NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. HAARLEM'S DAGBLAD - ÉEN KWARTJE TWEE KWARTJES 22e Jaargang. No. 6508 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1904 ML HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>£ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G:. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. INHOUD. BLAD A. De Raadsvacature. Buiten landsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Stadsnieuws. Uit de Om streken. Rechtszaken. Uit de Pers. Gemengd Nieuws en Feuilleton. Een gedenkwaardig Feest Heden herdacht de heer H. M. Hu hregtse, hoofd der opleidingsschol voor jongens tot Middelbaar en Hoo- ger Onderwijs, zijn 25-jarig jubil< als zoodanig. Waar de jubilaris een bij allen, d e met hem in aanraking komen, zeer geacht en bemind man is, daar is het geenszins te verwonderen, dat de dag van heden voor hem *ot een wa ren feestdag was gemaakt. De school in de Wilhelminastraat was door de goede zorgen van het personeel, in 't bijzonder van den heer J. Sturing, smaakvol versierd. De vestibule en de ruime gymnas tiekzaal hadden met palmen, groen, bloemen, vlaggedoek en schilden, waarop de jaartallen 16 Sept. 1879 —1904" en de woorden ,,Leve de Ju bilaris", een recht feestelijk aanzien. Te ruim 10 uur trad de heer jubi laris met zijne familieleden, het feest lokaal de ruime gymnastiekzaal binnen, alwaar verschillende auto riteiten de Wethouder van Onderwijs Mr. Th. de Haan Hugenholtz, de dis trict-schoolopziener de heer Rooden- burch, de heeren Van der Léylï en Brongersma, aanwezig waren, en de onderwijzers en leerlingen klasse-ge- wijze stonden opgesteld. Nauwelijks had de jubilaris den drempel overschreden, of daar klonk uit honderden kindermonden hem frisch en krachtig tegemoet een vroo- lijk lied. waarvan het eerste couplet luidt Laat. de vlaggen vroolijk zwieren Op deez' schoonen, blijden dag. Nu wij 't Zilv'ren feest gaan Aderen, Dat ons Hoofd herdenken mag. Luide klinke onze zang, Vijf-en-twintig jaren lang Hebt ge hier onderwijs gegeven. Heil U, roepen wij vol vreugd. Heil U, leidsman onzer jeugd, Moge gij nog jaren leven Nauwelijks was het lied geëindigd, of daar nam Mr. De Haan Hugen holtz het woord om den jubilaris na mens het gemeentebestuur hartelijk geluk te wenschen met zijn feest, en hem dank te zeggen voor al hetgeen hij in een kwart-eeuw in het belang van het onderwijs deed. „Uw taak was vóór 25 jaren reeds eene vrij moeilijke, doch in den loop der jaren is zij nog veel moeilijker geworden, gewichtiger en belangrij ker tevens, doordat het aantal leer lingen gestadig toenam. Met groote' voldoening kunt u ech ter terugzien op de afgelegde levens baan, want de resultaten van uw werk zijn schoon. Spr. hoopte dan ook, dat het den jubilaris nog vele jaren gegeven mo ge zijn met lust en opgewektheid zijn ambt te vervullen, hetgeen in het be lang van het onderwijs en van deze school zou zijn. De tweede spreker, de heer Roo- denburch, sprak eveneens eenige hartelijke woorden tot den jubilaris. Uw taak was niet alleen eene moei lijke, zeide spr., maar ook eene van nederigen aard. U toch hebt de fun deering te leggen. En zij, die uwe school bezocht hebben, en thans eene goede positie bekleeden, die zullen u steeds dankbaar zijn voor die goede fundeering. Niet alleen uit deze, maar uit verschillende streken van ons land en uit het buitenland zullen op deez' dag betuigingen komen van gelukwensch en dank, betuigingen, die mede zullen aantoonen, dat de heibaas goed werk heeft verricht. Ve le van uwe vroegere leerlingen toch bekleeden hooge posities in de Maat schappij. Ook deze spreker hoopte, dat het den heer Huhregtse nog tal van ja ren gegeven mocht zijn, met dezelfde kracht en toewijding, zijne werk zaamheden aan deze school voort te zetten. Dr. Brongersma, directeur der H. B. S., hierna het woord nemende, zeide dat hij den jubilaris had leeren waardeeren als een kundig en ijverig man, wiens groot arbeidsveL-mogen steeds goede resultaten heeft afge worpen. Ik zeg dit als vader van zonen, die bij u hun opleiding genoten, zeide spr. Tk zeg dit ook namens andere vaders, en tevens als lid der Com missie van Toezicht over het Lager Onderwijs. Wij waardeeren uw werk, uw tact- vollen omgang met de ouders, die hun kinderen aan u toevertrouwden. U flatteert nimmer de uitkomsten maar zegt den ouders, wat ze moeten weten, zoodat ze later nimmer be drogen uitkomen. Ook als directeur der H. B. S. heb ik ondervonden, dat u uwe leerlin gen door en door kent, en vandaar dat zich bij het overgaan van uwe leerlingen naar de H. B. S. nooit eenige moeite heeft voorgedaan. Nog herinnerde spr. er aan, hoe het voor alle leerlingen van ontzag lijke waarde is in hun volgend leven, steeds een man van nauw besefte plichtsbetrachting voor zich te zien. Spr. hoopte dan ook dat de heer Huhregtse nog vele jaren zijn nuttig werk met lust en opgewektheid zal mogen voortzetten. De oudste onderwijzer, de heer Swaanswijk, vervolgens het woord nemend, zeide o.m. tot den jubilaris Het is vandaag voor u een histori sche dag. Een tijdperk is afgesloten, en een nieuw begint voor u. Hoe u steeds voor de school geleefd._en ge werkt hebt, dat weten wij allen, :.iaar bovenal dient gewézen te worden op de goede verstandhouding, die steeds tusschen hoofd en personeel heeft be staan. De autoriteiten brengen u hulde dat ook de ouders uw arbeid waar deeren, zult u ondervinden ook wij allen en niet het minst de kinderen, nemen deel aan uw feest, getuige o. m. deze feestelijk versierde zaal. Wij allen wenschen u van harte geluk met dit feest en hopen, dat u nog vele jaren aan het hoofd van deze inrichting zult mogen blijven staan. De laatste spreker was de heer C. de Beer, vroeger onderwijzer aan ge noemde school, thans hoofd van School A in het Schoterkwartier, die een kort overzicht gaf van de uit breiding der school, van de oprich ting af, toen aan het hoofd stond de heer Lalau, die later door den heer Huhregtse werd opgevolgd. Met nadruk wees spr. er op hoe de jubilaris steeds voor de onderwijzers een goed patroon is geweest. Werden er al eens opmerkingen gemaakt, dan waren ze nooit kwetsend. In drift en overijling is nooit iets door den jubilaris gezegd, maar alles steeds kalm en netjes. Vandaar dan ook, dat aan deze school steeds d« beste harmonie heerscht, en alle on derwijzers altijd met veel genoegen terugdenken aan de jaren, hier door gebracht. Met voldoening kunt ge terugzien op het afgeloopen tijdperk, en tal van menschen, die thans eene mooie betrekking bekleeden, hebben u daar voor dank te zeggen. Want hier zijn de grondslagen ge legd. Dat velen thans met u feestvieren en uw arbeid waardeeren, daarvoor getuigen ook de uit alle oorden des lands aangekomen kaartjes en tele grafische gelukwenschen, die snr. nu aan den jubilaris, met de beste wenschen voor de toekomst, ter hand stélde. De jubilaris, daarop het woord ne mend, zeide dat het moeilijk was thans te zeggen, wat er in hem om ging, doch het overheerschend gevoel was dankbaarheid. Dankbaar was spr. ten eerste omdat hij 25 jaar aan deze school heeft mogen werkzaam zijn, en ten tweëde, omdat hij steeds grooten steun en welwillendheid on dervond van het gemeentebestuur, van den vertegenwoordiger van het. Rijkstoezicht, en van andere autori teiten op onderwijs-gebied. Aan de onderwijzers, die hem steeds krachtig ter zijde hebben gestaan in het ver vullen van zijn taak, bracht spr. me de een woord van hartelijken dank. Met nadruk wees spr. op de goede verstandhouding, die bij de onder wijzers onderling heerscht, en die ongetwijfeld bevorderlijk is aan de zedelijke ontwikkeling der kinderen. Na een woord van dank aan de verschillende sprekers voor de harte lijke tot hem gerichte woorden, sprak de heer Huhregtse den leer lingen toe. „Jongens", zeide hij, „jelui hebt me veel pleizier gedaan door zoo mooi te zingen. Ik wist niet dat jelui het zoo goed konden. Het ging uit stekend, hoorGe hebt gezongen als open, ronde jongens, die meent, wat je zingt. Ik hoop jelui nog eens als volwas sen personen te zien, als flinke jon gens, die veel geleerd hebben, en veel voor iemand over hebben. En als jelui dan heel groot geworden, eene mooie betrekking hebt, dan zal ik trotsch op jelui zijn. En nu ga je vandaag maar eens pleizier makenvanmiddag heb je vacantie. Ik dank je wel." (Applaus). Hierna hieven de kinderen nog-1 maals een lied aan, waarvan het eer ;te couplet luidt Ons Hoofd viert thans feest en dat [maakt ons zoo blij, Zoo prettig, zoo jolig van zin. En spreekt men van zingen, geloof [ons maar vrij, Dan stemmen we luid mede in. 't Is enkel pleizier, wat men nu aan [ons ziet. En niemand van ons heeft vandaag [hier verdriet. Geen mensch zoo verheugd thans [als wij (bis). Vervolgens gingen alle leerlingen weder naar hunne klassen en werden zij daar ruimschoots onthaald op al lerlei versnaperingen. In intiemen kring werd den jubi laris des middags om 12 uur namens de onderwijzers en oud-onderwijzers der school te Haarlem en in de om streken werkzaam, bij monde van den heer Swaanswijk een prachtig cadeau eene pendule met coupes - aangeboden. Te zijnen huize kwam hedenmid dag eene commissie uit de ouders der leerlingen den jubilaris compli menteeren, en bood hem een prachtig album met de namen der belangstel lende ouders aan. Waar de heer Huhregtse dus zoo veel blijken van belangstëlling en sympathie mocht ondervinden, daar kan het niet anders of deze dag zal bij hem steeds in aangename herin nering blijven. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. Uit het rapport van generaal Koero- patkin, waarvan wij onder Oorlogs- varia een uittreksel geven, blijkt dui delijk genoeg, dat er door de Russen in den slag bij Liao-jang fouten zijn begaan, maar niet wie ze op zijn re kening heeft. Of de opperbevelhebber wenscht hier zijn hoofdofficieren te ontzien, of hij heeft reden zelf de cri- tiek (of erger) van den Czaar te duch ten. Ander oorlogsnieuws is er niet. De Lena het Russische schip, dat te San Fran cisco aangekomen is, schijnt nu zeker onttakeld te zullen worden. Bericht wordt zelfs, dat de commandant van 't schip dat wenschte en dat de Rus sische gezant er op dien grond toe geadviseerd heeft. Een rare comman dant, zou men zeggen. Misschien hecht hij niet veel aan de Lena, dat een tamelijk wrak schip móet wezen. Met de komst van de Oostzeerloot gaat het nog niet haastig. Ze is nu wel uit Kroonstadt vertrokken, maar zal, naar bericht wordt, eenigen tijd te Libau blijven. Al deze langzaam heid geeft geen hoog denkbeeld van de deugdelijkheid van deze schepen en hunne bemanning. Waarom wordt, als alles flink in orde is, zoo lang ge talmd Intusschen gaan de Russen over de Japanners klagen. Het Roode Kruis te Port-Arthur deelt mee. dat zij op het personeel van 't Roode Kruis schoten, zelfs wanneer de vlag gehe- schen was. Hierbij vonden vele leden van den Russïschen verplegingsdienst den dood. Des te vreemder is dit optreden, om dat de Japanners gewoon zijn, brie ven op 't. slagveld achter te laten, waarbij zij aan de Russen verzoeken, hunne dooden te begraven. Indertijd is de vrees uitgesproken, dat de drijvende mijnen ook voor an dere schepen dan die der oorlogvoe rende partijen, gevaarlijk zouden worden. Dit is reeds uitgekomen. Een Britsch zeilschip is op zoo'n mijn bij Port-Arthur gestooten en in de lucht gevlogen. Slechts één van de opvaren den werd gered. ENGELAND. De Times heeft in een hoofdartikel een zoet betoog gehouden over de wij ze, waarop de Nederlandsche Kolo niën worden bestuurd en erkent, dat die in de laatste 30 jaar zeer verbe terd is. Nog maar een paar jaar geleden, zegt deN. R. C. terecht, wist het blad daar niets van en gaf een karikatuur Van ons beleid ten aanzien van de Koloniën. Ni eet excès d'honneur, ni cette indignité Met andere woorden wat de Engelschen zeggen over ons koloniaal bestuur kan ons onverschil lig laten. Zij missen alle bevoegdheid tot oordeelen. Nu weer blijkt een staaltje van hun WANBEHEER IN ZUID - AFRIKA. De Amerikaansche consul te Preto ria heeft naar Washington een ver zoekschrift doorgezonden, opgesteld door in Transvaal gevestigde Ameri kaansche negers, die klagen over krenking van hun rechten. De negers zeggen, dat die rechten vroeger, dooi de republikeinsche regeering, geëer biedigd werdenthans echter worden zij bejegend zooals de Kaffers, zelfs plaatst dagelijks: Advertentiën van Vraag en Aanbod (geen Winkel-Annonces) voor - - - per plaatsing DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor- te zamen. - V fV Grootte der Adv. hoogitens 6 regels, BtUling a Contant. heugelijk feit aan het volk zullen ver- kondigen. Toch zal het volk niet feest vieren de diepe armoede die alom heerscht in verband met de drukkende belas tingen, maakt dat de bevolking onte vreden is met het bestaande, en voor feesten geen geld kan uitgeven. Dat de koning dit niet inziet wordt door een groot deel zijner onderdanen zeer euvel opgenomen, zoodat men mo&- lijk kan zeggen dat door de kroning de troon der Karageorges in Servië zal worden bevestigd. OORLOGSVARIA. heeft men hun laten weten, dat zij zulk een bejegening voor lief moesten nemen. De consul erkent onomwonden de juistheid va_n die klachten, maar maakt de opmerking, dat hun bejege ning in Zuid-Afrika zoo wat gelijk staat met de manier waarop zij in de Zuidelijke Staten der Unie behandeld worden, waar 's lands wijs krachtiger blijkt dan de burgerrechten. Cynischer kan het al niet Het schijnt gedaan met de REVOLUTIE IN URUGUAY Het gezantschap van Uruguay ont ving een telegram van zijn regeering, inhoudende, dat de revolutionnairen geslagen zijn in verschillende gevech ten. Na den dood van hun hoofd Savaria begonnen zij voorstellen tot onderwerping te doen. DE KRONING VAN KONING PETER. Aan een brief uit Boedapest aan de N. R. C. ontleenen wij, dat alles voor de kroning van den Koning van Ser vië zoo goedkoop mogelijk wordt in gericht. In de vesting van Belgrado waar de oude kanonnen uit de oorlogen met de Turken bewaard worden, ont dekte men er een dat indertijd door den Zwarten George eigenhandig te gen de Janitsjaren was afgevuurd op welke wijze men dit voor koning Peter zoo belangrijke feit ontdekt heeït, kon men mij in Belgrado niet zeggen. Van dit kanon is een stuk naar Parijs gezonden, om daarvan de kroon, den scepter en den rijksappel met het dubbele kruis te vervaardi gen en wel in overeenstemming met het metaal, zoo eenvoudig mogelijk. De scepter alleen is versïercTmet een diamant, die uit een sabel is geno men, die de grootvader des konings indertijd van den keizer van Rusland ten geschenke heeft ontvangen. Voor de troonzaal werd een nieuwe troon vervaardigd, die reeds gereed, een meesterstuk van houtsnijwerk is; de Servische bladen zijn op dit kunst werk der Servische industrie erg trotsch, hoewel het ook hun niet on bekend zal zijn dat het geheel door een eenvoudigen Joodschen werkman uit Boedapest gemaakt is, die zich daarvoor eenige weken in Belgrado heeft opgehouden. De mantel ,die in Weenen gemaakt werd, is eveneens zeer mooihet 2.8 meter lange en 3 meter breede uit rood fluweel vervaardigde stuk, is geborduurd met het wapen van Ser vië en met den dubbelen koningsade laar versierdvan onder met een breede strook hermelijn afgezet en van binnen met witte zijde gevoerd het gewicht van den mantel bedraagt 24 kilogram. En zoodoende is, zij het- ook met veel moeite, alles op tijd. gereed gekomen den 21en zal zich de koning, in de helroode uniform van een Servischen generaal, te paard naar de kerk begeven, omgeven door alle opperofficieren van 't leger en begeleid door zijne twee zoons, om zich daar zelf de kroon op het hoofd te zetten, nadat de bisschoppen hem den koningsmantel zullen hebben om gehangen, en daarna als gekroond koning een plechtig Tedeum bijwo nen, terwijl 101 kanonschoten het HET RAPPORT VAN KOEROPATKINE. Koeropatkin heeft den Tsaar een uitvoerig rapport gezonden, waarin hij een algemeen overzicht geeft van de jongste krijgsverrichtingen tevens dient het rapport blijkbaar als zelf verdediging. Uit deze ambtelijke mededeelingen blijkt, dat tusschen An-tsjan-sjan en Liao-jang een heele batterij zoo diep in den modder is weggezakt, dat de Russen haar in den steek moesten laten. Het aanspanpen zelfs van 24 paarden per kanon hielp niet, even min de pogingen om met kabeltou wen de stukken door 't volk zelf uit den kuil te laten trekk|n. Om tijd te win nen moesten de Japanners die de te rugtrekkende Russen op de hielen zaten, lang opgehouden worden en in een ongunstige stelling leden de Russen daarbij zware verliezen. Ge neraal Roetkofski en luitenant-kolo nel Raaben sneuvelden. In weerwil van alle moeite en opoffering waren de kanonnen echter niet te redden. Koeropatkin beschrijft dan, hoe hij, tengevolge van Koeroki's omtrekken de beweging, zijn hoofdmacht moest samentrekken op den rechteroever van de Tai-tse. Hij vatte toen het plan op, Koeroki van de andere Ja- pansche legers af te snijden dooreen wig van Russische troepen vooruit te drijven langs den rechteroever van de rivier. Maar de uitslag der bloedige gevechten bij Si-kwan-toeng was in de eerste plaats daartoe niet gunstig. Hoogten werden veroverd en herno men, en het duurde lang voordat de gewenschte stelling in de handen der Russen kon blijven. Intusschen mis lukte het plan hoofdzakelijk om een andere reden. Orlof, die met 13 batal jons een sterke, naar bet zuiden ge keerde stelling bij de mijnen van Jen-tai bezette, was door wiens schuld, meldt de opperbevelhebber niet onkundig gelaten van de wij ziging der oorspronkelijke plannen. Zijn rechtervleugel bevond zich op 6 K.M. van den linkervleugel der ove rige Russische troepen. Om de Rus sen die bij Si-kwan-toeng aangeval len werden, te hulp te komen, zond Orlof (eigenmachtig?) een deel van zijn troepen zuidwaarts. Deze bewe ging werd ten uitvoer gelegd te mid den van het hooge gewas, en de Lus sen geraakten hier onder het vijan delijk vuur in de verwarring en be gonnen „achterwaarts terug te trek ken". De op de hoogten gebleven troepen volgden. Orlof werd gewond, ook generaal Fomin, die later aan zijn wonden overleed. Nadat de stel ling ontruimd was, schoven de Japan ners hun linkervleugel naar het noor den (Men zal zich herinneren dat volgens Koeroki's rapport de toestand der Japanners juist op dat oogenblik door henzelf zeer hachelijk geoor deeld werd). Tegen vijf uur "hamen zij de heele heuvelreeks bij de mijnen van Jen-tai in bezit, de kozakken van Samsonof, die afgestegen waren, ver drijvende. Het zou voor Koeropatkin's troepen een te zware taak geweest zijn, de Japanners uit die stelling te verdrijven, en daar de Russische troe pen in den nacht van 2 September hun stelling bij Si-kwan-toeng had den moeten prijsgeven, besloot de opperbevelhebber tot den terugtoc' naar het noorden. Op den terugtocht behoefden de Rüssen, hoewel het vervoer uitermate bezwaarlijk ging, niets in den steek te laten. De verliezen, die het Russische le ger geleden heeft, zijn nog niet vol ledig bekend, daar twee divislen'ze nog niet opgegeven hebben. Koero patkin vermeldt een honderdtal offi cieren en 3500 soldaten gesneuveld, 442 officieren en meer dan 12,000 sol daten gekwetst. Drie generaals Roed- kofskj, Martsoh en Fomin zijn ondeor de doodentweeOrlof en Moro- sofski onder de gekwetsten, één kolo nel sneuvelde, vijf werden gekwetst. Stadsnieuws. De Afdeeling „Haarlem en Omstreken" van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een vergadering op Maandag 19 dezer, 's avonds ten half acht ure. in 't Gebouw „Weten en Werken". Op de agenda komt o. a. voor Benoeming afgevaardigden ter Alg. Vergadering, Bespreking van den beschrijvings brief, Verkiezing leden van het Hoofdbe stuur, Uitreiking der medailles op de on derlinge tentoonstelling in 1903 be haald, Onderlinge tentoonstelling. Zondag houdt de Hand- boog-schietvereeniging „Nooit Vol leerd" te Sandpoort, op de buiten plaats van den Heer Wïiste, een on- derlingen wedstrijd om fraaie prijzen, tot sluiting van het seizoen. Maandag 26 Sept. spreekt voor de afd. Haarlem van de S. D. A P. in de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging de heer W. P. G. Hela- dingen. lid van de Tweede Kamer. Aanbesteding. Door den garnizoenscommandant te Haarlem zal op Maandag 3 Octo ber worden aanbesteedde levering van turfstrooisel ten behoeve van de paarden bij de troepen, die geduren de het tijdstip van 1 November 1904 tot 31 October 1905 ter plaatse aan wezig zullen zijn. Proefritten Tram E. S. M. Donderdagmiddag werd do eerste proefrit gehouden met de tram op den nieuw-aangelegden tramweg Haar lemAmsterdam. Omstreeks 5 uur kwam een der E. N. E. T. wagens van de remise bij de Eendjesbrug om haar tocht naar Am sterdam aan te vangen. Verschillen de autoriteiten van de E. S. M. maakten de rit mede. De tocht slaag de over het algemeen vrij welhier en daar moest men wel even stop pen, om kleine belemmeringen uit den weg te ruimen, maar dit veroor zaakte toch geen belangrijke vertra ging. Van de Eendjesbrug ging het langzaam langs den Burgwal, de An- thoniestraat, den Heerensingel naar de Amsterdainsche Poort. Hierover gegaan zijnde reed de tram in kalm tempo den Amsterdarnschen straat weg op. Was er eerst weinig publiek bij het afrijden van.de tram tegenwoordig, weldra ging de tijding door de omlig gende buurten „De tram rijdt". Uit alle woningen kwamen nu de men schen te voorschijn, om getuige te zijn van het eerste rijden der tram. Maanden lang hebben de bewoners der in den omtrek liggende straten ook last gehad van opgebroken stra ten en afgesloten bruggen, maar nu was de eerste rit van de tram ook tevens het sein, dat aan alle tram misère een einde is gekomen. En de jeugd hief een hoera'tje aan en volgde de tram, zoolang ze kon. Deze proefrit is echter nog niet de officieele, doch eene voorloopige om te constateeren of alles in orde is. Onze correspondent te Halfweg deelt omtrent dezen rit nog het volgende mede Donderdagnamiddag is de eerst© tramwagen van hier naar Amsterdam en terug gereden. Het was een wagen van de lijn Zandvoort. waarmede al leen ..weg en werken" werden be proefd. De ingenieurs en hoofdopzich ters van de algemeene aannemers White Co.. do chef van exploitatie, de heer Julius, de heeren directeur van de E. N. E. T. en opzichter van den Waterstaat maakten dit tochtje, waarbij alleen het opgaand spoor werd hereden, mede. De beweging ging uitstekend en bij zondere bemerkingen waren niet te maken. Overal had do wagen bijzon der veel bekijks; de tocht duurde van 5 tot 61/2 uur van en terug naar de Amsterdamsche Poort.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1