftal. De Hollanders begonnen het eerst j te batten, doch waren in het begin zeer onfortuinlijk, eu zij zagen voor een totaal van slechts 52 runs alle j wickets vallen. Deze 52 runs waren i als volgt behaald I M. E. Schroder. 7.T. C. Schroder, 0Jhr. Mr. C. Feith. 1 Diemer Kool. 7Rincker. 6; Posthuma. 4; Beye- rinck. 11: v. Booven. 9 Kuypers, 0 v. d. Poll. 0. en Dubois 4. Hierop gingen de Engelschen aan j bat. Zij waren uitstekend op dreef. Laiigzaam maar zeker werd de score opgedreven, en toen om zes_uur des avonds het spel gestaakt werd. waren j nog slechts 4 wickets gevallen voor een totaal van 181 runs. Van deze 181 i runs had O' Har a Liversay 67. Penn 35. L. Weigall 51 en Collins 11, voor hun rekening genomen. De Engelschen beloven dus een enorm score-aantal bij de innings te I maken. Heden. Dondei'dag. zal de i wedstrijd worden voortgezet. De bezoeken der mannelijke bloed verwanten en zelfs die van dorpsge- nooten zullen elk uur van den dag toegelaten zijn. De boden zullen daar enboven met de meesters aan tafel zitten en het minimumloon zal vast gesteld worden door het bureel van de vereeniging der meiden, gesticht op de meeting. De families, die de voorwaarden niet aannemen, worden geboycot door de leden van den Bond „Vila- gosag", dat wil zeggen Licht. De socialisten moedigen deze bewe ging vurig aan en zullen ze over heel Hongarije uitbreiden, zegt men. ENGELEN-KOPPEN. In de rondvensters van de gerestau reerde „Protestationskirche" te Spiers zijn voor een zevental engelenkoppen de gelaatstrekken gekozen van de ze ven kinderen des keizers in hun vier de levensjaar. Weliswaar had de kei zer iets daartegen, want, zooals hij lachend zeide, zij n^. kinderen waren geen engelen, maar de keizerin vond het idéé alleraardigst, en gevolgelijk werd het uitgevoerd. NIET KWAAD BEDACHT. Afrikaander schrijft aan Ons Land Volgens bericht komt Graaf Roberts binnenkort op een bezoek naar Zuid- Afrika en gaan de lui van Johannes burg hem een gouden kistje geven dat 600 pd. st. kost en waarop al zijn hel- dendaden gebeeldhouwd en gegra- j veerd staan. Het zou jammer zijn, i hem dat kistje ledig te geven, en j daarom zou het goed zijn, dat de Afrikaanders er iets in doen, b.v. I een volledig stel van al zijn pro cl a- maties, de portretten van gefusileer- den en een naamlijst van de 20.000 vrouwen en kinderen, die in de kam- pen omgekomen zijn. Als hij dan dat j kistje af en toe opent, heeft hij met- een wat lectuur, die hem stof tot na- denken op zijn ouden dag kan geven. scriptie gewag maakt, zal moeten identifieeren. Het gevolg van de onderzoekingen in den omtrek van de kerk genaamd Hagios Constantinos heeft geleerd, dat het daar ontdekte mozaïek meer dan 50 M. lang is in de richting van het Z. naar het N., doch slechts 7 M. breed. Ten O. en ten W. wordt het door muren begrensd, ten N. door een stylobaat, waarop een zuilbasis nog in situ staat. Op een van de steenen van het stylobaat staat een inscrip tie ter eere van een Romeinschen kei zer uit de 2de helft van de 2de eeuw. Aan het mozaïek grenst ten O. een andere met kalksteen geplaveide bin nenplaats. die bij gelijke lengte als het mozaïek een breedte van 24 M. heeft en door zware muren begrensd wordt. De opgravingen worden binnenkort gestaakt. IN DEN AFGROND. In Schöllenen (Kanton Uri) is een rijtuig met Engelsche toeristen in een afgrOi.J gestort. Het rijtuig was door den hellenden weg in te groote vaart gekomen, waardoor de koetsier een bocht van den straatweg niet kon ne men. Een der inzittenden, een oude heer van zestig jaar, was terstond dood, zijn dochter werd licht gewond. De derde toerist brak beide beenen. Hij is te Luzern opgenomen in het ziekenhuis en zijn toestand is ernstig. De koetsier alleen kwam er zonder letsel af. ONTSLAG GENOMEN. Mgr. Le Nordez, de bisschop van Dijon, heeft gemeend, dat hij het ge schil tusschen de Fransche regeering en Rome zou verergeren door er op te blijven aandringen dat de zaak af gewikkeld werd door het Vaticaan. j Hij heeft aan den Paus zijn ontslqg gevraagd. De „Osservatore Romano" geeft dit bericht zonder eenig commentaar. Volgens de „Giornale dTtalia" zal de Paus apostolische administrateurs benoemen in de diocesen Dijon en Laval, die door het Vaticaan betaald zullen worden. BRAND. Te Dingelstiidt, bij Erfurt, zijn Dinsdagnamiddag verscheidene hui zen en een katholieke kerk afgebrand. Wegens gebrek aan water kon de brandweer heel weinig uitrichten. Gemengd Nieuws. ES WaR ZU SCHöN GEWESEN. j Het „Trompetter"-kasteeltje te Sa- ckingen werd tlezer dagen in 't open- i baar geveild. Vroeger behoorde het kleine slot aan het geslacht der hee- ren Von Schöuau. Toen deze familie I uitgestorven was, zou het slot vermoe- delijk spoedig door ieder vergeten zijn geweest, ware het niet, dat de jonge advocaat Viktor von Schoffel, die in J1849 naar Sackingen kwam, «p het denkbeeld was gekomen, door zijn gedicht van den sedert beroemd ge worden Trompetter, de oude betoove- ring van deze heerlijkheid der Schó- uau's te doen herleven, i De laatste eigenares van het kas teeltje was prinses Alexandra van Isenburg-Büdingen-Wachtersbach, die het landgoed t an den intusschen van Sackingen naar Bazel verhuisden zij- J defabrikant Theodor Bally voor j 220.000 Mark gekocht had. Daar de i prinses echter haar talrijke verplich- j tingen niet nakomen kon, geraakte het goed in deurwaardershanden. Te- gen den dag van den openbaren ver- koop, waren er drie gegadigden een fabrikant uit Pforzheim, een vertegen woordiger van de gemeente Sackin- I gen en de vroegere eigenaar Theodor Bally uit Bazel. Aan laatstgenoemde J werd het Trompeterslot voor 102.000 mark toegeslagen. HET LAND VAN DE ADVOCATEN. Kent gij het land waar de proces- j sen bloeien? Het land waar het zesde deel der bevolking tot het gerecht be hoort en het overige vijf zesde zijn leven doorbrengt met het voeren van processen i Ferdinant Nunziante doet in de „Revue" deze vragen en hij vertelt er .bij dat het Napels is, „la bella Na- poli", dat land van belofte der advo- i eaten. Dat is het sedert lang. Onfei lbaar zijn de namen der beroemde advocaten uit vroegere eeuwen. En de tegenwoordige cijfers toonen aan, dat de toestand niet veel veranderd is. Bij de rechtbank in Napels behoo- ren op het oogenblik 1298 advocaten en 2608 procureurs, daarbij komen dan nog de rechters en de verschil lende ambtenaren en beambten, de notarissen en hunne klerken. wier aantal men zonder overdrijving op 4000 stellen kan en aldus bedraagt het aantal mannen der wet in Napels om de 8000, wat voor een stacl van 600.000 inwoners een respectabel cïj- j fer is. En dit cijfer neemt lang niet af. In- j tegendeel, als het zoo doorgaat, zal het getal advocaten spoedig verdub- I beid zijn. daar de universiteit elk I jaar heele scharen nieuwe juristen levert. De universiteit van Napels, de best. bezochte in Italië, telde in het .studiejaar 1902—1903 6200 studenten, 'van welke 1647 de juristische facul teit volgden. Het vak zal spoedig zoo overvoerd zijn, dat de advocaten nog slechts tegen elkander processen t.e voeren hebben. Hun inkomen is sterk gedaald, en al zal men nog wel een twintig advocaten kunnen aanwijzen, die bij de uitoefening van hun be roep groote rijkdommen verworven hebben, het grootste gedeelte verdient haast het zout in de pap niet. Er I hebben reeds advocaten de toga uit- j gedaan om spoorweg-conducteur te worden. Het Italiaansche publiek heeft al- tijd. bijzonder veel belangstelling voor de behandeling van een proces. Als een bekend advocaat spreekt ver dringt het publiek zich voor de deur van de rechtbank en in de zaal staan de menschen opeengehoopt. De plei dooien duren soms vier of vijf dagen de redenaars spreken met groote ge- makkelijkheid en met meesleepende hartstochtelijkheid, zij brengen de 'rechters in de war en weten de vrij- spraak van hun client, te/ verkrijgen, doordat zij de gezworenen tot tranen voeren. j In een moordproces had de aan geklaagde zijn schuld bekend, terwijl ook uit de getuigenverklaringen zijn schuld bleek. Iedereen hield het voor zeker, dat hij veroordeeld zou wor- I den. Niettegenstaande lieten de ge- zworenen zich door de vurige rede jvan den advocaat zóó meesleepen.dat j zij overtuigd raakten van beklaagde's onschuld. j Toen de president de vrijspraak mededeelde, eindigde hij aldus: Mijnheer, gij zijt wij. Maar nu moest ik u eigenlijk opnieuw een proces aandoen, omdat gij de justi tie op dwaalwegen gevoerd hebt. door uw schuld te bekennen aan een misdrijf, dat gij in 't geheel niet be gaan hebt. ONTSNAPTE GALEIBOEVEN. Uit de Fransche straf-kolonie Poulo- i Condor, in Saigon, zijn 65 veroordéel- j den ontsnapt, terwijl zij met een stoomsloep naar Co-on vervoerd wer den, om daar werkzaam te zijn bij den bouw van een station voor de draadlooze telegraaf. Onverwacht kwamen zij in opstand en sloegen den bestuurder der sloep neer. De zes bewakers, die aan boord waren, vuur den hun revolvers op de muitelingen af, maar zij werden ontwapend en, overboord geworpen. Twee hunner konden zwemmende nog het land be reiken, maar de overigen verdronken. Er was nog voor tien uren kolen- voorraad aan boord, maar levensmid delen waren er niet. Toen de sloep voor het laatst gezien werd. stoomde zij in Noord-Oostelijke richting. Boo ten zijn uitgevaren om te trachten de vluchtelingen op te vangen. PIET CRONJE. In „Reynold's Newspaper" ontkent ex-generaal Cronjé, bij geschrifte van zijn adjudant, Isaac Gey vanPittius, dat hij deelneemt aan de vertoonin gen te St. Louis. Hij vergeet echter te erkennen, dat hij zich wel laat kijken. Verschillende Europeesche bladen betreuren deze vertooningen en val len er de Boeren hard om. De Engel sche pers vindt het over het alge meen zoo erg niet. Zij herinnert er aan, dat ook wel Engelsche soldaten zich in Varities hebben laten ^jen. Welke echter de uitlatingen mogen zijn der verschillende bladen van de diverse landen over dit spektakel, ze ker is het, dat generaal Piet Cronjé veel van zijn in Europa beroemden naam heeft verloren, door zijn deel neming aan deze onwaardige ver tooning. eu wanneer 't voornemen door hem ten uitvoer mocht worden gebracht om een reis door Europa te ondernemen, zooals hij aan Reynolds schrijft, dan is het zeker, dat de ont vangst zeer koel zal zijn en hem niet zal meevallen. („De Vriend"). POLITIEK IN DEN AMSTERDAM- SCHEN GEMEENTERAAD. De Standaard bespreekt in een ar tikel het niet weder herkiezen van de antirevolutionairen Prof. Fabius, De EEN MEETING VAN DIENSTBODEN Uit Budapest wordt gemeld dat te Kassa eene meeting van dienstboden is gehouden, waarop meer dan 303 aanwezig waren. Zij hebben besluiten aangenomen, welke per aanbevolen brief aan de families dier stad zullen worden meegedeeld. De vergadering werd voorgezeten door de keukenmeid van een advocaat mej. Marie Kesser- ves, wier welsprekendheid, zegt het officieel verslag, de heele vergadering tranen ontlokte. Volgens do besluiten zullen de bo den van Kassa vrij zijn van 8 uur des avonds af on thuis komen wanneer zij willen. De voedsters zullen hare eigen kinderen mogen bij zich houden I in de huizen waar zij geplaatst zijn. EEN GESCHENK VOOR HET TSAARTJE. Toen de Tsaar en Tsarina verleden jaar te Duinkerken waren, boden de vischvrouwen hun een „gouden visch" aan en beloofden zij, de H. Maagd te zullen bidden de Tsarina een zoon te geven. Nu die zoon er is, hebben zij den jonggeborene een mooie gouden halsketting met een medaille, waarop de H. Maagd is af gebeeld, als doopsgeschenk gezonden. ARGOS. Dr. C. W. Vollgraff schrijft dd. 28 Augustus uit Argos aan de N. R. Ct. In den loop van de twee afgeloopen weken zijn de opgravingen op de Z.- W. helling van de Aspis voltooid. De ligging van de tempels van Appollo en Athene is hiermede bepaald. Boven dien is er ten slotte ook in de nabij heid van den tempel van Apollo een schoon rechthoekig gebouw uit de 4de eeuw v. Chr. gevonden, dat men met het orakelgebouw, waarvan een in DE FINNEN NIET GERUSSE- FICEERD. Vorst Obolensiki heeft op zijn rond reis door het voormalig vorstendom een.toespraak gehouden tot de be volking van St. Michel. Hij zeide. dat de kwaadgezinde elementen het voorstelden, alsof Rusland Finland wil russeficeeren en zelfs het Rus sisch op de scholen wilde invoeren. De Tsaar verlangt integendeel, zoo verzekerde hij, dat de Finnen Finnen zouden blijven en stelt slechts als voorwaarde, dat de ambtenaren zich behoorlijk in het Russisch kunnen uitdrukken. GESTOLEN TIN. Op de Theems is een groote partij blokken Australische tin op geheim zinnige wijze verdwenen. Zij zijn ge stolen bij het overladen van het stoomschip Oriental op het stoom schip Widgeon, bestemd voor Rotter dam. De waarde van het gestolen tin wordt verschillend opgegeven, maar is aanzienlijk. BOTSING. Dinsdagavond zijn te Etrembières (Savoye) op de lijn GenèveLai oche twee treinen op elkaar geloopen. De twee locomotieven schoven letterlijk in één. Twee machinisten en een sto ker werden gedood, een dertigtal men schen gewond, onder wie vele Engel schen en vreemdelingen, die van Chamounix kwamen. IN VERLEGENHEID. De regeering van Hamburg heeftin groote verlegenheid verkeerd. Zij had Dinsdag den Duitschen keizer tot gast in het Raadhuis en voor de tafelbe diening waren 50 bedienden noodig. Men wist dat de keizer te Berlijn slechts door baardlooze lakkeien wordt bediend en wilde op deze ge woonte geen inbreuk maken. Maar de stadhuisboden dragen voor 't meeren- deel wel den baard en de meesten wa ren niet geneigd dien mannetooi op te offeren, waartoe hun aanstellings- voorwaarden hen ook niet verplicht ten. Zondag hadden zich nog maar 19 baardloozen beschikbaar gesteld men hoopte echter de ontbrekenden nog te kunnen bijeen krijgen en dat zal wel gelukt zijn. Arr. Rechtbank. Zitting van Donderdag 8 Sept. 1904. Diefstal vankleedingstuk- k e In het beklaagdenbankje kwam Don derdag te staan de twintigjarige N. Baljas, zonder vaste woonplaats. Deze jongeling, in een vaal bruin ge vangenpakje gekleed, maakte met zijn sluikhaar en dom uiterlijk, een zeer ongunstigen indruk. Hij had zich in den nacht van 24 op 25 Juli schuldig gemaakt aan dief stal van een pak kleedingstukken. Dien nacht had hij geslapen in een schuur, toebehoorende aan Groenen- berg in den Haarlemmermeer, in wel ke schuur het pak kleedingstukken, toebehoorende aan J. Petersman, ge borgen was. Toen hij des morgens deze schuur verlaten had was ook het bedoelde pak verdwenen. Eenige dagen later werd beklaagde aangehouden in een logement in de Pieter Jacobstraat te Amsterdam, in het bezit van het ver miste pak. De ten laste gelegde diefstal werd door den beklaagde bekend. Hij zei de des avonds eenigszins beschonken geweest te zijn en niet geweten te hebben wat hij deed. Het O. Mi eischte wegens diefstal een gevangenisstraf van 3 maanden. De ambtshalve toegevoegde verde diger Mr. Stheeman wees er op dat beklaagde nog nooit veroordeeld is geworden, en riep daarom de clemen tie der Rechtbank in. Ko n ij n e n d i e n s t a 1. Arie Klucht, wonende in den Haar lemmermeer had zich op 14 Juli schul dig gemaakt aan konijnendiefstal. Hij was des avonds het erf van den landbouwer van der Voogt aan den Kruisweg binnengedrongen en had daar uit een gesloten konijnenhok een konijn ontvreemd. Toén hij zich met zijn buit wilde verwijderen werd hij op den Kruisweg door een tweetal personen aangehouden, die vermoed den dat „het geen zuiver werk" was, waarom zij man en konijn medena men naar den landbouwer v. d. Voogt, die het konijn als het zijne herkende. Het O. M. eischte wegens diefstal met braak een gevangenisstraf van 3 maanden. Automobielenh aat. Den automobielen wordt vaak door de plattelandsbewoners een hevige vijandschap en haat toegedragen, die zich dikwijls uit in ergerlijke belee- digingen en soms ook in een mishan deling der automobilisten. Zoo ook op den 17den Juli te Lisse. Een familie uit Amsterdam was des morgens per auto op reis gegaan om een bezoek te brengen aan Scheve- ningen. Toen zij nabij Lisse op den Rijksstraatweg reden, kwamen zij een tweetal boerenwagens achterop, die zij gaarne walden passeeren. Hoe wel zij dit door luide signalen ken baar maakten, wilden de boeren niet wijken en bleven kampjes doorrijden. Nadat de auto eenigen tijd achter de wagens gesukkeld had, scheen bet of de wagens een zijlaan in wilden gaan, maar plotseling bleef er één dwars over den weg staan, doordat de be stuurder met alle macht jiïjn paard inhield. De auto, niet in de gelegen heid dadelijk te remmen, kwam met een zacht vaartje tegen het achter wiel van den wagen, welk wiel eeni ge kleine, niets beteekenende schram men bekwam. Hierdoor in woede ontstoken sprong de boer J. N. Verhaar, van zijn wa gen en diende onder een regen scheld woorden en vloeken twee inzit tenden heeren eenige slagen met den zweep toe, terwijl hij 2.50 eischte als vergoeding voor de aangebrachte schade. Uit vrees, en om verdere on heilen te voorkomen, werd de ge vraagde schadevergoeding gegeven, waarop de auto zijn weg vervolgde. Van het gebeurde werd bij de po litie aangifte gedaan, en heden dien de de zaak voor de rechtbank. De beklaagde. Verhaar, bekende ge slagen te hebben, maar zeide dit in drift gedaan te hebben, welke drift opgewekt was door de aanrijding. Het O .M. wees er in zijn requisi toir op dat de rijders met automobie len ook recht hebben op bescherming, en dat de wet verplicht is dergelijk laag optreden tegen te gaan. Wegens mishandeling vroeg het dan ook een gevangenisstraf van 14 dagen. Diefstal van een hand wagen. Tegen den recidivist N. Bonekamp, varensgezel te IJmuiden, die op 1 Augustus een handwagen, staande in de vischhal te IJmuiden, en toebehoo rende aan den vischventer Zwart, aldaar, ontvreemd had. werd door het O. M. een gevangenisstraf ge- eischt van twee maanden'. Een onverbeterlijke dronkaard. Op deze minder eervolle betiteling heeft J. Selderbeek, vischventer te IJmuiden recht. Hij was door den kantonrechter te Haarlem wegens openbare dronken schap driemaal geconstateerd in twee dagen, veroordeeld wegens herhaling tot driemaal diie dagen hechtenis. Tegen deze vonnissen was Selderbeek in verzet gekomen. Ter terechtzitting van heden verklaarde hij dat hij nooit of zeer zelden dronken is, en zich van deze overtredingen gepleegd op 13 en 14 Mei j.l. niets kan herinneren. Het. O. M. eischte, na eerst de ver balisanten die beklaagde teekenden als een ergen dronkaard, gehoord te hebben, bekrachtiging van de von nissen. Kantongerecht. Uitspraken van Woensdag 7 Sept. J. J. te Haarlem, wegens overtreding der arbeidswet tot ƒ10 boete of 5 da gen hechtenis. J. P. F., wegens overtreding der vogelwet tot 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. S. te Velsen, wegens overtreding der leerplichtwet tot 3 boete of 2 dagen hechtenis. L. J. H. v. G. te Zwammerdam, wegens overtreding der Spoorwet tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. W. v. K. te Haarlem en L. L. te Velsen, wegens jachtdelict. le vrijge sproken, 2de tot 2 maal 5 dagen hechtenis. H. C. H. te Haarlem, wegens visch- delict tot 1 boete of 1 dag hechtenis, met ontslag van rechtsvervolging voor het meerdere. P. H. en J. de N. te Haarlem we gens een trekdier onbeheerd laten staan, resp. tot /I en ƒ0.50 of 1 dag hechtenis. C. W„ H .H„ H. A. te Velseroord, H. B. te Zandvoort, H. V. en J. de K. te Haarlem wegens onbevoegd over eens anders grond loopen ieder tot 5 j boete of 3 dagen hechtenis. J. v. d. R. te Haarlem, G. v. cL L. te Haarlem en 13 anderen, wegens overtreding van het Prov. Regl., resp. tot ƒ1.en ƒ0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. F. M. te Haarlem en 46 anderen wegens overtreding der Haarl. Poli tieverordening tot boeten van 1 en ƒ0.50 of 1 dag hechtenis. Voorts werden de vonnissen tegen W. H. en J. K., waarvan verzet, be krachtigd, terwijl de uitspraak van het vonnis Co. H. F. te Haarlem werd vernietigd en beklaagde ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren opnieuw veroordeeld tot 7 boete of 4 dagen hechtenis. Uitlotingen. OOSTENRIJKSCHE LOTEN v. 1858, gr. fl 100. In de volgende vóór 1 Juli 1904 ge trokken Seriën zijn nog nommers on aangeboden. Serie 12 16 17 21 26 29 33 36 37 38 46 47 48 49 50 52 54 55 72 78 79 81 84 97 98 103 108 112 114 118 121 124 125 129133 135 141 153 157 162 178 182 192 200 203 214 216 223 226 233 235 238 250 251 252 256 271 273 275 276 278 286 294 297 300 302 311 317 319 320 323 329 330 333 334 346 357 358 359 364 365 376 378 383 3S8 398 408 411 412 414 415 421 435 439 441 446 465 466 470 471 472 473 480 484 488 489 502 503 505 513 515 535 538 548 557 558 561 564 565 569 571 572 573 574 581 586 588 589 601 602 605 607 611 614 622 624 626 634 636 63S 644 658 659 667 668 682 687 693 699 705 708 712 716 723 729 747 753 759 763 764 769 770 778 780 782 793 802 803 804 810 825 827 829 830 836 849 852 853 859 868 875 882 883 888 904 907 908 911 915 918 927 928 929 941 942 944 946 950 954 960 966 982 989 991 1004 9 11 18 22 26 -30 32 39 40 41 4656 59 61 68 69 75 83 87 96 98 111 114 115 116 117 119 122 125 127 136 138 141 148 149 157 165 167 172 173 182 197 203 216 218 220 222 226 230 234 244 245 248 254 256 258 259 261 291 292 298 299 310 314 316 317 320 321 331 336 337 314 356 357 367 369 381 400 403 404 408 409 411 413 115 416 420 421 424 427 432 433 437 439 444 445 452 458 461 472 475 476 478 479 482 495 496 499 516 517 521 531 533 542 533 544 551 560 561 563 565 580 581 586 597 602 603 610 621 623 639 641 643 645 646 656 661 662 670 677 682 690 691 693 696 698 700 705 708 709 711 712 720 725 741 742 746 748 768 772 776 782 785 787 812 822 827 829 831 834 837 840 841 842 S43 850 856 861 866 871 873 874 887 892 898 906 914 916 922 929 935 942 947 950 964 974 979 981 996 2002 5 19 26 28 30 41 49 57 68 70 72 74 77 82 84 85 87 88 95 96 103 117 123 126 140 144 146 150 152 156 157 158 162 164 177 178 184 200 201 203 209 217 221 226 239 242 245 247 249 250 257 258 260 266 283 289 290 293 303 306 312 314 319 323 326 331 335 340 343 348 350 369 370 377 379 392 394 397 400 401 403 406 408 409 410 414 131 432 437 438 439 444 445 465 469 471 472 473 476 484 486 488 492 494 509 590 471 472 473 476 484 486 571 572 575 581 592 596 605 609 613 614 618 620 624 625 627 628 629 639 642 652 654 662 665 680 682 683 690 694 697 704 713 717 721 735 2.50 751 762 769 773 780 781 783 785 7S9 792 795 796 798 800 S01 806 807 S08 809 822 823 827 846 852 854 855 858 859 860 867 877 880 891 893 897 900 902 906 910 914 916 920 925 927 928 931 933 936 943 945 946 947 951 953 971 978 981 982 985 986 988 990 992 995 3004 5 13 17 32 38 41 43 44 47 48 54 61 67 84 85 92 96 113 114 116 119 125 126 1-27 139 141 143 145 150 155 156 159 160 163 166 178 182 186 1S7 193 194 202 203 206 216 217 221 226 229 237 246 249 262 264 2S6 291 294 297 299 300 303 306 313 317 319 332 333 340 341 344 346 349 352 354 355 365 369 375 392 402 407 416 418 421 424 434 434 437 441 442 443 449 451 468 474 477 487 499 500 503 507 508 519 528 531 533 535 542 545 560 568 583 578 588 589 599 601 609 620 621 623 626 634 648 665 669 673 682 684 695 700 705 709 712 716 720 728 730 735 738 747 749 752 756 767 772 773 792 798 806 807 817 828 336 S43 845 846 849 851 862 873 877 880 894 897 898 907 908 914 917 919 923 927 929 940 950 953 955 957 958 963 964 968 981 983 985 986 993 994 998 4003 5 10 12 20 22 23 24 26 37 42 43 25 52 74 77 82 115 121 126 129 134 137 138 147 164 178 180 186 187 190 198

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6